Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Griekenland. Handelsberichten. UITVOERINGEN. eerbiediging van orde en wet. De regeering voert geen kampstrijd tegen bet Iersche volk, op welks loyale gevoelens het vertrouwt; maar zij moet een einde maken aan de demoralisee- rende algemeene intimidatiedie uitgeoefend wordt door aanstokers van beroep. Sprekende over de Transvaal, herinnerde hij aan het laatste artikel der conventie, waarin het gouvernement der Boeren zich heeft verbondrn, dat stuk binnen drie maanden te doen bekrach tigen. De Britsche regeering heeft besloten zich aan die woorden te houden en inzonderheid de geheiligde rechten van duizenden inboorlingen in de Transvaal te beschermen. Hei onverwacht overlijden van den minister van buitenlandsche zaken, baron Yon Haymerle, wordt door de Weener bladen met veel droef heid en zijn persoon en streven roet veel sym pathie besproken. Hulde wordt met name ge bracht aan zijne vredelievende gezindheid en tact, waardoor moeilijkheden met Italië werden vermeden en een duurzame toenadering tot het Duitsche rijk ontstond. De keizer bracht een bezoek van rouwbeklag aan de weduwe. In de Bocca di Cattaro (Dalmatie) wier inwoners zich steeds aan den militairen dienst onttrekken, zijn door de regeering ditmaal krach tige maatregelen genomen tot uitvoering der wet. Yoorloopig schijnt men nog geen verzet te ontmoeten. Volgens den Weener corresoondent van Daily News zullen de keizers van Oostenrijk en Rusland elkander ontmoeteu te Krzedovice, bij Krakau. Te Weenen begint men waarlijk reeds aan schaatsenrijden te denken, 't Is wel wat vroeg, maar het is aan ,/de schoone blauwe Donau" dan ook bijzonder koud voor den tijd van het jaar en er ligt al sneeuw. De groote ijsclub heeft tegen half Januari een wedstrijd in het schoon- en snelrijden uitgeschre ven, waartoe de schaatsenrijders van alle volken worden uitgenoodigd. Er worden prijzen uitge loofd van 2000 tot 1000 fr. Een gecostumeerd feest op het ijs zal den wedstrijd besluiten. De Times verneemt uit Rome, dat vermoe delijk een ministercrisis wegens de legerverhoo- ging zal uitbarsten. Het blijkt dat de minister van oorlog aan de dagbladpers bijzonderheden van het ontwerp der legerverhooging heeft medegedeeld, zonder zijn ambtgenooten te raad plegen. Daarop publiceerden laatstgenoemden een half-officieel démenti, waardoor de aftreding van den minister van oorlog waarschijnlijk wordt. De ingenieur Guscetti, te Milaan heeft in vereeniging met de kamer van koophandel aldaar, het plan gevormd om de haven van Venetie door stoomvaart te verbinden met den Gothard-spoorweg. De Pohet kanaal van Pavia het Cavour- kanaal, de Tessino en het Laga Maggiore zoudt n den weg vormen, die zich te Magadino bij den Gothardspoorweg zou aansluiten. Het noodige kapitaal heeft men reeds bijeen, maar het grootste bezwaar is geschikte vaartui gen te vinden, die bij geringen diepgaug en stoomkracht, sterk genoeg zijn voor lange reizen. Intusschen zal eerlang een in Engeland bestelde modelboot haar proeftocht doen. Men berekent dat langs dezen waterweg het goeder en vei voer van Magadino naar Venetie slechts half zooveel zal kosten als dat per spoor van Magadino naar Genua. gegaan met de Oostersche tHegraafmaatschappij, waarbij laatstgenoemde o. a. op zich neemt verschillende nieuwe lijnen aan te leggen. Onder deze zijn de lijnen CorfuTriest en Zante Patras van bepaald internationaal belangdoor de eerstedie reeds over zes maanden gereed moet zijn zullen de meeste voor het Oosten bestemde telegrammen uit Duitschland en Oos tenrijk in het vervolg over Griekenland hunnen weg vinden en door de laatste is Otrante insge lijks langs korteren weg met het Oosten ver bonden. De regeering heeft bepaald, dat alle schepen die door het kanaal van Suez naar Griekenland komen en in Afrika niet gedesinfecteerd zijn vijf dagen in quarantaine moeten liggen en ge desinfecteerd wordenterwijl alle schepen uit het overige Egypte eerst door doctoren moeten bezocht worden. De beriehten omtrent de cholera zijn dan ook werkelijk verontrustend in Aden, dat 35.000 inwoners telt, kwamen van 2 Aug. tot 23 September 175 gevallen voor, waarvan 141 met doodelijken afloop, en in Mekka van 14 Augustus tot 22 September 133 gevallen, waarvan 102 doodelijk. Te Athene ziju de werkzaamheden voor een paardentram weg aangevangen dit is de eerste die in Griekenland aangelegd wordt. Omtrent de maatregelen die vanwege de Turksche regeering worden genomen om de ver spreiding van de coleradie te Mekka woedt tegen te gaan blijktdat genoemde regeering wel den krachtigsten maatregel zou willen toe passen, nl. het bezoek van de besmette heilige stad aan de pelgrims en anderen te verbieden, maar wegens het Turksche fanatisme dit niet durft doen. Intusschen heeft de internationale gezondheidscommissie reeds verboden dat sche pen met bedevaartgangers aan boord naar de Roode zee uitgeklaard worden. En ook op dat verbod heeft de sultanop zijn gebied, reeds uitzonderingen toegelaten. Het gewezen hoofd der Bulgaarsche op positie de bekende ZankofF, is getemd met een noogen post bij de magistratuur te Sofia. De sultan heeft aan de Ecgelsche en Eransche gezanten doen wetendatnu in Egypte de orde is hersteldhet zenden van Eransche en Engelsche schepen derwaarts over bodig zou zijn weshalve hij dan ook verzoekt die schepen niet te doen zenden. Z. M. is hier mede wel wat laat. Immers het Eransche pant servaartuig Alma is reeds voor Alexandrie aan- t*komen, alsook een Italiaansch, de „AfFonda- torfc De Eransche minister van buitenlandsche zaken openjjjk erkend hebben datwat Eranknjk nngaatt het zenden van het schip ten doel hee». om bemoeiing van Turkije met het inwenQi. bestuur van Egypte en om inmenging van andeKr^QgpQjjbeden te verijdelen. In diplomatieke krine>-,n zou bet denkbeeld worden geopperd om de "Egyptische quaestie voor goed door een groot intei.nionaai congre3 te doen beslechten. Deze week heeft ts St. Petersburg het rechts geding wegens het drukken en verspreiden van oproerige geschriften een aanvang genomen. De zitting was eerst openbaar en werd door eene talrijke menigte bijgewoond die evenwel spoedig moest vertrekken toen de voorzitter nog voor de voorlezing der acte van beschuldiging, ver klaarde dat het gerechtshofovereenkomstig het schriftelijk verlangen van den minister van bin- nenlandsche zaken, besloten had de verdere be handeling der zaak te doen plaats hebben met gesloten deuren. Bij gelegenheid der ontdekking van het jongste complot te St. Petersburg, waarover de pers op last der politie het stilzwijgen moest bewaren zouden niet minder dan 60 personen zijn gearresteerd. In het paleis Annitchkoff te St. Petersburg' een lievelingsverblijf van den Czar neemt men allerlei maatregelen voor de veiligheid van zijn persoon. Men heeft rondom het paleis een onderaardschen gang gegraven dien men naar willekeur door soldaten kan bezetten of door water uit den omtrek kan laten onderinopen. Voorts is men in onderhandeling over den aankoop van al de huizen in den omtrek van het paleis. Waarschijnlijk zal het hof tegen nieuwjaar van Gat9china naar Petersburg ver trekken. Volgens een dépêche uit Petersburg beeft de perscensuur een circulairs aan alle bladen uitgevaardigd gebiedende stilzwijgen aangaande de aanstaande bewegingen van den keizer, waar uit men afleidt dat een ontmoeting met den keizer van Oostenrijk aanstaande is. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat Guiteau nog deze week in staat van beschuldiging zal worden gesteld. Window wil als minister van financien aftreden. Ook de procureur-generaal wil gaan. Voor mevrouw Garfield is thans een som van 333,734 dollars bijeen. Maandagavond ontstond er te New-York brand in de spoorwegstallen van de Eourth Avenue met de daaraan grenzende groote maga zijnen van huisraadwaar kostbare goederen geborgen waren, aan eerste familie's toebehoo- rende. Het verlies wordt geschat op 2 millioen dollar. De grond behoorde aan den heer William H. Vanderbilt, die er overigens ook veel goed had staan, o. a. een schilderij van 50.000 doll, waarde, die verbrand is. Honderd paarden kwamen in de vlammen om. WAALWIJK. Door de Liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Beneden en Boven. De Vliegh. 2. De Herfst. Heinze. 4. Stille liefde. Beschnit. KAATSHEUVEL Zandag 16 October, nam. 6 uur, door de Tilburgsche harmonie //Orpheus", op de zaal van den heer C. Mombers. De Grieksche regeering heeft een contract aai. Waalwijk, 15 October 1881. De wintercursus der teekenschool alhier is deze week geopend met 54 leerlingen. Met genoegen zagen wij dat de le luit. H. E. Chappuis, die zich gedurende den jongster, wateisnood te Nieuwkuik zoo verdienstelijk heeft gemaakt, benoemd is tot officier van de eiken kroon. Wij kunnen niet nalaten, naar aanleiding van deze welverdiende onderscheiding, de hoop uit te spreken, dat ook de commandanten en man schappen der brigaden marechaussée hier en te Heusden, eindelijk van hooger hand eens eenig blijk mogen ontvangen, dat hunne meer dan gewone plichtsbetrachting en hunne opofferende naastenliefde, in die bange dagen betoondop den waren prijs gesteld worden. De brigadier der marechausséedie onlangs een enkele maal met levensgevaar een boosdoe ner arresteerde, kreeg daarvooren te recht, een eervolle vermelding van den minister van justitie; over deze mannen, die gedurende de vrceselijkc waterramp, dag aan dag hun leven en hunne gezondheid waagden tot redding van hunne in gevaar verkeerende medeburgers, over deze wordt niet gesproken. Is dat billijk? Bij den hevigen storm die gisteren en lieden nacht gewoed heeft, zijn een groot aantal daken en schoorsteenen in meerdere of mindere mate beschadigd vooral hebben eenige in aan bouw zijnde huizen veel geleden. De loods, in gebruik bij den tram, aan de haven, is inge waaid. Te Baardwijk zijn de ruiten van ver- scheidene^straatlantaarns stuk gewaaid en is de telegraafdraad door een boom, die er op geval len isgebroken. Uit de omstreken komen van alle kanten deze en soortgelijke berichten. In den buitenpolder ziet het er ellendig uit deze is geheel ingeloopen. Hoe verder men west waarts komthoe hooger het water staatde weg naar Drongelen is geinundeerd. Vanaf den dijk ziet men hier en daar nog vee midden in het water staan. //- De laatste avonden kon men, op het ge vaar af van ongelukken le krijgen, wauneer men over de net aangelegde trottoirs liep, in onze straat eene gratis-voorstelling genieten van de Egyptische duisternissen. Toen gisteren avond de stoomtram die om 7,55 van hier vertrok, te Tilburg op den Heikant gekomen wasviel er een paar huizen voorbij het Wit Paardjeeen boom op de locomotiefmet het gevolgdat de machine onderste boven in de sloot terecht kwam. De machinist werd licht gewoudmaar zal waar schijnlijk heden zijnen dienst kunnen hervatten. De laatste trein van gisteren avond en de beide eersten van heden zijn niet gereden. Geen der passagiers bekwam eenig letsel. Ten gevolge van den storm is er stoornis ontstaan op de telegraaflijnenzoodat er op het oogenblik van hier uit niet kan worden ge telegrafeerd. Donderdag-namiddag is de locomotief van den tram op den Vaartkant, onder Kaatsheuvel, op een bocht buiten het spoor geloopen, zonder eenig letsel aan den trein te veroorzaken. Daar de machine op den kant van een sloot stond, duurde het geruimen tijd eer zij weder op de rails geplaatst was. Z. M. de koning heeft opnieuw een blijk van belangstelling willen geven in hetgeen lui tenant-generaal K. Van der Heijden voor het vaderland heeft verricht. Z. M. heeft namelijk aan den generaal medegedeeld dat hij er prijs op stelt te mogen zorgen voor de opvoeding van twee zoons van den generaaldie de militaire loopbaan zullen kiezen en opgeleid worden voor de militaire academie. Het waterschapsbestuur van het Oud-Land var; Altena heeft voor dezen winter tot. nood- heemraden benoemd de heeren B. A. Van Tien- hoven te Werkendam, P. Verscheuren te Sleeu- wijk A. Van Eeten te Giessen en J. De Eijter te Andel. De heer dr. E. B. Troséeschoolopziener in het eerste arrondissement van Noord-Brabant herdacht deze week den dag waarop hij voor 25 jaren dien post aanvaardde, waarop hij steeds met hart en ziel voor 't onderwijs is werkzaam geweest. Omtrent het uitbreken van de cholera in Ned. Indië meldt de Staatscourant nog, dat die ziekte in het laatst van September jl. te Soera- baija en omstreken is uitgebroken eu van daar naar Samarang overgebracht is, terwijl gelijktijdig ook eenige gevallen te Batavia voorkwamen. Uit Gelderland meldt men dat Belgische kooplieden een menigte mager en half vet vee opkoopenhetwelk per staatsspoor verzonden wordt. De veeprijzen zijn in de jongste dagen dalende. De vetweiders klagen. Uit Meeuwen wordt geschreven Hoort men allerwege de landbouwers klagen, ook hier ziet het er niet rooskleurig voor hen uit. De oogstdie over het algemeen gering wasis alles behalve droog binnengehaald de genen die het meeste geduld hebben gehad hebben het met het jong9te dro^ge weder nogal getroffen. Ook de aardappelen zijn voor het grootste gedeelte gerooid de uitkomst is mid delmatig doch de qualiteit uitmuntend. Het gewas suikerbieten is gering. Op de bewerking van het vlas heeft het slecht gediendzoodat het meerendeel afgeregend is. Gras is er in overvloed gegroeid doch door het natte weer heeft het vee op net lage land een groot gedeelte er van vertrapt. Hooi van de eerste is er vol doende aanwezigdoch de hooge prijs maakt dat er verscheidene partijen van de hand worden gedaan. De toemaat (of tweede snede) is bijna op het land bedorven en alzoo zeer slecht binnengehaald. De opbrengst van appelen en peren is middelmatigdoch de tegenwoordige prijs er van is naar verhouding der pachtsom veel te laag. Het feit is waarmaar te geruststelling van belanghebbende kan het bestuur der Rotterdam- sche bank mededeelendat volgens zijn vaste overtuiging en het eenparig advies van de eerste rechtsgeleerden van ons land welk advies na grondig onderzoek der zaak gegeven is uit het bedoelde proces voor de Rotterdamsche bank geene nadeelige gevolgen zullen voortspruiten. Uit Rotterdam schrijft men aan het N. v. d. Dag Op dit oogenblik vertoeft te Rotterdam een vreemdelingdie de diplomatie en de justitie en niet minder dan vijf mogendheden bezighoudt. Aan zijn grootsche daden heeft Espositobijge naamd Randazzazooveel belangstelling niet te danken. Wanneer men zich van gezegden Italiaasnchen bandiet eenige voorstelling maakt die maar eenige overeenkomst heeft met Aballi- no'sche traditien dan kan men die gerust ter zijde stellen nadat men het beruchte heerschap gezien en gesproken heeft. Stel u voor een klein kereltje met de donkere geelachtige tint, welke vele Italianen eigen isen een vollen maar toch niet ai te zwaren baard. Gekleed in een grijs fantasie-costuum met helkleurige das en een zwart castoren hoedjezou zijn verschij ning aan een roover uit de opera-comique doen denkenware het niet dat zijne oogen iets buitengewoons verriedden. Die oogen liggen hem als die van van een vos in 't hoofd of lieverze liggen nietze vliegen hem door 't hoofdniets ontgaat hun zij bewijzen dat Es posito gewoon is in een toestand van gevaar te leven en dien toestand te overzienvoeg daarbij de leenigheid van zijn vormenen men kan begrijpenhoe hij zoo geruimen tijd en zoo herhaaldelijk aan de nasporingen der juistittie wist te ontkomen en haar ten laatste wist te ontsnappen. Hij spreekt en leest niets anders dan Italiaansch en hield schrijver dezes een paar Italiaansche boeken voorten bewijze dat dit de eenige taal was die hij kende. Toch bekende hij op eene tot hem in het Duitsch gedane vraag dat hij mio poco Duitsch verstond, en antwoordde hij ook bevestigend op de vraag door den direc teur in het Eransch tot hem gericht of het eten hem boviel. Hij weigert echter een van die talen te spreken evenals hij eerst weigerde zijn portret te laten maken waartoe men hem ten laatste toch wist over te halen, Jt Is nu door den photograaf Roemer vervaardigd. Toen wij bij hem in de cel kwamen zat hij aan tafel te lezen met de twee bewakers die hem geen oogenblik verlaten bij zich. Onmid dellijk stond hij op en nam beleefd den hoed af. Op de hem gedane vragen antwoordde hij met zeer zachte stem terwijl telkens zijn gelaat een lichtroode kleur aannam als hem gevraagd werd wat hij liever niet beantwoordde. De glimlach verdween echter niet van zijn mond 't was als hij zeggen wilde //Vraag maar toe julie krijgt mij toch niet." Niemand zou echter achter dat manneke zoe ken dat hij een twintigtal moorden op zijn ge weten heeft dat hij dikwijls met de fijnst berekende wreedheid te werk ging. O. a. zond hij aan de ouders de afgesneden ooren van een kindje dat hij als gijzelaar had gehouden om het zenden van den losprijs te bespoedigen hij was het ook, die indertijd den Engelschen consul te Napels wegvoerde en als grijzelaar hield. Ik geloof, dat die geschiedenis ook in verband staat met de aanvraag om uitlevering. Zeker is het dat hij, deswege gesnapt, aan de beambten, die hem per gevangeniswagen vervoerden wist te ontkomen. En die man die zoolang buiten schot wist te blijven werd in Amerika gearresteerd, terwijl hij op de jacht was en nog wel op de hazen jacht. Donderdagis hij door de Rotterdamsche politie naar Esschen overgebrachtwaar de Belgische politie gereed stond hem met open armen te ontvangen. Men schrijft uit Veere aan het R. N. Otschoon de justitie en politie geheele dagen in de weer zijn om eenig spoor van den dader van den geheimzinnigen moord te vinden schijnt dat tot heden niet gelukt. Niettegenstaande nu dit dan weder een ander gerucht loopt, ver zekert men dat de justitie nog evenver is als toen zij met de instructie aanving. Een braaf en algemeen geacht 76jarig grijsaard te Oisterwijk ging Woensdag avond omstreeks acht ure een zieken buurman bezoeken Terugkomende werd hij door de duisternis, even buiten de kom van het dorp, misleid en kwam terecht in het aldaar loopende riviertje. Het mocht den personen, die op zijn hulpgeroep toeschoten ondanks alle moeite niet gelukken hem te redden en slechts zijn lijk kon aan de woning zijner diep getroffen vrouw terug worden gebracht. De overledene was een der weinigen nog in leven metalen kruisdragers in die ge meente. Hij maakte den veldtocht van 1831 niec bij de 13de afdeeling en diende onder ma joor Laarman. In Brussel werd hem het geweer uit de hand geschotenen te Leuven gingen hem een kogel door de chakot en drie door de jas. Het R. N. schrijft het volgende t In financieele en andere dagbladen der laatste dagen komen berichten voorbetreffende een beslag dat tot een bedrag van M. 21000 op het goed der Rotterdamsche bank bij een barer correspondenten ter Berlijn gelegd is en omtrent een. daarmede in verband slaand proces. WAALWIJK, 15 October. Veemarkt. Bij geringen aanvoer was de handel tamelijk vlug en waren de prijzen als volgt Kalfkoeien golden van f180 a f230. Vaarsen f 80 h f160. Biggen golden van f8 A f 14 per stuk. Granen. Stationair Eieren, f4.00 a f4.50 per 100 stuks. Boter. Aangevoerd 1416 kilo prijs f 1.25 ét f 1.37 per kilo. Udenhout, 12 Get. Boter. Aangevoerd 1018 kilo van fl.40 tot f 1.64. Oisterwijk12 Oct. Boter. Aangevoerd 2050 kilo van f130, a f 1,58. Eieren fö.OO per 100 stuk

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2