Nu mmer 84. Donderdag 20 October 1881. 4e Jaargang i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. De Yerstootene. Frankrijk. ..m luiiomj Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Si De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschïand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. In Belgie heeft Vrijdag 11. de storm blijkbaar met niet minder hevigheid gewoed dan in ons land. Er is letterlijk geen stad of dorp waar hij geene verwoestingen heeft aangerichtmaar voor zoover bekend zijn slechts te Antwerpen en te Brugge persoonlijke ongelukken te betreuren Op de Schelde voor Antwerpen werden door een windvlaag twee werklieden van het dek van een schip geworpenwaarop zij werkzaam waren; cén slaagde men er in te reddendoch de andere is in de rivier verdronken. Te Brugge is een in aanbouw zijnde bijzondere school door den wind vernield en neergekomen op drie kleine daarnaast liggende woningjes die geheel verplet terd werden. Drie werklieden werdeu onder het puin bedolven, waaruit twee reeds overleden te voorschijn werden gehaald terwijl de derde zwaar gewond werd. De drie bewoonsters der kleine huisjes die onder het neervallende school gebouw verpletterd werdenzijn allen min of meer zwaar gewond. Op de rivier en in de dokken te Antwerpen heeft slechts één schip van den storm te lijden gehad eene tjalk werd van haar anker geslagen en tegen een ander schip aangesüngerd met het gevolg dat zij zulk een lek kreegdat zij binnen weinige minuten zonk. De opvarenden hebben zich kunnen redden. Te Vertryck in België kortten twee reizi gers vader en zoonterwijl zij op den trein naar Tirlemout wachtten den tijd mei het edele kaartspeltoen zij eensklaps het signaal van den spoorwachter hoorden. In de meening dat de door hen verwachte trein in aantocht was klommen zij ondanks de herhaalde waar schuwingen van den wachter over het afsluithek doch nauwelijks bevonden zij zich op de rails daar zij trots het geroop van verscheidene be ambten den weg wilden oversteken of een nade rende sneltrein verbrijzelde de beide ongelukkigen. Een achttienjarig meisjedie zich met LX VII. Op het balcon. Deze vraag bracht George in verlegenheid. Hij had rar. Felton beloofd Routh noch Harriet iets van het verdwijnen van Arthur mede te deelen. Harriet met haar fijn gevoel bemerkte dadelijk, dat deze vraag hem onaangenaam was. „Vergeef mij mijne onbescheidenheid, George", vervolgde zij. „Ik herinner mij dat hetgeen uw oom in zijn eersten brief over zijn zoon schreef, niet zeer loffelijk was maar dat zijn familiezaken, en gij doet wel daarover niet te spreken." „Ik dank u mrs. Routh", hernam George. „Gij weet altijd zoo juist te treffen en zijt altijd zoo beminnelijk. Intu3schen moet ik mijn oom zeggen, wat 'k zoo even gehoord heb. U kan ik echter wel mededeelen, dat hij lang zonder tijding van zijn zoon is en zeer blijde zijn zal, iets van hem te vernemen." „Ik geloof niet, dat hij zich over de tijding zal kunnen verblijden, welke die vrouw hem kan mededeelen", zeide Harriet. Zij waren al pratende aan het einde der ei volle zalen en kamers gekomen. „Laat ons nu naar den tuin gaan", verzocht Harriet„hoe lief ziet hij er uit met al die lichten." George voldeed aan haar verlangen en beiden begaven zich door de openstaande deur naar buiten de breede trappen af in den tuin, boven welken een wolkenloozedonkerblauwe hemel zich uitspande. „Zijt gij altijd zoo gelukkig?" vraagde eene zachte mannenstem aan mrs. P. Ireton Bem- eenige vriendinnen bij een der buren bevond in dc Belgische gemeente Bouffioulx, begaf zich even naar de ouderlijke woning terugom van kleeding te verwisselen. Eenige oogenblikken later echter keerde zij terugmet een geweer ongeladen naar zij meendeen legde geksche rende aan op een 17jarig jongeling, die voor de woning des buurmans het accordeon bespeel de. Eensklaps ging het schot af en de jonkman op een afstand van hoogstens zes meters door de volle lading in de borst getroffen stortte op de plaats zelve levenloos neder. Het onvoor zichtige meisje is in arrest genomen. Minister Jules Ferry heeft met Gambetta een langdurig onderhoud gehad. Het resultaat daarvan moet zijn geweestdat het ministerie thans definitief besloot met zijn ontslag te wachten tot na de bijeenkomst der kamers. De regeering heeft besloten dat de ge meenteraden den 20sten November hunne verte genwoordigers zullen benoemen in de kiescolle- giën tot hernieuwing van een derde van den senaat. De kiescollegiën zullen den 8sten Januari van 't volgend jaar bijeenkomen. Eerst den 3en November zullen de onder handelingen over het Engelsch-Fransch handels verdrag worden hervat. Te Parijs werd Zondag een socialitisch- revolutionnaire bijeenkomst gehouden waar de expeditie naar Tuniso. a. door Louise Michel uitvoerig werd besproken de regeering en Gam betta heftig werden aangevallen en resolutiën werden aangenomen waarin geëischt wordt, dat het ministerie en Gambettea in staat van be schuldiging moeten worden gesteld ja buiten de wet, wanneer de kamer niet tot de gerechte lijke vervolging last geeft. Er blijft tusschen Grévy en Gambetta een punt dat een moeielijkheid inhoudt, over. Gam betta wil wel een ministerie vormen maar Grévy mag den ministerraad niet presideeren dat wil Gambetta zelf doen. Onderhands kan bridgedie een uur later voor een hoop goud en zilver aan de speeltafel zat. „Altijd en in alles", hernam de aangesprokene, terwijl zij een blik uit hare zwarte oogen op den spreker wierp. „Maar somtijds is het spel mij onaangenaam en het winnen verveelt mij zooals nu bijvoorbeeld." „Wilt gij dan de speeltafel verlaten „Ja, dat wil ik", hernam zij lachende, terwijl zij opstond, haar geld bijeensireek, het in een zilveren netje, dat aan haar ceintuur hing, stak en de kamer verliet. De man, die tot haar sprak, volgde haar zwijgend. Zij ging door een der zalen en begaf zich op een lang balkon, van waar men het uitzicht had op den tuin, die door groepen van wandelaars zich als het ware bewoog. Eene liefelijke muziek drong door de open staande ramen der eene zaal in de warme, zachte avondlucht. „Gij zijt dus altijd gelukkig zeide de heer, terwijl hij de dame meer naderdeen deze op de leuning van het balkon rustte. „En hoe zou het ook anders kunnen zijn vervolgde hij. „Hoe zoudt gij ongelukkig kunnen zijn. Eene vrouw zooals gij is alleeD maar voor geluk ge boren." „Gij zegt mij daar vleiende woordjes", was het eenigszins minachtend antwoord, „doch der gelijke dingen, even als zoovele andere, walgen mij. Ik heb ze reeds gehoord, zoolang ik den ken kan. Ik heb bonbons van allerlei aard en allerlei kleur gegeten zooals men in Parijs zegt, en zij smaken mij niet meer." „Gij zijt niet licht te verstaan", zeide de man, maar gij zijt het allerbekoorlijkste raadsel." „Al wederzeide zij, terwijl zij waarschu wend haar van juweelen schitterende hand om hoog hief. „Jaweder en altijd weder", hernam hij terwijl hjj haar naderde, op hartstochtelijken dit wel geregeld worden, definitief echter gaat dat niet zonder medewerking der kamers en daartoe zal men het wel niet laten komen. Gambetta ontruimt het Palais Bourbon reeds, 't Is aisof hij zeggen wil„Reken er maar niet op dat ik nog voor president der kamer in aanmerking zou willen komen t 1° Tunis is de zoo vaak uitgestelde expe- digie tegen Kairuaan aangevangen. Er is overi gens weinig nieuws uit Afrika. Mag men de National gelooven, is Albert Grévy's ontslag als gouverneur van Algerie thans eene uitgemaakte zaak en zal dit gelijk met het aftreden van het kabinet in het Journal Ofïiciel worden bekend gemaakt. Volgens de Temps lijdt de bey van Tunis aan volslagen geldgebrek en zal hij zijne troepen moeten ontslaan als Frankrijk hem niet bijspringt. Uit den staat van de ontvangsten der schatkist gedurende de negen eerste maanden van dit jaar blijkt, dat de belastingen 152,972,000 fr. boven de raming hebben opgebracht. Ver geleken bij het vorige jaar, wijst de staat eene vermeerdering van ontvangsten van 98,654,000 lr. aan. Een Fransche colonne verliet Zondag Te- bessa en trok naar het zuiden van Tunis. De Fransche regeering zal in Februari in de „school voor fraaie kunsten" te Parijs een tentoonstelling van ontwerpen voor schoolgebou wen openen. Er worden prijzen uitgeloofd van f500 tot 10,000 fr. voor de beste der verschillende soorten van ontwerpen als voor hoogescholen gymna siums normaalscholen lagere scholen, bewaar scholen enz. Een eigenaardige reisbeschrijvingdie nog al opgang maakt, is dezer dagen te Parijs verschenen nl. het verhaal der reis van Sarah Bernhardt in Amerika, door Marie Colombier welke dame de kunstenares op haar tocht ver gezelde. De bladen uit Nizza melden dat de keizer van Oostenrijk dezen winter eenigen tijd in die stad zal vertoeven. De villa Von-Derwies wordt daarvoor tegen kerstmis in gereedheid gebracht. toon. Zij wees hem niet af, maar luisterde opmerkzaam met terneergeslagen oogen en gebo gen hoofd naar hetgeen hij zeide. De man sprak met vuur en aandrang zelden voegde zij er een woord tusschen. Het scheen eene lange geschiedenis te zijn, welke hij haar verhaalde en die hare belangstelling blijkbaar scheen te boeien. Zij waren alleen. De menigte stroomde uit de kamers naar het terras en in den tuin en van daar weder terug, maar niemand vertoonde zich op het balkonwaardoor het tête-a-tête verstoord kon worden. Eene korte pauze te midden dezer hartstoch telijke ontboezeming deed de dame hare oogen opslaan. „Wat scheelt u vraagde zij. „O, niets. Dallas ging juist gindsch venster voorbij en ik meende dat hij mij gezien had. Gelukkig is zulks het geval niet, anders zou hij dwaas genoeg zijn hier te komen en ons te storen. Hij denkt er nooit aan of hij iemand in den weg staat of niet." Hij sprak op een toondie de dame ver baasde. „Ik heb u immers reeds vooraf gezegd dat hij een kinkel is", hernam zij bedaard, terwijl zij haren vroegeren stand weder innam. Bij deze beweging viel de roode bloem uit hare lokken over de leuning van het balkon. Zij boog zich een weinig voorover, om te zien waar de bloem gevallen was. Eene damedie ongetwijfeld op dat oogenblik onder het balkon doorging, had ze opgeraapt en verwijderde zich snel. Kort daarna verliet de Amerikaansche met haar geleider het balkon, ging door de groote zaal en bereikte den ingang der koerzaal. Hier wachtte een gesloten rijtuig. De heer hielp haar instijgen. „Waar is de bloem, welke gij dezen avond in uw haar droegt vraagde hij terwijl hij de hand nog aan het portier had. „Hebt gij ze er Een verzameliug reliquiën van Lodewijk XVI van Frankrijk en zijne familie is tegen woordig te Parijs tentoongesteld. Deze voorwer pen werden door Cleryzijn trouwen kamer dienaar gered en door diens kleinkinderen als onschatbare kostbaarheden bewaard. Men vindt daar de zilveren orde van den heiligen geest die de koning altijd droegde kleederen die hij het laatst gedragen heeft, een miniatuur-portret van den vorstbrieven enz. De toevloed van kijkers en koopers in het magazijn du Louvre te Parijs was Zaterdag zoo grootdat men de deuren heeft moeten sluiten en nummers aan de wachtenden heeft gegeven. Natuurlijk was die toevloed een bui tenkansje voor de zakkenrollers maar geen min der buitenkansje voor de politie die nog nooit zooveel zakkenrollers op een dag heeft gearres teerd. Niet minder dan achttien mannen en zeven vrouwen werden vóór het magazijn aange houden er. bij velen vond men verschillende goedgevulde geldbeurzen. Een arme onderwijzer te Parijs ontving dezer dagen het berichtdat hij erfgenaam was geworden van een kapitaal van dertigduizend francs. De leerlingen en overige onderwijzers omringden hem allen en wenschten hem geluk met dit buitenkansje, maar de gelukkige onder wijzer gevoelde zich plotseling ongestfeld en wilde zich voor een wijle in de nabijgrenzende kamer begeven. Op de trappen zonk hij echter levenloos neer. De man was door de blijdschap gestorven. Men weetdat zich in Rusland een geheim genootschap heeft gevormd om de nihilisten te bestrijden. Door een lid nu van die vereeniging te Parijs werd dezer dagen een allerzonderlingste arrestatie bewerkstelligd. Toen hij nl. aan den Russischen minister van binnenlandsche zaken bericht zond van zijn vangtmet opgave van den naam des gearresteerdenkreeg hij van Ignatieff ten antwoord „Gij hebt mijn eigen agent gearresteerd"* Het nieuwe metereologisch observatorium op den Pic du Midi in de Pyreneën gebouwd uit genomenom ze mij te schenken Zyn stem klonk zoo onstuimig en zijne donkere oogen schoten vlammen. „Onbeschaamde Ik heb ze verloren. Zij is van het balcon gevallen, toen wij daar stonden en allerlei onzin praatten." „Ik zal ze gaan opzoeken en ze u neen, ik zal ze behouden." „Gij komt te laat", hernam zij met een spot- ter.den lach. „Ik heb het gezien, hoe iemand de bloem heeft opgenomen en er mede heen- ging. „Hoe? En gij „Zijt niet zoo dwaas", viel zij hem in de reden. „Sluit, bid ik u, het portier ik beef van koude en wensch naar huis te gaan. Goe den nacht. Foei, wat zijt gij voor eer. mensch 1 Het was immers maar eene vrouw Zij bukte zich een oogenblik voor het raampje van het rijtuig een betooverende lach speelde om hare lippen en in hare oogen toen rolde het rijtuig voort en hij bleef staan ais droom de hij. „Is mrs. Routh naar huis teruggekeerd had George Dallas een half uur vroeger aan Harriet's Engelsche kamenier op belangstellenden toon gevraagd. „Ja, mijnheer; zij is echter reeds naar har'- kamer gegaan en heeft mij bevolen u dit br^Oe ter hand te stellen." Dit briefje bevatte slechts weinige, -<'oe^9» roet potlood in haast geschreven. Het. °'dde aldus „Ik gevoelde mij, nadat gij "'J vorlaten hadt om limonade te halen zr 2 uw6 terugkomst niet heb v7unen afwachten, maar mij onmiddellijk nar UU13 .moest begeven. Ik weet dat gij aa^,^06 wonlng z«lt komen vra gen, anders a lk u een boodschap gezonden. H. R." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1