Spanje. Engeland* Duitscliland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. op 2877 M. hoogte, is nu voltooid. Generaal Nansouty maakt zijne toebereidselen om daar te overwinteren in de eenzaamheid, boven de wolken tusschen ijs en sneeuw. Daar de telegraaflijn naar het observatorium nog niet gereed is, zal hij van de bewoonde wereld afgesneden zijn even alsof hij op Spitsbergen woonde. Wij be wonderen den man, die zich zoovele ontberingen wil getroosten ter wille van de wetenschap. Te Corbehembij Douai ontstond brand in een disteleerderij. Om de uitbreiding daarvan tegen te gaan, sloot de zoon van den eigenaar een openingdie toegang gaf tot een naastgele gen lokaal en waardoor de vlammen heendron gen, af met een kleedingstuk en wel een broek. Een oogenblik later heiinnerde hij zich, dat zich in een der zakken een som van 6000 francs aan bankbiljetten bevond. Doch een ongeluk komt zelden alleen. Een werkmaudie deze som wilde redden, klom daartoe langs een balk; deze echter bezweek en de man stortte op het vlieg wiel der stoommachine neder. De ongelukkige overleed aan de gevolgen van den val. Zekere heer G., een onderwijzer te Parijs, verloor een maand geleden een zijner bloedver wantenna eene ziekte van meer dan een jaar. Hij zelf was uit de stad en de nalatenschap werd verzegeld. Teruggekomen, nam hij deze in bezit, en verleden Woensdag in eenige pa pieren snuffelende, vond hij het lot der Spaansch- Eransche weldadigheidsloterij, waarop de prijs van 150.000 frs. gevallen was. Hij snelde daar mede naar den heer Sandos, secretaris van het comité, doch kwam te laat. De voor de uitbe taling van den prijs gestelde termijn was sedert eene maand verstreken en het geld was bij den prefect der Seine en den Spaanschen ambassadeur gestort. Koning Alphonsus heeft het voornemen te kennen gegeven om binnenkort een reisje naar Engeland te maken, teneinde de koningin per soonlijk te bedanken voor de orde van den kou senband, waarmede koningin Victoria hem onlangs heeft begiftigd. Na Parnell heeft de Engehche regeering in Ieriand achtereenvolgens doen in hechtenis nemen: de afgevaardigden en leden der land league Sexton, Quin, O'Kelly, O'Connor, John Dillon en 0'B«*ien, redacteur van de United Irishman. Ook tegen Healy was een bevel tot aanhouding uitgevaardigd, maar hij was intijds door zijne vrienden gewaarschuwd en staakte dus zijne reis naar Dublin. Tevens verscheen eene proclamatie van den onderkoning, waarin herinnerd wordtdat elke vorm van vreesaanjaging, hetzij ten doel heb bende de betaling van pachtpenningen te belet ten, hetzij om onderdanen van H. M. te dwingen zich bij de landleague aan te sluiten, hetzij om iemand te beletten te doen, waartoe hij het wettig recht heeft, dat dit alles onwettig is en strafwaardigen dat iedereen, die zich daaraan schuldig maaktzal worden aangehouden en in de gevangenis opgesloten. De inhechtenisnemingen veroorzaken in Ierland groote opgewondenheid. Te Dublin hing men rouwvlaggen uit en te Orkdat door Parnell in bet parlement wordt vertegenwoordigd, sloot men de winkels tot teeken van rouw, en door onderscheidene pachters in het district werd besloten geen pacht te betalen, zoolang men hun afgevaardigde gevangen houdt. Ook elders wer den dergelijke besluiten genomen. Zondag hebben te Limerick zelfs wanordelijk heden plaats gehad. De politie en militairen herhaaldelijk door het volk aangevallen, maakten eindelijk eene charge en dreven het volk uiteen, waarbij aan beide zijden velen gekwetst werden. Twintig personen wrrden in hechtenis genomen. Te Dublin zou het misschien Zaterdag ook tot eene botsing zijn gekomen, wanneer de politie de zich vormende volksdemonstratie niet tijdig had uiteengedreven. Gladstone en zijne [collega's ontvingen reeds een geheelen stapel dreigende brieven. Volgens het Memorial diplomatique zou de regeering een ultimatum aan de Transvaalsche Boeren hebben gezondenwaarbij zij worden gesommeerd de overeenkomst aar» te nemen onder bedreiging van onmiddellijke hervatting der vijandelijkheden. Volgens de Morning Post heeft Engeland aan Frankrijk voorgesteld met het hervatten der onderhandelingen over het handelsverdrag te wachten totdat Frankrijk's politieke toestand weder een weinig zal zijn gebeterd. De Fransche regeering evenwel dringt aan op handhaving van den oorspronkelijk bepaalden tijd, 24 October. Naar aanleiding der opneming van koning Alphonsus van Spanje in de orde van den kouseband, maakt de Pall Mall Gazette de op merking dat er soms toch wonderlijk met den «ed geleefd wordt. A»*adlaugh's weigering om een eed af te leggen is oorzeqkdat hij zijn plaats als volksvertegen woordiger v,jet mag innemen zegt het blad en men beschouv*. het als een groote eerden jongen vorst bev,<.zen j dat wij hem uitnoodigen een valschen eed v, doen. Want de nieuwe ridder van den kouse»han^ moet zwerende regels van de orde in aci^ nemen en een daarvan isdat hij nooit kouseband zal vergeten of afleggen. Zoo verkb.-en ie(jen van de beroemde orde in een toestanu. ze_ delijk moeielijk te rechtvaardigen is. Als:o eej niet meer i» dan eene gewone eerbiedwaaru.~e plechtigheid, een vorm, dan komt het er weinig op aan of zijn katholieke majesteit zich daar door verbindt, of het parlementslid dat weigert. Maar is hij meer, dan beeft men bij de gedachte aan al de meineedige gekroonde hoofden, vorsten en staatslieden. In het laatst der vorige week is te Berlijn een zeer gevaarlijk misdadiger ontsnaptdie wegens zeven moordaanslagen in hechteuis ge nomen, maar tot onderzoek van zijne geestver mogens in het hospitaal geplaatst was. Hij heeft, hoewel hij scherp bewaakt werd, uit een stuk ijzerdraad een valschen sleutel weten te maken, waarmede hij 's nachts de deur zijner cel opende. Toen heeft hij uit de kamer, waar de genees- heeren sliepende .kleederen van een hunner bemachtigd en is zoo de poort uitgekomen, waar de wachters hem werkelijk voor een geneesheer aanzagen. Men heeft zijn spoor niet verder kunnen volgen. In dit jaar hebben vier en zestig personen den top van den Mont Blanc bereikt. Van dit aantal waren er negentien Franschen, zeventien Engelschen, elf Zwitsers, zes Amerikanen, zes Duitschers en drie Italianen. De reis van den koning van Italië heeft zijn beslag gekregen. Eene ontmoeting met- den keizer zal op 5 November plaats hebben. Een vreeselijk drama heeft tc Rakos Palsta (Hongarije) plaats gehad. Een boer had zijn zeis tegen een boom laten staan in welks schaduw zijn kind van 8 maanden lag te slapen, terwijl zijn vrouw op het gras zat. In zijn afwezigheid viel de zeis om de scherpe kant kwam op de keel van het kind terecht en sneed deze door. Toen de vader terugkeerde en zijn bebloed kind zag, trok hij, krankzinnig van woede, zijn mes en doorsmak zijne vrouw, die hij'.van achteloos heid beschuldigde. Daarna hing hij zich op aan een boom. In het departement van oorlog heerscht sedert eenigen tijd eene bedrijvigheiddie bijna zou doen deuken dat Italië zich tot den oorlog voor bereidt. Terwijl men alle punten van den berg Cenis met troepen bezet melden de Diritto en de Riforma dat het bijna z :ker is, dat het Itali— aansche leger op vierhonderdtienduizend man zal worden gebracht. Uit eene anders bron wordt weder gemeld, dat generaal Terrero een buitengewoon crediet van twee millioen lires zal aanvragen om de nationale verdediging te ver zekeren. Een telegram uit Cagliari meldt, dat hei dorp Settimo San-Pietro geheel door overstroo ming is verwoest. Vijf en vijftig huizen stortten in en geheele kudden vee verdronken. Drie personen kwamen eveneens bij dit onheil om. Het gezantschap in Egijpte is door den Sultan tot spoed aangespoord, m. a. w. teruggeroepen. Uit Mekka meldt men aan the Times, dat de cholera aan het afnemen is en sedert 6 Oct. slechts twee gevallen zijn voorgekomen mei doodelijken afloop. De czar is met familie en gevolg van Peter hof, waar men zich niet langer veilig achtte naar Gatchina vertrokken. Zorgvuldig hield men dit geheim en eerst toen de geheele verhuizing goed en wel had plaats gehad vernam het publiek er iets van. De politie ontwikkelt een rustelooze arbeid zaamheid. De keizerlijke kasteelen, de spoor wegstations de bogen der bruggen worden dag en nacht bewaakt. Het heeft de aandacht getrokken, dat bijna alle generaals van het leger dezer dagen gelijk tijdig te St. Petersburg aanwezig waren. Nog steeds is er sprake van WalujefFs aftreden. Het doodvonnis van Jesse Helfmann, een der medeplichtigen aan den moord op den vorigen czarwelks voltrekking wegens haar zwanger schap werd uitgesteld, is 'hans door den keizeT veranderd in levenslange gevangenisstraf. Zij is onlangs in haar gevangenis moeder geworden. Volgens de bladen is bij de regeering een maatregel in overweging, die een schrede op den weg naar een grondwet zou zijn. Zij denkt nl. er oververtegenwoordigers der Zemstroo's of provinciale raden toe te laten bij de zittingen van den keizerlijken raad met het recht van mede te stemmen, op denzelfden voet als de leden van dien raad. Guiteau heeft Zaterdag voor het eerst te rechtgestaan onder beschuldiging een moord aanslag te hebben gepleegd op president Garfield. Hij verklaarde aan het hem ten laste gelegde feit niet schuldig te zijn. Op verzoek van zijn advocaat is de verdere behandeling zijner zaak uitgesteld tot 7 November. Guiteau was zoo ontsteld, dat men hem uit het rijtuig moest dragen. De verdediger wil behalve krankzinnigheid pleiten, ook nog aan voeren verkeerde behandeling van Garfield door de doctoren. Naar men uit Philadelphia meldt, heeft daar in een stoomspinnerij een hevige brand ge woed waarbij verscheidene menschenlevens te betreuren zijn. De werklieden die het gevaar te laat bemerkten, moesten zich redden door uit de vensters te spriugen, maar menigeen verloor daarbij het leven of brak het een of ander lichaamsdeel. Een twintigtal, die zelfs dien uit weg niet meer konden bereiken kwamen in de vlammen om. Iemand werd dezer dagen te Nieuw-York aangehouden, juist op het oogenblik toen hij met het afdrukken van een millioen aan Fransche bankbiljetten wilde beginnen. Hij had als mede plichtige een ander persoon, die met veel be hendigheid valsche biljetten aan den man wist te brengen. Alles was gereed om de bankbiljetten af te drukken, toen de politie de werkplaats [binnen kwam. Zij nam een echt bankbiljet, dat als voorbeeld had gediend, de drukpers en een vol ledig stel valschemuntersmateriaal in beslag. Dat laatste vertegenwoordigde eene waarde van vijf tienduizend pond Sterling. Hij is een brutaal persoon en verklaart dat men hem moet vrij spreken. Hij beweert dat geen enkele wet der Vereenigde Staten op hem van toepassing is, wel als hij de bankbiljetten zelf in omloop had gebracht, maar hij was wel zoo wijs geweest om dit een ander te laten doen. Zoo redeneert de aangehoudenemaar of de rechtbank zijn ge voelen zal deelenvalt nog wel te betwijfelen. Een gelukkig dagbladcorrespondent is zeker mr. Raid, een der correspondenten van de New- York Herald, die in de vorige week met een der rijkste meisjes van Amerika in het huwelijk is getreden. De bruidschat, die zij medebracht, bedroeg niet minder dan dertig millioen dollar. Waalwijk, 19 October 1881 Morgen Donderdag, vm. 11 ure, openbare vergadering van den gemeenteraad. Aan de orde: 1. Vaststelling van den hoofdelijken omslag; 2. Verzoek van den heer Tijssen om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare school alhier. Met machtiging des konings zijn de per sonen aangewezen, belast met het voeren van de onderhandelingen over een nieuw handelstractaat met Frankrijk. De gemeenteraad van Capelle heeft aan den heer J. Van den Elzen, directeur der Nbr. stoomtramwegmaatschappij, te Tilburg, concessie verleend voor een stoomtram op de gemeente wegen ten behoeve der lijn Kaatsheuvel-Capelsche haven. Naar wij vernemen bestaat bij de maatschappij het voornemen om deze verbinding van Tilburg met genoemde haven, zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Een der aanleidende oorzaken tot het leggen dezer nieuwe tramlijn, die ontegenzeggelijk groot nadeel aan den handel en de scheepvaart van Waalwijk zal toebrengen, is zonder twijfel te zoeken in den ellendigen toestand, waarin onze haven verkeert, en waarin de gemeenteraad, maar geen verbetering schijnt noodig te achten, niet tegenstaande er van verschillende zijden herhaal delijk op is aangedrongen en iedereen er het groote nut en de dringende noodzakelijkheid van inziet. De gemeenteraad van Waspik heeft het vergunningsrecht voor het uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank bepaald op f25 van elke f100 der geschatte huurwaarde. In eene vergadering, de vorige week ge houden door den gemeenteraad van Drongelen met de heeren districts- en arrondisseraents- schoolopzieners, werden door deze heeren ver schillende wenken gegeven, welke de raad, met het oog op de wet van 17 Augustus 1878 zou hebben in acht te nemen. De heer Sassen deelde o. a. mede, dat hij zich genoodzaakt zou zien het schoollocaal te Doeveren af te keuren, als niet voldoende aan de gestelde eischen. Ds couranten der laatste dagen zijn opge vuld met berichten omtient de gevolgen van den jongsten storm wij zullen de voornaamste hier vermeiden. Te Tilburg is de locomotievenloods van den Z. O. spoorweg geheel vernield. Van den schoor steen aan de nieuwe fabriek van de heeren Pollet Zn. zijn eenige meters afgeslagen en in het ketelhuis gevallen terwijl het dak vernield werd. Door een en ander konden Zaterdag de werkzaamheden in de fabriek geen voortgang hebben. Te 'sBosch langs den wal, in 't park, langs 't kanaal en in 't plantsoen zijn tal van boomen ont worteld en gebroken. Verschillende brachten in hun val schade toe aan nabijstaande huizen en achter de haven zijn een viertal daken geheel en al vernield tot grooten schrik natuurlijk van de bewoners der huizen, die ze beschutten. Ook het dak der sociëteit de Unie is door een om- gewaaiden boom getroffen. In 't Café Suisse heeft de vreeselijke winddruk een den vensteruiten stuk geslagen waardoor in de groote koffiehuis zaal heel wat verwoesting is aangrricht aan gaskranen schilderijen beeldjes enz. Op den Uilenburg kwam een neerstortenden schoorsteen terecht op 't ledikantwaarin een meer dan tachtig-jarig man lag te slapen, gelukkig zonder hem eenig letsel te doen. Het water kwam gedurende den storm met kracht opzetten er» aan de Vughterpoort bezweek de dam daar gelegd voor de in aanbouw zijnde Dommelwerkendie daardoor werden geïnun deerd. Nabij Groot-Deuteren is een voor een kar gcepannen paard door een nedervallenden boom getroffen en terstond gedood terwijl de voerman zekere A. v. d. D. uit Vlijmen en iemand die hem vergezelde, min of meer ernstig werden gekwetst. Te Heusden is een van de kleine torentjes in den voorgevel van het stadhuismet een ge weldigen slag naar beueden gekomen, heeft twee tredeu van het bordes gebroken en een groot gat in den grond gemaakt. Persoonlijke onge lukken zijn gelukkig niet voorgevallen. Het aantal boomen in het Haagsche bosch vernieldwordt op niet minder dan duizend geschat. De laatste trein van Goch naar Boxtel ont spoorde even voorbij het station Schijndel, door dien er een omgewaaide boom dwars over den weg lag. De machine, met den machiuist en stoker er opkwam in een aangrenzende sloot terecht. De tender vloog aan d( eene zijde van den weg en viel om, en de voorste bagagewagen aan de andere zijde. De passagiersrijtuigeu werden alle uit de rails geworpen en stootten tegen tender en bagagewagen wat met vreese lijke schokken gepaard ging. Het materieel is zeer beschadigd doch ge lukkig heeft er niemand eenig letsel bekomen. Passagiers en personeel kwamen met den schrik vrij. De machinist, een zeer bedachtzaam man, reed langzaam had hijzooals gewoonlijk zeer snel geredendan was er geen wagen heel gebleven. Te Bergen op Zoom is een groot gedeelte van het zware dak der sedert een jaar bewoonde en nieuw gebouwde kazerne met een oorverdoovend geraas naar beneden gestort en deed de bewo ners uit het gebouw vluchten. Het arsenaal bekwam behalve dakschadeeen groote scheur in een der muren. De nieuwe korenbeurswelke op het nieuwe marktplein te Nijmegen wordt gebouwd en reeds tot de tweede Verdieping was opgetrokken is gedeeltelijk ingestort. Onder Dussen zijn door het spoedig op- loopen van de Oude Maas verscheidene stuks vee op de builenpolders verdronken. Uit Sleeuwijk schrijft men nog De schade door den storm veroorzaakt, komt meer en meer aan den dagbehalve een groot aantal boomendie geheel of gedeeltelijk van den grond werden geslagen zijn er op verschil lende plaatsen hier koeien en paarden verdronken, die onmogelijk konden gered worden. Honder den bunders land zijn ondergeloopcn die nog grootendeels voorzien waren van aardappelen welke als verloren beschouwd worden. De rivier de Merwede was zoo oritstuimig, dat de kolos sale booten gedurig vast raakten en somtijds geheel werden omgekeerd. Menschenlevens zijn hier gelukkig niet te betreuren enkelen bekwa men kneuzingen alleen brak een jongetje zijn been door het afwaaien van een boomtak. Tijdens den storm van Vrijdag avond, ontstond bij den landbouwer H. J. P. te Nieuwleusen brand die, door den feilen wind aangewakkerd, spoedig zoo hevig werddat huis en inboedel verbrandden. Alleen het vee is gered met uit zondering van een varken. Zoo men zegtis de brand ontstaan door het omvallen eener lamp. Onder den hevigen storm ontstond Zater dag nacbt omstreeks 1 uur brand in den wind- korenmolen van P. De Labijeaan den straat weg te llillegersberg. In zeer korten tijd stond het geheele gebouw dat tot aan de balie uit steen en verder uit riet en hout gebouwd was in lichtelaaie vlam en waren ook de nevenstaande houten schuren aangetast. De brandweer was onmiddellijk te plaatse en dank zij hare flinke, uitmuntende houdingzijn eenige op slechts enkele meters afstand staande woonhuizen ge spaard niettegenstaande de wind er op gericht was.. De molen met de schuren lagen spoedig in de asch en aan behoud van deze perceelen viel dan ook bij zulk noodweer niet te denken. De Rotterdamsche brandweer had de welwillend heid niettegenstaande het ongunstige weder en den afstand van een uurnog met eene spuit aan te rukken deze behoefde echter geen water te geven. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Dinsdag ochtend is de sneltrein van Parijs op Amsterdam tusschen Schaerbeek en Vilvoorde uit het spoor geraakt. Volgens het bericht heeft de machinist bij dit ongeluk het leven verloren en lag de weg zoo versperd dat er aan geen spoedige opruiming viel te denken. Vrijdagavond sloeg op de Legmeerplas nabij Kudelstaartgem. Aalsmeereen schuitje omwaarin twee broeders zatendie zouden gaan meiken. Een der twee is gered doch de tweedeeen zeventienjarig jongelingvond den dood in de golven. Zaterdagochtend heeft men zijn lijk gevonden. Naar wij vernemen moet het Zaterdag nabij Schokland gezonken vaartuig een tjalkschip zijn dat met 40,000 steenen was geladen. Vol gens gerucht zijn de schipperdiens vrouw en vier kinderen en de knecht allen verdronken.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2