Nummer 85. Zondag 23 October 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. Een gegrond verzoek. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, ft DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,1$. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3raaal ter plaat, sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voop Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Kamer van koophandel en fabrieken. Het gemeentebestuur van Waalwijk maakt be kend, dat eene vergadering van kiesgerechtigden ter verkiezing van 3 leden voor de kamer van koophandel en fabrieken aldaar, zal plaats het ben op Maandag 21 November 1881, ten raadhuize te Waalwijk, des voormiddags van 9 tot 12 uije. Wijders, dat de lijst der kiesgerechtigden ter secretarie alhier ter inzage is nedergelegd van den 24 dezer tot 1 November a. s., ;geaurende welk tijdstip daartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur. Tegen de beslissing van het gemeentebestnur kan in beroep, worden gekomen bij gedeputeerde staten van Noordbrabant. Waalwijk, 20 October 1881. Het gemeentebestuur voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. OPENBARE VERGADERING van Donderdag 20 Ootober, voorin 11 uur, Afwezig de heeren Van Heijst, Van Baal en Rubbens. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen het rapport der raadscommissie belast mei hpt onderzoek van den hoofdelijken omslag. D^ commissie stelt den raad voor, dit jaar den hoofdelijken omslag te heffen zooals in 1880; voor 1882 worden burg. en weth. uitgenooaigd vroeger in het jaar den hoofdelijken omslag cp te maken en hem dan geheel om te werken, opdat er een onwraakbaar stuk geleverd worde, desnoods in overleg met eene te benoemen com missie. De Voorzitter dankt de leden der commissie wensckelijk ware het wel geweest dat dit rapport eenige dagen vroeger was ingezonden, dan hadden burg. en Weth. zich er o/er kunnen verstaan. De hoofdelijke omslag voor 1881 is door burg. en weth. nauwgezet en gemoedelijk opgemaakt een onwraakbaar stuk te leveren zal wel altijd tot de onmogelijkheden blijven behooren, zoow,el voor burg. er. Weth., als voor de commissie. Wat betreft de aanslagen te heffen zooals in 1.880, hiertegen is eenig bezwaar, omdat er dun een groot deficit zou komen. De gemaakte ver anderingen zijn niet van ingrijpenden aard. Het concept is door burg. en weth. nauwkeurig op gemaakt overeenkomstig de wet. Verder is er nog meer tegen de heffing, zooals in 1880 er zijn toeh nieuwe ingezetenen ge komen er zijn er wit r maatschappelijke toestand merkelijk is veranderder zijn er overleden vertrokken, enz. De raad heeft de bevoegdheid de door burg. en weth. voorgestelde aanslagen te wijzigen hij stelt daarom voor de zaak artikelsgewijze te be handelen dan kan ieder lid aanmerkingen maken; de tijd, die de commissie gehad heeft, eene kleine maand is lang genoeg geweest om dit rapport wat vroeger aan burg. en weth. te doen toekomen dun hadden ook de raadsleden ge legenheid gehad zich er vooruit een oordeel over te vormen. De heer Quirijns zegt dat de vele verande ringen die zouden moeten gemaakt worden de commissie aanleiding hebben gegeven toi hapr voorstel om den omslag te heffen, zooals in 1880; als burgem. en welt. dan het volgend jaar hun voordracht vroeger indienen, dan is er tijd om in overleg met de commissie den heelen omslug om te werken. De voorzitter merkt opdat algemeen betpr geacht wordt den omslag laat in het jaar in te dienen om het in overeenstemming te brengen met de uitgaven van het volgend jaar. Hetzelfde idee om geen veranderingen in de aanslagen te maken, heeft ook bij burg. en weth. voorgezeten maar er was geld te kort, daarom hebben burg. en weth. eenige ingezetenen ver hoogd die volgens hunne overtuiging daarvoor het eerst in aanmerking kwamen. De heer Van Hiel geeft toe dat de gemaakte verandering niet groot is, maar juist dit en dat er nog zooveel gebreken in zijn, heeft der com missie aanleiding gegeven tot haar voorstel. De Voorzitter zegt |als men al de aanslagen nagaat, van den kleinste tot den grootste, alle te laag zijn er zijn er die niets betalen en zeker f20 per weck verdienenwil de raad andere grondslagen vaststellen dit is hem goed. De heer Timmermans merkt op dat uit de gevoerde discussien blijkt, dat de raad het vrij wel eens is, dat herziening noodig is. Bij de comm. heeft echter niet voorgezeten het gevoelen om de grondslagen te veranderen alleen wil zij dit jaar den omslag heffen zooals in 1880, om hem het voigend jaar geheel om te werken. Uit het door den voorzitter gesprokene blijkt, dat ook het dag. best. de aanslagen in de meeste opzichten niet in overeenstemming acht met de inkomsten. Er is gezegd dat de gemaakte ver anderingen niet groot zijn intusschen vindt de commissieals er eene behoorlijke herziening geschiedtvele wijzigingen te maken zijn juist omdat er zoo weir.ig gemaakt zijn en zooveel te maken doet de comm. haar voorstel om den omslag het volgend jaar geheel om te werken. Van invloed op de inkomsten is het altijd wanneer de hoofdelijke omslag lager wordt vastgesteld, dan door burg. en weth. is voorge steld dit verschil kan echter niet zoo groot zijn, dat het invloed uitoefent op de huishouding der gemeente. Men kan dus volstaan met het rap port der commissie in stemming te brengen. Het spreekt van zelf dat als de commissie voorstelt den omslag van 1880 te heffen, dit slechts bij verkorting is natuurlijk moeten zij, die er in 1881 opgebracht zijn, niet afblijven en omgekeerd spreker stelt voor de conclusie van het rapport der commissie in stemming te brengen. De heer Van der Heijden is geheel tegen het voorstel der commissie; de omslag voor 1881, door burg. en weth. opgemaakt en den raad aangeboden, heeft ter visie gelegen en is door de commissie onderzocht niet die van 1880. In den door het dag. bestuur opgemaakten om slag zijn sommige verboogingen voorgesteld, maar te rechtals men jaren lang te weinig betaald heeft is dit geen reden, dat dit zoo blijve. Het praatje van geheele omwerking van den hoof delijken omslag komt alle jaren terugmaar later spreken de lui, die weinig betalen, er niet meer over ambtenaren worden voor hun geheel inkomen aangeslagen de groote heeren echter niet. De heer Van Es zegt dat burg. en weth. veranderingen hebben gemaakt, omdat er geld noodig washet gaat niet den omslag van 1880 zoo maar te stellen inplaats van dien van 1831; iedereen weet dat de toestand van verschillende ingezetenen veranderd isde zaken van sommi gen zijn vooruitgegaananderen hebben erfe nissen gekregen, enz het is daarom moeielijk de voorgestelde wijzigingen zoo maar op zij te zetten. De heer Timmermans zcigt dat de comm. niet den omslag van 1880 voor 1881 wil aangeno men zienmaar alleen dat zij de ingezetenen wil zien aangeslagen voor hetzelfde bedrag als in 1880. Door den lieer Van der Heijden is er opge- wezen dat reeds dikwijls op wijziging van den hoofdelijken oms'ag is aangedrongen dit is zoo Het maken echter van een totale herziening is niet het we k der commissie, maar hoort bij burg. en weth. De heer Van der Heijden vindt dat de com. er zich op een gemakkelijke wijze afmaakt; maar als zij in een maand niet meer doet dan zulk rapport opmaken dan zal zij aan een jaar niet genoeg hebben om den omslag om te werken De Voorzitter meent d^t de commissie bad moeten overtuigd zijndat de gemakkelijkste niet altijd de ware weg is. Overigens is het voorstel der commissie moeielijk aan te nemen. Hij w.l den omslag artikelsgewijs behandelen dan blijft men binnen de wet. De leer Van Es zegt dat de door burg. en weth. voorgestelde wijzigingen zoo gering zijn, dat de comm. die wellicht zou kunnen overne men. De heer Van der Heijden eischt artikelsge wijze behandeling, omdat dit is zooals de zaak behoort behandeld te worden. De heer Timmermans stelt voor dit te doen met gesloten deuren. De Voorzitter is er tegen het is een publieke zaak, waarbij alle ingezetenen belang hebben en behoort dus publiek te worden behandeld. De heer Timmermans zegt dat de Voorzitter in tegenspraak is met zijn gevoelen van vorige jaren. De voorzitter blijft bij liet door hem gezegde. Bij stemming verklaarden de heer Van der Heijden en de Voorzitter zich voor publieke behandelingde overige leden voor behandeling met gesloten deuren. Hierna werden de deuren gesloten. Na de heropening werd voorlezing gegevan van een aanbod van den binnenpolder om f 100 bij te dragen in de kosten van het ophoogen van de Putsteeg vanaf den prov. weg tot aan den winterdijk. Aangehouden. Nadat de raad den heer Tijssen, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend had als onderwijzer aan de openbare school alhier, sloot de voorz. de vergadering. Omtrent het verhandelde in de raadsvergade ring met gesloten deuren vernemen wij nader dat de gemeenteraad alle door burg. en weth. voorgestelde verhoogingen geschrapt heeft. Verder zijn wij verzocht mede te deelen dat de heer ^an der Heijden de vergadering heeft verlaten tengevolge van de houdiug van de meerderheid der leden die alle erhoogingen afstemden, niettegenstaande zij zelf moesten er kennen, dat de voor verhooging voorgestelde personen, iu vergelijking van hun werkelijk in komen veel te laag waren aangeslagen en dit, terwijl ambtenaren en anderen wier ver mogen men kon nagaan, voor het h e e 1 e be drag van hun tractement waren en bleven aangeslagen. p verschillende wijze is de onthouding van deelneming aan de vergadering van kamers van koophandel en fabrieken te Utrecht, op 10 dezer beoordeeld. Vrij algemeen werd zij veroordeeld, en de gronden waarop ook wij ile weigering om aan de uitnoodiging van den voorzitter der kamer van Maastricht en den secretaris van die te 's Hertogenboschte voldoen meenden te moeten afkeurenwerden in ons nummer van 12 dezer uiteengezet. Heeft de vrees altijd eene slechte raad geefster en bovendien in dit geval geheel on gegrond daar het doel der vergadering in de uitnoodiging duidelijk omschreven was heeft de vrees zeggen wij dat het per se eene pro tectionistische bijeenkomst zou zijn sommigen en daaronder nog wel van de grootste kamers teruggehouden die verkeerde opvatting is door de uitkomst beschaamd. Immers wie de onpar tijdige verslagen van het op de Utrechtsche vergadering voorgevallene naleestkan niet an ders dan tot de overtuiging komen dat men vóór alles onzijdigheid wenschte. Men wilde tot geen prijs op het onderzoek dat verlangd werdvooruitloopen. Alles moest vermeden worden wat strekken kon, om aan de bijeenkomst den schijn te geven als wenschte men eene uit komst in zekere vooraf bepaalde richting te verkrijgen. Dat enkelen haar dienstbaar tracht ten te maken aan de ontwikkeling hunner be ginselen zoowel in vrijgevigen als beschermenden zin kan nooit aan de vergadering zelve een karakter geven dat zij niet had. Haar karakter kon alleen blijken uit het adres en uit de stem ming, en deze was dat met 22 van de 25 (tegen stemden OldenzaalZwolle en de Drenthsche Landbouw-maatschappij) stemmen, het volger.de zoo onzijdig mogelijke adres werd aangenomen ,/Aan den konir.g z/De ondergeteekenden, vertegenwoordigers van kamers van koophandel en fabriekenen van Vereenigen van verschillende takken van nijver heid en landbouw in Nederlandnemen de vrijheid uwe majesteit eerbiedig te verzoeken eene staatscommissie in het leven te roepen, om te onderzoeken welke gevolgen de wederinvoering van het protectie-stelsel in de voornaamste rijken van Europa voor den Nederlaudschen handel de nijverheid en den landbouw mag hebben, en, zoo noodiguwer Majesteits regeering voor te lichten omtrent de maatregelen die onder de bestaande omstandigheden in het belang dier gewichtige bronnen van volkswelvaart behooren te worden genomen. 't Welk doende, enz." Wij hebben sederten van meer dan eene geachte zijde vernomen dat vrees en vóóroor deel niet bij alle kamersdie zich van deelne- nemitig onthieldende beweegredenen waren. Voor verscheidene bestondondanks hare sym pathie voor het doel der bijeenkomstzoo als het in de uitnoodiging omschreven wasen aan de oprechtheid waarvan niemand gerechtigd kon zijn te twijfelen een ander bezwaar dan vrees voor hare strekkingof tegeningenomenheid. De zaak was deze Een zeer beperkt getal leden was bij verscheidene oorzaakdat de keus van een geschikt afgevaardigde hoogst moeielijk werd bevonden. Vele dier kamers zijn uit zeer dege lijke practische mannen samengesteld maar die daarom nog geen debaters zijn en men kon vooruit niet weten of dat talent niet juist een onmisbaar vereischte zou wezen om naar behooren vertegenwoordigd te worden. Ook ligt het in den aard der zaak datna de verdachtmaking in sommige groote kamers niet weinigen be ducht moesten zijn in ongelegenheid te zullen gerakenwanneer zij zich begaven naar eene vergadering, waarvan men bij gevolg 't ergste had te voorzien. Liever dan in mogelijke on gelegenheid te geraken bleef men te huis. Het doel der vergadering, al was de opkomst van vertegenwoordigers der kamers van koop handel en fabrieken in den lande uit welken hoofde dan ookgeringer dan men had mogen verwachten is evenwel bereikt. Met de aan neming van het hierboven medegedeelde adres waarbij men lette wel de beginselen van vrijen handel of protectie onbesproken blijven treedt de zaak nu eene nieuwe phase in het adres zal namelijk ter mededeeling worden ge zonden aan alle kamers van koophandel en fa brieken in den lande met verzoek daaraan hare medewerking te geven. Tegen de inwilliging van dat verzoek nu, kan onzes inziens geen der bezwaren bestaan die sommigen van het voldoen aan de oproeping ter vergadering hebben terug gehouden. Men kan immers thans wel ten volle overtuigd zijn dat het allen te doen is om een degelijk onder zoek van staatswegeen dat is zeker niet over bodig nu de richting, die andere staten opgaan, door velen voor onze belangen bedenkelijk ge acht wordt. Wij zouden niet weten op welken grond men zich thans billijkerwijs aan ondersteuning van dit adres zou kunnen onttrekken. Of zou 't mogelijk zijn dat de aanvankelijke vreesachtigheid nu daarvoor alle reden van bestaan vervallen is, door bepaalde lichtschuwheid werd vervangen Zouden er kamers van koophandel gevonden wordendie de legende van den struisvogel in herinnering willen brengen? Wij kunnen het het met gelooven en hopen dat zoowel de warmste freetraders als de voorstanders van protectie, en zij die door onderzoek tot dï juiste kennis van onzen toestan tegenover het buiten land wenschen te komenen die de bakens willen verzet zien als het tij verloopt, hunne medewerking zullen verleenen om den koning t©t het benoemen eener staatscommissie te doen besluiten. Dat ook de kleinste kamers maar die daarom niet minder de belangen van handel en nijverheid hebben voor te staan haar ge wicht daarbij in de schaal zullen leggen is alleszins weuschelijk. Immers zij hebben bij gelijk recht van spreken, gelijke plichten als de grootsteen hare ondersteuning zal hun van wie 't verzoek tot medewerking uitgaat niet minder welkom zijn.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1