Nummer 87. Zondag 30 October 1881. 4e Jaargang I 'tlil, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland* Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Amerika. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Si De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per rege- groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat smg opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsclnand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. De directeur van het rijks- post- en telegraaf kantoor te Waalwijk bericht, dat het kantoor op Zon- en feestdagen voor het publiek open zal zijn: van 8 9 ure voorm. van 2l/t 57s nam. van 7—8 nam. Waalwijk, 25 October 1881. BAGGERMAN. Alsof bezadigdheid ook steeds het devies van Frankrijks eerste staatslieden is geweestzoo kalm en gemachtigd is Gambetta's optreden in de verschillende plaatsen in Normandië die hij thans weer bezoekt. Een ware bode des vredes! De republiek moet handel en scheepvaart her stellen en tot bloei brengen hij heeft met opzet de havens van Bremen HamburgLubeck be zocht om te zien wat voor de scheepvaart ge daan moet worden. De democraten moeten niet langer met naijver opzien tot de bevoorrechte klasseneensgezind moet ieder doen wat zijn hand te doen vindtallen medewerkende tot bevordering van den gemeenschappelijken bloei van 't éénegroote vaderland. Naar verzekerd wordt zalwanneer bij de bijeenkomst der kamers de algemeene staatkunde der regeering ter sprake komt., Gambetta zijn programma ontwikkelenmaar daarbij het tegenwoordig kabinet niet aanvallen. Donderdag had hij met minister Ferry over een en ander een onderhoud. Naar the Standard verneemt zullen de operatien tegen de heilige stad Kerouan (Tunesië) eerst beginnen wanneer de Fransche kamers zullen zijn bijeengekomen. De ware reden zal wel wezen, dat de Arabieren zich in grooten getale om Kerouan samentrekken, waar een felle tegenstand verwacht kan worden. De muiterij onder de troepen van Aly-Bey waarvan het eerst heette dat ze niet bestaan had is thansnaar uit Tunis gemeld wordt onderdrukt. Twee Arabieren verdacht van poging om een spoortrein te doen ontsporenhebben de Franschen gefussilleerd en vervolgens onthoofd. De koppen werden als afschrikkend voorbeeld, op staken gestoken. Volgens de jongste berichten uit Tunis is generaal Saussier mei zijne afdeeling gelukkig schoon met moeiteover den bergpas Toum Karouba heengekomen. Hij ontmoette weinig tegenstand. Op Laroques' nadering trekken de benden opstandelingen zich naar het zuiden terug. Uit eiken stam zijn gijzelaars genomen als waar borg voor het ongemoeid laten der spoorwegen. Het Journal officiel bevat het decreet waarbij de verlenging van het handellractaat met Nederland wordt goedgekeurd. Voor een paar dagen heeft in de mijn putten van Laforest een ernstige ontploffing plaats gehad. Er waren echter gelukkig slechts vijf werklieden in de mijn. Twee er van be kwamen ernstige brandwonden, de drie overigen kwamen met eenige lichte kwetsuren vrij. Het onheil wordt toegeschreven aan de onvoorzich tigheid van een der werklieden die zijn veilig heidslamp in de mijn opende. Weer heeft een spoorwegongeluk plaats gehad op de lijn ParijsLyonMiddellandsche zee, die deswege werkelijk berucht begint te worden. Een sneltrein uit Parijs is tusschen Collognes en St. Lambert Pile-Barbe ontspoord. Vijf waggons werden omvergeworpen. De stoffelijke schade is zeer grootmaar gelukkig kwamen de reizigers voor het meerendeel met den schrik vrij. Slechts enkelen werden eenigszins ernstig, hoewel niet gevaarlijkgekwetst. De volksraad heeft de conventie met En geland bekrachtigd. Het voorstel tot de bekrachtigingdat aan genomen werd, behelsde de volgende verklaring- De volksraad vertrouwt op Engelands belofte om het verdrag te wijzigen indien het onuit voerbaar wordt bevonden bij de toepassing. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De Engelsche regeering laat hare handen in Ierland niet koud worden. Vijftien personen werden in verschillende deelen van het eiland gearresteerd. Onder deze waren een arts eer. procureur, eene dame. Voor de misses Parnell en Taylor mag dit eene waarschuwing zijn die misschien haren patriottisschen ijver een weinig bekoelen zal tenzij de martelaarskroon haar nog meer mocht toelachen dan de roode muts. Van mejuffrouw Parnell gesproken: sommige biaden beweren dat zij zich candidaat wil stellen voor den openstaanden parlementszetel in het graafseliap Meath. Er is sprake van verscheidene complotten tegen het leven van den heer Forster. Het regent dreigementen aan het adres van dien staatsman. Hebben de samenzweerders echter wezenlijk plan op handelen, waarom dreigen zij dan zoo luid Bij den grooten vuurtoren te Eddystone worden twee nieuwe klokken als mistsignalen opgehangen. Zij wegen elk twee en veertig centenaars en zulleu ten weerszijdsn van den toren worden geplaatst om hun machtig geluid naar beide zijden te kunnen zenden. Te Keulen heeft de feestelijke onthulling plaats gehad van het standbeeld van den veld maarschalk graaf Moltke. Het beeld, ter lengte van 2,83 meter, staat op een voetstuk van Zweedsch graniet. Aan het verslag door professor H< imte Zurich, geleverd over den toestand, waarin zich de bergen bij Elm bevinden, is het volgende ontleend: Professor Heim had zich op uitnoodiging van den Zuricher kantonnalen raad naar Elm bsgeven er. heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld, ten einde zooveel mogelijk na te gaan welke de oorzaken van het ongeluk waren en te trachten maatregelen ter voorkoming van verdere berg- stortingen te nemen. Reeds dadelijk wordt in het verslag gewezen op het verschil van den aard van deze berg- storting en die van Goldau. Terwijl de laatste, meer het karakter had van een schuiving, moet het Elmer ongeluk meer bijzonder aan storting worden toegeschreven. Het gesteente bestond uit een oud-tertiaire schiefer, die hier er» daar lagen var» kalkhoudencle schiefer bevatte; hierin hadden zich van lieverlede scheuren gevormd die langzamerhand grooter en dieper werden. De plaats, waar het afgestorte gedeelte zich van den berg losrukte, ligt op een hoogte van 650 meter boven den Elmer kerktoren. De neerval lende rotsmassaas stoven nog 1500 meter ver van den voet van den berg door en gleden als het ware over den als een soort van gesmeerde vlakte werkenden weidegrond heen. Er is een oppervlakte van ongeveer 900.000 vierk. meter grond door de steenen bedekt. Een oppervlakte van 90 hectaren! Uit een onderzoek, ingesteld naar den toestand van het gedeelte van den berg, dat nog is blijven staan, bleek, dat vooral een bepaald gedeelte de zoogenaamde Risikopf hoogst gevaarlijk staat, en dat het wel zoo goed als zeker is, dat dit stuk zich vroeger of later van het overige gedeelte zal losscheuren. Intusschen is de rots massa, die dan zal invallen, slechts het vijfde deel van hetgeen op den 11 September viel; die hoeveelheid wordt op tien millioen kubieke meters geschat een getal, dat eigenlijk te groot is om er zich eenig denkbeeld van te kunnen vormen. Om hieraan te hulp te komen heeft men gezegd, dat, wanneer men alleen de gevallen rotsblokken neemt, die de grootte hebben van een middelmatig huis, men daarmede twee steden zou kunnen bouwen, die de grootte hadden van Zurich. Het is vooralsnog niet uit te maken of die Risikopf noodlottig aan het overige gedeelte van Elra zal worden. Valt dit stuk in zijn geheel, dau wordt zonder twijfel al wat nog van Elm over is, voor goed onder de rotsmassaas bedol ven, omdat dc valhoogte 500 meters zal bedragen en Elm slechts op een afstand van een kilometer ligt van de plaats, waar de blokken op den grond zullen komen. Intusschen is het meer waarschijnlijk, dat de Risikopf langzamerhand zal afbrokkelen en in dit geval zal geen nieuw gevaar ontstaan. Ongelukkigerwijs kan men zoo goed als niets aanwenden om liet gevaar te verminderen en moet men kalm afwschten en den berg nauw keurig waarnemen, ten einde steeds bij dreigend gevaar de bedreigde bevolking te kunnen waar schuwen. De schade door het onheil veroorzaakt, wordt op ongeveer zevenhonderdduizend gulden geschat. Het comité tot leniging van de verliezen heeft slechts ongeveer vier en vijftig duizend gulden aan giften ontvangen. Bij de lange reeks van ongelukken, gedurende dit jaar in dit land door stormen, aardbevingen en overstroomingen veroorzaakt, moet weer een nieuw gevoegd worden, nl. het afbranden van de gehuchten, Claudio en Valletta, bij Turin die door een beek van elkander gescheiden zijn. De brand ontstond te Claudio, sloeg over naar Valletta, en weldra lagen beide plaatsjes in dc ascli. Ruim 40 gezinnen zijn zonder onderko men en beroofd van al wat zij bezaten. Twee mannen en een vrouw kwamen in de vlammen om, terwijl elf personen ernstig gekwetst werden. Giuseppo Esposito, de groote bandiet, die onlangs eenige dagen in Rotterdam heeft door gebracht, is, volgens schrijven uit Genua, reeds van daar naar Palermo vervoerd. Bij zijn vertrek had zich een groote menigte voor het Palazzo Ducale opeengehoopt, en er was zooveel militaire macht op de been, dat men haast aan eéne op handen zijnde manifestatie zou gedacht hebben. Om half vier werd Randazzo, zwaar aan de handen geboeid en tusschen een groot escorte van carabiniers, uit de gevangenis van den toren naar de stoomboot overgebracht. Hij was zeer lijdzaam en ter neergeslagen. Het Italiaansche koningspaar is Donderdag morgen on half negen te Villach aangekomen en door den landspresident met de autoriteiten en corporatien ontvangen. Na inspectie eener eerewacht onderhield de koning zich met den landspresident en den burgemeester. Na nutti ging van een ontbijt in de feestelijk versierde wachtkamer, reikten de dames der koningin een bloemruiker over, waarvoor zij minzaam dankte, Na een oponthoud van een half uur zette het koningspaar onder luide toejuichingen de reis voort. Precies ten half acht 's avonds kwamen de koning en de koningin te Weenen aan. Aan het station werden zij ontvangen door den keizer, den kroonprins, verschillende aanshertogen en hun gevolg. De eerewacht hief het Italiaansche volkslied aan. De vorstelijke personen begroetten elkander op de gebruikelijke wijze. Nadat het gevolg en de dignitarissen waren voorgesteld en de eerewacht was afgetrokken, reed de keizer met de koningin, vervolgens de kroonprins met den koning enz. naar den Burcht, waar in de groote receptiezaal de keizerin, de prinsessen Stefanie en Gisela, de aartshertogin Marie de hooge gasten ontvingen. De hooge personen trokken zich hierna in hunne vertrekken terug om te soupeeren. Bij de aankomst eu onder het rijden naar den Burcht werden de vorsten door een talrijke menigte toegejuicht. Uit Varpolata, eer. stad van ongeveer zes duizend inwoners in Hongarijewordt een vreeselijke misdaad gemeld. Zondagnacht drongen twee personen in een huis binnen, pakten ai wat maar eenige waarde had bijeen en ver moordden de huisgenooter. uit een negental personen bestaande. Slechts de schoondochter en twee dienstboden, die gerucht hadden ge hoord, konden vluchten om hulp te halen, maar toen deze aankwam hadden de moordenaars hun misdaad reeds begaan en waren zij vertrokken zonder het minste spoor achter te laten. Toch is men er, volgens een telegram uit Weenen, in geslaagd hen te achterhalen en aan te houden. Zij hebben reeds hun misdaad bekend maar weigeren de reden daarvan op te geven. De vermoorde personen waren Israëlieten en men vermoedt dat wraak de aanleiding tot de misdaad is geweest. De keizerin houdt van alles wat in Gödölö is, van menschen, paarden, park, natuur, maar aan één zaak kan zij zich maar niet gewennen en dat is het drinkwater. Om hieraan tegemoet te komen, worden dagelijks uit Schonbrunn twee kisten met water gezonden. Iedere kist bevat drie flesschen met 2 liter water. De flesschen zijn geheel in ijs gehuld om het water koel te houden. De verzending van dit water kost niet minder dan zes florijnen dertig kreuzer, zoodat men dit drinkwater met recht een duur drink water kan noemen. Het standbeeld der vrijheid, waarvan de kosten door vrijwillige bijdragen bijeengebracht zijn en dat bestemd is voor de haven van New- York, om te dienen als lichttoren, is ran het hoofd tot de voeten niet minder dan 32 meter hoog, terwijl de eene arm, die de lantaren met het licht draagt, I2V2 naeter boven het hoofd uitsteekt. Rekent men daarbij dat het voetstuk 25 meter hoog is, dan krijgt men in 't geheel een hoogte van 691/2 meter. Ongeveer vijf en dertig duizend morgen gronds zijn thans door de Mississippi over stroomd. Op de Missouri bij Hannibal zijn de spoorwegen weggespoeld. Qeency is door de overstrooming van alle gemeenschap afgesneden. Van de verwoesting, die in de streek is aange richt, kan men zich nauwelijks een denkbeeld vormen. De crinoline is te New-York weder in de mode gekomen en prijkt daar weder in haar oude pracht. Bedaard en langzamerhand haalden de Amerikaansche dames weder haar geliefkoos- den 1/hoepelrok" uit de oude rommelkamer waarin hij jaren achtereen verbannen was ge weest. Eerst kwamen de nauwe crinolinos, toen wat wijder en bij de opening van het wintersei zoen hadden zij weder den ouden omvang ge kregen, Onlangs hebben twee menschen in Amerika geen Indianen maar beschaafde(P) heeren een tweegevecht gehouden boven het meer Ontario. Elk zat in een luchtbol en schoot op die des anderen, 't Gevolg was dat de een zonk en de vechtlustige luchtreiziger met moeite gered werd terwijl de andere bol wegdreef en spoorloos is verdwenen. Dus weder een nieuwe soort //Ame rikaansche tweegevechten". Een staaltje van personenvervoer vroeger en nu. In 't begin van 1846 werd het plan gemaakt voor een spoorweg over Broadway te New-York en het scheen toen eene buitenspo rige onderstelling, dat er om het uur een trein noodig zou zijn. En wat zien wij nu? Vier dubbele lijnen waarop dagelijks 3000 treinen rijden. Het personenvervoer bedraagt ruim millioen per dag. Een wegpersoneel van 3000 man bedient de lijn en ontvangt aan loon alleen 6000 dollars per dag. Eenige rooversdie in den nacht van 22 September een spoortrein in Arkansas aanvielen en berooiden zijn veroordeeld tot een tuchthuis-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1