Nummer 88. Donderdag 3 November 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. De Yerstootene. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Li Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Aanbesteding der school. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden/ enz., franco t© zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. A Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet op de art. 1 en 27 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no 97) tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling der openbare dronkenschap, Herinneren belanghebbenden dat zij, die op 1 November 1881 in de localiteit of localiteiten, daarvoor reeds op 1 Mei van ge meld jaar in gebruik, zonder strijd met de wet sterken drank verkoopen in het klem, namelijk bij hoeveelheden van minder dan twee liter, én daarmede wenschen voort te gaan na den termijn waarvoor zij zijn gepatenteerd zijnde nJi 1 Mei 1882 ingevolge art. 27 der wet gehouden zijn daartoe voor Januari 1882 bij een op zegel ge schreven adres vergunning te vragen aan het ge meentebestuur, onder nauwkeurige omschrijving der localiteit of localiteiten, van de namen en voornamen, ambten, beroepen en bedrijven, zoo wel van den verzoeker als van zijne huisgenooten boven de 16 jaren, alsmede van het debiet gedu rende de laatste 12 maanden. Wordende hierbij, voor zooveel noodig, nog op- femerkt, dat verzoeken na 1 Januari 1882 inge- iend, ingevolge de wet buiten beschikking moeten 'blijven, zoodat een ieder het zichzelven zal te wijten hebben, als hij den wettelijken termijn niet heeft inachtgenoraen. Burgemeester en Wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, 2 November 1881. De burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het bestek en de teekening, voor de te verbouwen openbare school, ter hunner inzage is nedergelegd in het femeentehuis, „lokaal burgerlijken stand", van es voormiddags 9 tot 12 ure. De burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Waalwijk 31 October 1881. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk Gezien de wet van 28 Juni 1881, [Staatsblad no 102] ter herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der gemeentewet, maken bekend Dat het kohier van den hoofdelijken omslag voor den dienst van 188], door heeren Gedeput. Staten van Noordbrabant, bij besluit van 27 Oct. jl., G. no 113, is goedgekeurd en gedurende vijf maanden op de secretarie alhier voor een ieder ter lezing is nedergelegd. De aangeslagenen wor den uitgenoodigd daarvan inzage te nemen. Binnen drie maanden na het ontvangen van zijn LXX. Erkend. Al die inwendige strijd had ten gevolge dat haar levenskring steeds nauwer en nauwer werd en al hare gedachtenhaar doen en streven zich op haren echtgenoot vereenigdek. Zij geraakle daardoor in eene spanning welkezoo als haar eigen verstand haar zeidegevaarlijk dreigde te worden* Haar maatschappelijke positie was ver beterd, maar zij wist niet juist hoe en in hoever want langzamerhand had zij de oude gewoonte afgelegd van aan Routh's zaken een werkzaam deel te nemen en er het toezicht op te houden. Thans vergenoegde zij zich met het geld dat hij haar gaf, te ontvangen en het naar zijn wensch behoorlijk en met spaarzaamheid te be steden maar zij was daarbij geheel onverschillig en hare huishouding was thans verre van dat kenmerk van vroolijkheid en aangenaamheid te dragenwaardoor het zich weleer kenmerkte. En juist dit. was misschien mesr dan al het andere een karaktertrek van de geheele veran dering, die in deze vrouw had plaats gehad. Alles wat tot gemak van Routh kon dienen werd door haar in acht genomen even als vroeger en thans had hij daartoe toereikende middelen doch de zorg voor hare huishouding, waardoor z\j alles weleer zulkeene eigenaardige bevalligheid aanslagbiljet kan de aangeslagene tegen zijnen aanslag bij den raad bezwaren inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gezien de aanschrijving van den heer IJker, chef van dienst te 's-Hertogenboschbrengen ter kennis van belanghebbenden „dat alle gazmeters voor 1 Januari a.s. voorzien moeten zijn van het goedkeuringsmerkdaar na dien dag geen met het overgangsmerk gestempelde gazmeters mogen worden gebruikt „dat voor den ijk van gazmeters zijn geopend de kantoren te 's Gravenhage, Rotterdam, Dor drecht, Amsterdam, Utrecht [tijdelijk] en Leeu warden, alsmede 's Bosch „d>t afbeeldingen der stempelmerken voor ge noemde kantoren ter bezichtiging zijn gesteld en dat voor de verificatie van gazmeters en het ver strekken van daarop betrekking hebbende inlich tingen het ijkkantoor te 's Bosch is geopend op alle. werkdagen, behalve Zaterdags van des voor middags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. In de Waschstraat te Berehem bij Antwer pen, heeft een jongen van 17 jaar, na eene af schuwelijke mishandeling aan een 5jarig kind te hebben d^en ondergaan, dat kind uit het raam geworpen. Door een toeval had een vrouw dit gezien en het kind in haar voorschoot opgevan gen. Een stoel stond voor liet venster, om aan een ongeluk te doen gelooven, maar het gruwel feit schijnt onbetwistbaar. Zaterdag heeft Gambelta het tijdelijk voor zitterschap der Fransche kamer met eene korte toespraak aanvaard. Daarin bracht hij de kamer zijn dank voor de hem bewezen eer, die hij zich zou trachten waardig te maken, alsmede voor hare //Staatkundige demonstratie, waarvan hij de strekking en bcteekenis geenszins miskende." Toen dit afgeloopen was verlangde Louis Blanc, op grond dat het reglement der vorige kamer de tegenwoordige niet bond, ongeldigverklaring der jongste benoemingen, waarop Gambetta als zijne meening te kennen gafdat zijn voorganger, wist te geven was geheel verdwi nen. Harriets geheele voorkomen was veranderd en had eene stroefheid aangenomen welke haar onnatuurlijk en Routh ongemeen hatelijk was. Hij wist zorg voor zijn zaken op prijs te stellen; waren echter zijne zaken afgeloopen dan waren opgeruimd heid en vroolijkheid hem eene behoefte. „Eet, drink en geniet het leven dat was het beginsel geweestdat beiden tot hiertoe gevolgd hadden, en zoo Harriet er ook somtijds aan gedacht mocht hebben dat aan dezen leefregel nog een slotzin verbonden is bekommerde zij zich hierom verder niet: De woorden „want morgen sterven wijhebben niets verschrikkelijks voor hen die aan geen voortbestaan na den dood gelooven wier wenschen zich slechts tot dit leven bepalen en die elk uur van hun leven aan de vervulling dier wenschen wijden. Routh bezat geen ver stand en geen hart genoegom zijne vrouw geheel te verstaan maar hij had haar liefgehad, zooveel althans als hij een mensch kon liefheb ben en dit gevoel had in kracht en duurzaam heid door den volkomen kameraadschappelijken omgang van beiden gewonnen. Zijn beste hulp in zijne zaken zijne verstandigescherpzinnige raadsvrouw in alle moeilijke gevallen zijn deel genoot in alle vreugde, zijn eenige vertrouweling, dat alles was Harrieten de meest geliefde vrouw van den rechtschapensten, aanzienlijksten burger zou zich zoo zij hare positie met die van Mrs. Routh vergeleken had in meer dan een punt minder gelukkig geacht hebben. Deze staat van zaken was intusschen voorbij, Guichard, zijn plicht had gedaan en weigerde Blanc's voorstel aan de orde te stellen. Hierop ging men na verwerping van een voorstel van Baudry d'Asson, otn al de leden der vorige kamer maar en bloc toe te laten, tot het onderzoek der geloofsbrieven over en met zulk een gezwindheid kwijtte men zich van de taak, dat 350 verkiezingen werden goedgekeurd. Naar 80, die van Gambetta te Belleville o. a., zal een onderzoek worden ingesteld. De Senaat nam met 144 tegen 88 stemmen de wet aan tot vrijstelling der kerkhoven. Naar door Reuter uit Parijs gemeld wordt, had Grcvy een nieuw onderhoud met Gambetta en belastte hij hem thans met de vorming van een kabinet. Gambetta zou het aangenomen hebben onder voorbehoud an volledige vrijheid van handelen. Hij zal met of zonder portefeuille het voorzitterschap van den raad aanvaarden. Zijn programma deed hij nog niet kennen, maar men hoopt dat hij aan Leon Say, Freycinet en Ferry portefeuilles zal aanbieden. Brisson zou voorzitter der kamer worden. Zeer ter snede voor de Franschen stierf Ali-ben-Araary, het opperhoofd der Tunesische opstandelingen, die door dit geval natuurlijk zeer ontmoedigd zijn. Kairouan blijkt de Fran schen zonder slag of stoot- in handen te zijn gevallen. Ook Forgemol is er nu aangekomen, doch niet zonder onderweg herhaaldelijk te zijn aangevallen. Het schijnt dus dat nog niet alle opstandelingen zich zuidwaarts hebben gecon centreerd. Maar die zich daar op de met bos- schen begroeide bergen hebben teruggetrokken, zal het niet gemakkelijk zijn met succes te ver volgen. De Daily News verneemt uit Marseille dat de Fransche regcering voornemens is eene tiende brigade te vormen en in te schepen te Toulon. De aanwezigheid der zieken uit Afrika in de hospitalen te Marseille veroorzaakt ge vaarlijke koortsen onder de stadsbevolking. De maandelijksche koortsgevallen zijn verdriedub beld. De verslaggever van de Times te Tunis verneemt dat er plotseling een einde is gemaakt aan de enquête in zake Sfax naar aanPiding van compromitteerende onthullingen nopens hande lingen der Fransche soldaten na de bezetting. De Fransche commissieleden weigerden onver wachts het desbetreffend getuigenverhoor toe te laten, waarop oneenigheid ontstond in de com missie, die hiermede eindigde dat de president de commissie ontbonden verklaarde. en met de verschrikkelijke hulpeloosheid van iemanddie weet aan aanvallen van waanzin bloot te staan en een dier aanvallen vooruit ziet, begon Harriet te gevoelen dat de eene of andere macht welker oorsprong zij niet kendewelker natuur zij niet in staat was te doorgronden haar geheel aanzijn ondermijnde en overweldigde. Was het eene lichamelijke krankheid Immer had zij eene ongestoorde gezondheid gpr.oten en ook thans kon zij aan zich niets bespeuren, dat eene aanstaande ziekte scheen te voorspellen Dat kon het dus niet zijn, en van gewetensangst en berouw van dat bovennatuurlijke deel des menschelijken levensgeloofde zij niets en sloeg er daarom ook geen acht op. Zij was niet jong meer en had geleden jazij had zwaar geleden want men bemint nietzooals zij bemindezonder te lijden. De tijd moest alles voor haar doen al hare aangelegenheden stonden goed en alle gevaar was voorbij, nadat zij de belofte van George ontvangen en zijne nauwgezetheid overwonnen had en elke week welke voorbij gingzonder tot ontdekking te leiden was een zekerder waarborg voor hare veiligheid. Ja nu was zij zwak en niet geheel weldoch dat kwam alleen van hare slapelooze nachten. Hoe kan een mensch zich wel gevoelen zonder den slaap Maar die toestand zou zekerlijk voorbijgaan en dan vond zij weder rust en vrede. Vol van de liefde voor haren man bemerkte Harriet nietdat haar gedrag jegens hem ge heel veranderd was. Zy wist het niet dat de De Franschen bezetten alle kazernes te Tunis. De proclamatie van den bcy is invloed loos. De Arabische bevolking blijft op hulp uit Tripoli rekenen. De uit Kerouan verdreven hoofden beraadslaagden over verdere plannen tot verzet. Sommigen zijn voor terugtrekken naar de Sahara, anderen voor oprukken naar Gabes en Tripoli. Kerouan de heilige stadheeftvolgens een ltaliaansch reiziger, die haar onlangs bezocht, muren die geheel verborgen zijn achter Indische vijgeboomen, welke in dit klimaat bijzonder groot zijn. Een lange, donkere gang voert naar een tweede ringmuur. In de s'.ad zelve is alles stiler wordt bijna geen ander geluid geboord dan het prevelen van gebeden en de schelle, treurigklinkende stemmen van de muezzins op de torentjes der moskeeen. In het raidden der stad is een uitgestrekt plein, waarop de groote moskee van Djuma et Heber staat, die het aanzien van een fort heeft. De stad is geheiligd door het verblijf van Mahomed's barbier, en zijn gebeente rust in de moskee, met een aantal haren uit den baard van den profeet, die voor de muzelmannen heilige reliquieen zijn. Dit Afrikaansche Mekka heeft slechts eens voor vreemde overheersching moeten bukken toen Roger van Sicilië het veroverde, wiens helm en kruisboog nog in een kapel van de groote moskee bewaard worden. De moskeeën van Kerouan moeten vele oude handschriften bevat ten, en als de Franschen de stad innemen, zul len zij misschien een aantal belangrijke Grieksche en Latijnsche manuscripten vinden, waarnaar te Constantinopel vergeefsch gezocht werd. Met de werken aan de tunnel onder het kanaal heeft men moeten uitscheiden, wegens het ruwe weder. Verleden week werd aan de Fransche zijde nog gewerkt, maar aan de Engel- schen kant had men reeds het werk gestaakt, om het eerst in het voorjaar te hervatten. Het is daarbij niet gemakkelijk mannen te vinden die bereid zijn aan den onderzeeschen doortocht te werken, zonderlinge afkeerdien zij nu en dan van hem gevoelde en voor zenuwzwakheid hield, zoo sterk geworden wasdat hij haar den meesten tijd van hem verwijderd hield en de schoonste ont boezemingen van liefde doorgaans iets opge wondens en pijnigends haddenzoodanig dat deze hem in plaats vau met berouw en mede lijden met toorn afkeer en verveling vervulden en hem niet om haarmaar om zich zeiven bijna tot vertwijfeling brachten. Onder zulke omstandigheden liet eene geheele omkeering bij zulk eenen zelfzuchtige, als Routh waszich niet lang wachten. Nadat Harriet hare vroegere bekoorlijkheid verloren had en hem niet meer zoo nuttig wes als weleer zag hij in haar weldra niets anders dat eene onaan gename herinnering. Daarenboven was de meer derheid in vernuft en schranderheid van Harriet van Harrietdie hem vroeger nooit gehinderd had hem thans ondragelijk en vernederend ge worden omdat zij hem vrees aanjoegen. Routh, haatte en vreesde zijne vrouw nadat hij had opgehouden haar te beminnen ja, hij vreesde haar zoo zeer dat hij het geraden vond den schijn van liefde aan te nemen hoe moeilijk hem dit ook bij zijn baatzucht en gebrek aan dankbaarheid worden mocht. Zoo was de stand der zaken toen George Dallas en Mr. Felton Londen verlieten, om Mr. en Mrs. Carruthers te Homburg op te zoeken. Sedert de aankomst van George en zelfs nog toen deze beloofd had te zwijgen blesf er een gevoel van onrust voor zijne veiligheideer»e waarschuwing voor een naderend onheilin Rouths ziel over. Het was niet de bijgeloovige vrees die somtijds in de ziel van den misdadi ger binnensluiptmaar de gegronde vrees van den sluwen mandie zich in een gevaarlijke positie bevindt en weetdat hij een valschen stap gedaan heeftwaarvan hij de gevolgen vroeger of later te verwachten heeft. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1