Nummer 91. Zondag 13 No vember 1881. 4e Jaargang L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Prankrijk. Uitgever: ANTOÖN TIELEN te Waalwijk. A 14e AFDEELING Noordbrabantsche maatschappij van landbouw. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukkén, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Zooals wij in het voorgaand nummer van dit blad mededeelden j hoort men alge meen, dat het met de schoenmakerij al is zij dan ook veel minder vlug dan wij ze lange jaren gekend hebben nog al zoude schikken, indien de verdiensten maar beter waren. Wij voegden nog als onze mecning hieraan toe, dat het betwijfeld moet worden of aan deze nijverheid wel de aandacht wordt geschonken, die zij verdient en die zij moge lijk "voor den voortdurende» bloei der Lang straat vordert. Deze laatste regels gronden zich daarop, dat, ofschoon van de schoenmakerij in deze streek alles afhangt, men van de zaak in het publiek weinig of niets hoort. En dit ofschoon men geenszins onbezorgd de toekomst te gemoet gaat. Onzes inziens moest er voor eene zaak waaraan zooveel gelegen is veel meer gedaan worden en ware het wenschelijk, dat er geregeld en dikwijls bijeenkomsten werden gehouden, uitsluitend tot bespreking en bevordering van het vak. De „Echo van het Zuiden", toegewijd aan handel en indus trie, die reeds verscheidene artikelen over de schoenmakerij geleverd heeftkon als eene welkome gelegenheid benuttigd worden, om ook als orgaan der schoenmakerij dienst te doen. Uit zulk een samenwerken zouden noodzakelijk groote voordeelen geboren wor den,-de verdiensten zouden verbeteren en wij durven voorspellendat wanneer de eerste stap in deze richting gedaan was, men voort zoude gaan en dat er langs dien weg heel wat zou te verbeteren zijn, zoodat men wel licht al spoedig zoude zeggen: „Hoe is liet mogelijk, dat wij toch zoolang aan dien ouden sleur hebben vast gehouden en wat is het goed, dat wc daarmede nog bijtijds gebroken hebben Ook komt het ons voor, dat door samen werking wel iets zoude te doen zijn om door beteren inkoop de productiekosten te ver minderen. De Langstraat, en vooral Baardwijk, Waal wijk en Besoijenleent zich zoo bijzonder voor samenwerking; bijna huis aan huis toch heeft men fabrikanten. En zou dan het spreekwoord „Eendracht maakt macht" hier zijn beteekenis missen Wij zullen hier onze gedachte weergeven, opdat ieder over de uitvoerbaarheid kunne oordeelen. Het doel isdat ieder zooveel mogelijk zijne artikelen uit de eerste hand bekome. Voor ieder op zich zelf gaat dit niet, maar neemt bijv. aan dat 80 schoenfabrikanten overeenkomen gezamenlijk een agent aan te stellenaan wien zij al hunne commissiën opdragen. Dan zullen die 30 fabrikanten, om maar eens een enkel artikel te nemen, een aanzienlijke commissie in elastiek kunnen bijeenbrengen. Wij willen eens veronderstel len, dat men eene commissie krijgt van 200 stukken elastiek. Nu wendt zich de agent, nadat omtrent prijs en kwaliteit is overeen gekomen, tot een door de vereeniging aan gewezen eerst huis in elastiek en bestelt als volgt 200 stukken elastiek, ieder van 40 yards, te factureeren aan A. 10 stukken,*B. 6 stukken, C. 12 stukken, enz. enz., zoodat ieder zijn elastiek apart iugepakt en gefactu reerd ontvangt. Evenzoo met ieder ander artikel. Bij den inkoop heeft men alleen te maken met zijn agent en leverancier, en bij de be taling alleen met zijn leverancier. De zaak verliest dus niets van haar privatim. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3raaal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. En zou nu op deze wijze niet minstens 6pCt. te verdienen zijn Wij gelooven het wel. En 6 pCt. hoeveel zou dat wel be- loöpen Een paar gewone dameslaarzen zullen we rekenen gemiddeld te kosten aan stoffnge (zpolleder eens buiten spel gelaten) f 1.50. Een schócivmakersknecht maakt dooreen per week 8 paar laarzen geeft een omzet per week van 8 a f 1.50 f 12.00, maakt in een jaar 52 a f 12.00 f624.00 en daarvan 6 pCt. is f 37.44, die men door op de voorgestelde wijze te werken jaarlijks be spaart per één werkman. Een baas met 10 werklieden zou zich dus jaarlijks f374.40 bevoordëéle». Langs zulk een wég te trachten de ver diensten te verbeteren en de concurrentie te bestrijden, zou het algemeen voorzeker meer baten dan loonsvermindering, waarvan men gelukkig nog maar bij exceptie, en in deze gebeente volstrekt niets hoort. Men vordere van de knechts, dat zij een degelijk stuk werk leveren, maar late hen ook zooveel mogelijk profiteeren. Moge het ditmaal niet bij woorden blijven; het geldt toch de schoenmakerij en in deze de welvaart der Langstraat. Baardwijk, 11 November 1881. Vergadering gehouden op de zaal van Musis Sacrum te Waalwijk, op Vrijdag 11 November 1881, vin. 11 ure. Voorzitter de heer J. Van Dijk, burgemeester vani Sprang. De voorzitter opent de vergaderingen spreekt zijne voldoening uit over het groot aantal be langstellenden, die aan de oproeping hebben be antwoord. Zooals bekend, zijn de verschillende lamibouwmaaischappijen opgelost in de «algc- meöne Noordbrabantsche maatschappij van land bouw." Deze maatschappij is verdeeld in 14 afdeelin- geu de 14e afdeeiing omvat de dorpen Waspik, 's Gravenmoer, Gapelle, Vrijhoeven-CapelLoon- opzand-Kaatslieuvel, Sprang, Besoijen, Waalwijk en Baardwijk. Het doel der maatschappij is het bevorderen der belangen van landbouw, veeteelt en tuin bouwvoor zoover dit binnen het hereik der maatschappij ligt. In de eerste vergadering, door de afdeeiing gehouden, cn waarbij een 20tal personen als lid zijn toegetreden is een bestuur benoemd, dat zich onledig heeft gehouden met het opstellen van een huishoudelijk reglement voor de afdeeiing, welk reglement thans in behandeling zal geno men worden. Alvorens echter daartoe over te gaan dient men te weten wie er over mede zullen stemmen; daartoe zal de vergadering ge durende 10 minuten geschorst worden, teneinde aan de aanwezigen gelegenheid te geven tot het lidmaatschap toe te treden. De heer dr. De Haan vond beter dat men eerst het huishoudelijk reglement kende, opdat men wete wat dit behelst. De voorzitter merkt op," dat de vaststelling van het huishoudelijk reglement natuurlijk zal geschieden bij meerderheid van stemmen der aauwezige leden men moet dus eerst weten wie leden zijn. Het huishoudelijk reglement is echter in overeenstemming met het algemeen reglement; spreker meent dus in den geest van dr. De Haan te handelen met dat te laten voorlezen. De heer dr. De Haan geeft te kennen, die voorlezing niet te verlangenals geen andere heeren er op staan. De heer Van Liempt meent dat die voorlezing nogal vermoeiend zou zijn beter zou het zijn te kooren hoe groot de jaarlijksche contributie is; dit was, meent hij, ook de bedoeling van dr. De Haan. De voorzitter antwoordt dat de contributie 12 per jaar bedraagtdaarvoor ontvangt men jaarlijks een almanak, die in den handel zeker 1 1. zou kosten deze bevat vele belangrijke zaken betreffende den landbouw, enz. Daarbij geeft het bewijs van lidmaatschap vrijen toegang tot alle vergaderingen en tentoonstellingen, die van dc maatschappij uitgaan. Als de lezing van het geheele reglement der maatschappij niet ver langd wordtzal het artikel, waarin het doel omschreven wordt, wórden voorgelezen. De heer dr. De Haan zegt, dat de heer Van Liempt zich vergist als hij meent, dat het hem, spreker, te doen was, om te weten hoeveel de contributie bedroeghet is hem onverschillig of die 2 of 10 gulden is. Spreker wenscht in overweging te geven of het niet zou kunnen gevonden worden, dat de almanak der maatschappij in 2 deelen werd uit gegeven men kon dan het notitieboekje bij zich dragen en het- andere gedeelte te huis hebben; dit zou een groote verbetering zijn. De voorzitter antwoordt dat, als hij wel be grijpt, dr. De Haan zou wenschen dat de almanax in twee banden werd uitgegeven hij merkt echter op, dat het verschaffen der alma nakken geheel is overgelaten aan het algemeen bestuur. De nudedeeling van den hier uitge- drukten wensch zou wellicht van invloed kunnen zijn voor de toekomst, daarom zal er notitie van genomen worden. Na voorlezing van het artikel uic het algemeen reglement, waarin het doel omschreven wordt, schorst de voorzitter de vergadering. Na de heropening der vergadering werd over gegaan tot de voorlezing van liet huishoudelijk reglement, daar geen der leden die van de al- gemeene statuten verlangde. Na afloop werd art. 1 van het huishoudelijk reglement nogmaals voorgelezen en opende de voorzitter de discussie daarover. De heer Van Liempt vindt, dat het reglement, zooals men het gehoord heeft, aan alle ver- eischten voldoethij vindt artikelsgewijze behan deling onnoodig en stelt voor het er. bloc vast te stellen. Daar niemand zich daartegen verzet wordt het huishoudelijk reglementzooals het is voorge lezen, geacht bij acclamatie te zijn aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat behalve diegenen, die op de eerste vergadering lid werden, thans 41 personen zijn toegetreden. Het bestuur voor 3 jaren gekozen bestaat uit de heeren J. Van Dijk, te Sprang, voorzitter. M. De Boon, te Waspik, onder-voorzitter. A. B. Van der Hoeven, te Gapelle, penningm. J. A. J. Van Heijst, te Baardwijk, secretaris. Dr. L. G. Van Heijst, te Waalwijk, i J. G. Couwcnberg Hz., Kaatsheuvel, Leden. D. Van Carapen, te Gapelle, Daar niets meer aan de orde was en niemand het Avoord verlangde, sloot de voorzitter de ver gadering, nadat hij de maatschappij in de be langstelling der leden had aanbevolen. Aan de Etoile Beige wordt uit Parijs geseind dat het nieuwe Fransch-Belgische handelsfactaat uitsluitend specifieke rechten behelst, en dat granen en vee daarin niet voorkomen. De aan België toegestane verlaging van het algemtene tarief bedraagt dooreengenomen niet meer dan 24 pet. Verlaagd zijn o. a. de rechten op ruw ijzer met fr. 5 op gietijzer fr. 1.50 op linnen garens van minstens 2000 meter lengte fr. 13 (op de andere nummers is de verlaging evenredig), op geweven linnens fr. 22 op locomobiles fr. b', enz. Op de lakens van Verviers is eene belang rijke verlaging toegestaan terwijl van katoenen garens hetzelfde recht geheven wordt als onder het thans nog vigeerende tractaat. Ook op steenkolen is hetzelfde recht gehandhaafd. Aan mevr. Van Ackeregeb. Maria Doo- laegheVlaamsch schrijfster te Dixmundeis door den koning van België de Leopoldsorde toegekend. Deze onderscheiding viel nog nooit eene vrouw te beurt. Mevr. Van Ackere is eene bejaarde hoogbeschaafde dame, die in dicht en proza veel voor de letterkunde van haar land heeft gedaan. Bijna ware de Koninklijke schouwburg te Antwerpen Zondagnacht een prooi der vlammen geworden, 's Nachts te een uur geraakte plot seling de vloer van den vierden rang in vlam. Gelukkig bemerkte de wacht spoedig het onheil en kón de brand in het begin gestuit worden. Een gasvlam die dicht onder den vloer was blijven branden, was de oorzaak van den brand, Woensdag eindelijk den vierden dagis in de Fransche kamer het debat over de Tunesische aangelegenheden afgeloopen en wel met de aan neming eener door Gambetta voorgestelde motie, inhoudende: dat de kamer, verklarende, dat Iranknjk thans besloten heaft aan de bepalingen aan het op het Bardo (paleis) gesloten verdrag streng de hand te houden overgaat tot de orde van den dag. 't Was 's avonds half tien toen deze motie, waarbij eigenlijk de zaak waarover het debat liep, werd ontdoken, met 379 tegen 71 stem men werd aangenomen nadat achtereenvolgens de prioriteit verworpen was voor verscheidene andere moties, waaronder er zoowel waren van wantrouwen en afkeuring als eene waarin de eenvoudige orde van den dag werd voorgesteld. Het debat leverde weinig belangrijks meer op dan eene tweede redevoering van minister-presi dent Ferry waarin hij ontkende en hij bracht documenten ter tafel tot staving van zijn bewe ren dat industrieele ondernemingen enz. iets met deze zaak zouden hebben te maken gehad Frankrijk heeft gehandeld als het gedaan heeft,' omdat zich onbedriegelijke kenteekeuen voordeden^ dat men bezig was het te verdringen uit zijn «rechtmatig aandeel van vreemden invloed" in Tunis. De regeeriDg verlangde voor zich zelfs de eer eene noodzakelijke expeditie op het juiste tijdstip te hebben ondernomen en verwierp elk denkbeeld van een onderzoek. Dit onderzoek zal dan ook inderdaad niet plaats hebben, dank zij Gambetta's motie Deze heeft nu gelegenheid zich te produceeren en, nu liet kabinet er zonder kleerscheuren is afgekomen, zal men het hem misschien ook niet kwalijk kaTen Wanne6r hij eeDiSe munsters op hun post De heer Ferry heeft Donderdagmorgen den president der republiek het ontslag van het kabinet aangebodendat de heer Grévy heeft aangenomen. Daarna is Gambetta op het Elysée ontboden en confereerde met Grevy. Tengevolge dier conferentie begon Gambetta dadelijk stappen te doen om een kabinet te vormen. Volgens Daily News is de verzending van Iransche troepen naar Tunis voorloopig gestaakt. De expeditiedie bezuiden Kairouan zal operee- ren bestaat uit 10.000 man met 8000 kameelen en 8000 muilezels. De werkzaamheden van de jury der Elec- tnsche Tentoonstelling zijn afgeloopen en de medailles uitgereikt. Dat zij met die medailles met karig zijn geweest blijkt gemakkelijk uit eene vergelijking met het aantal der inzenders Maar «Ou est le mal"? Overal blijde gezichten op net schelden van de markt. Jammer dat de jury den tijd niet heeft kunnen vinden tot het beslissen van de brandende quaes- tie: wat is het beste systeem van electrisch licht? dan was ook de buitenwacht voldaan geweest. liet eerediploma (het hoogste van alle beloo- toeSeker,d aan Vr. Werner Siemens Sir William Thomson, Mr. Edison, Gramme, Prof Graham Bell, Prof. Hughes, ProfPacinotti, Prof. Bjerknees Gaston Planté, Baudot en Marcel Deprez. De laatste is de uitvinder van een stelsel van verdeekng der electriciteitdat in 1 arijs algemeen wordt toegepast. Baudot is de uitvinder van de meervoudige druktelegraaf De andere namen zyn reeds lang door de ge heele wereld bekend, 6

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1