Spanje. Engeland. Zwitserland. Oostenrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Azie. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Er bestaat vermoeden dat de brand in de avenue Bosquet te Parijswaarbij verscheidene menschen bijna om het leven kwamenaan kwaadwilligheid ie wijten isen aangestoken werd door een ontslagen bediende van het café concert. Men heeft een gerechtelijk onderzoek ingesteld en eenige van medeplichtigheid ver dachte personen zijn op het punt van in hech tenis genomen te worden. Er schijnt onder de soldaten in het Fransche leger een manie te bestaan om zich van het leven te berooveti. In nog geen 2 maan den hebben zich vijf zonen van Mars van het leven beroofd en nu wordt weder uit Varrins gemelddat een soldaatdie reeds vroeger po gingen had aangewend om zich van kant te makener nu eindelijk in geslaagd is en wel op een vreeselijke wijze. Eerst bracht hij zich met een scheermes een diepe wonde in den hals toewaarna hij nog den moed had zich ver schillende wonden in den buik toe te brengen zoodat hij na eenige oogenblikken van vreeselijk lijden overleed. Men verkoopt tegenwoordig in Parijs stukken steenkolen in papier, waarschijnlijk opdat de keukenprinsessen hare vingers niet vuil zullen maken. Bovendien heeft deze verpakking nog dit voordeel dat het vuur spoedig aangaat. De steenkolen op dergelijke wijze verpaktvinden dan ook al heel wat aftrek. Op een jachtpartij van president Grévy te Marly is een zijner vrienden, de heer Mosquite, bij ongeluk door een schot hagel afkomstig uit het geweer van een der gastenden heer Dreyfusin het aangezicht getroffen. Hij werd echter niet ernstig gekwetst. In den tuin der Tuillerieën te Parijs heeft Vrijdagnacht een bende gauwdieven of balda- digen op schandelijke wijze huis gehouden. Zij hebben het theater van Guignal, kiosken, speel goedwinkels, buffetten opengebrokener alles door elkander gesmetenflesschen champagne leeggedronken en een aantal voorwerpen meege nomen. Ook de beelden in den tuin werden zwaar beschadigd of vernield. Den volgenden morgen vonden de politieagenten bij het openen van den tuin een veertigtal va gebonden op de banken slapen. Zij werden in hechtenis genomen en men vermoedtdat de schuldigen zich wel onder hen zullen bevinden. Men is algemeen verontwaardigd dat een der gelijk voorval midden in Parijs heeft kunnen geschieden en door de belanghebbenden is een adres aan het bestuur van het paleis en der Tuilleriën gezondenwaarin op krachtdadige maatregelen ter voorkoming van zulke wandaden wordt aangedrongen. De directeur heeft beloofd, de zaak onder de aandacht van den minister van openbare werken te brengen. Volgens berichten uit Madrid heeft er in de kolenmijnen te Balmes een ernstige ontploffing plaatsgehad waarbij vijftien personen gedood en vijf zwaar verwond werden. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Reeds heeft de regeering de permanente com missie in Ierland uitgebreid en er drie subcom missies aan toegevoegd omdat zij het werk niet af kon. Onder de leden dier subcommissies komen behalve dc grondeigenaren, ook pachters voor. Nu hoopt men met het onderzoek der tallooze aanvragen om nadere regeling der pachten spoedig klaar te komen, zoodat het doel der landliga, die de landbill hoopte impopulair te maken door de commissie met werk te overladen, verijdeld is. Percy Lefroyde moordenaar op den Brighton-spoorwegis Zaterdag weder voor de rechtbank verschenen. Hij zag er niet zoo ge zond uit als den vorigen dag; zijn trekken vertoonden vermoeidheid en slapeloosheid. Na eenige oogenblikken met zijn verdediger te hebben gesproken nam hij werler zijn bedaarde houding aan zijn armen gekruist en zijn oogen half gesloteu. Ten eerste werden de politie agenten ondervraagd, die Lefroy het eerst hadden aangehouden. Dat men den beklaagde weder in vrijheid had gesteld werd door de rechtbank ten zeerste gelaakt. Van veel belang was de getuigenis omtrent het horloge dat bij Lefroy gevonden was. Nauwelijks was per telegraaf opgegeven dat op het lijk van vermoorde het horloge werd vermist of een geheim politie-agenc vroeg Lefroy naar het nummer van zijn horloge. Deze gaf toen het nummer 56312 opmaar verklaarde dat hij den maker niet wist. Toen de politieagent het horloge nazagbieek het dat het nummer 16261 was of hetzelfde nummer dat het horloge van Gold droeg. Bij de terecht zitting werden de met bloed bevlekte en ge scheurde kleederen van den vermoorde vertoond. Lefroy toonde echter niet de minste ontroering. Hij werd schuldig verklaard aan den moord en ter dood veroordeeld. Hij hoorde zijn vonnis bedaard aan. Na dc lezing stoud hij op en voegde den rechters toe „Heeren van de jury, eens hoewel misschien te laat, zult ge bemerken dat ge mij vermoord hebt waarna hij zich gewillig naar de gevangenis liet terugvoeren. Inmiddels loopen te Berlijn geruchten van een kort op handen zijnde aftreden van Bismarck als kanselier, daar hij wegens zijne antecedenten niet met het centrum regceren kan. 't Gerucht baart groot opzien. Concervatieve bladen beweren reeds de namen te kennen van hen, die Bismarck als zijn opvolger aan den keizer zal voorstellen. Van liberale zijde echter ziet men in 't gerucht de voorbode van eene aanstaande ontbinding van den rijksdag, daar de keizer, zelfs bij het ern stigste aandringen van Bismarck op ontslag vol harden blijft bij zijn „nooit Bij de geographische maatschappij te Bre men is het telegraphisch bericht ontvangen van de gebroeders dr. Krause (die in het voorjaar 1881, op last van de genoemde maatschappij een onderzoekingstocht naar het kustgebied van de Behringzee hebben ondernomen en op 6 Augustus jl. het Tschuktschc-schiereiland hadden bereikt), dat zij behouden te Francisco zijn aan gekomen en belangrijke natuurwetenschappelijke en ethnographische verzamelingen hebben mede gebracht. Zij hadden het genoemde schiereiland op vele punten bezocht en waren voornemens den winter in Noord-Alaska door te brengen. Te Zurich werd Dinsdagnacht een inbraak gepleegd in het kantoor van een daar gevestigde bank. De brandkasten werden opengebroken, een som van 75.000 fr. in geld, benevens al de papieren van waarde gestolen, en dc andere pa pieren, alsmede het grootste gedeelte der boeken, verbrand. Den volgenden morgen sloot de bank hare deuren, en het gebeurde geeft, zooals men denken kan, stof tot een aantal zeer onaange name vermoedens. Spijtig in de hoogste mate is de toon der offi- cicuse pers en op alle mogelijke wijzen tracht ze de beteekenis van de zegepraal der liberalen bij de jongste rijksdag ver kiezingen te verkleinen vooral de verschillen breed uitmetende die onder de onderscheidene liberale fractièn plegen te be staan. Makart heeft weder een nieuw doek gereed. Het heel „Sub Rosa.'' Drie beeldschoone meisjes rapen in den tuin eener Italiaansche villa dc rozen, die een verborgen aanbidder haar over den muur toewerpt. In den achtergrond de blauwe lucht, cypressen, een heuvel met olijfboomen en een gedeelte van het park. De drie meisjes zijn op een breede trap op den voorgrond; een ligt half, de ander bukt op de knieën, de derde staat. Het schilderij is half zoo hoog als breed. Sarah Bernhardt, die nog te Weenen ver toeft, zal derer dagen een bezoek brengen aan het atelier van Hans Makart. Daar zal zij het portret van den beroemden schilder schilderen, terwijl deze haar op doek zal brengen. Hare toiletten worden in Weenen nog meer bewon derd dan haar spel. De bladen wijden dage lijks kolommen aan haar garderobe en het zou niet onmogelijk zijn dat de directeur van het Ring-theater even goede zaken had gemaakt indien hij alleen de toiletten en niet de kun stenares had geëngageerd. De Diretto bevat een artikel ten betooge dat Italie's legermacht niet voldoende is om te wegen in de Europeesche schaal, aangezien de legermacht door de groote staten gewogen wordt, om daarnaar de waarde hunner vriend schap te bepalen. Italië kan slechts 330.000 man van het actieve leger op de been brengen en 150.000 man van de reserve. Rekent men nu dat het land een uitgestrekte kust heeft groote maritieme plaatsen bezitdat het ook Sicilië te besohermen heeftdat het kort bij Tunis en Biserta is gelegen, dan volgt er uit, dat een vrij aanzienlijk gedeelte van het leger bestemd moet zijn ter verdediging der kust en der eilanden. Hoogstens zal Italië dus maar 230.000 a 240.000 man van het staande leger naar de grenzen kunnen brengen. Daarentegen zou een vijand Italië kunnen aanvallen met een leger van 400.000 man, misschien meer. Het is dus noodig dat Italië een staand leger hebbe van 400.000 man, van welke er 300.000 in de vallei vau de Po bijeengetrokken zouden kunnen worden. De Russische overheden schijnen nogal eens misbruik van hun gezag te maken. Eerst kort is de zaak van Vallouïeff uit de wereld en nu is weder de gouverneur van Minsk naar het crimineel gerechtshof verwezen. Hij had van zijn gezag misbruik gemaakt n zich verschil lende landerijen, die aan boeren behoorden, toe geëigend. Reeds twee jaren lang was daarover een burgerlijk proces gevoerd, waarbij voor den gouverneur zulke bezwarende punten aan het licht kwamen, dat hij aangehouden werd en nu als misdadiger terecht zal staan. Tc Dongtse-san, ongeveer 100 Eng. mijlen van Chinchai, heeft een gevecht plaats gehad tusschen de booten van twee Chineesche kanon- neerbooten en mandarijn booten en Chineesche zeeroovers, waardoor tweehonderd roovers gedood of verdronken zijn; negen werden levend gevan gen en zeventig zijn gevlucht. Elf zeeroover- schepen zijn genomen. Zij hadden de toevlucht tot ondiep water genomen, zoodat de ooriogs- stoombooten hen in de gewapende sloepen moes ten bevechten. In Tongking, China, heeft een ontzettende storm gewoed; tweehonderd kerken, rnim twee duizend huizen, tal van openbare gebouwen zijn ingestort of omgewaaid; meer dan zestigduizend personen - Christenen, daar Tongking een bijna onafhankelijke provincie van China is ziju zonder onderkomen, zonder brood. De verliezen moeten verschrikkelijk zijn; men roept de hulp der Christenen in Europa in. Zondag is in de haven van New-York te Hoboken het Eagle-dok afgebrand met twee volie ladingen goederen. De eene lading wa3 juist ontscheept uit de Rialto van Huil, de an dere zou ingescheept worden voor Londen. Het verlies wordt geschat op 300.000 dollars. Het waren grootendeels stalen rails en balen katoen, bdioorende aan kooplieden uit New-York. Ver scheidene lichters zijn mede verbrand; de Rialto was alleen wat in het tuig beschadigd. De verwoesting zou veel xinder zijn geweest, als niet. de brandweer te Hoboken, wegens oneenig- lieid met het stadsbestuur een uur getalmd had totdat haar voldoende waarborgen waren gegeven, alvorens aan 't blusschen te gaan. Iutusschen waren reeds spuiten uit New-York en Jersey- City aangesneld, die goede hulp boden. Een uit de noordpoolstreken te San- Francisco aangekomen vaartuig bericht, dat de stoomboot Rodgers, die ter opsporing van de Jeannetle was uitgezonden, in het laatst van September is gezien. De Rodgers was rond Krangelland gestoomd en de bemanning was op vele punten aan wal gegaan, zonder eehter van de Jeannette een spoor ontdekt tt hebben. WAALWIJK. Door 'de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Hoe zoet is de morgen van het leven R. Hol. 2. Saul's Lierzang. Gevaert. 3. 4. Janmaat. Wap. Tilburg. 11 Nov. 1881. Op de markt van heden stegen de witte kooien tot den fabelachtigen prijs van 10 ets. per stuk. Bijna alles wat van dit artikel aan de markt was, werd door Duitschers opgekocht. In den nacht van Dinsdag 11. werd op de bleek van den Heer A. P. de wasch ontvreemd. Tot heden is men den dader nog niet op het spoor. Waalwijk, 12 November 1881. Bij kon. besluit zijn benoemd tot heemraad in het bestuur van het waterschap den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, ver- eenigd met de Oudheusdenschen, Doeverenschen en Drongelenschen Zeedijk, S. Verhagen tot lid van het bestuur van het waterschap van de Oude MaasN. L. Dekkers. Bij het sectie onderzoek der tweede kamer van hoofdstuk IX der staatsbegrooting werd in meer dan eene aldeeling betreurd, dat de zorg voor de uitvoering van openbare werken bij dit departement de behartiging der belangen van handel en nijverheid meer en meer overschaduwt. Of thans van regeeringswege op de hoofdbronnen onzer nationale welvaart zoo nauwlettend wordt acht geslagen als men recht zoude hebben te verwachten, mag in menig opzicht worden be twijfeld. Zoo worden ook weder voor het volgend jaar geen ernstige pogingen aangekondigd, om eene voldoende en gestadige voorlichting omtrent de belangen van handel en nijverheid met inbe grip van den landbouw te verkrijgen. Bij het stilzitten der regeering in dit opzicht ziet men de belanghebbenden zeiven naar middelen grijpen, om de bestaande leemte aan te vullen. Dat die middelen echter buiten hun bereik liggen, werd door de onlangs te Utrecht gehouden vergadering van afgevaardigden van kamers van koophandel en nijverheidsvereenigingen afdoende bewezen. Ofschoon men er uitdrukkelijk op wenschte te wijzen, dat die vergadering in geenen deele kon geacht worden de wenschen van al die lichamen, noch zelfs van de meeste hunner, uit te drukken moest men met leedwezen erkennen, dat de daar gerezen klachten over minder zorgvuldige be hartiging der belangen van handel en nijverheid door de regeering niet van allen grond ontbloot waren. Verder wenschte men van den minister voornamelijk ter geruststelling van het publiek, de verzekering te ontvangen, dat op alle spoor wegbruggen voortdurend een streng toezicht in het belang der veiligheid van personen en goe deren wordt uitgeoefend. Zoodanige verzekering zoude een einde kunnen maken aan de loopende geruchten, betreffende den toestand van de brug over den Moerdijk en van die te Wester voort, geruchten, die wellicht hunnen oorsprong vinden in de werken die aan de genoemde bruggen zijn of nog worden verricht. Ook wenschte men te weten of het in de dagbladen medegedeelde feit juist is, dal eenigen tijd geleden een trein over de brug bij Dordrecht zou hebben gereden, terwijl die brug niet behoorlijk was gesloten. Eindelijk vroeg men of wel voldoende wordt gewaakt voor de nakoming der reglementaire voorschriften betreffende het langzaam rijden op de spoorwegbruggen, en betreffende de zwaarte der treinen. Men meende, dat de dienst op vele stations veel*te wenschen overlaatdeels door de slechte organisatie, deels, gelijk te Zutphen, ten gevolge van de inrichting der stations. Voorts werd de aandacht van den minister gevestigd op de onvoldoende en gevaarlijke afsluiting van vele overwegen. Van verschillende zijden werd aan gedrongen op dc verplichte algemeens toepassing van den Westingkouserem. Andere leden meenden evenwel, dat daardoor het doorloopen onzer spoorwegrijtuigen op buitenlandsche wegen niet mag worden in gevaar gebracht. Men wenschte, dat de wagens der derde klasse voortaan des winters zouden worden verwarmd. Van die wagens wordt hst meest gebruik gemaakt en ook de mindere man lijdt var. de koude. Eindelijk klaagde men over willekeurige handelingen der spoorwegmaatschappijen. Met het oog op de veelvuldige klachten over het toezicht op de spoorwegdienstenwaren velen ook nu weinig gezind in de voorgestelde verhooging van jaar wedden ten behoeve van den raad van toezicht te bewilligen. Tot rapporteurs over het ontwerp tot ver legging van den nieuwen Maasmond zijn door de tweede kamer benoemd de heeren de Beaufort, Van der Werk, Viruly, Verbruggen, Van Kerk wijk en Van der Sleyden. - In eene gisteren avond in het café Watrin gehouden bijeenkomst van de voornaamste Waal- wijksche kasteleins is met bijna algemeene stem men besloten met 1 Januari den prijs van het gedistek-erd per glas met één cent te verhoogen, en van dat oogenblik af aan contante betaling te heffen. De te Dondra (eiland Ceylon) aangekomen sloep van het stoomschip Koning der Nederlanden is hoogstwaarschijnlijk zelf geland en niet aan gebracht. In dat geval heeft de sloep met de 27 geredden 32 dagen noodig gehad om van de plaats des onheils Ceylon te bereiken en heeft een afstand van ruim 300 mijl afgelegd. Moeten wij bij ons medelijden eerbied hebben voor den moed en de volharding der bemanning van die sloepwij mogen bovendien onze be wondering niet onthouden aan de zeemanskunst, noodig om een dergelijken afstand onder znlke omstandigheden met succes af te leggen. (Hbl.) Als een bewijs voor de belangrijkheid van den uitvoer van schappn naar Engelandkan dienen dat in de jongst verloopen maand met de wekelijks van Amsterdam afvarende stoom schepen meer dan 23,800 stuks daarheen zijn verzonden. Te Zwolle worden bijna dagelijks een groot aantal vette varkens geslachtdie in hun geheel per spoor worden verzonden met bestemming naar Londen. De opening van de stoom-tramlijn 's Her togenboschVught zal plaats hebben op Woens dag 23 November. Te 's Hertogenbosch is eene maatschappij opgericht tot den aanleg van een stoomtramweg naar Helmond. De commissaris des koning in dit gewest is door den minister van justitie gemachtigd om wanneer onder omstandigheden als bedoeld worden in art. 18 letter c en d der jachtwet voldoende mocht blijken dat op bepaalde plaat sen te [groote vermenigvuldiging van wild is ontslaan op die plaatsen tot het schieten van wild buitengewone machtiging te verleenen. Het bestuur van het waterschap ter bevor dering der verbetering van den waterstaatstoe stand in het noordoostelijk deel van Noordbra bant heeft zich bij adres tot de tweede kamer erewendter ondersteuning van het aanhangig wetsontwerp tot verlegging van de uitmonding der Maas naar den Amer en tot uitvoering van eenige daarbij aangegeven werken. In de week van 30 October tot 5 Novem ber zijn te Tilburg 24 personen aan de mazelen overleden, te samen met de vroeger opgegevene 49. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft bij arrest van Donderd. W.J.Verhager. en A. van Erpbeide geboren en wonende te St. Oeden- rode schuldig verklaard aan opzettelijke brand stichting in een gebouw zonder dat te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon ge bracht worden en hen te dier zake veroordeeld, den 1ste tot eene celstraf van twee jaren en den 2de tot eene celstraf van 21 maanden en in de kosten van het geding. Mr. Slesinger voerde het woord voor den lsten beschuldigde en mr. Van Sasse van Ysseli advocaat te 's Bosch voor den 2den beschul digde. De eisen van het openbaar ministerie was voor ieder 8 jaar. De veroordeelde Verhagen is door de Ameri- kaansche regeering aan de Nederlandsche uitge leverd. Beide veroordeelden waren de hoofdleiders der bende die in den afgeloopen zomer de gemeente St. Oedenrode geruimen tijd heeft verontrust. jCBaardwijk. Met den onderbouw der spoor wegbrug in den overlaat is men zoover gevorderd dat 5 pijlers gereed zijn men is thans druk bezig dat gedeelte wat om en tusschen die pijlers ligt met zware bazaltkeien te beleggen zoodat als water en ijs komen opdagen proeven van duurzaamheid zullen kunnen geleverd worden. Algemeen wordt geklaagd over de omlegging van den ouden wegen de gemaakte steile stoep wat voor zwaar beladen karren en wagens ver meerdering van trekkracht vordert. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche fabriek van lederartikelen alhierhare werk zaamheden na 1 Januari tl. 8. hervatten wij hopen in het belang der ondernemers en der werklieden dat die onderneming een goede toe komst moge te gemoet gaan.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2