Nummer 92. Donderdag 17 November 1881. 4e Jaargang 11, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. buitenland. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Italië. Turkij Uitgever: ANTÖON TIELEN te Waalwijk. e. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheole rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te /enden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Hulde brengende aan den ijver en de voort varendheid waarmede de redactie van de Echo van het Zuiden tracht, door middel van haar in deze streken zooveel gelezen bladde kwijuonde industrie van de Langstraat te hulp te komenkan ik mij tevens niet onthouden mijne verwondering te kennen te geven, dat iemand, die schijnt zoo weinig op de hoogte te zijn van de manierwaarop de handel hier gedreven wordt, als de geachte schrijver van het hoofdartikel in het nummer van Zondag. 13 dezer blijkbaar is, het durft wagen zich als voorlichter van dien handel op te werpen. Een ieder tochdie slechts een weinig zaken doet in de Langstraat, is overtuigd, dat het schier onmogelijk is, in de drie ge noemde gemeenten een dertigtal schoenfabri kanten te vinden, die in staat zouden zijn om te beginnen met liet begin, nl. een kapitaal van minstens een halve ton gouds bij elkander te brengen die toch in de eerste plaats zou gevorderd worden om de zaak te drijven, eenigszins op de manier als voorge steld. Wie het niet weet vervoege zich maar eens bij verschillende grossiers en spoedig zal bij weten, dat het met het kapitaal onder de schoenfabrikanten behoudens eenige uit zonderingen helaas zoo treurig gesteld is, dat de posten in het grootboek door elkander genomen 18 a 20 maanden als debet staan te prijken. Waren nu diezelfde fabrikanten bij machte en willig om allen op korte termijn, zegge met dertig dagen, gelijk de fabrikanten der grondstoffen de betalingen vorderenden grossiers te voldoendan had den zij waarlijk geen agent noodig, die toch ook met voor niets werken kan, om zes percent goedkooper te koopengeld toch is geld waardzooals de inzender van bedoeld artikelin de positie die hij bekleedt, zeker \yel geleerd zal hebben en mij dunkt dat zes percent rente per anderhalf jaar toch geen woekerwinst iswaar zou er een kassier te vinden zijn die tegen zulke minime rente eenig kapitaal zonder degelijken waarborg zou willen voorschieten En dan, welke eenstemmigheid wordt er niet vereischt om al de benoodigde artikelen gezamenlijk in te koopen? De eene wil, om mij nu maar eens bij elastiek te bepalen, wollen de ander zijden de derde katoenen de een in beterede andere in mindere kwaliteitenz., zoodat men ten slotte bij een bestelling van 200 stuks misschien in het geheel geen 10 stuks van een en dezelfde kwaliteit bij elkander zou hebbenen geen fabrikant zou er zijn die zulk een door elkander gehaspelde order zou willen uit voeren. Een groothandelaar kan in een en hetzelfde nummer 200 stukken elastiek bestellen en geniet daardoor bijzondere voordeelen, zoodat deze in staat gesteld is om kléinere orders uit te voeren tegen dezelfde prijzen als de fabrikant daarvoor berekent, zoodat een af nemer van kleinere partijen zich geen voor deel verschaft bij directen inkoop, maar veel eer verlies lijdt aan rente en, wat nog erger is, aan bederf van goederen, waarvan hij te veel ineens heeft moeten opslaan, om ten minste een denkbeeldige winst te verkrijgen. Daarenboven, de enkele vlugge betalers, die er hier en daar bij exceptie te vinden zijnworden toch reeds door de grossiers zoo goedkoop bediend dat er niets meer van de prijzen zou afgedongen en zij door de fabrikanten bij afname van die kleinere quanta onmogelijk tegen mindere prijzen bediend kunnen worden. Neen, laten de bazen zorgen zooals ook in meer genoemd artikel gezegd wordtdat de knechts een degelijk stuk werk maken maar laten ze dan alle krachten inspannen om het opkomende geslacht een goede leer school te verschaffen laten ze zeiven er zich op toeleggen om voordeelig en zuiver te snijden en vooral laten ze alles in het werk stellen om bekwame s«iksters te vormen, die het goed gesnedene niet onpasbaar in elkander Aanzeil, maar zuiver en netjes gestikt afleve ren dan en dan eerst zullen ze den weg bewandelendie tot vroegeren voorspoed terugleidt. En nu wil ik eindigenals variant op bet overbekende spreekwoord „schoenmaker houdt u bij uwen leest7', met de woorden „rente- rekenaar houdt u rustig achter uwe reken- tafel Een belangstellende in de Langstraatsche industrie. De Daily News hoort uit Tunis dat de bey een decreet uitvaardige bevelende aan de in- landsche grondeigenaars hun land te behouwen, hen anders dreigende met verbeurdverklaring ten bate der Fransohen. De schatkist van Tunis is ledigde ambtenaren ontvingen sedert drie maanden geen salaris. De bey persoonlijk moet zich vergenoegen met 6000 fr. per maand. De Franschen leggen eiken onderworpen Arabier 40 fr. schatting op. De Times verneemt uit Kérouan dat onder de Fransche troepen dysenterie en typhus toe namen. Ook in Frankrijk begint menmet het leggen van ondergrondsche telegraafkabels. Die tusschen Parijs en Lyon de beide voornaamste stations van het land is nu bijna voltooid. Hij zal het verkeerbij de strenge koude en zware sneeuwvallen die de weerkundigen voor speld hebben zeker goed te stade komen. De voorstelling in den schouwburg der Porte SaiDt-Martin was afgeloopen toen de chef-machinist Courbois terwijl hij de noodigc bevelen gaf om het hok met de leeuwen dat op het tooneel dienst had gedaan weer op zijn plaats te brengen onvoorzichtig genoeg was om de hand aan de tralies te slaan. Onmiddellijk greep een leeuw dat lichaamsdeel met zijn muil maar Courboisvan het gevaar bewustwas verstandig genoeg niet terug te trekken maar dreigde het dier met de har.d die hij nog vrij had. Verwonderlijk genoegliet de leeuw los echter niet zonder de indruksels van zijn tanden in de hand achter te laten. In de gemeente Galce bij Perpignan vond men een schrijnwerker opgehangen in zijn kelder, op honderd meter afstand van zijn woning, Bij het lijk stond een doodkistdie de man zelf had gemaakt en waarop hij een portefeuille met geldswaardig papier en 450 francs in contanten had gelegdalles met drek bezoedeld om zijn minachting voor het geld te kennen te geven. Dat alles was nu 's mans eigen liefhebberij en inzoover kwam het voor zijn eigen rekening doch daarenboven had hijalvorens zich op te hangen een groote hoeveelheid hout in de be nedenverdieping zijner woning gebrachtwaar zijn geheele gezin op de bovenverdieping sliep en dat in brand gestoken. Gelukkig slaagde men er in allen te redden. Voor eenige weken stak te Parijs een bleeker zijn vrouw in een aanval van, naar men beweert ongegronde ijverzucht met een dolkmes dood terwijl zij met den bleekcrswagen de rue Haute- ville kwam afrijden. Thans heeft de 63jarige vader der zoo gruwelijk vermookie vrouw zijn verdriet over haar noodlottigen dood niet kun nende verzetten zich door verstikking met ko lendamp van het leven beroofd. Een eigenaardig soort van diefstal wordt tegenwoordig te Parijs door een vrouw bedreven, nl. het afknippen en medenemen van het haar van kinderen. Onlangs zat eene dame in een omnibus met haar negenjarig dochtertje een meisje met bijzonder mooiblond haaren een vrouw die een grooten mand aan den arm had, maakte pen praatje met liet kind. De kleine voelde toen zich even zacht aan het haar trekken maar sloeg er geen acht op en eerst bij het t'huis komen bemerkte men dat haarzijdeach tige blonde lokken afgeknipt waren. De politie heeft de dievegge nog niet kunnen ontdekken. Parijs14 November. In de couloirs wordt verteld dat Gambetta heden aan Grévy een besluit voorlegdebehelzende de namen der nieuwe ministers er. dat dit morgen verschijnen zal. Het kabinet zal als volgt zijn samengesteld buitenlandschc zaken Gambetta met Spulier als onder-secretarisbinnenlandsche zaken Waldeck-Rousseau onderwijs, Paul Bert; oorlog, Campenon financien Allain Targé openbare werken Raynal posterijen Cochéry handel Rouvier juistitie Cazot, marine Gongeard, land bouw en 9<;hoone kunsten Proust. Grévy heeft het kabinet aangenomen, zoo als het door Gambetta is voorgesteld.- De de creten zullen waarschijnlijk heden avond nog geteekend worden. 15 November. De ministers hebben het programma goedgekeurd dat Gambetta morgen in de zitting zal ontwikkelen. Het bevat vreed zame verzekeringen betreffende de buitenlandsche staatkunde noodzakelijkheid van het scrutin de liste en van de herziening van de verkiezings- tvijze van den senaat. In de diplomatieke wereld zijn veranderingen aanstaande. Saint Vallier zal vervangen worden. Bismarck verklaarde dat de persoon van den ambassadeur geen ver andering kon brengen in de verstandhouding van van beide landen. Aan Saint-Vallier verweet hij te zeer voor de hofpartij te zijn De berichten omtrent de werking der nieuwe lersche landwet blijven gunstig luiden. Het landhof wordt met aanvragen om billijke pacht- regeling als overstroomd en er begint reeds ge brek te ontstaan aan de gedrukte formulieren die gratis uitgereikt worden. Alleen 11. Vrijdag kwamen 4000 aanvragen in. Minder aangenaam is het echter weder wat uit Londen gemeld wordtnamelijk dat een groot aantal revolvers en patronen, benevens papieren, die op het Fenianisme betrekking hebben te Bradford door de politie zijn in beslag genomen. Volgens den Durbanschen berichtgever van the Standard heeft de regeering der Transvaal het volkomen monopolie over de goudvelden verleend aan zekeren David Benjamin van Kaap stad, door welken maatregel zegt de bericht gever de 750 Engelsche delvers die er nu werken, geruineerd zullen worden. Nadere bevestiging blijft af te wachten ook van het bericht volgens hetwelk de volksraad ten aanzien van Engelsche goederen een invoer recht zou hebben vastgesteld bijna met een ver bod gelijkstaande. Een Engelsch geestelijke, Fryer genaamd, die onlangs door het hof van assises te War wick tot een schadevergoeding van 1000 p. st. veroordeeld werd, wegens verbreken van trouw beloften is van dat vonnis in liooger beroep gekomen, en de zaak zal eerlang opnieuw be handeld worden. De dame was tien jaren ouder dan hij, en de minnebrieven die als bewijzen werden overgelegd, zouden eene lengte van drie mijlen kunnen beslaan. Waarschijnlijk zijn zij wel niet alle den rechter voorgelezen. Dezer dagen kwam in Engeland de eenig overgebleven matroos van het stoomschip Calliope aan, dat bij Kaap Corrubedo, aan de Spaansche kust, verging. Hij bad 22 personen aan boord en keerde van Napels terug om de reis naar New-York voort te zetten. Het werd bij Gibral tar door een storm overvallen, waarin het zwaar beschadigd en een paar der booten weggespoeld werden maar mer. bood moedig het hoofd aan de gevaren totdat opeens tegen vijf uur in der. morgen het schip begon te zinken. Het zonk zoo snel, dat men geen tijd had om de booten uit te zetten. De geredde die over boord gespoeld werd hoorde het angst- en hulp geroep der overigen die met het vaartuig in de diepte verdwenen, en zag later slechts een der manschappen drijven, dien hij echter weldra weder uit het oog verloor. Hij vond een balk klom er op, en dreef, zonder eten of drinken vier dagen lang daarop rond, waarvan drie in bewusteloozen toestand. Eindelijk werd hij door Spaansche visschers gevonden, die hem bij den priester van hun dorp brachten waar hij zeer goed behandeld werd totdat hij met een Engelsch schip naar zijn land terugkeerde. Er zijn in Engeland die hoewel Percy Lefroy reed9 veroordeeld is, nog steeds gelooven dat hij de ware moordenaar niet is. Zoo vertelde men dezer dagen dat op den dag van de mis daad in het hospitaal te Brighton een man werd opgenomen, die bij een val uit den spoortrein zijn been had gebroken. Dit wil men nu in verband met de misdaad brengen. Wat er ook van zij de voltrekking van het doodvonnis zal op 29 November plaats hebben tenminste als er geene onvoorziene omstandigheden bijkomen. De familie van den veroordeelde is geheel ter neergeslagen. Miss Mapleton, zijn zuster, heeft zich de zaak zoo aangetrokken, dat zij krank zinnig is geworden. Te Smetwick is in een fabriek van werk tuigen de stoomketel gesprongen waardoor de fabriek zwaar beschadigd werd, vier man opslag gedood en twee zoo ernstig gekwetst werden dat men voor hun behoud vreest. Volgens een telegramuit Kaap Coast Castle aan verschillende Engelsche bladen ge zonden heeft de koning van Ashantee 200 jeugdige vrouwen doen vermoorden. Het bericht moet afkomstig zijn van een der veroordeelden, die hetzelfde lot moest ondergaan maar intijds kon vluchten. Men hoopt dat een ernstig onder zoek naar deze gruweldaad zal worden ingesteld. Tengevolge van de ongeregeldheden te Cuchel- bad, waarzooals men zich herinneren zal Duitsche studenten door CzechPche aangevallen werden zijn 4 studenten aan de universiteit te Praag weggejaagd en 1 voor 2 jaren verbannen, terwijl eenige anderen met een scherpe berisping door den academischen senaat gestraft werden. Men heeft de dieven der juweelen van vorstin Metternich die haar op reis van Wcenen naar Milaan ontstolen werden, eindelijk gevat. Het zijn twee spoorwegconducteurs. De eene heeft reeds eene volledige bekentenis afgelegd. De gestolen juweelen zijn echter nog r.iet terecht. Misschien blijken deze beide conductenrs ook wel schuldig aan de andere juweelendiefstallen, welke in den laatsten tijd op die lijn gepleegd werden. Vrijdag is een gewelf van de kerk, die in de rue Galileo t e Milaan wordt gebouwd ingestort, terwijl de werklieden bezig waren. Een van hen was op slag dood, vier werden doodelijk en twee anderen ernstig gekwetst. Depeches uit Rome maken melding van eene geduchte gasontploffing in de zwavelmijnen te Caltanissetta op Sicilië. 48 mijnwerkers werden daarbij gedood en 41 doodelijk gewond. De minister van binnenlandsche zaken zond 3000 fr. ter tegemoetkoming. Vorst Alexander van Bulgarijs heeft oneenig- heid gehad met den Russischen zaakgelastigde, wegens het ontslaan van een paar Russische

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1