,v: 'm Huidenberichten. Wolberichten. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. officieren, die hun plicht niet 'deden. De vorst bleef bij zijn besluitwaarop de zaakgelastigde de 86 overige daar dieneude Russische officieren bevolen heeft hun ontslag in te dienen en zelf naar Petersbnrg vertrokken moet zijn. Opnieuw wordt van het eiland Chios ge meld, dat daar hevige schokken van aardbeving zijn waargenomen. Een dorp is geheel naar de diepte verdwenen. Ook in Aquila en Abruzzo heeft men Donderdag heftige schokken waarge nomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Te Paliokonlia zijn weder drie beruchte roovers gevangengenomen een daarvan, Makre genaamdis een zwager van Nico. Alle drie hebben indertijd deelgenomen aan de oplichting van kolonel Synge en waren nog in het bezit van eenige Turksche ponden, daarvan afkomstig. Deze week zal te St. Petersburg het rechtsge ding een aanvang nemen tegen eenige hoogere beambten der politiebeschuldigd van verre gaande nalatigheid in het vervullen hunner be trekking, en met name van het verzuimen van maatregelen tot ontdekking ran de mijn in de Kleine Tuinstraat. Het proces zalnaar men verzekert schier ongeloofelijke staaltjes van slordigheid aan den dag brengen?, en duidelijk zal worden aangetoond, dat de mijn ontdekt had moeten worden in welk geval de politie ook naar alle waarschijnlijkheid den aanslag zou hebben ontdekt die aan den czar het leven had gekost. Volgens berichten uit St. Petersburg zou de politie er dezer dagen in geslaagd zijn een aanzienlijk persoon aan te houden, die voor eeu groot deel debet moet zijn aan den aanslag op het Winterpaleis. Naar het gerucht loopt zou het hof in de eerste dagen van December van Gatschina naar het Annitschkow paleis worden overgebracht. De politie heeft te Sornovice, niet ver van de grenzeneen net gekleed jongmensch aange houden, die in het bezit was van een Eransch paspoort. De aangehoudene is een nihilist en heeft verklaard, dat de dag voor zijne aanhou ding verschillende nihilisten van Parijs naar St.. Petersburg zijn vertrokken en dat de politie zich kan voorbereiden op een nieuw komplot. De geheele som voor de weduwe van Garfield bijeengebracht, f770.000, is belegd in schuld brieven der Vereenigde Staten, en verzekert het huisgezin een jaarlijksch inkomen van f 30.000 Kapitein Boyton zet nog steeds zijn zwem- reisjes voort. Zoo kwam hij voor eenigen tijd bij een vreeselijken storm na een reis van vijf en twintig dagen te Yellowstone in Pierre aan. Door de vermoeienissen van de reis had hij veertig pond aan gewicht verloren. Hij was voornemens zijn reis naar Fort Hale, honderd Engelsche mijlen verdervoort te zetten om daarna al zwemmende Yankton te bereiken. Een meesterstukje van bedriegerij werd voor eenigen tijd in een logement van een klein stadje afgespeeld. Een net gekleed heer stapte aan het hotel af en maakte op opvallende wijze het hof aan een jonge dame, die hij echter weer verwaarloosde toen een ander zeer schoone dame in het hotel afstaptewaaraan de heeren al hunne oplettendheid wijdden. De net gekleide heer was hierin weder de baas het eene woord lokte het andere uit en de heer verklaarde rondweg, dat de dame hem zoo beviel dat hij haar opstaanden voet zou noodzaken hem te trouwen. Daarop werd een weddenschap aan gegaan en werkelijk slaagde de heer en werd het huwelijk nog 's avonds door een geestelijke gesloten. Later bleek het echter, dat het jonge paartje reeds jaren gehuwd was en dat zij op deze wijze aan den kost trachtten te komen. De vrouw had haar echtvriend trouw bijgestaan in het winnen der weddenschappen. De advocaat var. Guiteau heeft zijn ver dediging nu weder over een anderen boeg ge gooid. Hij zal bewijzen, dat niet Guiteau maar de geneesheeren Garfield hebben gedood. Hij beweert dat zij den president geheel verkeerd behandeld hebben. Indien het den advocaat gelukt dit te bewijzen, dan kan Guiteau volgens de Amerikaansche wetten niet ter dood worden veroordeeld, daar hij dan de ware oorzaak niet is van Garfields dood. De vraag is nu maar, zal men in dat geval de geneesheeren vervolgen, die toch al hun best hebben gedaan om den president te redden. Tilburg. 16 Nov. 1881. Een nieuwe epidemie dreigt, nu de mazelen aan het afnemen zijn, te ontstaan; op het pen sionaat der liefdezusters op het Heike, is name lijk het roodvonk uitgebroken. Naar men zegt zijn een zestal meisjes aangetast. Men heeft de school onmiddellijk gesloten en voorzorgsmaat regelen tegen verdere uitbreiding genomen. Nadat in den laatsten tijd bij herhaling alhier verschillende straatschenderijen aan de huizen waren gepleegd, zonder dat de daders ontdekt werden, is het thans de politie gelukt de daders op heeterdaad te betrappen terwijl zij 's nachts bezig waren aan de straatbellen te trekken, en wel met zooveel geweld, dat op 4 a 5 plaatsen de knoppen en trekkers werden afgerukt. Beide aangehoudenen zijn jongelingen uit de fatsoenlijke klasse. Sy Waalwijk, 16 November 1881, Bij de gisteren door burgemeester en wethou ders ten raadhuize gehouden aanbesteding van het vergrooten der bestaande openbare school alhier, waren ingekomen 12 inschrijvingsbiljetten als van C. Vereijtte Tilburg voor f 13470.— J. G. Meulkens Waalwijk 11500. A. Van Huiten 10757- G. G. Van Huiten 10600. Jos. V. d. Lee 10445.— H. A. Duzé Tilburg 9870. Joh. v. d. Meijs Besoijen 9800. N. Van Wel Waalwijk 9795. W. Nieuwenbuijzen,, Sprang 9460. P. Van Hultsn Waalwijk 9320. P. v. d. Pas 9185.— W. Jansen Besoijen 9180. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhierop een salaris van f 800 met vooruitzicht te worden benoemd als leeraar aan de rijksnormaalschoolhebben zich aangeboden 12 sollicitanten, onder welke 4 hoofdonderwijzers. Onder deze laatsten zijn er met aanteckening voor FranschDuitsch en wiskunde. Het bestuur van het waterschap ter ver betering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk deel van Noordbrabant heeft zich bij adres tot de tweede kamer gewend, ter on dersteuning van het aanhangige wetsontwerp tot verlegging van de uitmonding der Maas naar den Amer. In dat wetsvoorstel wordt gezegd: „dat het //in het algemeen belang en ter verbetering van „den waterstaatstoestand in de provincie Noord- brabant noodig is, de uitmonding van de rivier de Maas in de Waal bij Woudrichera te verleg gen naar den Amer." Het eenige artikel luidt: „De uitmonding van de rivier de Maas zal „worden verlegd naar den Amer. Daarvoor zullen „de volgende werken worden gemaakt: „a. een riviervak aanvangende in de Maas bij „het Heleinde benoorden Hedikhuizen, ten „noorden langs Hcusden, door het onbe- „dijkte gebied van het Oude Maasje, langs „Keizersveer, tot de vereeniging met de „Donge; „b. het afsluiten van het gedeelte der rivier de „Maas beneden Heusden; „c. de kanalen en andere uitwateriugswerken, „noodig voor de afwatering van de landen, „gelegen langs de nieuwe rivier en het „inondatiegebied van de Dommel en de Aa „nabij 's Hertogenbosch; ddie tot irrigatie, tot behoud van de ge meenschap met en het herstel der gemeen- „sciiap over dc nieuwe rivier. Wat de volgorde betreft, daarin zou c met a dienen verwisseld te worden, zoodat de kanalen en werken, noodig voor de afwatering der aan het Oude Maasje grenzende landerijen, een eerste plaats innamen. Het noordoostelijk deel van Noordbrabant juicht de regeeringsplannen, zooals ze daar liggen van ganscher harte toe; en geen wonder! Het ziet in het teu uitvoer leggen daarvaneene afwering der rampen, waarmede het zijn have en goed door de bijna jaarlijks terugkeerende overstroomingen ziet bedreigd; het ziet zich van het overtollige water, grootendeels op 's lands kosten bevrijd, en zal dientengevolge zijn lande rijen, meestal voor luttele sommen geld gekocht, aanzienlijk in waarde zien stijgen. De Noordwestelijke bewoners daarentegen zouden waarschijnlijk veel liever gezien hebben, dat die plannen maar in de cartons van het ministerie van waterstaat gebleven waren en dat de minister een anderen weg ingeslagen ware waardoor zij minder dan thans met de zaak in contact waren gebracht; zij zijn en te recht volstrekt niet gesteld op dat watergeschenk van den minister en stellen dan ook in hun verzoek schrift aan de kamer zeer scherp geformuleerde eischen, zonder wier inwilliging zij de aanneming van het wetsvoorstel ontraden. Zij willen hun oostelijke buren niet tegenwer ken, waar het de verbetering van den water staatstoestand in de door hen bewoonde streken betreft, doch zij eischen, dat zulks niet gebeure ten koste van het noordwestelijk deel; en hierin hebben zij groot gelijk. Het is niet meer dan billijk dat de werken, die eene behoorlijke af watering der kostbare en met zooveel persoonlijke uitgaven verkregen landerijen zullen verzekeren, vooraf worden tot stand gebracht en wel in den geest, zooals in het verzoekschrift van de gecommitteerden van de besturen der water schappen van noordwestelijk Noordbrabant is aangegeven. - De minister van binnenlandsche zaken heeft met betrekking tot de uitvoering der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank te kennen gegeven, dat de bepaling van art. 3, alinea 9, van toepassing is op wethou ders, die sterken drank in het klein verkoopen. Aan wethouders mag derhalve geen vergunning tot tappen gegeven worden. In het door de prov. staten van Noordbr. vastgestelde algemeen politiereglement op het vervoer over de wegen is o. a. bepaald, dat de gO:derenwagens op tramwegen niet hooger mo gen geladen worden dan 3,5 ineter en niet breeder dan 2 meter. Ook is het niet volstrekt noodig, dat openbare wegen' waarover tramlijnen worden gelegd, overal nauwkeurig 1 meter breed zijn. Alle eigenaars van de ten behoeve der spoorlijn Zwaluwe's Bosch te onteigenen per- ceelen in deze gemeente hebben met de door de commissie aangeboden sommen genoegen ge nomen en de contracten vocrloopig geteekend. Ook te Vrijhoeven-Capelle is men algemeen met de schatting tevreden alleen het polder bestuur heeft eenige bedenkingen tegen het over nemen van het onderhoud der parallelwegen. Onder de honderdduizenden landverhuizers die elders voor zich en hun gezin een beter be staan gaan zoeken, behooren in Duitschland ook ettelijke duizenden werkers in de kolenmijnen aan de Ruhr, waar thans in verschillende dis tricten het werk zoo goed als stil staat. Waren de kolenprijzen in den laatsten tijd steeds dalende gebleven tengevolge van hel over groot aantal handen waarvoor werk gezocht werd, zoodat de magazijnen en bewaarplaatsen te Duis burg en in andere plaatsen opgepropt vol lagen, thans heeft men dien voorraad reeds zoodanig moeten aanspreken, dat vele dier bewaarplaatsen nagenoeg ledig zijn en schoon nog van geen ge brek is gehoord, toch meldt men dat een ware steenkolennood niet zal kunnen uitblijven, als niet op de een of andere wijze raad geschaft wordt. Dat is een gevaar van geen geringe beteekenis. In onze fabrieken worden bijna uitsluitend Ruhr kolen gebrand en ook buiten ons land, metname in Duitschland zelf, is de vraag naar die steen kolen zoo groot en het gebruik er van zoo uit sluitend, dat handelaars en fabrikanten zich in ernst bezorgd beginnen tc maken en vragen of men niet op middelen bedacht moet zijn om nieuwe handen aan het werk te stellen. Een ongewone stijging der kolenprijzen zalmeent men, welhaast niet meer kunnen uitblijven. Wij achten het niet onraadzaam de aandacht daarop te vestigen. Volgens telegram van Aden is het stoom schip Madura aldaar aangekomen aan boord hebbende kapitein Bruijns en 38 personen be- hoorende tot de opvarenden van de Koning der Nederlandendie in zijne sloep waren. Deze schipbreukelingen waren door de Madura aange troffen op de Salomon-eilanden. De namen der geredden zijn: kapitein Bruijns; passagiers mevrouw Kottinggeboren De Heus en dochter; mejuffr Van Waegeninsrh, de heeren Van Ossenbruggen, Logeman, Reinkring, Heintz, De Torba!Trap onderofficier; van de equipage: Zeelt, tweede officierKoch derde machinist Titz dokter; Seegers hofmeester; 13 minderen der equipage en 12 soldaten. Zij hadden bij zich 2 zakken brievenmalen die dus mede zijn gered. De Madurakapt. Anrianimede van de maatschappij Nederland, was 22 October van Batavia naar Nederland vertrokken. De Salo mon-eilanden zijn een eilanden in den Indischen Oceaan ten Noorden van dc Chagos-eilanden. Zooals bekend iszonk het stoomschip Koning der Nederlanden den 5den October en begaven de opvarenden zich in zeven sloepen, ten getale van 213 personen. Er zijn nu gered vier sloepen bevattende 123 koppen zoodat er nog drie sloepen met 90 personen vermist werden. Er heeft zich weder een mole n-quaestie voorgedaan bij de toepassing der patentwet, en nu bij de tabaksfabrieken. In sommige provinciën is de administratie namelijk van oordeel dat een kerfbank als zij door stoom wordt bewogen als een „m o 1 e n" een extra belasting heeft op te brengen. Eenige belanghebbenden hebben nu andere opgeroepen, om door samenwerking aan deze wetsuitlegging een einde te maken. 't Is de vraag of hun dit gelukken zal de boekdrukkers in sommige provinciën blijven ten minste voorloopig molenaarsniettegenstaande alle verzei. Als de minister van justitie maar half zoo spitsvondig was als de fiscus zou hij een v< el atdoender middel tot bestrijding van drankmis bruik hebben bedacht dan zijn drankwet. Hij had de dronkaards eenvoudig aangeslagen in de patentbelasting als molenaar op grond van de malende beweging hunner armen en beenen als zij naar huis gaan. Straks slaan die eigenaardige wetsverklaardsrs zichzelven nog aan er schijnt althans reeds lang iets bij hen te malen. Dan zal de grap wel uit zijn Te 's Hertogen bosch wordt op 345 plaatsen sterken drank in het klein verkochtterwijl er volgens de wet slechts 63 tapperijen mogen zijn Uit Veere wordt gemeld De ijverige nasporingen de justitie hebben nog niet geleid tot de aanhouding van den vermoe- delijken moordenaar. In de laatste dagen won het vermoeden velddat hij zich nog in de gemeei.te schuil hield en Vrijdag werden ver schillende ledigstaande gebouwen zonder ge- wenscht resultaat doorzocht. In een mastbosch der Wouwsche plantage, onder Wouw is eene vrouwdie met hout- sprokkelen bezig was door een onbekend per soon aangerand. Op haar aanhoudend hulpge roep liet hij haar los en zette het op een loopen. Naar de beschrijving vermoedt men dat het dezelfde persoon isdie de vorige week in de zelfde streek een meisje van hare eieren en geld heeft beroofd. Voor korten tijd werd te Delft op een boedelverkooping door een ingezeteneeen bur german een kast gekocht. De koop werd thuisgebracht en bij het schoonmakon vond de kooper tot zijn niet geringe verbazing op eene verborgen plaatsje in de kast twee doosjes, waarin zich bevonden honderd gouden eenten. De eerlijkt vinder begaf zich daarop met dezen schat naar den reehthebbendeeen rijk man die na eenig nadenken verklaarde dat de eerlijke man de kast en hoewel onwetend ook het goud had gekocht en dus het gevondene onvoorwaardelijk kon behouden. Zulke karakters zijn zeldzaam. In eene kapitale hofstede onder Klaaswaal is eene hevige brand uitgebrokenwelke in weinige oogenblikken zóó in hevigheid toenam dat de bewoners zich ter nauwernood konden redden terwijl de geheele oogst met den inboe del benevens dertien paarden en zestien stuks rundveeeen prooi der vlam.r.en werden. De wed. D. te Katwijk a/d Rijn werd dezer dagen het slachtoffer van een oplichter. Een jong smidsgezel, Duitscherhad zich bij den smid G. verhuurd en was bij genoemde weduwe in den kost gekomen. Volgens zijn zeg gen zou Vrijdag zijn koffer komen en toen deze dien dag niet was gekomen ging hij aan de boot en aan de tram vragen of hij nog niet was gearriveerd. Het onderzoek had niet het gewenschte gevolg. Hij wilde nu naar Leiden gaan om daar zijn onderzoek voort te zetten doch schaamde zich in zijn werkpakdat er zeer armoedig en gehavend uitzag, van huis te gaan. Op zijn verzoek leende de vrouw hem jas, broekvestlaarzeneene pet en een flanellen hemd van haren zoon die onder diepst is en schoot hem nog f2.50 voor. Aldus uitgedost ging mijnhaer op verkenning uit, maar laat nog altijd op zich wachten. 's Hcrtogcnboscli12 November. In twee achtereenvolgende vergaderingen heeft de ge meenteraad zich onledig gebonden met de vast stelling der gemeenbegrooting voor den dienst 1882. Onder de ontvangsten werd opgenomen een post van f 7500 opbrengst van het gemeen telijk vergunningsrecht ingevolge art. 6 der drankwet. Uit de door den voorzitter gegeven inlichtingen bleek nogdat bij het dagelijksch bestuur het voornemen bestaat om de gemeen teschuld ad 41/2 pet. te converteeren in geld- leeningen ad 4 pet. en daarmede voor een ge deelte reeds in het volgende jaer te beginnen. Heden had alhier de officieele proefrit van de paardentram door deze gemeente, evenals die van den stoomtramweg van hier op Yught plaatsin tegenwoordigheid der stedelijke auto riteiten, ngenieurs van waterstaatspoorwegen en genie. Deze proefneming is geheel naar wensch en tot wederzijdsch genoegen afgeloopen. Goirle15 November. Gisteren had een wever werkzaam op een linnenfabriek alhier het volgende ongeval de spoel zijner machine sprong hem onverwacht in het aangezicht en bracht hem vlak boven het oog eene vrij (liepe wonde toe. De werkman werd bewusteloos naar huis gebracht. Van 5 tot en met 11 November. WAALWIJK. GehuwdJohannes van Beijnen jm. en Johanna Adriana van Zon jd. Ondertrouwd: Johannes van Steensel wed. van Maria Franci.cca de Rooij en Johanna Helena van Eiten weduwe van Adrianus van den Broek. Overleden: Henri Joseph Watrin wed. van Ger- dina van Dijk; 69j. Gerdina Theodora Mut saarts 5 jaar Antonie Johannes Rubbens echtg. van Maria Anna Kievits 43 jaar. BAARDWIJK. GehuwdPetrus Hubertus van Beijnen 27 jaren en Johanna Pullens 26 jaren. DRIJNEN. Bevallen: Johanna Catharina van Venrooij geb. van Blad el d. Adriana Mulder* geb. van Box- tei d. Cornelia van Ilulten geb van Boxtel d. Johanna van Helvert geb. Bergmans d. Maria Heijmans geb. van Giersbergen d. Overleden: Adriana van der Geld 40 j. Joseph van Delft echtgt. van Petronella Elshóut 66 jaar, Anna Maria van Huiten echtg. van Goijard van Loon 79 jaar Anna Maria van Wiel 70 jaar Elisabeth van Huiten 4 dagen. SPRANG. Geboren: Maas Johannes z. van Corn, van Apeldoorn en Maria de Bie. Huibert z. van Lambertus Muilwijk en Johanna Dalmaijer Johanna Antonia D. van Teunis Haverhals en Adriana van Zeist Maria d. van Jacobus Treffers en Wilh. Pietern. Vriens. Overleden: Johannes Dalmaijer echtg. van Maria Roozen 52 jaar. AMSTERDAM. De bij inschrijving aangeboden 922 Sawarang buffel- en 3115 Tjilatjap runder- zijn tot coulante prijzen gegundzoomede zeilende per „Prinses Marie// mex*k BK 462 Batavia runder- tot vasten prijs. ANTWERPEN. Bij voortdurend regelmatige .zaken bleven de prijzen onveranderd. Uit de hand werden verkocht: 2006 drooge B.-Ayres; 868 gez. B.-Ayres 2664 u Gualeguay 34 Rosario 148 Montevideo 6093 Uruguay, 3313 Rio Grande; 160 drooge paarden J.UO03 Rosario per „Pliny", 590 gezouten en"1525 drooge San Nicolas per dito, 630 gez. B.-Ayres p. dito, 273 drooge Rio Janeire p. dito, 2494 gezouten en 400 drooge B.-A. per Douro, 4186 gez. Montevideo p. „Jeannette" 3447 gez. B.-Ayres per „Aryos" 691 pakken gez. van Koppenhagen, 217 gezouten en 981 drooge van Engeland, ANTWERPEN. Den 8n werd de vierde driemaandeliiksche wol veiling geopend; Dinsdag kwamen 1994 balen

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2