Rusland. Amerika. BINNENLAND. Kantongerecht Waalwijk. ~UIT VOERIN G EN vreest mem een poging om hen te bevrijden. Ook op Candia is de toestand weer gespannen tengevolge van het streng bestuur van den Tnrkschen gouverneur. De Porte heeft een nieuwe leening aange gaan met de Turksciie bank, groot 370.000 ponden. Tot dekking zijn o. a. aangewezen de inkomsten van de tienden over 1882 en 1883. Spoedig is men aan die van de volgende eeuw! Te St. Petersburg moeten weer een aantal nihilisten zijn gearresteerd, o. a. Alexandrow, een der hoofden. Ook werden weer persen, manifesten, bommen en andere nihilistische at tributen in beslag genomen. Een dépêche uit Petersburg meldtdat het nihilistisch blad „Nayoduaiavolia" weder is verschenen. Het is gedag*eekend 23 October en bevat iö een rouwrand een hoofdartikel, waarin dc moord op den president Garfield ten zeerste veroordeeld wordt, omdat de staatkundige moord in Amerika totaal overbodig is. Voorts behelst het een aantal artikelen, waarin de patriotten worden opgeroepen de zaak der vrij heid te omhelzen. Het comité veroordeelt het Russische regeeringsstelsel, niet den keizer. Deze alsook het keizerlijk gezin, ontving fraai gedrukte exemplaren met vergulden rand. Onder de studenten te Jaroslow heerscht groote opgewondenheid. Zij hebben een verzoek ingediend, waarin zij vragen om de opening van een eetinrichting voor studenten, heropening der leesclubs enz. De directeur heeft tot nog toe niet geantwoord. Daar alle gemeenschappelijke stappen, die de studenten in Rusland doen om het een of ander te verkrijgen, als oproer beschouwd worden, is men bevreesd dat de jonge lieden strenge stiaf zullen oploopen. In het „verre westen" der vereenigde staten hebben hevige stormenvergezeld van zware sneeuwbuien gewoed. Op den Colorado-Cen tral spoorweg is een trein van de rails gewaaid, waardoor twee waggons verbrijzeld en 13 reizi gers gewond werden. In Mississippi werden door een windhoos 7 menschec ernstig gewond. De heer Jay Gould te New-Yorkde bekende financier, ontving onlangs een brief, waarin hij met den dood bedreigd werdde schrijver zou hem binnen zes dagen doodschieten. Daar hij reeds meermalen dergelijke orieven ontvangen had maakte hij zich volstrekt niet ongerusten stelde den brief in handen van de politiedie uit zijn naam door advertentien in de New York Herald tn briefwisseling trad met den schrijver. Er werden nu nog verscheidene brieven ont vangen waarin de man zich bereid verklaarde, op zekere geldelijke voorwaarden het leven van den heer Gould te sparen. Deze brieven kwamen allen uit hetzelfde postdistrict. Men zette nu bij al de brievenbussen in dat district postboden in politiek op wachtdie zoodra een brief er in geworpen wasd( bus moesten openmaken en het adres onderzoeken. Nadat zij dit eenigen tijd gedaan hadden kwam eindelijk 's middags bij een der bussen een oudachtignet gekleed heerdiena even rondgekeken te hebben een brief in de bus gooide. Zoodra hij heenging werd de bus geo pend en de brief bleek aan den heer Gould geadresseerd te zijn. De postbode gaf terstond kennis van de ontdekking aan een paar geheime politieagentendie den man naliepen en hem in hechtenis namen. Hij moet van zeer deftige familie zijn en veel geld in speculatie verloren hebben. Zijn daad heeft groot opzien verwekt, en zijn vrienden verklaren te vermoedendat in den laatsten tijd zijn geestvermogens gekrenkt waren. De heer Gould zal hem tot het uiterste vervolgen. WAALWIJK. Op Zondag 20 November 1881, des middags om 12 ure. zullen door de. Harmonie l'Espérance in dc zaal van den Heer WATRIN de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Bourgeois de Luxembourg, marche. Krein. 2. Scène et choeur de l'Opéra le Trouvère Verdi. 3. Paraphrase über das Lied „Wie schön bist du" Nesvadba. 5. Im schonen, grünen Wald, marsch. Lürmans. BESOIJEN. Zondag namiddag half zes bij den heer J. DEKKERS, door de rederijkerskamer „Oefening kweekt Kennis" lo. Don Antonio of de wraak eens vaders tooneelspel in 8 tafereelen. 2o. Vier kommen kokend water, in 2 bedrijven. Waalwijk, 19 November 1881. De staten van Noordbrabant hebben Woens dag hunne werkzaamheden hervat. Onder de afgedane stnkken behoort een voorstel om eene bijdrage te verleenen van 40 pet. in de kosten van verbetering van de Voorste stroom en Ley, onder Oisterwijk, Berkel en Tilburg, zijnde het bovenwaarts gelegen gedeelte van de rivier dc Esschestroom, Overeenkomstig het voorstel der commissie van rapporteurs werd besloten deze zaak alsnog aan te houden, in afwachting dat maatregelen zullen genomen worden om het be neden gedeelte der rivier te verbeteren. Voorts is behandeld het adres van de maat schappij van landbouw in Noordbrabant, om een provinciaal subsidie. Na langdurige beraadsla gingen is besloten aan de maatschappij uit de prov. fondsen eene bijdrage te verleenen van f 1000, mits door het rijk eene gelijke som wordt verleend. De leverantie van hop is in de Langstraat zoo goed als afgeloopen, er. de opkoopers hebben thans de markt in handen, 't Was een vrij goed hopjaarwat voor deze streken veel waard is, daar de hop een van de meest winstgevende producten is. Jaren, waarin f100 voorde 100 pond werd betaald, schijnen voorgoed voorbij te zijn; doch wanneer, zooals thans f30 a f33 wordt betaald, hebben de landlieden alle reden van tevredenheid. De beide voorgaande jaren waren in de meeste opzichten ongunstig, en dezen zomer zijn wel de hoven tegengevallen, maar daarentegen hebben snijboonen, koren aardap pelen en hop een goed beschot opgeleverd. Het laatstgenoemde gewas geeft echter den doorslag, daar van eene kleine oppervlakte voor een aannemelijk bedrag kan worden geplukt. De concurrentie van het buitenland doet in de laatste jaren wel veel kwaad cn drukt de prijzen, maar als het gewas goed iskunnen de hopboeren toch nog goede zaken maken jammer maar voor hen dat de prijzen zoo wisselvallig zijn, daar hop tot de weinige landbouwproducten behoort, die een soort van windhandel uitlokken. A Men leest in het Nieuwsblad voor Neder- landsche Leerlooierijen. My nlieer de Redacteur Verleden jaarik herinner mij niet meer den juisten datum lazen wij in „de Echo van het Zuiden" uitkomende in Waalwijkeene waar schuwing tegen zekeren Theunissc c. s. uit Rotterdam en vermeen ikj. onderteekend door de heeren Hofmans uit Waalwijk. Later hebben wij van de oplichterijen van den heer niets meer vernomen doch nu lees ik in de „Gcrber-Zeitung van Berlijn eene correspon dentie over onzen Theunissewaarvan ik de vertaling hier laat volgen met verzoek deze onder het oog uwer abonnés te brengen ten einde een ieder te waarschuwen voor de praktijkeu van Theunisse c. s. MM. In het belang onzer nijverheid acht ik mij verplicht TJEd. het volgende mede te deelen met verzoek om het in uwe kolommen op tc nemen en er nog gebruik van te maken daar waar het te pas kan komen. „Op 10 October jl. ontving ik een brief van een zekeren mijnheer li. B. Theunisse uit Rot terdam, waarin ZEd. mij verzocht hem eens aanbod te doen van huiden van 't zout en ook van schapenvellen. Na het wisselen van eenige brieven gaf hij mij eene order voor 500 kilo vellen met ruwe wol te koopen tot monster en voegde er de volgende adressen bij ter bekoming van referentien De bank te Rotterdam(waarschijnlijk be doeld de Rotterdamsche bank te Rotterdam eene der meest soliede instellingen); Mr. Johan nes Hecker te Rotterdam de associatie kas te Rotterdam (een bankiershuis van den eersten rang); M. D. van den DriesscheWensleystreet 5 te Londen. Op deze gegevens kocht ik een monster wol van een onzer huizen in de stad en zond de factuuralsmede een re<ju van den expéditeur naar hem afmet verzoek om mij per omgaande het bedrag hetzij in contanten of wel per wissel te doen toekomen. Ondertusschen nam ik informatiën langs twee kanten. Van eene zijde ontving ik het bericht der Rott. bank die verklaarde H. B. Theunisse niet te kennen met de bijvoeging dat zij alle reden had om te gelooven dat hij deel uitmaakte van een troep afzetters, algemeen bekend onder den naam van „zwarte bende." Van de andere zijde schreef men mij uit Rotterdam letterlijk het volgende men zegt ons dat genoemde Theunisse lid is van eene bende oplichters en het dus waarschijnlijk is gij nooit een roode penning voor uwe waar zult ontvan- gen. Gehoord hebbende dat bedoelde Theunisse ook nog aan andere huizen om monsters huiden, wol en andere artikelen gevraagd en ook besteld heeft en ook eene redelijk flinke bestelling in zoolleer gedaan heeftzoo geloof ik het tot mijn plicht te moeten rekenen bovenstaande ter alge- meene kennis te brengen ten einde mijne col lega's te waarschuwen tegen dergelijke prak tijken. Te meer hecht ik er aan omdat de vorm en stijl zijner brieven vertrouwen inboezemen en alzoo lichtvaardig de jonge kooplieden in den val zouden loopen, daar de eerste bestellingen in den regel slechts monsters zijn en alzoo van geen zeer groot bedrag. Achtend UEd. dw. Dienaar, A. Z. Een groot teit in de spoorwegindustrie is de uitvinding van een nieuw model locomotief, uitmuntende boven alle vroegere modellen door vasten stand, grooten spoed, trekkracht en zui nigheid in kolenverbruik. De uitvinder Fontaine wijkt geheel af van den ouden vorm en maakt zijn locomotief symmetrisch, de plaats van krachts aanwending en de eigenaardige manier van krachtsoverbrenging geven het middel om den spoed aanmerkelijk te vergrooten zonder ver grooting der drijfwielen of vermeerdering van het aantal zuigerslagen. De proefnemingen hebben nu al geleerd dat een snelheid van negentig Engelsche mijlen per uur gemakkelijk door die machine kan bereikt worden. Aangezien wij heden 19 November schrij ven is de allerlaatste profetie van het vergaan der wereld op 15 November onvervuld gebieven. Mochten er nog zijn die zich bezorgd hebben gemaakt, dan kunnen ze dus nu weder gerust zijn. De directie der Arnhemsche tram geeft thans couponboekjes uit, ieder bevattende 30 kaartjes a 5 cent per stuk, geld'g van wissel lot wissel of gedeelten daarvan. Tengevolge van de lage veeprijzen hebben de slagers te Renkum het vleesch 10 cent per kilo verlaagd. Eerste qualiteit rundvleesch is aldaar te krijgen tegen 70 cent per kilo. Het vervoer van goederen naar Engeland neemt zoozeer toe, dat vanwege de maatschappij Zeeland deze week een extrareis naar Queens- borough gemaakt moest worden. Omtrent den dreigenden kolennood ver neemt het Nieuws van den Dag het volgende Sinds eenige weken bestaat zoowel te Amster dam als elders totaal gebrek aan goede Duitsche stoomkolen, hoofdzakelijk tengevolge van gebrek aan kolenwagens in Duitschland. De kleinhan delaars en fabrieken die geene contracten met de mijnen of hare agenten hebben afgesloten kunnen dan ook bijna geene kolen bekomen. Eenige fabrikanten te Amsterdam gebruiken thans Engelsche in plaats van Duitsche kolen de eerste zijn ook bijna niet te koop, aangezien de booten teveel stukgoederen hebben te vervoeren en daardoor de ruimte voor kolen zeer gering is. Met het oog op den naderenden winter is het te wer.schendat bovenstaande toestand niet langer meer zal blijven voortduren. Maandagmiddag heeft de justitie uit Mid delburg zich, vergezeld van vijf rijksveldwachters naar Veere begeven waar bij de moeder van den van moord verdachten R. huiszoeking is gedaan, die echter geen resultaat heeft opgele verd. Dagelijks worden te dezer zake een aantal personen gehoord. Tc Venlo is een brutale diefstal gepleegd in het koffiehuis van II. Spindeler. Een onbekend 19jarige Duitscher, die eenige uren in die herberg had venoefd wist toegang te vinden tot den zolder en zich daar te laten insluiten. Omstreeks 2 ure in den nacht sloop hij naar de slaapkamerontstak daar het licht en stal een zilveren en gouden horloge met ketting benevens eenig geld. De eigenaar, die door het gedruisch wakker werd, ontving een slag tegen het hoofd, waarop de dief de vlucht nam over de daken. Op dien gevaarvollen tocht wist hij nog bij den zaadkoopman Straus in te breken en een paar schoenen te stelen die hem van dienst moesten zijn, daar hij zijn eigen schoeisel in de herberg had achtergelaten. Ondanks alle nasporingen is de politie hem tot nog niet op het spoor kunnen komen. Een troep Zigeuners van 35 personen (groot en klein) is dezer dagen in 't noordoosten van ons land, o. a. te Mussel- en Stadskanaal, als een ware rooverbende rondgetrokken. Bij den slager werd vleesch, bij den bakker brood, bij den kastelein jenever, bij den winkelier manu facturen geroofd, enz. Een bakker, Yan Valther- moud, werd, op weg, gedwongen den voorraad brood uit zijn kar op hun wagen over te laden, terwijl verschillende personen werden aangerand en afgezet. Zouden er werkelijk geen middelen bestaan om dit lastig volk niet alleen buiten ons land te zetten maar ook te houden Te Dordrecht heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Het ruim 4jarig dochtertje van zekeren B. kwam met een 9jarig meisje uit de school en was bij het Scheffersplein, toen een tramwagen daar langzaam kwam aanrijden. Te gelijkertijd werd er een varken langs vervoerd, en het kleine kind bang voor det dier, rukte zich los van haar geleidster en kwam bij haar wegloopen in aanraking met de tram, waardoor zij op de rails viel. Onmiddellijk trachtte de verschrikte koetsier het rijtuig tot staan te brengen, doch reeds was het voorste wiel het kind over den buik gegaan. Binnen weinige oogenblikken bezweek het meisje. Te Oud-Vroenhoven zijn bij een landbou wer in een nacht 1300 kilo aardappelen die op het veld lagen, ontvreemd. De daders ten getale van twaalf en te Maastricht woonachtig, werden spoedig door de marechausseé ontdekt, evenals de gestolen aardappelen, waarvan reeds 800 kilo bij huiszoeking zijn in beslag genomen. Het huis met stal en schuur van den landbouwer Dirk van den Boogeard, ouder Beek en Donk, is met meubelen granen, hooi en stroo en een deel der bouwgereedschappen een prooi der' vlammen geworden. Oorzaak onbekend. Alles was zeer laag verzekerd. Men schrijft uit Oudenbosch Waarschijnlijk tengevolge van een wrok over eene onbeduidende zaakbracht eenige dagen geleden de landbouwerszoon J. K., alhier, aan zekeren B. met een werktuigzoogenaamde „halve maan", zulk een hevigen slag op het hoofd toe, dat men aanvankelijk vrees voor het verlies van het leven van genoemden B. koesterde. De toestand van den verwonde is echter thans van dien aard, dat men met grond een volledig herstel meent te mogen verwachten. Nog had te dezer plaatse Zondag 11., waar schijnlijk als gevolg van het overmatig gebruik van sterken drank, meer dan eene vechtpartij plaats. Bij een dier vechtpartijen werd de arbei der J. W. zoodanig aan de hand verwond, dat liet handgewrichtzoo de hand al behouden kan worden vermoedelijk voor altijd stijf zal blijven. Hoogst wenschelijk is het voor deze gemeente dat de drankwet gunstig moge werken op de vermindering van het groot aantal herbergen, kroegen en tapwinkeltjes. Door eene tot nog toe onbekende oorzaak is Woensdagnacht brand ontstaan in het gebouw der maatschappij tot verhuring van stoomkracht in de Kievitsstraat te Rotterdam. Het onheil werd het eerst waargenomen op eeu der boven- werkplaatsen. De brand nam zoo spoedig in hevigheid toedat het gebouw in korten tijd in vlam stond en er niets kon worden gered. Het gebouw was in gebruik bij elf personen, waarvan twee hunner lokalen als pakhuis ge bruikten terwijl de overigen de navolgende beroepen er in uitoefenden alshoutzager specerij-, meel- en mosterdmoleuaar, blikslager, meubelmaker kunstdraaierboekdrukker en kurkensnijder. De meeste dezer huurders zijn voor dc in dat gebouw geborgen goederen ge assureerd. Zeventien hand- en twee stoombrandspuiten waren spoedig op de plaats des onheils aanwe zig en zijn allen in werking gesteld. Te Goch zijn bij den goudsmid L. door het verbreken van een buiten blind en het in slaan van eene glasruit, eene aanzienlijke partij gouden horlogeskettingen en andere gouden sieraden gestolen, naar gissing ter waarde van 800 of 900 mark. Uit Londen wordt het volgende bericht: Woensdagavond kwam een aantal personen in het postkantoor van Ilaiton Garden alhier draaiden liet gas uit en namen den zak met aangeteekende brieven medewaarin zich voor een waarde van tachtigduizend pond sterling aan diamanten bevonden en die voor verschillende juweliers op het vasteland waren bestemd. Tot dusverre zijn de dieven nog niet ontdekt. Omtrent een brand aan boord van het stoomschip Solway komen uit Londen de volgende bijzonderheden. Het schip had een gemengde ladingvoor een gedeelte bestaande uit olie whisky rum en suiker en had een equipage van negentien man en veertien passagiers aan boord. Tegen zes uren 's morgens sprong een vat naplita en de gevaarlijke vloeistof kwam in aanraking met vuurwaardoor binnen enkele oogenblikken het gebeele voorschip in lichter laaie vlam stond. De grootste ontsteltenis heerschie aan boord en daarenboven had men nog te kampen met een vreeselijken storm die het vuur niet weinig aanwakkerde. Zes passa giers die zich in de voorkajuit bevonden, kon den zich niet tijdig redden en kwamen in de vlammen om. De overige passagiers vluchtten naar het achterschip maar ook daar was men bevreesd dat de lading in brand zou geraken en vijf personen sprongen in hun angst in de booten en verlieten het schip. Men vreest echter, dat zij hun graf in de golven hebben gevonden, daar totdusverre niets van hen werd vernomen. In dien tijd werd zooveel mogelijk water op de brandende lading gestort en seinen gegeven om andere schepen opmerkzaam te maken. Eindelijk kwam een boot de Caledoniahun te hulp en wist den brand te blussclien en het zwaar be schadigde schip naar Kingstown te brengen, Alle personen die zich aan boord bevonden moesten naar het hospitaal vervoerd worden daar zij alien ernstige brandwonden hadden be komen. Men vreest zelfs dat een der passagiers er niet het leven zal afbrengen. Onder de zes verbrande passagiers behoorden vier soldaten en een gevangene, dien zij moeslen overbrengen. De Solway was een schip van 500 ton en be oorde aan een reederij in Glasgow. Eem wordt opnieuw bedreigd. Men vreest datbij verandering van weergesteldheidde Risikopf, die opnieuw bedenkelijke scheuren aantoont in het dal zal storten. Op verzoek van de staatscommissie is professor Heim weder naar Elm gereisd en heeft een zorgvuldig onder zoek naar den berg ingesteld waaromtrent ech ter nog niets is bekend geworden. Loonopzand, 17 Nov. Naar aanleiding van het door eenige ingezetenen dezer gemeente aan ged; staten dezer provincie gedaan verzoek, om oprichting van een waterschap over eenige gron den ter voorziening in eene betere waterlossing, is naar wij vernemen door dit college aan dé adressanten o. a. te kennen gegeven, dat de oppervlakte der gronden, die tot een waterstaat kundig geheel kan vereenigd worden niet groot is, zoodat de kosten van een afzonderlijk water schapsbestuur vrij zwaar op de landerijen zouden drukken. Ged. staten voegen nog d.iarbij dat wanneer de leggers der waterleidingen in de gemeente zullen zijn vastgesteld, het gemeente bestuur in staat zal zijn door toepassing van het prov. reglement aan de klachten over slechten waterafvoer te gemoet te komen. y Uitspraken in strafzaken van den i/\ 17 Nov. 1881. II. H. te Waalwijk, burengerucht, boete f 5.50 of 3 dagen gevangenisstrrf. G. B. te Capellelaten loopen van vee op eens anders grond, boete f 1 of 1 dag. G. C. J, K. te 's Bosch, openbare dronkenschap boete f3 of 1 dag. T. L. te Loonopzand, laten loopen van kippen op eens anders grond, vrijgesproken. C. V., te Capelle, loopen over eens anders in oogst staanden grond, boete f5 of 3 dagen. P. in 't G. te Tilburg, voerwezen, boetenf3 ot 2 dagen. C. R. te Besoijen, voerwezen, f3 of 1 dag. G. D. te Loonopzand, loopen over eer.s anders in oogst staanden grond, boete f 3 of 2 dagen. Al de veroordeelden in de kosten,

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2