Huidenberichten. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. S- Vrijdag ten 11 ure 10 minuten heeft zich eene aardbeving in het Z.O. van ons land over eene groote uitgestrektheid doen gevoelen. Met 193 steramen heeft Zaterdag de Duitsche rijksdag tot zijnen voorzitter gekozen den heer Von Levetzow (conservatief). De candiaaat der liberalende heer Von Stauffenbergverwierf slechts 148 stemmen. Verder werden gekozen tot eersten onder voorzitter (197 stemmen) Von Frankenstein (centra r.) en tot tweeden Von Benda (liberaal), welke laatste evenwel verklaarde de benoeming niet te kunnen aannemen omdat de liberalen hadden afgesproken niets van de conservatief- clericale alliantie aan te nemen. Toen koos men een convervatiefden heer Ackermannzoodat de liberalen in het geheel niet in het bureau van den rijksdag zijn vertegenwoordigd. President Von Levetzow aanvaardde zijne waardigheid met eene toespraak, waarin hij onpartijdigheid beloofde, en die nog al in goede aarde viel. Voor het overige is de stemming onder de afgevaardigden tamelijk gedruktter wijl in de liberale bladen nog steeds wordt ge protesteerd tegen den vorm van de jongste troon rede waardoor Von Bismarck den persoon des keizers voor zijne sociaal-politische liefhebberijen heeft gespannen. Het kanton Ticcino heeft den dood van een werkelijken Croesus den Russischen baron Derwies te betreuren die in zijn villa te Laguno sedert jaren een vorstelijk leven leide. Hij heeft in zijn testament de volgende beschikkingen ge maakt Zijne weduwe ontvangt anderhalf raillioen rente en het kasteel in Laguno, de jongste zoon werd ook met een rente van drie millioen be dacht waarbij dan ook nog komt een prachtige villa bij Nizza. Buitendien zijn verschillende personen en instellingen met aanzienlijke legaten bedacht. In het Kunstlerhaus te Weenen is eene ver zameling schilderijen van den Russischen schilder Vereschagin tentoongesteld, die grooten toeloop heeft en bijna in Oostenrijk's hoofdstad nog meer belangstelling wekte dan de daarmede samen vallende voorstellingen van Sarah Bernhardt. Geen wonder, want de wijze waarop deze kuu- stenaar schildert is zoo origineel, dat men wel kan zeggen, dat er nooit zulke tooneelen op het doek gebracht werden, als zijn schilderijen van den Russisch-Turkschen oorlog. Hier is een realisme in de schilderkunst, waarvoor dat der letterkunde de vlag moet strijken. Vereschagin heeft de wereld rondgereisd, jaren lang bij het leger van generaal Kaufïraan in Kurdistan vertoefd, en den Turkschen veldtocht medegemaakt. Dikwijls verkeerde hij bij het maken van zijn stukken in levensg;vaar en floten de kogels hem om de ooren, als hij op een verheven plaats zat te schilderen. Hij nam den oorlog waar zooals hij is, en heeft hem geschil derd zooals bij is, niet volgens de gewone manier der paradeschilderijen waarbij de veldheer op een vurig ros wordt afgebeeld, en de soldaten vol geestdrift op den vijand losgaan, maar alleen zooals hij hem gezien heeft, met al zijn ellende en lijden. De schilderijeno. a. het Turksch lazareth, waar de dooden en stervenden in een dor.ker hol door elkander liggen de overwonnenen, de aanval op Plewna, waar men de soldaten moede loos in lange rijen door het slijk ziet waden den dood te gemoet zijn plunderende Baschie- Bozouks enz. zijn volgens officieren, meester stukken van waarheid en trouwe teruggave. Zij maken dan ook algemeen een diepen in druk. Maar bij den keizer var. Rusland en zijn generaals wekt Vereschagen's wijze van schilderen groote afkeuring. Zulk eene getrouwe afbeelding van den oorlog valt natuurlijk niet in den smaak der machtigen en hij die zoo de naakte waar heid durft vertoonen wordt minstens als een revolutionair beschouwd hij is, zooals een der grootvorsten meende, „een gek of een nihilist" en de Pruisische generaal Von Weraer gaf in vollen ernst den raad, om al de stukken van Vereschagen onmiddellijk te verbranden. De schilder heeft een van hoogerhand uit gaand aanbod om de meest aangrijpende onder zijne stukken tegen hoogen prijs te verkoopen, van de hand gewezen, daar hij er prijs op stelt zijn verzameling de ronde door Europa te laten doen. Zij zullen zeker overal opgang maken, en misschien in staat zijn den oorlog voorgoed impopblair te maken en de zucht naar zooge- naamden heldenroem den kop in te drukken. Uit Washington wordt gemeld, dat Guiteau zich zoo dwaas, woest en dol aanstelt, dat men er niet meer aan twijfelt of hij wil zich voor krankzinnig doen doorgaan. Hij brutaliseert zijn verdediger, enz. enz. Inmiddels 's hem weder eene kleine waar schuwing gegeven. Toen Guiteau Zaterdag in die zitting werd de getroffen wervel van Garfield onderzocht, wat ondei het publiek eene hevige ontroering teweeg bracht de zaal verliet, om weder naar de gevangenis te gaan, schoot een jongmensch, te paard, een pistool op hem af, waardoor hij in het gewricht der hanu lichtelijk gewond werd. Deze persoon werd gevat. Men houdt hem ook al voor krankzinnig. Depeches uit Amerika melden dat er weer 250 joden die uit Rusland zijn geweken, zijn aangekomen. Er zijn reeds meer dan 2500 joden aangekomen. De Nationale en ook de Hamburger stoomvaartlijnen sloten contracten om nog 10.000 joden over te brengen. De joden stichten in de Zuidstaten koloniën, hoofdzakelijk in Virginia, Louisiana. Te Boston heeft men onlangs een groot hotel in Tremontstreet ruim 13 voet verzet, om de straat breeder te maken. Het gebouw is 69 voet breed en 96 voet hoog en heeft zeven ver diepingen. Door het verschuiven raakie geen meubel van zijn plaats en alles in het hotel ging zijn geregelden gang, daar de gas- en waterleidingen door beweegbare buizen door bleven loopen. Het gebouw werd voortbewogen door 56 schroeven, die door de hand bewerkt werden en waarbij men gezorgd had dat de drukking op de muren gelijkblijk verdeeld werd. Twee maan den en twintig dagen zijn met de voorbereidende maatregelen heengegaan. Het verzetten zelf werd den 21 Augustus begonnen en was den 25n afgeloopen, maar de lijd er aan besteed is slechts 13 uur 40 minuten. De grootste snelheid was 2 duim in 4 minuten. De onkosten beliepen de som van 30.000 dollars (f 75.000). Dit moet het grootste gebouw zijn dat ooit op die wijze verplaatst werd. In een circus te Gartersville, in den staat Georgië, brak onlangs, na afloop der voor stelling, onder het personeel een hevig gevecht uit, waaraan eerst met moeite door de politie een einde werd gemaakt. Twee kunstrijders werden gewond en een neger gedood, terwijl een leeuw en een beer losbraken uit hun hokken en de verwarring vermeerderden. De beer werd spoedig doodgeschoten, maar de leeuw ontsnapte en is nog niet terechtnatuurlijk tot groote ongerustheid der bewoners van den omtrek. Waalwijk, 23 November 1881. Bij de Maandag plaats gehad hebbende ver kiezing van 3 leden voor de kamer van koop handel en fabrieken alhierwaren uitgebracht 54 stemmen. Gekozen werden de aftredende leden, de heeren: Bernard Timmermans Wz. met 53, S Fano met 47 en A. C. Zijlmans met 42 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heeren J. Quirijns 8 en J. B. Van der Heijden Cz. 2 steramen, terwijl de heeren Frits J. A. De Leeuw, P. C. Roques, A. C. Le Blanc en G. Van Loon Mz., elk 1 stem bekwamen. Deze verkiezing zal voor de leden der kamer gewis een prikkel te meer zijn, om te blijven voortgaan de belangen onzer nijverheid en van onzen handel naar hare beste kraehten te be vorderen. De door B. en W. opgemaakte voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de open bare school alhier, luidt als volgt: 1. J. W. Smijers, te Nijmegen, (hoofd)onderw. met aanteekening voor Fransch, Duitsch en wiskunde. 2. G. Oudenhoven, ie Drunen, (hoofd)onderw. met aanteekening voor Fransch. 3. A. Holtzer, te Zevenbergen, (hulp)onderw. met aanteekening voor Fransch. 4. Hezenraans, te Valkenswaard, (hulp)onderw. met aanteekening voor Fransch. De benoeming wordt binnen eenige dagen te gemoet gezien. Het vergrooten der openbare school alhier is door B. en W. toegewezen aan P. Van Huiten, mr. timmerman in deze gemeente. Het handelstractaat tusschen ons land en Frankrijk zal eerstdaags geteekend worden. Dit zou reeds gebeurd zijn indien het Fransche ministerie niet gewijzigd ware geworden. De heer Rouvier, de nieuwe -minister van koophandel heeft eenige dagen uitstel gevraagd, om van deze zaak kennis te nemen. Het inkomend recht op het gedistilleerd zal vermoedelijk verdubbeld worden, hetgeen door Frankrijk is geëischt met het oog op de invoeren van gedistilleerd uit Duitschland. De overige wijzigingen in de in voerrechten onzer Nederlandsche producten zijn van niet zoo groot belang. Men heeft tot grond slag dezer onderhandeling niet het bestaande handelstractaat, maar natuurlijk het nieuw tarief moeten gebruiken, zooals het door de wet is vastgesteld. Over het geheel is Nederland bij het sluiten van handelstractaten met Frankrijk min of meer in de verhouding van den aarden pot tegenover den ijzeren pot. Door ons zeer lage tarief, een der laagste, zoo niet het laagste van Europa, kunnen wij geen concessie doen van welken aard. Frankrijk daarentegen zegt van zijn protectionistisch standpunt: wij zouden voor uw vier millioen inwoners, ten behoeve van de consumptie onzer artikelen, zeer gaarne concessie doen op ons eigen tarief, maar doen we dat voor u, dan moeten wij het ook voor anderen doen, en dan wordt, hetgeen we afstaan, honderdmaal grooter dan wat we zouden winnen bij uwe markt. N. R. Dat het Langstraatsch hooi tot zelfs in het buitenland beroemd isis van algemeene bekendheid. Toch wordt gevreesd, dat veel van dien alouden roem verloren zal gaan, bijaldien in den hooihandel op de wijze voortgegaan wordt als zulks dit jaar plaats heeft. De heiboeren leveren namelijk hooi voor de persen af, «lat in 't Zuiden der provincie gewonnen werd, en deze waar, onder den naam van schraalhooi bekend, wordt met Langstraatsch hooi door elkander geperst. Wel heeft hier geen opzettelijk bedrog plaats, omdat de koopers van geperst hooi zulks schijnen to weten en den prijs niet kunnen of willen geven, dien men voor het eigenlijk Lang- siraatschhooi cischt, maar toch is het te bejam meren, dat, zoodoende, ook in verdenking komt, wat geene verdenking verdient. Wanneer de hooikoopers thans bij de verkoopers komen wordt de goede leverbare waar dikwijls niet aangeroerd en vraagt men uitsluitend naar hooi van geringe qualBeit, dat natuurlijk tegen aan merkelijk lageren piijs te bekomen is. Het' is van algemeene bekendheid, dat tegen de handelingen van het bestuur van het water schap „de rivier de Dommel" bij verschillende ingelanden bedenkingen bestaan. Het besluit tot wijziging van art. 3 der keur van dat waterschap, waarbij het onderhoud van den dijk ten laste der aangelanden werd gebracht, vond vooral tegenkanting. Negen ingelanden verzochten den koning het besluit van gedep. staten, waarbij evengemelde wijziging werd goedgekeurd, te wil len vernietigen. Bij koninklijk besluit van den lln dezer is in deze zaak beslist; op grond dat de wet, tegen besluiten van gedep. staten, hetzij tot goedkeuring, hetzij tot weigering dier goed keuring van eenige keur of politieverordening geen hooger beroep heeft toegekend, zijn de adressanten in hun beroep niet ontvankelijk ver klaard. Men schrijft uit Oisterwijk Met leedwezen is hier vernomen, det de staten dezer provincie in hunne jongste najaarszitting wederom hebben besloten aan te houden het verzoek om eene provinciale bijdrage in de kosten van verbetering der Voorste Stroom en Lei. Reeds is met het oog op de door gedep. staten gedane toezegging en in verband met die ver betering de watermolen alhier door de betrok ken gemeenten aangekocht. In het belang van Tilburg's nijverheid, ten behoeve waarvan vooral groote noodzakelijkheid tot verbetering der waterleiding bestaat, mogen wij de hoop koeste ren, dat in de aanstaande zomerzitting de ge vraagde subsidie worde verleend. Naar wij vernemen is het bestuur van het waterschap „het Oud en Nieuwland van Babi- loniënbrock" bij den koning in beroep gekomen van een besluit van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a.", waarbij is beslotendat overeenkomstig art. 18 van het algemeen reglement voor de waterschappen in deze provincie, de omslagen voortaan bunders- gewijze en volgens de kadastrale grootte zullen worden gedragen door alle binnen het water schap gelegen gronden. Tot heden geschiedde de heffing quota's gewijs. Op de begrooting der gemeente Vught voor den dienst 1882 is, ingevolge 'een vroeger raadsbesluit uitgetrokken een subsidie van f 10.000 voor den bouw eener nieuwe roomsch- katholieke kerk. Door drie leden van den ge meenteraad zijn hiertegen bij gedeputeerde staten bedenkingen in het midden gebracht, hoofdza kelijk op grond dat- de raad van den financieelen toestand der kerkgemeente geer. voldoende kennis draagt en derhalve de noodzakelijkheid van het subsidie niet is bewezen. Reeds in Maart jl. werd door gedep. staten de oprichting eener tweede openbare school be volen doch hieraan is tot heden geen gevolg gegeven. De vraag ot aan de nieuwe Noordbrabant- sche maatschappij van landbonw subsidie te verleenen ware, vormt nog een onderwerp van briefwisseling tusschen de hooge regeering en gedep. staten van Noordbrabant. De palen voor 30 pijlers aan de doorlaat- brug (lijn Zwaluwe's-Bosch) in het inundatie- veld nabij Vlijmen zijn reeds geheid. Nog rest het heiwerk voor 5 pijlers, dat- indien het weder goed blijft spoedig volbracht zal zijn. Men is voornemensindien de watertoestand gunstig blijft, daarna de voorbereidende werkzaamheden voor het metselen der pijlers, die in het volgende jaar gereed moeten zijn, aan te vangen. In de jongste vergadering van den raad der gemeente St. Oedenrode is aan den heer J. Van Hasselt, te Rotterdam, vergunning ver leend lot het leggen van een tramweg door deze gemeente in de richting van Veghel, Eindhoven en Schijn del. Voorts is in dezelfde zitting besloten de be staande gasfabriek niet over te nemen, in de hoop dat, door nieuwe deelneming der gemeentenaren, de fabriek zal worden instandgehouden. In Maastricht en omstreken was zij het hevigst. Men deelde mede, dat zij te Meersen'zoo sterk was, dat een persoon met stoel en al omviel, terwijl schilderijen van den wand stortten en o. a. de lampetkan omkantelde. Verscheidene personen wérden daar door den schok uit hun eersten slaap gewekt. Ook te Aken en te Luik werd de schok waargenomen. Evenzoo te Venlo, waar hij slechts een paar seconden aanhield, doch sterk genoeg was om eenige voorwerpen omver te werpen en van den muur te slingeren. In Arnhem en omstreken werd de aardbeving omstreeks denzelfden tijd gevoeld. Uit Velp schrijft men aan de Arnh. Ct., dat een vrij sterke beving met onderaardseh gerommel omstreeks II uur 10 min. werd bemerkt. De schok duurde eenige seconden meubelen bewogen, de schrijver zeil werd door de bevingen van zijn bed uit den slaap gewekt. De redactie der Arnh. Ct. verneemtdat ook verschillende per sonen daar ter stede den schok hebben gevoeld, en wij zelf ontvingen insgelijks uit Arnhem bericht van onzen correspondentdat hij hem heeft waargenomen. De Elberfelder Ztg. die Zaterdag avond aankwam, meldt reedsdat zij te Elberleld om 11 uur 18 min. is waargenomen en dal uit Keulen Dusseldorf eu Barmenberichten van gelijken aard aangekomen waren. Het waren daar twee hevige golfvormige aard- stooten, van het Noorden naar het Zuiden. In het telegraafbureau te Barmen was de schok zoo hevig dat de beambte bijna van zijn stoel viel. Te Elberfeld vertoonden zich dezelfde verschijnselen, als bij ons te lande personen werden wakker geschriktmeubelen waggelden een dreunend gedruisch werd vernomen. Zelfs wordt beweerd, dat de torenklokken aansloegen. Te Keulenzegt de Köln. Ztg., werd de aardbeving van 18 dezer des avonds om 11 uur 17 min. waargenomen. Zij begon met een sid derende bewegingplantte zich golfvormig van west naar oost voorten eindigde weder in een sidderende beweging. Gedurende den stoot hoorde men een dof gerommeldeuren knars ten meubels bewogen zichvoorwerpen van glas en porsolein rammelden op hun voetstukken. De stand van den barometer was zeer hoog. Verschillende personen beweren twee opeenvol gende stooten te hebben gevoeld. Dergelijke berichten kwamen uit Flora bij Keulen en uit Deutz. Omtrent den duur van 't verschijnsel loopen de berichten echter zeer uiteen in de Flora zou het 31/3 te Deutz 15 seconden geduurd hebben. De Kölnische ontving verder telegrafische berichten o. a, uit Gladbach, Wald bij SolingenDahlhausen bij Lennep Bonn en OberéasselDuren Herbesthal. In Gulpen voelde men drie stootenvan welke de middenste de hevigste was. In het nabijgelegen Berchem stortte een gevel in en een man die zich juist met kar en paard boven op den berg bevond zag eensklaps terwijl het bladstil was, de boomen heen en weer bewegen. De Courrier de la Meuse ontving tijdingen uit ValkenbugVaelsSirapelveld, Kerkrade, Heer len Oud-Vroenhoven en Lanaeken in welke plaatsen de schudding vrij hevig was. De re dactie van dat blad zelf schrijft„De schok deed zich te Maastricht gevoelen om kwart over elven. Daar wij nog wakker warenkonden wij ons rekenschap geven van de bijzonderhenen van het verschijnsel. In den aanvang werd onze aandacht getrokken door een lang gerommel, dat van seconde tot seconde meer hoorbaar werd en zich vergelijken liet bij het gedruisch dat het afladen van wagens steenkolen in de verte maakt, dat vreemde gerommalde voorlooper van de eigenlijk gezegde schuddingduurde minstens zes seconden. Toen volgde onmiddellijk een dubbele allerhevigste stootals men sinds men- scbenheugenis in deze streken niet gevoeld heeft. De beweging van den bodem duurde niet langer dan een seconde. Uit het lichte heen en weer slingeren van een lamp meenen wij met voldoende zekerheid de richtiug der beweging te kunnen opmaken als gaande van NW. naar ZO." De in den dmpsten slaap verzonken personen ont waakten plotselingnaar de berichten van dit blad kleine oploopjes hadden in de straten plaats, en de voorspellingen van den ondergang der wereld maakten opgang. De Belgische bladen eindelijk melden dat de aardbeving door 't geheele land gevoeld is, van Doornik tot de Duitsche grenzen niet naar het schijnt in de beide Vlaanderens en Antwerpen. Uit Brussel, Namen, Andennes en Verviers worden bijzonderheden gemeld. Doch het hevigst was zij te Luik en omstreken. Hier werden volgens La Meuse twee schokken gevoeld, om 11 uur 8 min. en om kwart voor twaalfmuren wan kelden, spiegels braken en pendules stonden stilzelfs hebben verschillende gebouwen schade geleden. Uit Brussel werd bericht, dat^om 9 uur 20 min. de magneetnaald een sterk afwijkende richting aannam en eerst langzamerhand tot hare vorige richting terugkeerde, waarin zij zich eerst om 2 uur des ochtends weder voorgoed bevond. Uit Italië en Zwitserland worden mede aard bevingen bericht. Te Napels, te Corenza en in de geheele provincie Catanzaro heeft men Zater dag 11. een paar lichte schokken waargenomen. Te Bern en Thun werd Woensdag een lichte en te Mendrisin in het kanton Tessin, twee herige schokken gevoeld. De vermoedelijken dader van den Yeerschen moord, Louis Roland, is te Antwerpen gearres teerd. De officier van justitie en de rechter van instructie, uit Middelburg, zijn naar Antwerpen vertrekken. Wij deelden onlangs mede, dat in de om streken van Breda en Tilburg iemand rond dwaalde, die zich uitgaf voor rentmeester van zekeren baron, en op diens naam groote bestel lingen deed, blijkbaar met het doel om goed onthaald te worden. Naar wij vernemen hield een dergelijk persoon zich thans in Limburg op en werd hij dezer dagen te Roermond gevat. Misschien blijkt later wel eenige overeenkomst tusschen beiden te bestaan. De brand, die de vorige week bij v. Hest aan den Heikant te Tilburg is ontstaan en huis en schuur heeft vernield, is aan kwaadwilligheid te wijten geweest. Een buurjongen had door middel van lucifers den boel aangestoken. ANTWERPEN. Geregelde zaken bij onveranderde prijzen. Uit ae hand werden verkocht: 1000 drooge B.-Ayres; 2415 gez. B.-Ayres 2859 Gualeguay 650 Montevideo 1921 v Uruguay, 2348 h Rio Grande; 200 drooge kalfs- van Denemarken. 713 drooge paarden en veulen M.V. 4912 drooge chevreaux van B.-A. 16294 samen*

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2