Nummer 95. Zondag 27 November 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Spanje. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van bet Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te /enden aan den Uitgever. Met ingang van 27 November zal het post en telegraaf-kantoor, te Waalwijk, voortaan, op Zon- en Feestdagen open zijn van 8 tot 9 ure voormiddagsvan 12 tot 1 ure van S1/^ tot ö1/» ure eti 7 tot 8 ure namiddags. De Directeur BAGGERMAN. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaa sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën vo j. Duitschland worden alleen aangenomen door het ad verten o bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg In het dorp Leupeghem bij Oudenaarde is Zondagmorgen in de vroegte een diefstal en poging tot moord gepleegd. Een daar wonend spoorwegwachter hoorde toen hij zich naar het station van Oudenaarde begaf, een luid geroep van den kant der Schelde. Hij ging terstond er op af en zag midden in de rivier een vrouw, die door den sterken stroom werd medegesleept en blijkbaar geheel uitgeput was. Met groote moeite gelukte het hem haar te redden, waarop hij de drenkeling naar zijn woning bracht. Daar verhaalde de vrouwnadat zij weder eenigszins tot zichzelve gekomen wasdat er terwijl haar man naar de kerk was en zij zich alleen in huis bevond een bedelaardien zij nauwkeurig beschreefhaar een stuk brood kwam vragen. Met dat brood slaagde hij er in den hond in den stal te lokken en op te sluiten. Toen kwam hij het huis weer binnen begon kasten en laden te doorzoeken en stak een "beurs met 150 frs., die hij vond, in zijn zak. De vrouwdie intusschen met haar huis werk was voortgegaan, en toen eerst de tegen woordigheid van den dief bemerktevloog op hem toe en riep om hulp en wilde hem met geweld het gestolene weer afnemen maar na eene korte worsteling wist hij haar op den grond te krijgen sleepte haar bij de haren naar de Scheldedie een paar schreden van het huis verwijderd isen gooide haar in de rivier. Daarop voer hij in een bootje naar den over kant en snelde heen. Hij moet echter door de gendarmes te Renesse gevaten naar de gevangenis te Oudenaarde gebracht zijn. De commissie voor het parlementair initiatief heeft besloten de kamer voor te stellenbet ontwerp van den heer Boysset tot afschaffing van het concordaat en tot scheiding van kerk en staatin overweging te nemen. De heer Oorentin Guyho heeft bij de kamer van afgevaardigden een ontwerp ingediend tot regeling der betrekkingen tusschen de kerk en den staat. Het ontwerp, dat 28 artikelen telt, wil het gezantschap bij het Vaticaan opheffen en een hoogen raad van eeredienst ingeteld zien, samengesteld uit leden der beide kamers door haar zelve gekozen uit leden van den raad van state en uit leden door de regeering benoemd uit de dienaren der erkende eerediensten. De raad zou disciplinair gezag hebben over de gees telijken. De rechten en verplichtingen der gees telijken jegens den staat en dc wijze van be noeming der pastoors en kapelaans werden verder bij eene reeks bepalingen omschreven. Het senaatslid Griffe heeft zijn protest betreffende de verkiezing van Lavernicre tot levenslang senator ingetrokken en ingediend een voorstel, strekkende om de bepalingen nopens de verkiezingen van onafzetbare senatoren te verduidelijken. Daarna is de verkiezing van Laverniére geproclameerd. Allain Targé diende bij de kamer een ontwerp inom voor Tunis een buitengewoon krediet op den dienst van 1882 te openen. Lockroy stelde voor eene commissie te benoemen die een onderzoek zou instellen naar de opheffing der octrooien. Van het handelsverdrag met Italië werden 18 van de 20 artikelen door de commissie aan genomen. Bij de toelating der nieuw gekozen leden verdedigde bisschop Freppel het recht der gees telijkheid om candidaten aan te bevelen op den predikstoel. Minister Waldeck-Rousseau ant woordde dat de regeering verwacht dat de gees telijkheid strikt zich houden zal binnen de gren zen bij het concordaat aangewezen enjdat zij anders gebruiken zal de middelen, welke de wet tot hare beschikking stelt. De geestelijkheid zeide hij moet de constitutie eerbiedigen. De heer Preycinet heeft voorgoed bedankt voor de hem aangeboden betrekking van gou verneur van Algiers. Als de persoon die het meest kans op die betrekking heeftwordt ge noemd generaal Chanzy. Te Tunis is bericht ontvangen dat cr langs de kust voordurend gevochten wordt tus schen de opstandelingen en de Fransche of Tuniseesche troipen. Shebba, een groot dorp aan de kust ten noorden van Sfax is door dc opstandelingen aangevallen en geplunderd. De kalief is tenauwernood ontkomenzijn oudste zoon is gedood. Er wordt nu eene Fransche kanonneerboot verwacht om de plaats te be schieten. Te Kerouan worden door de Franschen vier nieuwe forten gebouwd. Te Tunis zalte beginnen met 1 December de inlandsche politie vervangen worden door Fransche gendarmerie. Uit Algerie wordt gemelddat het op standelingen hoofd Si-Sliman door de Franschen vervolgd is tot aan de Marokkaansche grens. Volgens tijdingen uit Madrid waren de Franschen verder gegaan en op Marokkaanseh grondgebied gekomen ter vervolging van Si-S!iman en Bou- Amema. Men was hierover in Spanje alles be halve gesticht. De Spanjaarden toch zien de Franschen met even leede oogen in Marokko als de Italianen hen in Tunis gezien hebben. Vóór twee of drie dagen heeft er in het gebouw van den prefect te Algiers een hevige brand gewoed waardoor veel schade is veroor zaakt en verschillende belangrijke stukken ver brandden. De brand was op twee verschillende plaatsen ontstaan en in de puinhoopen werdeu verschillende voorwerpen ontdekt die aan brand stichting doen denken zoodat een onderzoek is ingesteld. Alweer een ongeluk op den spoorweg van Parijs naar Lyon. Een sneltrein uit Parijs is tusschen Sonozan en Fleurville ontspoord, waar door drie waggons van een hoogte van drie meter stortten. Vier reizigers werden ernstig gewond. Het breken van een as moet de oor zaak zijn geweest. De maatschappij ParisLyonMediterrannée krijgt door dc vele ongelukken die in de laatste maanden op hare lijnen voorvielen een kwaden naam. Figaro beschouwt reeds sedert lang de noodzakelijkheid om op dit spoor te reizen zoo goed als een doodvonnisen heeft al menig aandoenlijk verhaal meegedeeld van menschen die op deze wijze hun leven waagdenmaar menigeen zal er nu in ernst den schrik voor krijgen. Zondagavond kreeg een Italiaan op een bal te Marseille twist met een huzaar, die weldra zoo hoog liep dat een agent van politie tusschen beiden moest komen. Maar dit was olie in het vuureen dertigtal Italianen trokken partij voor hun makker en takelden den agent en den huzaar eens duchtig toewaarna zij de vlucht namen. Een vijftal kon echter nog worden aangehouden. Dergelijke tooneeltjes zijn niet in staat om de gezindheid tusschen de Italianen en de bewoners van Marseille te verbeteren. De toestand van Ierland wordt er nog maar niet beter op. „Jammerlijk (zoo schrijft de Dublinsche correspondent van de Times) moeten diegenen zich teleurgesteld voelen, die hoopvol voorspellen durfden dat de nieuwe landwet aan Ierland rust en orde brengen zou. Gewelddadig heden van dc ergste soort die een poos lang zich niet hadden voorgedaanbeginnen weder opnieuw uit te breken." Wat die gewelddadigheden wel zijn kan uit het volgende lijstje blijken In Kilkenny werd de agent van lord Bess- borough des nachts in zijn huis belegerd door zes personen die kogels door zijne deuren en vensters bliezen, en zich vervolgens uit de voeten maakten hoewel de politie op geringe afstand eene post had. In Westmeath werd oen pachter Green door een onbekende doodgeschoten. Waar om Omdat hij het gewaagd had zijne pacht te betalen. Twee pachters van Sir. John Ennis in Athlone, ontsnapten te nauwernood aan zulk een lot ook zij hadden hunne pacht betaald. Een priesterde heer Hickey, vond zijne koeien gruwelijk verminkt, omdat hij zich verklaard had tegen het laatste manifest der liga. Te Craugh- well schoot men alweder een pachter dood. En te Swanlinhar werden verscheidene pachters, die zich om herziening van pacht tot het landgericht gewend hadden, des avonds opgewacht en zwaar mishandeld natuurlijk met het beoogde ge volg dat andere pachters terzelfder plaatse be sloten hebben zich van klachten bij het land gericht te onthouden. Derhalve, al is de lige in naam ontbonden, en al zitten hare hoofdmannen achter slot en grendel het terrorisme woedt onverminderd voort. Niets schijnt daartegen te baten noch de steeds voortdurende aanhoudingen van agen ten en leden der liganoch de aanwezigheid der ruim 30.000 soldaten en dienders, die overal hunne bajonetten later, glinsteren maar steeds te laat komen om eene misdaad te |voorkomen of zelfs maar te straffen. Toen Parnell en zijne trawanten gearresteerd werden, waren er enkele stemmen, die, te mid den van het schier algemeen koor van goed keuringwaarschuwden dat deze daad van de regeering den toestand in Ierland slechts ver ergeren zou. Het is of de juistheid dezer ver maning reeds begint te blijkeu. En reeds gaf een Londensch blad, de „Echo", aan Gladstone den raad om aan Parnell en de anderen hunne vrijheid terug te geven een maatregel van welken het blad zich „an immeasurable impro vement" durft te beloven. In eene bijeenkomst van de „Law Amend ment Society", maandag gehouden, deed sir Joh. Smale, gewezen opperrechter te Hongkong, de verbazingwekkende medeaeeling, dat er in die Britsche kolonie onder de Britsche vlag, niet minder dan 20.000 menschelijke wezens in een toestand van slavernij gehouden worden. Sir John beloofde de juistheid dezer verzekering te zullen staven met een eerstdaags te verwachten blauwboek. Dit is een aardig nieuwtje voor de Trans- vaalsche Boeren. storm op het hevigst was, een zware brand, die zich, door de windvlagen aangewakkerd, met groote snelheid verbreidde, en weldra 16 huizen in de asch gelegd had. De bewoners ontkwamen met groote moeite, bijna zonder kleederen aan het lijf. Ongeveer 100 personen zijn door het ongeluk van alles beroofd. Het gemeentebestuur draagt voorloopig zorg voor hen, en een aantal hunner zijn tijdelijk in een kerk onder dak gebracht. Omtrent het onderzoek in zake den dia- raantendiefstal in het postkantoor van Hatton- garden is nog niet veel naders bekend. De politie gaat ijverig voort met nasporingen, maar houdt hare handelingen geheim. Zij hoopt echter over een paar dagen minstens een der schuldigen in handen te hebben. Er heeft zich een hor logemaker en juwelier van Coventry aangemeld, aan wien een der gestolen pakketten geadresseerd was, en die nauwkeurig de steenen, welke het bevatte, kan beschrijven, hetgeen van veel dienst kan zijn bij het onderzoek. Een der hoofdambtenaren der gevangenis te Barmouth moet het gerecht zeer belangrijke mededeelingen gedaan hebben welke een der pas aangekomen gevangenen aldaar, die in de zaak betrokken schijnt hem verhaald had en waaruit blijkt, dat het plan reeds lang van te voren beraamd was. Op de postkantoren zullen met het oog op de betrekkelijke gemakkelijkheid, waarmede de dief stal geschiedde, maatregelen genomen worden tot veiliger afsluiting der kantoren voor het publiek en betere bescherming der zakken bij het vervoer. Op den spoorweg van Londen naar Brighton heeft men onlangs een proef genomen met elec- trische verlichting der waggonsdoor middel van secundaire batterijen van Faure, waardoor electriciteit verzameld en bewaard kan worden. Het licht voldoet zeer goed, en de maatschappij moet voornemens zijn het op een harer snel treinen te gebruiken. De uitvinding der elec triciteit-vergaarders verkeert echter, naar het schijnt, nog te zeer in hare kindsheid, dan dat zij op grootere trajecten toegepast kan worden. De bondsraad besloot, krachtens de socialisten wet, den kleinen staat van beleg voor Berlijn met een jaar te verlengen. De sociaal-democraat Liebknecht, te Mainz en te Offenbach gekozen, heeft voor de laatste plaats geopteerd en voor Mainz zijn vriend Bebel aanbevolen, wiens verkiezing als zeer waarschijn lijk wordt beschouwd. Keizer W ilhelm is weer een weinig lijdend. Hij moet zijn kamer houden en slaapt slecht tengevolg- van hevige pijnen in het onderlijf. Zijne werkzaamheden moet hij tot de noodigste regeeringszaken beperken. De groothertog van Baden neemt aanmer kelijk in beterschap toe. Er worden pogingen gedaan om de ver schillende liberale fractien in den rijksdag tot één groote liberale partij te vereenigen. Het ontwerp voor de tunnel door de Pyre- neëen dat nu in de Spaansche kamer is aan genomenstelt als termijn van voltooiing zes jaren, en verleent een staatssubsidie van 60.000 fr. per kilometer. De regeering zal nu met de Fransche in onderhandeling treden over het tot stand brengen van de tunnel op gemeenschap pelijke kosten. Alle gevangenen daaronder ook Parnell, die volgens de dwangwetten in Ierland zijn aan gehouden zullen zich eene groote opoffering getroosten. Tot dusverre werden zij gevoed op kosten der laudliga maar om nu niet langer die vereeniging tot last te zijn hebben zij Dins dag besloten zich tc vergenoegen met het magere menu dat de andere gevangenen krijgen. Naar dat besluit te oordeelen zou men vermoeden dat de financieele toestand van de liga wel iets te wenschen overlaal. In Groot-Brittanie heeft Maandag nacht een zware storm gewoed die op de kusten vele schepen zware averij det d bcloopcn en vooral te Dublin en omstreken groote schade aanrichtte. In het dorp Glusnavin woei een hui9 in, waar door de vrouw van den bewoner gedood en hij zelf zwaar gekwetst werd. Te Ayrin Schotlandontstondtoen de Tot nog toe was corned beef, ossentong en alle andere versche, gerookte of gezouten vleesch- waar, die in blikken bussen uit Amerika wordt aangevoerd, voor het invoerrecht aangeslagen volgens paragraaf 25 van het tarief; dat wil zeggen: onder de rubriek v 1 e e s c h, terwijl het invoerrecht bedroeg 12 mark per 100 kilo. Een tolbeambte te Flensburg kon zich daarmede niet vereenigen. Die vleeschwaren, zei hij, zijn niet verpakt in blikkeu bussen want hetgeen men zoo noemt is eigenlijk vernist plaatijzer. Bovendien er is een etiket omheengeplakt. De verpakking valt derhalve in de termen van ijze ren doozen, omsloten door ander materieel. Die soort van emballage behoort tehuis bij pargraaf 6, fijne ijzerwaren met hout of ander materieel, en daarop staat een invoerrecht van 24 mark per 100 kilo. Op dien grond eischte hij dan ook dit bedrag. Een koopman in Sleeswijk, aan wien een party van die vleeschwaar geadresseerd

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1