Zwitse rland BINNENLAND. Oostenrijk. Italië. Amerika. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Abt. te was, kwam tegen dien eisch in beroep bij den provincialen directeur der belastingen; deze wendde zich tot den minister vau financien, en weldra kwam uit Berlijn ten antwoord, dat niet slechts de tolbeambte gelijk had, maar dat ook terstond alle personen, die de genoemde koop waar sedert half November des vorigen jaars hadden ontvangen, alsnog voor al de bezendingen het te weinig betaalde invoerrecht moeten oij- passen. Eei.ige firma's te Hamburg en Leipzig hebben zich thans te dier zake tot den bonds raad gewend. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen Opwaarts. Hymne, (op vereerend verzoek) De Vliegh. Nachtgesang. Op het marktplein te Vevey is onlangs met groot geraas een meteoorsteen neergekomen, die zoo groot was dat, ware hij op een huis neer gestort, het zeker grootendeels vernield zou zijn geweest. Onlangs begaf zich een ingenieur met twee gidsen en een helper, uit Grindewald naar de Berglihütte, tot het doen van noodzakelijke re- paratien. Toen zij na veel moeite het doel van hun tocht bereikt hadden, kterde een der gidsen Egger genaamd, terug om den helper, die om ongesteldheid achtergebleven was, op te zoeken en zoo noodig te ondersteunen. Toen hij den vermiste gevonden cn wat ver sterkt had, maakten beiden aanstalten om de anderen te volgen. Maar het was intusschen donker geworden, en om licht te krijgen sloeg Eo-o-er den hals van eer. flesch af, waarin hij dan een kaars wilde steken. Maar daarbij gleed zijn hand uit en bezeerde hij zich ernstig aan de pols. Hij zelf noch zijn makker wisten iets te doen om het bloed te stelpen en hij stierf den volgenden morgen, na een nacht van vreeselijk lijden op den gletscher te hebben doorgebracht. Zijn metgezel is ernstig ziek tengevolge van de doorgestane ellende en gemoedsaandoeningen. In de zitting der begrootingscommissie deelde de minister mede, welke maatregelen genomen zijn om Krevoscia te beschermen tegen roovcr- bmden. De nieuwe gouverneur zal, ais het noodig blijkt, speciale maatregelen voorstellen. De re geering zal, terwijl zij zooveel mogelijk bloed vergieten zal vermijden, het gezKg van den staat handhaven ea alle verzet breken. Zij rekent op den steun van alle vaderlandslievenden zonder onderscheid van partij. In de kamer van afgevaardigden is Maandag door een man van de publieke tribune een geladen revolver gegooid naar het hoofd van den eersten minister Depretis. Een der afge vaardigden kreeg een lichte schram aan de wang door het wapen, maar verder veroorzaakte het creen ongelukken. De man werd onmiddellijk o-evat. Hij is een Siciliaan van geboortedie reeds wegens poging tot moord 5 jaren gevangen gezeten heeft. Te Rome is een groote fabriek 'op de Piazza dei Cerchi afgebrand. Toen de vlammen omstreeks middernacht op zijn hevigst waren liet de overheid, uit vrees dat zij naar de na burige gasfabriek zouden overslaan, en de stad in de lucht doen springen, den toevoer van gas afsluiten, zoodat de geheele stad plotseling in duisternis gehuld werd. Gelukkig waren de voorstellingen in de schouwburgen reeds alge- loopen, anders had, in die volle zalen de naive vrees der autoriteiten ernstige ongelukken Kun nen veroorzaken. Van de studenten, die te Palermo terecht stonden wegens het moord-complot tegen een hunner makkers gesmeed, en waarvan wij onlangs de bijzonderheden mededeelden, zijn vijt tot 2U jaren dwangarbeid, benevens 10 jaren politie toezicht, en twee tot. 15 jaren dwangarbeid en 8 jaren politietoezicht veroordeeld^ Den 1 Januari 1882 treedt in de provincie Buenos-Ayres eene wet in werking, regelende de wijze van merken van vee in die provincie Krachtens de bepalingen dier wet moet het merk worden aangebracht op het onderste ge deelte van het been, aan de kaak of op het voorhoofd, en niet grooter mogen zijn dan 15 cM. in middellijn; wel mag het veel kleinere afmeting hebben. Dit bericht kan voor huidenhandelaars en looiers van belang zijn. Dinsdag heeft Scoville zijn pleidooi voort gezet. Hij trachtte aan te toonen dat in Gui- teau's familie erfelijke krankzinnigheid heerschte. Verder beschreef de advocaat de heele levens geschiedenis van zijn zwager, met al de zonder lingheden, zwakheden en excentriciteiten, waar van die overvloeide. Uitvoerig was de verde diger over 'smans godsdienstige? waanzin over zijn vertrouwen op den Heer, die zijn schulden zou betalen, over zijn lezingen en zijn boeken. Een o-eneesheer van Chicago, als getuige op geroepen, verklaarde, dat hij reeds voor 4 jaren tangeraden had Guiteau naar een krankzinnigen gesticht te zenden. Jones, die op Guiteau geschoten heeft, is tegenwoordig in de Vereenigde Staten de held van den dag. Inschrijvingen zijn geopend en meetin^en gehouden, waarop in verschillende termer" op zijn invrijheidsstelling werd aange drongen. Een verzoekschrift in dien geest op gemaakt, bevat reeds duizenden handteekeningen. Waalwijk, 26 November 1881. ;Yan dc brigade koninkl. marechaussee alhier, is door ons gemeentebestuur een flinke gratificatie toegekend voor bewezene diensten, inzonderheid v^er het bewaken van Meerdijkschietterrein enz., bij hoog water. NC- Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid is aanbesteed De uitvoering van de vereischte herstellingen en vernieuwingen aan de werken van den Baard- wijkscheu overlaat met de rijkssluis in de oos telijke raartkade van Waalwijk, behooreiule tot de werken van de Maas met het onderhoud van die werken van 1 Januari tot en met 31 De cember 1882 benevens voor het zoo noodig leggen in 1882 der zomersluiting in genoemden overlaat. Minste inschrijver de heer li. J. Dek kers te Baardwijk voor f2782. Omtrent het beginsel dat aan een nieuwe Zondagswet ten grondslag moet liggen laat de minister zich aldus uitNiemand mag tot Zon dagsrust gedwongen worden daarentegen moet ieders recht gehandhaafd worden, om den rust« dag in acht te nemen en zonder stoornis te vieren. Valt dus de dag waarop een vonnis ten uitvoer gelegd of een wiss.l betaald moet worden op een Zondagdan zal de termijn met een dag verlengd moeten worden. Zoo ook acht de minister het noodzakelijkdat alle handelingen verboden moeten worden, waardoor de voor de openbare godsdienstoefeningen ver eischte stilte kan worden gestoord. Het bestuur der stoomvaart-maatschappij Nederland bericht, dat de Prins van Oranje heden 24 November van Aden is vertrokken en zonder vrucht Minicooy bezocht tot opsporing der nog niet gevonden booten van de Koning der Nederlanden. In den laatsten tijd dringt men van re- geermgswege aan op het voortzetten van den ijk der gasmeters ook de particulieren, in het bezit van eigen gasmetershebben aanzegging ont vangen om deze voorwerpen voor 1 Januari e. k. te laten ijkenna dien tijd zijn de ongeijkte gasmeters verboden en is de betrokkene straf baar. In de nieuwe ijkwet bij de kamer in behandelingis de ijk der gasmeters behouden gebleven, in strijd met het vroeger geuite gevoelen van de tweede kamer. feestelijk geopend. Wegens de algemeene deel neming in het treurig sterfgeval dat de familie van den commissaris des konings in Nooidbra- bant trofwaren echter de teestelijken aanmer kelijk minder dan oorspronkelijk het plan was. De Middelburgsche Ct. meldtdat de directeur van het huis van arrest te Middelburg (de heer P. A. Janssen) in de waarneming zijner betrekking is geschorst en dat er waarschijnlijk tegen hem eene strafvervolging zal worden inge steld. Gisterenavond omstreeks 8 uur had de 73jarige Van Maasbommel, alhier, het ongeluk, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in de haven te vallen. Op zijn geroep kwamen de zoons van den heer L. Van Ililst toeschieten, die hem weldra op het droge brachten. De oude man begaf zich direct naar huis en bevindt zich thans heel wel. Door de gezamenlijk Nederlaudsche expo santen op de internationale tentoonstelling van electriciteit te Parijs is een prachtig geschenk gegeven aan den heer G. Oyenscommissaris van de Ned. regeering op die tentoonstelling als be wij 3 van waardeering der diensten, door ge noemden heer in het belang der exposanten verricht. Door de gemeente Teteringen is besloten de bestaande betraling van Teteringen te ver lengen tot de gren8 van den-Hout, mits door de "gemeente Oosterhout het gedeelte weg van de bestaande bestrating te Teteringen in aan sluiting met den kunstweg op deu-llout worde bestraat. De gemeenteraad van Oosterhout heeft besloten aan de gemeente Teteringen te kennen te geven, dat het voorstel, zooals het thans gedaan is, met kan worden aangenomen, daar Teteringen in deze verbetering meer belang heeft dan Oosteihout, doch dac de raad bereid is over deze zaak in onderhandeling te treden. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft, overwegende dat door de aldaar bestaande burgeravondschool voor middelbaar onderwijs de koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten en de ambachtsschool, voldoende in het onderwijs voor den aanstaanden ambachtsman wordt voorzien aan den koning ontheffing ver zocht voor den tijd van zes jaren van de ver plichting tot opriehting eener burgerdagschool. Men schrijft uit Meeuwen van 23 Nov. Door het schoone droge weder van den laat sten tijd hebben de landbouwers alhier al de daarvoor bestemde akkers kunnen bezaaien, het geen in de twee vorige jaren niet is kunnen geschieden. Het eerste gezaaide staat al flink boven den grond en ziet er zeer gezond uit. Ook is het droge weder zeer weldadig voor het vee geweestdientengevolge wordt er thans voor het eerst een begin mede gemaakt om het gedeeltelijk op den stal te brengen en wanneer het weder gunstig blijftzal het wel St. Nicolaas worden eer de laatste op stal gebracht zijn. Voor de vrouwelijke veroordeelen wegens overtreding der drankwet wordt aan het eerste gesticht te Yeenhuizen eene zaal in gereedheid gebracht; terwijl voor de mannelijke veroordeel den ééne of meer zalen aan de Ommerschans bestemd zijn. Het plan bestaat om ook het postkantoor te Amsterdam electrisch te verlichten. Het electrisch licht in het telegraafkantoor aldaar blijkt constant te zijn en goed te voldoen. Woensdag is de tramwegdienst door 's Bosch jËn de stoomtramdienst van 's Bosch op Vught In den nacht van 13 op 14 November 11. is ten nadeele van L. De Wit, te Dussensche poldereen hokkelingvaars ontvreemd en den daaropvolgenden dag door een dronken persoon, in tegenwoordigheid van verschillende getuigen, onder Almkerk, verkocht aan een landbouwer te Capelle. Tot nog toe is men den dader niet op het spoor kunnen komen niettegenstaande alle aangewende moeite. Verleden Zondagavond is uit^ de looierij van Oomen, te Loonopzand, door inklimming eene hoeveelheid leer ontvreemd. Daders on bekend. Naar wij vernemen, zou De Jongh, de moordenaar van het kind van den heer Bogaardt, lijdende zijn aan krankzinnigheid. Zooals men weet, werd hij na zijne veroordeeling overge bracht naar het tuchthuis te Leeuwarden. Men schrijft uit Middelburg Nauwelijks terug van hare met goed succes bekroonde reis naar Antwerpen, vertrok de jus titie gisteren weder naar Breskensom een onderzoek in te stellen naar een daar ten huize van E. A. op het gehucht Kruisdijk plaats ge had hebbenden brand, die het huis en den in boedel geheel vernielde. De justitie heeft den eigenaar, die zijn huis en meubelen tegen brandschade had verzekerd in arrest genomen en reeds naar Middelburg doen overbrengen. Men meldt uit Amsterdam Het plotseling verdwijnen van twee jonge meisjes houdt hier nog steeds vele gemoederen bezig. Het treurig uiteinde van het eene, een meisje van ongeveer zestien jaar, dat de indus trieschool verliet en waaromtrent men verschei dene dagen in het onzekere bleef, totdat haar lijk in eene andere gemeente uit het water werd opgevischt verwekte hier veel medelijden en niet het minste bij hare medescholieren, bij wie zij zeer bemind was. Omtrent het lot van het andere [meisje, dat ongeveer achttien jaar teldeis nog niets ver nomen. Zooveel is echter zeker, dat de ouders van dit meisje (vader en stiefmoeder), dm in de nabijheid van he* Haarlemmerplein een winkel zaak uitoefenen, door het gebeurde niet in de gunst van het publiek zijn gestegen. Verscheidene avonden vonden er samenscholingen voor ge- melden winkel plaats en zelfs moest de sterke arm der politie worden ingeroepen om het ouderenpaar tegen geweld te beschermen. VV el loofde de vader een pre r ie |uit aai? dengene die eenige inlichtingen aangaande zijn dochter kon verschaffen, enz., wel riepen de ouders hunne dochter in de dagbladen terug maar dit had geen gunstig gevolg, evenmin als daardoor eenige invloed werd uitgeoefend op de gezind heid van het publiek. Zondagmiddag kwam bij den burgemeester van Alfen zekere N. B., uit Nieuwkoop, met de klacht, dat hij des avonds te voren door twee mannen was aangerand en van f 200 beroofd. Door schrik en ondergane mishandeling had hij eenige uren bewusteloos gelegen. Zijne opgaven waren echter zoo verward, dat dadelijk het ver moeden rees dat de man alles verzon, en ten slotte bekende hij dan ook onder tranen, dat hij werkelijk alles verzonnen had, en zich zelf aan de polsen had gewond. Hij had zijne bruid wijs gemaakt, dat hij de bedoelde som bezat, en had nu het bewuste fabeltje verzonnen, om te verklaren hoe hij het geld weder kwijt was ge worden. Men meldt uit Bergenopzoom De vermoedelijke moordenaar van den heer S. te Veere, door de politie te Antwerpen ge- airesteerd, heeft zich drie weken geleacn (hoewel men dit tracht tegen te spreken) niet alleen enkele dagen te dezer stede opgehouden, maar zich zelfs bij een banketbakker alluer verhuurd; hij verscheen in het publiek was op de kermis te vinden en heeft zich uit de voeten o-emaakt toen hij argwaan begon te koesteren, dat men met zijn verblijf alhier bekend was. Ook aan de politie schijnt dat niet onbekend te wezen. verpletterde borst opgehaald. De ongelukkige leetde nog, kdoch de hoop op haar behoud is zeer gering. Uit Yeenhuizen meldt men van 23 Nov. Gisterenavond kregen twee verpleegden aan het tweede gesticht, terwijl zij in de zaal waren, twist. De een klompenmaker van beroep maakte gebruik van zijn gevaarlijk mes en bracht zijne tegenpartij eene ernstige wond in den buik toe. Daarop dreigde hij iederdie hem dorst te naderen, met zijn werktuig. Het mocht den rijksveldwachter Tobi gelukken hem het mes afhandig te maken. Doch nu vlogen zoovele verpleegden op hunnen verradelijken kameraad aan, dat het de politie en de directie heel wat moeite kostte om den booswicht tegen de aan vallen te beschermen. Natuurlijk werd hij on middellijk achter slot en grendel gezet. Men schrijft uit Delden van 24 dezer Gisterenavond werd ons anders zoo rustig plaatsje in rep en roer gebracht door een paar Duitschersdie zich de vrijheid veroorloofden verscheidene woningen binnen te treden, en zoo zij er opgemerkt werden het een of ander te vragen, en zoo zij niet opgemerkt werden, uit de gang weg te nemen wat zij krijgen konden. Nauwelijks was dit de politie ter oore gekomen of zij had een der landloopers in hare macht, terwijl het haar, na veel moeite, gelukte ook den tweeden te vatten en in den kelder van het raadhuis in voorloopige bewaring te brengen. Later in den avond bleek het echter dat de laatste een middel had gevonden om de afslui ting van het raam te verbreken en zich uit de voeten te maken. De andere is gevankelijk naar Almelo gevoerd. De politie doet ijverige, maar tot nog toe vergeefsche pogingen om den ont vluchte te vinden. Omtrent een ongeluk op het Eemskanaal (GroningenDelfzijl) wordt gemeld Door het uitwaaien van den lantaarn bij een der bruggen kon de brugwachter de opening voor den sleutel niet dadelijk vinden, waardoor de brug niet tijdig genoeg kon worden afge draaid, teneinde eene naderende stoomboot met passagiers, die het circus Carré te Groningen hadden bezocht, door te laten. De boot stootte daardoor tegen de brug, met het treurig gevolg dat door den schok drie personen te water_ ge raakten. Twee mannen verdwenen in de diepte en werden niet teruggevonden de derde dren kelinge, de vrouw van den hofmeester, werd met Professor Brunialti geeft in het „Archivio Statistico" een lezenswaardig ortikel over de verspreiding der joden in Europa, waarvan wij de volgende cijfers overnemen. Het aantal joden in Italië bedraagt ongeveer 40.000zij zijn voornamelijk gevestigd in en bij Rome,^ in Tos cane en Piemonten wonen slechts bij uitzon dering in Ligurie, Umbrie, Napels en de eilanden. In Rumenie wonen 40.000 joden, dat is 10 pet. van de bevolking. Oostenrijk-Hongarije telt 1.488.000 jodenin sommige steden, zooals Krakau en Lemberg, vormen zij een derde deel der bevolking. Rusland wordt bewoond door 2.700.000 joden, die opgehoopt zijn in Posen en Lithauen. Duitsch- land telt 650.000 joden, en Berlijn alleen, waar in het begin dezer eeuw hun aantal slechts 2000 bedroeg, bevat er nu 50.000. In Nederland wonen er 70,000, van welke in Amsterdam alleen 30.000. Groot-Brittanie wordt bewoond door 70.000 joden 45.000 zijn gevestigd te Londen. In Schotland vindt men er weinigein Ierland bijna in het geheel geeD. In Frankrijk zijn er na den oorlog, na het verlies van Elzas-Lotharingen, slechts de helft, dat is nauwelijks 50.000 overgebleven. In Euro- peesch Turkije leven ongeveer 100.000 joden, waarvan in Konstantinopel een vierde. In andere landen van Europa is hun getal verreweg ge ringer, al is de schijn soms anders, tengevolge van hunne opeenhooping in sommige steden. In ronde cijfers bedraagt hun aantal in Zwit serland 7000, in Denemarken 4500, in Servie 3000, in Griekenland 5000, in Belgie 3000, in Zweden en Noorwegen 2000, in Spanje 6000 en in Portugal 1000. Geheel Europa telt vijf en half millioeu joden, dat is ongeveer 17 op elke duizend inwoners. De opgaven uit andere werelddeelen zijn uit den aard der zaak minder juist, maar volgens benadering wonen er 500.000 in Afrika, 240.000 in Azie, 300.000 in de Vereenigde Staten en 8000 in de overige lnnden van Amerika en 20.000 in Australië. Het aantal joden, die over de geheele wereid verspreid leven, wordt op een rond cijfer van 700.000.000 geschat.f Dat Mekka het voornaamste brandpunt van de cholera buiten Indie tis en blijft, zal niemand verwonderen, als hij kennis neemt van den „modus vivendi" der bedevaartgangers al daar. Overvuld door menschen en dieren is er doorgaans groot gebrek aan drinkwater. Den 2 dagreizen langen weg van de havenstad Dsched- dad naar Mekka moeten de pelgrims te voeten slechts met een stuk katoen om de lenden ge kleed afleggen. De vroomsten achten zich ge lukkig, in de heilige stad hun leven te mogen eindigen. Dezen laten zich ook, zoodra zij de eerste symptomen van de cholera aaii zich be speuren* op een stuk tapijt naar de kaabu dragen om bij dat heiligdom te kunnen sterven. De grafplaatsen te Mekka waren in 10 weken 12 maal duurder geworden dan het gewone bedrag. Om in de kaabu te sterven worden groote som men betaald. Besoijen, 25 November. Ir. de gisteren avond gehouden vergadeiing van der. gemeenteraad zijn met algemeene, stemmen benoemd tot gemeente ontvanger de heer J. P. J. Hendrikx en tot lid van het burgerlijk of algemeen armbestuur de heer H. IJpelaar. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur Critiek is bij mij in geen goede handen ik wil slechts 't gevoel doen spreken en hulde brengen aan verdienstelijke personen 'k meen de rederijkers: „Oefening kweekt Kennis", te Besoijen. Zondagavond 11. gaven zij hunne eerste win-, teruitvoering. Verwonderlijk is het van zylk

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2