adv i: in i: r i E Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Griekenland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke Stand A Handelsb erichten. UITVOERINGEN. T. A. M. Van der Heijden De Leeuw. Waalwijk, 28 November 1881. Wilhelmina Dekkers Von Moltke, die 80 jaar oud ismoet den wensch hebben te kennen gegeven naar een plaatsvervanger, voorloopig evenwel slechts om hem als chef van den staf ter zijde te staan. Als zoodanig wordt genoemd graaf YValdersee. De rijksdag heeft met 169 tegen 83 st. de som uitgetrokken voor een volkswirthschaftsrath, verworpeu. Vóór de stemming had Bismarck nog eens krachtig voor dezen post gesproken. Professor Heim schrijft in de „N. Züricher Zeitung" over de aardbevingen, die in Zwitser land op 15 16 17 en 18 van deze maand waargenomen zijn, dat men hier blijkbaar te doen heeft met eene aardbevingsperiode, wier beweging niet uit een centrum afkomstig is maar over een verre streek vrij gelijkmatig gaat en wel enkel uit een verschuiving van groote stukken der aardkorst bij rukken verklaard kan worden. Niet alleen in de Bocche di Cattaro (Dalma- tie) maar ook in de Herzegowina moet het verzet tegen het Oostenrijkscii gezag (vervulling van den militairen dienstplicht) zich uitbreiden. Volgens een dépêche uit Weenen behelst het „Tagblalt" een telegram uit Cattaro, waarin gemeld wordt dat er een bloedig gevecht plaats had tusschen de opstandelingen en de Oosten- rij ksche troepen. De laatsten leden de nederlaag en verloren twintig man. Voor een paar dagen overleed te Buda pest een oude deurwaarder der belastingen, die in zijn burgerlijke betrekking aan meer gevaren had blootgestaan dan menig krijgsman. Het blijkt namelijk uit zijn eerst onlangs gevonden dagboek, dat de man, die geruimen tijd in de provincie zijn ambt waarnam 23 maal in levens gevaar heeft vetkeerd en 3 maal gewond werd. Zes maal werd op hem geschotenacht maal was hij op het punt doodgeslagen te worden vijfmaal wilde men hem doodsteken en viermaal werd hij bijna gewurgd. Eenstaaltje van Hongaarsche rechtspleging. Mikja Trailla, een löjarige knecht, werd ver dacht van diefstal van 20 florijnen ten nadeele van zijn meester. Men hing hem met een touw aan een spijker in den zolder, met het hoofd omlaag, en sloeg hem twee uren lang met een nat koord op het lichaam de ongelukkige ont kende het misdrijfden volgenden morgen bond men hem opnieuwwierp hem op den grond en beukte hem toen met een knuppeltotdat het bloed hem uit beenen en knieen sprong. Hij ontkende en wist te ontkomen. Spoedig echter haalde men hem uit de woning van zijn broeder, waarheen hij was gevlucht en voerde hem terug naar de woning zijns meesters, waar hij opnieuw werd opgehangen, totdat hij het bewustzijn ver loor. In dien toestand bracht men hem naar het stadhuis 's avonds ten 10 ure was hij bij gekomen en toen werd hij in een kamer gebracht waar een gloeiende kachel stond hij moest zich ontkleeden en werd met borst en arm zoodanig tegen het gloeiend ijzer geduwd dat het vleesch aan de kachel bleef zitten. Zijn broeder ging zich bij de overheid beklagen maar werd tot zijn straf in den kerker geworpen. Na drie dagen echter werden beiden in vrijheid gesteld de jongeling was onschuldig gebleken, het recht had zijn loop gehad. voor f220. Er waren 48 man noodig om den haai naar den winkel des eigenaars te brengen. Te Hydra heeft een hevige orkaan gewoed, vergezeld van zware plasregens donder en bliksem. Huizen en boomen vlogen omver groote steenen werden heele einden weggeslingerd, het water steeg op enkele plaatsen tot twee meter boven den beganen grond in één kerk werd zelfs het altaar vernield. Men herinnert zich niet ooit znlk een orkaan bijgewoond te hebben dij van 1806 was oneindig veel min der. De schade is dan ook zoo groot, dat de gemeente de hulp van het rijk zal moeten in roepen. Deze week is voor het hof van assises te Rome een proces aangevangen tegen Alberto Mario, hoofdredacteur en Giuseppe Capricciosi, verantwoordelijk uitgever van de Lega della De- mocrazia, wegens verscheidene artikelen, belee- digend voor de personen des konings en der koningin en voorts aanzettend tot oravcwerping van de constitucioneele orde van zaken. De hoofdredacteur heeft ter terechtzitting verklaard, dat hij de schrijver was der beklaagde artikelen. Het openbaar ministerie gaf te kennen, dat de. drukpers zich nog nooit aan zulke buitensporig heden had schuldig gemaakt. Niet minder dan dertien advocaten staan de beklaagden ter zijde. Mucelusa, de persoon, die verleden week een geladen revolver voor de voeten van minister Depretis wierp, zit in de gevangenis genaamd Carceri Nuovi te Rome opgesloten. Uit de ver schillende verhooren blijktdat de man van een zeer opgewonden karakter is en geen middel van bestaan heeft. Hij wil doen voorkomen dat hij de geheimen kent van zekere vereeni- gingen. De rechter van instructie heelt eveneens de personen gehoord die naast hem stonden toen hij de misdaad pleegde. Messina, 30 November. In den afgeloopen nacht heeft er een hevige aanvaring plaats gehad van de Fransche stoomboot Alsace-Lorraine tegen het Engelsche schip Rhonda. De bemanning van beide schepen is gered; de gezagvoerder van de Fransche stoomboot is gewond. Dezer dagen heeft men in den Bosphorus, te Beylerbey, een voorstad van Constantinopel, een rousachtigen haai gevangen. Het monster was 9000 kilogram zwaar, 5 meter lang, 2 en halve meter breed en op den rug zwartachtig, maar op den buik sneeuwwit. Het dier werd door een schroefstoombootje naar de stad gesleept en naar de vischmarkt gebracht, waar twee vischkoopers het kochten Naar aanleiding van de ontdekking der nieuwe samenzwering tegen den czar, zijn een groot aantal ambtenaren van den spoorweg te Gatschina aangehouden. De onrust in de hoofdstad neemt zichtbaar toe. Het garnizoen is onder de wape nen en verscheidene regimenten kozakken waken dag en nacht om alle onlusten te voorkomen. Onder de personen die bij de ontdekking zijn aangehouden behoort ook de dochter van een Russischen prins, die sedert twee maanden een der nederigste plaatsen in de keizerlijke keuken bekleedde. Niemand kende haren ade- lijken oorsprong en men dacht dat zij de dochter was van een boer uit Ukranie, wier broeder zich bij de inneming van Plewna door een heldendaad had onderscheiden. Ondanks de voorvallen der laatste dagen kan de Czar toch nog niet beslui ten Gatchina te verlaten zoolang de nieuwe politiehervorming in de hootdstad niet is afge loopen. Tegen half Januari moet alles gereed zijn. Het winterpaleis is voor goed door het hof ontruimd. WAALWIJK. Op Zondag 4 Dec. 1881, des middags 12 ure, zullen door de Harmonie l'Espérance op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Souvenir de Namur, Marsch. Krein. 2. Marehen aus schoner Zeit, YValzer. Faust. 3. La Regatta Quadrille. arr J. G. Brom. 4. En gar nis on Marche. Steenebruge. Waalwijk, 3 December 1881. '3\Op Vrijdag 9 December a. s. zal door den directeur van 's rijks centraal magazijn var. mi litaire kleedinguitrusting enz., onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, worden aanbesteed, de levering van 17.000 paar schoenen, 1000 paar laarzen voor beredenen en 700 paar vetleeren laarzen. De Noordbrabantsche stoomtramweg maat schappij heeft couponboekjes uitgegeven bevat tende twaalf kaartjes voor de reis Waalwijk Tilburg en WaalwijkKaatsheuvel en omgekeerd. De prijzen zijn aanmerkelijk lager dan wanneer de kaartjes in den tram genomen worden. De boekjes zijn verkrijgbaar te Waalwijk bij den uitgever dezer courant. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft een adres gericht aan de tweede kamer der staten generaal, waarin verzocht wordt, dat in het wetsontwerp tot verlegging der uit monding van de Maasde bepaling worde opgenomen, dat over de nieuwe rivier eene brug worde gebouwd te Ganzoijen. Den tekst van het adres deelen wij in ons volgend nummer mede. Op de begrooting der gemeente Tilburg voor 1882 is de post voor subsidie aan armbesturen opnieuw verhoogd met eene som van f 1850. Aan kosten van het armwezen zal de gemeente nu betalen de aanzienlijke som van f 15,000, of 50 pet. van het bedrag var. den hoofde)ijken omslag. Hetzelfde geval doet zich voor in de gemeente Helmond en in meer of mindere mate in een aantal andere gemeenten in Noord-Bra bant. Het voorschrift der armenwetdat de onder steuning der armen wordt overgelaten aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van welda digheid en dat geen burgelijk armbestuur onder stand mag verleenen dan bij vohtrekte onvermij delijkheid wordt geheel voorbijgezien. fyL Door der. raad der gemeente Vrijhoeven- Capelle is aan de directie van de Noordbrabant sche stoomtramwegmaatschappij concessie verleend om de lijn van Tilburg via Kaatsheuvel naar de haven te Capelle door de kom dezer gemeente te leggen. Men vermeent dat nu spoedig met de werkzaamheden een aanvang zal worden ge maakt. Door het bestuur van het waterschap van de rivier de Dommel e. a. is besloten tot het aangaan eener onderhandsche geldleening groot f20,000 tegen een rente van 5 pet., en zulks voor den tijd van 6 maanden. De opbrengst is benoodigd tot aflossing van vorige leeningen. Het ligt in het voornemen van den minis ter van oorlog om bij definitieve regeling der zaak van voeding van het leger over te gaan tot het stelsel van voeding door het rijk. Daarbij worden alsdan de kosten der voeding niet meer of niet geheelzooals thans nog het geval is door den soldaat zelf uit zijn soldij gedragen maar worden die in hoofdzaak op de eene of andere wijze rechtstreeks aan het rijk in reke ning gebrachtterwijl de man een bepaalde som als soldij ontvangt. De meest belangrijke voe dingsartikelen zouden dan uit van rijkswege voor dat doel toegestaanc gelden worden aangeschaft, en de minder belangrijkealsmede de brand stoffen waarvan een zuinig verbruik tot eenig voordeel van den man zou kunnen leidenuit de soldij bekostigd worden. Welke voorstelling het hoofdbestuur der posterijen zich toch wel van het publiek maakt! Tlians heeft het den minister van financiën laten verklaren dat het vergund is om in gedrukte circulaires gedrukte stukjes papier op te plakken. Het kan zijne excellentie dan ook moeielijk het tegendeel doen verklaren daar het karakter van drukwerk niet verloren gaat door de stijfsel waarmede het opgeplakt is. Maar het heeft den minister toch een voor behoud doen maken dat namelijk de aanhech ting zoodanig moet geschiedendat de post administratie zich verzekeren kan datonder het opgeplakte gedeelte geen geschreven mede- deelingen zijn verborgen. A'sof in een tijddat een brief 5 cent en een briefkaart 3 cent kosteen industrieel een gedrukt stuk zou nemen op de opengebleven ruimte een brief zou schrijvendaarover een ander gedrukt stuk zou heenplakkendat de geadresseerde dan weder zou moeten losweeken op gevaar af dat de letters werden uitgewischt om kennis te nemen van de mededeeliug van den afzender Men moet op een lar.dbureau zitten om zulke dingen te bedenken. De oplichterij eener voorgewende Rotter- damsche firma die volgens een telegram van onzen correspondent in Duitschland is ontdekt schijnt op de volgende wijze een tijdlang te hebben plaatsgehad. Een fabrikant van manu facturen in Silezië ontvangt een belangrijke order van het Rotterdamsche huiser worden geen referentiën opgegeven want men wil a contant koopen. Ongeveer te zelfder tijd krijgt de fa brikant een beleefd verzoek van een Rotterdamsch bankierom informatièn op een molenaar in de buurt, een zeer solied man. De fabrikant geeft de gewenschte inlichtingen doch maakt van de ongezochte gelegenheid gebruik om nu ook eens naar den manufactuur-handelaar te inforraeeren. Spoedig komt het antwoord de bedoelde firma is „puik." Zonder aarzeling wordt de bestelling thans afgezonden en op korten termijn gedispo neerd doch al dra bemerkt de Silezische fabrikantdat de manufacturier en bankier „diefje en diefjesmaat" waren en hij de dupe van een weldoordachte zwendelarij is geworden. (Rott. N.) Onlangs liet zich te Maastricht een persoon (Belg) voor den dienst in Nederlandsche Indie aanwerven. Daar aan zijne papieren niets ont brak werd hij naar het werfdepot te Harderwijk opgezonden en ingelijfd. Reeds had hij het haudgeld ontvangen en opgemaakt, toen zich bij den kommandant te Harderwijk iemand aan meldde die mededeelde dat hij bedoelden Belg zijne papieren tegen de helft van het handgeld had afgestaan doch dat deze in gebreke was gebleven aan die overeenkomst te voldoen. Bij een daarop ingesteld onderzoek bleek niet alleen de juistheid dezer mededeeliug, maar ook nog, dat onze koloniaal ra ds in Indie had gediend en daar met een briefje van ontslag was wegge zonden. Hij zal zich nu voor den strafrechter wegens het desbewust gebruik maken van valsche papieren hebben te verantwoorden. Woensdagnacht ontstond in de Vondelstraat te Rotterdam een brand dieklein in omvang, vreeselijk was in zijn gevolgen. Wederom was petroleum de schuld Eene vrouw was bezig op een petrolenm-toestel pap te koken voor haar kind het bakje pap viel in den toesteldie daardoor in brand geraakte. De vrouw wimp er nu een jas over om de vlam te blusschen daarna eenige andere voorwerpen die echter ook vlam vaiten. Toch was de brand spoedig ge stuit. Maar inmiddels had zich zulk een walm en damp naar boven ontwikkeld dat een geheel daar wonend gezin, man, vrouw en drie kinderen, gestikt is. De man die 't eerst ontwaakte en kennelijk pogingen had gedaan om de deur te openenwerd op den dorpel gevondendoch was reeds overleden evenals de drie kinderen de vrouw was nog niet dood doch naar het ziekenhuis overgebracht overleed ook zij weldra. Volgens het „Vaderland" is het bericht omtrent de krankzinnigheid van W. M. De Jong onjuist. Een ander veroordeelde te Leeuwarden, wiens naam met dien van eerstgenoemde veel overeenkomst heeft, is krankzinnig geworden deze is naar het krankzinnigengesticht te Zutphen overgebracht. De gevel van de paterskerk te 's Bosch die in den afgeloopen zomer door den bliksem werd vernield, is thans weder hersteld. De Amsterdamsche Courant verneemt dat de chef-kellner van het café-Krasnapolsky zich met een belangrijke som gelds men spreekt van 30 mille ten nadeele van zijn meester heeft verwijderd. Men vermoedt dat de dief medeplichtigen heeft. Woensdagavond is een goederentrein uit Nijmegen op een rangeertrein geloopen. Geen personen zijn gekwetst of gedood, doch vier wagons zijn uit de rails geworpen en eenig vee heeft letsel bekomen. Maandagavond is de laatste trein van Boxtel te Gennep ontspoord, vermoedelijk door dien de wissel verkeerd stond. Een rijtuig 3e klasse is omgeslagen doch er waren geen per soonlijke ongelukken te betreuren. Na ruim een uur oponthoud was de weg weder vrij en konden de treinen weder geregeld vertrekken. Zondag- op Maandagnacht heeft te Win schoten een bloedig gevecht plaats gehad, waarbij zekere lzack Heineman erg aan den pols van de rechterarm werd verwond. Heineman is onder behandeling van de heeren chir. Rinsema ea dr. Busscher. De politie heeft de zaak in handen. Van deze misdaad wordt beschuldigd Aron S. Bargeboer, oud 27 jaren, koopman en slager te Winschoten, die in verzekerde bewaring is ge steld. Zondag is onder de Engelsche kust de visscher Arend Dijkhuizen op zijn vaartuis door de giek doodgeslagen. Zijn lijk is te Schevenin- gen, alwaar hij te huis behoort, aangebracht. De visscherij heeft dit jaar door ongelukken veel offers aan menschenlevens gekost. Het volgende geval had onlangs plaats in eene gemeente van Groningen. Burgemeester en wethouders hadden in een der dorpen van de gemeente schoolbezoek afgelegd, in vereeniging met de onderwijzers. Na afloop van den school tijd begaf het geheele gezelschap zich, onder ge woonte, naar een nabijgelegen herberg om Je belangen var. het onderwijs te bespreken. Toen men onder gezellige kout was gezeten en juist nog eenige ververschingen aan den waard ging bestellen komt deze binnen zeggende „hee-^. ren, ziet gijdaar is brand en wijst meteen door het raam naar de plaats waar hij1 meende het onheil te zien. Natuurlijk spoedt ieder zich naar buiten, sommigen naar den tuin, anderen naar de publieke straat zocdat de een van den ander niet wist waar bijgebleven was.Een der wethouders, bevreesd dat het zijne boerenplaats was, grijpt in der haast zijn wandelstok en be geeft zich ijlings naar huis om zich te over tuigen, terwijl het onderwijzend personeel eveneens vertrekt. Nadat de burgemeester zijne plaatsin de gelagkamer weder had ingenomen, ging ook deze eindelijk vertrekken. En wat bleek nu ten slotte De ondergaande maan had den lui een kool gestoofd Van 25 Nov. tot en met 2 December. WAALWIJK. Bevallen-. Wilhelmina Rijken geb. Iloltermans z. Lucia Maria Krouwers geb. Evers d. Theodora Antonetta Maria ltoques, geb. van Heijst, z. Theresia Maria Adriana van der Heijden geb. de Leeuw zoon. Overleden: Johannes Josephus Pullens ongehuwd 34 jaar. Wilhelmina Dekkers wed. van Wil helmus van der Heijden 73 j. Antonetta Frans- sen echtg. van Antonie van de Leur, 45 j. Wilhelmina Holterman echtgnoote van Gerardus Rijken 38 jaar. SPRANG. GéborenLeena Adriana d. van Christiaan Ge rardus Frings en Pieternella Nieuwenhuizen. Pieternella Johanna d. van Cornelis Braspenning en Catharina Molegraaf, Maaike Johanna d. van Hendrik Willem Ockers en Bastiana Craaijo. GehuwdWouter Kruijf 35 j. met Gerdina Kruijf 24 j. Willem Ros 24 j. met Maria Elisabeth ten Bosch 23 j. Jacobus Ai noldus Haverhals 28 j. met Jeanette Craaijo 25 jaar. WASPIK. Géboren: Varia Adriana d. van P. Boogmans en J. Mutsaerts Maria Catharina d. van C. de Wit en A. Hartogs OverledenL. de Jong 2 m. M. P. van Turn hout 7 m. M. van den Rijken 73 j. S. Kools 5 maanden. J. H. de Hond 2 j. J. A. Hooij- miijers 15 Maanden. WAALWIJK, 2 December. Bij geringen aanvoer waren de prijzen van hoornvee heden als volgt. Kalfkoeien f185 h f215. dito Vaarsen f155 a f190 Biggen golden f8 h f14 per stuk Boter aangevoerd 1225 kilo. van flaf 1.37 per kilogram. Eijeren f6.00 ii f7.50 "per 100 stuks. In granen is de markt niet geanimeerd de prijzen blijven in een doen. In huiden en leder is de markt stilhierin zal vóór nieuwjaar, wel weinig verandering komen. Udenhout, 30 Nov. Boter. Aangevoerd 1139 kilo van f 1.27 tot f 1.44. Oisterwijk, 30 Nov. Boter. Aangevoerd 1990 kilo van fl,28 a fl,48. Eieren f5.00 per 100 stuk Waspik, 30 Nov. Boter. Aangevoerd 490 kilo van fl.00 tot f 1.24. Voorspo.dig bevallen van een ZOON, Voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON A. DRIESSEN geb. Van Beurden. Nieuwkuik 29 November 1881. t Heden overleed tot onze diep. droefheid, na tijdig voorzien te zijn geweest van de H.H. sacra- I menten der stervendenonze geliefde moeder en behuwdmoedermejuffrouw weduwe van den heer Willem van der Heijden in den ouderdom van bijna 75 jaren. Uit aller naam F. G. v. d. HEIJ DEN. Waalwijk, 26 November 1881.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2