Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. De SCHOUWBURGBRAND te Weenen. zij tot nu toe deden, maar dat zij een behoor lijke machtiging hebben af te wachten. Naar men verzekert zal de kardinaal-aartsbis schop van Parijs, die mede naar Rome trok tegen dien brief protesteeren, terwijl de bisschop Ereppel dienaangaande de regeering in het par lement wil interpelleeren. Volgens telegram uit Tunis, heef} aan de kust nabij Gobes een heet gevecht plaats gehad tusschen de kolonne van generaal Logerot en de opstandelingen, onder aanvoering van Ali-ben- Khalifa. De laatstgenoemden werden met sterk verlies geslagen. Aan den bey van Tunis moet door Frank rijk een millioen francs zijn voorgeschoten voor de soldij van zijn leger. De Daily News hoort uit Tunis, dat de hevige regens alle krijgsoperatien opschorten. In Tripoli neemt de agitatie toe. Derwaarts vluchten vele muiters uit Tunis, aldaar de anti-Fransche woelingen voortzettende. De vereeniging van socialistische vrouwen te Parijs zoo'n ding bestaat te dier stede heeft de citoyenne Léonie Rouzade candidaat gesteld bij de verkiezing tan een lid van den gemeenteraad in het twaalfde arrondissement. Die keuze is het publiek kond gedaan bij een manifest van het vrouwencomité, dat als een zevenklapper eindigt met de woorden: //Leve de gelijkheid in de maatschappij!" Hubertine Auclert beeft in haar blad de candidatuur van Léonie bijzonder aanbevolen. Naar verzekerd wordt, heeft prins Roland Bonaparte, die ten vorigen jare, in 't huwelijk is getreden met de jongste dochter van wijlen den pachter der speelbank te Monaco, den heer Blanc, zijne aandeelen in die Dank verkocht aan eene vereeniging van Engelsche kapitalisten voor het sommetje van 23 millioen francs. De agent, die voor ongeveer twee maanden in het abattoir van Grentl e te Parijs zoo ernstig door een beschonken slachter werd gewond, dat men voor zijn leven vreesde, heeft nu weer het gasthuis verlaten. Hij is nog wel zwak maar overigens geheel hersteld. Wat den moordenaar betreft, deze bevindt zich in een krankzinnigen gesticht, waar hij dagelijks door 2 geneesheeren wordt bespied. Dc man kan echter waarschijnlijk niet verantwoordelijk gesteld worden voor zijn wreede handeling. Een vreeselijke brand heeft Zondagnacht de distilleerderij van de firma Boulet fils te Bapaume bij Rouen in de asch gelegd. Ondanks de spoedige hulp, nam de brand in korten tijd zoo in hevigheid toe, dat er aan redden niet te denken viel. In drie kwartier was de heele fabriek verbrand. Een twintigtal werklieden, die in de distilleerderij aan het werk waren, konden intijds gered worden. De verliezen zijn ontzaglijk en worden op twee millioen francs geschat. Te Lyon heeft dezer dagen een zware brand gewoed in een pakhuis van wijnen en sterke dranken. Een aantal werkliedendie zieh in den kelder bevonden, waar de brand ontstond, werden niet dan met groote moeite gered en verscheidenen bekwamen ernstige brandwonden. Bij dien brand heeft men een eigenaardig doch kostbaar bluschmiddel gebruikt. Men hakte nl. voor de komst der brandweer, om de vlammen te stuiten, een aantal groote vaten wijn stuk, en liet een grooten wijnstroom in den kelder loopen. Drie a vierhonderd hectoliter gingen op die wijze verloren. De „Gaceta" maakt de wet bekend betreffende de conversie der amortisable schuld en de door de vertegenwoordiging aan den minister verleende machtiging, om met de houders dier schuld te onderhandelen. De „Times" heeft uit Marokko bericht ontvangen, dat de Marokkaansche quaestie eene belangrijke phase is ingetreden. Het gezag van den sultan is geschokt en men verwacht ieder oogenblik den opstand te zien uitbreken, ingeval de sultan niet toegeeft. Zaterdagmorgen had er op de North-London- baan eene noodlottige spoorwegramp plaats. De van Londen komende trein ontspoorde in den tunnel tusschen Finsbury-park en Highbury, en kwam daardoor in botsing met een trein uit de tegenovergestelde richting. Beide treinen werden grootendeels vernield. En ten overvloede kwam er een oogenblik later nog een derde trein dwars door de aangerichte verwoesting heenstoomen. De jongste berichten maken melding van twaalf dooden en een vijftigtal gekwetsten. Een dichte mist huldde Vrijdag de stad Londen uren lang in middernachtelijke duisternis. Hij werd gevolgd door een sneeuwvlaagen zoo kan men zeggen dat de winter, na eene zeldzaam schoone en zachte Novembermaandbij onze overburen zijn intocht gehouden heeft. Uit Newfoundland zijn telegrammen over New-York ontvangen, waarin melding gemaakt wordt van verscheideue schipbreuken langs de kust. Een groote, nog onbekende stoomboot is aan de baai gestrand. Twee groots stoombooten drijven, blijkbaar verlaten, bij de Golf van St.- Laurens rond. Een der vele voorbeelden van de dringende behoefte aan verbetering der landbouwtoestanden in Ierland is het eiland Dursey, dat aan lord Bantry behoort en waarvan de „Standard" eene treurige beschrijving geeft. In het armelijk plaatsje is het schaarsche gras, waar het groeit, niet hooger dan 2 duim boven den rotsgrond, en de bouwgronden zijn er niet dieper dan van 3 tot 6 Eng. duimen. En dan moeten de arme bewoners een dure pacht op brengen, die reeds twaalf jaren geleden te hoog was, maar toen nog aanmerkelijk verhoogd is. Voor gronden, die, volgens de schatsing, 4 a 7 a 9 p. st. moesten kosten wordt 8, 12 en 17 p. st. pacht betaald. Geen wonder dat die arme lieden met smachtend verlangen naar een bezoek van de leden der landcoramissie staan uit te zien. De keizerin van Oostenrijk, die dit jaar niet in Ierland wilde jagen, heeft nu opnieuw het kasteel van lord Combermeri in het graaf schap Chester gehuurd, dat zij ook hel vorige jaar bewoonde. Hare majesteit zal tegen Januari het kasteel betrekken. De onaangename spanning tusschen Von Bis marck en het centrum duurt voort eu schijnt zich te zullen bestendigen. De rijkskanselier zou hebben verklaard, dat hij Von YVindthorst rijke lijk aanmatigend vond en zonder hem wel kon worden. Wellicht wordt nu werkelijk weer de wanhopige poging gedaan om achter het centrum om met Rome vrede te sluiten. De „Times" verneemt uit Berlijn dat'daar groote ontsteltenis heerscht in de bureaux van den generalen staf wegens plotselinge verdwijning van belangrijke papieren en plans, sedert drie weken vermist. Men vermoedt dat diefstal heeft plaats gehad, maar den dader kent men niet. Volgens mededeeling van den rijkskanse lier is geconstateerd, dat in eenige streken van de Silezische districten Landshut en Bolkenhain ue runderpest is uitgebroken. Dadelijk zijn de bij de wet voorgeschreven maatregelen uitgevoerd. De pogingen om den Risikopf, bij het dorp Elm in Zwitserland, ter voorkoming van verdere onheilen te doen instorten zijn r.iet gelukt. Men had berekend dat de kop zou invallen wanneer op zekere hoogte een gleuf er in kon worden geschoten ter breedte van 30 en ter diepte van 3 meters. Gelijk reeds gemeld is, was men daartoe begonnen met geschut, hetwelk na 40 schoten nog geene andere uitwerking had gedaan dan nat er hier en daar schilfers leisteen waren afgebarsten. Vervolgens werden er met zwaarder geschut 128 schoten afgevuurd, waarvan er 15 slechts enkele blokjes lei losgemaakt en 50 eenige kleine scheuren veroorzaakt hebben, terwijl overigens de werking geen resultaat op leverde en 16 granaten niet zijn gebarsten. Men zal het nu beproeven door dynamiet, zoo noodig gevolgd door geschutvuur. In het dorp Vovoty hebben onbekende dieven een som van f1000 en een spaarbankboekje ter waarde van f18.000 gestolen. Volgens een telegram uit Rome bevat de „Corriere een bericht uit Turin, vermeldende dat de hoofdintendant der koninklijke paleizen bevel heeft ontvangen om de noodige toebereid selen te maken voor de ontvangst van den keizer en de keizerin van Oostenrijk, die den 4den Januari worden verwacht en vijf dagen zullen blijven. Maandagnacht, ten een ure, is eindelijk het vonnis uitgesproken in het proces tegen Oro- winski, Tegleff en Turoff. Van alle drie be schuldigden is de schuld bewezen geachtzij zijn veroordeeld tot verbanning naar het gouv. Archangel, met bepaling dat zij gedurende drie jaren de hun aangewezen verblijfplaats niet mogen verlaten. Orowinski is van den generaals- rang vervallen verklaard en ook de beide ande ren van alle rechten en begnnstigingen. Het vonnis zal door den minister van justitie aan den keizer ter goedkeuring worden aangeboden. Den veroordeelden is terstond streng huisarrest opgelegd. De afkondiging van het definitieve vonnis zal den 24n December plaats hebben. De krooning van den Russischen keizer is nu weder uitgesteld tot het laatste van der» volgenden zomer wegens gezondheidstoestand van de keizerin. De keizer zou wel weder naar St. Petersburg willen terugkeeren, maar Koslow heeft dit beslist afgeraden en verklaarde, dat hij een geloofwaar dige mededeeling had ontvangen, dat in Peters burg weder twee mijnen waren gelegd. De plaats was hem echter nog niet bekend. Volgens een bericht uit Berlijn aan de „Daily News" zijn er te St. Petersburg bij de aerestatie van personen die zich als St. George ridders wilden voordoen kleine peervormige helsche machines gevonden, voorzien van een haakje en ook overigens blijkbaar er op ingericht om in de mouwen te kunnen worden vastgehecht, teneinde ze ongemerkt ter bestemder plaatse bij de hand te hebbeu. Naar hetgeen uit St. Petersburg gemeld wordt loopen aldaar allerlei geruchten omtrent een complot eu volhardt de regeering in haar stilzwijgen, waardoor de angst juist wordt ver meerderd, doordien er voortdurend arrestatiën plaats hebben. Tevens wordt er bij gemeld, dat verscheidene plaatselijke eomité's bij een centraal comité te St. Petersburg resolution hebben inge zonden, ten doel hebbende eene uitroeiing der joden. Waalwijk, 14 December 1881. De tweede kamer heeft met 62 tegen 16 st. de volgende motie van den heer Schaepman aangenomen: „De kamer, vertrouwende op de verklaring der bereidvaardigheid van de regeering om den eedsvorm tot een minimum te beperken, en van oordeel, dat een herziening der wetgeving nopens den eed noodzakelijk is, gaat over tot de orde van den dag. Daar er twijfel is gerezen, of, voor het onder de wapenen blijven of komen van miliciens op grond van art. 126 der wet van 19 Aug, 1861 (Stbl. No. 71) betrekkelijk de nationale militie, ten opzichte van minderjarige miliciens, een bewijs van toestemming van ouders of voog den wordt vereischt, heeft de minister van oor log, teneinde in dit opzicht alle onzekerheid weg te nemen, de commandeerende officieren van korpsen, gedeeltelijk uit militie samengesteld onderricht, dat, zoowel in de* gevallen, waartoe bovengemeld wetsartikel betrekning heeftals voor de nummerverwisseling, bedoeld bij art. 67 van Z. M. besluit van 8 Mei 1862 (Stbl. n. 46) door den minderjarigen miliciendie van de bevoegdheid tot het onverplicht onder de wapenrn komen of blijven, in de genoemde artikelen ga- geven, gebruik wenscht te makeneen bewijs van vader, voogd of moeder-voogdes behoort te worden overgelegd. Op 11 April e. k. en volgende dagen zal het vergelijkend examen worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie waarvoor twaalf plaatsen ter vervvlling worden opengesteld. Zij, die tot het examen wenschen te worden toegelaten, moeten voor of uiterlijk op den len Maart e. k. het verzoekschrift indienen onder overlegging der gevorderde stukken. Zooals reeds is medegedeeld, waren tegen de verandering van den naam der gemeente Loonopzand in Loonopzand-Kaatsheuvel bedeu- kingen gerezen, en was de zaak aan de beslissing van den minister van binnl. zaken onderworpen. Naar men v rneemt is door den ministei te kennen gegeven, dat tegen die naamsverandering bij hem geen bedenkiugen bestaan. De algemeene expeditie-onnerneming Van Gend Loos heeft in navolging van de Holl. en Rijnspoorwegmaatschappijen besloten om, te beginnen met 15 dezer, goederen tot 10 kilo tegen hetzelfde verminderd tarief te vervoeren, als op dien datum bij genoemde maatschappijen in werking zal komen. Naar aanleiding van het ook door ons medegedeelde berichtje over de Champion-aard- appelen, uit Engeland afkomstig, wordt uit de Betuwe gemeld, dat in den afgeloopen zomer aldaar op verschillende akkers die soort gepoot is, o. a. onder Maurik, Eek en Wiel. Die proef nemingen zijn, vooral wegens het geringe beschot niet gnnstig uitgevallen en hebbeu, voor zoover bekend, in die streken nergens aan de verwach ting voldaan. De trein, die Maandagmorgen ten 8.50 van Rozendaal naar Rotterdam vertrok, is aan een groot gevaar ontsnapt door de waakzaamheid van machinist en conducteurs. Den overweg bij Oudenbosch, die van sluitboomen voorzien maar niet gesloten was, wilde een boer met een kar, geladen met hout en bespannen met een paard passeeren, juist toen de trein aankwam; het personeel remde wat het kon, doch de machine pakte het paard cn sloeg hel met de boomen var. de kar op zijde van den weg, toeu de trein stopte! Het bleek nu, dat de weg veilig geworden was, zoodat de trein met beschadigde machine en een oponthoud van een paar minuten de reis heeft kunnen voortzetten. Na veel moeite is het gelukt het te Bor- sele gestrande Spaansche schip Augustina, dat eenige dagen in het kanaal van Walcheren aan den grond heeft gezeten, behouden te Middel burg binnen te brengen. Bij het herbouwen van de voormalige marinegebouwen te Medenblik tot krankzinnigen gesticht had Zaterdagochtend de timmermansge zel J. L. uit Aartswoud het ongeluk zich zoo vreeselijk met het hoofd tegen een ijzeren bout van een' der balken te stooten, dat hij bewuste loos nederstortte en den volgenden ochtend overleed. Te Meerssen is een jongen die bij het dekken van den nieuw gebouwden toren der proostdij behulpzaam was, naar beneden gestort en aan de bekomen wonden overleden. Laatstleden Woensdagbij het uitgaan van de openbare lagere school te Ede schold een elfjarig meisje een achtjarigen jongen uit waarop deze zoo in drift ontstak dat hij een steen opnam en haar er mede gooide; hij raakte haar zoodanig dat men voor het behoud van haar leven vreest. Een blad uit Peking meldt, dat de dochter van den voormalingen gezant te Londen Q,uo Song-Tao, wier echtgenoot vëor eenige weken levensgevaarlijk ziek was zich uit liefde voor hem een stuk vieesch uit den arm sneed en het hem bij zijn medicijnen ingat opdat hij maar spoedig beter zou worden. Toen de zieke echter toch stierfwilde de weduwe niets meer nuttigen en overleed zij eenige dagen na haar echtgenoot. Zoo iets komt in Europa wel niet meer voor. De Amerikaansche harddravers hebben een nieuwen concurrent gekregen en wel een vier jarigen rooden os. Dit dierhet eigendom van zekeren mr. Starksmoet in 21/g minuut een Engelsche mijl of 1609 meter afleggen, wat zelfs voor Amerikaansche paarden vrij snel is. Sterkiezoo heet de vlugge oszal dan ook eerlang bij harddraverijen mededingen. De eige naar hoopt de snelheid van zijn beestje nog te kunnen verhoogea. Men schrijft uit Breda De arrestatie van V. G., direeteur van het leeskabinet alhier, heeft groot opzien verwekt. De toedracht der zaak ligt voor het publik nog in 't duister. Sommigen beweren dat hij aan gehouden is wegens oplichterij. Een feit is het dat hij in staat van faillissement is verklaard. Bedoelde geruchten vinden hun oorsprong in de omstandigheid dat V. G. als directeur van het leeskabinet handelde namens zekere commissie die zich echter niet bekend hoeft gemaakt, terwijl V. G., die voorheen weinig krediet kon krijgen, de bestellingen ten behoeve van het leeskabinet deed op naam dezer (al of niet bestaande) com missie. Verscheidene ingezetenen krijgen vrij hooge sommen van het leeskabinetwaarvan de afrekeningvolgens bewering van V. G., in Nov. of 1 Dec. had plaats moeten hebben. Die betalingen zijn tot dusver echter nog niet geschied. Of nu een of meer schuldenaren een aanklacht tegen V. G. hebben ingediend wegens oplichting is mij onkekend. Ook weet ik niet of de betalingen door het leeskabinet eenmaal nog zullen plaats hebben. Maandag jl. gaf de harmonie van Drunen haar eerste winterconcert ten huize van C. van Huiten. De nummers van het programma wer den dank vooral de uitrauutende leiding van den directeur, de heer Brohm, op onberispelijke wijze uitgevoerd. Het tooneelstukje en de ver schillende voorgedragen coupletten voldeden weder zeer goed en brachten niet weinig bij tot ver- vroolijking van den avond. We hopen dat dit eerste concert in dezen winter gevolgd zal werden door meer dan een. Geheel Weenen is in diepen rouw gedompeld, en dit is maar al te verklaarbaar, want alle verhalen en beschrijvingen zijn niet in staat cm een denkbeeld te geven van het vreeselijk onge luk, dat de stad getroffen heeft. De omvang van de ramp overtreft alle verbeelding. Sedert den slag van Koeniggratz is Weenen niet door zulk een ongeluk getroffen als op den 8 Dec. De politie berekent het aantal dooden reeds op omstreeks 600, terwijl volgens andere opgaven dit wel 1000 bedragen moet. Voor de vierde gaanderij waren 350 plaatsbiljetten afgegeven slechts 3 personen, die op dezen rang zaten, zijn aan het gevaar ontkomen. Hetzelfde geldt voor de 3e gaanderij, waarvoor ongeveer een gelijk getal plaatskaarten verkocht zijn, en van waar zich slechts een tiental personen hebben kunnen redden. Brandweerlieden hebben verklaard, dat nog op het oogenblik de verkoolde lijken in de gaande rijen op elkander gestapeld liggen. Een lid der claque, die zich op de 4e gaanderij bevond, ver haalt dat hij nog in staat was de deur te vin— deu en in de gang te komen toen het vuur uitbrak. Door het toedraaien van de gaskraan werd het op de trappen pikdonker en ontstond er een vreeselijk gedrang. Toch gelukte het hem op de 3de verdieping te komen. Daar stieten echter de bezoekers der 4e gaanderij op die der 3e, zoodat. een massa menschen vielen en plat getrapt werden. Ten slotte liep hij over een zachte menschenmassa, waarin hij dikwijls vastraakte en de schoenen verloor. Hij zette zijne vlucht op de kousen voort, en de onder hem liggende menschen lagen zoo hoog opge stapeld, dat hij zijn hoofd bukken moest om zich niet aan het plafond van den corridor te stooten. Kan men zich iets gruwelijks voorstei len Men kan nu reeds met vrij groote zeker heid berekenen, dat van de personen, d'e zich op de 4de, 3de en 2de gaanderij bevonden, bij kans geen enkele gered is. Zij, die op de 4de gaanderij waren, hebben, op weinige uitzonde ringen na, de deur niet kunnen bereiken, zoodat die alleu tot een klomp verbrand zijn. De procureur-generaalgraaf Laraezan die reeds 20 minuten na het ontstaan van den brand in het gebouw binnendrong, en onder de eersten was die naar de hooger gelegen verdieping snel den, verklaarde, dat toen hij de der 2de verdieping bereikt had, hij stiet op een barricade van menschelijke lichamen, waaruit noodkreten vernomen werden én waarin handen en beenen zich stuiptrekkend bewogen. Men poogde de levenden nog uit dien muur van menschen te trekken, maar dit bleek onmogelijk te zijn, daar men gevaar liep armen en beenen van het lijf te scheuren zonder toch in den wal eenige be weging te kunnen krijgen. Men moest dus begin nen met de lichamen een voor een van boven af te laden. Wil mer. zich eenigszins een denkbeeld vormen van den omvang van de ramp, dan behoeft men zich slechts naar het politiebureau of het zieken huis te begeven. In laatstgenoemd gebouw lig gen de lijken, waaronder velen slechts een vorm- looze klomp zijn en waarin het brandende metaal van gaslusters diepe wonden gegroefd heeft, rij aan rij naast elkander. Den geheelen dag stroomt het menschen, die naar hunne bloed verwanten komen vragen. Geheele families zijn omgekomen mij is een huisgezin van 4 personen bekend, waarvan niemand teruggekeerd is. Een schoenmaker die bij de ramp zijne vrouw en 4 kinderen verloren heeft, heeft zich in de Donau

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2