Engeland. Duitschïand. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN, Italiaansche regeering definitief bet protest van haren consul tegen de bezetting der 9tad Tunis door de Franschen heeft goedgekeurd. Italië weigert dit protest in te trekkeu en heeft een oorlogsschip naar Suza gezonden, terwijl andere Italiaansche oorlogsbodems te Sfax en la Goleta gestationeerd zijn. I)e consuls van Italië in Tunis gaan voort zich niet om het Fransche protectoraat te bekreunen. Het voortdurend verblijf van een Oo9tenrijksch oorlogsschip in de haven van Tunis geeft ook aanleiding tot commentaren, evenals de aan het licht gekomene langdurige geheime aanwezigheid van Duitsche en Oostenrijksche regeeringsagenten die uitvoerige verslagen hebben opgemaakt «n opgezonden. Het eindbesluit der Fransche re geering om de enquête van Sfax niet te herope nen, veroorzaakt verbittering in de Britsche kolonie. De beroemde wijnbergen bij het stadje Tain, die den als Hermitage bekenden wijn opleveren, hebben veel te lijden gehad van de druifluis, en sedert eenige jaren waren cr alle wijnstokken gestorven. Maar een der eigenaars in dat district heeft nu beproefd een nieuwen wijngaard te planten op zijn grond, dien hij daartoe bereid had met zwaielkoolstof, volgens voorschriften van wetenschappelijke commissies. En naar thans wordt medegedeeld, is die proef uitmuntend geslaagd. Politieagent te Parijs te zijn is toch ook een alles behalve benijdenswaardig baantje, vooral als men nachtdienst heeft. Zoo werden Maan dagnacht een viertal agenten, die eenige ver dachte personen wilden arresleeren, door hen onthaald op een menigte steeuen, glasscherven en dergelijken, en toen nien hen eindelijk meester was, beten de aangehoudenen .de agenten en trokken hun de kleeren van het lijf. Erest toen een der agenten eenige klapoen met de sabel had uitgedeeld, werden de heeren wat rustiger en lieten zij zich bedaard naar het politiebureau brengen. De //Daily News" verneemt uit Rome, dat in diplomatieke kringen verzekerd wordt, hoe de Britsche regeering aan de Iialiaansche haar misnoegen heeft beduid over de rede van den minister van buitenlandsche zaken Mancini in de kamer, waarin gezegd werd dat Engeland zich de Fransche politiek in Tunis niet aantrok. Het Transvaalsche bestuur intervenieerde bij de Britsche regeering ten gunste van Ceta- wayo. De Britsche resident in de Transvaal heeft die aanbeveling overgebriefd. De //Daily News" verneemt uit Petersburg, dat de controleur-generaal het financieel verslag over 1880 publiceerde, aantoonende een totaal te kort van 98.000.000 roebels waarvan 30 milliocn door papieruitgifte gedekt zal worden. De staatsschuld aan dc Russische bank bedroeg 400 millioen roebels. De geruchten omtrent eene leening duren voort. Sir Evelijn Wood keert den 22n dezer uit Natal naar Engeland terug. Of hij alles in den gewenschten toestand heeft gebrachtis de vraag nog, maar zeker is dat hij zijn waardigheid vlekkeloozer overdraagt dan hij die uit handen van sir Bartle Frere ontving. Hem wordt een hartelijk afscheid bereid en eeu eeresabel zal hem worden aangeboden. Omtrent het vreeselijk spoorwegongeluk dat Zaterdag op den North London Railway plaats had wordt gemeld dat in den tunnel tusschen Finsbury park en Highbury een trein, die op weg naar Broadway was, derailleerde, juist op het oogenblik dat een andere trein moest passeeren. Een geweldige botsing was natuurlijk het gevolgmaar tot overmaat van ramp kwam nog een derde trein, die midden op die ruine inrende. Het aantal dooden bedraagt 12 en dat der gekwetsten 58, waarvan er velen niet in leren zullen blijven. De heer Levy, eigenaar van het Tuni- seesche domein Enfidatelegrapheerde aan de //Morning Post" het volgende Mijne emploieerden werden Maandag geweld- dadiglijk van het Enfida-doraein uitgeworpen. De Franschen vernielden den veldoogst, voerden vee en tenten weg en bezetteden het geheele domein. Andere depeches uit Tunis, bevestigen dit. De correspondent der «Daily News" meldt dat de Franschen met vijftig stokslagen eiken ten voor- deele van Levy arbeidenden Arabier bedreigden. Levy begon een proces tegen de overweldigers voor het Britsche consulaat. In westelijk Canada is dezer dagen, een spoortrein geheel ingevroren. De rails waren bij stormachtig weder door de rivier overstroomd het water bevroor en de trein bleef midden op den weg steken. Door een aantal leden van het centrum zal worden voorgesteld in de fabriekswetten bepa lingen te doen opnemen tot afschaffing van het Zondagswerk, beperking van den werktijd (voor namelijk voor vrouwen) en bevordering der veiligheid. Volgens de «Kolnische Zeitung is het conservatief-clericale bondgenootschap reeds ver broken tengevolge van de botsing tusschen Windthorst en den rijkskanselier. Daardoor is natuurlijk ook geen sprake meer van onderhan delingen met het centrum over de vorming van een nieuw kabinet. Het blad meent dat de zaak nooit zoo'n vaart zou genomen hebben, wanneer niet toevallig Von Franokenstein was afwezig geweest, een der vice-leiders der partij, die bij - Von Bismarck in hoog aanzien staat en die al licht zijn bemiddelenden invloed had kunnen doen gelden. De onderhandelingen schijnen wel reeds tusschen Duitschïand en het Vaticaan aangeknoopt te zijn. Men meldt althans uit Rome met eénig gewichtdat de kabinetskoerier van den paus naar Berlijn is vertrokken. In Saarbrucken heeft men met uitnemend gevolg raderen voor spoorwagens van gecompri meerd papier gemaakt. Met het oog op het veelvuldig springen der wielbanden vooral bij hevige koude, zoude het geraden zijn ook hier te lande eens proeven met dit materieel te nemen. Ook het feit, dat zij geen geraas ver oorzaken, verdient aanbeveling. De voltooiing van de St. Gothardtunnol is nu officieel aangekondigd en de opening voor het geregeld verkeer op 1 Januari a. s. bepaald. l)e kosten der onderneming hebben 56.808.620 frs. bedragen. Bij het wegruimen van de puinhoopen van het Ringtheater te Weenen werden nog een aan tal lijken gevonden, waarvan vele geheel onge schonden waren. In de kelders onder het ge bouw, die volkomen gaaf gebleven zijn, heeft men geen dooden gevonden. Het middengedeelte van den vloer, de plaats van de stalles en het orkest waren ingestort. Nog altijd is het juiste cijfer der slachtoffers niet bekend. De verontwaardiging der bevolking neemt eer toe dan af. Het blijkt dat verscheidene personen die van de galerijen kwamen, fakkels en lantaarns gevraagd hebben, om hen die nog binnen waren te redden maar dat dit geweigerd werd door de politie, die verzekerde dat er niemand meer in hat gebouw was en hen bij verder verzet met arrestatie bedreigde. Ook een paar leden van het huis der afgevaardigdeu, die op het doorzoeken' van he* gebouw met fakkels aandrongen, werden op ruwe wijze afgewezen. Het volk zoekt echter ook andere verklaringen van de ramp, en men verhaalt elkander dat op de plaat9, waar de schouwburg 9tond, een vloek rust. Op die plek toch hadden vroeger terecht stellingen plaats, en werd in 1848 o. a. de vrij heidsheld Robert Blum ter dood gebracht. Inmiddels stroomen uit binnen- en buitenland rijke giften voor de betrekkingen der slachtoffers toe. Te Berlijn gaan inschrijvingslij9ten in de voornaamste koffiehuizen rond en op vele plaat* sen worden weldadigheidsvoorstell'ngen gegeven. Te Parijs geeft het comité der pers, dat onder voorzitterschap van mad. Adam staat, ten voor- deele der ongelukkigen een voorstelling in de Opéra en een bal. Vele vorsten, o. a. de prins van Wales en koning Humbert van Italië, beiden nog onlangs gasten te Weenen, zonden betuigin gen van leedwezen over het ontzettend onheil. Er komen zoovele «geredde" slachtoffers van deit brand aan de gevolgen der doorgestane ver schrikkingen om, dat men reeds nu durft ver zekeren, dat het aantal dooden niet veel minder dan 1000 zal bedragen. Naar aan «The Times" gemeld wordt, heeft de regeering het gedrag van haren consul te Tunis, die geprotesteerd heeft tegen de bezetting door de Franschen, goedgekeurd en blijft zij bij voortduring weigeren notitie te nemen van het Fransche protectoraat. Ook werd het eskader in de Tuniseesche wateren wederom versterkt. De te Rome vergaderde bisschoppen brach ten Maandag aan den paus een afscheidsbezoek, bij welke gelegenheid kardinaal Schwarzenberg een adres heeft voorgelezen. Daarin wordt het betreurd, dat de ongelukkige toestand van het oogenblik niet gedoogd heeft de heiligverklaring zoo schitterend en prachtig te doen zijn als vroeger steeds geschiedde, maar de prelaten hopen dat, door bemiddeling der nieuwe heiligen, ver betering zal komen. Het adres eindigt met de opmerkingdat een duidelijk bewijs van de goddelijke bescherming waarin de kerk zich mag verheugen geleverd is door de keuze van een zoo voorzichtig, moedig en bewonderenswaardig paus als Leo XIII blijkt te zijn. In antwoord verklaarde Z. H., dat nauwe aan sluiting onder de priesters noodig is, i.iu God's kerk het mikpunt is van allerlei aanvallen, en mei name 's Pausen gezag wordt bedreigd, zeer ten nadeele der volkéren. Paus Leo eindigt met de bededat Italië nog eens tot het besef zal komen hoe alleen eene uitbreiding van 's pausen vrijheid en rechten zijne welvaart bevorderen kan. Het bedrag der inkomsten bedroeg in de afgeloopen II maanden 50 millioen franken meer dan in het vorig jaar. Macalusodie den 21 November in de kamer van afgevaardigden een revolver naar het hoofd van den minister Depretis geworpen heelt, is door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en tot een boete van 200 lire. Het vonnis luidt verder, dat hij na zijn straftijd geïnterneerd zal worden op het eiland Ischia. Zestien deskundigen over Guiteau's krank zinnigheid gehoord hebben ee:ie verklaring opgesteld, dat zij hem rechtens verantwoordelijk achten vcor zijn daad. Daarentegen houdt dr. Spitzka, die een speciaal onderzoek naar 's mans geestestoestand heeft ingesteld, vol dat de man krankzinnig is. De beschuldigde toont er zich zeer geraakt over, dat vrij wel allen het eens zijn over zijne «verdorvenheid" en heeft, op zijr.e gewone brutale manier, die iemand hem telkens eene kleine voorloopige afstraffing doet toewenschen, verboden dut. men hem verder «zwart make." De man doet blijkbaar zijn uiterste best om zich over zijn angst heen te zetten. Het publiek begint eene zeer vijandige hou ding aan te nemen. «Schiet dan niemand den lummel dood riep er een in de jongste zitting en de directeur der gevangenis ont ving een schrijvenwaarin zijn etablissement met dynamiet wordt bedreigd. Te New-York is thans ook het stoomschip «Nederland", uit Antwerpen aangekomen dat zeker van al de vermiste schepen het meest te lijden heeft gehad. Zijn stuurtoestellen werden verbrijzeld, de kajuit een voet diep overstroomd, de vuren uitgedoofd en het schip was 48 uren lang geheel aan de genade der golven overgegeven. #even mannen werden gekwetst en een dame stierf van vermoeienis en schrik. WAALWIJK. Op Zondag 18 Dec. 1881, des middags 12 ure, zullen door de Harmonie l'Espérance op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Fontainois, Marche Flamanche. 2. Cavalier, Polka Mazurka. Hörig. 3. Potpourri de l'opéra «la Grande Duchesse de Gérohtein. 4. Marche militaire. Krein. Waalwijk, 17 December 1881. Zijn wij wèl ingelicht, dan heeft de commissie uit den raad dezer gemeentebelast met het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1882 in haar rapport dat collegie aangeraden, eene leening te sluiten van f50,000 voor het leggen van trottoirs, en f 300 op die begrooting uit te trekken voor het opmaken van plan en begroo ting. Verder h'eëft die commissie, als wij ons niet vergissen, voorgesteld de Putsteeg, van den prov. weg tot aan den winterdijk en verschillende zoogenaamde dammen, van de straat tot aan den dijk met keien te bestraten. Het zal onnoodig zijn te wijzen op het groote nut, dat deze verbeteringen in meer dan een opzicht zulien hebben. Wij vertrouwen dan ook dat de gemeenteraad, in het welbegrepen belang der gemeenteer zijn goedkeuring aan zal hechten. Woensdag 28 December a. s. zal er aan het rijks centraal magazijn te Amsterdam, eene herbesteding plaats hebben voor de levering van 11,000 paar militaire schoenen, 500 paar laarzen voor beredenen en 700 paar vetléeren laarzen. Verleden Woensdag, terwijl de metselaar d. R. alhier, zich met zijn knecht op een dak bevond gleed de ladder uit, waarop zij beiden stonden. De knecht had het geluk zich aan het dak te grijpen en vast te houden, maar de R. viel naar beneden en bezeerde zich zich nogal ernstig aan hoofd en zijde. Tot heden tne heeft hij zijne werkzaamheden nog niet kunnen her vatten. Gisteren namiddag omstreeks 2 uur, sprong te Tilburg op den Heuveleen jongen van 12 a 13 jaar op den in gang zijnden stoom tram. Door een de passagiers werd hij gewezen op het gevaarlijke van die handeling en aange maand om toch voorzichtig te zijn. De jongen sprong er weder afmaar had net ongeluk terecht te komen tegen een der zich daar be vindende paaltjes. Hij struikelde werd door den tram gegrepen en overreden. Zijne beenen, vooral het eenè moeten deerlijk gehavend zijn. Mocht dit toch het laatste ongeluk zijn dat noodig is om anderen af te schrikken. Dagelijks verwondert het ons en iedereen dat hier te Waalwijk aan de haven geen ongelukken met den tram gebeuren door de roekeloosheid der jeugd, 't Ware wel wenschelijk dat de politie er ook wat meer achterzatdat de kinderen niet op de wagens springen. Volgens verklaring van den inspecteur voor het geueesk. staatstoezicht heeft de epidemie var. mazelen in de gemeente Tilburg opgehouden. De tweede kamer heeft met 36 tegen -34 stemmen besloten, den heer Bool (gekozen te Middelburg) niet als lid toe te laten. De mededeelingen in de tweede kamer door den minister van financien omtrent zijn voornemens ten aanzien van bescherming op commercieel gebied gedaan, luiden weinig be moedigend voor hen, die van dit kabinet reactie tegen de beginselen van vrijen handel mochten verwacht hebben. Den heer Keuchenius, die zich vroeger inden geest van bescher.r.ing had nitgelaten, antwoordde de minister, dat de wederinvoering der differen- tieele rechten aan zoo groote bezwaren onder hevig zou zijn, dat hij er zijn medeMerking niet toe zou kunnen verleenen, en den heer Bahlmann voegde hij deze. woorden toe: «Terwijl de spreker uit Tilburg getreden is' in een langdurig betoog waarin hij den vrijen handel heeft gesteld te genover bescherming der industrie' kan ik hem niet in zoover bevredigend beantwoorden,- dat bij mij het plan zou bestaan om aan een staats commissie een onderzoek op te dragen, of iu de wetgeving op de industrie eene wijziging in protectionistischen geest zou moeten worden gebracht." Volgens een heden (L5 December) uit India ontvangen telegram heeft het stoomschip «Gou verneur-generaal Van Lansberge", dat uitgezon den was ter opsporing van de nog vermiste booten van het verongelukte stoomsehip «Koning der Nederlanden", niets gevonden en keert het terug van Point-de-Galle naar Batavia. Naar wij vernemen zullen de depothouders van postzegels enz. in het vervolg tevens belast zijn met de uitgifte van formulieren, dienende voor inlagen In de rijkspostspaarbank door mid del van frankeerzegels. Zij zijn verplicht de for mulieren geheel kosteloos uit te reiken aan ieder die zich daartoe aanmeldt. De formulieren.wor den hun door directeuren der postkantoreu op aanvrage verstrekt. Een voldoedd aantal dient bij de depothouders steeds in voorraad te zijn. Over de nalatenschap van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden bevat de Berlijnsche Börsenzeitung het berichtdat de in Pruisen gelegen goederen zullen worden verkocht. Daartoe behooren de heerlijkheid Muskau en het naast uefc paleis van den keizer te Berlijn gelegen zooge naamde Nederlandsche paleis, waartoe ook nog in de richting van de Behrenstraat een perceel behoort, dat voor bouwterrein geschikt i9. Er is sprake van dat dit paleis uit het keizerlijke fideicommis-for.ds zal worden aangekocht, om later gelegenheid te hebben het paleis des keizers te vergrooten. De prijs die hiervoor geeischt wórdt, is echtervolgens de inlichtingen van de «Börsenzeitung, zoo hoog, dat daarop tot dusver het tot stand komen van den koop afstuit. Ook voor de. overdracht van de uitgestrekte heerlijk heid Muskau die een omtrek heeft van ongev. 10 vierkante mijlrn, worden zulke bezwarende voorwaarden gesteld (men spreekt van 20 millioen mark), dat het moeielijk zal zijn onder die om standigheden den koop tot staud te brengen. De paarden, wagens en een aantal andere roe rende goederen zullen den 28n dezer in het openbaar worden verkocht. Nog steeds ligt de zoogenaamde onbeheerde Pruimendijkte Doeveren behoudens enkele kleine aanvullingen in den verwoesten toestand van het voorjaarzoodat hij bij den minsten hoogen waterstand niet in staat ia het water te keeren. Met het oog op de groote schade die door overstrooming van de door den dijk beschermd wordende landerijen staat te wachten., heeft het waterschapsbestuur van den polder van Genderen thans andermaal pogingen aangewend om door gemeenschappelijk handelen in dien toestand zoo mogelijk nog te voorzien. Een gevaarlijk punt voor de scheepvaart is dezer dagen ontstaan in het Oude Maasje, ongeveer tegenover de zoogenaamde Eethensche Sluis, doordien het anker van een schip, achter een zwaren boom gelegen, op den bodem dar rivier is vast geraakt, en deze boom met den top is omhoog gehaald, om zoodoende het anker vrij te krijgen. Doch nu zit deze boom bij laag water iets boven en bij hoog water onder water, dus zeer gevaarlijk voor de schippers. Het ware wenschelijk dat deze hindernis zoo spoedig mo gelijk werd verwijderd. Te Utrecht heeft zich met betrekking tot het ziekenhuis een geval voorgedaan dat groote ontevredenheid verwekt. De zaak isvolgens verschillende berichten deze Een zieke schipper uit- Vianen werd door eenige koetsiers per rijtuig naar het ziekenhuis van Utrecht gebracht. De koetsiers waren wel in niet geheel nuchteren toestand maar de schipper was niettemin ziek, doodziek. Dit was den concierge evenwel niet voldoende om den man in het gebouw toe te laten er was namelijk geen enkel officieel papieren bewijs dat de man ziek was en dat zijne opneming verlangd werd. De koetsiers moesten hun patiënt maar weer meenemen. Zij namen hem mede en plaatsten hem in hunne verlegenheid ergens op een bank in het plantsoen. Daar werd de zieke later door politieagenten gevonden maar nu in nog treuriger, bepaald stervenden toestand. Na een voorloopige verzorging in het politiebu reau werft de ongelukkige door agenten nogmaals naar het ziekenhuis gebracht, maar zonder beter gevolg. De vleesch geworden officieelheid de conciergeontdekte dat nog steeds een officieel bewijs ontbrak een duidelijk .verzoek tot opne ming door den gemeente-geneesheerden arts Koertdie den zieke voorloopig behandeld had, scheen niet in aanmerking te komen. De man weigerde niet alleen de opneming van den ster vende maar gedoogde ook niet dat hij in de vestibule achterbleef gedurende den tijd dien de agenten van politie noodig hadden om het bewijs bij den burgemeester te gaan halen. De stervende werd alzoo naar het politiebureau teruggebracht en stierf daar. Gelukkig melden de berichten dat dejustitie zich met deze ongehoorde schanddaad bemoeit. Men schrijft uit Amsterdam Vóór eenigen tijd werd hier druk gesproken over een juffrouw die vroeger dienstmeid moest zijn geweestdoch onverwacht fabelachtig rijk was geworden. De uitgaven die zij zich dan ook veroorloofde en de vorstelijke fooien die zij overal gafwaren voor velen een bewijs dat zij enorm .rijk moest wezen, gij ze^ve sierde zich met diamanten eu deed tegen contante betaling de wonderlijkste en kostbaarste inkoopen. Ze werd zeer bekend en wanneer zij zich in den schouwburg vertoondewerd zij aangewezen als de juffrouw die zooveel geërfd had. In een hotel moest men haar verzoeken te gaan verhuizen wijl alles in de war liep om haar het eerst te kunnen bedienendaar zij

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2