jNummer 103. Zondftg 25 December 1881. 4e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. gJjj^^^Teneevolge van den in- ÈfÊ^Sr vallenden feestdag, in verband met eenige uit te voeren hoogst noodige wijzigingen in de inrichting der drukkerij, is het den uitgever onmogelijk aanstaan den Woensdag de courant uit te geven. Het eerstvolgend nummer zal dus Zondagmorgen 1 Januari verschijnen. Voor belanghebbenden staat weder de gelegenheid open in het nummer van 1 Januari a. s., tegen betaling van 30 Cent, aan familie, vrienden en begunstigers hunne heilwenschen te bieden. Opgaven worden ingewacht tot Zatermiddag 12 uur. Aux grands maux, les grands remèdes. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, iiu 11 nu, mil Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. .Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. IlrieVen, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. MTORnsKtaas^ atnaaaMrpct» 'tls waar, geachte Redactie, ik erken het, in mijn stuk, van 5 dezer, ben ik te veel op den man af, niet parlementair geweest, en vele lezers willen nu 'eenmaal niet, dat men het kind bij den naam noemt. Daarvoor mijn amende honorable. Maar van den hoofdinhoud van mijn stuk 'neem ik niets terug. Wat ik gezegd heb blijft de volle waar heid en het was mijne bedoeling om te treffenteneinde aan de betrokken personen gelegenheid te verschaffen mij ridderlijk terug te slaan. Ik heb getracht wrijving te doen ontstaan, om door wrijving vuur te krijgen. Ik wenschof dat men doewat ik zeg alleen in het belang der kwijnende indus trie bf dat men mij tegen^preke. Maar de schoenfabrikanten laten zich liever beleedigendan allen als één man tegen mij te velde te trekken en te bewijzen dat zij niet eigenwijs niet lamlendig en wel soliede zijn. Is dat niet lafp Is het mij kwalijk te nemen, dat ik, in het volle bewustzijn dat de wegdien ik aanwijs te bewandelen leiden moet tot vol komen herstelzoo nog herstelling mogelijk is, mij door de kracht van overtuiging laat raedesleepenen daardoor onwillekeurig ver vallen ben iii eene niet parlementaire uit drukking Mijn schrijven verdient sympathie en steun, zegt het „Nieuwsblad voor Nederlandsche looierijen" zeer vleiendmaar kan er iets onaangenamer klinken bij totale afwezigheid van sympathie en steun In mijn vorig stuk heb ik de toezegging gedaan op de détails van eene op te richten vereeniging nader terug te komen zoodra er samenwerking wasen de geachte redactie is zoo beleefd mij uit te noodigen met mijn programma voor den dag te komenik zal dus maar niet op de samenwerking wachten, want als die niet komt, blijf ik met mijn programma zitten. Zie hier Aux grands mauxles grands remèdes. Er moet successievelijk eene geheele reor ganisatie plaats» hebben. Er moeten vakscholen worden tot stand gebracht ij^fclên geest, reeds herhaalde malen, door mij oyitwiBkeld en of die van een ge meentebestuur of wel van particulieren uit gaan het doet er niet toeze moeten er komen. Er moet zelfstandigheidveerkracht en vastheid van wil gebracht worden in den werkman. Er mag op den duur geen enkel baas meer zijn die den arbeid van zijn knecht betaalt met rijst, koffie, sniker, etc. Zonder er nog van te spreken dat som- mige „bazel*laag genoeg zijn hunne knechts een hoogeren prijs in rekening te brengen dan aan een particulier vraag ik of er iets meer démoraliseerend werkt dan dat een meester zijn knecht dwingt uit zijn winkel te koopen. De werkman moet gevoed worden met vleesch brood en bier enik verzeker het, de physische ontwikkeling zal met de intel lect ueele hand aan hand gaan. Er moeten gelegenheden zijn waar de werk man 's Zondags, behalve eene gepaste uit spanning, in de gelegenheid is om in zijn vak, wat hij lief heeft, nieuwtjes op te doen en waar hij op zijn manier met zijn meer bedreven collegas praten kan. Van den anderen kant moet een strenge controle op de knechts worden ingevoerd en zou ik voorstellen om algemeen 's Woensdags in plaats van 's Zaterdags het arbeidsloon te betalen. In plaats van huurpenning en kermiszon ik algemeen eene geëvenredigde loonsver- ineerdering vaststellen, om dan van ieder paar zooveel in te houden om hiervan voor de gehuwden een fonds te organiseeren of aan de niet gehuwden op te bepalen tijden terug te betalen. Reeds de aanvankelijk gedeeltelijke toe passing van deze maatregelen zullen zieh al dadelijk doen gevoelen en als op deze wijze de zaak wordt aangepakt is, met medewer king van allendie in de schoenindustrie belang stellen, herstel mogelijk. Wie helpt mij 21-12-'81. N. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor lmitschlnnd worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg OPENBARE VERGADERING van Woensdag 21 December, nam 6 uur, Afwezig de heeren Van der Klokken, Quirijns en Van Baal de beide eerste met kennisgeving. Voorzitter de heer Van Es. Dc Voorzitter opent de vergadering, waarna dn notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd. Aan de orde I. Begrooting voor 1882. Nadat bet rapport der commissie van onder zoek pti het antwoord daarop door burg. en weth. waren voorgelezenwordt besloten alleen de artikelen te behandelenwaarin de commissie wijzigingen voorstelt. Alsnu komen achtereen volgens in behandeling Ontvangsten hoofdsi. V, afd. I, art. I. Wordt besloten den post geldleening zooveel te verhoogen, als later door de verhooging ran buitengewone uitgaven zal noodig blijken. Uitgaven Hoofdsi. I, art. 5, b. en c. Naar aanleiding van een schrijven van den gemeente secretaris stelt de commissie, op grond van de motieven, in dat schrijven aangehaald voor den post b. voor het bijhouden der reg! van den burgerl. stand te verhoogen mei f25 en te brengen op f200 en voor het bijhouden der kiezerslijsten f25 uit te trekken. De Voorzitter merkt in het algemeen op, dat het college van burg. en weth. op het oogenblik bestaat uit den burgemeester en hem zeiven, als wethouderdat duswanneer zij het samen niet eens zijn, de burgemeester eene beslissende stem heeftomtrent het punt, dat thans in be handeling is waren zij het niet eens. De bur gemeester was bepaald tegen het voorstel der commissiede heer Van Es voor den post voor het bijhouden der kiezerslijsten omdatsedert het geval te Harmeiendie lijsten in triplo worden^ opgemaakt eu vroeger slechts een, enkele. Hij is in zooverre tegen de verhooging voor den burgerl. stand, omdat de secretaris geen ambte naar van den burgerl. stand is en geen ambt. van den burg. st. verhooging gevraagd heef* de ambt. van deu. burg. stand geniet het salaris, niet de secretaris en wanneer een ambt. van den burg. stand zelf het werk zou willen ver richten, zou de secretaris hem toch behulpzaam moeten zijn. De heer J immermans lid der commiesie geelt toe, dat de. opmerking van den voorzitter niet ongegrond is; de secretaris verricht echter de werkzaamheden en dan is een verhooging van f 50 niet te veel. Hij stelt dus voor f 50 uit te trekken voor bijhouden der kiezerslijsten. Hierover ontstond eene vrij langdurige dis cussie, die eindigde met goedkeuring van het voorstel der commissie met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van der Heijden en Van Es. Hoofdstuk III. Naar aanleiding van het gesprokene in de vergadering van 29 November jl. stelt de com missie voor een post uit te trekken van f800 voor de vocrloopige werkzaamheden voor het overnemen van den provincialen weg door de gemeente en het maken van plan en begrooting voor het aanleggen van trottoirs. Burgemeester en weth. oordeelen datmet het oog op den omvang van het werk f 800 niet voldoende zal zijn zij stellen daarom voor dien post te brengen op f 500. De heer Van der Heijden acht f 500 alleszins billijk maar alvorens kosten te maken zou hij met nummer één beginnen, namelijk met te besluiten dat de bestaande, boometi en palen hinderlijk zijn voor de openbare veiligheid is dit geschied dan kan men met de eigenaars onderhandrlen en als dit geen resultaat oplevert, de onteigeningswet toepassenmaar als alles moet blijven bestaan zooals het nu is, is het half werk. De Voorzitter is altijd sterk voor trottoirs geweest en is mede van oordeeldat. alles moet worden opgeruimd hij zou echter de post voor een ontwerp willen uitgetrokken zien. De lieer Zijlmans is van oordeeldat er eerst een uitgewerkt plfin moet zijn wanneer men ziet wat men zal krijgen voor de opofferingdie men zich getroost, is men lichter tot toegeven ge stemd. De heer Van R«el zegtdat dp. commissie f300 heeft voorgesteld, hoofdzakelijk om eer.e opmeting te laten doen en te zien welke ver anderingen aan de huizen moeten geschieden hiervoor is geen ingenieur noodig dit kan een' architect heel goed. De Voorzitter antwoordt dat het werk zoo omvangrijk zal blijken dat f 500 r.iet te veel isin alle geval moet men iemand er mede belasten die met dusdanig werk goed op de hoogte is de verandering aan de huizen hangt geheel met het aanleggen der trottoirs samen. De heer Timmermans zegt dat in de commis sie. ook gediscussieerd is over f 500 algemeen achtte men echter f300 voldoende. Daar er veel van burg. en weth. gevorderd wordt zou hij niet aan burg. en weth. weerstaan niet uit noodzakelijkheid, maar om een blijk te geven, dat de raad den weg van vooruitgang op wil! De commissie kan zich met het voorstel van burg. en weth. vereenigen dat ten slotte bij acclamatie wordt aangenomen. Hoofdst. Ill, art. I, letter c. Bruggen duikerssluizen en Holen. De commissie stelt voor den post te brengen van f 100 op f 550, welke verhooging noodig is voor het vernieuwen van den duiker bij de gas fabriek in de Kloostersteeg. Burgem. en weth. stellen voor den post te laten,zooals hij is en later als een deskundige zal zijn belast met de voorloopige werkzaamheden voor de trottoirs, dezen te raadplegen over de noodzakelijkheid van de voorgestelde vernieuwing van dien duiker. De Voorzitter merkt op dat hij het in deze niet met den burgemeester eens is deze bleef bij zijn vroeger beweeren dat het verschil in waters'and ten oosten en ten westen zoo g ring isdat vergrooting van den duiker onnoodig stand- slechts enkele centimeters bedroeg- er waren er ook wel van 14 a 16. Hij is'het geheel eens met de commissie. liet voorstel der commissie wordt bij accla matie aangenomen. Art. 3, letter b. Haven. De commissie stelt voor den post van f4000 te verhoogen tot f7600 en wel f500 voor ge woon onderhoud en f 7000 voor buitengewone werken. Toen de begrooting opgemaakt was was het plan voor de verbeti ring der haven r.og met ingekomen; de thans voorgestelde post kos?en°VCreen dC °PSemaakte raming van Burgem. en weth. vereenigen zich met dit voorstel. De Voorzitter deelt mededat volgens het bestaand p an de bodem der haven aan beide zijden ter hoogte van 2 planken zal worden af gedamd zoodat de kaden niet meer zullen kun nen uitzakkende haven komt zoodoende op hare volkomen breedte; verder zullen alle on evenheden worden gelijk gemaaktdit alles van af het Zwamgat tot den Hoverik. Op deze wijze -hoopt men dat de haven in goeden staat zal blijven. Bij acclamatie besloten overeenkomstig het voorstel der commissie. Art. 6, letter b. Ophooging en verharding van een gedeelte der i u.steeg. De commissie stelt voor den uitge trokken post van f 250 te brengen op f 1000 en wel voor verhooging en keibestrating van af den straatweg tot aan de Nieuwstraat, herstel en verharding van daar tot aan den winterdijk en verbetering in de Nieuwstraat; de commissie vindt, behalve m den slechten toestand van den wegaanleiding tot het doen van haar voor stel daarin dat eene nauwkeurige becijfering heeft bewezen dat 4/5 van het personeel der nieuwe gebouwen in die steeg jaarlijks f80 voor de gemeente opbrengen dus het dubbele der rente van het gevorderde kapitaal. Verder geeft de commissie in overweging de zoogenaamde dammen die op den legger als openbare wegen voorkomen, met kiien te be straten. I)e Voorzitter merkt op, dat de burgemeester er vast op steuntdat volgens contract de bmtenpo der de helft in de kosten zal dragen hij, spreker, rekent daar niet op; daarbij heeft de polder kennis gegeven dat de toegezegde subsidie van f 100 wordt ingetrokken indien i T - worf,t ingetrokkenindien voor 1 Januari 1882 geen aanvang is gemaakt met de verbetering. De voorzitter doet toezegging at hij zijn beste krachten zal aanwenden om den burgemeester te bewegen dit werk spoedig uit te voeren de tijd is nu juist daar om den grint uit te hakken en zand in te rijden; ir. 't voorjaar kan men dan de 'keien leggen. Nadat het voorstel der commissie bij acclama tie was aangenomen, besloot de raad eveneens hij acclamatie, tot. spoedige uitvoering van dit werk. Wat de dammen betreft, die op den legger voorkomen, deze zijn, met uitzondering van den dam bij Ruhbens allen polderweg n. Burg. en weth. oordeelen f3000 niet genoeg als men die wil bestraten en verlichten De Voorzitter acht het niet doenbaar'voor de gemeente om wegen te leggen op den grond van particulieren. Hij zon het best vinden dat de buitenpolder, in overleg met de eigenaars, die wegen verbeterde en dan een subsidie aan de gemeente vroeg. De heer Zijlmans merkt op, dat die wegen in den zomerals zij voor den polder noodig zijn in goeden 9ta«t zijn. De heer Van Riel zegt dat men zooveel ondervinding heeft van den buitenpolder, dat men zeker weet, dot hij die wegen niet zal verbeteren. Uit een sanitair oogpunt acht hij echter de gemeente daartoe wel degelijk ver plicht. De heer Van der Heijden zegt, dat als men daaraan begint men ook de wegen in de Zeine behoort te verbeteren. De heer Timmermans zegt, dat de commissie is; spreker heeft daarop geantwoord dat alle slechts he'ftbillen Xn on del verder onderzoek overbodic wns pr Irimnan „ral i' nu.1 ,i.._ ,i1. slechten toe- verder onderzoek overbodig was er kunnen wel dagen geweest zjjndat het verschil ia water stand der dammen en overigens de zaak aan burg. en weth. weischt over te latenmet den

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1