BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk. Italië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. uitgetrokken post van f1600 kan men veel ver beteren. Subsidie armbestuur. Tegen de door de commissie voorgestelde verhooging bestaat geen bedenking. Hierna werd de begrooting bij acclamatie goedgekeurd en bedankt de voorzitter de leden der commissie voor de buitengewoue moeite, die zij zich getroost had voor het tot stand brengen van vele nuttige zaken. II. Armen en gasthuisrekening over 1880. In handen der commissie, die de gemeente- begrooting voor 1882 onderzocht heeft. III. invordering havengeld 1882. Ingekomen verzoekschritt van den tegenwoor- digen havenmeester, De Zeeuw, om tot haveu- meester te worden benoemdindien de raad tot benoeming besluit. Idem van G. Van Hilst en J. Pulles, ver zoekende openbare verpachting. De Voorzitter zegt dat er wel gesproker^ is over benoemingmaar dat verpachting verkie selijker is, met het oog op de drankwet, daar over 't algemeen de havenmeesters kleinhande laars zijn in sterken drank. De heer Van der Heijden heeft in de vorige vergadering den burgemeester hooren zeggen, dat er veel op den havenmeester viel aan te mer ken. Hem is daarvan niets bekend als die man soms lastig geweest isheeft hij ook wel redenen van klachten "gehad over het bestuur, betreffende de handhaving van het reglement dikwijls heeft hij zich beklaagd, maar is nooit gehandhaafd. Dat Rekkers nooit geklaagd heeft is geen wonder; die werd percentsgewijze be taald en dit maakte hem zooveel niet, terwijl zijne inschikkelijkheid tegenover lui die van de kade gebruik maakten wellicht aanleiding gaf om een glaasje bij hem te verteeren. De tegen woordige pachter heeft dikwijls kaaigeld geeischt, dat hem toekwam, maar zonder het te krijgen. De Voorzitter antwoordt dat de secretaris den havenmeester dikwijls van dienst geweest is maar dat het overigens niet het werk van het bestuur is het geld voor den havenmeester te innen. Met algemeene stemmen met uitzondering van den heer Van Iersel, die buiten stemming bleef wordt besloten het haven- en kaaigeld over 1882 publiek te verpachten verder wordt nog er op gewezen dat in het contract eene bepaling zal worden opgenomen betreffende het geval, dat de haven voor de verbetering voor eenigen tijd gesloten wordt. IV. Tot lid van het armbestuur wordt met algemeene stemmen benoemd de heer L. Mombers. V. Tot lid der schoolcommissie wordt be noemd, de heer A. J. Bink, met 5 tegeu 2 stemmen op den heer Jord. van Calker. Tot lid der teekenschool-commissie de heer Timmermans-Van Tuerechoutmet algemeene stemmen. Tol gast huismeesterde heer C. A. Witlox met algemeene stemmen. VI. Ingekomen stukken. 1. Bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelijxen omslag. Gewezen van de hand de aanvragen om ver mindering van L. De Haan en Cur. Van der Werff. Toegestaan de aanvragen om vrijstelling van A. L. Trimbach en A. L. Van Iersel. 2. Schrijven van den marktmeester F. Bo- gaertsverzoekende vermindering van pacht uithoofde van den langdurigen hoogen waterstand in 't voorjaar. Gewezen van de hand. 3. Schrijven van de gemachtigden voor de onteigening spoorweg Zwaluwe's Bosch, vra gende of de gemeente schadeloosstelling verlangt voor het in beheer nemen van de overwegen in de Klooatersteeg, die met keien, en in de Put- ateeg, die met grint bestraat zal worden, en, zoo ja, hoeveel? Na eenige discussie wordt besloten, alvorens hierop te antwoorden, in overweging te geven den overweg in de Putsteeg ook met keien te bestraten. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Het plan om Brussel tot een zeehaven te maken door kanaalverbindingen begint men nu ernstig op te vatten ofschoon men nog niet ver gekomen is. De vereenigingdie zich tot dat doei gevormd heefthield dezer dagen haar eerste vergadering en besloot de beide ingekomen plannen v. Mierloo en Golson grondig te bestu- deeren om daarna een van beiden aan de re geering aan te bieden. Inmiddels zal zij alles in het werk stellen om de openbare meening ten gunste van hare plannen te stemmen. Naar verzekerd wordt zullen de onderhande lingen over het Fransch-Engelsch handelsverdrag eerstdaags te Parijs worden hervat. Minister Paul Bert is ijverig bezig een ontwerp in gereedheid te brengen, tot verbetering van het onderwijsmet name van dat voor meisjes. De minister van oorlog is voornemens een ontwerp in te dienen tot vermindering van den militairen diensttijd tot op drie jaren met af schaffing van het stelsel der eenjarige vrijwilligers. Frankrijk legt tegenwoordig weinig eer in met sommige zijner vertegenwoordigers in het buitenland. Tegen Roustanden resident in Tunis zijn zijn zooals men weetzware be schuldigingen ingebracht, en nu is weer te Guatemala in inidden-Amerika dc kanselier van het Fransche consulaatde heer Pillet 's nachts in beschonken toestand door de politie aangehouden wegens verzet opgepakt en gevan gen gehouden tot den volgenden dag, toen hij zich bekend maakte. Pillet houdt voldat bij niet dronken was en zich terstond bekend heeft gemaakt maar verscheidene getuigen verklaren het tegendeel. De Fransche consul heeft protest ingediend en voldoening geeischt voor den smaadeen ver tegenwoordiger van Frankrijk aangedaan. In het Fransche tijdschrift 1' Ingénieur komen eenige belangrijke mededeelingeh voor over de ontwikkeling van de steenkolen-industrie in Rusland, welke, dank zij (ie groote mede werking van Fratiseh kapitaalzich aanzienlijk begint uit te breiden. Deze industrie is gedeel telijk in handen van particulieren en gedeeltelijk in handen tan het gouvernement. Dit laatste exploiteert de streek langs het Onega-raeer. Daar vindt men vrij dikke lagen welke twee verschillende soorten van brandstof opleveren. Voornamelijk worden hieruit briquetten vervaar digd. De jaarlijksche productie van deze mijnen bedraagt nu omstreeks dertig duizend ton. Eene dertigjarige dienstmeid te Parijs Pauline geheetendie verlaten is geworden door een jonkman welke liefdesbetrekkingen met baar had aangeknoopt en haar trouwbelofte had ge daan heeft zich willen wreken. Zij heeft echter niet de vitrioolflesch ter hand genomen mis schien wel omdat vitriool haar in den laatsten tijd te algemeen was geworden. Zij greep naar den revolver. Vijf schoten loste zij op baar gewezen minnaarin onmiddellijke nabijheid maar zij verstond de schietkunst zoo weinig dat de voormalige lief ongedeerd bleef. Pauline is door de zorg van politiedienaren thans opge sloten binnen vier muren. Allertreurigst luiden de berichten uit Oran omtrent de in die provincie plaats gehad hebbende overstrooraing. Hoeveel menschen er bet leven bij ingeschoten hebben, is vooralsnog moeielijk te bepalen. Sommigen brengen het cijfer wel op 800. Af er. toe worden nog lijken gevonden. De stoffelijke schade bedraagt millioenen, zoodat de staat wel genoopt zal zijn hulp te verstrekken. Een heir van waschvrouwen te Parijs en in den omtrek hebben den arbeid gestaakt, daar zij bij de waschinrichtingen eene verhooging van loon eischtcn die haar niet toegestaan werd. Verscheidene dier inrichtingen hebben daarop waschvrouwen uit de provinciën laten komen waarvan het gevolg was dat de politie tusschen- beide moest tredenom kloppartijen tusschen de Parijsche en van buitenaf gekomene vakge- nooten te verhinderen. Nog een spoorwegonheil op rekening van de maatschappij Paris-Lyon-Méditerannée. Niet ver van Marseille geraakte een sneltrein buiten spoor en woelde een eind ver in het zand. De schok was zoo hevig dat de machinist van de locomotief sloeg en geheel vepletterd werd. Drie conducteurs werden eveneens zwaar gekwetst, voor twee bestaat weinig hoop op hun behoud. I)e reizigers kwamen er allen met den schrik en eenige lichte kwetsuren af. De maatschappij kan zich toch ook niet beroemen dat zij heel gelukkig rijdt. Iu het „Théatre du Chateau d'Eau" te Parijs had onlangs tegen het einde der voor stelling een jongraensch de flauwe aardigheid van „brandte roepen, waardoor hij groote ontsteltenis veroorzaakte onder het publiek, dat zich naar de uitgangen spoeddeen slechts met moeite tot bedaren was te brengen. Hij werd in hechtenis genomen en zal zonder; eenige quaestie voorbeeldig gestraft worden voor zijn gevaarlijke grap. Twee mijnwerkers te Nimes in Frankrijk, die voor hun werk dynamiet moesten gebruiken hadden de onvoorzichtigheid de kardoezen boven het vuur te houden omdat zij bevroren waren. Plotseling had er een hevige ontploffing plaats en de loods waarin zij zich bevonden werd geheel vernield. Van de ongelukkige werklieden vond men niets terug dan hun zwaar verminkte ledematen. Men is voornemens een poging aan te wenden om in de parken en bosschen van Frankrijk de kangaroe's inheemscb te maken welke dieren een uitmuntend gebraad opleveren. De zoölogische tuin in het bosch van Boulogne ontving dezer dagen tot dat doel een bezending van deze dieren. Een bewoner van de Rue Nonnains d'Hyè- res te Parijs bracht dezer dagen een middel in toepassing om zijn vrouw van het drinken af te helpen waarvan de onfeilbaarheid nog niet is - gebleken en dat zeker geen navolging verdient. Toen hij 's avonds thuiskwam vond hij als naar gewoonte zijn dierbare wederhelft beschonken op den grond liggen. Dit begon den man te vervelen en daar ver maningen niet bleken te helpen schoof hij het raam op en wierp zijn vrouw naar buiten. Ge lukkig werd haar val gebroken en kwam zij er met een paar lichte kneuzingen en een volkomen ontnuchtering af. Of zij nu in het vervolg niet meer zal drinkenmoet de de toekomst nog leeren. De Engelsche politie lieert bericht ontvangen, dat niet minder dan 1771 kisten met geweren uit Amerika naar Liverpool onderweg zijn. De reeds door ons vermelde 'inbeslagneming van wapenen te Dublin was mede nogal der moeite waardig. Men vond een waar magazijn van wapenen, geweren, revolvers, sabelbajonetten, alles m den besten toestand, benevens ettelijke dui zenden patronen, een grooten voorraad buskruit en een partijtje dynamiet. Men begrijpt dat deze ontdekking, hoe gelukkig ook, toch een eenigs- zins pijnlijken indruk heeft gemaakt. Te Limerick werden twee kisten met revolvers in beslag genomen. Aan moorden en mishandelingen is nog altijd geen gebrek. De slachtoffers waren meest lieden van welke men vermoedde, dat zij hun pacht hadden betaald. Te Garrich werd aan een man, die niet mede wilde „boycotten, een our afge sneden, waarna hij gedurende eenige minuten boven een fel vuur werd gehouden. Inmiddels zijn eenige leden van den gemeen teraad te Dublin nog steeds bezig moeite te doen om Parnell on Dillon tot eereburgers te laten verklaren. Omtrent den vermisten luchtballon met het parlementslid Powell komen allerlei berichten, maar men weet nog niets met zekerheid. Te Brighton moet een flesch aangespoeld zijn met een brief van Mr. Powellwaarin hij schrijft dat hij gebrek leed en in de richting van Spanje dreef; doch men twijfelt of die brief wel echt is. Aan de Spaansche kust, bij Santander en later bij Bilboa, heeft men een luchtballon gezien die weldra weder over zee wegdreef, terwijl Vrijdag een paar mannen van het stoomschip Leonard, niet ver van kaap Lar.dsend, iets zagen drijven, dat zij voor een boei hielden, maar dat wel het schuitje van den ballon kan zijn ge weest. Nabij Weymouth is iu het begin dezer week een gebroken thermometer gevonden die naar alle waarschijnlijkheid afkomstig is van den luchtballon Saladin. Men heeft dus nu weer hoop dat men in die streek eenig spoor ont dekken zal van het vermiste luchtschip en den ongelukkigeu mr. Powell. Het aantal verongelukten bij de ontploffing in de Arley Pit van de Abrara-mijn nabij Wi- gan, bedraagt volgens de jongste opgaaf 46. De bekende stoomploegfabriek van Fowler Co., in Hunslet bij Leeds, is verbrand. De fabrieksgebouwen, die eene oppervlakte van 9 morgen besloegen, zijn voor de helft vernield, raet vele kostbare machines. Van de 1600 arbeiders in de fabriek zijn er 300 tijdelijk nu zonder werk, Voor de lieden, die jammeren over het verval van Engeland's industrieele en comraer- cieele welvaart, discht een blad het feit op,^ da het aantal faillissementen in Engeland er. Wales tot dusver 942 miuder was in 1881 dan in 1880. Het officieuse Berlijnsche dagblad de Post deelde mede, dat aan den vice-minister van buitenlandsche zaken, den heer Busch, die in het laatst van November met verlof naar Italië is op reis gegaan, last is gegeven Rome aan te doen om de onderhandelingen voort te zetten, die tusschen den heer von Schlözer en kardinaal Jacobini zijn aangeknoopt. Binnen eenige weken wordt Von Schlözer zelf uit Amerika te Berlijn terugverwacht. Gelijk men weet is hij bestemd om gezant bij het Vaticaan te worden. liet trekt te Berlijn zeer de aandacht dat de kroonprins in den laatsten tijd telkens lang durige conferenties heeft met (len rijkskanselier. Door een scheikundige te Dresden is een verbetering aangebracht in de stoven bestemd om de waterstoven te vervangen. Het vorig jaar Js uitgevonden om een metalen stoof te. vullen met acetas sodae (azijnzure soda). Volgens dien scheikundige is het nog beter te nemen 100 volumen deelen hyposulphas sodae en een deel acetas sodae. Stoven daarmede ge vuld blijven na voorafgaande verwarming in kokend water tien tot vijftien uur warm. Hij heeft tevens een practisch model uitge dacht, en het lijdt geen twijfel of de doove kooltjes krijgen nu volkomen gedaan. Als een groote zeldzaamheid wordt mede gedeeld, dat onlangs te St. Blasien in het Schwarzwalcl een jager een gersbok heeft ge schoten, iets wat nog nooit in het zuiden van het Schwartzwald gebeurd is. Men vermoedt dat het dier uil de Aalgau afkomstig is en daar ver.dwaald was geraakt. Dezer dagen bespraken eenige vaste be zoekers van den circus Renz te Berlijn het onheil dat dezer dagen te Weenen plaats had met den eigenaar van genoemd paardenspel. „Zou men ingeval van brand hier zich gemakkelijk en snel kunnen verwijderen?" vroeg een der aanwezigen. „Wel zeker", luidde het antwoord des heeren Renz. „De corridors hier mochten wel wat breeder zijn", meende een ander. „Wat praat je toch van breeder? Ik rijd met een rijtuig met vier paarden bespannen, het gebouw in, (1e corridors door en weer uit!" „Wie van (1e heeren wedt met me om een fijne fle3ch?" riep de directeur op tartende wijze. Allen tegelijk hielden de weddenschap. 'tWas in den voormiddag. Niets verhinderde het plan dadelijk uit te voeren. Een vierspan stond weldra voor een jachtwagen. De heer Renz steeg er in met een paar der bezoekers en Volvoerde op staanden voet zijne belofte zonder eenige hapering. Uitstijgende vroeg hij Jjichenïle: „Nu, mijne heeren, zijn de corridors niet zoo breed als ik gezegd heb?" De keizer, die diep getroffen en verontwaar digd is over de ramp in het Ringtheater, houdt zich uitsluitend bezig met al wat daarop be trekking heeft. Hij bezocht Maandag het gebouw der opera, liet het brandscherra werken, het gas uitdraaien en deed de ronde door de corridors bij het licht der olielampen, om te zien of dat voldoende was. Op zijn last zullen de nooddeu- reu altijd open zijn, de deuren der gaanderijen verwijd en nog eenige andere verbeteringen aan gebracht worden. Z. M. moet van plan zijn al de schouwburgen te Weenen persoonlijk te onderzoeken. Het aantal verongelukten bij den brand is nog niet nauwkeurig bekend. Van 620 personen is het boven alien twijfel verheven, dat zij bij de ramp den dood vonden, en van dezen zijn slechts 286 lijken gevonden en kunnen herkend worden. Verder zijn 334 personen als vermist opgegeven, maar van dezen is nog niet stellig geconstateerd, dat zij bij den brand zijn omge komen; van 80 ongeveer is dit altans nog zeer twijfelachtig. Daar het uitbreken van de runderpest in verscheidene Duitsche plaatsen in de nabijheid der Oosten rij ksche grenzen geconstateerd is, heeft de regeering den in en doorvoer aan de grenzen der monarchie, zoo aan de land- als aan de zeezijde verboden van vee, huiden, vet enz., afkomstig uit Duitsehland en Luxemburg. Uit Pesth wordt gemeld, dat in Herzego- winu de toestand ernstig is en troebelen te vreezen zijn, en dat de muiters in eukele dis tricten deu toestand 'oeheerschen. De Oosten- rij ksche overheid te Spezzia legde beslag op een Ilaliaansch schip, det wapenen en ammunitie voor de muiters aan boord had. De Romeinsche correspondent van "Figaro*', van 's pausen toestand in betrekking tot Italië sprekendemeent te weten, dat er gewichtige gebeurtenissen te dier zake in aantocht zijn daar eenige groote mogendheden met elkander in gedachtenwisseling zijn getreden om tot eene schikking te geraken, die den paus eene onaf hankelijkheid zal verzekeren beter dan hem bij de waarborgenwet verschaft is. In plaats van die wetdie door het Italiaansche parlement gemaakt, ook door dat parlement herroepen kan worden, zou men eene internationale regeling willenen dat, meent de correspondent, geeft den sleutel tot de gematigdheid en behoedzaam heid die Leo XIII in zijne jongste toespraken tot de rondom hem verzamelde bisschoppen in acht heeft genomen. Bij de kamer is een voorstel ingekomen, strekkende om geen asylrecht te verleenen aan de bedrijvers van aanslagen of moorden op ge kroonde hoofden of aan hunne medeplichtigen, maar die personen op aanvraag steeds uit te leveren- Te Pisa hebben, naar men zegt, tengevolge van het uittartend gedrag van eenige Fransche pelgrims botsingen plaats gehad tusschen hen en studenten, die hunne liederen ter eere van den Paus met geheel tegenovergestelde kreten beantwoordden. De zaak is in onderzoek. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijcn zullen, op de repetitie a. s.jMaandag de volgende stukken worden g^-* zongen 1. Saul's lierzang. Gevaert. 2. Mijn Scheepje. Beschnidt. 4. Omhoog, Heinze. Tilburg, 24 December 188il Ter beantwoording van de bedenkingen door ged. staten aan den gemeenteraad kenbaar ge maakt betreffende de begrooting over 1882 hoofdzakelijk omtrent de steeds verhoogde op voering der kosten van bet armwezen (op de begrooting over 1882 uitgetrokken tot een bedrag van f15,000), is door den gemeenteraad een adres aan dat college gezonden, waarin vooreerst de aandacht wordt gevestigd op de vermeerdering der verplegingskosten van oude mannen en ge- brekkigen en ooglijders wier aantal steeds toe neemt en verder gewezen wordt op 't vele goededat door de bijzondere instellingen en particuliere liefdadigheid in deze gemeente voor de armen geschiedt, zoodat de raad geenszins het gevoelen deelt van ged. staten waar deze beweren dat de kerkelijke en bijzondere liefda digheid door het verhoogen van den post der armen uit dc algemeene kas, te dezer plaatse zou verlamd worden. Uit een daarbij overge- legden staat blijktdat in 1853 bij eene bevol king van 15,113 zielen en eene opbrengst van den hoofdelijken omslag van f 21,800 de ar- menrekening f10,238 bedroeg, terwijl in 1881, bij eene bevolking van 28,930 inwoners en eene heffing van den hoofdelijken omslag van p. m. f30,000, de armenrekening f 13,1750 bedraagt. Reeds eenige jaren geledeiï is door den gemeenteraad besloten de voornaamste straten van troittoirs te voorzien. Dat besluit is echter grootendeels onuitgevoerd gebleven (laar in vple straten de trottoirbanden alleen zijn gelegd. In de laatstelijk gehouden vergadering van den raad is nu op sterken aandrang van een der leden

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2