Nummer 2. Donderdag 5 Januari 1882. 5e Jaargang. ÜuxTletTm. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. L 'J XJ BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. die den laatsten tijd eenige exemplaren van deze courant op zicht ontvingen en geen abonnement verlangen, worden beleefd verzocht de eerstvoJgende nummers terug te zenden. Wij zulle 1 zoo vrij zijn hen, die de courant blijven ontvangen, als abonnés te beschouwen. Dit blad verschijn'. Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs oer 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenti'ën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel graote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3manl ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnlnnd worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. De republikeinen zijn woedend, het woord is niet te sterk tegen Gain bel ta wegens zijne be noemingen waarmede hij een slag in het aan gezicht gegeven heeft aan zijn geheele partij die hem de overwinning mogelijk maakte in de dagen van gevaar, en die thans de beste plaatsen ziet weggegeven aan lieden, die tijdens den 16 Mei hun vingers geblind hadden. In een land als Frankrijkwaar liet een hartstocht is een staatsbetrekking te bekleeder. en waar de aan zienlijke lieden niet arrzelen te gaan solliciteeren, zelfs bij de kleinsten om hun steun voor een nieuwe betrekking, maakt zulks nog meer sensatie, dan in eenig ander land het geval zou zijn. De Siècle een blad, welks republikeinsche gevoelens niet verdacht zijn. zij is het orgaan van Brisson, den voo zitter der kamer ver oordeelt teu strengste de benoeming van Weiss tot directeur der pol tieke aangelegenheden bij buitenlandsche zaken. Het blad ziet daarin een bewijs van een opzettelijk ignoreeren van de ge moedsbezwaren der democratie en noemt Gam- betta's handelwijze geheel in strijd met de over leveringen van het republikeinsche Frankrijk. Hét 'blad acht ook eene dergelijke samenstelling van het ambtenaarspersoneel niet zonder gevaar, Veel feller nog is de Parijsche beriehtgevei der „Kölnische", die in deze benoeming slechts LXXVII. Stilte voor den storm. Routh stond nog lang, nadat hij George en Harriet uit het oog verloren had aan het ven stercn vol toorn en woede koesterde, hij bet verlangen te welen wat er tusschen die beiden gesproken .werd. Hij gevoelde zich als een wild dier in eeu strik. Al zijne voorzichtigheid en sluwheid hadden hem dus niet verder gebracht! Vreemd was hetdat hij tot nu toe zelden aan dien doode gedacht had. Gcene nieuwsgierigheid, hoegenaamd had hem gekweld. Hij had in de wereld van genot en bedwelming zoo vele men- schen ontmoetdie geen bloedverwanten hadden, naar welke niemand gevraagd om wier plotse ling verdwijnen van het wereldtooneel niemand -,ich bekommerd had dat Deane in weerwil Min dier.s ongelukkig einde, waartoe hij in be- tnkking stond nauwelijks zijn belangstelling ga.nde maakte. Als hij nu in het licht der genaakte ontdekking op alles terugzagkon hij nog niets ontdekken dat hij vroeger over het liooP. had gezien en tot de identiteit des over leden! .i kon leiden. Niet de minste poging om iets te verbergen had Rouths nieuwsgierigheid tot onderzoek aangespoord. Hij had nooit ge tracht s aangaande Philip Deane's vroegere léven te vernemenmaar hem steeds beschouwd als een d r raadselen van zijn eigen leven dat zoo rijk a;n raadselen was, en had toen, zooveel hij vermochtgetracht, hem te vergeten. Nooit echter had Iets zulk een indruk op hem gemaakt, als de ontdeï - ing van den vorigen dag. Na het gesprek me zijne vrouwwas de eerste schrik in eene bKnde woede overgegaan zoo ais hij die nooit ha ondervonden, doch waarvan hij het gevaar, zelfs v; midden van die werking cijDer hartstochtenduidelijk inzag. een nieuwen zet van Gamhetta ziet om zijne eigene presidentsverkiezing te bevorderen, hoe evenwel is niet recht duidelijk. De prefect van het Seinedepartement is overleden waarschijnlijk tengevolge van te groote inspanning bij zijn zvvaren arbeid. Roustan i9 te Tunis aangekomen en door de Fransche kolonie hartelijk verwelkomd. Een dezer kolonisten die doorgaans niet het beste gedeelte der Fransche natie vertegenwoordigen, hield eene krachtige toespraakwaarin hij in verzet kwam tegen de lasterlijke beschuldigingen waaraan de heer Roustan heeft blootgestaan (en weswege hij tot de kosten van het geding is veroordeeld) en hem de verzekering gaf van de gehechtheid zijner landgenooten. De bladen van Gambetta stellen het voor als ware de expeditie in Tunis reeds geëindigd. Le Temps daarentegen ontvangt berichten volgens welke ze eigenlijk nog eerst recht zou moeten beginnen althans wanneer de Franschen er nog waren en niet reeds de gevaarlijkste punten hadden ontruimd. Het belangrijke bankiersbuis „Les Hls de J. J. Piganeau te Bordeaux heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief wordt op 30 millioen begroot. Verscheidene Parijsche bankiers zijn daarbij sterk betrokken. Men vree9t andere faillissementen te Bordeaux. Sedert eenige dagen woedt er te Bordeaux een hevige storm waardoor geen enkel schip kan binnenkomen. Men vreest ernstig voor zee rampen. Te Tours is weder een geval van vergifti ging door gas voorgekomen. Men vond dezer dagen den tapper van de kazerne der Recollets en zijn vrouw dood in hun slaapkamer liggen, terwijl uit een sterke gaslucht in het vertrek bleek dat hun dood daardoor veroorzaakt was. Er was in die kamer of de aangrenzende ver trekken geen gasleiding. Maar den vorigen avond waren werklieden uil de gasfabriek in d« onmid- delijke nabijheid bezig geweest met het leggen Hij geleek een mensclidie op eene ijzing wekkende hoogte over een koord gaatwien bij de minste duizeling de dood te wachten staat en die echter de verzoeking niet weerstaan kan naar beneden en rondom zich te zien. De ernstige waarschuwing zijner vrouw was niet zonder indruk op zijn verstand gebleven ofschoon bij zijn hart er tegen verhard had. Het was on mogelijk dat haar scherp oordeel haar helder vernuft dat voor niets terugbeefde eigen schappen welke hij vroeger in Harriet zoo hoog geschat had een man van Routli9 verstand zoo op eens van geene waarde zouden toeschijnen. Nog had zijn plotselinge hartstocht voor de schoone Amerikaanschc hem zijn verstand niet doen verliezen maar integendeel zag hij zeer goed in dat Harriet gelijk hadhoezeer hij alles deed o r. zich tegen hare meening aan te kanten. In dien inwendigen strijd van verstand en hartstocht lag eene smartwaaraan hij zich te vergeefs z^cht te onttrekken. De onmogelijkheid om eene aanstaande ontdekking voor te komen, de nieuwe misdaad waardoor hij alleen hopen kon elk vermoeden van zich af te weren, eene plotselingevertwijfelende vrees dat Harriet hem in deze beslissende uren aan zich zeiven zou overlaten een verschrikkelijkhuivering wekkend gevoel van hopeloosheid in den hem verterenden niet te overwinnen hartstocht voor eene vrouw die hem met eene berekende eoquet- terie pijnigde; dat waren de elementen, die in het snoode en verdorven hart van dien man streden terwijl hij daar voor het venster stond, waar anders zijne vrouw gewoon was te zitten en de marteling op hare manier te dragen. Langzamerhand echter verkreeg de eene vrees de heerschappij over de andere. Het was de vrees voor Harriet. Moest het ergste gebeuren dan bleef er slechts -één middel over. George moest als het offer vallen. 7-ou Harriet dat ooit dulden Hij kon het doen, dat laatste wanhopige middel lag in z\jue hand' Vroeger hadden zij van pijpen en hadden daarbij verzuimd een afgebroken pijp behoorlijk dicht te maken; ten gevolge waarvan gas in den grond en door den vloer in de kamer was gedrongen. Twee vrouwen die in een naburig vertrek sliepen, zijn ongesteld door bet ingeademde gas. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Voor eenige dagen riep iemand in den schouwburg te Besanpon, terwijl de Favorite ge speeld werd „brand Onmiddellijk stoof een ieder op om naar buiten te dringen. De een liep den ander overhoop en menigeen werd ge kwetst. Te midden van bet tumult kwam de directeur op het toon eel om de aanwezigen ge rust te stellen er was geen spoor van brand, Het bleek naderhand dat eenige. zakkenrollers van het gedrang en de ontsteltenis gebruik hadden gemaakt ter uitoefening hunner industrie. De „Justice" en „Citoven- maken een oproeping van Vera Zasoulitsch en Petrus Lavrof aam de radicale en socialistische drukpers bekend, om ter hulp te komen aan allen, die in Rusland lijden tengevolge van den strijd tegen het despo tisme aldaar. De oproeping geschiedt uit naam tier Russische vereeniging van het Roode Kruis en van den wil de9 volks. Dat mag met recht heeten „'t ziet er Spaansch uitEr komt tot besluit van het jaar uit Spanje een bericht, dat de moeite waard is. Zoover had men het in andere landen toch nog nooit gebracht en het is te hopen dat wij het nooit zoover zullen brengen. Formeel is een voorstel ingediend om den hoofddirecteur der posterijen van zijn post le ontslaan. Niet omdat de Spaansche posterijen wel van dat toezicht ontslagen kunnen worden. Integendeel. Er is aan 't licht gekomen dat bij de posterijen een geheele bende van dieven en vervalschers in dienst is. Een beambte werd aangehouden, die 170 brieven met geldswaarde verduisterd had en nu kwam de bedriegerij waaraan bijna allen medeplichtig zijn, voor den dag. alle mogelijke kansen besproken een plan ter ontvluchting geregeld en bepaald doch nooit had hij bij dat alles ilit plan geheel opgegeven, Dallrs te verklagen en nu zag hij zich daatoc iu staat gesteld door medehulp van Jim Swain. Harriet was hem hiertoe altijd in den weg ge weest en was het hem nu meer dan ooit. Hij had niet meer dienzelfden invloed op haar als weleer dat «vist hij en bovendien had hij thans hare jaloezie opgewekt. Instinctmatig gevoelde hij dat hem van dien kant een groot gevaar dreigde. Hij wist niet bij ervari g, hoe ver de ijverzucht Harriet zou kunnen vervoeren maar hij kende hare liefde en de ondankbare beefde tot in het diepste zijner ziel, ais hij ',ich de krachtde onverschrokkenheid de toewijding en de hartstochtelijk dier lietcle voor den gerst stelde en daarbij bedacht dat alles zich nu tegen hem keeren kon. Hij gevoelde niet de minste aandoening van medelijden met haar, dacht niet aan de smartwelke zulk eene bedrogenemis kende liefde gevoelen moestnoch aan die ge heele verlatenheid en eenzaamheidwaarin zij zich bevond terwijl zij hem haar geheele leven had toegewijd. Hij zou die liefde welke hem zoo geheel onbaatzuchtig gedieend had thans als het aan zijne plannen bevorderlijk kon zijn, kunnen vervloeken. Het was niet te ontkennen dat Harriet een juisten blik geslagen had op de toestanden waarin zij verkeerden en die aanstaande waren. Hij don nu nog het dreigend gevaar ontkomen, zooveel geld met zich nemen dat hij aan gene zijde des occaans als eer. welgesteld man kon leven of de eene of andere industiieele onder neming beginnen doch die gedachte was hem verschrikkelijk. Zulx een ellendigeentonig vooruitzicht deed hem reeds sidderen Zulk een vooruitzicht zou hem gehinderd hebben toen hij Harriet nog liefhad thansnu hij haar vreesdehaar moede wasbaar haattekwam hem de gedachte aan zulk een leven erger voor dan de dood. En ondersteld dat hij Dallas be- Dagelijks werden brieven aan vreemde en bin- nenlandsche banken nagekeken. De inhoud diende doorgaans om de ambtenaren in staat te stellen zich geld of wissels te doen afgeven. Schreef een bankier, „ik zend u lieden of morgen zooveel", dan werd zijn brief afgewacht cn van den inhoud beroofd. Men bi rekent, dat zoowat een 4000 tal brieven op die wijze bestolen zijn. In alb plaatsen, vooral echter te Madrid, zijn ambtena ren in hechtenis genomen, Wat echter de zaak nog ernstiger maakti9 dat de afgevaardigde, die de zaak aan het licht bracht, dit uit wraak deed, omdat de postmeester, die teven* het loezicht op de spoorwegen heeft, hem een vrij kaart op de treinen voor zijn vader geweig-rd heeft. Het schijnt dat de Engelscbe politie eindelijk in liet bezit is van aanwijzingen omtrent den diefstal van liet lijk van lord Crawford. Enkele der misdadigers zijn bekend, maar de politie wil ze nog niet arresteeren en houdt ze slechts in het oog om daardoor gemakkelijker de overigen te ontdekken. Het onderzoek heeft reeds uit gemaakt, dat het lijk in Mei gestolen is en door een rijtuig met twee paarden vervoerd. Tot bij Fonrdon heeft men het spoor der dieven kunnen volgen. Men vermoedt, dat het lijk vandaar naar Londen en verder op een Italiaansch j; ht is overgebracht. Volgens de Bombay Gazette zouden er tusschen de Eastern Electric Light Company en de Suez Canal Company onderhandelingen zijn aangeknoopt, om het Suezkanaal door electriciteit te verlichten. De schepen zouden dan steeds kunnen door gaan en niet, zooals nu, 's avonds het ank moeten laten vallen. Majoor Street, directeur van de Eastern Electric Light Company, bevindt zich op liet. oogenblik in Egypte, waar hij m. den heer Lemasson, hoofdingenieur der kana<. maatschappij onderhandelt, om eenige gederii" \an het kanaal te verlichten, zoodat de baggc schuldigde en Harriet weigerde hem ter zijde staan, wat dan? Dan bevond hij zich in open baren strijd met baar. Maar verraden kon zij hem nietwant zij was zijne echtgenoot, en kon niet tegen hem getuigen, en daarin lag, mocht het ergste gebeuren, zijne veiligheid. En waarom zou hij dan nog langer zijne gedachten voor zich verborgen trachten te houden Sedert eenVe dagen had er eene verandering met hem p!a 'f?'s gehad die liera zelf zou verschrikt hebben, z[,o hij zich daarvan rekenschap gegeven had. l ij haatte haar, haatte haar niet alleen omdat lij eene andere vrouw met waanzinnigen hartstocht bemindemaar omdat zij het levend, sprekend lid was dat hem aan zijn verleden herinnerde. En dat zij tui gelijk had dat het gezond ver stand en alle waarschijnlijkheid aan hare zijde zijn moestals zij hem tot vluchten aanspoorde op een oogenblik dat zijne betrekking zulk een gunstig aanzien begon te verkrijgennu zijne laatste speculatie hem geluk en rijkdom voor spelde dat maakte hem bijna waanzinnig. Eu toen vertoonde zioh voor zijn gepijnigde ziel eene mogelijkheideen vooruitzicht van genot. Zou het hem misschien niet gelukken de schoone betooverende vrouwdie hem een enkelen blik barer zegevierende oogen overwonnen, met eene enkele beweging harer hand bedwongen had zooveel liefde voor hem in te boezemen dat zij zich ook aan hem ten offer bracht. Zon hij niet aan de banden die hem thans nog ge vangen hielden kunnen ontvluchten om een nieuw vrij leven vol rijkdom geluk en liefde aan te vangen Zij had zijne welsprekende hartochtelijke taal goedgunstig aangehoord had hem eene vrijheid vergund die eigenlijk in strijd was met de gestrenge wetten der maatschappij zij hal zooveel behagen in zijnen omgang ver raden en zijne opiecbte hulde zonder bedenking aangenomen dat hij zich gerechtigd hieldop grond van een en ander een gebouw van schoone verwachtingen op te trekken 'ordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1