4 Spanj e. Oostenrijk. Engeland. Italië. Griekenland. BINNENLAND. Duitschland. Rusland. Amerika. Hj te> N UITVOERINGEN. Tf e t( vi u: b< m te keinsche garde. De slippen van het lijkkleed werden gehouden door Léon Say, voorzitter van den senaat, Camescas9eprefect van politie, generaal Lecointe, gouverneur van Parijs, Dessaud voorzitter der kamer van koophandel, Engelhard, voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, en Laurent, voorzitter van den prefectuurraad. Al de groote lichamen waren vertegenwoordigd. De president der republiek was gerepresenteerd door generaal Pittié, chef van zijn militair huis. De stoet telde meer dan 5000 personen. Bij het graf sprak de senator Eugène Pelletan, een der oudste vrienden van Hérold eenige gevoelvolle woorden. Van een bedrog op groote schaal is voor eenige dagen een ingezetene van Habana dupe geworden. Er kwam daar op 24 December een telegram aan uit Madrid, dat de hoofdprijs van 500,000 dollars van de nationale loterij was gevallen op een lot te Habana, waarvan het nummer werd opgegeveu. Er werd terstond geseind naar de bankiersfirma Borjcs Co., om te vragen of de dépêche echt was, en er kwam bevestigend antwoord. Toen werd het lot ver handeld en de rechthebbende kocht daarvoor een kabelwissel van 1 milliocn fr. op Parijs. Nu is het uitgekomen dat de dépêches valsch waren. Er moet reden zijn te gelooven, dat de zwendelaars den buit niet meester zullen worden. De officieu9e bladen beginnen nu langzamerhand de geruchten tegen te spreken als zou Von Bismarck voornemens wezen de quaestie van den tegenwoordigen toestand van den paus voor te leggen aan een congres. Toch schemert door, dat dienaangaande (de herstelling der wereldlijke macht) inderdaad officieuse voorstellen zijn ge daan maar dat op een en ander tot heden nog geen antwoord is ontvangen. Te Weenen is dezer dagen op 54 jarigen leeftijd overleden de gewezen ritmeester Götz baron von Berlichingen een rechtstreeksch af stammeling van ridder Götz met de ijzeren hand. Hij was een vermetel ruiter en diende vele jaren met onderscheiding in het Oostenrijksche leger, maar uitsluitend in tijden van oorlog. Zijn niet onaanzienlijk vermogen gaat op zijn broeder over een kamerheer des Groothertogs van Baden. De Londensche dagbladen beschouwen het tot stand komen van het handelverdrag met Frankrijk tamelijk wel als eene hopelooze zaak. In 1881 hebben de staats-ontvangsten in Engeland 3.391.789 pond sterling meer bedragen dan in het vorige jaar. Op het oogenblik dat 4000 Iersche land eigenaren zich te Dublin vereenigden om te protesteeren tegen de wijze waarop de onder- commissiën de Land-act uitvoerenhad in het gemeentehuis te Dublin eene manifestatie van geheel anderen aard plaats. De corporatie, die daar vergaderde nam met 29 tegen 23 stemmen een besluit aan waarbij aan Parnell en Dillon het vrije burgerrecht der stad werd verleend als een protest tegen hun gevangenschap. Een afschrift van dat besluit zal aan den onderkoning van Ierland worden gezonden met verzoek om Parnell en Dillon 24 uren uit hunne gevangenis te ontslaan teneinde het voorwerp eener ovatie te wezen, 't Is wel te betwijfelen of de onder koning zoo genadig wezen zal. In Afghanistan is naar the Times ver neemt de burgeroorlog nog altijd niet voor goed geëindigd. De pretendent Ajub-Khan moet weer bezig zijn met het organiseeren van een leger. Het voorgenomen bezoek van Emir Abdur- Rahmann aan Engelsch-Indië zal dientengevolge nog wel eenigen tijd dienen te worden uitgesteld. Bij Mullingarin Ierland is weer een „agrarische" moord gepleegd. In het huis van een 80 jarige weduwedie daar met haar beide dochters woonde drong Zaterdagmorgen éen man de woonkamer binnen, waar de oude vrouw met een der dochters bezig was en schoot op haar. De schoten misten, de beide vrouwen vluchtten naar de slaapkamerwaar de tweede dochter zich bevond en sloten de deur van binnen. Maar de aanvallei trapte de deur in, loste verscheidene schoten op de drie vrouwen en doodde een der dochtersterwijl de andere zwaar gewond werd. De dader is men als naar gewoonte, niet op het spoor. Als reden voor den aanslag wordt opgegeven dat de weduwe en hare dochters ver dacht werden van inlichtingen aan de politie te verstrekken. De Times verneemt uit Konstan tinopel dat de Sultan de candidatuur van het muiter- hoofd Ali-Ben-Khalifa voor den troon van Tunis begunstigt. Het geïnspireerde orgaan Eldjewaif verklaart dat het niet zenden van troepen naar Tunis gei nszins een gevolg is van vrees bij de Porte voor Frankrijkmaar van overleg met Duit8chland. In Noord-Afrika zijn de Arabieren eendrachriger dan ooit; 170,000 staan gereed in de lente den strijd te hervatten. De bladen melden dat zoodra de kamer de kieswet heeft goedgekeurdzooals de senaat die wijzigde, en het handelsverdrag met Frankrijk in beraadslaging genomen zal hebben, de zitting gesloten zal worden. Reeds twee jaren heeft die zitting geduurd. De sluiting en de daarop volgende heropening moeten strekken om den koning de gelegpnheid te geven zijn gevoelen betreffende den politieken toestand des lands te doen kennen wat voor het oogenblik naar aan leiding der toenemende verwikkeling var. veel gewicht geacht wordt. Het blijktdat koning Humbert van Italië in zijn antwooid op den Nieuwjaarswensch van het bureau der kamerook nog gewezen heeft op de wenschelijkheid om de organisatie van het leger te bespoedigen en te volmaken. In verband met de passage van Z. M. 's toespraak tot afkeuring van vreemde inmenging, hecht men aan deze verklaring meer dan gewone waarde. De bladen van verschillende kleur brengen hulde aan s konir.gs flinke houding tegenover de aan Von Bismarck toegeschreven plannen. Bij verkiezingeu in Griekenland als weei, onlangs zijn gehouden is het de gewoonte/, dat de caudidaten zoogenaamde „verkiezingswan delingen,, houden d. i.zich met hunne vrienden begeven naar drukbezochte plaatsen, als Cafe's enz., om kiezers te werven. De gewonnen zielen sluiten zich dan bij den stoet aan en deze steeds aangroeiende wandelende réclame wordt dan voortgezet, ongeveer als de Romeinsche Patriciërs, door hunnen clienten omstuwd naar het Forum togen. Dat dergelijke wandelingen wel eens tot botsingen leiden is licht te raden en ook nu weer zijn op Corfu Chalkis enz., zelfs dooden gezegd hadden enz. enz. en dat hij in de laatste zittiing zelfs een zijner bewakers met een klap durfde dreigen wanneer deze weêr de hand op zijn schouders durfde leggen. Wel half Januari, vreest men, zal het worden eer deze walgelijke komedie uit is en Garfield's moordenaar waar hij wezeu moet. Had men nog voor eenige dagen in de Vereenigde Staten buitengewoon zacht weder, net nieuwe jaar heeft er den winter aangebracht met sneeuw en ijs. De St. Larens-rivierde Mississipi en de Missouri zijn dichtgevroren. Ie Sioux-cityin Jowa, is een spoorwegbrug door het ijs vernield. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zonndag de volgende stukken worden ge zongen 1. Morgenlied. Drobisch. 2. Abschiedsstandcheu. Müller. 4. Donau-wals. Strauss. Tilburg, 8 Januari 1882. Hoewel er uit onze stad ook wel eens een noodkreet opstijgt over gedrukte industrie en bezwaren over het gewijzigde handelstractaat met Frankrijk, bevestigen de tallooze lichten die avond aan avond in de talrijke fabrieken tot negen en bij sommige tot tien uur des avonds zijn waar te nemen, die kwade geruchten niet. Ook de steeds hooger klimmende prijzen voor boawgrond in deze nijvere plaats voedt het ver moeden dat het er hier nog zoo erg niet uitziet. Waalwijk, 8 Januari 1882. Verleden Donderdag is alhier de acte gepas seerd, waarbij de zaak van het sluisje en den nieuwen waterloop aan de haven, overeenkomstig het indertijd door den heer Van Iersel in deu raad gedaan voorstel, geregeld wordt. ^Hiermede is deze aangelegenheid, die geruimen <Bjd hangende is geweest, afgedaan. v Donderdag-avond gaf de rederijkerskamer „Uitspanning door Oefening" haar eerste winter- uitvoering. Het hoofdstuk „John Alman" of schoon een stuk van grooten omvangwerd over t'geheel flink en gevoelvol afgewerkt en boeide van 't begin tot het einde de aandacht van het zeer talrijk publiek, dat den acteurs de ondubbelzinnigste bewijzen van goedkeuring gaf. Jammer was 't dat sommige spelers niet altijd even rolvast waren; dit deed wel eenigs- zins afbreuk aan het effect, dat hun overigens uitstekend spel maakte. „Tooneelstudien", dat hierna gegeven werd is een opgewekt en geestig stukje, vol humor. gevallen. Ue animo ,oor de verkiezingen was groot .J f" °Pg™ft. e° geestig stukje, vol humor Heen om aan de verkiezinw-manoT™^ fl onberispelijk opgevoerd en de ver-1 Alleen om aan de verkiezings-manoeuvres te kunnen deelnemenhadden 200 officieren en ambtenaren tijdelijk nonactiviteit gevraagd. Door de toenemende zucht tot landverhuizing zijn in verscheidene streken van Duitschland de gronden zeer in prijs gedaald. Dezer dagen werd op een verkooping te Feiliu de Rijnpro vincie voor weilanddat eenige jaren geleden 4 a 5 th. per are are kostte4 a 5 mark be taald dus ongeveer een derde van den prijs terwijl een weinig verder gelegen bouwland nog meer in prijs gedaald was. Daarbij komtdat menig kooper niet in staat zal zijn op zijn tijd te betalen en dan genood zaakt zal wezen, zijn eigendom beneden de waarde weder te verkoopen. Te Fell is, tengevolge van de landverhuizingin den laatsten tijdvoor een som van f90,000 aan onroerende goederen verkochtwelk bedrag voor het grootste gedeelte nog dnor de koopers afbetaald moet worden. Naar men uit Berlijn berichtzullen 36 Pruisische officierenvoor het meerendeel van de genie en artilleriein Turkschen dienst overgaan om behulpzaam te zijn bij de reorga nisatie van het Turksche leger. In den laatsten ministerraad moet men het weer over de veelbesproken staatkundig- kerkelijke voordracht gehad hebbpnomtrent welks inhoud men nog steeds allerlei gissingen maaktmaar zonder daarvoor bepaalden grond te hebben. Uit Warschau wordt gemeld dat de pa trouilles op straat voortduren omdat men eene hernieuwing der ongeregeldheden verwachtte. De Daily News verneemt uit Weenen dat, volgens ooggetuigen uit Krakau aangekomen er te War schau eene onbeschrijfelijke vernieling is aange richt. Geheele straten zijn verwoest. De prijzen der voedingsmiddelen zijn er buitensporig, de handel staat stilen er waren talrijke bankroeten De keizer zond aan de slachtoffers honderddui zend roebels. - Een bende van honderd boeren uit het district Warschau heeft getracht de huizen der joden in de voorstad Pragga te plunderen. Hunne poging mislukte echter, en al de rustverstoorders werden gevangen genomen. De czaar van Rusland moet in den laatsten tijd zoo nu en dan brieven der nihilisten ontvangen waarin hij herinnerd wordt, dat men ondanks alle voorzorgen toch zal beletten dat de kroning in het volgend jaar plaats heeft. - Bij de Russische dames bestaat een ware manie om voor dokter te studeeren. Bij den aanvang van elk studiejaar laten zich tal van schoonen inschrijven, maar ongelukkig moeten er steeds worden afgewezen daar het aantal dat geplaatst wordt slechts zeventig bedraagt. Dat het de dames ernst is blijkt uit de examens. Bijna allen slagen wat nitt zelden aanleiding tot moeielijk heden geeft daar het lot dan moet beslissen wie de gelukkigen zijn die toegelaten kunnen worden. Er zijn nu in Rusland reeds als vrouwelijke dokters werkzaam in de genees kundige faculteiten 12 in de zemstvos 30 en in de hospitalen 40 en allen dragen met eer de insignes voor haar door den overleden keizer van Rusland ingsteld. Naar men uit Konstantir.opel meldt is Noury Pachaeen der veroordeelden in het proces van den moord op Abdul-Aziz te Taif, waarheen hij verbannen was overleden. Guiteau krijgt voortaan gevangeniskost en mag geen brieven of bladen meer ontvangen. Wie soms over dezen maatregelop den armen gevangene toegepast-, mocht jammeren wete, dat de vlegel in den laatsten tijd telkens de zittingen opende met verhalen van wat hij gegeten had, wie hem bezocht hadden wat die en die dame hem had geschreven, twat de oouranten weêr orer hem U schillende typen werden meesterlijk weergegeven. Vooral de coupletten, waarin verschillende Waal- wijksche toestanden geschilderd werden, hadden groot succes. De vervaardiger kan verzekerd zijn, dat zijn lied het publiek in 't geheel niet „tureluursch" maakte. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg is gekozen de heer Mr. P. C. 't Hooft (antirevoluti- onnair) met 1228 stemmen. Op den heer H. J. Bool (liberaal) waren 1109 stemmen uit gebracht. De gemeenteraad van Boxtel heeft den heer Festen, concessionaris van den stoomtram Tilburg-Oss zijn verzoek toegestaan, om het marktveld als eindstation te bezigen onder de voorwaarde evenwel, dat in de kom van het dorp, ongeveer drie minuten gaans, gebruik moet worden gemaakt niet van stoom maar van paar denkracht. Naar wij vernemen is door gedeputeerde staten dezer provincie goedkeuring verleend aan dc voorwaarden, wearonder door den raad der gemeente Vrijhoeven-Capelle aan den heer J. Van den Elzen te Tilburg vergunning is verleend voor den aanleg van een stoomtramweg op ee nige straten en wegen in deze gemeente, ten dienste van den stoomtram Kaatsheuvel-Capelle. De raad der gemeente Boekei heeft aan den heer A. L. Festen, brrgemeester te Heeswijk concessie verleend voor den aanleg en de ex ploitatie van een stoomtramweg door deze ge meente. Naar wij vernemen zal kaptein Bruins gezagvoerder worden op de Conrad, terwijl de kapitein van dat schip een der nieuwe booten zal comraandeeren. Binnen kort zal tusschen 's Hertogenbosch, Gorinchem, Zierikzee, Middelburg en Vlissingen een stoombootdienst geopend worden voor het vervoer van goederen en vee. Een nieuwe boot, de Zeelandia, is daartoe op de werf der heeren J. en K. Smit te Kinderdijk aangebouwd. Men heeft wel eens de bedenking gemaakt dat de electriciteit toch nooit het gas in huis geheel zou kunnen verrangen, aangezien men met dit laatste op elk portaal of trap een pitje kan branden en men toch moeielijk zulke groote lampen op een portaal kon branden. Dat ook dit bezwaar er geen meer is, zal weldra in de Passage te Rotterdam blijken. De winkels, die tot het aanleggen van electrisch lieht besluiten, zullen kleine lampjes krijgen, van zeer ernïiftige vinding. Boven op de pijp van het gaslicht, waar nu de gewone brander staat, zoodat men niets aan de geleidingen of plaatsing der kronen hoeft te veranderen, wordt een dragertje geschroefd, waarop zich twee veeren bevinden, die in ver binding staan met de geleiddradentusschen deze veeren wordt, het lampje, een glazen bol ter grootte en in ,t model van een flinken ci troen geplaatstde veeren drukken tegen de platinadraadjes en deze loopen uit in een spiraal, welke door den stroom gegloeid wordt. Daar de glazen ballon luchtledig is, geeft die spiraal een ongemeen helder licht, ter sterkte van twee gaspitten (model vleermuis). De lampjes zijn zoo gemakkelijk mogelijk tusschen de veeren te plaatsen, een kind kan er mee omgaan; het systeem is van Swan. De kracht benoodigd voor een groote lamp is voldoende voor tien Swan's lampjes. Dezer dagen hebben eenige hoofdambtena ren van Nederlandsche en Belgische spoorweg maatschappijen gezamenlijk den tocht van Breda over Erfurt en Halle naar Berlijn gedaan. Zij wenschtcn zich van nabij bekend te maken met de salonwagens, bij sneltreinen op dien weg loopende. Naar men verzekert is de uitslag van dit onderzoek zeer gunstig geweest. Te 's Bosch heeft zich heimelijk verwijderd de xastclein S. Naar men zegt had hij sinds geruimen tijd een aanzienlijk bedrag in effecten (f 60.000) van zijn zwager in bewaring. Lang zamerhand zijn die effecten bij verschillende kassiers Jaar ter stede door S. in beleening ge geven. Met de opbrengst daarvan, of zooveel er nog van over was, vertoeft hij (thans waar schijnlijk in het gastvrije Engeland. Men schrijft uit Oud-Zevenaar De tabaksmokkelaars op de Pruisische gren zen laten de comiezen dag noch nacht rust. Niettegenstaande de scherpe surveillance van de Pruisische ambtenaren wordt er toch menig vrachtje tabak binnengesmokkeld. Te Gemonde onder de gemeente Michiels- Gestel, is een landbouwersbedrijfbewoond door twee gezinnen in de asch gelegd. Van de inboedelsde landbouwgereedschappen er. den nog voorhanden oogst is weinig gered. De oor zaak is onbekend. Het verbrande was verzekerd. Uit Oude-Water wordt van 2 Januari ge- meld Dezer dagen heeft zich alhier een treurig N?ngeval voorgedaan. De zoon van den kastelein O., sedert eenigen tijd lijdende aan zwaarmoedig heid naar men zegt wegens een ongelukkige liefde werd in de laatste dagen streng bewaakt, zelfs zoo, dat zijne handen en beenen moesten gebonden worden. Vrijdagnacht, omstreeks 3 uur, wist hij zich de beenen los te makenterwijl hij veinsde onder een biljart te slapen en aan zijne drie bewakers te ontsnappen. Bij de buitendeur ge naderd maakte hij de grendel los en moet ver volgens over den dijk in de gracht zijn geloopen. Zaterdagmorgen, ten half 9 ure, is hij levenloos met haken en dreggen uit het water gehaald; de handen waren nog steeds gebonden. Een jonge man te IJzendijke, die met zijne zuster samenwoonde en voor haar den kost ver diende vond op Nieuwjaarsdag den vrijer van zijn zuster bij zich in huis. Hierover vertoornd greep hij een mes en bracht den indringer twee messteken toe. Hij is in hechtenis. Dezer dagen werd den burgemeester van Kermpt (Belgie) zijn best paard van stal ge stolen. De diefeen Duitscher, kwam met het gestolen dier aan de Hut nabij Gulpen, waar een persoon zich haastte om op een afstand van een kwartier uurs de marechausees te gaan waarschuwen die den dief dau ook aanhielden. De burgemeester van Kermpt, hiervan onderricht kwam nu zijn paard halen en, den aanwijzer van den dief genereus willende beloonen, gaf hij hem15 centwaarvan deze nog 5 cent aan den tolgaarder had af te geven. In de gemeente M. (Limbnrg) heeft de burgemeester, gedurende drie jaren als ambte naar van den burgerlijken stand gefungeerd zonder daartoe bevoegd te zijn. Een der gevolgen daarvan zal zijn dat alle huwelijken, waarbij deze burgemeester in die jaren dit ambt vervulde, opnieuw zullen moeten voltrokken worden. In den nacht van 2 dezer is de wed. G. te Overhoven gem. Sittard, in hare herberg door zekeren G. aangevallen en met een flesch gevaarlijk aan het hoofd gewond daarna werd hare dochter op gelijke wijze mishandeld, waarna het stukslaan van allerlei voorwerpen in de herberg vrlgde. In dienzelfden nacht werd de veldwachter W agener te Sittard, tijdens zijne dienstbezigheden, door zekeren S. zwaar aan de rechterhand ver wond. Te Venlo zijn twee treinen in botsing gekomende stoker en de machinist werden beiden gewond een der locomotieven is zwaar beschadigd. Te Utrecht is aan het station van de Rijnspoor een waggon met brandbare vloeistof in brand geraakt en vernield. De spoedig aan gerukte brandweer voorkwam echter uitbreiding van het gevear. Bij Carré is thans een man te zien acht voet en negen duim lang. Deze reus is een Hongaar en heet Drasal. Hij is goed gevormd, maar zijn beenen schijnen wat te lang in verhouding tot het bovenlichaam. Het werkend personeel van den circus waaronder zoovele krachtig gebouwde personen schijnt wel een pygmaeëuvolk bij dezen kolossalen Hongaar. In den nacht van 2 op 3 Jan. ontstond er brand in de huizinge van den heer G. Tonc- kens te Nieuw-Appelicha, terwjjl de huisgenooten

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2