Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. Blijkens te Liverpool bij de reeders ont vangen berichten uit New-Orleans, is de stoom boot Oxenholm in brand geraakt door en in hare lading, en werd die brand weder gebluscht. Van eene helsche machiue is aan de reeders niets medegedeeld. In tegenwoordigheid van generaal Hancock en vele andere hoofdofficieren, werd voor enkele weken het nieuw uitgevonden „dubbele maga- sijngeweer beproefd. Het geweer bestaat uit twee loopen van ach terladers naast elkaar, geplaatst in eene bronzen kist met water om ze koel te houden. Door het ronddraaien van een kruk wordt een snelvuur onderhouden even vernielend als van een geheel peloton. O. a. werden bij de eerste proef 200 patronen verschoten in 25 seconden daaina 100 patronen in ll8/* soconden en bij de derde 500 in 68 seconden. Het geweer wordt bediend door twee man en kan in allerlei richtingen worden bewogen. Nu kan hetdunkt ons niet lang meer duren of oorlog voeren wordt onmogelijkdaar in ongeloofelijken korten tijd alle strijders onder den kogelregen zijn verpletterd. Ta E linburg had Delraonieo de bekende leeuwentemmer, bij een zijner voorstellingen het ongeluk toen hij het hok zijner leeuwen ging verlaten, uit te glijden en te vallen. Aanstonds schoot een der leeuwen toe en greep hem bij den arm. Hij had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om den leeuw met de andere hand zulk een slag toe te dienen dat het dier hem losliet. Hij ging even de bekomen wonde laten verbinden en was na verloop van een uur weder bij de dieren in het hok. Dat Londen veel ellende herbergt is bekend en ter waarschuwing van hen die er zonder aanbeveling een betere toekomst mochten zoeken, diene 't volgonde, dal een Duitsch schoolmeester meedeelt. De jonkman met de beste getuige nissen voorzienhoopte te Londen eene voor- deeliger betrekking te krijgen. De hoop bleek ijdel en weldra was zijn nood zoo gestegen, dat hij zakkendrager moest worden, een arbeid waar hij bij neerviel. Met slechts een hemd en een jasje aan, leefde hij van September tot December letterlijk op straat en voedde zich met de stukken brood en vleesch die van de maaltijden der werklieden in de City overschoten. Deze lieden toonden zelfs veel medelijden met hem. 's Nachts sliep hij in de parken of open poorten, en werd dikwijls door de politie genoopt een andere ligplaats op de koude, vochtige steenen ta zoeken, Als de kou hem onlijdelijk werd, bedelde hij van de lieden die 's avonds met warme koffie te koop loopen een kopje van dien drank, wat zelden vruchteloos geschiedde. Bedelen was zijn eenig middel van bestaandoch bracht haast niets op. Toen hij 't eens waagde zich met zijn getuigschriften bij een he;r te vervoegen, kreeg hij van dezen 2 stuivers en de troost, dat andaren 't nog erger hadden dan hij. Van 3 stuivers daags moest hij leven tot eindelijk een kapper zich over hem ontfermde en goedgunstig aanbood hem het vak te leeren. „Ik verdien." zegt de jonkman, thans f 15 a f 18 per week en heb sparen geleerd. De Duitsche schoolmeester hoopt weldra als haarsnijder in Londen zijn eigen zaak te beginnen. Minister Von Puttkamer opende Zaterdag de zittingen van den Pruisischen landdag met de voorlezing eener troonrede, De finnacieele toestand wordt daarin tamelijk rooskleurig voorgesteld. Uit de meerdere op brengst der door den staat genaaste spoorwegen verkreeg men een overschot van 29 millioen, en er bestaat gegronde hoop, dat dit nog zal toenemen. Wel zijn ook de uitgaven vermeer derd, maar uiettemin sluit de begrooting toch gunstiger dan in de laatste drie jaren het geval is geweest. Eene kleine leening „voor productieve doel einden" zal men zich niettemin vergunnen. Voorstellen zullen worden ingediend tot re geling der pensioneering van staatsambtenaren. Hen beter bezoldigen kon men vooralsnog niet. Dat hoopt men later te vinden. Niettemin zullen de belastingen worden verminderdhet schoolgeld op de volksscholen afgeschaft enz. De staat zal weder verscheidene sporen overne men, andere aanleggen en een aanvang maken met bet Oostenrijk-Weser-Elbe-kanaal. Met voldoening gewaagt de troonrede er van, dat thans voorzien is in onderscheidene vacatu res, in het bestuur der bisdommen ontstaan. Dc wet van 14 Juli 1880 wordt wedei var. kracht verklaard en zal op belangrijke punten worden uitgebreid. De vriendschappelijke be trekkingen met den paus maken het weder aan- knoopen van het diplomatiek verkeer raogtdijk. De Germania en andere katholieke bladen zegepralen zeer bescheiden over de jongste be langrijke overwinning van het centrum en waarschuwen tegen overdreven verwachtingen. De sociaaldemocraten hebben uit het gebeurde moed geput om een voorstel in te dienen tot afschaffing van al de uitzonderingswetten. Windhorst, de bekende leider van het centrum vierde gisteren zijn 70sten verjaardag. Groote toebereidselen waren onder zijne partij gemaakt om dien dag waardiglijk te vieren. Het nieuwe wetsontwerp betreffende de kerkelijke aangelegenheden behelst o, a. de artt. 2 en 4 der wet van Juli 1880, die indertijd niet werden aangenomen, betreffende de com missarissen belast met het beheer der inkomsten van een vacant bisdom en het weder uitbetalen der geschorste tractementen door deu staat. Verder dat door den koning een afgezette bis schap kan worden erkend als bisschop in zijn vroeger diocees. Vervolgens bevat dit ontwerp nog: het ministerie heeft volmacht dispensatie te verlcenen van het voorgeschreven staats-exa men en aan buijenlandsche geestelijken de uit oefening van kerkelijke ambten te vergunnen. Van staatswege zal alleen dan bezwaar gemaakt worden tegen benoeming van geestelijkenals wegens redenen van burgerlijken of staatsbur gerlijken aard de benoeming niet wenschelijk schijnt, en vooral als de opleiding nief aan de wet beantwoordt.. Een hooger beroep bij zulke beslissingen kan slechts aan den minister van eeredienst geschieden. Het ministerie kan voor zekere districten tot wederopzegging toe vergun ning geven, dat geestelijken, die aan de wettelijk gestelde eischen niet voldoen of daarvan dispen satie hebben ontvangenzonder voorafgaande kennisgeving aan de autoriteiten, in geestelijke bedieningen werkzaam zijn. Weinige zaken hebben in korten tijd zulk een opgang gemaakt als de briefkaarten. Alleen in Duitschland zijn er in '80 123 mill, verzonden. In het rijks-museum te Berlijn zijn reeds 418 soorten briefkaarten uit verschillende landen. De kleinste zijn die van New-Foundland. Tal van briefkaarten vindt men in dat museum, die in het licht stellen, hoeveel wel op een brief kaart kan geschreven worden, Er is een En— gelsche briefkaart, waarop 33353 woorden zijn geschreven door een E gelscben stenograaf. Veehandel met muziek is iets, wat men alleen in de hoofdstad van het muzikale Duitschland kan vinden. Terwijl daar in het Central Viehoff alle Maandagen markt wordt gehouden voor het plaatselijk verbruik, loopt de markt voor den ui.voer reeds 's Zendags namiddags in de groote beurszaal af. Om nu voor koopers en verkoopers het nuttige met het aangename te vereenigen geeft de pachter van het buffet daar alle Zonda gen van 4 tot 8 uur een vrij concert, zoodat de koeien en schapen verhandeld worden onder de melodien van de Joseph of de Symphonic Pastorale. In het kanton Glarus heeft weer een berg- storting plaats gehad. Een groot rotsblok is van den top van den Rothrisi naar beneden gekomen. Een stuk boschgrond boven Eunenda eenige kostbare landerijen en de wegen in den omtrek werden vernield maar gelukkig gingen er geen menschenlevens verloren. De hoofdingenieur van den St. Gothard- spoorweg is met het Berlijnsche huis Siemens in onderhandeling getreden over de toepassing van ellectrische beweegkracht op het trajact door den groolen tunnel. Volgens de Tempsdie insgelijks hiervan melding maakt, heeft men wel reeds vroeger er over gedachtmaar werd men afgeschrikt door de hooge kosten die voor de aanschaffing werden noodig geacht. Op de electrische tentoonstelling te Parijs heeft men echter de overtuiging verkregen, dat deze kosten aanmerkelijk kunnen worden verminderd en daar om had de hoofdingenieur gemeendde zaak in nadere overweging te moeten nemen. De verlichting van den tunnel blijft voorloopig bepaald zooals zij bij den proeftocht op 29 Dec. heeft plaats gehad door middel var. lampen. De berichten uit Boccha en de Herzegowina luiden steeds ongunstig. Ongetwijfeld staat er een groote beweging voor de deur. Voortdurend vertrekken troepen uit Cattaro en Zara derwaarts. De aanspraak van den kroonprins tot het regi ment Philippowitsch dat Praag verliettrekt de aandacht omdat de prins openhartig zeide dat ernstiger verwikkelingen mogelijk waren, en dat dan de generaal der artillerie Joseph Philip powitsch zelf zou aanvoeren. Te Genua heeft een hevige brand gewoed in dc geschutgieterij in den beginne bad bij een allerdreigendst aanzien doch het is der brand weer gelukt de vlammen tot het linker gedeelte van het ge.bouw te beperken maar de schade beloopt toch nog 300.000 lire. Te Palermo heeft zich eene maatschappij gevormd tot het leggen van een spoorweg op den Etna. Het slagen van den Vesuvius-spoor- weg gaf tot dit plan den 9toot. Niet ver van New-York heeft Donderdagavond een ernstige botsing plaats gehad tusschen een goederentrein en een personentreinwaardoor van de laatste verscheidene wagens in brand geraakten. Bij dit onheil telt men twaalf dooden en een groot aantal gekwetstenwaaronder verschillende leden van het wetgevend lichaam, die zich mede in de trein bevonden. Tilburg, 18 Januari 1882. De kamer van koophandel alhier, bemerkende dat aan haar handelswijze er. gevoelen, in zake het bandelstractaat met Frankrijk van 2ö Nov. jl. „in hooge eu coramercieele kringen,, een niet juiste uitlegging gegeven is heeft de volgende verklaring openbaar gemaakt. 1. dat zij besloten heeft bij dc tweede kamer geen siappen te doen ten doel hebbende het verzoek van verwerping van het tractaat omdat zijna be anghebbende industrieelen gehoord te hebben tot de overtuiging is gekomen dat door bedoeld tractaat de handelsrelatiën, die Til burg met Frankrijk heeft aangeknoopt, grooten- deels niet zullen worden afgebroken terwijl de vrees gekoesterd werd dattengevolge van verwerping van het tractaat, het prohibeerend Frar.3ch tarief van Mei jl. onveranderd in wer king zou treden 2. dat het raeerendeel harer leden in de vergaderingwaarin bovengenoemd besluit ge nomen werd in de notulen wenschte opgenomen te zien dat zij protesteerden tegen de verbintenis van tien jaren die art. 3 in verband met tarief B. aan Nederland oplegt 3 dat uit de opgave van belanghebbende firma's gebleken isdatal zullen de meeste der tot dusver naar Frankrijk uitgevoerde wollen goederen, volgens het tractaat, uitvoerbaar blijven van al deze toch een hooger invoerrecht zal geheven worden dan thans het geval is. Reden waarom de kamer, hoewel van oordeel, dat zij met het oog op de belangen van vele Tilburgsche industrieelen de verwerping van het tractaat niet kan vragen toch verplicht is de verklaring af te leggen, dat de nieuwe Fransche tariefwetten gewijzigd door het tractaat van 26 Nov. jl. ongunstiger voor de Nederlandsche wolindustric zijn dan het conventioneel tarief dat nog in toepassing is. Waalwijk, 18 Januari 1882. Wij vestigen de aandacht van het publiek op achterstaande advertentie van de Noordbrabantsche stoomtramweg-maatschappij. Daaruit blijkt dat trein V die thans ten 3.20 van hier vertrekt, vanaf 20 Jan. e. k. nam. ten 2 ure zal vertrekken. In verband hiermede zullen de brieven die thans om 3,20 nam. verzonden worden van al 20 Januari met den trein van 4.5 u. namiddag geëxpedieerd worden. De laatste dagen zijn er wel eens reden tot klagen geweestwij zeiven ondervonden het met meer anderen over het verkeerd bezorgen van brieven of dagbladen door sommige bestellers. De directeur van het postkantoordie steeds zijn best doet om den dienst met de uiterste accuratesse te doen geschieden kan hiertegen niet waken, als hij niet behoorlijk gewaarschuwd wordt. Een goed en afdoend middel om vergissingen te eonstateeren is dunkt ons dat ieder, die een verkeerden brief of dagblad ontvangtdit onmiddellijk met den adresstrook er om aan het postkantoor liet bezorgen. De directeur kan dan met den onat.tenten besteller handelen zooals zijne instructie voorschrijft. De memorie van antwoord der regeering omtrent het handelstractaat met Frankrijk is verschenen. De regeeriug schaart zich met volle overtuiging bij hen, die meenen dat terugkeer tot beschermende beginselen elders voor Neder land geen \oldoerden grond oplevert om zijne vrijgevige handelspolitiek te laten varen en een weg te betreden waarop ten bate van enkele klassen het algemeen belang en de eigenaardige eischen van ontwikkeling miskend zouden worden. Dat wij met het oog op onze handelswetgeving slechts geringe concessiën kunnen aanbieden behoeft ons niet van internationale verdragen te weerhouden ter verzekering van de belangen van onzen handel en scheepvaart. Het aange boden tractaat levert daarvan een bewijs te meer op. De daarbij bedongen voordeelen hebben genoegzame waarde om tijdelijk een gedeelte onzer vrijheid van wetgeving prijs te geven. De regeering heeft zooveel mogelijk alle ge vraagde inlichtingen en staten gegeven en ook een afdruk van de protocollen der onderhande lingen van het najaar overgelegdvoorloopig echter alleen voor de leden der kamer. Op de vraag of het Fransch-Engelsch tractaat tot stand zal komen zegt de regeering dat, zoo overwegende redenen en van materieel en van politiek belang pleiten voor wederzijdsche toena dering aan een goeden afloop der onderhande lingen geloof mag worden gehecht. De regeering toont de voordeelen van het tractaat aan o. a. dat het verschil der rechten die voor dezelfde hoeveelheid Nederlandsche goederen volgens het tractaat en volgens tegenwoordig tarief betaald zullen worden bijna negenmaal kleiner zal zijn dan dat tusschen laastbedoeld en het nieuw algemeen tarief. Een tractaat op grondslag van volkomen gelijkheid van rechten was in de gegeven omstandigheden niet denkbaar. De minisler van oorlog heeft bepaald, dat bij de regimenten infanterie de millicieus der lichting 1881 op den laatsien April a. s. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld, wanneer zij niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen. Het blijvend gedeeltewaarvan de sterke berekend is naar de behoefte van wachtdiensten enz. (bij bet reg. grenadiers en jager bedraagt het 575 man), keert den 15den September in de burgerlijke maatschappij terug. De kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwaarden heeft besloten aan de tweede kamer der staten generaal een adres in te dienen, met verzoek om overeenkomstig het in het voorloopig verslag van de afdeclingen over het handelstractaat met Frankrijk uitgedrukt gevoelen het te trachten daarheen te leidendat met Frankrijk omtrent een artikel tot bekrachtiging van dat tractaat en verlenging voor eenigen tijd van het bestaande verdrag worde overeengekomen en dan inmiddels het gevoelen over de bepalin gen van het tractaat in te winnen van die li chamen welke naar het oordeel der regeering, daartoe meer in het bijzonder mochten worden geacht te zyn geroepen, -* Naar wij vernemen zal in overleg met de directie der Noordbrabantsche stoomtramweg- maatschappij in het voorjaar een geregelde sloombootdienst ingelicht worden van Rotterdam naar Waalwijk, v. v., teneituP- het goederenver voer langs deze lijn geregelder en sneller te kunnen doen plaats hebben. De Rotterdamsche kamer van koophandel besloot Zaterdag jl. met 15 tegen 3 stemmen zich tot de tweede kamer te wenden, met ver zoek, dat deze het handelstractaat met Frankrijk mocht goedkeuren. Aanleiding tot dien stap was het ongunstig voorloopig verslag der kamer. Daarin, heette het in het adres was geen re kening gehouden met de voordeelen welke bet bevatte. Wel behelsde het ook nadeelen, maar bij den sterken protectionist-ischen geest in Frank rijk was nit wel niet te verwachten dat zoodanig tractaat in alle opzichten bevredigend zou zijn. Bovendien was aan vele onzer bezwaren tegemoet gekomen, als die ten aanzien van de surtaxe op koffie, de Duitsche goederen, kaas, boter, rivier- vischook de bezwaren van de branders en distillateurs zijn grootendeels opgeheven, aan de bezwaren van Tilburg is tegemoet gekomen terwijl onzerzijds in werkelijkheid geene belang rijke concessies zijn gedaan. Daarenboven zou verwerping van het tractaat hoogst nadeelig zijn voor onzen handel er. scheepvaart, vooral voor den transito-handel. En als het tractaat aan genomen was kon men toch nog verbetering erlangen, zooals bijv. ten aanzien van de rechten op aardappelmeeleen en ander kon bij additio neel tractaat geregeld worden in ruil zoo noodig van wijziging in den wijnaccijns. Krachtige bestrijding vond dat ontwerpadres, vooral van de zijde vau den heer Jos. Jacobson, schrijver van de in 1879 verschenen brochure „Ernstig bedreigd", en van het onlangs in het licht gegeven vlugschrift, „Niet in den doofpot." Hij bracht hulde aan de nauwgezetheid en juist heid van het voorloopig verslag der 2e kamer. In de aanneming van het tractaat zag hij niets dan hei rpvolgeu van een voorschriftom niet te zeggen van een bevel van Frankrijk aan Nederland. Vooral met de machtdie onze positie als koloniale mogendheid ons gaf, hadden wij veel meer voordeelen moeten eu kunnen bedingen. Ook wij hadden even diplomatiek moeten handelen als Frankrijk en een algemeen tarief moeten ontwerpen waarop iets ware af te dingen geweestteneinde het te doen voor komen alsof ook wij groote concessies deden. Krachtige bestrijding vond hij vooral bij den oud-voorzitter der kamer van koophandel den lieer Plate. Wel was er tegen het tractaat wat te zeggen maar 't was het beste wat men krijgen kon. Hij zag dan ook in het voorloopig verslag der tweede kamer en hij wenschte dat hier openlijk uit te spreken niet eene. bestrijding van het tractaat, maar een bestrijding van het ministeriewat men indirect wilde treffen. Het bewijs voor die beweering vond bij in vragen, die gesteld waren en waarop men het antwoord in den eersten deu besten boek winkel had kunnen vinden in de klachten over de statistiek terwijl de tweede kamer wel weet, dat de statistiek in dat opzicht niet verbeterd kan worden. Breda zal de eerste stad in ons land zijn, die een electrischen tramweg zal bekomen met eene leiding boven den grond op dezelfde wijze als de beweegkracht door electriciteit in sommige gedeelten van Parijs in toepassing wordt gebracht. Hij zal lcopen van den nieuwen schouwburg Concordia af tot in het midden van het Ginneken. In verband hiermede zal het stoomtramnet aan merkelijk uitgebreid worden. De nieuwe lijnen zullen aanvangen bij het station door dc Willem- straat en verder tot op de marktverder van Concordia at tot op de marktterwijl vandaar een lijn zal loopen naar Princeniiage en het Liesbosch. De geheele oude en nieuwe stad zullen op die wijze door stoomtramlijnen zijn doorsneden en reeds in den aanstaanden zomer zal een en ander in werking treden. Coucessi- onnaris de heer S. Brons. De heeren Backer Rueb, machine-fabri kanten te Breda hebben aan huune inrichting eene belangrijke uitbreiding gegeven, en wel die met het oog op de vervaardiging van stoomtram locomotieven, van welke er reeds een drietal bij hen in aanmaak zijn. Tot dusver werden in ons la.id geen tramlocomotieven vervaardigd, en moet men dus tot het bekomen er van zijne toevlucht tot het buitenland nemen. De zuider sroomtramwegraaatschappij heeft Zondag de lijn Oosterhout Geertruidenberg feestelijk geopend; tot dusverre geschiedde de dienst over een gedeelte vau den weg met paarden. In het laatst dezer week zal bij genoemde maatschappij de telephoon in gebruik genomen worden, en de wegen waar de tram loopt zullen electrisch verlicht worden. Men schrijft uit Oss Sedert den korteu tijd dat wij aan hef spoor wegnet verbonden zijn heeft de handel in ver schillende artikelen zich alhier veel uitgebreid en heerscht er in ons dorp veel bedrijvigheid. Het wekelijksche vervoer van goedereu van en naar Oss per Zuidoosterspoorweg wordt op on geveer 1,000,000 kg. per week begroot eu neemt nog steeds toe. Men schrijft uit Overijsel en Gelderland Tengevolge van de zeer hooge prijzen der natuurboter konden de margarinefabrieken overal elders met groot voordeel werken. Puike boter is zeer hoog in prijs. Daarvoor zijn behalve vo.ir particulieren ook voor de boterfabrieken groote kooporders, voor de laatsten is zij onont beerlijk om goede margarine te bereiden. Daarom zijn de mindere soorten natuurboter laag in prijs eu moeielyk te plaatsen.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2