Nummer 8. Donderdag 26 Januari 1882 5e Jaargang. TiiP Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. De Yerstootene. Lxxxir. BUITENLAND. Bel Frankrijk. i) Uitgever: ANTOON TIELEX te Waalwijk. ffie. 1 De Echo van bet Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, Iranco per post door het geheele rijk f 1,15. brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Such er den realichen Gewinn Sci er kein schellenlauter Thor; Es tragt Verstand und rechter Sinn Mit wenig Kunst sich selber vor. Wenn es euch Ernst ist was zu sagen 1st es nöthig Worten nachzujagen Dtnn cure Reden, die sc blinkend sind Indenen ihrderMenschkeitSchnitzel krauselt Sind unerquicklich wie der Ncbelwind, Der herbstlich durch die dürreii Bliitter sauselt. Goethe. Deze woordenaan den grootsten der dichters en wijsgeeren ontleend kwamen ons onwillekeurig voor den geest, toen wij eenige dagen geleden in onze kleine huishouding te Besoijen het genoegen smaken mochten eene inrichting van nabij te beschouwen, die wel niet anders dan een allergunstigst symptoom van industrieel leven in onze maatschappij kan worden gekwalificeerden hare stichters in den volsten zin des woords alle eer aan doet wij bedoelen de machinale bereiding van leestklaar werk naar het Engelsch systeem, van de heeren Perquin Co. Zoo ooit dan is hier het zinrijk zeggen geheel van toe passing simplex veri sigillum eenvoudig en waar is er alleswat den leek zelfs ter be schouwing wordt aangeboden. Van eene zaak in hare geboorte kan, realiter gezien, niet veel worden verlangd, vooral onder de bestaande omstandigheden waarin, om het kind eens bij zijn waren naam te noemen, alle energie stervende is bij volslagen gebrek aan mat.erieele en physieke kracht en toch werden wij op eene eigenaardig merkwaardige wijze geboeid door al wat reeds in zulk ene betrekkelijk korte tijds ruimte door een gering aantal vrouwelijke arbeiders, naar onze gissing een twintig'al op het gebied van genoemd industrievak wordt verricht. De heer Perquin, van wien 't initiatief is uitgegaan en die zich voorstelt dit onmisbaar supplement voor het schoen fabrikaat tot eene aanzienlijke hoogte op te voeren verdient dan ook allen lof voor den tact en den ijverwaardoor hij zich in deze onderneming weet te hanrthaven. Wij twijfelen Het vertrek. //Ik g.doofzoo gij morgen met George ver trekt en wij des Maandags daaraanvolgende, dat wij elkander dan na tien dagen te Londen ontmoeten kunnen zeide hij tot Mr. Felton. //Sir Thomas en Lady Boldero zijn om dezen tij 1 nooit te Lond en doch ik heb mijne nicht Clara geschreven dat zij naar Londen zou over komen en toezien dat alles voor de ontvangtst van Laura in gereedheid was. Clara kon zoolang bij hare nicht intrek nemen." z/Bij welke nicht?" vraagde Mr. Felton. //Bij Mrs. Stanhope, de dochter van Sir Thomas Boldero. Ik zelf heb geen huis te Londen liet Mrs. Carruthers op zijn ouden trotschen toon er op volgen welken Mr. Felton nog niet in hem had opgemerkt. „Laura g*eft even als ik de voorkeur aan Poynings. Mijne nicht wordt insgelijks tegenwoordig om verschillende redenen nog meer dan ooit aan huiten gebonden en daarom hebben wij het niet noodig geacht eene woning te Londen in te richten." «Ik geloof dat een huis in de stad u ook weinig genoegen geven zou hernam Mr. Felton; «en zoo Miss Carruthers Sir Thomas Boldero's en Mrs. Stanhope's huis te Londen heeft, heeft zij niets meer noodig." «Gij vergeet dat Miss Carruthers de erfgename van Poynings ishernam Mr. Carruthers op kalmen toon waarin Mr. Felton echter wel opmerktedat hij zich vreeselijk vergrepen had. //Achik vraag u verschoouingdaar dacht Advertentiën 1—7 regels 0,00, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plant ing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnliind worden alleen aangenomen door liet advertentie- bureau van Adolf Steiker, Hamburg. Reclames 15 cent perreg. geenszins of hij zal de noodige aaninoedigin ruimschoots ondervinden ook te meer ditarom dat er door velen een behoorlijk middel van bestaan in zal worden gevonden. Met welgevallen begroeten wij dan dit lichtpunt aan onzen donkeren horizon en wenschen dien kiem van industrieelen moed die levensvatbaarheid toe, die hij onzes erach- tens zoo rechtmatig verdient. Wij hopen dat deze nieuwe onderneming, die poging tot verbetering in den toestand der lederindustrie, weldra gevolgd moge wor den door andere handelingen in drnzelfden geestnadat er den laatsten tijd reeds zooveel over die verbetering gesproken en geschreven is. De heer Perquin is voorgegaanlaat anderen volgen. Nog altijd hoort men van niets anders spre ken dan van den raadselachtige!) moord gepleegd op den advocaat Bernays, en hoe onverklaar baarder en geheimzinniger deze zaak is, des te ruimer onk natuurlijk is het vehi der gissingen eu praatjeszoodat men wel eenige bladzijden zou kunnen volschrijven met heigeen er van den moordenaar en van de omstandig/led. n waar- ouder de moord plaats had, verteld wordt, zonder ech'er te kunnen aanwijzen wat daarin juist en wat verdicht is. liet lijk van den ongelukkige!) Bernays is Vrijdag avond naar Antwerpen ge transporteerd vergezeld door eenige leden der familie. Deze heeft zijn overlijden bekend ge maakt door brieven waaruit blijkt dat de ongelukkige nog geen 3+ jaar oud was. De begrafenis heeft Zaterd. ochtend plaats gehad /.ij werd bijgewoond door alle officieren der Antwerpsche garde civique, waarbij de overledene le. luitenant was, terwijl de militaire kapel van dit regiment treurmuziek uitvoerde. Wat vooral zoo algemeen ontroeiig veroor zaakt, is de volkomen onbekendheid met de vermoedelijke drijfveer van den misdadiger. Men weet niet of Bernavs papieren van waarde heeft ik werkelijk niet aan echter dat zal ik nooit vergeten, dat zij het beminnelijkste meisje is, dat ik ooit ontmoet heb," hernam M. Felton op hartelijken toon. „En wanneer zal Miss Carruthers naar Londen gaan?" voegde hij er bijals had hij George's stomme wenschen ge raden. „Drie of vipr dagen voor wij zullen aankomen," zeide Mr. Carruthers en nis had hij eene ge lukkige gedachte wendde hij zich eensklaps tot zijne vrouw, zeggende: „Wilt gij ook dat Clara Mrs. Brooks medebrengtinijn lieve? Misschien wilt gij haar bij u hebben zoo lang wij te Londen blijven." Mrs. Carruthers, in plaats van hem een ant woord te geven zag hem met verbaasde oogen aan. Voor een oogenblik scheen al het bloed naar haar hoofd, gestegen, in het volgende was zij doodsbleek. Daarop richtte :ij hare blikken m*t eene uitdrukking vat» twijfel en angst op George. „Oneenneenriep zijterwijl zij de handen uitstrekte, als wilde zij allen van zich afweren „neen ik kan haar niet zien daarloe voel ik mij niet in staat ik weet niet het was iets het was iets Mr. Carruthers naderde haar ontsteld en vraagde naar de reden barer ontroering, doch zij was niet in staathem tc antwoorden, maar verborg haar hoofd aan zijne borst en barstte in een stroom van tranen los. Des avonds kwam Dr. Merle. Hij beval de grootste rust aanzoo tiaar lichaam als naar geestdoch had niets tegen den terugkeer naar Engeland. Alleen verbood hij het afscheid netneu tan zoon en broeder, die den volgende.: (iag vertrekken zouden. Mr. Carruthters zat echter nog langna dat zijn vrouw vas ingeslapen hij zich gehad, maar men vermoedt dit niet, daar diefstal waarschijnlijk niet het <ioel van den moordenaar is govecst, omdat behalve de voorwerpen van waarde als horloge ketting enz., onk nog ruim fr. 1G0 in de p rlemonnaie op het lijk gevonden zijn. Moet men aan wraak denken dan is het een raadsel wat. daarvan de oorzaak geweest kan zijn want ook voor de familie is Vaughan een onbekendevan wien tneii niets weet dan dat hij over zuiver com- mercie.ele aaiigolegenhen met den heer Bernavs, als rechtskundigen raadsman, ge'orrespomieerd hi efr. Men staat inderdaad voor een on"plos- baar r adsel. Lit het vrle heen en weer reizci. eu uit het aantal a coinptant gekochte voor werpen te Brussel, moet men afleiden dat Vaug han niet zonder middelen was. Als hij werke lijk familiebetrekkingen in Engeland heeft eu daar een man van aanzien isdan zou als de dood van Bernays inderdaad aan een ongeluk is te wijten niets hem gemakkelijker geweest zijn daardoor te bewijzendat zijne achtens waardigheid zelfs de onderstelling van een moord buitensloot. Maar zijn heiineiijk vertrek, gepaard aan het niet inroepen van geneeskundige hulp, bewijst reeds voldoende dat er aan geen ongeluk gedacht kan worden en hij zich waarschijnlijk slechts van een valsclien naam bediend heeft om de justitie op een dwaalspoor te brengen. De r.aatn Vaughan inderdaad is in Engeland en Amerika nagenoeg zoo algemeen, als Müller en Schmidt in Duitschland. Hoe men de zaak dan ook trachtc te verklaren steeds stuit men op een raadsel, en juist dit onverklaarbare, dit geheimzinnige is 't wat zulk eene algemeene ontsteltenis veroorzaakt. De verklaringen die in de, commissie der 33 kamerleden tusschen Ga m bet t a en de leden werden gewisseld net riff n vooral de rechten van het congres. Gambetta hield vol dat het congres niets anders kan behandelen dar. het geen te voren is aangewezen door den senaat en de kamer. De commissie nam het volgende besluit Overeenkomstig artikel acht der constitutie van 26 Febr. IS75 en op verzoek van den pre sident der republiek, de Kamer, overwegende aan haar bed en kwam tot de vaste overtuiging dat Mrs. Brooks medeplichtig was aan den schok dien de gezondheid van Mrs. Carruthers had goleden. Deze gedachte was hem zeer verschrik kelijk. Het moest iets geweest zijn dat met het vroegere leven zijner vrouw samenhing iets, waaraan hij en het tegenwoordige geen deel hadden. Mr. Carruthers zag er v -rouderd af gemat en onrustig uittoen hij eindelijk bij liet begin van den nacht zich naar zijne kamer begaf. Het was een vreemd kwellend g-m»el, te weten, dat zijne vrouw die daar gerust lag te slapen, een verschrikkelijke geheime smart in zich om droeg waarnaar hij haar niet durfde vragen. O -k haar broeder en haar zoon, waren beiden elk op zijne wijze, diep door het voorgevallene geschokt. De een, omdat hij or geen verklaring van kou krijgen en alleen op vermoedens w« rd gewezen., en de andere omdat hij de aanleiding er toe zeer wel wt3' en re ien had zich de liit terste verwijtingen te doen. Alleen de herinnering aan alles wat Harriet en Routh hem over de nndcelige gevolgen eener bekentenis gezegd hadden wierhield hem zijn oom van de verschrikkelijke dwaling te onderrichten, die tot de ziekte zijner moeder aanleiding gegeven had. Den volgenden morgen verlieten Mark Felton en George Dallas de badplaats Homburg. Zij hadden den vorigen avond elkander vroeger verlaten dan gewoonlijk eu George had eenige uren gewijd aa*i een langen brief aan zijn vriend Cunningham den mede-redacteur van den „Mercurius." Deze brief bevatte alle mogelijke bijzonderhedenwelke den lezer reeds bekend zijn, aangaande het verdwijnen van Arthur Felton bene»ens het verzoek om zich met betrekking tot deze aangelegenheid met de policie in ver- biudiug te stellen. Hy eindigde met de wooxden: de noodzakelijkheid om te herzien de artikelen 7 en 8 der grondwet, betreffende de organi- saiie van den senaat, en paragraaf 3 van artikel 1 «Ier constitiitioiieele wet van 15 Juli 1875 bi treil',,nde de onderlinge verhouding der Staats lichamen, verklaart dat er reden is tot herzie ning der c.nstiiutioneele wetten. Dit b?slnii werd aangenomen met 25 tegen 3, en vijf buiten stemming. Dat besluit voldoet het kabinet niet, al schijnt «lil besluit sbchts het beginsel van gedeeltelijke herzi' mug der constuutie aan te nemen, want het uil den scriitin de lisle niet in de constitutie opgenomen zien. Bovendien erkent het rapport d.-r commissie het recht van het congres om als souvereine macht te handelen. Verscheidene dagblad n keuren het besluit der commissie af oindat zij het als verward be schouwen. Een juwelier te Napels had aan een jmve- ier te Parijs een kistje met juweelen en andere kostbaarheden ter waarde van 120,000 fr„ gezonden. De parijsche juwelier, van deze toezending onderrichtbegaf zich te bestemder tijd naar het spoorwegstation om het kistje in ontvangst te nemen. Hij opende het en zag tot zijn schrik dat de étuis alle ledig waren. Bij onderzoek bieek het dat de zegels op het kistje ongeschonden waren gebleven maar er wassen opening in het kistje gemaakt, die den dief of dieven in staat gesteld heeft .do e'tui's er uit te halen en te ledigen en ze vervolgens weer m t kistje te doen. Uit Tunis wordt gemeld dat dc vrouw en dochter van Taïb-bey verzocht hebben de gevangenschap van haren man en vader in het Bardo te deelen. Dit werd haar geweigerd. Toen hebben zij gedreigd zich ongesluierd naar tBardo te zullen begeven. Hierop werd haar verzoek ingewilligd, zoodat zij zich thans in het paleis bevinden. Tnïb heeft het verlangen te kenner, gage venbij zijn broeder, den bev toegelaten te worden maar tot dusvere is hem dit niet toegestaan. De inwoners van Sfax hebben alle mogelijke pogingen gedaan om de zes rnillioen francs, die aan de stad als oorlogschatting is opgelegd, geleend te krijgen; doch 'tis hun niet gelukt. De heer Andrieux is, tot rapporteur be noemd van de commissie voor het herzienings- „Ik kan mijne vrees niet onderdrukken doch durf ze mijn oom niet openbaren. Ik ben stelle overtuigd dat wij te Parijs niets vernemen zullen en geloof dat wij zeer verkeerd gehandeld hebben, met der policie de toedracht der zaak niet be kend te hebben gemankt. Neen lach mij niet uit maar ik kan dc gedachte niet van mij werpen dat Arthur Felton een ernstig ongeluk overkomen is." Paul Ward. De herfst had zijnen schat van rijke purperen tinten over de bosschen van Kent uitgestort maar nergens schenen deze schooner en rijker dan op het landgoed van Sir Thomas Boldero. He. teedere gras tusschen de edele en statige beuken was dit jaar jaar een weinig vroeger en Iets dichter dan anders met roo.de bladeren bestrooid want de buitengewone verschrikkelijke najaarsstormen hadden de kruinen der oude hoornen hevig geschud en zelf hier en daar takken afgeworpen. De houtvester deed zijne inspectienis de afgebroken takken en twijgen werden verwijderd en gekloofd tot brandstof voor den winter, en de houtvester had bij deze gelegenheid ook den vergeten blok niet gespaard, op wel keil George in het voorjaar gezeten had. Clara Carruthers miste dien, toen zij op ze keren dag over «Ie weide reed welke zij i.og Mi ij 1 beminde olschoun deze nog altijd pijn lijke herinneringen hij hnar opwekte. Hare oogen hadden eiken dag op dien stam gerust en eiken dag had zij ze met een zucht er afge wend. Thans was hij er niet meeren dat was haar eene verlichting. Zij hield Lancelot voor eenige oogenblik ken in en beschouwde de ledige plaats. De grond was kaalwaar hij gelegen had liet gras was veisiikt. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1