Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. 1 4 8 V te n b\ 1 I if H e tl m te ontwerp. Hij is in strijd met de meenmg van Gambettavoor ha recht van congres, om de herziening uit te strekken over de geheele constitutie. De afdeelingen der Kamer hebben de com missie benoemd tot onderzoek der wets voordracht van den heer Naquet tot weder-toelatmg der echtscheiding. Al de leden der commissie zijn voor het ontwerp. Zooals men weet zijn vele Fransche bladen alles behalve beleefd en eerbiedig jegens den president van het ministerie. De France o. a. bespreekt Gambetia's positie in een artikel met het opschrift //Een dronken koetsier." was geen hulp in de nabijheid het werd reeds donker en de drie ongelnkkigen vonden jam merlijk tien dood. Den volgenden morgen wer den hunue lijken opgehaald, Het verdwijnen van het parlementslid Powell in zijne luchtballon Saladin blijft nog altoos in duisternis gehuld. Zaterdag ontving de Daily News van haren correspondent te Marseille een telegram meldende dat, luidens een bericht uit Santiagode ballon en Powell's lijk gevonden waren tusschen dc pieken van het Pedrosoge- bergteir. Gallicie. Een later bericht echter uit Santiago zelfdoet weten dat dit nieuws uit de lucht gegrepen was in maar al te letterlijken zin. Uit Ierland zijn eindelijk een paar ver blijdende berichten mede te deelen. Te Belfast werd een groote bijeenkomst der pachters van de provincie Ulster gehouden, waar het geheele Noorden van Ierland vertegenwoordigd was en besluiten werden genomen tot goedkeuring der landwet. Verder maken de bladen een schrijven openbaar van de markiezin van Qneensbcrry waarin deze Iersche edelvrouw de tegenwoordige agitatie en met name die der „Dames-liga" ten sferkste afkeurt. Ik verheug mij er ov.-r schrijft ze niet onaardig dat de grenslijn zoo duidelijk is getrokkeu tusschen de „dames" en de „vrouwen" van Ierland, want de roeping der vrouw in de maatschappij is eenvoudig, heili", en ik verheng mij dat Iersche vrouwen het 'spreekgestoeltekibbelen en het beleedigen van anderen aan de „dames" van de Ladies- league overlaten. De onlangs gevangen genomen landleague Connelldie onder den naam van kapitein Moonlight (maneschijn) aan het hoofd van een bende ontevredenen geruimen tijd angsten schrik onder de vreedzaam gezinde pachters versp-eidde, is, naar men verhaalt, als een andere Simson door een DaÜla gevallen. Hij deed ongeveer een jaar geleden, met zijn bende een aanval op het huis van een pachter te Mask raJames Mandon genaamd, die on danks alle bedreigingen geregeld zijn pacht bleef betalen. Vermomd en gemaskerd drongen zij hef huis binnen de pachterzijn zoon en zijn knecht werden gedood en op hun borst een stuk zwart papier gespeld waarop niet witte letters stond „Kapt. Moonlight." Wie echter kapt. Moonlight was, bleef hier, evenals bij al zijn andere wraakoefeningen een raadsel. Mandon's oudste doenter echter die na den dood van haar vader bij een boer in dienst getreden was, meende den moordenaar op het spoor te komen. De negentienjarige was beeld schoon maar ongenaakbaar voor iedereen be halve voor Connell, jegens wien zij zich bijzonder vriendelijk en innemend betoondecn die na verloop van eenigeii tijd haar verloofde werd. Toen zij onlangs eens vertrouwelijk bij elkander zaten wist het meisje haar minnaar de be kentenis te ontlokken dat hij de gevreesde „ka pitein Moonlight was, en den volgenden dag had de politie daarvan kennis gekregen en werd Connell in hechtenis genomen. Een dienstmeisje, dat bcsehnldigd wordt van vijf pogingen tot brandstichting ten huize van haar meester verscheen dezer dagen voor de recht ban h van Clerkenwel, Londen. Zij trad veertien dagen geleden bij haar beschuldiger in diensten in de laatste week vond mer. daar vijf verschillende malen linnengoed bedden of kleederen in brand. Telkens werden de vlam men echter zonder hulp dei brandweer gebluscht; de veroorzaakte schade bedraagt f480. Het meisje ontkent alle boos opzet, en zegt, niet te weten hoe de branden onstonden. De zaak zal naauwkeurig onderzocht worden, en de gevaarlijke dienstbode blijlt voorloopig in verze kerde bewaring. Den 20en hebben te Aubriva samenscholingen plaats gehad. De post gendarmes te Clataticevo is door omstreeks 150 opstandelingen verjaagd en te Konjico aangekomen. De bende opstan delingen rukte tegen Konjico op. Bij Wratio staan ongeveer 1000 opstandelingen te Zagorje een 500 talbijna allen met Suider-gewercii gewapend. De opstandelingen trachten door eene ongelooflijk terrorisme het gebied van den opstand uit te breiden. Drie compagniën, van Koca naar Kalenovic gaandevonden het blokhuis van Wrato door 200 opstandelingen bezetdie in- tusschen bij het oprukken der troepen zich snel terugtrokken. Uit Palermo wordt ons het volgende mede gedeeld uit het voorloopig ontwerp van den in genieur F. Gabelli voor de tunnel tusschen Italië en Sicillie De lengte van de tunnel zal 13,200, de grootste diepte van het water daarboven 110 en de minste dikte van den grond boven het gewelf 35 meters zijn. De richting is vrij nauwkeurig van zuid oost naar noord-west tusschen de Punta del Pezzo en St. Agatha. De afdalingsgalerijen zullen 4500 meters lang zijn, eerst evenwijdig aan de kust ljopen en zich vervolgens in helicoïdale richting straal van 350 metersdaarvan verwijderen terwijl de tunnel zelt natuurlijk in de richting van den tangens aan het laagste punt der heli- coïde (schroellijn) loopt. De a'dalingsgalerijen zullen een helling krijgen van 35 op de duizend terwijl de tunnel zelve naar het midden zal op- loopen met eene helling van */2 per duizend. In het centrum Aan ieder der helicoïdes zullen twee putten gegraven worden van verschillende diepteen van elk dezer putten zal eer. hulpga lerij naar de tunnel loopen met eene helling van l/2 op duizend. Deze hulpgalerijen en putten moeten dienen voornamelijk om het welwater enz. af te leiden opdat het met stoommachines uit de putten naar boven kan gepompt worden. De onkoeten zulien volgens den ontwerper circa 65 millioen lire en de tijd tot volvoering van het werk ongeveer 6 jaren bedragen. De stad Aken is aan een groot gevaar ont snapt. Onder een teerketel was brand ontstaan, die zich makkelijk aan een reservoir kon meedeelen, waarin cich twee duizend kubieke meter gas bevonden wanneer deze ontploft had zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Ge lukkig echter ontdekte de directeur der fabriek spoeilig liet gevaar en aan zijn tegenwoordigheid van geest had men te danken dat de stad voor een ernstig onheil bewaard bleef. Op het Wallermeer bij Salzburg heeft een ongeluk plaats gehad waarbij graaf Buonaccorsi, de advocaat Hitzunger en een boer zijn omge komen de beide heeren hadden op schaatsten een tochtje van Thalhara naar Beundorf gemaakt en werden nu door den boer met een sleda over het ijs terug naar Thalham gebracht. Zij waagden zichtegen alle waarschuwingen in te ver van het veilige ijs aan den kant, en meer naar de diepe plaatsen waar het ijs ge vaarlijk was. Plotseling zakten de beide heeren met de slee door het ijs. De boerdie op schaatsen vooruitreed, keerde zich om en trachtte hen te redden, maar zakte mede in het gat. Er De Standard meldt uit Konrtantinopel dat een ernstige opstand is uitgebroken te Yemen in Arahië, alwaar de bevolking den sultan heeft afgezworen en haar eigen emir heeft uitgeroepen. Dan 5en dezer maand hebben 5000 insnrger.ten slag geleverd aan de geregelde Turksche troepen, waarvan de uitslag orbekend is. De Turksche bevelhebber heeft adsistentie te Konstantinopel aangevraagd. De statistiek der geweldenarijen door de be volking van Warschau tegen de Joden gepleegd is nu eindelijk opgemaakt. Daaruit blijkt dat twee Israëlieten werden vermoord en 21 waar onder 7 ernstigwerden gekwetst. Gedurende de twee dagen dat dc onlusten duurden vernielde het volk 292 drankhuizen 603 restaurants en 393 huizen van particulieren. Twee duizenden elf IsruHitische huisgezinnen uit meer dan tien duizend personen bestaande werden de slacht offers van de baldadigheden van het gepeupel en de schade die veroorzaakt werd wordt op ruim een millioan tweehonderd duizend roebels geschat. Het rechtsgeding tegen Sankofsky en Me- likofï, de plegers van den den aanslag op Ge neraal Tcherevin heeft dezer dagen een aanvang genomen. De beraadslagingen word»» met ge sloten deuren gavoerd en zullen, daar de schuld der beide gevangenen overtuigend gebleken is waarschijnlijk slechts kort duren. zal moeten dienen voor de verwarmingvoor in de keuken en voor beweegkracht. Ook zij zit niet stil en legt thans hare ondergroudsche buizen in de stratenterwijl het stoomkelelhuis in aanbouw is. Dit gebouw heeft een hoogte van meer dan dertig meters en zal vier verdiepingen bevatten ieder tnet zestien stoomketelszoodat er in het geheel vier en zestig stoomketels zullen zijn met eene totale paardenkracht van vijftien duizend. De stoomdie in deze ketels ontwikkeld wordtzal eerst over groote loodrecht gestelde separators moeten strijken waardoor hij zich van het medegevoerde water zal kunnen ontlasten, en komt dan ir. een hoofdbuiswelke zich on middellijk in groote buizen vertakt. De ver schillende buizen waaruit de geleiding in een richting bestaat zullen voorzien worden van in richtingen die de uitzetting en inkrimping der buizen toelaatzonder dat deze daardoor ondicht worden. De buizen worden door slakk-mwol en door een houten omkleedsel bedekt ten einde het warmteverlies tot een rainimim terug te breuken. Dc gecondenseerde stoom vloeit in keerpijpen die een kleinere middellijn hebben naar het ketelhuis terag en dient daar weer tot voeding der stoomketels. Guiteau's advocaatScoville, is thans eindelijk met zijn pleidooi gereed gekomen. Nu krijgen we Guiteau zelf nog. Deze is er uiterst, verheugd over, dat hij verlof heeft ontvangen zijn bekend betoog betreffende zijn „voorbijgannden waanzin" te mogen voorlezen. In de jongste zitting van het hof heeft Guiteau, toen een der agenten hem wilde wegbrengen, dezen geslagen waarop hij door diens collega s met verdienstelijke vlugheid werd geameveerd. De E lison Electric Light Company en de New-York Steam Company zijn beide tegen woordig druk bezig met het aanbrengen van hun respectieve geleidingen in de verschilleue gedeel ten van New-York. De eerste maatschappij heeft in het Oosterkwartier der stad reeds vijf kilometers onderaardsche geleidingen aange bracht zij moet er nog vijf-en-dertig kilometers lengte aai: toevoegen ten einde de zestien dui zend lampen welke door haar moesten ontsto ken wordenvan de noodige electricitcit te voorzien het is hierbij te doen om een vier honderd-tal paardenkrachten. Het centrale verlichtingsstation zal van twaalf groote generatorsvolgens het stelsel Edison worden voorzien, die op twee-en-twintig-honderd paardenkrachten bereken worden. Deze machines zijn thans in aanmaak. De in de tweede plaats genoemde maatschappij, de New-York Steam Company wenscht stoom aan de verschillende huizen te levereuwelke Waalwijk, 25 Januari 1882. Van eene zijde, die zeer goed ingelicht kan zijn vernemen wij dat (ie minister van water staat van plan zou zijn het gedeelte der spoor-r weglijn Zwaluwe's Bosch, van Z wal uwe tot den Baardwijkschen overlaat in Maart e. k. aan te besteden. Verder zou er order gegeven zijn dat de baan vanaf den Baardwijkschen overlaat tot den Vlijmenschen dijk met I Mei vrij moet zijn. Verleden Zondag avonu zijn aan een huis in de Putsteeg de ruiten ingeworpen. De daders zijn tot nog toe onbekend. De commissaris des konings in de provincie Noordbrabant heeft goedgevonden te bepalen Dat in het eerste militiedistrict, ten overstaan vau den militie-commissaris H. Welsink, de loting der in het vorig jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal geschieden in de plaatsen en op de dagen en uren als hieronder aangewezen: Oisterwijk, Maaudag 13 Februari, voorin. 10 ure, Berkei, Haaren, Helvoirt, Oisterwijk, Moer gestel en Hdenhout. Tilburg, Dir.sdag 14 Februari, voorm. 10 ure, Tilburg van de letters A. tot en met K. en de gemeente HilvarenbcekWoensdag 15 Februari, voorm. 10 ure, de letters L tot en met Z en de gemeenten Diessen en Goirle. Loonopzand, Donderdag 16 Februari, voorm. 11 ure, Loonopzand. Waalwijk, Vrijdag 17 Februari, vm. 10 ure. Baardwijk, Besoijeti, Capelle, Sprang, Vrijhoeven- Cappel en Waalwijk. Heusden, Zaterdag 18 Februari, vin. 10 ure, Heesbeen, Drongelen, Drunen, Heusden, Meeu wen Veen en Wijk Maandag 20 Februari, voorm. 10 ure, Hedikhuizen. lierpt, Oudbeusden, Nieuwkuik en Vlijmen. Woudrichem, Dinsdag 21 Februari, voorm 11 ure, Almkerk, Andel, Dussen, Giessen, Rijswijk, Werkendam, De Werken en Woudrichem. In het 2e militiedistrictten overstaan van den militieeommissaris Quarles de Quarles Oosterhout, Vrijdag 10 Februari, vm. 10 ure, Oosterhout. Raamsdonk, zaterdag 11 Februari, vm. KR/s ure, Geertruidenberg, 's Gravemoer, Waspik en Raamsuonk. Zwaluwe, Maandag 13 Februari, voorm. IOV2 ure, Hooge en Lage Zwaluwe, Made en Ter- heijden. Z. M. heeft, bij besluit van den 19 Jan. den adjudant in buitengewonen dienst den luitenantgeueraal K. Van der Heijden, op diens verzoek, met 1 Februari, op de me st eervolle wijze en onder dankbetuiging vuur de vele en gewichtige diensten door hem aan Z. M. en aan den lande buwezenuit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Uit het verslag der commissie van rappor teurs van de tweede kamer over het ontwerp tot bekrachtiging van het tractaat van handel en scqeepvaart met Frankrijk blijkt (lat naar liet oordeel der commissie verschille de gewich.ige punten door de regceriu» nog niet voldoende zijn toegelicht. Zoo is nog geen zekerheid ver kregen aangaande het uitzicht op het tot stand komen van een haudelstractaat tusschen Frankrijk en Engeland nog ook aangaande het jot van andere door Frankrijk gesloten handelsovereen komsten. Evenmin is gebleken welke bezwaren tegen het tractaat in de Fransche kamer der afgevaardigden zijn gerezen. De commissie blijft dan ook op verlenging van den termijn vau ratificatie aandringen en vleit zich dat de pogingen door de regeering daartoe aangewend het ge wenschte resultaat mogen hebben opgeleverd. I11 dezen stand van zaken is de commis sie in geen nader overleg of verder onderzoek getreden. Op haar verlangen heeft de regeering vergunning verleend tot het doen drukken, all«*en voor de leden van de protocollen van de in het afgeloopen najaar te Parijs gevoerde onder handelingen en adviezen van handels- en nij verheids-organen. Ongeveer honderd firma's, alle fabrikanten van wollen stoffen te Tilburg gevestigd, hebben zich tlans afzonderlijk toi de tweede kamer ge wend, daarbij te kennen gevende Dat het Fransche tarief van invoerrechten van Mei jl. en het Frausch-Nederlaudsch tractaat van 26 November in hooge maté tiunne bezorgd heid hebben gaande gemaakt. Dat zij nogtans, op het voorbeeld der kamer van koophandel en labrh ken van Tilburgen kennis genomen hebbende van de verklaring door gezegde kamer in dato 29 December in de „Til- burgsche Courant" openbaar gemaakt, aanvan kelijk vermeenden hunne stem tegen genoemd tractaat niet te roeten doen hooren teneinde 1;iet tegen te werken de belangen van diegenen hunner medeindustrieelen welke na ratificatie van het tractaatzij het dan met meer moeite, hunne relatiën in Frankrijk zouden kuuuen be houden. Dat echter, terwijl de kamer van koophandel en fabrieken aldus ten behoeve van gemelde industriee'en, zich onthield van het zenden van een adres aan uwe vergaderingwelk adres blijkens de verklaring van 29 December voor noemd een protest zou geweest zijn tegeu sommige punten van het tractaat, gemelde industrieelen, daarmede niet tevredenen met voorbijgaan der belangen van adressanten een verzoekschrift in gereedheid gebracht of reeds aan uwe vergadering verzonden hebben, waarbij zij den wensch te kennen geven dat het tractaat worde aangenomen. Dat adressanten vernemende dat tengevolge van dit verzoekschrift, ten onrechte de gevolg- rekking zoude, kunnen gemaakt woeien, dat de Tilburgsehe iudustrie met meergenoemd tractaat wiire ingenomen zich op hunne beurt genoopt gevoelen het stilzwijgen af te breken cn met gepaste vrijmoedigheid u de bezwaren bloot te leggen die volgens hen aan dat tractaat ver bonder. zijn. Dat adressanten dan in .ie eerste plaats ver- meeneh uwe aandacht te mogen vestigen op de verbindtenisdie art. 3, in verband met tabel B voor miustens 10 jaren aan Nederland op- Dat adressanten zonder op dit oogonblik te villen uitweiden over de vele gronden, die het nemen van reciproeiteitsraaatregelen tegenover liet buitenland voor de nationale industrie zouden doen wenschelijk zijn zich geheel vereenigen met de velen die althans een onderzoek ver zochten naar den toestand onzer nijverheid en naar de middelen die zouden kunnen strekken, om dezelve op gelijken voet te stellen met die der ons omringende mogendheden. Dat adressanten in de toepassing van art. 3, in verband met tabel B, de daan-telling zien van een onmiddellijk beletsel om tot dat zoo gewen- schte onderzoek en deszelfs practische gevolgen te geraken. Dat adressanten daarin zien een band aan Nederland opgelegdniet aMeen tegenover Frankrijk doch ook tegenover iedere mogend heid waarmede onze regeering een haudelstractaat gesloten heeft of in de eerste 10 jaren zou willen sluiten op den voet der meest begun stigde natie. Dat adressanten met het oog op de cijfers getrokken uit de maandelijksche afleveringen der handelsstatistiek, en waaruit blijktdat over 1880, aan wollen goederen en wollen kleding stukken voor ruim 14 maal meer in Neder land is ingevoerddan van Nederland werd uitgevoerdmet recht de verwachting mogen koesteren dat uwe vergadering mogelijk te eenigcr tijd en vóór het verstrijken der eerst volgende 10 jaren andere dan de tot dusverre toegepaste maatregelen ter ontwikkeling der Nederlandsche wolindustrie zoude nuttig achten. Dat adressanten in allen gevalle niet kunnen veronderstellen dat het de bedoeling kan zijn uwer vergadering om eenen toestandwaarbij die industrie zoo zeer bij de vreemde wordt ten achtergesteld door middel van tractaat te be stendigen. Dat adressanten tevens de vrijheid nemen als hun gevoelen te doen keunendat art. 28 waarbij de hooge contracteeren de partijen elkander wederkeerig de behandeling waarborgen der meest begunstigde natie, de vrijheid bezit om onder andere artikelen in tabel B genoemd op de wollen goederen van Franschen oorsprong een recht fe heffenbedragende het dubbele van wat aan Nederland wordt toeges'aan als maximum van invoerrecht te bepalen. Dat bovendien bij de tarificatie zooals de zelve zou plaats hebben bij het gewicht de Nederiancische wolindustrie op aanmerkelijk on gunstiger wijze zou behandeld worden dan bijv. die van het naburige Belgiëwaar over het algemeen de stuffen vau fijner allooi zijnde bij zelfde gewicht eene grootere waarde verte genwoordigen of bij zelfde waarde een minder gewicht bezitten zoodat ook onder dit upzichl dc belangen onzer wolindustrie niet in dezelfde mate zouden gebaat zijn als die derzeltde in dustrie van meer begunstigde naburen. Da* uit al de opgaven der belanghebbende industrieelen dan ouk gebleken is dat de Til— burg-che wollen goederen, die t't dusverre respectievelijk 10 pCt. en 15 pCt. der waarde aan iuvoerrecht betaalden voortaan bij hunr.e intrede in Frankrijk zouden belast worden met 11 a 20 pGt. er. 17 a 19 pCt. hunner waarde. Datterwijl sommige belanghebbende indu strieelen het minst door deze verhooging ge troffen, dezelve als van geen overwegend bpzwaar kunnen beschouwen anderen bvhoorende tot de onderteekenaars van dit adresen evenzeer relatiën bezittende in Frankrijk in die verhoo ging wel degelijk zien eene sterke benadeeling hunner belangen. Dat adressantenom al de bovengemelde redenon, uwe vergadering eerbiediglijk verzoeken hare goedkeuring aan het Fransch-Nederlandsch handelstractaat te willen onthouden tenzij kan vrkregen worden datvooral wat betreft art. .3 iu verband met tabel Bdoor Frankrijk aan

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2