Amerika. Duitschland. Oostenrijk. Engeland. Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Verder werd de tweede paragraaf van het voorsteü der Commissie van 33 aangenomen. Een amendement betreffende de ontbinding der kamer werd verworpen. Het plan der regeering ten opzichte van den scrutin de liste werd ver worpen met 305 tegen 117 stemmen. Het ge heele voorstel der commissie werd aangenomen met 262 tegen 91 stemmen. De zitting werd opgeheven. Voor de poorten van het paleis werden kreten aangeheven, van Leve Gambetta Leve de scrutin de liste! maar ook kreten, van #Weg met Gambetta Alle mitiisrers tezamen hebben hun ontslag ingediend. FreycinetSayBn'sson en Ferry zullen uitgenoodigd worden een nieuw kabinet te vormen. Het schijnt zeker te zijn dat zij de uitnnodiging niet zullen aannemen. Uit Gabes (Tunesië) wordt gemeld dat na het het vertrek van generaal Logerot's hoofd macht de Arabieren opnieuw zijn opgestaan. Dat hebben ze trouwens bijna overal gedaan om de eenvoudige reden dat ze nooit goed werden onderworpen. In een dynamietfabriek bij port Vendres in het Fransche dep. der Oost-Pyreneën had Dinsdag een ontploffing plaatswaardoor 16 mensehen gedood werden. Een brand die in het gebouw ontstond werd spoedig gebluscht. Een Parijsch blad deelt de gevangenneming mede van een Nederlander Vandenhauzer, die ongeveer drie weken geleden zijn vrouw en kin deren verlaten had en met een som van f 100,000, welk hij zijn broeder ontstalgevlucht was om naar Amerika te gaan. De pogingen der politie om hem in handen te krijgen waren vruchteloos. Maar de bestolene, die de gewoonten en liefhebberijen van zijn broeder kende, besloot te onderzoeken of hij ook, op weg naar AmerikaParijs had aangedaan. Hij begaf zich daarheen ontmoette weldra den vluchteling in hetzelfde hotel waar hij zijn intrek had genomen en stelde hem onmiddellijk in handen der politie. De verkwistende dief, die reeds f 30,000 had opgemaaktzal nu over de grenzen gebracht en aan de Nederlandsche politie uitgeleverd worden. Eenige dagen geleden betoogde Sir William Armstrong dat het land zijne zware paritïer- schcpen aan kant moest doen en zich in de toekomst verlaten op zeer snelle opgepar.tserde vaartuigen gewapend met de allerzwaarste ka nonnen. En ziet denzelfden avond trachtte een gewezen minister van marineLord Ilenry Lennox eene andere vergadering te overtuigen dat Eugeland slechts veiligheid zal kunnen vinden in eene ontzaggelijke vloot van pantserschepen der eerste klasse. Who shall decideohere doctors disagree vraagt een Engelsch spreek woord. Zooals men zich herinnertwerden een paar jarsn geleden twee Engelschen, Kol Synge en Mr. Suterdoor Turksche roovers gevangen genomen en tegen een losprijsdoor de En- gelsche regeering betaald weer vrijgelaten. Het bedrag ran die losprijzente zamen f263.000, werd later door de Engelsche regee ring aan de Porte teruggevraagd, maar tot dusver ontving zij nog niets. Zij heeft nu nogmaals door haar gezantLord Dufferin nadrukkelijk op betaling laten aandringen er. met dwang maatregelen gedreigd. aan de leden eene Parnell-medalje uitgereikt. Dë Moonlights legden zich bijzonder toe op nachtelijke tochten die brandstichting of ver nieling van eigendom ten doel hadden. Wel mag men vragen in welken uithoek van de wereld de verklikker Coune'l zich voor de wraak der Moonlights zal kunnen verbergen. Een Grieksch handelshuis, de firma Vag- lioncte Marseille gevestigd wordt vervolgd wegens bedrogten nadeele van de douane gepleegd met den invoer van suiker. Het bedrag dat het op die wijze aan rechten ontdoken heeft, bedraagt reeds, van de oprichting van het huis af, tachtig millioen francs of zes millioen francs per maand. Een der deelgenootendie een agentschap te Taganrog had, zou donr de Russische regc-ering aangehouden zijn. Verscheidene Rus sische beambten moesten in de zaak betrok ken zijn. Italiaansclie er. Fransche werklieden schij nen elkander maar niet te kunnen zetten. Wanneer zij bij elkaar zijn heeft men elk oogen- blik een botsing te vreezenwaarbij het dan niet malsch toegaat. Zoo had weder te Parijs in een herberg een gevecht plaats waarbij de beide partijen elkander duchtig met messen toetakelden. Toen men eindelijk na veel moeite de vechtenden gescheiden had, die menige snee en krab te pakken hadden bleek het dat het gevecht was aangekomen doordat de Italiaan bij vergissing een slokje uit het glas van den Franschman had genomen. Wel een gegronde aanleiding om elkaar zoo duchtig toe te takelen. Voor eenigen tijd werd gemeld dat prins Buonaparte, die de tweede dochter t an mevrouw Blancde overleden eigenarresse der speelbank te Monacohad gehuwd zijn aandeel in ee bank aan een vereeniging van Engelsche heeren voor een ongehoorde som verkocht had. Naar nu gemeldt wordt zijn de overige erfgenamen van mevrouw Blanc, haar zoon en diens zwa ger, ook aan het onderhandelen om hun aan deel te verkoopen. Aan dc andere zijde wordt weer beweerd, dat koning Humbert voor eenige dagen verklaard heeft dat de regeering de com missie wil steunen, wier doel het is door zedelijken dwang alle speelbanken uit te roeien om ook de speelbank te Monaco weg te krijgen. Wat er ook van zij voorloopig wordt er in Monoca nog grof gespeeld en voor eenige dagen heeft zich weer een spelerdie al zijn bezittingen verloren had, van het leven beroofd. Arm re zijn en dan eens millioenen te krijgen is een buitenkansje, dat niet ieder te beurt valt en wel verdiend gemeld te worden. Bij een dame te Parijs diende zulk een geluk kig schepsel. Zij was wees en had wel een broedermaar deze was voor jaren naar Ame rika vertrokken. Het meisje heette Angelika en zou binnen eenige dagen in het huwelijk treden met den stalknecht van den maarschalk Mac Mahon. Zij werd bij den notaris ontboden die haar mededeeldedat haar broeder onge huwd in Amerika was gestorven en haar een vermogen naliet van drie millioen francs. Zij wilde dit buitenkanje ook aan den stalknecht laten deelachtig worden en trouwthoewel zij nu rijk geworden istoch met den armen drommel. Door een Londenschen kruidkundige en zaadkooper is een aanklacht ingediend tegen twee mannenwaarvan een vroeger bediende bij hem wasdie hem op echt Iersche manier allerlei overlast aandeden. Hij ontving in den laatsten tijd een aantal brieven waarin hij met de wraak van een ge heimzinnige „broederschap" bedreigd werd die zijn gangen naging. Er werd door onbekenden in de dagbladen geadverteerd: dat hij 200 vrou wen noodig had voor het inpakken van kruiden, wat hem natuurlijk vele onaangename tooneelen bezorgdetoen een groot aantal vrouwen zich bij hem vervoegden en teleurgesteld weer heen moesten gaan. Er werden mannen naar hem gezonden om de maat voor zijn doodkist te nemen, en eindelijk stak men brandende kaarsen in zijn brievenbus waardoor zijn deur in brand geraakte. Dat feit deed den zaadkooper, die tot nu toe als een verstandig man alles stil verdragen had, besluiten een aanklacht in te dienen tegen de beide mannen die nu hun laatste grapwelke veel op moedwillige brandstichting gelijktwel eens duur konden boeten. Een voorval, dat Woensdag de geheele Lon- densche beurs in opschudding bracht, doet ons een blik slaan in het eigenaardige karakter van het Engelsche volk. In het nummer van den Times van den 23 Januerikomt een redevoering voor van Sir Vernon Harcourt, waarin een storende drukfoul aan een enkelen zin een heel andere min kiesche beteekenis geeft, dan daar blijkbaar in gelegd was. Het nieuwtje verspreidde zich als een loopend vuur over de beurs en spoedig ontstond er vraag naar het nummer van den 23sten dat er een oogenblik later tegen 1 p. st. (twaalf gulden) en hooger verhandeld werd. Niet tegenstaande dat er een aanzienlijk aanbod was, bieren de ni mmers goed prijshoudend, zoo zelfs dat 's avonds te 11 uren de bladen op straat toch nog voor 10 schilling (zes gulden) werden aangeboden. Zoodra de redactie der Times de fout be merkte, trachtte zij door het uitloven van 18 pence per exemplaar de uitgegeven bladen mach tig wordendoch slaagde er slechts in de inzamelaars van curiositeiten nog sterker aan te drijven om zich tijdig van een exemplaar te voorzien. Woensdag heeft de Rijksdag het debat over de begrooting in derde lezing voortgezet en heeft minister Von Puttkamer gelegenheid ge vonden tot het afsteken eener redevoering, waarin hij o. a. verklaardedat men zich niet moest verbeelden dat de jongste verkiezingen de regee ring hebben terneergeslagen. Zij is integendeel met den loop van zaken tot nu toe tamelijk wel tevreden. Het laat zich aanzien dat de be grooting zal worden aangenomen in de Ham burger aangelegenheid heeft de quaestie van den rijkskanselier gezegevierd en de koninklijke kabinetsorder van 3 Januari is bijzonder geschikt om elk nieuw conflict te voorkomen. Men kan verwachten dus bauwde hij verder Von Bis marck na datmocht eene Europeesche crisis ontstaan, het Duitsche monarchale keizer- en koningschap ais steunpilaar van recht en vrijheid gehandhaafd zal worden. Met Von Bismarck's uitlegging der beruchte ambtenarenpsssage van de kabinetsorder, toont de gematigde liberale pers zich bijzonder inge nomen maar anders niet met de wijze waarop hij het debat tot eene ongekende vinnigheid wist te brengen. Von Schlözerde aanstaande gezant bij het Vaticaanis bij den keizer ter audiëntie geweest. Door den Beierschen landdag werd, na eer zeer levendig debateene credietaanvrage der regeering voor den aanbouw van nieuwe kazernen verworpen Alweder een schouwburgbrand. Eergister avond is er in het operahouse te Owensburg ongeveer een uur voor de voorstelling brand ontstaan door een gebrek ann het verwarmings toestel. Gelukkig waren er nog geen bezoekers in de zaal anders had de ramp allicht weder raenschenlevens gekost, want het gebouw is ge heel uitgebrand. Nu kost het alleen de verze- keringraaatschappij geld en nogal veel ook, daar het gebouw voor fr. 775,000 schade heeft. Zaterdag heeft Guiteau voor het hof van Washington zijne verdediging voorgelezen. Hij deed hi-t zittende, omdat, zeide hij, hij dan beter kon spreken. Hij beweerde niet bij zijn verstand geweest te zijn toen hij op Garfield schoot. Een oogenblik barstte hij in tranen uit. Aan het slot verklaarde hij met zijn oude driest heid datwanneer ook maar een haar van zijn hoofd gekrenkt werd, de natie in bloed zou ondergaan. Woensdagavond hield de rechter Cox, na sluiting der debatten in het geding Guiteau, zijn toespraak tot de jurywaarin hij met nauw keurigheid en zorgvuldigheid de bepalingen der wet op de misdaad uiteenzette, en de punten ui» de getuigenissen voor en tegen den beschul digde in het licht stelde. Na deze rede, die U/s uur duurde, verwijderde de jury zich. Zij kwam terug na beraadslaging vau meer dan een uur en gaf een verdict, waarin zij Guiteau schuldig verklaarde aan moord op president Garfield. Het totaal bedrag der nationale inschrijving ten behoeve van mevrouw Garfield, die onlangs gesloten werd is 361.892 dollars. Men zal voor de gelden 4 pCt. obligatieën d< r Ver. St. koopen en die door een deputatie aan de weduwe van den president ter hand doen stellen. In den schouwburg te Cheyenne in de Vereenigde Staten werd dezer dagen een bezoeker gearresteerd, omdat hij een schot had gelost op een acteur, die de rol van Richard III, een werk van Shakespeareop erbarmelijke wijze ten tooneele bracht. Voor het gerecht verklaarde de gearresteerde Van mijn jeugd af ben ik een. beminnaar van schouwburgen en een bewonderaar van Shakespeare en ik kon het ongelukkig spel van dien knoeier (uier wees hij op den gedag- vaarden tooneelspeler) niet verdragen en verloor mijn geduld. De rechter, die denzelfden avond ook in den schouwburg was geweest, achtte deze verdediging voor voldoende en sprak den „cri ticus met der. revolver" vrij, terwijl hij den tooneelspeler aanraadde niet meer in zulke zware rollen op te treden, daar een gentleman met een goeden smaak dergelijk spel niet kan aanzien. Een nieuw bataljon gardetroepen heeft bevel ontvangen zich naar Ierland in te schepen. De gemeenteraad van Dublin heeft een met algemeene stemmen aangenomen adres aan den onderkoning doen overhandigen, waarin op vrij stelling der „verdachten" (ParnrilDillon e. a.) wordt aangedrongen. Ook in dit verzoek ver klaarde H. M.'s plaatsvervanger onmogelijk te kunnen treden. De meeningen der Britsche marine-speci aliteiten loopen op zorgbarende wijze uiteen. Zooals wij reeds meldden vertrekt de keizerin van Oostenrijk den 2 Februari voor zes weken naar Combermero-Abbey om de vossen te jagen. Zij vertrekt des namiddags te 12.3U uur uit Weenen en maakt haar reis niet zooals eerst gemeld werd over Parijs, maar over Keulen zonder Parij9 aan te doen naar Calais. In Calais komt zij Zaterdagmorgen tusschen 4 en 5 uur aan. Na eenige uren oponthoud in Calais, die de keizerin gewoonlijk met een wandeling langs het strand doorbrengt, vindt de tocht over het kanaal plaats. Wanneer deze zonder vertraging plaats heeftdan komt de keizeiin 's middags met haar gevolg, dat met inbegrip van dc be dienden uit 26 personen bestaat, te 6 uren aan het station Brenbury aan vanwaar de reis verder met rijtuigen wordt afgelegd. De vol gende dag wordt voor rustdag bestemd en den daarop volgenden Maandag vindt de eerste par- torce-jacht plaats. Gewoonlijk bevinden zich op den eersten dag vele liefhebbers op het terrein uit nieuwsgierigheid of om de eer om de jacht mede te maken. Volgens ouderwetseh jachtge- bruik mag namelijk iedereen parforce-jacht me demaken tenminste als hij in het bezit is van een paard of minstens een ezel. Dat de mees ten van de jagers spoedig terugkeer :n valt licht te begrijpenwant de galop gaat boven de krachten van hunne rossen. Het ontbreekt dan ook niet op zulk een jacht aan vermakelijk voorvallen, waarin de keizerin zelve ook veel be hagen sehept. In het Crystal-palace te Londen heeft een tweede proef plaats gehad met de electrische verlichting door Edison's lampen. De proeven gelukten uitmuntend. Binnenkort zal in het crystal-palace ook een electriciteitstentoonstelliug worden geopend zoo spoedig de verscheidene apparaten en machinerieën zijn opgesteld. Conell ,de zoogenaamde, „Captain Moon light" is, tegenover zijne kameraden als ver klikker opgetreden. Uit zijne mededeeling blijkt dat zijne bende den eed gezworen had van „trouw aan de Iersche republiek gehoorzaamheid aan de aanvoerdersen dood aan de verraders." Als belooning voor bijzondere dapperheid werd In Hongarije begint men ook al de joden te vervolgen ofschoon niet zoo erg als in Rusland. In het comitaat Ugocs hebben zij sedert het laatste van December veel te lijden. Hunne be zittingen worden vernield en zij zeiven, als zij niet de vlucht nemen, mishandeld. Er zijn zes aanstokers der gewelddadigheden in hechtenis genomen. - Uit Weenen wordt gemeld dat het hoofd der politie de redacteurs der bladen uitgenoodigd heeft zich te onthouden van alle raededeelingen nopens de insurrectie. De vorst van Montenegro verklaarde zich machteloos over zijne onderdanen, die in vermeerderden getale zich bij de iusurgen- ten aansluiten. De „Presse" meldt dat de vorst de uitlevering weigert van de geinterneerde Her- zegowiners omdat hij hun Oostenrijkschap onti^ kent. Hij beweert dat Montenegro volgens he^\ tractaal enkel gebonden is om niet-politieke Oostenrijkscüe overtreders uit te leveren. De regeering heeft, ter vergemakkelijking van de belegging in Italiaansche consols, besloten de belasting op de overbrenging van rente aan toonder in rente op naam af te schaffen. Macaluso die in de kamer een revolver naar minister Depretis wierp en tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld werd, is door het hof van appèl tot 5 jaren opsluiting veroordeeld. Het observatorium op den Etna is nu voltooid. Het staat in de nabijheid van den krater en is zoo geplaatstdat een lavastroom zich daar waarschijnlijk in tweeën verdeelen en het gebouw sparen zou De hoogte van het punt waarop het staat is 2491 meter boven de opper vlakte der zee, dat is 452 meter hooger dan het klooster op den St. Bernard en 868 meter hooger dan dat op den St. Gothard. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zullen Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel de vol gende stukken worden gerepeteerd 1. Victoria Marsch. Krein. Huzaren rit, galop. Krein. 2. 3. 4. Neerlandsch kracht doodt Atchins macht, arr. A. van Eeten. De „Regierungsbote" maakt het vonnis van het militaire gerechtshof inzake den moordaan slag op Tscherewin openbaar. Sankowski werd tot de galg veroordeeld Melnikoff tot twintig- jarigen dwangarbeid in de mijnen. Dit vonnis werd ter bekrachtiging aan de hoogste militaire autoriteit in het district St. Petersburg voorge legd die de uitspraak tegen Melnikoff bevestigde, doch Sankowski's straf veranderde in levenslangen dwangarbeid, aangezien het niet gerechtelijk kon bewezen worden dat hij tot een geheim genoot schap behoorde. Beide veroordeelden zijn voorts van alle burgerrechten ontzet verklaard. Bij Dunaburg, in het gouvernement Viiebsk, hebben verleden week zeer ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Ditmaal had men het niet tegen de joden, maar de boeren verzetten zich tegen de volkstelling, waaromtrent door onrust- stoking leugenachtige verzinsels uitgestrooid waren. Met behulp van twee bataljons soldaten werd de rust hersteld. KAATSHEUVEL. Maandag 30 Januari nam. 6 uur concert in de zaal van Mej. de wed. Driesseti door dé kapel van het 5e regiment infanterie voor de leden van Araoenitas. Waalwijk, 28 Januari 1882. Bij kon. besluit is benoemd met ingang van Feb. a. s., tot burgetn. van Raamsdonk G. H. Heere. Verleden Donderdag, den dag waarop de onovertroffen teekenaar en cartograafde heer A. B. Van Lieshout alhier, te midden van.een kring familieleden en vrienden zijn tachtigsten verjaardag vierdewerd hij aangenaam verrast door eene ovatie van de harmonie l'Espérance alhier. Dit jeugdige gezelschapdat zich in den korten tijd van zijn bestaan door ijver en studie heeft weten op te werken tot eene hoogte, die slechts weinige muziekverenigingen eerst na verloop van jaren bereiken en dat zich daardoor in de sympathie mag verheugen van allen die gevoel hebben voor het schoone en goede, bracht, met zijn beschermheer en commissarissen aan het hoofd den feestvierenden heer Van Lieshcnt een schitterende aubade. Bij die gelegenheid werd ZEd. door het ge- zelsehap het eerelidmaatschap aangeboden als blijk van waardeering voor de belangstelling, die hetzelve vanaf zijne oprichting van den heer Van Lieshout zoo ruimschoots had mogen ouder vinden. De beschermheer, de weledele heer Van den Elzen ovtrhandigde Z.Ed. onder eene warme toespraak liet diploma. De heer Van Lieshout was blijkbaar zeer ge troffen over dit onverwachte huldeblijk en aan vaardde welwillend het hem aangeboden, etre- bewijs. Moge het nieuwe eerelid nog lang getuige zijn van den bloei en den vooruitgang van de jeugdige harmonie l'Espérance dit voorzeker is de wensch van allen die het voorrecht hebben den waar- digen, krassen tachtigjarigen man te kennen. In Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelingeu als kadet aan de koninklijke militaire academie. Het volgend aantal plaatsen wordt dit jaar open gesteld voor den dienst hier te lande infanterie 16, eavallerie 2 artillerie 25, genie 2. Voor den dienst it> Oost-Indie infanteiie 20, eaval lerie 2, artillerie 9, genie 4. Belanghebbenden vinden de voorwaarden in de Staatscourant, no 22. In de tweede kamer is de discussie over het Fransch Nederlandsen handelstractaat voort gezet. De heereu Wintgens Bastertvan Baar en Keuchenius bestreden net alleen op economische eu politieke gronden en .vooral wegens, den tien-

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2