BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. «Van 2 Februari wordt uit Leuven aan de Etoile het volgende geschreven z/Men doet op 't oogenblik ijverig onderzoek naar het spoor van een persoon die den winter van 1880/81 in onze stad heeft doorgebracht en wiens uiterlijk tot in de kleinste onderdeeh n niet het signalement van Henry Vaaghan overeen zou komen. Het gebit o. a., dat de vermoede lijke moordenaar zoo schoon had, was ook bij den gezochten vreemdeling \an in 't oogvallende schoonheid de oogen de handen en ook het kleine gebrek in de uitspraak van sommige letters beantwoorden geheel aan de beschrijving vau Vaughan. Hij woonde hier Place du Peuple met eene vrouwdie er zeer ziekelijk uitzag e*t die men zelden zag en met wie de echtgenoot zich ook niet bijzonder scheen bezig te honden. Hij reisde dikwijls naar Autwerpen et; sprak slechts van den aanleg van groote spoorweglijnen en andere verkeerswegen. Hij sprak verscheidene talen met gemak maar vooral het Nederlatidsch dat zijn moedertaal was. Men herinuert zich overigens dat professor Tkomson zegtdat de ■chrijver van den brief, geteekend Vaughan, eeu Vlaming moet zijn daar hij zelfs een punt zet boven h ;t eerste been van de Y. Ik geloof dat men een portret van den persoon heeft, dien men zoekt, en dat de commissaris van politie van Leuven in het kabinet van den heer Wille- maeys te Brussel ontboden isvoorzien van dat portret en van enkele brieven van de hand van dien persoon. De Belgische justitie meent een overeen komst te hebben gevonden van het handschrift van Vaughan met dat van den bekenden dr. Ganzof Wyprechtdie thans wegens oplich terij hier vervolgd wordt. Er schijnt althans zooveel overeenkomst te bestaan dat de vraag of Ganzdie verscheidene valsche namen heeft gedragen ook Vaughan zou kunnen zijn is ge rezen en tot nader onderzoek aanleiding zal geven. In België gebeurt ook nog als eens een misdaad. Nog staat men in volle duisternis over den moord op advocaat Bernays en nu word* weder nit Lovendighem een niet minder vreeselijke moord gemeldwaarvan de dader eveneens op het kerkhof is. Twee bejaarde broedersdie te zamen woonden zijn door bijl slagen vermoord geworden. Diefstal schijnt aanleiding tot die vreeselijke daad te zijn geweestwant alle kasten en kisten waren opengebroken. Nadat de moordenaar zijn misdaad heeft bedreven schijnt hij de lijken te hebben willlen verbranden want zij werden onder een hoop stroo gevonden, dat gedeeltelijk door het vuur verteerd was. De inhechtenisneming van Bontouxden presidenten Federden directeur der Union Générale heeft algemeen grooi opzien verv ekt. Bontoux toch was een man van hoog aar.zien tijdens zijn verblijf te Weenen verkeerde hij daar met de aanzienlijkste personen, evenals in Frank rijk en men meende dat er geen termen be stonden voor zijn inhechtenisneming, zoodat aan de geruchten dat die aanstaande was, volstrekt geen geloof werd geslagen. Beide heeren bleven zeer kalm toen de com missaris van politieMacéhen in het gebouw der Union te spreken vroeg eu hun het brvel tot inhechtenisneming vertoonde. Feder ging terstond te voet met den commissaris mede Bontoux vroeg en verkreeg een uur uitstel, om nog eenige zaken te regelen en begaf zich toen per rijtuig naar het politiebureau. Daar onder gingen de heeren het eerste verhoor van den rechter van instructiedat bij ijder langer dan een uur duurde. D*n volgenden dag werden zij naar de Conciergerie overgebracht. De toestand van Mevrouw B mtoux die ern stig ziek lagis door het gebeurde zeer ver ergerd. Onder de personenvan wier gerechtelijke vervolging sprake isworden zeer aanzien ijke namen genoemd als de markies de Biencourt Vicomte Mayol de Lupe tie graaf de Rozan hertog Decazesde graaf de Villermont, Eugène Veuillo* enz. Figaro acht de vervolging van deze mannen niet waarschijnlijk maar Humbertde nieuwe minister van justitieverklaarde nog eergisteren in de kamer, dat recht zou geschieden zonder aanzien des persoons. 't Wordt tegengesproken dat Roustan te Tunis door een ander (Generaal Logerot b. v.) zal worden vervangen. Deonderhandelirgen over het Engelsch-Fransch handelstractaet zijn Vrijdag tusschen den ambas sadeur Lord Lyons en den minister Freycinet hervat. Binnen weinige dagen zal een tweede bijeenkomst plaats vinden. Het bestaande verdrag i9 inmiddels weer tot 1 Maart verlengd. Het heet thans dat de heer Andrieux als gezant naar Petersburg zal gaan dat Tissot gezant te Konstantinopelals zoodanig naar Londen zal vertiekken ter vervanging van den heer Cballemel-Lacouren dat de heer de Noaillesthan9 gezant bij de Italiaansche re geering, naar Konstantinopel zal verplaats worden. Naar aanleiding eener interpellatie van Granet heeft de kamer van afgevaardigden met 287 tegen 66 stemmen een motie aangenomen luidende: wDe kamer, vertrouwende op de verklaring van het Gouvernement en op zijn besluit betreffende de herzieninggaat over tot <U or da van dan dag.* Men hooft tegenwoordig te Parijs van niet anders dan tegenspoeden. Deze doet zijne paar den en rijtuigen weg gene verkoopt zijn schil derijen een derde wil zijn huis van de hand doen en wie 's morgens een rijtoer gaat doen door het Bois de Bo ilogne, zooals bij de cava- lerie-otiicieren veelvuldig de gewoonte is heeft groote kans van op een eenzaam punt het lijk te vinden van dezen of genen die zijn gelde lijke» ondergang niet overleven wilde. Figaro verhaalt dat een persoonwiens naam in de laatste dagen te Parijs telkens over de lippen ging, allerwege had verklaard dat hij geruïneerd wasdat hij zijn hotel en de kost baarheden zijner vrouw moest verkoopeu om het het beursverlies te dekken want hij wilde tot den laatsten stuiver betalen al zou hij ook arm het land uitgaan. Die persoon nu is plot seling vertrokken alles medenemende zelfs de meubelen van zijn huiseeu schuld achterla- van meer dan drie millioen. Heeft de val van het groote ministerie en daarna de vai van Bmtoux zooveel van zich doen 9prekett Slus3on en Vignauxde beide groote biljartspelershebben hun een geweldige concurrentie aangedaan. Wie zou ditmaal win nen in den grooten internationalen strijd tus- Frankrijk en de Amerikaansche Unie? Men vei zekert mij, dat er wel voor een millioen aan weddingschappen loopendë waren over den uit slag over de vraag wie van beiden het eerst drie duizend caramboles zou gemaakt hebben. De zaal van het Grand Hotel was ovtrvuld met dames en heeren om de reeks stooten te zien maken waarbij de speler de drie ballen langs den langen band bijeenhoudt, en een veertigtal caramboles maaktzonder dat de ballen een een Nederlandsche palm verplaats zijn. Dit wordt de kunst van het oneindig kleine. Het fraaiste vatt dezen wedstrijd was de raarqueur die telde en die dit deed met een gewicht en een statigheid alsof het lot van geheel Europa en Noord-Amerika hier beslist werd. Buiten dien was er een scheidsrechter, de heer Daniël Rondeau die in het hoogste ressort alle twij felachtige punten besliste. Toen Slosson gewonnen had was er een ge drang en een drukte in het Grand Hotelalsof de wereld vergaan zou. De Amerikanen die te Parijs in grooten getale zijnhebben de champagne bij strooraen doen vloeien om hun overwinning te vieren, nadat zij voor twee jaren waren verslagen. Vignaux was zoo spijtig over zijn nederlaag dat hij den handdruk weigerde-, dier. Slosson na den strijd hem aanbood. Nu de voorbereidingen voor den tunnel tusschen Calais-Dover reeds vergevorderd zijn, begint meu met bezwaren en ook nog wel van militaire zijde voor den dag te komen. Men wendt namelijk voor dat de veiligheid van En geland groot gevaar loopt omdat vreemde legers gemakkelijk door den tunnel zullen komen. En waarvoor zal men die veiligheid prijsgeven en een tunnel bouwen. Alleen om een paar men sehen, die last van zeeziekte hebben te gerieven. De voornaamste tngenstander van den tunnel is Sir Garnet Wulseley, die iti Engeland als een der heeren op militair gebied geldt. De Caton een schip dat te Bordeaux thuishehoortis niet ver van Brezos veronge lukt Ze3 man van de equipage en de stuurman hadden zich in een boot gered en zwierven reeds zeven dagen rond, toen zij door een ander schip werden opgenomen. Wat de schipbreukelingen hadden uitgestaan valt niet te beschrijven. Reeds verscheidene dagen hadden zij niets gedronken in de laatste twee dagen hadden zij ook niets gegeten. Ook het overige deel der equipage had zich in booten gered men heeft echter nog niets van hen ontdekt en er bestaat alle kans dat zij hun dood in de golven gevonden hebben. Petit Journal meldtMen zal zich nog wel den diefstal van 210,000 herinneren die voor ongeveer drie jaren door drie personen ten tta- deele van de Fransche bank gepleegd werd en waarvar. de daders tot dusverre onbekend ble ven. Eenige dagen na den diefstal vond men in het station te Baisieux (Nord) een koffer een wollen muts en een pijp, die aan de dieven behoord hadden. Zij waren in de richting naar Belgie gevlucht. Voor eenige dagenontving het parket te Rijssel een in de Hollandsche taal geschreven brief, die belangrijke aanwijzingen bevatte, waardoor men de twee hoofddaders van tien diefstal kon ontdekken. Zij werden in Rotter dam aangehouden. Het zijn twee Engelschen Eluard Jacobs, oud 36 jaren, koopman en Williams Clarck oud 35 jaren, «lie zich ook voor koopman uitgeeft. Beiden woonden, voor dat de diefstal gepleegd werd te Londan. De nood'ge formaliteiten voor de uitlevering worden gedaan. In den schouwburg te Algieis ontstond Maandagavond gedurende de voorstelling brand, waarschijnlijk door het onvoorzichtig wegwerpen van een lucifer door een der figuranten, in een lokaal boven de schouwburgzaal. De toeschouwers vluchtten in de grootste ver warring over de stoelen banken en leuningen klimmend en binnen vier minuten was de zaal ontruimd. Onder oppertoezicht van den gou verneur-generaal en den prefect van Algiers, die beiden aanwezig waren, werd de brand weldra geblu9cht en spoedig kon de voorsteljing voort gezet worden. Gelukkig werd niemand ernstig gewond, maar een aantal personen bekwamen in het gedrang lichte kwetsuren en de meesten kwamen er niet «onder #kleertcheuren" af. De bladen houden zich ijverig bezig met de vraag of een gewapend optreden iu Egypte ge- wenscht is. l)e Times blijft er bij, dat de col lectieve nota slechts eeu beslissing met de wa penen toelaat. De Standard raadt aan zich met Turkije te verstaan, daar de tegenwoordige staat van zaken alleen op die wijze gelegenheid geeft een inmenging der oostelijke mogendheden te voorkomen. De Daily News verwerpt elke militaire tusschenkomst, zoowel de Fransche als de Engelsche, als inzonderheid de Turksche, en maant met het oog op den opstand in Herze- gówina tot voorzichtigheid. Zij spreekt ten gunste van het streven der nationale partij. Een merkwaardige verzameling pijpen van alle tijden, landen en volken wordt eerlang te Louden in veiling gebracht. Zij werd door een liefhebber, die dertig jaren lang pijpen verza melde, bijeengebracht. De merkwaardigste zijn reeds door het Brit9ch Museum gekocht. Daaronder zijn pijpen uit het Nijldal, Zui«l—Afrika, van de wilden in Amerika en Australië, voor-hi3torische pijpen die aan den mond van de Ohio werden opge graven enz. Naar verzekerd wordt is de Pruisische re geering voornemens eerlang te voorzien in de bisschoppelijke vacatures te Breslau, Paderborn eu Osnabruck. l)at besluit zou dan eigenaar dig samenvallen met den aanvang van de dis— cussien in den Pruisische» landdag over het rieuwe staatkundig-kerkelijk ontwerp. Van Schlözcr, de gemachtigde van Prui sen bij het Vaticaan, is te Rome aangekomen en had reidi een onderhoud met den kardinaal Jacobini. Dezer dagen heeft eene dienstmeid te Berlijn door hare tegenwoordigheid van geest iemand het leveu gered. Een werkman, die op de bovenlijst van een hotel iets had te verrich ten, was daartoe up het dak geklommen. Op cen9 hoorde men hem om hulp roepen en zag men hem met de handen aan den bovenkant der lijst hangen. Een paar audere werklieden snelden naar boven, maar konden hem wegens de gesteldheid van het dakwerk slechts moeilijk bereiken en onmogelijk grijpen. Terwijl nu op de straat een menigte menschen het oogenblik tegemoet zagen, dat de ongelukkige zou dood vallen, riep een dienstmeid uit een open raam, dat alle buren maar haastig hunne bedden en kussens uit de ramen moesten werpen. Onmid dellijk vlogen van alle kanten de üe lden naar omlaag ei> werden in allerijl tot zulke hoogte opgestapeld, dat de man, toen hij eindelijk naar beneden viel, ongedeerd bleef. YVel viel hij ten gevolge van den uitgestane» doodangst in on macht maar daarvan was hij spoedig bekomen. In de Berlijnsche wandelplaats, bekend onder den oaara van Thiergarte», zijn de eekhorens in de laatste jaren zoodanig toegenomen en Hebben zij de zang- en andere vogels zoodanig verdreven, dat er eindelijk list gegeven is om ze dood te schieten. Het publiek, bij hetwelk die vroolijke springers in hooge gun9t stonden, betreurde dit wel, maar er was niets aan te le doen en de jacht is begonnen. Reeds den eereten dag is een groot aantal dezer diertjes doodgeschoteu. Van 5 dezer wordt uit Serrjewo gemeld: Den I Februari vereenigden zich de opstan delingen in den omtrek van Tientista Bastaci wear zij over de Drina trokken en den 2<len belangrijke versterkingen ontvingen. Den 2den werd door de troepen zonder gevecht Susjeno bezet. Den 3tlen drongen de iu de richting van Krranta, Huraic, Bastaci en Brod voorgeschoven troepen, na eeu hevig vuurgevecht, zeer sterke benden opstandelingen terug. Den 4 len namid dags vielen de opstandelingen Lusjeno, Hu mie en Brod aan, maar werden krachtig afheslagett. De verliezen der troepen bedroegen volgens de voorloopige opgaven, 4 dooden en 17 ge wonden, terwijl die der opstandelingen veel grooter zijn. Generaal Jovanovich, de opperbevelhebber der Oostenrijksche troepeu op het tooneel des opstauds, is te Mostar aangekomen en door de burgerij feestelijk ontvangen. Ook de bevolking der plaatsen, die hij onderweg aandeed, verze kerde hem van hare gehechtheid aan den keizer en dat zij met de opstandelingen niets te doen wilde hebben. De arrestatiën in Gallicie hebben hiel veel opzien verwektterwijl het nog twijfel achtig is of zij hebben plaats gehad wegens Russischedau wel wegens socialistische woe lingen. De Pooische bladen beweren het eerste. De heer Zaleskeondervoorzitier van het stadkondersbuiau, moet in het laatst der vorige week den keizer verslag hebben gedaan omtrent de uitbreiding der Russische propagande in Gallicië. Er moet hem toen zijn aanbevolen, krachtige maatregelen te nemen. Daaraan wordt het toegeschreven dat hij onmiddellijk bij zijne terugkomst te Leraberg bevel heeft gegever. tot arrestatiën in binnensteden van Oust-Gallicië. Al de arrestanten zijn te Lemberg gebracht en worden als politieke misdaiigers behandeld. Het Journal de St. Petersburg betoogt nog maals dat de bewegingten gunita der Rus- sisehe joden in Engeland op het getouw geest meer van staatkundigen dan van menschlievenden aard isuitgelokt door de Russische conserva tieven. Het blad wijst op de schromelijke over drijving in de vervolgings-herichten en de //Schaamteloosheid van vreemdelingen om den stal te breken over de wetten van een groot rijk terwijl in eigen land I rland nog zoo oneindig veel dringend verbetering behoeft.* De Russische regeering heeft aan den anderen kant uit eigen beweeging zich te Weenen ver ontschuldigd wegens eene, oulangs door generaal Skobelt fF op een feestmaal gehouden toespraak waarin onomwonden sympathie werd betuigd ma den tegenwoordige» opstand cp Oostenrijksch gebied en daaraan een Panslavistisch karakter werd gegeven. Iu verband hiermede staat ongetwijfeld het artikel van de Goloswaarin het opwekken vau overdreven vaderlandslievende of rasgenoot schap pelijke (Chauvinistische) neigingen in den tegen woordige» tijd een misdaad genoemd wordt daar zelfs een gelukkige oorlog op het oogen blik allerongunstigst werken zou op Rusland's innerlijke omwikkeling. Het artikel ademt in het algemeen een zeer vredelievende!) geest en spreekt met grooten nadruk van Rusland's be hoefte aan inwendige verbetering. Het hof te Washington heeft Guiteau's verzoek om eene nieuwe behandeling zijner zaak van de hand gewezen en hem ter dood veroor deeld. Eerst den 30sten Juni, gelijk we reeds meld den zal dit vonnis aan hem worden voltrokken Deze late termijn i9 een gevolg van eeno reeks bestaande bepalingen eu formaliteiten van de zelfde soort als die eene meer waardige behan deling dezer zaak in het algemeen schijnen belet te hebben. In het belang van alle partijen want wie zal aan Gniteau de duizend dooden toewenschen die hij tot 30 Juni stervau zal zou zeker eene herziening van de bestaande regeling drin gend wenscbelijk wezen. Houdt men rekening evenwel met de ergernisdoor dezen menseh gegeven dan is deze niet gewilde verzwaring zijner doodstraf eene vreeselijke extra-boete die hem wordt opgelegd. Tilburg, 8 Februari 1881» Naar aanleiding van de aanmerkingen van gedeputeerde 9tateu betreffende de hooge som voor het gasthuis op de begrooting over 1882 gebracht heeft de gemeenteraad besloten niet aan de eischen van gedeputeerde staten te vol doen en zoo dit c dlege in zijne eischen blijft volharden in hooger beroep bij den koning te komen. Waalwijk, 8 Februari 1882. Blijkens bericht van onzen gezant te Parijs heeft aldaar de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst, krachtens welke het handelsverdrag met Nederland nog tot 1 Maari e. k. wordt verlengd. De tijd is zeer kortde onderhandelingen zullen weer in grooten haast moeten worden gevoerd doch zij hebben dan ook niet die voor bereiding noodig welke nieuwe onderhandelingen anders behoeven. De besprekingen in de tweede kamer hebben den minister de zwakke punten i.aar behooren aangeduid en de behoeften doen kennen. De Nederlandsche gezant te Parijs is in den Haag om over nieuwe ouderhandelingen te be raadslagen. Wij hopen dat de belangen der 'ederindustrie thans niet zullen verwaarloosd worden zooals in het vorige tractaat het geval was, maar dat aan de billijke grieven, nog on langs door het looiershond met klem uiteenge zet zal worden te gemoet gekomen, eu dat ook voor de wolindustrie betere voorwaarden zullen bedongen worden. Op eene bijeenkomst van afgevaardigden nit de hoofdbesturen van verschillende groote Nederlandsche landbouwmaatschappijen is be sloten tot het houden van een zoo uitgebreid mogelijke Nederlandsche landbouwtentoonstelling in 1883, waaraan, indien de financieele krachten dat zouden toelaten een internationaal karakter zou worden gegeven. Door de vergadering werden Utrecht of Arasterdam aangewezen als de plaatsen, waar meu die tentoonstelling zoo m"gelijk zoti wenschen gehouden te zien. De comirassievoor die tentoonstelling be noemd heeft zich thans met eene circulaire tot de burgemeesters gaweudom steun te erlangen. Terecht zegt (le commissie dat het wel niet noodig zal wezen het groot belang aan te toonen, hetwelk de Nederlandsche landbouw heeft bij het welslagen dezer onderneming. Ontwikkeling van den landbouwdie hoofdbron van ons volksbestaan handhaving van den iroeden naam van dien vaderlandschen landbouw tegenover het bnitenland zijn inderdaad meer dan ooit eischen des tijds. Tot dusvarre werd alleen op plaatse lijke en proviuciale tentoonstellingen bijeenge bracht wat in bepaalde streken van ons land op landbouwgebied werd geproduceerd. Thans wenscht men, voor alle Nederlandsche landbou wers één grooten wedstrijd te openen en op ééne Nederlandsche tentoonstelling te laten zien wat onze landbouw vermag welke mate van ont wikkeling die in de verschillende d< eh n van het land heeft bereikt. Kon de Nederlander tot nog toe niet andera dan op buitenlandsche tentoonstellingen coneurreeren met vreemde land-*

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2