BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. Een vonnis, in denzelfden geest, gewezen door het tribunal de commerce te Lyon ste'de boven dien op den voorgrond, dat, aangezien het franco terugzenden van ledige zakken niets anders was dan een uitvloeisel van vroegere verzendingen, waarvoor behoorlijk betaald was, de maatschap pijen niet konden staande houden dat hare dien sten geheel en al gratis waren en dat het ge bruik maken van haar tarief in den geest als de maatschappijen dat pretendeeren, hetzelve geheel en al illusoir zou maken omdat het den expe diteur het recht zou ontnemen om tegen diefstal of fraude op te komen en voor den handel na- deelige gevolgen zou kunnen hebben. De compagnie Paris-Lyon-Mediterranée voor zag zich in cassatie tegen het besluit van het tribunal van Lyon en het hooge gerechtshof verwierp deze voorziening alleen baseerende op het feit dat het tribunaal van Lyon verklaard had, zooals voldoende door de verdwijning der ledige zakken bewezen was de verdwijning hadvolgens bekentenis van de maatschappij zelve, plaats gehad in het kort traject van Bourg naar Macon slechts het gevolg kon zijn van de achteloosheid of ontrouw der agenten van de maatschappij. Een arrest van het hof van cassatie van 4 Januari 1875 hceit de kwestie afdoende uitge maakt en beslistdat wanneer spoorwegmaat schappijen, die alleen ten dienste van het publiek zijn, bij een particulier besluit, zooals die waartoe zij volgens artikel 98 du code de commerce ge rechtigd zijn vast te stellen, dat zij niet veranl- voordelijk zijn voor schade aan of verlies van goederen, die zij vervoeren, alleen geldig is wan neer deze clausule duidelijk op hunne tarieven vermeld en door de raad van administratie is goedgekeurd en ook eerst daarna is het besluit voor den verzender verbindend. Het hof van cassatie voegt er bij, dat een dergelijk besluitom zich te vrijwaren van de verantwoordelijkheid van fouten door de maat schappijen ot hunne agenten begaan, zelve in strijd zou zijn met artikel 1382 en volgenden van de code civilmaar niettegenstaande het in strijd zou zijn met de gewone regelen van het transportheeft het tot resultaat dat de fouten komen ten laste van den verzeLder en maakt dit het verhaal op de maatschappijen bijna onmogelijk. Intusschen zullen onze lezers zich de hierboven genoemde uitspraak van het tribunal de com merce van Lyon herinneren en wanneer de schade of het verlies heeft plaats gehad in een kort traject, komt het ons voor dat de schuld der agenten of de maatschappijen voldoende zal kunnen worden bewezen en dat de eigenaar der goederen niet recht zal hebben op schadeloos stelling maar op geheel remboursement der waar de van verloren geraakte of beschadigde goederen. N. De moord van advocaat Bern ays schijnt naar men thans vermoedtniet aan geldbejag of wraakzucht te moeten toegeschreven worden maar aan minnenijd. De dader moet tot eene aanzienlijke Antwerpsche familie behooren hij is voortvluchtig. Het verspreiden van het hand schrift van den moordenaar moet geleid hebben tot deze nieuwe ondekkingdie echter nog slechts op een vermoeden berust. Vertrouwbare personen verklaren echter dat er tusschen het signalement van den bedoelden Antwerpenaar en den voortvluchtigen zoogenaam- den Vaughau slechts weinig overeenstemming bestaatwat aanleiding tot zijne verdenking gegeven heeftis voornamelijk ziju geheimzinnig verdwijnen uit Antwerpen op het tijdstip van den moord. De verdachte moet echter, volgens sommigen eerst in December uit Noord-Amerika zijn teruggekeerdterwijl Vaughan reeds in November in België werd gesignaleerd. De zaak krijgt met den dag meer en meer een romantisch karakter en het raadselaan de scherpzinnigheid der justitie onderworpen, brengt de gemoederen meer dan ooit in beweging, nu er bijzonderheden in het licht komen waarvan het minst genomen onvoorzichtig wezen zou zijn, nu reeds door de pers mededeeling te doen. Een Belgische stationsschef ontung dezer dagen een net kistje dat van tal van gaatjes voorzien was. Niet wetende welke goede geest hem iets zenden zouopent hij vrij nieuwsgierig het kistje maar tot zijn schrik vindt hij er een keurig gekleed kind en bovendien twaalfduizend franken in. Daar de ouders niet te vinden zijn, zal hij voorloopig het kind bij zich houden terwijl de politie onderzoek doet naar de zorg zame moeder die haar kind toch niet zonder middelen het huis wilde uitsturen. Bij de linkerzijde der kamer bestaat thans een zeer spijtige verhouding tegenover de vrien den van Gambetta en de leden van het vroegere kabinet worden niet met welwillende blikken aangezien. Hun wetsontwerpen hebben zij inge diend om te bewijzen hoezeer zij gewerkt hebben, maar of die voorstellen een gunstig onthaal zullen vindenis meer dan twijfelachtig. Een der hoofdmannen van de Russische nihilisten, kolonel Peter Lavroff, die te Parijs verblijf hieldis het land uitgezet. Hij genoot tot nu toe de bescherming var. den schrijver TourguenefFdie voorzitter Ï3 van de vereeniging der Russische kunstenaars in de Rue de Tilsit en waarbij hij Lavroff geïntroduceerd hadtot niet geringe ergernis van de h«( ren der Russche ambassadedie op dien landgenoot niet gesteld waren. Men verzekertdat er tengevolge van de liquidatie der Union general» niet minder dan negentien zelfmoorden te Parijs hebben plaats gehad. Het is ook vooral in de kunstenaars wereld dat er veel geld verloren is. In de instructie tegen de directeuren van de Union générale is een soort van staking ingetreden daar er twee zaakkundigen naar Wecnen zijn gezonden om daar onderzoek te doen naar de betrekking waarin de Liinderbank stond tot de Union génerale. In het nijverheidspaleis is een groote ten toonstelling van landbouw geopendwaar een groote hoeveelheid Fransch vee te zien is. Een der merkwaardigste nummers van die tentoon stelling is zeker een bruine Normandische os die meer dan twee meter hoog is. Ik geloof niet dat er te Parijs ooit zoo iets is vertoond. Ik heb niet de noodige kennis van veeom te beoordeelen of het dier voldoet aan al de eischen van een welopgevoeden osmaar het gezicht alleen van dit monsterachtig groote dier is voor een leek te merkwaardigom het niet te vermelden. v Een eerste gevolg van de staatkunde van bevrediging tegen de Mahomedanen in Tunis is de terugroeping van Roustan wiens naam na de expeditie in het regentschap een zeer anti- Mahomedaansche beteekenis gekregen heeft. Met de terugroeping van Roustan staat in verband de vervanging van Tissot te Konstantinopel en van Noailles te Rome, wier opvolgers de handen vrij Krijgen om een andere houding van Frankrijk voor te staan. De ketel van dc Ravensdone, een stoom boot die dienst doet tusschen Bordeaux en Nantes is onderweg gesprongen. De tweede machinist en een stoker zijn gedood. De kapitein en de stuurmandie op het oogenblik op de brug stonden werden een eind ver weggeslingerd maar bekwamen gelukkig geen verwondingen. In aansluiting aan hetgeen in de Engelsche troonrede is medegedeeld omtrent de verbetering der toestanden in Ierland en de heilzame werking der landwet meldt de speciale Iersche bericht gever van Daily News dat inderdaad de ken- teekenen van beterschap in het oog loopend toenemen. Het zou onjuist wezen te zeggen dat de misdrijven hebben opgehouden maar het is duidelijkdat de vereenigde werking der krachtig toegepaste gewone wetten eene groote verandering hebben gebracht in het land. Het gunstigste teekeu is zeker weldat men weder begint de pachten te betalen en dat in de meeste gevallen verschillen over het bedrag zijn geschikt, zonder dadelijke tusschenkomst van het hof voor land-aangelegenheden, maar alleen op zijn advies. Zoo zijn in Claremorris vroeger een der brand punten van verzetbijna al de pachters met hunne landheeren in eene schikking getreden op den grondslag eener pachtvermindering van 15 a 20 percent. Inmiddels schijnt een hevige brand op de landswerf te Devenport weer het werk van Fénians te zijn geweest. De Daily New3 verneemt uit Alexandrië dat men het budgetdecreet strijdig acht met de controle van Europa en dat reorganisatie van de administratie onvermijdelijk is. Waarschijnlijk znlien de controleurs aftreden. De schepen in het Suezkanaal ondervinden groot oponthoud wegens gebrek aan loodsen. Uit New-York wordt gemeld dat de stoom boot Westphalia bericht bracht van schrikbarend weder op den Oceaan c'telijke stoomschepen die verwacht werdenbleven wegdaaronder de Rotterdamsche stoomboot W. A. Scholten die achttien dagen geleden vertrokken was. Volgens berichten uit Jerusalem is er een oproer uitgebroken onder de Chaldeërs. Zestig hunner verwondden ettelijke Armeniëis, verniel den heiligen beeldenlïeiiige [gravenen een Armenisch altaar. De gouverneur herstelde de orde met de hulp der troepen. Een Engelschman en vier gidsen hebben dezer dagen den top van den Mont Blanc bereikt. Dit is waarschijnlijk de eerste maal dat de top van die berg in dit jaargetijde werd bereikt. Van het tooneel van den opstand zijn weer een aantal verschillende berichten ontvangen waarvan de voornaamste zijn, dat onderscheidene plaatsen in de Bocche di Cattarowaaruit de opstandelingen door de troepen (onder medewer king der oorlogsschepen) eerst met zeer veel moeite zijn verdreven Ledenice o. a. en Oro- hovac door vaste garnizoenen zullen bezet en versterkt worden. Eene sterke afdeeling Herzegowijnsche opstan delingen die een aanval deden op Ternovais na een gevecht van onderscheidene uren met achterlating van twintig dooden en met mede voering van 40 gekwetsten teruggedeinsd. De verliezen der Oostenrijksche troepen waren on beduidend. Verder hebben nog een aantal kleinere gevechten plaats gehadwaarin het aantal dooden en gekwetsten beneden de tien bleef. Volgens berichten uit Udiue hebben de Her- zegewijners een voorloopig bewind benoemd bestaande uit een chef, een adjunet en een raad van vieren. De opstand zou toenemen en reeds zouden in 't geheel 60 Oostenrijksche blokhuizen, en wel in vele gevallen met de bewoners, door de insurgenten zijn verbrand. Onmogelijk is het dus niet", dat ruwheid met ruwheid is vergolden. In dat opzicht heeft sensatie gemaakt het aan zekeren generaal Czikos, die een commando tegen de opstandelingen bekleeddeverleend ontslag. De generaal zou zich aan noodeloozc wreedheden hebben schuldig gemaakt. De Weener bladen constateeren, dat de Mon- tenegrijneu nu beter wacht aan de grenzen houden en berichten, dat een Montenegrijn3ch comman dant die de instructies hem gegeven overtreden hadgestraft is. Uit Genua schrijft men De beruchte bandiet Pietro Ceneri is onder goede geleide aangekomen. Ceneri begon zijn rooversloopbaan met op klaarlichtendag een mil- lioen te stelen van een bank hier ter stede; hij werd toen tot leveuslangen dwangarbeid veroor deeld doch ontkwam en begaf zich naar Kon- stautinopel, waar hij lid werd van een bende val- p.che munters. In 1860 kwam hij in den Kerkel. Staat en pleegde daar in één jaar 480 looverijen, kléine dièfstbllen enz., er buiten gelaten; hij werd gevat en verscheen met 100 anderen voor de rechtbankwelke hem na een proces van ruim zes maanden andermaal tot levenslangen dwangarbeid veroordeelde. Nu zou hij naar eene gevangenis in Sardinië overgebracht worden, doch ontsnapte te Livornoging naar Rome en van daar naar Australië. Uit Australië ging hij naar Japan en vervolgens naar de Vereenigde Staten waar hij zijn roovers beroep insgelijks voortzette. Toen is hij naar Mexico en van daar naar Peru gegaan waar hij gevangen ge nomen werd en van waar hij thans hier ter stede aangebracht is. Prinses Zenaïde Aousoupof, die eerst met den vorst van Bulgarije zou huwen,welk huwelijk echter afsprongomdat de vader van de prinses zijn toestemming niet wilde geren zal nu in 't huwelijk treden met graaf Soumarokow. De prinses die als oen der rijkste erfgenamen uit Rusland wordt beschouwd brengt den niet te verwerpen bruidschat van tien millioen roebels medewaarbij dan nog niet gerekend zijn haar diamanten en andere voorwerpen van waarde die ongeveer twee millioen roebels vertegenwoordigen. Waalwijk, 15 Februari 1882. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is door den gemeenteraad benoemd de heer A. Jaspers, thans in dezelfde betrekking te Rosmalen. De rederijkerskamer „Uitspanniug door Oefe ning alhier gaf Maandag avond hare 2e uitvoe ring en wel met vereerende medewerking van den heer J. Philipsen van Breda. De voordrachten door ZEd. gehoudenmuntten uit door gevoel en eenvoudvooral „de gebroken Schaats„ mocht de goedkeuring van 't publiek wegdragen en de herhaalde toejuichingen zullen hem over tuigd hebben dat men ook hier 't ware schoone weet te waardeeren. Wat betreft 't aandeel dat de kamer zelve had in de uitvoering van 't programmazulks mogen wij zeggen is volko- komen geslaagdnimmer nog zagen wij de kamer met zooveel gloed en vuur, werken scheen alsof de werkende leden wilden toonen dat al is ook de kamer niet talrijk aan wer kende leden, zij toch met eer eene plaats onder hare zustervereenigingen kan innemen. „Wie is 't" wekte van begin tot eind de lachlust van het aanwezige publiek op en moch ten de leden dan ook herhaaldelijk stormachtige toejuichingen ontvangen. Niet gaarne geven wij aan iemand de voorkeur; wij hopen echter dat niemand kwalijk zal nemen' dat wij Daniël een woord van lof toekennendaar zeker hij de gunsteling van 't publiek was. „De wedstrijd is een aardig slotstuk en wekte herhaaldelijk de lachlust van 't publiek op waartoe wijze van voordragen en de verschillende typen zeker 't hunne bijdroegen. Yereerend was 't zeker voor de werkende leden dat de op en uitvoering volkomen de goedkeuring mochten wegdragen van den ge- achten schrijver en de verzekering te mogen ontvangen dat de geest, die hem had bezield bij 't schrijvendoor hen volkomen was weer gegeven. Na afloop bleven de aanwezigen nog langen tijd bijeen, terwijl de heer J. Philipsen ons nog eenige nummers ten beste gaf, afge wisseld door een paar komieke scènes van de werkende leden. De verschillende heildronken uitgebrachtkunnen wij niet weergevenwij herhalen echter de wenschen voor de groei der kamer uitgesproken, brengen 't bestuur een woord van dank en roepen en den heer J. Philipsen en de kamer een tot weerziens toe. De volgende circulaires zijn bij een honderdtal schoenmakersbazenwinkeliers enz., te Kaats heuvel bezorgd Ofschoon ik sedert jaren niet meer aan het vak doe, trekt toch de schoenmakerij bij voort during mijne aandacht en belangstelling. Bij het nauwkeurig nagaan van den loop derzelve gedurende de laatste jarenis het mij duidelijk g eworden dat er verandering moet komen, willen niet verscheidene bazen ten onder gaan of wel verplicht zijn hunne zaken te staken om dien ondergang tc voorkomen. De oorzaak van dien treurigen toestand moet, zoowel hier als elders gezocht worden hoofd zakelijk in de algemeen heerschende malaise en de concurrentie, die 't buitenland ons aandoet. In onze gemeente bestaat echter nog eene andere oorzaak namelijk dezedat de loonen te hoog zijn ir, vergelijking met diewelke in naburige gemeenten gegeven worden hierdoor wordt het mogelijk dat b. v. een fabrikant te Dongen, onder overigens gelijke omstandigheden, het werk 10 a 15 cent per paar goedkooper kan leveren dan een te Kaatsheuvel. Wat zal hiervan het gevolg zijn? Dat de bazen de concurrentie niet kunnen volhouden en het werk zullen moeten staken. Het meest zullen hierdoor de knechts lijden die zonder werk en dus zonder middel van be staan zullen raken. Het eenige middel om dit te voorkomen ligt volgens mijne bescheiden raeeniog in loonsver mindering. Door deze vermindering wordt het den bazen mogelijk gemaakt, hunne zaken op den ouden voet te blijven drijven, terwijl de knechts, door een weinig harder te werken evenveel week geld kunnen venlienen als thans ze is dus in het belangzoowel van den werkgever als van den werkman. Volgens mijn oordeel zouden de loonen voor alle laarzen en pantoffels met hakken verminderd moeten worden met 5 cent per paar, terwijl voor het maken van een paar pantoffels zonder hakken 30 ct. per paar zon worden'betaald. Het hierover gezegde geef ik ter overweging aan allen die er belang bij hebben. Tevens zou het doelmatig zijn dat allen bijeenkwamen, om dit onderwerp nader te bespreken. Laat ons daarom aannemen dat er eene bij eenkomst zal plaats hebben op Woensdag 15 Februari a. s., des avonds teu 6 ure, ten huize van de erven H. COUWENBERG alhier. Kaatsheuvel Februari 1882. EEN OUD SCHOENMAKER, Naar aanleiding eener missive die UEd. over onze nijvere gemeente hebt rondgezonden willen wij, als niet geheel neutraal aan het vak, een woordje ten beste in 't licht geven voor de werklieden. Vooreerst dan trekt het onze aandacht en zal het gewis van een ieder doen datwanneer iemand zijne affaires staakt, toch zeker een ander middel van bestaan heeftof gewis op het oog om te blijven wat hij is Ten tweedede heerschende malaise en de concurrentie van het buitenland welk laatste wij met den naam Finesse bestempelen, moet daar om de edele werkman van Kaatsheuvel alléén op de hielen worden gezeten Ten derde waarom op andere dorpen terecht te komen aangaande het minder loon dan wel hier Wij voor ons, indien wij Mr. schoenmakers waren geweest gedurende de laatste jaren zou den het in onze kruideniers affaire wel op eene billijke wijze te goed makenwat wij in de schoenmakerij moesten missen en wij gelooven wel degelijk dat hiervan op Kaatsheuvel wel gebruik gemaakt wordt. Zooals wij in de environs hebben opgemerkt heeft men daar ook bij de schoenmakerij meestal een andere zaak zonder twijfel moeten wij het bekennen, omdat het vak niet al te best gaat en om zich daardoor in de gelegenheid te stellen voor zich en de zijnen een fatsoenlijk bestaan te verschaffen daar is ook niets tegen maar wat wordt hier op ons dorp gedaan met eene bijgevoegde zaak dan den edelen en onedelen te gelijk den laatsten penning uit den zak te kloppen Neem b. v. een courant artikelwijl velen onder de arbeidende klasse niet in staat zijn meer versterkende middelen aan te schaffen. Kaas 't is waar er is verschil in, maar daar rekent mer. hier in alle winkels 2 ja op som mige plaatsen 21/$ stuiver meer voordan in vele kleine winkelswaar de werkman zoo zeer niet verplicht is. Dergelijke artikelen zouden wij nog bij 15 a 20 kunnen aanhalen maar wij hopen het zal genoeg zijn om de patroons die zulks over drijven, daarop attent te maken dat de afzet terij ja wij zouden het haast woeker kunnen noemen te ver loopt. En dan moet iemand die f8 a. f 9 in de week verdient nog harder werken Misschien om de mr. schoenmakers nog met des te meer ijver naar de herberg te kunnen laten gaan Denkelijk hebben zij van den een of anderen nog geld te goed, die ze daardoor hebben gelokt in vroeger beteren tijdmaar moet dan lief en leed onderling verdeeld wordeuIn een woord en tot slotwij stemmen volmondig toehet loon een weinig te verminderenmaar protes teeren dan ook uit al onze macht tegen de hooge prijzen van winkelartikelen. Laat ons daarom aannemen dat er eene bij eenkomst zal plaats hebben op Woensdag 15 Februari ten huize Erven Couwenberg. KAATSHEUVEL, Februari 1882. MODERNE SCHOENMAKERS. PS. Bij voorbaat vragen wij nederig exuse aan alle heeren schoenmakersdie de taalkunde mochten hebben bestudeerd. Reeds meermalen is er in ons blad gewezen op het demoraliseerendedat er in gelegen is dat de knechts gedwongen zijn bij kunne bazen te koopen 't is echter niemand kwalijk te ne men dat hij tracht in zijne behoeften en die van zijn huisgezin te voorzien door eene win- kelneeringindien hij daartoe geen kans ziet door middel der schoenmakerij alleenmaar een schandaal is hetdat sommige bazen laag genoeg zijnom hunne knechts voor dezelfde waar eenige centen meer per pond te laten be talen dan in andere winkelsdat zij zicK du9

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2