G. J. H. VAK HILST, Amsterdam ZEEVISCH, Brandspuiten. 3 goedwerkende brandspuiten a.Xrant, Het Hegenjan'g Eiken-Schaarhout, Vereeniging Musis Sacrum Leiden's Ontzet Rijksnormaallessen JOES* 1 Houtverkooping. -A.. CT.BI3STIC, m. -v Bekendmaking. Handelsberichten. AllVERTENTIËNK BESOIJEN. Damstraat, 36, te WAALWIJK, Vastenavond-Maandag 20 Februari 1882, door de Liedertafel „OEFENING en VERMAAK" van Waalwijk en Besoijenmet vereerende mede werking van eenige heeren Dilettanten. rTJl met zuigpompen en flinken inven taris. Zegt het voort. Publiek Ver koopen Publiek Verkoopen: 2. Op Vastenavond-Maandag 20 Februari 1882, Eene aanzienlijke partij zware mooie sparren, opleggers, heinhout, knuisten, eiken- en berkenschaar hout en eiken mutsaard, enz. 3. Op Dinsdag 21 Februari 1882, Circa 80 koopen masten sparren, snoeisel hop- en boonstaken. 3 koopen Elzenschaarhout. Op Maandag 27 Februari 1882, Op Dinsdag 14 Februari 1882, Drie perceelen Weiland voor vijf jaren en de Dorpshoef in perceelen voor het saisoen 1882. 's avonds precies 7 ure, JSSSè JP JOSi V-AN van R. HOL, Entrée vrij voor leden der vereeniging én abonnés der iiedertafel. Zij die geen lid of abonné zijn worden toegelaten tegen betaling van f0.49. trachten vet te mesten met het zweet hunner werklieden dit is rcensclionteerend en roept om wraak. Wij hopen voor de eer der Kaatsheuvelsche schoenraakersbazen als er van bovenbedoelden onder hen gevonden worden dat deze het on geoorloofde hunner handelwijs zullen inzien, en de prijzen hunner koopwarenook voor hunne knechts naar een billijken maat staf zullen regelen, te meer daar de werklieden, altijd onder deze conditie, volkomen in de loons vermindering schijnen toe te stemmen Met gespannen verwachting zien wij allen uit naar de uitkomsten van het hernieuwd overleg nopens ons handelslractaat met Frank- aijk en te meer nu Gladstone in het Engelsch Parlement verklaart, dat het ook daar een punt van overweging heeft uitgemaaktom met het oog op de Fransche economische ketterijen, alle onderhandelingen af te breken, Ook iu Enge land heersckt dus het denkbeeld liever geer. tractaat dan een dat op valsche grondslagen rust. Met een rijk als Frankrijk dat een verkapt premiestelsel en een openbaar beschermstr.lsel huldigtdat tracht de markten naar zij no handelshavens te leiden en aan de naburige rijken te onttrekken met een dusdanig land mag men wel op zijne hóede wezen nog nceer dan met Noord-Amerika dat ook niet te zeer te ner- trouwen is. Slechts een beginsel schijnt ons juist tegen over beschermersalle levensbehoeften vrijen artikelen van weelde vrij belastbaar. Zonder dat geen beter tractaat. (N. it.) Op verzoek nemen wij het volgende ovr-r uit de Bredasche courant Mochten wij eenige weken geleden er met belangstelling op wijzendat onze stad eene plaats van gewicht wordtwaar zich vele goede zaken ontwikkelendie ontegenzeggelijk tot vooruitgang leiden wij "komen hierop nogmaals terugdaar zich weder een feit heeft voorge daan waarop wij met reden trotsch mogen zijn. De vermelde gemeenschap tusschen Breda en Oosterhout met Geertruidenberg en Dongen door dén stroomtram heeft den volijverigen direc teur dezer maatschappij Jhr. Van Reigersberg Versiuysaangespoord om zoowel tot meer dere verzekering der veiligheid van het verkeer, als voor den geregelden sang van den dienst eene telephoon geleiding te doen aanleggen. Deze zaak is het, die wij met een enkel woord wenschen te bespreken. Door de welwillendheid der directie van de Zuider-Stoomcramweg-Maatschappij werden wij dezer dagen op ons verzoek in de gelegenheid gesteld de werking van den telephoon van naderbij te leeren kennen terwijl de construc teur onze stadgenoot de heer P. Meeuwesen, daarbij ons bereidwillig die inlichtingen verstrekte, welke wij hem verzochten. Wij weten niet wat meer te bewonderen, het genie van den mensch, die de werktuigen daar- steldeof het wel het verrassendedat zich aan ons voordeedtoen wij den telephoon in werking hoorden. Om eene beschrijving van de zaak te geren eerlijk moeten wij het bekennenwij zien daartoe geen kans en moeten dit aan een bekwamer pen overlaten. Wel willen wij raededeelen dat wij zeer verrast waren toen wij op een afstand van 18 kilometer zeer ge makkelijk en duidelijk konden spreken met den heer Van Houtenin het huis Ten Deyl te Raaraedonkveeren met den heer Sprangers in de Looiersbeurs te Dongen. De laatste zelfs deed ons het genoegen zijn speeldoos op te winden die ons per telephoon een allerliefsten wals naar Breda overbracht. Ook het spreken met OosterhoutTeteringen en de buurt Groe nendijk voldeed ons even goed. In het alge meen kunnen wij zeggen dat het geluid zeer duidelijk overkomtde persoon die spreekt is zelfs aan zijne stem kenbaarterwijl het schijntalsof we met iemand spreken die in eene aangrenzende kamer ziten slechts door een muur van ons gescheiden is. Eene bijzonderheid, die het systeem van dezen telephoon kenmerkt, is dat men met elkander kan spreken en hooren te gelijk en men zelf elkander kan in de rede valleu evenals dat in het dagelijksch leven met een gewoon gesprek het geval is. Oudere systemen hebben dit voorrecht niétmen spreek en hoort bij aiwisselingen daardoor gaat dikwerf het eigenaardige van het gesprek verloren. Het systeem in gebruik bij de Z. S. T. is dat van Breguet te Parijs, het zelfde dat gebruikt wordt van het opera-gebouw te Parij3 naar de electriciteits-tentoonstelling op de Champs Eiysées, 1 uur afstand, en waarvan de geleiding door het drukste gedeelte der stad looptdie daardoor vele goede gegevens mist zonder dat dit van merkbaar nadeeligen invloed is. Dit nieuwe stelsel is dan ook op de elec- triciteits-tëntoonstelling te Parijs de eer eener bekroning waardig gekeurd. Deze gegevens hebben wij natuurlijk van den reeds genoemden heer Meeuwesen ontvangen hoe jammerdat we niet bij machte zijn onzen lezers alles mede te "deelen wat wij bij gelegenheid van ons be zoek wetenswaardig van hem mochteu vernemen, wel namen wij de verzekering van hem mede, dat hij gaarne bereid is belangstellenden alle mogelijke inlichtingen te geven; dat hij dit doen zaljS heeft hij ons ten volle getoond en hem danken wij dan ook voor een groot gedeelte dat wij in de gelegenheid waren, onze lezers in kennis te stellen met een inrichti ig, waarop wij zeiden het reeds Breda trotsch mag zijn en die blijk geeft van de energie die wij bij de jeug dige Stoonvtranweg-Maatschappij steeds hebben ondersteld. Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben aan de gemeentebesturen opgemerkt, dat in de raadhuizen van eenige gemeenten nog sterke drank getapt wordtin anderewaar geen raadhuis bestaatde secretarie gevestigd is eene herbergen in enkele gemeenten de secretarie en de zittingen van den Raad in her bergen gehouden worden, ir. weerwil de gemeente in het bezit is van een raadhuis. Zij veetigen daarbij de aandacht op de bepaling van de tweede zinsnede van art. 3 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No 97), waarbij verboden wordt in dergelijke gevallen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein te verleenen. Bcsoijen. De Liefhebberij-Toneelclub „Vondel" heeft alweder in hare voorstelling van Zondag 12 Februari getoond, dat ze iets degelijks leveren kan. Algemeen was men voldaan over hare opvoering van hare twee stukken: Simon Turchi of de Italianen te Antwerpen Treurspej in zes bedrijven, Eersteen laatste muziekles, kluchtspel met zang in een bedrijf. Prachtige costumes brachten het hunne er toe bij om iederen aanwe zige in het eivolle lokaal van mej, de wed. A. Brokken prettig te stemmen, kunstgenot smaakten wij allen door het talentvolle spel van de acteurs in beide stukken. Gezellig zaten wij bijeen en eenehaast zou ik zeggen doodsche stilte heerschte in de zaalwel een bewijs dat men de ooren spitste om geen enkel woordgeen enkel gebaar onopgemerktte laten voorbijgaan. De „Vondelclub" heeft weer eer van deze uitvoering en langzaam doch zeker streeft ze voort op de baan der kunst. Wij wenschen dan ook dat ze ons spoedig weer zulk een genot verschaffen zalals wij dezen avond gesmaakt hebben. Eerste zitting ean den Militieraad. Burgemeester en Wethouders de Gemeente Waalwijkgelet op Art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No 72) en op de aanschrijving van den heer Militie Commissarisvan den 10 Februari dezes jaars, brengen ter kennis van de lotelingen dezer Gemeente van de lichting van 1882, dat de eerste zitting van den Millitieraad, voor deze Gemeente zal gehouden worden te Tilburg op Maandag den 20 Maart. a. s. des voormiddags ten 10 ure. Dat in die zitting uitspraak zal worden ge daan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de Militie de lotelingen die redenen van vrijstelling heb ben ingediend de lotelingen in de Artt. 55 en 56 der wet bedoeld alle overige lotelingen. Wijders dat de bewijzen benoodigd door hen, die vrijstelling verlangen op grond van te zijn eenige wettige zoon of wegens broederdienst, op het getuigenis van twee bekende ter goeder naam en faam staande ingezetenen door den Burgemeester zullen worden afgegeven ter secre tarie der Gemeente van den 20 tot den laatsten Februari aanstaande. En zal deze worden afgekondigd en aangaplakt waor zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 14 Februari 1882. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, VAN DER KLOKKEN. F. W. VAN LIEMPT. GORINCHEM, 13 Februari. De aanvoer van granen was heden ruim, handel geringzoodat het aangevoerde met moeite plaatsing vond tegen vorige prijzen. Men besteedde voor: ristarwe f 10,50 11.25 roode dito f 9.00 a 10,50; witte dito f 9.00, a 9.75 inl. rogge f0,00 ét 0.00 buitenl. dito fü.a 0.00 gerst fó.50 a 6.00, haver f2.75 5.4.00 beste kook- erwten f8.75 a 9.25, beste mestingerwten f7,25 f7.50 duivenboonen f7.75 5. 8.00 paardenboonen f7.50 a 7.75 lijnzaad f 10.50 ét 11.00, alles naar qual. en per heet. Bij een aanvoer van slechts 80 stuks vee was de handel heden vooral in kalfdragende koeien zeer geanimeerd. 1ste soort Kalfkoeien f225 folO 2de f160 f225 Kalfvaarzen f 130 f 220 Vare koeien f000 f000 Guiste Vaarzen f 00 f000 Melkkoeien f150 f225 Tweejarige Ossen f 00 f000 Pinken f 00 f 00 Hokkeling ossen f 00 f 00 stieren f 00 f 00 Graskalveren f 00 f 00 Nuchtere Kalveren f4.00 f 9 ROTTERDAM, 13 Februari. Tarwe. Inlandsche witte was ruimer ter markt, doch was de vraag'maar bederkt en ofschoon 25 cent lager, kon niet alles worden opgeruimd Jarige weinig veranderd. Vlaarasche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Over maassche de beste f 11.50 a 12.50; dito goede f9.50 a 11.00; dito mindere f7.50 a 9.25. Jarige dito, de beste f 10.25 5, 12.75dito min dere fO.OO a 00,00. Rogge. Voor nieuAve inlandsche, die wat rui mer was toegevoerdbestond [weinig vraag en was 10 20 ets. lager moeielijk te plaatsen. Nieuwe Vlaams., Zeeuwsche en Overm.de beste f8.00 a 8.40 dito mindere f6.50 7.90. Gerst. Van inlandsche winter en zomer was de aanvoer iets ruimer die tot nagenoeg vorige prij zen opruimde. Nieuwe ZeeuwscheFlakk. en Overmaasche Winter; de beste f 7.00 ét 7.50; mindere f5.25 ét 6.80; Zomer de beste f6.00 ét 6.50 mindere f5.00 ét 5.90. Haver 10 ét 20 ct. hooger. Inlandsche dikke van f3.20 ét 5.20, dito lange van f2.50 a 4.60. Paardenboonen beste f 7.10 ét 7,50mindere f 6.00 a 7.00. Duivenboonen, ofschoon onveranderd, konden toch niet ter volle vorige prijzen opbrengen. De beste f 7.80 a 8.30 mindere f 7 a 7.70. Bruineboonen. De beste partijtjes f 10.00 a 11.50 goede en mindere f8,00 ét 9.75 Witteboonen. De beste partijtjes f 10,50 12.75 de mindere en geringe f8.50 10.25. Voor blauwe erwten was wederom weinig be geerte en konden de prijzen zich nauwelijks staan de houden. Voor de vele bewijzen van ware belang stelling, ondervonden bij het ongeval van 23 December, betuigen ondergeteeken den hunnen hartelijken dank. C. R. M. FICQ. J. M. T. FICQ-De Ruiter. Ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen zoowel jongens als meisjes, met het nieuwe leerjaar, beginnende 1 April a. S., aan bovengenoemde inrichting of aan de voorbereidende klasse te Waalwijk tot het onderwijs wenschen te doen opleiden, worden verzocht zich vóór 1 Maart a. S., daartoe met franco brieven tot den ondergeteekende te wenden. Wie tot de normaallessen wenscht toe gelaten te wordenmoet op 1 April den leeftijd van 14 jaar en tct de voorberei dende klasse den leeftijd van 12 jaar be reikt hebben. Overlegging is noodig van lo. de geboorteacte 2o. een of meer getuigschriften, waaronder, zoo hij of zij bij eene lagere school Jis werk zaam geweest, een getuigschrift van het hoofd der school 3o. eene verklaring van ouders of voog den, dat zij voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. De tijd van het toelatings-examen zal nader worden bekend gemaakt. De Directeur der Rijksnormaallessen te Besoijen W. VAN DER SLUIJS. Besoijen, 10 Februari 1882.' beveelt zich beleefdelijk aan voor de levering van alle soorten puike versche van nu af te beginnen, maar vooral in den aanstaanden VASTENTIJD. Wanneer men den visch Dinsdags bestelt, ontvangt men denzei ven Donderdags versch aan huis. Het Gemeente bestuur van Waalwijk biedt te koop aan Informatie geeft het gemeentebestuur, terwijl op verlangen op een nader te bepalen dag, de spuiten kunnen worden beproefd. Notaris te Waalwijk, zal voor den WelEdelen Heer Dr. L. G. VAN HEIJST, te Waalwijk op Dinsdag 21 Februari 1882, des voormiddagsom 11 UUT, van ongeveer een bunder Schaarboscb, zeer geschikt voor erwtenrijs, staande asn den grintweg bij den Meeldijk, achter de Hoef van Doctor VAN HEIJST, te Waalwijk. In kavelingen afgebakend, zooals op het terrein zal worden aangewezen. DE NOTARIS te Waalwijk, zal In de Biesen en Achterste Hoeven onder Loonopzand. des voormiddags 10 ure, voor Mej. dew. W. TIMMERMANS, te Waalwijk des voormiddags 10 ure aan den Meerdijk onder Baardwijk, voor Mevr. dew. H. LOEFF te Baardwijk Voor Mevr. dew. SMITS. des voormiddags 10 uur, in de Biezen onder Loonopzand Voor Mevr. dew. E. TIJSMANS. 50 koopen gave en lange mast; een partijtje mooie hop- en boon staken, knuisten, drooge mutsaard en zwaar eiken schaarhout. en Publiek Verpachten Voor den Algem. Arme^en de Burg. ge meente Oud-Heusden c. a. des avonds 6 ureten herberge van II. KLERKS, te Elshout Een en ander bij biljetten breeder om schreven.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 3