Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. het gat, waardoor de nieuwsgierige hevig in het gelaat werd gewond. Door een gelukkig toeval was zijn oog niet geraakt. De schuldige is aangehouden en zal er allicht niet zoo licht af komen als zijn makker, die op de jongens heeft geschoten. Sedert 30 Januari zijn de waarnemingen om trent de verzakking van den Risikopf bij Elm hervat. Daaruit is gebleken dat de rots in Jan., inweerwil van het vriezende weder, 6 duim naar beneden is verschoven en dat de verschuiving, sedert 1 Februari, dagelijks 1 duim is voort gezet. Daar deze beweging meer en meer weder dezelfde richting neemt als in September, vreest men dat het overgebleven gedeelte van het dorp door dezelfde ramp zal worden getroffen en moet derhalve ook dit gedeelte door de bewoners worden ontruimd. Een officieel telegram uit Weenen meldt het volgende Eene troepenafdeeling beeft van Mostar en Nevesinje uit op het plateau van Zimje de ver sterking van Zimje-Han cn van de blokhuizen van Backtjevica en Prjevorac tot stand gebracht. De samenscholing van benden opstandelingen bij Zagorje, Ulok en Susjenica Planina wordt bevestigdzij doen rooftochten naar de plaatsen in hunne onmiddellijke nabijheid. De hoofdver bindingen tusschen de garnizoenen zijn door de troepen verzekerd. Den 12n trachtten de op standelingen in de Bocche Greben en Ledoniee te nemen, en staken het bosch bij Knezlac in brand. Greben en Ledenice worden versterkt. Bij Foca heerschte den 12a en 13n rust. De opstandelingen bij Truowa wijken voor de vliegende colonnes. Den lOn bedroeg het ver lies der opstandelingen bij Truowa omstreeks 100 man dooden en gewonden. Naar men verneemt is Cettinje als uitge storven en woont de vorst nog steeds te Anti- variwaar het hem veiliger dunkt dan te midden der rotsen die zijn hoofdstad omringen. De manschappen die tot bewaking der grenzen zijn opgeroepen zijn hoogst ontevreden, dat zij hunne families in het midden van den winter onverzorgd hebben moet achterlaten daar de geringe soldij die hun dagelijks wordt uitbetaald lang niet voldoende is om in de behoeften de achterblij vende huisgezinnen te voorzien. Als een bewijs van de barbaarschheid der opstandelingen kan dienen dat een deputatie van Mahomedanen uit Metokia op hare reis naar Mostar, waar zij generaal Javanovics een loyau- teits-adres wilden aanbieden, door een bende is overvallen die toen deze het doel der reis ver nam alle deelnemers gruwelijk mishandelde en vermoordde. De woestelingen wilden zich juist verwijderen toen zij door een gendarmerie-pa trouille verrast werden. Een hevig gevecht had toen plaatswaarbij de opstandelingen 5 en de gewapende macht 3 man verloor. Men maakte daarenboven nog 5 gevangenen die reeds den zelfden avond gefusilleerd werden. Uit Pest wordt gemeld dat graaf Lonyay failliet is verklaard. Hij is een der meest be kende personen in Hongarije er. was in 1867 minis ter van financiën in het eerste nationale ministerie, dat na den Ausgleich met Oostenrijk gevormd werd. In 1870 werd hij minister der rijksfinan ciën (Oostenrijk en Hongarije) en een jaar later president van het Hongaarsche ministerie. Hij werd door den keizer in den gravenstand ver heven nadat het hem gelukt was een deel van het vermogen der familie Turn en Taxiswelk geslacht met het huis Habsburg verwant is, uit de speculaties vau Langrand-Dumoncoau te red den. Hij trok zich na 1872 in het privaatleven terug en stond later onder meer aan het hoofd der financieele ondememiugen die Bontoux in Hongarije heeft opgericht. Uit Weenen wordt berichtdat talrijke Russische officieren Bucharest passeeren op weg naar Bulgarijeen dat Rumenie groote bestel lingen van oorlogsbehoeften in Oostenrijk doet. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft de geheime stemming en vervolgens het geheele ontwerp betreffende den „srutin de liste" met 400 tegen 143 stemmen aangenomen. De kommandant en een luitenant van het Engelsche oorlogschip Falcon," en de Engelsche consul die met hen waswerden Maandag terwijl zij te Artakiaaan de kust van de zee van Maimoraop de jacht warendoor Alba- neesche herders aangevallen. Nadere berichten uit Constantinopel melden dat die aanval een gevolg was van misverstand. Ettelijke officieren jaagden in den omtrek van Artakia aan de kust der zee Marmora, toen een Albaneesche herder verscheen, die de jagers wilde waarschuwen tegen schieten wegens daar wei dende kudden. Niemamd verstond hem. Een twist ontstond en de herder riep de hulp zijner makkers in. Een gansche bende Albaneezen greep de Eugelschen aan die terugtrokken naar de booten. De Engelschen werden ter aarde geworpen en gekneveld. Gelukkig verscheen toen de Turksch sprekende Engelsche consul Wrensch die er in slaagde de bevrijding der zeeofficieren te bewerken. Een hunner ontving en gevaarlijke wonde met een bijl. De Turksche regeering neemt krachtige maatregelen in overleg met den Engelschen gezant om de daders te straffen. Uit Constantinopal wordt gemeld dat de opstand zich ook onder andere stammen der Arabieren uitbreidt; deze opstandelingen opereeren met die vnn Yemen en rukten op Bagdad aan. De Egyptische ministerraad heelt in be ginsel besloten tot geheele afsehaffiing de slavernij. Hierom is Abdelkader-pacha benoemd tot gou verneur van Soudan. Een departement voor de zaken van Soudan zal te Cairo worden gemaakt. In voorbereiding is een bijzonder wetboek en instructies betreffende den slavenhandel en de afschaffing der slavernij. Te Yolo heeft men vier sterke schokken van aardbeving gevoelddie elkaar onmiddelijk op volgden en gezamenlijk 20 seconden aanhielden. De richting wa9 van het Z.O. naar het N.W. en de dreuning was zoo hevig, dat de ruiten stuk sprongen de deuren openvlogen en de lichten uitgingen. Als de schok nog een paar seconden langer had geduurd zou hij groot onheil hebben veroorzaakt. Onmiddelijk na de aardbeving begon het sterk te sneeuwen. Twee hooge Russische ambtenaren generaal Kryschanowskigouverneur-generaalvan Oren- burg en geheimraad Klimoffambtenaar aan het departement der domeinen zijn uit den dienst ontslagen wegeus medeplichtigheid aan den frauduleuzen verkoop van domeingoederen onder minister Walujeff, Deze laatste, weet men is veroordeeld voor den staatsraad te Komen om eene berisping te ontvangen een strafdie nog maar zelden is toegepast. De politie te Moskou heeft vier jongelieden in hechtenis genomen onder verdenking van een aanslag tegen den Czar te smeden die bij gelegenheid der kroningsfeesten uitgevoerd moest worden. Een hunner is de zoon van een generaal. In hunne woningeu werden wapenen en een aantal compromitteerende stukken gevonden. De ouders en de zuster van een der jonge mannen zijn mede gevangen genomen. Telegrammen uit New-York melden omtrent het Panamakanaal ongunstige berichten de wer ken vorderen slechts langzaam tengevolge van ziekten onder de arbeiders. Hoewel reeds 150 millioeu is uitgegeven, is nog weinig verricht en wordt de raming der kosten belangrijk over schreden. Een consortium van bekende kapitalisten heeft eene maatschappij opgericht onder den naam van „Lichtgas-transport-compagnie", ten doel hebbende kolen te graven en lichtgas te maken in Fenusylvanie en verder het gas door pijpen te leiden naar de groote steden in het Oosten der Vereenigde Staten. Het 13 weer eene van die reusachtige ondernemingen waar onze tijd zoo rijk aan is. De gasfabriek zal worden ingericht op een dagelijksche productie van 40 millioen kubiek voet gas. De prijs der kolen in het mijndistrict van Pennsylvanie bedraagt 55 dollarcent per ton terwijl de gasmaatschappijen in de steden acht a negen maal meer daarvoor betalen. Bovendien zijn de kolen, die versch gedolven zijn, rijker aan lichtgas dan de kolen die aan weer en wind zijn blootgesteld geweest. Voor de overbrenging van het gas zal geno men worden een ijzeren hoofdbuis van zes voet middellijn, geheel omhuld door een laag hydrau lische cement. De lengte van die buis moet tweehonderd-vijftig mijlen worden. Een voorbeeldige kalmte van geest werd onlangs, naar de bladen verhalen, door het pu bliek in een schouwburg te New-York, het Lor don-Theater, aan den dag gelegd. Men rook een brandlucht, maar bleef zitten, en toen de lucht sterker werd kwam de regis seur, tot geruststslling van het publiek mede- deelen dat het huis naast den schouwburg in brand stond, maar de schouwburg zelf nog geen gevaar liep. Men zou dus als het publiek het goed vond, de voorstelling vervolgen. De toe schouwers gaven met handgeklap hun goedkeu ring te kennen, en men ging voort met het stuk. Tien minuten later kwam de regisseur weder op het tooneel, om te zeggen dat de brandweer een slang door de zaal moest leggen, om het brandende huis ook van de achterzijde te kunnen bespuiten. Men ontruimde dus een bank, de slang werd gelegd en de acteurs speelden voort. Nu kwam niets de voorstelling meer storen. De brand werd gebluscht cn in het geheel had den niet meer dan 8 menschen uit vrees voor brand den schouwburg verlaten. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" •van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. God en de Koning de Vliegh. 2 Hollandsch glorie Hol. 3. 4. Neerlandsch weerbaarheid van Paesschen. Maandag 20 Februari 's nam. 7 uur concert door de Liedertafel „Oefening en Vr-rmaak„ van Waalwijk en Besoijen op de zaal van Mueis Sacrum. (Zie Advertie.) Waalwijk, 18 Februari 1882 De nieuwe stoombootdienst van uit onze haven naar Rotterdam in verbinding met de Noord- brabantsche Stoomtramwegmaatschappijzal waarschijnlijk met 1 Maart geopend worden. Door een aantal kamers van koophandel en fabrieken en vereenigingen van nijverheid is, gelijk men zich herinneren zalvoor eenigen tijd aan Z. M. den koning het verzoek gedaan, dat eene staatscommissie in het leven worde geroepenom te onderzoeken welke gevolgen de wederinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste rijken van Europa voor den Neder- landschen handelnijverheid en landbouw kan hebben en zoo noodig Zijner Majesteits regeering voor te lichten omtrent de maatregelen, die onder de bestaande omstandigheden in het belang dier gewichtige bronnen van volkswelvaart behooren te worden genomen. De minister van waterstaathandel en nijver heid heeft krachtens machtiging des konings en namens den raad van ministers, bij beschik king van 13 dezei op dat verzoek te kennen gegeven dat Zijner Majesteits regeeringhet groote gewicht van de door adressanten ter sprake gebrachte vragen erkennende evenwel met het oog op de bezwaren aan een dergelijk onderzoek door eene staatscommissie verbondenin de benoeming van zoodanige commissie het middel niet ziet om die vragen tot oplossing te brengen, en dat de regeeringaangezien zij kan be schikken over de veelzijdige voorlichting haar steeds door de officieele organen van handel en nijverheid en bijzondere vereenigii gen gegeven geen voldoende aanleiding heett gevonden om aan het door hen gedaan verzoek gevolg te geven. De onteigening der perceelen bestemd voor de aan te leggen spoorbaan heeft ook in de gemeente Vlijmen plaats gehad. Schier aller, hebben zich verbonden voor de aangebodene koopsom hunne eigendommen aan den staat over te geven. Naar het Handelsblad verneemt, zou Jan netje Struik in haar verhoor bij den officier van justitie mr. Telders, en den rechter-commissaris mr. Eliashebben verklaard ten opzichte harer beweeringen dat ze millioenen had te vorderen dat ze huizen op de Keizersgracht bezatenz. enz., dat „'t allemaal gekheid was." Christina De Leeuw te 's Hage is voor de 97e maal wegens openbare dronkenschap ver oordeeld tot 4maal f 15 boete of 28 dagen ge vangenisstraf, Dezer dagen heeft eer. onzer vroegere landgenootendie thans te Marseille woont aldaar op minder aangename wijze met de politie kennis gemaakt. Hij wees nl. een viertal ma trozen die bij ongeluk van het schip Limburg waren achterbleven den weg naar den Holland- schen consultoen hij opeens met hen daar zij als deserteurs waren aangegeven door de politie werd gearresteerd. Zestien uren heeft hij daarop in het cachot doorgebracht. Zooals men begrijptheett hij bij den consul tegen deze handelwijze protest aangeteekend. 't Is om er bang van tworden als men zoo nu en dan van de fabelachtige vermogens hoort die sommige Amerikanen zich verworven hebben. De spoorwegkoning Van der Biltde zoon van iemand die zonder geld in Amerika aankwambezit thans 300,000,000 dollars zegge ruim 700,000,000 guldens en heeft dus per jaar 35,000,000 te verteeren zegge één ton gouds per dag. De eigenaar der telegraaf kabelsde heer Gould wint het nog van hem; deze bezit 500,000,000 dollars; de heeren Mackay en Crocker ieder 250 millioen John Rockafiller van de Standard Oil Company 200 milloen evenzoo de gouverneur Stanford. Zekere heer Fair heeft een vermogen van 150 millioen en er zijn er verscheidene, die hunne bezitting niet voor 100 millioen dollars zouden overgeven. Men schrijft uit Willemstad Sedert eenige dagen verkeert de burgerij alhier in angstige spanning. Niettegenstaande de ijverige nasporingen onzer waakzame politie, mocht het tot hiertoe niet gelukken den draad dezer ge heimzinnige geschiedenis te vatten. Dit mag te meer bevreemding baren daar zoovele inwoners der gemeente er mede in be trokken zijn. Een werkelijke spookgeschiedenis brengt de gemoederen in beweging. Mochten wij vroeger schouderophalend de verhalen verwerpen aan gaande „de vliegende geit", „de slepende ket ting", de „eenzame jager" en „de kommandant", zooals die verschijningen werden gedoopt, thans worden de gemoederen verontrust door witte gedaantengewapend met ladders en touwen. Ziehier in 't kortwat er hier voorgevallen isEen drietal naast elkaar staande huizen met tuinenbegrensd door gemakkelijk over- klimbare schuttingen, zijn telkenmale het brand punt van nachtelijke verschijningen. Zooals meestijds in dergelijke gevallen zijn de waar nemers minder ontwikkelde personenzoodat slechts onder de grootste reserve hunne verkla ringen kunnen worden aangenomen. De vel schillende getuigenissen komen hierop neer, dat op het uur van middernachtbeurtelingsin een der perceelen een lange verschijning, bedekt door een bonte mutswordt waargenomen daarna gevolgd door een geheimzinnig tikken op de ramen der dienstboden. Baldadigheden schijnen niet gepleegd te wor den de dienstboden beweren dat wanneer zij de gordijnen ophalen zich een grijnzende ge stalte vertoontdie zich met een duivelschen lach verwijdert. De politie doet ijverig onderzoek, maar heeft als eenige sporen slechts half afgebrande lucifers op de raamdorpels mogen ontdekken. Terecht hebben eenige burgers zich van nieuwe afsluitingen en revolvers voorzien. Het eilandje Rottumeroog is een eigen aardig plekje. Elk jaar verplaatst het zich ruim elf meter naar het O. Z. O. Het is 480 het. groot. Slechts een huisgezin woont er op de strandvoogd met de zijnen. Hoe eenzaam het voor hem daar is hij heeft handen vol werks. Bij storm moet hij van het observatorium op het dek van zijn huis een wakend oog op de zee houden. Strandt cr een schiphij waagt zijn leven. Hij zoigt voor den aanplant van helm en in den laatsten tijd ook van acacia om het verstuiven van het zaud tegen te gaan. Hij zorgt verder voor het zoekeninpakken en verzenden van eieren die daar door duizenden vogels gelegd worden. (Volgens dr. Venema zijn er in den broeitijd meer dan 25000 vogels!) Hij zorgt voor de bebouwing van den tuin voor zijn vee en dat van de landbouwers van den vasten waldie er ran Mei tot October koeien paarden en schapen weiden. Voor een halve eeuw was er slechts voedsel voor een paar koeien thans grazen er wel 100 koeien 60 schapen en 2 paarden. Maar het aanzienlijkst is de eierhandel, die daar gedreven wordt. De voogd laat kinderen van den vasten wal komen om volgens zijn voorschriften de eieren te zoeken. Het merkwaardigst zijn wel de nesten der bergeenden. Maakten zij vroeger kun nesten in konijnenholen thans nu er geen konijnen meer zijn heeft de voogd kunstmatige holeu gemaakt, waarin de eenden zells gaarne schijnen te leggen. Voor 300 jaar behoorde het eiland aan Barthold Entens van Mentheda. In 1707 kwam het in handen van den En- gelschman Clancarty. Te Warfum weet men te verhalen dat deze een harera op Rottumeroog heeft gehouden! In 1738 kocht Groningen het eiland voor 4612 gulden en 12 stuivers. Hoe langer hoe meer beginnen de Israë lieten uit Rusland en Duitschland naar Amerika uit te wijken. Elk schip dat van Hamburg naar Amerika vertrekt, heeft van twee- tot soms achthonderd Israëlietische landverhuizers aan boord. In deze week zijn weder driehonderd vijftig Israëlieten uit Rusland naar Amerika vertrokken op kosten van de Vereenigingen te te Parijs en Londen. In Amerika worden zij welwillend ontvanger, en door de Amerikanen zooveel mogelijk ondersteund. Een houthakker te Dournon in Frankrijk keerde dezer dager, met een bos hout op den rug naar zijn woning terug toen hij plotseling een koud voorwerp in zijn hals voelde en even daarna een hevige pijn in de wang. De hout hakker bracht haastig de hand aan zijn gelaat en rukte er een adder af, dien hij op den grond wierp en doodde. Thuisgekomen voelde hij zich ongesteld en na enkele uren overleed hij onder de hevigste pijnen. In verschillende streken van Duitschland heeft men ook door het buitengewoon zachte weder veel last van veldmuizendie groote schade aan het winterkoren toebrengen. Men vreest dat het in het voorjaar nog slimmer zal worden en in enkele dorpen looft men reeds premiën uit voor het ongedierte. In Bucharest heeft een vreeselijke mis daad plaats gehad. Een dokter, Vassiliadis genaamdhad bij testament eene som van zes duizend gulden nagelaten aan de vrouw waar mede hij leefdehet overige van zijn vermogen lie1 hij aan zijn neven na. De dokier stierf en een dag na zijn begrafenis vond men ook de vrouw verworgd en erg toegetakeld in haar kamer. De vermoedens vielen natuurlijk op do drie erfgenamenwaarvan er reeds twee zijn aangehouden. Bij hen werd echter niets ge vonden dat het vermoeden kon wettigen. De derde erfgenaam is echter aan de handen der justitie ontsnapt en daar al het geld verdwenen isvermoedt men wel dat hij de misdadiger is geweest. Huismiddeltjes kunnen soms uitstekend werken. Een man en vader, die trotsch de be hoeften van zijn gezintrots alle minnelijke pogingen van zijn vrouw om hem op den rechten weg te helpen, zijn besten tijd in de kroeg door bracht, werd dezer dagen 's middags door zijn vrouw verrast. „Hier man, zeide ze met een merkwaardig zelfbedwang hier is eten 1 Ik begreep, dat je 't te druk had om thuis te komen." En meteen zette zij een overdekte schotel op het tafeltje, waaraan de man onbezorgd borrelde en kaartte. Niet zonder een schaamlachje noodigde deze nu zijn vrienden uit om mee te eten. Hij lichtte het deksel op, en wat hij vond was een briefje met de woorden „Smakelijk eten wij hebben tehuis hetzelfde Onder algemeen gejouw verliet de man de kroeg. Ter gelegenheid van de loting voor de nationale militie te Tilburg heeft men, in tegen stelling met" ir&dere plaatsen, niets van de gun stige werking der drankwet kunnen bespeuren. Tal van beschonken jongelieden ontmoette men in de straten. De herbergen vlak tegenover het stadhuis gelegen, hadden druk bezoek. ^•Baardwijk16 Februari. In de raadsver gadering van heden avond is het nicuwgekozen lid, de heerJ. van Helvoirt Jz., beëedigd. Wegens het overlijden van den heer A. van Huitenwas ook de betrekking van tweeden wethouder open daarvoor is gekozen de heer J. van Helvoirt Lz. Tevens werd in dezelfde vergadering tot

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2