Nummer IT. Zondag 26 Februari 1882. 5e Jaargang. I 11 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk. Duitschland. Zwitserland. Engeland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Uitgever ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN UITVOERING EN. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Januari. Waalwijk. Hartman en Co. Amsterdam. Piet Mulders Nijmegen. Kunnende de brieven aan het postkantoor wor den teruggehaald. De Directeur, BAGGERMAN. Eerst Maandag zal bij de kamer door Léon Say de begrooting worden ingediend. Naar verzekerd wordt ambieert Gambetta toch weer wel het presidium der begrootings- commissie. Inderdaad is het misschien beter le9 voor hemwanneer hij zelf een flinke neder laag lijdt dan slechts een zijner volgelingen. Het Journal Officiel meldt, dat lloustan benoemd is tot gezant te Washington en te Tnnis zal vervangen worden door den heer Cambauprefect van het Noorder-departement. De berichten omtrent onlusten op Marti nique moeten grootelijks overdreven wezen. In den nachtvan Zaterdag op Zondag heeft men getracht de boetkapel die opgericht is ter plaatse waar de onthoofde lijken van Lodewijk XVI en Maria Antoinette in 1793 begraven werden, in brand te steken. I oen de koster den volgenden ochtend in de kapel kwam, bemerkte hij een dikken rook en eene brandlucht In het tapijt voor het altaar en het zijden kleed om den tabernakel waren gaten gebrand. In de sacristy 9taken alle sleutels op de sloten maar er is r.iets ontvreemd. Volgens eene andere lezing is de poging der boosdoeners mislukt, omdat zij door bet ontwa ken van den kosterwiens kind ziek was verschrikt werden en zich ijlings uit de voeten maakten. Een «geruchtmakend proces werd dezer dao-en voor de rechtbank te St. Brienne beslist. Daar stond een vrouw van een vroeger aanzien lijke familie Ai mee Kerangel des Essarts, terecht, onder beschuldiging van haar echtgenoot ver moord te hebben. De man die beneden haar in stand en ont wikkeling was en met wien zij in zeer slechte verstandhouding leelde bracht, naar men zeide, zichzelven om het leven. Maar er werden m den omtrek allerlei praatjes verteld omtrent Aimée wier moeder en broeder wegens diefstal en moord gevangen zatentotdat eindelijk de iuistitie er in betrokken en zij in hechtenis ge nomen werd. De legen haar aangevoerde be wijzen bleken echter onvoldoende te zijn en (le jury verklaarde de afstammelinge van het diep gevallen geslacht niet schuldig. men hem te voet naar het schip zou brengen niet voort, maar bleef stokstijf staan, ondereen klagend gehuilwaarmee zijn wijfje Alice in stemde. Men heeft nu besloten een groot liok op wielen te maken dat bijna gelijk met den grond is, en Jumbo daarin van tijd tot tijd door den tuin te rijden em hem er aan te wennen. Zoo hoopt men hem over drie weken veilig door Londen naar het schip te kunnen brengen. Er zijn twaalf a veertien paarden noodig om het nieuwe voertuig met den loggen landverhuizer voort te trekken. Van alle zijden worden overstroomingen bericht. In de Yereenigde Staten zijn tenge volge van zware regens de Ohio en Mississippi buiten hunne oevers getreden en de lage gedeelten van CincinnatiLouisvilleCairo en Helena onder water gezetterwijl op landerijen en plan tages groote schade werd aangericht. Het water in de Ohio is hooger dan ooit te voren. Te Calais is door het doorbreken van een dijk groote schade aangerichten aan de Engelsche kustvooral op de Medway en de Theems heeft nmn veel last gehad van de buitengewoon hooge vloedendie de rivieren buiten- hunne oevers doen treden en door een bijzonder lage eb gevolgd worden. Te Chatham en te Rochester had men vooral veel van het water te lijden dat in de kelders en benedenverdieping der buizen drong zoodat men met bootjes door de straten kon varen. Het is te vreezen dat veel vee bij de overstrooming is omgekomen. nel, gaande door de basis van den Vesuvius, boren, om aldus die bronnen tc bereiken. Officieel wordt gemeld, dat den 18n dezer een detachementuitgezonden naar den kant van Oratovicahan, des avonds door ongeveer zestig opstandelingen was aangevallen, die echter ver dreven werden. De verkenningsdetachementen vonden den 19n dezer Oratovichan onbezet, maar toch werd er des avonds op hunne buitenste patrouilles gevuurd. Deze leden evenwel geen enkel verlies. Na ontvangst van het bericht van de stationscommando's Jarein en Konjica dat de opstandelingen uit Dzcpa den weg over Svan- planina onveilig maakten, de katholieke bevol king schrik aanjoegen en in de omstreken roof den, werden door het generaal commando-Sera- givas de noodige maatregelen genomen. Uit Tirnova wordt van 20 dezer gemeld, dat de opstandelingen zich eontentreerdf-n op grooten afstand in westelijke en zuidelijke richting van daar. Uit Serajewo wordt onder dagteekening van 20 dezer gemeld dat er veel sneeuw viel. Aan het buskruit, een der onmisbare oorlogs behoeften, schijnt een vreedzame toekomst te zijn weggelegd. In Noruhausen heeft de ingenieur Beek eene buskrnitkrachtmachine uitgevonden en geconstrueerd, die, zoo de voorspellingen juist zijn, een geduchte concurrent van de stoom machine schijnt te worden. De zuiger wordt door herhaalde ontploffingen van kruit in be weging gebracht. De kracht dezer ontploffingen kan men regelen door meerderen of minderen kruitaar.voer. Eene machine van 3 a 4 paar denkracht verbruikt in 4U uren 6 pond kruit ter waarde var f 1.50. Een Engelsche maat schappij heeft den uitvinder het patent afgekocht Aan Bracllaugli is nogmaals de toegang tot het lagerhuis geweigerd hij moet nu opnieuw zich aan eene stemming onderwerpen. Het in cident wordt met den dag komiseher. Het vervoeren van den reusachtigen olifant „it den dierentuin te Londen welk dier door den bekenden Amerikaan Barnum gekocht werd, levert »roote bezwaren op. Toen Jumbo, zeven tien ja°ren geleden, uit Parijs aankwam was hij niet meer dan vier voet hoog, terwijl hij nu elf voel geworden is en ongeveer 6000 kilo weegt. Hij is dus nu vrij wat lastiger te be handelen. i Het dier had blijkbaar geen zin in de Ame- rikaansche reis en verzette zich lijdelijkmaar niet woest, want onder leiding van zijmoppasser Scott i9 hij bijzonder zachtaardig. Men heeft er van af moeten zien om hem met de Persian Monarch te doen vervoeren, zooals eerst bepaald was Hij weigerde in het voor hem gemaakte hok' op rollen ti gaanen wilde latertoen Den 16 dezer i3 de spoortrein uit Neufchatel op de helling even voorbij Vaumarens op een rotsblok gestooten, hetwelk op de rails was ge vallen. De locomotief is totaal verbrijzeld. De machinist en de stoker zijn vrceselijk verminkt. Het eenige rijtuigwaarin passagiers zalen, is omgekanteld, zonder dat iemand letsel heeft bekomen. In de Abruzzen is opnieuw een lievige schok van aardbeving gevoeld, voorafgegaan en gevolgd door lichtere. Precies ten drie ure in den nacht had die verschrikkelijke schok plaats hij had een golvende beweging en weid gevolgd door een buitengewoon lang en zwaar onderaardsch gedonder. De paniek onder de bewoners was onbeschrijfelijkin een oogwenk hadden allen hunne huizen verlaten en zich naar het open veld gespoed. Te halfzes ure wilden velen, die verstijfd waren van koude, naar hunne huizen terugkeerentoen een nieuwe schok hen nood zaakte buiten te blijven. Niet alleen tc Aquila maar ook te Ortono, Orsoquo en Castelfentano werd de aardbeving even sterk gevoeld. Er zijn gelukkig gcene slachtoffers, doch de onophoude lijke herhaling van de aardbevingen heeft een grooten angst doen ontstaan, daar men vreest den eenen of anderen tijd er toch het leven bij te zullen inschieten. Een Italiaan, die eenigen tijd in Amerika heeft gewoond is op het denkbeeld gekomen om de petrolenmbronnen onder den Vesuvius, die volgens hem de uitbarstingen en aardbeving gen veroorzaken, af te tappen. Hij wil een tun- De beroemdste der driehonderd moskeeën van Constantinopel, de St. Sophia, dreigt in te slor- len, en dat gevaar vervult velen in de hoofdstad met groote vrees, want volgens de overlevering, zou het instorten van de St. Sophie liet teeken zijn van den ondergang van het Turksclie rijk. In 1849, onder sultan Abdul Medjid is het oude fraaie gebouw door een bekwaam architect gerestaureerd en ter herinnering aan de voltooi ing van dat werk werd toen een gouden gedenk penning geslagen. Maar thans dreigt de onge ëvenaarde koepeldie 67 meter hoog en 35 meter in middellijn isopnieuw met gevaar. Een commissie van deskundigen heeft een onder zoek ingesteld en verklaard dat spoedige herstel lingen dringend noodzakelijk waren. De koepel kan ieder oogenblik instorten, hetgeen vooral over dag, als er zich honderden geloovigen in het gebouw bevinden, eene ontzettende ramp zou kunnen veroorzaken. Her is echter te verwachten dat er we'dra maatregelen genomen zullen worden om het eeuwenlang bewonderde gebouw voor ondergang te behoeden. De keizer van Rusland heeft Skobeleff bij zich ontboden om liem ophelderingen te vragen over zijne geruchtmakende woorden in Parijs. Men zij echter niet bevreesdde generaal zal er wel goed afkomenhij staat in een goed blaadje bij den Czaar. Een berichtgever had met Ignatieff een onder houd over de Joden-quastie. Ignatieff zeide dat de zaak in onderzoek was, maar dat de Regeering voornemens is, een tijdelijke wetgeving in het leven te roepen, tot wijziging van de abnormale betrekkingen tusschen de Russische Joden en de rest der bevolking. Zoolang echter de Joden afgescheiden leven en vooitgaan met het hand haven hunner exclusieve zeden en gewoonten ontzegt de regeering hun het recht om burger lijke gelijkheid te eischen. Slechts onder zekere beperkingen wil de re geering het verhuizen der Jodenhetzij bin nenlands of buitenlandstoelaten. Zij heeft voorts krachtige maatregelen genomen ter voorkoming eener herhaling der ongeregeld heden. Te St. Petersburg is weer een groot nihilisten-proces begonnen. Er zijn 21 beschul digden die bijna allen een groote rol speelden bij de revolutionnaire beweging der laatste jaren. Men verwachtdat 7 of 8 der beschuldigden het doodvonnis zullen ontvangen. Maar met zekerheid is daarvan natuurlijk nog niets te zeggen. Onder de 70 opgeroepen getuigen zijn 8 politieke misdadigersdie in vestingen of gevangenissen hun straf ondergaan en tot wier verschijning voor liet gerechtshof, ondanks het verzoek van den Senaatnog geen vergunning is verleend. Onder de beschuldigden is een zekere Emel- janoff, die deelnam aan den moord op den Czaar en een derde bom geworpen zou hebben als de twee eersten niet ontploft waren. Voorts Mikhailoff, een der ijverigste leden van het uitvoerend comitéIsajeffdie o. a. van den aanslag op liet Winterpaleis beschuldigd wordt, Soukhanoffeen zeeofficierdie gewoonlijk met de technische leiding van de mijD- en bomaan slagen belast was enz. Op het ijs tusschen Kroonstadt en Ora- niënbaum werden verleden week eene reeks van 50 a 60 sleden die 's avond# naar Kroonstad terugkeerden door een hevigen sneeuwstorm overvallen. De voorste 20 kwamenna een moeilijken tocht, te Kroonstad aande 20 ach terste keerden naar Oraniënbaum terugmaar de overige zwierven lang op het ijs rond en de er in gezeten personen hadden veel van de koude en den orkaan te verduren. Ecn?aautal reddingsleden die men uit Kroonstad ter hulp zond zoodra men uit Oraniënstad per telegraaf bericht ontving van het gebeurdewaren ge noodzaakt terug te keeren daar de storm hun het vooitgaan onmogelijk maakte. De ongelukkigen moesten dus alleen op de duistere ijsvlakte hun weg vindenen waren daarbij aau de grootste angsten ter prooi. De paarden woeien omveren bracht men ze weer op de beenen dan konden zij den wind geen weerstand bieden en werden met sledepas sagiers en al bliksemsnel voortgedreven. Som migen kwamenhalf verstijfd in liet halfweg tusschen beide plaatsen staande wachthuisje aan, en wachtten daar bij de kachel, den morgen af; anderen zwierven den geheelen nacht rond. De koetsier van een der sleden die uitge stapt wasom iets aan liet tuig in orde te brengen werd door den wind weggeslingerd een heer van het gezelschap dat er in zatdie hetzelfde beproefde, onderging hetzelfde lot. Zij werden den volgenden morgen half bevroren teruggevonden, door een patrouille, die tot hulp der ongelukkigen uitgezonden was. Verscheidene anderen werden nog met be vroren ledematen of aan het ijs vastgevroren gevonden en naar het gasthuis gebracht. Ook te St. Petersburg was de storm zoo hevigdat men bijna niet in de straten op de beenen kon blijven. Sedert verscheidene jaren wordt geklaagd over een verzanding van do zee van Azof, die zeer ten nadeele van den Russischen handel in het zuidenvoortdurend toenam. Men zocht langen tijd te vergeefs naar de oorzaak van dat verschijnselmaar heeft nu ontdektdat het te wijten* isaan de op vele schepen bestaande gewoonte om de ballast van zand bij de aan komst over boord te gooien. Er bestaan wel bepalingen waarbij dat misbruik is verboden en zeer doeltreffende maatregelen worden veordend om het te voorkomen maar aan de nakoming daarvan werd de hand niet gehouden. Men zal nu met veel moeite en kosten de kunstmatige zandbank weer weg moeten ruimen. WAALWIJK. Gewone repetitie van de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal, Zondag 26 Februari 1882, 's middags 12 ure. Programma ad libitum. Waalwijk, 25 Februari 1882. Te Stadskanaal is men bezig een turf- strooiselfabriek op te richten. De ondernemers daarvan zijn de lieeren Landsmeer en Somer aldaar. Over dit strooisel lezen wij het volgende Nu de turf alsbrandstof het hard te verant woorden heeft tegen de steenkool, schijnt er een

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1