Hiridenberichten Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Gemeenteraad van Waalwijk. nuuwe gelegenheid tot afzet voor haar te komen, namelijk haar gebruik als strooisel, waarvoor men thans liefst zoo min mogelijk stroo wil gebruiken, wegens de hooge prijzen van dit artikel. Aan de veeartsenijschool te Hannover werd volgens de ,/Hann. Land- und Fór3tu. Zeitung" hierin aanleiding gevonden om te onderzoeken in hoever turf daarvoor geschikt is. In een stal met twee paarden werd turf molm gestrooid ter hoogte van 12 cM.eerst na zes dagen kon ammouiak, (die de bekende sterke reuk in de stallen veroorzaakt) worden aangetoond. Bij gebruik van stroo was het aramouiakgehalte der lucht op den zesder» dag even groot als bij turfmolm op den vijftienden. Van den verkregen mest werd een gemiddeld monster, voor het instrooien voor de tweede keer, en een ander op het einde der proef ge nomen. Het resultaat van het onderzoek dezer monsters en van het luchtdroge turtstrooisel was als volgt Luelitdroog Mest op den Mest op den In 100 deelen turfstrooisel. 20sten dag. SOsten dag. Water 14.5 73.78 73.14 Organische (ver- brandbare) stof. 84.29 22.45 23.17 Asch 1.21 3,77 3.96 100 100 100 Daarin stikstof 0.640 0.791 0.925 (Ammoniak) (0.393) (0.123) Potasch 0.079 0.554 0.461 Phosphorzuur 0/081 0.420 0.329 Gewone vcrsche paarden mest bevat bij onge veer een gelijk gehalte aan potasch en phosphor zuur (die met de stikstof hoofdzakelijk de waarde van den mest bepalen veel mindernamelijk 0.4—0.5 percent stikstof. Het vermogen van turfstrooisel om gassen en vocht op te slorpen is vrij groot en zeer gelijkmatig. Terwijl de voor de proef gebruikte turf het 7Vs tot 8-vou- dige gewicht aan water opnam kon door stroo en zaagsel slechts ongeveer het 8*/g tot 4-voudige daarvan worden vastgehouden. Ook maakte het geen verschilof men de gegeven hoeveelheid in eens dan wel in drie ot viermaal strooide. In het eerste geval werd na ongeveer 6 dagen de gewone stalreuk merkbaar, die men daardoor kan terughouden door de turfmolm slechts in eene dunne laag te strooien die zoodra deze vochtig is geworden verwijderd en door eene nieuwe laag vervangen wordt. Waar voor het opbewaren van den mest slechts eene beperkte ruimte aanwezig is is het gebruik van turfmolm als strooisel ook daarom zeer gepastwijl men voor het opbewaren slechts weinig ruimte noodig heeft b. v, voor den mest van twee paarden in een geheel jaar hoogtens 20 M3. De volgende proeven worden uit Oldenburg medegedeeld tot bewijs dat mest van turfstrooisel verkieselijk is boven mest van stroo 0De aardappelen gepoot op land bemest met turfstrooiselmestbrachten niet alleen meer op, maar ook de kwaliteit was beter en zwaarder. Opmerkelijk is het ook dat het loof veel langer groen bleef. Op stukken land van dezelfde hoedanigheid, met haver bezaaid, had men even gunstige resultaten. De havergezaaid op land met turfstrooiselmest, had een donkergroeneweelderige kleurterwijl de andere tamelijk arm bleef. Bij groenlanden bleek het, dat het Met gier doortrokken turfstrooisel op den plantengroei gunstiger invloed uitoefende dan het overgieren; tevens leverde de tweede snede een buitengewoon rijken oogst. Bij voorkeur gebruiken de kleine landbouwers de turfstrooiselmest in moestuinen met verrassende uitkomsten. Dergelijke gunstige proeven zijn ook in Baden verkregen en niet alleen bij veldvruchten en weiden maar ook in wijnbergen en hoptuinen zoowel met turfcom- postalsook met zuivere turf zonder uitwerpselen en urine van het vee. Zeer wenschelijk zou het zijn indien ook in ons land proeven dienaan gaande werden genomen. Over de onderhandelingen betreffende een nieuw handelstractaat met Frankrijk kwamen totnogtoe geen bevredigende berichten. Men stuit van weerszijden op zwarigheden. Ofschoon het heden reeds 24 Februari is en het vedrag dus feitelijk over vier dagen gereed moest zijn, boezemen die zwarigheden ons maar weinig bezorgdheid in, ja wij meenen zelf reden te hebben er ons over te verheugen. Ze waren te wachten. Althans wanneer van deze zijde niet weer voetstoots toegegeven werdwat Frankrijk ge liefde te bedingen. Als onze onderhandelaars ditmaal wat minder goedgeefsch zijn dan den eersten keer, zal Frankrijk het een er. ander van zijn eischen moeten laten vallen en dat gaat natuurlijk niet zonder eenige tegenstribbelingen die tijd kosteD. Maar tijd heeft men in Frankrijk tegenwoor dig. Voortvarend of haastig is men er althans sedert eenige weken niet. Eene verdere verlen ging van het bestaande verdrag tot na 1 Maart behoort dus niet tot de onmogelijkheden. R. N. Men schrijft ons uit Oisterwijk van 23 Februari Gisteren waperde alhier van bijna alle huizen de vlag. De heer Royaards vierde zijne 25- jarige ambtsbediening als predikant der her vormde gemeente, Van alle kanten ontving de algemeen beminde jubileris blijken van hoog achting en sympathie. Door den kerkeraad der herv. gemeente werd hem uit naam van de leden zijner gemeente een prachtig geschenk aangeboden, benevens een album met de namen van de deelnemers. Het harmonie-gazelschap „Asterius" bracht den Jubilaris een senade. Men meldt ons uit Oijen van 21 Febr. Gisteren avond tusschen licht en donker had er bij een kastelijn G. Roefs alhier een vrij brutale diefstal plaats. Terwijl de herberg bij gelegenheid van vastenavond vul bezoekers was en genoemde kastelein met zijne vrouw en zonen de handen vol hadden om te bedienen heeft men in het voorvertrek een bureau opengebroken en daaruit een houten doosje m t kwartjes en tienstuiverstukken alsmede een beursje met rijdsdaalders en guldens te zamen ongeveer ter waarde van f 80 ontvreemd. Een porte feuille met bankpapier schijnt in de haast ge lukkig onopgemerkt gebleven te zijn. De dief of dieven hebben het oogenblik waargenomen, dat de dienstbode het vertrek verlaten had om de koe te gaan melken. Bij hare terugkomst vond zij het raam opengeschoven. Er is terstond aan gifte bij de polilie gedaan en deze is met het onderzoek begonnen. Te Oss brak buiten de kom der gemeente brand uitwaardoor een arbeiderswoning zeer spoedig in de ach werd gelegd. Wegens den verren afstand waren geen brandspuiten aan wezig. Het vee en het grootste gedeelte van den inboedel is gered. Alles was tegen brand schade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Men schrijft aan N. R. Cc. uit Wilp In tegenstelling met de meestal gunstige be richten uit Amerikakan worden gemeld dat uit een hier ontvangen schrijven van een zeer geacht persoon die sedert 1847 in Amerika vertoeft, blijkt dat althans tegenwoordig de toestand daar niet zoo rooskleurig is. De alge- meene toestand was achteruitgaande, vooral ten gevolge van slechte oogslen en andere omstan digheden in de laatste jaren. I)e schrijver zegt dat hij uitgestrekte gronden waarop hij geld had voorgeschoten wegens voortdurende wan betaling der debiteuren had moeten in bezit nemen en ook de pachters van landen betaal den weinig of niets. De schrijver woont in den staat Wisconsin en zooals hij zegt, komen wel uit andere staten soms gunstige berichten maar hij voor zich gelooft dat de toestand overal wel dezelfde is. De polilie te Sneek heeft de hand gelegd op een 14jarigen knaap die sedert eenige we- keu uit Montfoort was ontslagen en zich nu reeds weder schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een pakje, waarin zich pantoffels en doeken bevonden die hij op slimme wijze achtereen volgens beleende. )t OPENBARE VERGADERING van Woensdag 22 Februari 1882, nam. 6 uur. Afwezig de leden Van Baal, Van Riel en Van Iersel. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd met de wijzigingen, door den voorzitter en den heer Timmermans ver langd. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een nota van aanmerkingen op de begrooting van 1882 en wel tegen den post van f200. uitgetrokken voor bestedingskosten van arme ouden en weezen. De voorzitter neemt aan, dat die f 200 on misbaar zijn de slechte gang der industrie, de typhus, die geheerscht heeft, en andere omstan digheden laten geen twijfel mogelijknogtans stellen burg. en weth. voor aan het verlangen van ged. staten te voldoen omdat ged. staten zich met alle kracht tegen dien post verzetten zij worden hiertoe ook nog geleid door den wenk van ged. staten dat als later de onvermijdelijke noodzakelijkheid bleek de raad wijziging kon aanvragen. De heer Jud. Timmermans is van gevoelen dat men dan weder dezelfde moeielijkheden zal hebben. De onvermijdelijke noodzakelijkheid, waarop ged. staten doelen, is reeds jaren achter elkander gebleken, Als er kans van slagen was zou hij den post handhaven, 't Vorig jaar is duidelijk gebleken, dat uit de particuliere lief dadigheid niet meer is te krijgen. Minstens zou spreker wenschen de geheele subsidie aan het armbestuur bepaald te zien op f 2000. De voorzitter kan zich iu zekere mate ver eenigen met het door den heer Timmermans gezegde. Ged. stalen gaan echter van het vast idee uit dat de armenbedeeling bij de kerkelijke gemeenten behoort. Daartoe moet de gemeente lijke subsidie telken jare verminderd worden. Als men den post van f200 laat vallen is men in regelmaat met de wet en in overeenstemming met ged. staten. De heer Van Es gelooft, dat, met het oog op later, best is den zin van ged. staten te volgen. Na eenige discussie verklaart de heer Tim mermans zich bij het voorstel van burg. en weth. neder te leggen en wordt dit bij acclamatie goedgekeurd. De heer Van der Heijden dee't aan den raad mede, dat een nieuw lid van het armbestuur, die ambitie voor zijne betrekking schijnt te heb ben, plan heeft, als hij door het gemeentebestuur gesteund wordt, de ingezetenen inteekenbiljetten te presenfeeren hij wenschte de aldus verkregene gelden eens per week uit te deelen, teneinde zoodoende het bedelen langs de deur te beletten. De voorzitter wijst er op, dat dit vroeger reeds beproefd ishij vertrouwt, dat als de ingezetenen verzekerd waren, dat zij niet meer aan de deur werden lastig gevallen, de zaak wel bijval zou vinden, De heer Van der Heijden heeft er f 25 voor overals velen zoo doen slaagt men zeker natuurlijk zou er niets gegeven worden aan armen, die nog langs de deur bedelen De heer Van lleijst is er ook wel voor maar onder voorwaarde dat dan ook door de politie de vreemde lui geweerd worden, die onder aller lei vormen langs de huizen bedelen. De voorzitter zal het armbestuur over deze zaak raadplegen is dit er voor, dan kan het op den steun van het dagelijksch bestuur rekenen. De voorzitter vraagt den raad voor burg. en wethouders machtiging om te procedeeren tegen den schipper Tak, wiens schip in de haven ge zonken is. Het rechtskundig ad nes heeft ter visie geiegen. Toegestaan. De voorzitter"brengt ter tafel de rekening over 1880 van het algemeen armbestuur en van het gasthuisbest uur. Beiden zijn onderzocht door eene raadscom missie, die concludeert tot goedkeuring. Conform besloten. Verder stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van een stembureau voor de verkie zingen in 1882. Tot leden worden gekozen de heeren van Heijst en Quirijns. Tot plaatsvervangers de heeren Van der Heij den en Timmermans. Ingekomen a. Bezwaarschrift tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag van 1. J. Van Steensel, 2. A. Van Woensel, 3. Mahiew, 4. A. Croot, 5. Adr. J. Verhoeven, 6. J. Meulker.s en 7. Michael. Bij den aanslag van den laatsten heeft een abuis plaats gehad, dat hersteld zal worden verder worden toegestaan de verzoeken van no 2, 3 en 4, geweigerd die" van 1 en 6, terwijl de aanslag van 5 verminderd wordt met f200. b. Adres van de Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij en van den heer H. A. W. Van Reede, te Rotterdam, waarin zij uiteenzet ten, dat voor de boot, die zij met 1 Maart in de vaart zullen brengen, per week f22.50 aan havengeld zal moeten betaald worden zij ver zoeken den gemeenteraad zoo mogelijk in dien toestand verbetering te brengen, daar zij anders verplicht zouden zijn het bootenvervoer te ver plaatsen naar Capelle. De voorzitter zegt dat het niet gaat om da delijk een voorstel te doen tot herziening van het havèntariefhij wenscht eene commissie benoemd te zien, die deze aangelegenheid spoe dig en grondig onderzocht. De heer Van Heijst zegt, dat de haven voor dit jaar verpacht is de aanvragers dienden zich dus met dezen te verstaan het is te hopen dat men de maatschappij een weinig te gemoet komt, daar andcis het bootenvervoer naar Capelle zou verplaatst worden. De heer Van der Heijden zou een commissie prachtig vindendeze kan dan trachten de onderhandelingen tusschen de aanvragers en den havenmeester tot een gunstig resultaat te bren gen spreker zou echter ook de kamer van koophandel in dit, bij uitstek een handelsbelang, gehoord wei schen te zien. Na eenige discussie wordt besloten het adres om inlichtingen te zenden aan de kamer van koophandel, die dan eene commissie zal benoe men, teneinde met burg. en weth. over de zaak te confereeren. c. Adres van dezelfden vragende [vergun ning om tegenover de remise aan de haven een steiger te mogen maken \oor het lossen der goederen uit de boot. De heer Van Es merkt op dat de dienst reeds 1 Maart begintdat hier dus spoedig besloten moet worden. Als de steiger r.iet in de haven vooruitspringt zou hij dadelijk toestemming geven. Wordt besloten, overeenkomstig voorstel van dr. Van Heijst, burg. en weth. te machtigen deze zaak te regelen en uit te voereu. Burg. en weth. bepalen dat zij reeds den volgenden dag zich naar het terrein zullen be geven om zich op de hoogte te stellen en zich zullen doen inlichten door dengene die belast is met het maken van het bestek. Adres van den heer A. B. van Lieshout, verzoekende opruiming van boomen in de Put- stceg. Na eenige discussie wordt besloten de beslissing aan te houden intusschen zul'en de leden zich persoonlijk op de hoogte van den toestand stellen. De heer Timmermans verzocht dat men dan ook zou letten op het volgend perceel, dat in denzelfden toestand verkeert als dat waarover adressant spreekt. d. Adres van Hoefnagels, verzoekende griot te mogen varen voor de gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter sluit de openbare vergadering, die met gesloten deuren wordt voortgezet. ([Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De leden der vereeniging „Musis Sacrum" en de vele aanwezige vreemdelingen smaakten Maan dagavond in het gebouw dier vereeniging een niet alledaagsch kunstgenot. De liedertafel „Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen" gaf een luisterrijk concert. Het groote meesterwerk van lt. Hol „Lcidens Ontzet" een viertal uitgezochte koren en een paar keurige solo's vormden het programma. Het zcu ons te ver voeren over elk no. te gewagen en eiken solist te gedenken. We brengen echter de solisten in het algemeen en de heer L. V. uit 's Bosch in het bijzonder onze hulde. Zijn liefelijk heidei oigaan maakte een schoon effect en volgaarne hoorden we zijne opname in de rij van de leden van verdiensten der vereeniging. De uitvoering der verschillende koren was zoo voortreffelijk, dat we moeten erkennen zelden in onze gemeente zulk een concert te hebben aan getroffen „Leiden's Ontzet" een waar kunstgewrocht werd onverbeterlijk gezongen. Er was eene door zichtigheid in te bemerken die de fijnste gedachten van den componist deed uitkomen. In ieder opzicht moest het den scherpsten criticus voldoen. „Auf der Alm" is, door den directeur de heer Frans de Cortie gezongen, een juweeltje. De heer Stein uit Geertruidenberg een lid van verdiensten der liedertafel, begeleidde zijn eigen compositie „Abscheid vom Vaterland" opgedra gen aan en gezongen door den heer G. v. Iersel. De compositie getuigt van veel muzikale vaardigheid en maakt bij de meesterstukken van dien avond een goed figuur, waartoe ook de schoone uitvoering niet weinig bijbracht. De liedertafel mag trotsch zijn op het behaalde succesterwijl zij door de uitvoering van Lei- dt n's ontzet nieuwe lauweren heeft verworven. Waalwijk 24 Febr. 1882. H. ()C.Bcsoijc.i21 Februari. Zondag avond jl. gaf de rederijkerskamer „Oefening kweekt Kennis" hare uvee win ter- uitvoering in het locaal van den heer Judocus Dekkers alhier. Onder het vele schoone dat in de laatste dagen door de verschillende cor- poratieu van dergelijken aard werd ten gehoore gebracht, raag met volle recht aan deze kamer, eene voorname plaats toegekend worden; immers de opgevoerde stukiceu le. Raoul de Roover- hoofdman liep ondanks de zeer moeielijke verscheidenheden daarin voorkomende aller best van stapelde acteurs werkten allen met eene kracht en gevoel als ware het stuk uit hare eigen pen gevloeid. Raoul de Rooverhoofdman zou misschien geëvenaard doch niet overtroffen kunnen worden. Het 2e. stuk op Poolshoogte werd eveneens goed uitgevoerd vooral Willem Stokkertwekte dikwijls de lachlust opde bedrijver, van beide stukken werden telkens be antwoord met een daverend applaus wel een bewijs dat het talrijk opgekomen publiek ruim schoots voldaan was. liet moet dan ook ge zegd dat deze rederijkerskamer op den weg der volmaking rassche schreden doet. Wij wenschen haar toe vooruitgang op den inge slagen wegzij verdient ten volle gewaardeerd en door de honoraire leden ondersteund te worden. Dat zij dan groeie cn bloeie deze vereeniging en ons nog menig genotrijk uur verschatte. Van 10 tot en met 24 Febr. 1882 WAALWIJK. Bevallen Wilhelmina Pulles, geb. Hoppenbrou wers, d. Maria Adriana van Riel geb. Verhoe vend. Johanna van de Grint, geb. van der Mee, z. Adriana Johanna Jansen geb. van Delftz. Wilhelmina Johanna Oomens geb. Pulles, d. Overleden: Levenl. kind. mann. zoon van Fran- oiscus Johannes Kipping en van Maria Van der Sterren. DRUNEN. Bevallen: Johanna Maria Snijders, geb. van Druneu, z. Anna Maria Jehoel, geb. Bogaards. z. Adriana Willemse, geb. Krol., d. Anna Maria Ilendrika Veltman, geb. van Drunen, d. OverledenFrancijna van der Sandenwed. Adrianus Smits, 83 j. Maria van de Wiel3 j. Catharina Maria v.d. Grient, 2 m. Johan nes de Wit, 2 m. Adrianus van Iersel, wed. van Pieternella van Ooijen 74 j. Martinus Brok. 1 m. Anna Maria Snaphaan echtg. van The- odorus Laaracker, 38 j. Zeger van Giesbergen, 34 j. SPRANG. Geboren: Josijna Jphanna d. van Dirk de Rooij en Cath. Ophout Cornelia Willemina d. van Pieter Holster en Pieternella de Jong. Overleden: Trijntje Liefknecht wed. G. Backer, 75 j. Bastiaan Schiedon, lm. Antonetta Adriana Treffers 2 m. AMSTERDAM 24 Februari. Bericht van de makelaars Brouwer, Ancher Dordregter. Verkoop bij inschrijving op 7 Maart 1882, namiddags half een ure. Iedere partij afzonderlijk. Entrepotdok 8e Afdeeling. Per „Prins Alexander/' No 65. 550 Samarar.g runder- 416/100 k, Vaxatio 02/63. 66. 300 dito dito 717/100 k. Tax. 60/61 67. 179 buffel 8Y5 k. 45/36 Per Amsterdam 68. 1986 Samarang runder- 37/i0 k. Taxatie 64-/65. 69. 14 dito dito 2 k. Tax. 67/68. WAALW JK, 24 Februari. Ter veemarkt was de handel tamelijk bedrijvig vooral voor kalfkoeien en dito vaarzen; de prijzen varieerden Kaltkoeien golden f180 h f240 Kalfvaarzen f 000 h f 000 Boter aangevoerd 1429 kilo van f 1.39 a f 1.59 per kilogram. Eieren f4.00 fO.OO per 100 stuks. In granen was de handel levendig Fransche rogge gold f9 f9,10.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2