Duitschland. Amerika. BINNENLAND. Oostenrijk. Rusland. den beklaagde te wettigen. De eerste getuige was de inspecteur van politie Hayesdie bij het gebeurde tegenwoordig was, en den beschuldigde het pistool op Harer Majes- teits koets zag richten. Hij sprong op hem toe en greep hem. Een jongeling, Burnside geheeten, raapte den revolver opdien een ander Maclean uit de hand geslagen had en gaf het moordtuig aan den getuige. De beschuldigde zeide//Doe me geen pijnik zal bedaard meegaan". In het politiebureau deelde Maclean mede dat hij slechts een week te Windsor had doorgebracht. Men vond bij hem enkele kleinigheden van niet veel waardemaar tevens een briefwaarin de beschuldigde de gewichtige bekentenis aflegt, dat hij door broodsgebrek tot de daad werd gedreven doch haar des ondanks niet zou hebben begaan indien men hem niet had opgehitst tegen „de oude dame" „mrs. Victoria" Dit was de zevende maal dat een harer onder danen koningin Victoria naar het leven stond of althans met een wapen bedreigde. De eerste pogingdie het naast bij slagen kwamhad plaats in 1840. Twee anderen volgden er in 1842. In 1849 schoot een Iersche metselaar een pistooldoch slechts met kruit geladen, op de koningin af. In 1850 sloeg een ontslagen luitenant van de huzaren haar met een rotting in het gelaat. In 1872 drong er een knaap tot haar door in de eene hand een smeekschrift houdende ten gunste der gevangen Eeniansin de andere een ongeladen pistool. De krankzinnige daad van Maclean maakt nu de lijst van zeven vol. De bekende luchtreiziger Simons is Zaterdag ochtend met den kolonel Brine te Canterbury in zijn ballon opgestegenmet het doel het kanaal over te steken. Heden namiddag is de ballon in zee op 10 mijlen afstands van Dover neergedaald. Simmons en Biine zijn door de pakketboot van Calais naar Dover gebracht. De voor de reis ongunstige wind had de luchtreizi gers genoodzaakt te dalen. Een vreeselijk schipbreuk wordt door de Engelsche bladen bericht. Bij Yarmoutü is de stoomboot Livadia van Schields naar Alexandrië, 's avonds op een zandbank gestooten en in een uur vol water geloopen zonder dat de beman ning haar toestand kenbaar kon maken. Het stormde hevig dien nachtde golven sloegen aanhoudend over het vaartuig heen en achter eenvolgens werden 22 mannen over boord ge- ■poe'd. Toen de volgenden morgen de stoomboot van de kust af gezien werd en men een reddingsboot er heen zond waren er nog maar twee mannen op het wrak, die zich wanhopig er aan vast klemden. Een der ongelukkigen werd voor de boot genaderd was over boord gespoeldmaar de laatstovergeblevene werd gered en behouden aan land gebracht. PETERSBURG, 6 Maart. Het officieele blad behelst de akte van beschuldiging in het proces Trigonjabenevens het vonnis. Tien personen zijn veroordeeld tot den dood door den strop namelijk Michailoff, Such&noff, Frolenko, Kalodkewitsch IssajeffEmeljanoff, TeterkaKletotschnikoff en de vrouwen Lebo- doff en Jakimoff. Tot dwangarbeid in de mijnen voor onbepaal- den tijd zijn veroordeeld Barannikofl, Merkuloff, Arondschik en Morosofl. De overigen zijn tot 20 jaren arbeid in de mijnen veroordeeld. Van dezen worden Eriedenson en Luistig tot 10 en 4 jaren gewonen dwangarbeid begenadigd. Te Siegen is een bende valsche munters ont dekt die men meent dat eene vertakking van eene Engelsche vormen; 13 personen zijn gear resteerd, Bij een huiszoeking zijn bij een hun ner gevonden 500 valsche Markscheine van 100 en 50 Markterwijl bij een auder draadge leidingen gevonden zijn waarvan men de uit einden nog niet heeft opgespoord. In het dal van de Mississippi ziet het er nog treurig uit en hebben weer nieuwe doorbraken plaats gehad bij Vicksburg en Lake Providence; de zware regens houden aan het water rijst langzaamen er is geen hoop dat het in de eerste weken zal dalen. Duizenden negers in Louisiana en Mississippi zijn van alles beroofd door het waterdat hun huizen en vee weg spoelde. De rivier heeft ter weerzijden van hare oevers het land 14 mijlen ver overstroomd. De menschen hebben een schuilplaats gezocht op de daken of op de heuvels in den omtrek. Deze i3 de ergste overstroomingdie ooit bij menschenheugenis in het dal der Mis sissippi plaats had. Geheel anders is het in Zwitserland gesteld daar heeft men nog altijd door het uitblijven van sneeuw en regen gebrek aan water, en in verscheidene deelen des lands kunnen dc fabrie ken dien ten gevolge niet werken. Vader Rijn die verleden jaar een bijzonder hooge waterstand had is nu op vele plaatsen van „grootvorst van Europa's stroomen" tot een zeer bescheiden riviertje ingekrompen. Bij Straatsburg o. a. ligt zijn bedding voor diie vierde gedeelten droogde burgers gaan er 's Zondags wandelen en steentjes rapen. Eu bij Kehl heeft men midden in de rivier een kermis met een draaimolen en kramen ingerichtwaar de inwoners zich kostelijk vermakenzonder vrees dat zijals Earao's leger door de Roode Zee, plotseling door den gehoonden reuzenstroom verzwolgen zullen worden. Op den Atlantischen Oceaan van het noorden af tot aan de banken bij New-Eound- landhebben de schepen als gewoonlijk in het voorjaar weder veel last van drijvende ijsbergen. Verscheidene stoombooten ondervinden daardoor vertragingen men maakt zich te New-York over sommige ongerustvooral over de City of Berlindie Zondag 1.1. er had moeten aan komen. De Belgische stoomboot Helvetia die dezer dagen te Boston aankwam werd eens geheel door drijfijs ingesloten en was genoodzaakt mij len terug te gaan om vrij te komen. Iets dergelijks kan de City of Berlin ook overko men zijn. De expeditie der Oostenrijksche troepen naar de Zagorje en de verjaging der opstandelingen van het plateau bij Kalinovic is door een ander oorlogsfeit gevolgden wel door de bestorming en verovering van Ullok. De plaats is van den beginne af hel hoofdkwartier der insurgenten geweest en dezen hadden zich na de expeditie in de Zagorje ook naar dit dorp teruggetrokken. Toen generaal Czevits op 4 kilometer van Ullok genaderd waszag hij dat de bergen welke die plaats omringen door den vijand bezet waren die terstond een hefiig vuur op de soldaten openden. De hoofdstelling der opstandelingen werd na een gevecht van ruim anderhalf uur stormenderhand ingenomen zoodat zij de berg toppen moesten ontruimen. Den volgenden morgen vereenigde zich de kolonne Sekulich met die van generaal Czevita waarop met den alge- meenen aanval tegen Ullok een begin werd gemaakt. Er werd den geheelen dag gevoehten en het was reeds avond toen de Oostenrijkers eindelijk hun intocht in het plaatsje hielden. De opstandelingen hebben door die overwinning een gevoeligen knak gekregen en hunne macht in het dal van de Boven-Narenta is thans zoo goed als gebroken. Men gelooft dat het hun bezwaarlijk gelukken zal om voortaan in groote sterkte op te treden en de zuidelijke Herzegowina te verontrusten. De verovering van Ullok is voornamelijk het gevolg geweest van de eendrachtige samenwerking der verschillende koionnes die sinds de bezetting der Zagorje zoowel uit het Noorden als van Mostar en Nevesinje naar dit punt zijn opgerukt. De bergtoppen die Ullok en het dal der Narenta beheerschen zullen evenals Kalinovic in de Za- goijc door de keizerlijke troepen ersterkt worden. Merktilow, de beschuldigde in het Nihilisten proces die de anderen had aangegevenheeft van zijn medebeschuldigde Teterka, even voor het voorlezen van het vonniseen paar zoo hevige oorvegen ontvangendat hij omver viel en met het oog op een scherpen kant terecht kwam waardoor hij zich zoo bezeerdedat hij voor goed aan di« zij blind zal zijn. Waalwijk, 8 Maart 1882 Gisterenavond is eene openbare vergadering gehouden van den gemeenteraad alhier, waarvan wij het verslag in ons volgend nummer mede- deelen. XDenzelfden dag had op de zaal van Musis Sacrum eene bijeenkomst plaats van de onder wijzers van het arrondissement Waalwijk. De districts-schoolopziener nam het voorzit terschap waar omdat de arrondissementsschool opziener verhinderd was de vergadering in haar geheel bij te wonen. Tegenwoordig waren 19 hoofden van scholen en 19 onderwijzers. Het doel der bijeenkomst was de oprichting van een centraal onderwijzers-gezelschap, waartoe besloten werd. Verder werd vastgesteld dat jaarlijks vier ver gaderingen zouden gehouden worden en wel den 4den Dinsdag in April 2den Juni, 4den Juli, lsten September. Hierna werd het reglement in behandeling genomen en goedgekeurd. Vervolgens werd het bestuur geconstitueerd, dat bestaan zal uit de heeren Arrondisseraents-schoolopziener, voorzitter, Van der Sluijs, te Besoijer., vice-voorzitter, Both, te Vrij hoe ven-Capelle, secretaris, Driessen, te Nieuwkuik, vice-secretaris. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden te Waalwijk den 4den Dinsdag in April. Op die vergadering zullen behandeld worden de volgende punten 1het theorema van Eermat 2. tucht 3. geschiedenis in de lagere school 4. golfstroom. Aan den heer W. Van der Sluijs, hoofd der openbare schooi te Besoijen, is, op zijn ver zoek, door den gemeenteraad op de meest eervolle wijze ontslag als zoodanig verleend tegen 15 Mei a.s. De raad betuigde den heer Van der Sluijs zijn hartelijken dank voor de vele gewichtige diensten, gedurende 44 jaren door zijne nauw gezette plichtsbetrachting, grooten ijver en uit gebreide kennis in gemelde betrekking der ge meente bewezen. De Fransche Staats-Courant bevat een besluit van den President der Republiekhou dende goedkeuring vnn een verklaring, welke den 27 Februari jl. tusschen Nederland en Frankrijk is gewisseld, houdende verlenging van den duur van het bestaande handelstractaat tot 15 Mei a. s. Aanstaanden Zaterdag des voormiddags te elf uren, zal iu de zaal der eerste kamer der staten-generaai de plechtige uitreiking plaats hebben van de medailles, diploma's en bekroo ningen, welke toegekend zijn aan Nederlandsche inzenders op de wereldtentoonstelling, in 1881 te Melbourne gehouden. Postpakketten zullen met ingang van 1 April verzonden kunnen worden naar Duitschland, Oostenrijk-Hongarije Belgio Bulgarije Dene- nemarken Egypte Frankrijk Italië Luxem burg Montenegro, RoumaniëServië, Zweden en NoorwegenZwitserlandTurkije en de landen die nader tot het verdrag van Parijs mochten toetreden. De pakketten moeten ver zonden worden zonder aangegeven waarde en het gewicht van 3 kilogram niet te boven gaande. Bij de invoering van de Postpakketdienst wordt het port voor gefrankeerde brieven of pakket ten papieren bevattendegewijzigd als volgt boven 15 tot en met 100 gram 10 cents. n 100 250 15 250 500 20 500 1000 25 Boven het gewicht van 1000 grammen wor den geen paketten tegen bet tarief der brief porten ter verzending met de brievenpost toe gelaten. Op het tarief van drukwerk (dag- of week bladen uitgezonderd) wordt het volgende port toegepast voor elke 25 gram 1 cent boven 100 tot en met 150 gram 5 cents. 150 200 7V2 200 300 10 300 400 12Vs 400 500 „15 en voorts voor elke 250 grammen of gedeelte van 250 grammen een port van 21/, cent daar boven. Aangaande de regeling ran den postpakket- dienst vernemen wij de volgende bijzonderheden: Met wijziging van vroegere voorschrilten is bepaalddat de kantoren voor het aannemen van pakketten op Zon- en feestdagen gesloten zullen zijn. Als regel geldt dat op werkdagen in plaat sen met een zielental boven 15.000, driemaal, in plaatsen met minder bevolking enfwaar postkantoren gevestigd zijntweemaalen ten platten lande eenmaal daags zal besteld worden. Op Zon- en feestdagen worden de pakketter slechts eenmaal daags besteld. Spoedbestelling; vindt op Zon- en feestdagen alléén plaats van de pakketen, die vóór den aanvang der eenige op dien dag plaats vindende bestelling zijn aangekomen. De postboden waaronder er zijn die acht uren daags hebben af te leggeu zullen in last dieren herschapen wordendaar een vracht van 18 kilogram voor eén persoon door den minister als niet te zwaar is aangenomen. Als te gemoetkoming daarvoor zullen zij zich, op straf van schorsing of ontslag uit den dienst, zonder meervan alle vervoer van pakjes voor eigen rekening dienen te onthouden. (N. R. Ct.) In eene te Heusden gehouden vergadering der afdeeling Heusden van de Noordbantsche Maatschappij van landbouw is door het bestuur öiededeeling gedaan dat naar aanleiding van een gericht schrijven aan de gemeentebesturen in de afdeelingmet verzoek eene subsidie te verstrekken van f 10 om eene hengsten— en stierenkeuring te houden in de afdeelingvan de meeste besturen een antwoord was idgekomen. De gemeenten Heusden, Eethen c. a. en Meeu wen c. a. waren tot heden de eenige die mede- deeling hebben gedaan bereid te zijn dc ge vraagde subsidie te verleenen. Aangezien niet blijkt de gevraagde subsidie zal verleend worden, zoo is besloten alleen een hengstenkeuring te houden te Heusden op 7 Maart en prijzen uit te loven, een van f50 en een van f25. Men schrijft uit Makkassar Een banjir. Den llden 's avonds tusschen 7 en 8 uur hoorde men te Balangnipa het bekende dreigende geluid dat den naderen den banjir aankondigten dadelijk was allés in rep en roer om have en goed zooveel mogelijk voor den dreigenden vijand in veiligheid te brengen. Om dezen tijd van het jaar zijn banjirs hier zeldzaam eu duren meestal niet langer dan 24 urenzoodat niemand vermoedde dat de nu naderende vloed heviger en langduriger zou zijn, dan er een in de laatste zeventien jaren is voorgekomen. Het water kwam zoo snel en met zulk een geweld opzetten dat slechts enkele prauwen de veilige ligplaats konden bereiken. Eenige zoowel geladen als ongeladenwerden hier en ginds ©p strand geworpenenkele totaal stuk geslagen. Met donderend geweld stroomde het over de vlakte etc., de wegen en erven en bracht de minder hecht gebouwde woningen in groot ge vaar. Het half voltooide sloepenhuis sloeg ge heel weg, Tot den volgenden morgen 6 uur bleef het water steeds wassen. Toen begon het langzaam te vallen en dacht men dat het gevaar geweken was. Te 3 uur 's middags (12 Januari) evenwel begon het weder te rijzen en wel met zulk een kracht dat 0. a. het huisdoor den controleur bewoond (dat reeds veel door den hevigen stroom van den vorigen nacht had geleden) stond te schudden en de zware dwarsstijlen in de binnengalerij naar beneden vielenzoodat die ambtenaarzich daar niet meer veilig reke nende met achterlating van al zijn goed te 5Va uur naar het fort vluchtte. Tot 's nachts 4 uur bleef de vloed stijgen en had toen een hoogte bereiktzooals men zich hier bijkans niet herinnert. In mijn wo ning was het water geklommen tot een hoogte van 0.8 a 0.9 meter, terwijl de modder er 2 voet hoog lag. Van toen af viel het waterrees weer van 9 uur 's voormiddags tot 2 uur 's namiddags om vervolgens langzaam te blijven vallen. Heden (14 Januari) 's morgens vroeg waren wegen en erven weder droog. Den 13 's morgens was ik genoodzaakt mijn huisdat onbewoonbaar was geworden, te ver laten en begaf mij met mijne familie in een sloep noar het fortdat wij met levensgevaar bereiktcD, He; te veld s* 11de dragonggewas is in de lagere streken yijel vernield. De wegen en b'. ggen in de /--trek van Balangnipa hebben el geleden. Het verlies do handelaars is nog niet bekend. De schade aa de Gouveruements-gebouwen is vrij belangrijk.. Het erf mijner woning is geheel vernield'iet hekwerk en de buitendeu ren door zware joomstammen gedeeltelijk weg geslagen. Op een plaats heb ik het hekwerk laten wegbreken om een sloep in mijn huis te krijgen. Tot nog toe is het niet bekend hoeveel men- schenlevens te betreuren zijn. Twee lijken wer den hedenmorgen in kampong Lappa gevonden, waarschijnlijk hebben meer personen het leven bij deze ramp gelaten. Te Rotterdam heeft men wederom bij een brand het verlies van een menschenleven te be treuren gehad 't is het achtste sedert Augustus tenminste wanneer twee personen die bij de zelfde ramp zwaar gewond werden er van op komen. Anders zou het getal tot tien stijgen. Zondagochtend tegen vier uur ontstond brand in het pand aan den hoek der Glashaven en der scheepmakershaven het benedenhuis werd be woond door den bakker T. B. Endemann de bovenwoningen door de wed. Klootwijk en door de echtelieden Müller bij welke laatsten ook de wed. Mertens inwoonde. Bij eerstgenoemde weduwe brak de brand uitdie zoo spoedig vorderingen maaktedat de brandweer niet anders vermocht dan het onheil tot het aangetast perceel te bepalen. Van dat spoedig toenemen van den brand werd echter de 7 öjarige weduwe Mertens het slachtoffer. Wel poogde haar schoon zoon J. van Drommelen haar uit de vlammen te dragendoch op het trapportaal gekomen moest bij het opgeven. Deerlijk aan handen en aangezicht gewond ontviel hem daar zijn last en kon hij slechts met inspanning zijn eigen lijf bergen. Wel trachtte een wakkere spuitgast nog in het brandend gebouw door te dringen om de oude vrouw te redden doch ook hij moest het opgeven. Haar verkoold lijk werd in onkenbaren staat weldra gevonden en naar het ziekenhuis vervoerd, waar ook de echtelieden Müller mede ernstig gewond, worden verpleegd. Ook van Drommelen werd daarheen vervoerd doch kon hedenochtend weer naar zijn woning worden overgebracht. Dc oorzaak van den brand is onbekenddoch men spreekt weer van pe troleum. Zondag nacht te 1 u. 50 m. is te Utrecht een hevige brand uitgebarsten in een linuenfabriek in de Choorstraat. De vlammen sloegen over naar den daarnaastzijnden stroohoedenwinkel „de Kroon", en beide perceelen zijn geheel afgebrand. De bewoners zijn met groote moeite gered, van den inboedel is niets terecht gekomen, zoodat de schade aanzienlijk is. Ook de omlig gende huizen hebben veel door waterschade geleden. Eerst te half drie waren de stoomspuiten op het terrein aonwezig; te uren was men den brand meester. Onlangs werd een der oudste knechten aan den houtzaagmolen van den heer Kopte Alfen a/d. R., onder een hoop planken bedolven, en hij was kort daarna een lijk. De vorige week viel de heer K. zelf van boven uit den molen naar beneden en stierf aan de gevolgen van den val. Aan de station te Haarlem is door de politie een jonge Belg gearresteerd, die een paard had doen inladen en voornemens was met den trein naar den Haag te vertrekken. Hij had het dieronder allerlei voorwendselsweten in handen te krijgen van een landbouwer onder Slotendie echterkwaad vermoeden gekregen hebbende, zich naar hier had begeven en nog in tijds aankwam om den dader aan te wijzen. De dief is eenige uren later gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Op een boot van Purmerend naar Am sterdam bevond zich een passagier, die geen andere bagage bij zich had dan een klein mandje, dat hij sngstvallig getrouw bij zich op het achterdek hield welke plaats de man gedurende de heele reis niet verlietterwijl hij, wat zelden het geval is op een stoomboot, niet veel lust gevoelde om met andere passagiers eeu gesprek tot bekorting der reis aan te gaan. Deze houding maakte de nieuwsgierigheid van meer dan een passagiei gaande. Een hunner meende uit het mandje, waarvoor de eigenaar blijkbaar de grootste zorg scheen te hebben, een geluid als dat van een kreunend kind te hoorenwat verklaard werd door de bewering dat er een kat in zat. De verlegen houding van den man maakte dat men de politie op de zaak opmerkzaam maakte die den man, toen hij geen voldoende inlichtingen omtrent den inhoud van het mandje kon opgeven, medenam naar een bureau van politie, waar een flinke, mollige jongen uit het mandje te voor-

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2