Frankrijk. Engeland. Rusland. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. Oostenrijk. Italië. Turkije. juist dezer dagen den ondervoorzitter van de Federation libéralewaarvan hij president is verzocht het bestuur tot eene vergadering bijeen te roepen, tot afdoening van een aantal huis houdelijke aangelegenheden nu zijne ongesteld heid en de toestand zijner dochter, mad. Anspach, hem verhinderden naar Belgie te komen. Hieruit zou men kunnen afleiden dat hij aan de on schuld der wed. Bernays zelfs niet twijfelt. Te midden van de agitatie over de zaak- Bernays, wordt Antwerpen ook nog in beroering gebracht door een financieele ramp, het faillisse ment namelijk van een groot huis in wol met een passief van 7 millioen. Volgens [Daily News is het de firma Louis Falcon die een uitgebreiden handel op Zuid- Amerika dreef. Zaterdag heeft de Fransche senaat het wets ontwerp betreffende het verplicht lager onderwijs opnieuw in behandeling genomen. Gelijk men weet was het vroeger voor de vacantie en voor de aanvullings-verkiezingen reeds door den senaat behandeldmaar dermate gewijzigd, dat de kamer weigerde het goed te keureu waardoor het ontwerp nog steeds hangende bleef. Duidelijk is reeds geblekendat de senaat thans een anderen wegdenkt in t( slaan. Immers het amendement van Jules Simon (dat de onder wijzers den leerlingen hunne plichten jegens God en vaderland onder het oog moeten brengen), welks aanneming bij de vorige gelegenheid de kamer zoo ontstemde, is thans met 167 tegen 123 stemmen verworpen. De andere amende menten welker aanneming der kamer aanstoot gaf, zullen nu waarschijnlijk ook wel geschrapt worden. Door de senaats-commissie voor de wet tegen het tweegevecht is in beginsel aangenomen, dat dit als een misdrijf moet beschouwd worden 't welk correctioneel wordt vervolgd. De republikeinschc. Unie heeft zich bezig gehouden met het onderzoek van het voorstel van den heer Boysset tot afschaffing van het concordaat. De heer Naquet heeft het verdedigd; daarentegen werd het door den heer Waldeck- Rousseau die minister van binnenlandsche zaken was in het kabinet-Gambettamet veel talent bestreden en diens rede heeft een grooten indruk gemaakt. De discussie zal in eene volgende vergadering worden voortgezet. De hoefsmid Malzieuxdie een werkzaam lid der internationale was en ook onder de commune eene belangrijke rol speelde, heeft zich van het leven beroofdomdat hij wegens zwakte van gezicht niet meer werken kon en niet ten laste zijner vrienden wiide komen. In een brief aan eer. zijner vrienden verzocht hij dezen, zijn lijk te willen beschermen tegen de priesters en uitte hij den wenschdat zijn dood ten goede mocht komen aan de revolutie. De politie heeft tegenwoordig de handen vol. Geen dag gaat er voorbij, dat er te Parijs niet een moord of een brutale inbraak plaats heeft. Ik geloof niet, zegt de correspondent van de N. R. Ct., dat de zeden der goede stad Pa rijs ooit zooveel hebben te wenschen overgelaten als tegenwoordig. Ongetwijfeld is daaraan voor een groot deel de schuld, wat tegenwoordig als letterkunde in den vorm van feuilletons in de dagbladen wordt aan den man gebracht en waarbij het groote riool van Parijs een helder vlietend beekje gelijkt. Gedurende de eerste week dezer maand had den er in de hoofdstad niet minder dan drie moorden plaats, en de eenigszins afgelegen stra ten in de faubourg3 zijn na 1 uur 's nachts zoo gevaarlijk als in de middeleeuwen. Algemeen wordt er dan ook op aangedrongen, dat de prefect van politie het groote personeel, dat hem ten dienste staat (circa 10.000, man) wat meer gebruike om 's nachts voor de veiligheid in de 8traten te zorgen. Uit Nizza wordt weer een moord in een spoortrein bericht. Het slachtoffer is een jonge schoone vrouw, die alleen in de dames-coupé 2e klasse reisde. Zij werd onderweg door een onbekende overvallen, doodelijk aan het hoofd gewond en uit het rijtuig op den weg geworpen, waar een baanwachter het vond. Haar toestand is hopeloos; men is haar naam niet kunnen te weten komen, en van den moordenaar werd nog geen spoor ontdekt. In een klein station nabij Coise in Savoye heeft een hevige brand gewoed, waarbij men waarschijnlijk zeven meuschenlevens heeft te betreuren. Vier lijken heeft men reeds uit de puinhoopen te voorschijn gehaald, de drie andere moeten er zich nog onder bevinden. Een 7tal ongelukkigen is met moeite door de brandweer gered, maar heeft toch nog ernstige brandwon den bekomen. meermalen met de justitie heeft kennis gemaakt, voor den schuldige, maar men weet nog niet wat hem tot (lie vreeselijke daad heeft kunnen bewegen. In het ondergedeelte van het gebouw der Opera Comique te Parijs heeft een gasontploffing plaats gehad, terwijl aldaar werklieden bezig waren met het verleggen der gasbuizen. Vier werklieden werden in meerdere of mindere mate gekwetst. Een begin van brand werd door de terstond toegeschoten brandspuitgasten dadelijk gebluscht. Sinds lang is het bekend dat de bevolking in Frankrijk in 't oogloopend weinig en veel minder sterk toeneemt dan in eenig ander land van Europa. Thans, nu de einduitkomst der jongste volkstelling (die van 18 December jl.) bekend is geworden, blijkt, dat sedert vijf jaren de gezamenlijke bevolking van het rijk slechts met 389,000 personen is vermeerderd, met inbegrip van de personen, die zich in het land hebben gevestigd. Aan de leden der wetgevende macht is een rapport rondgedeeld van Martin Nadaud met voorstellen tot verbetering van arbeiderswo ningen. Het is nauwelijks te gelooven, maar volgens dat rapport zijn er in Frankrijk niet minder dan 219,270 huizen zonder venster. Versche lccht eu licht zijn door de ongelukkige bewo ners dezer krotten slechts te verkrijgen, als zij de voordeur hunner woningen openlaten, dus niet bij regen of sneeuw en strenge koude. de Dardanellen zonder vergunning der Porte. De correspondent van de Times zegt, dat Rusland het protest der Porte beantwoordde met het beweren dat het niet noodig was verlof te vragen omdat de transportschepen handels vaartuigen waren, diefde troepen als ongewa pende passagiers vervoerden. De Porte handhaaft echter haar protest. Aan Daily News wordt uit Natal gemeld dat de regeering der Transvaalsche Boeren de rustverstoringen aan de westelijke grenzen heeft onderdrukt. De volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft aan president Brand de vergunning ge weigerd tot het aannemen van het grootkruis der orde van Michael en George, hem door koningin Victoria geschonken. Volgens Morning Post heeft Duitschland voorgesteld een eventueele bezetting van Egypte door Turksche troepen te doen geschieden en hebben Engeland en Frankrijk, in overleg met de andere mogendheden, daarin toegestemd. Ajub-Khan, de Afghaansche pretendent, is naar Teheran gevlucht. Voor enkele dagen woedde in het noorden van Schotland een hevige storm, uit het N.W., vergezeld van een geduchten sneeuwval. Veel telegraafpalen werden omgewaaid en vooral tusschen Aberdeen, Keith en Fraserburgh was het verkeer^ gestremd. Te Lerwick kon zelfs de poststooraboot de haven niet verlaten. Onder den storm bemerkte men te VViusdale een groot aantal walvisschen. Dat gaf aanleiding tot eene jacht, die verscheidene booten in groot gevaar bracht. De walvisschen werden ten slotte in ondiep water gedreven en meer dan 300 er van, groote en kleine, gedood en aan land gebracht. Keizer Alexander van Rusland zou voorne mens wezen eerlang den staat van afzondering te verlaten waarin hij sedert den dood van zijn vader verkeerd heeft en dieniet on begrij pelijkerwijze wel eens wordt uitgelegd als eene zeer weinig vorstelijke en mannelijke bezorgd heid voor zijn veiligheid. Blijkens een telegram uit St Petersburg is de keizer daar Maandag aangekomen. Aan Skobeleff moetnaar aan the Times geseind wordtde czaar ongezouten de waar heid hebben gezegddaarbij vooral nadruk leggende op het nadeeldat hij door zijne (de czar wilde aannemen goedgemeende woorden) aan zijn vaderland hud berokkend. Golos en Journal de St. Petersbourg be vatten belangwekkende artikelen, het eerste blad tot veroordeeling van hel Russische chauvisisme, (overdreven vaderlandsliefde) dat de goede ver houding tot Duitschland in gevaar brengthet Jornal tot wederlegging van wat de buitenland- sche pers heeft verhaald omtrent de jongste verrichtingen der terroristen en de botsingen te Krakau. Het blad neemt verder de inder daad hoogst belachelijke proclamatie onder han denwaarin Victor Hugo dezer dagen voor eenige Russische veroordeelden genade eischte. De keizer van Duitschland moet er zeer ernstig over denken om voor Bismarck nog een anderen titel dan dien (an rijkskanselier te bestemmen. Er is namelijk sprake van hem kolonel—generaal te maken, een graad die na veldmaarschalk de hoogste in het Pruisische leger is. Dat zou werkelijk in Pruisen een merkwaar dige ouderscheiding zijn voor iemand, die geen soldaat maar staatsman is. De armoede en het gebrek onder de we vers iu Saksen hebben zulke verhoudingen aan genomen, dat de autoriteiten naar middelen moeten uitzien om de ongelukkigen te helpen. De armoede komt voor een groot deel voort uit de verhoogde prijzen van de katoen door de enorme invoerrechten en de duurte in de levens middelen. Uit New-York wordt gemeld dat in het Mis- sisissippidal de overstroomingen nog steeds toe nemen en zich reeds uitstrekken over dertig mijlen aan weerskanten van het stroombed. Allerwegen komen nieuwe dijkbreuken voorer heerscht een schrikbarende ellende. l)e correspondent van de Times te Konstan- tinopel bericht van een paleiskabaaitengevolge van een twist tusschen den particulieren secre taris van den Sultan en de ministers, waardoor de afdoening van de regeling der Russische krijgschatting tegengehouden wordten deze ernstig gevaar loopt. Aan de Daily-News wordt uit Alexandrie gemelddat de twisten in het leger en de vij andige stemming tegen Arabi Beij steeds aan houden. De aldaar kantoor houdende commissaris- generaal der te houden tentoonstelling, of iemand daartoe van zijnentwege bevoegd stelt zich bovendien den geheelen dag beschikbaar tot het geven van alle verlangde inlichtingen. Men heeft zich daartoe slechts te vervoegen aan ge noemd bureel. Het roodvonkdat reeds eenige weken in de gemeente Baardwijk sporadisch voorkwam, kan als geweken beschouwd wordenev komen geen nieuwe gevallen voor. Op den stal van den landbouwer C. van Nooij te Oisterwijk heeft zich een geval van miltvuur voorgedaan. De noodige voorzorgs maatregelen zijn genomen. Door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap van den Hei- of Meer dijk en polder van Druncn is eene overeenkomst getroffen met den Staat der Nederl., waarbij tegen behoorlijke schadeloosstelling in voortdurend beheer en on derhoud worden overgenomen de aan te leggen kunstwerken langs den spoorweg Zwaluwe-'s Her togenbosch ouder deze gemeente. Een gedeelte der diamanten van de Fran sche kroon, waarover reeds zoo vaak gesproken is, zal nu binnenkort worden verkocht. De opbrengst zal belegd worden voor het aankoopen van voorwerpen, bestemd voor museums. Weder heeft men in Frankrijk een Duit- schen spion in het oog; de man heeft kaarten en teekeneningen van vestingwerken in 't zuiden van Frankrijk gemaakt en zegt dat hij kapitein bij den Duitschen staf is. Men kan denken welke opschudding dit weer te weeg brengt men ziet den Pruis reeds komen. - Een twee en tachtigjarige grijsaard te Bordeaux, die geheel alleen een klein huisje bewoonde, is Vrijdag iu zijn woning vermoord gevonden. Men houdt zijn kleinzoon, die reeds Na zware en langdurige gevechten en onder groote verliezen hebbeu de Oostenrijksche troepen zich meester gemaakt van het fort Dragalj (in de Crivoscie) en dit in de lucht doen vliegen. Hiermede is het laatste bolwerk van den op stand gevallen. De bevolkingdie niet zeer talrijk was vluchtte grootendeels naar Montenegro. Door den It&liaanschen minister van open bare werken is bij de kamer een ontwerp inge diend waarbij de staat gemachtigd wordt de noodige onderzoekingen te doen voor een spoor wegverbinding van Italië met Sicilië door middel van een onderzeesche tunnel. Het schijnt alzoo dat de staat zelf zal gaan concurreeren met de maatschappijaan wie vroeger een der gelijk verzoek toegestaan is. Zondag is de heer Schlözer voor 't eerst door den paus in audiëntie ontvangen. De paus verklaarde dat als het alleen van hem afhing, de overeenstemming tusschen hem eu Duitschland reeds hersteld zou zijn. De Standard verneemt uit Constantinopel dat Rusland en Turkije vinnige nota's wisselen omdat Rusland onlangs twee transportschepen met 1600 man troepen naar Siberie zond door Waalwijk, 15 Maart 1882 Door den minister van waterstaat handel cn nijverheid eu in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, zijn zaterdag aan de bekroonden op de tentoonstelling te Melbourne plechtig uitgereikt de behaalds me dailles en diploma's. De voorzitter der Ned. commissie de heer Delpratleidde de plechtigheid in met een te rugblik op de tentoontstellinghij waardeerde zeer de medewerking ofschoon er nog vele Ned. fabrieken ontbraken. Hij wees op het feit dat de oehaalde eereblijken betrekkelijk groot waren in vergelijking met het getal inzenders en op de belangrijke uitkomsten der tentoonstelling ook wat betrof voor Nederland. Minister De Klerck sprak daarna een krachtig woord van ingenomenheid, reikte de eereblijken uit en dankte ten slotte namens den koning de inzenders en de commissiespeciaal haar secre taris en haar agent te Melbourneden heer Schagen van Leeuwen. Voorts deelde hij mede, dat de koning den directeur der fabriek van stoominrichtingen te Amsterdam tevens com missielid den heer Van der Madedc eenige bekroonde met den gouden medaillehad be noemd tot ridder van den Nederl. Leeuw. Bij spoorde tenslotte de fabrikanten aan om mede te werken tot de koloniale tentoonstelling die te Arasterdam iu het volgende jaar zal worden gehouden. Door den minister van oorlog is voor eenigeu tijd afwijzend beschikt op een verzoek van het waterschapsbestuur van den Hoogen Maasdijk, om vergunning tot het doortrekken van den dijk over of langs den steenen beer gelegen beoosten de stad Heusden. Bij hooge waterstanden zooals in het afgeloopen jaar bij de doorbraak te Nieuwkuik wordt tengevolge van het aanwezig zijn van dien beer de ge meenschap over den dijk onderbroken, waardoor eene geregelde dijksbewaking onmogelijk wordt en geen noodraaterielen kunnen worden aan gevoerd. Met het oog op deze omstandigheden hebben gea. staten dezer provincie den minister ver zocht de inwilliging van het verzoek alsnog in nadere overweging te Demen. Naar hunne mee ning zal door het verleenen eener voorwaardelijke vergunning de defensie niet worden geschaad. Bij de verschillende in de omstreken van Heusden gehouden verpachtingen brachten de landerijen aanzienlijk minder op dan de voor gaande jaren* Sinds eenige dagen is het bureau der internationale koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houdenin het Paleis voor Volksvlijt geopend en zijn daar alle gedrukte stukken in verschillende talen kosteloos ver krijgbaar gesteld, de noodige aanwijzingen voor inzending en de kosten daarvan bevattende. De kans voor den onderwijzer om aan het hoofd eener school geplaatst te worden is niet zoo heel groot, indien zg. „gelukjes" buiten spel blijven. Voor zulk een betrekking hebben zich thans in dea Haag aangemeld 103 onderwijzers. Zokere v. R., landbouwer te Oerle bij Tilburghad Zondag zijne vrouw en kind per huifkar naar Riel bij hare familie gebracht. Op den terugweg naast de kar loopende schijnt hij gestruikeld te zijn waardoor het wiel over zijn borst is gegaanen hij zoodanig gekwetst werd dat hij eenige uren daarna overleed. Vrijdag-avond heeft te Amsterdam een machinistnaar men vermoedt in eene vlaag van krankzinnigheid/ zijne hoogstzwangere vrouw met een scheermes den hals afgesneden. De dader is gearresteerd. Omtrent deze misdaaddeelt het Handels blad het volgende mede Op een paar bovenkamers in de Czaar Peter straat No 64woonde sedert geruimen tijd J. A. Fock, vroeger werkzaam bij de houtvlot- terijthans zonder werk en Keetje van Leeu wen zijne huisvrouwmet hunne twee kin deren van 3 en U/gjaar. De man was zeer oppassendmaakte geen misbruik van sterken drank en het gezin was bij de buren als zeer ordelijk bekend. Zij bleven nogal op zich zelf, hadden geen omgaug met de naaste omgeving gingen trouw ter kerk, en 't eenige dat de buren hoorden was het psalmgezang dat dikwerf door man en vrouw werd aangeheven. Twee maan den geleden vertoefde de man die den onder- dom van 26 jaar heeft bereikteenigen tijd in het gasthuisdaar hij onderscheidene keeren getracht had zich van het leven te berooven door in het water te springen en door het zich toebrengen van een messsteek. Gisteren avond waren man en vrouw thuis. Als gewoonlijk keerschten rust en orde. Plot seling echter werden de buren opgeschrikt door een gil. Ze stormden onwillekeurig naar boven, en daar zat de huisvrouw door een steek met een mes in den hals getroffen. Het bloed gudste uit de gapende wonde, en de vrouw had het mes in de hand dat ze inet geestkracht van den moordenaar had afgenomen. Hij zelf, haar man, had zich naar achteren in de keu ken begeven de kinderen waren in de kamer. De buren riepen moord moord en stonden de vrouw bij, die echter, nog vóór dat ze 't konden verhinderen, door haren man met een slag met een bijlwaarmede hij uit de keuken kwam, aan het hoofd werd getroffen. De arme vrouwdie in zwangeren toestand verkeert werd naar het gasthuis vervoerd en is aan de gevolgen der verwondingen gelukkig niet bezweken. De dader trachtte niet te ontvluchten maar bleef rustig op zijne kamerwaar de politie hem spoedig opzocht. "Voor zoover bekend, kan de afgrijselijke daad alleen aan godsdienst-waanzin worden toege schreven. De vrouw is ruim 25 jaar. Een persoon zekere Van den Bergh uit RotterdamZaterdagavond door de politie te Delfshaveu in walgelijk „ker.nelijken staat" naar hel politiebureel in de Gouvernestraat gebracht om er zijn roes uit te slapen, was den volgenden morgen overleden. Dr. Timmermans constateerde zijn dood. De ongelukkige die reeds verschei dene vonnissen wegens dronkenschap had onder gaan schijnt „in den drank gestikt" te zijn. Donderdag avond ten 10 uur, toen de goederentrein (van Emmerik naar Holland) te Elten ophieldinspecteerde de Pruisische ont vanger aldaar de wagens. Bij een paar ijzer wagens gekomen zijnde klom hij met een ladder daarbij om er in te zien. Eensklaps sprongen er tvee kerels af, die terstond inde duisternis verdwenen bij nader onderzoek vond men ver scheidene blazen met spiritusdie door den ontvanger werden in beslag genomen. Men denktdat de smokkelaars op eene gemakkelijke wijre naar Zevenaar hebben willen reizen om van daar de spiritus door het veld naar Arn hem to brengen. Een treurig feit heeft zich te Utrecht voorgedaan. Een meisje van ongeveer 14 jaren werd door hare moeder buiten het huis gezetomdat zij weigerde sterken drank te halen waaraan de vrouw zich steeds te buitenging. Niet wetende wat te doen heeft het kind na den nacht tc hebben rondgezworven zich heden ochtend in den Singel nabij het Sterrebosch verdronken. Haar klompjes en breiwerk die zij op een bank

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2