Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BtNNENEANl). advocaat Goodhue om den tuin geleid te zijn. Deze namelijk was in Januari reeds in Belgie en heeft zich toen"namens Bernard contrac tueel verbonden het geld, waarop msgr. Dumont aanspraak maaktaan hem uit te keeren, maar toen dc uilvoering van dit contract op zich liet wachten, riep msgr. Dumont te hulp der justitie in aan wie hij ook de met Goodhue gesloten contracten ter hand stelde. De Amerikaansche advocaat Goodhuezoo heet hetmoet de plaatsen hebben opgegeven waar de gestolen gelden geborgen zijn en waar Bernard zich schuil houdtzoodat er groote kans zou zijn dat door de justitie, op beide de hand gelegd zal worden. Met dat doel zouden twee rechterlijke ambtenaren zich naar Londen begeven hebben waar zichvolgens de de Economie van Doornikhet gestolen geld bevindt. Gisteren is ook nog de stationchef te Cnale- lineau, broeder van deu voortvluchtigen kanunnik Bernardals verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal in hechtenis genomen. De handschoenmakers in Brussel zijn voornemens het werk te staken omdat hun werkloon verlaagd is. De werklieden vinden dat het beter was geweest hun loon te verhoo- gen nu alles zooveel duurder wordt. De commissiedoor de kamer benoemd tot onderzoek van Boysset's voorstel tot afschaffing van het concordaatheeft het denkbeeld van scheiding tusschen kerk en staat verworpen. Dit besluit werd genomen met 15 tegen 3 stemmen. Daarna evenwel werd eene resolutie goedgekeurd strekkende om de wenschelijkheid uit te spreken van maatregelen om de betrek kingen tusschen kerk en staat bij de wet te regelen. Gambetta heeft, gelijk men weet, dezer dagen weer een ontwerp-legerwet ingediend gelijk hij al meer voordrachten ter tafel heeft gebracht, die gedurende zijn kortstondig minis terie door hem zei ven of zij tie collega's waren opgesteld, en waarvan hij maar niet schijnt te kunnen scheiden. „Het is bevreemdend en vermakelijk tevens'1 dus wordt naar aanlei ding hiervan door den bekenden Parijsche be richtgever der Haarl. Gt. opgemerkt „dat het vorig kabinet op deze wijze langer bestaat als geest dan het in levenden lijve bestaan heeft, en het is twijfelachtig, of de Fransche jaarboeken een tweede voorbeeld van zulk een langdurig politiek leven na deu doortna zulk een kort stondig aanzijnhebben aan te wijzen. Het ministerie vau den heer Gambetta bezweek zoo spoedigdat het corps-diplomatique nauwelijks den tijd had om met een zijner leden kennis te makenen zijn wetgevend talent is eerst gebleken nadat de laatste schop aarde op zijn kist geworpen was. Nauwelijks heeft het levend ministerie een wetsontwerp aangekondigd of een lid van het doode ministerie voorkomt het. Niemand kan zeggenhoelang dit duren zal. De ministers, die in Januari 1.1. ten val kwamen, zijn blijkbaar door dien ouverhoedschen val zoo verrast gewordendat zij er nog geen recht besef van hebben en door de kracht der traag heid werktuigelijk blijven voortstappen. Zelfs de heer Gambetta leidt dit slaapswandelaarsleven en tracht nog altijd het uiterlijk vertoon des gezaghebbers op te houden. Zijn koetsier gaat voort de driekleurige kokarde te dragen, welke den wagenmenner des minister-piesidents is voorbehouden en de voorbijgangers die hem in of uit zijn rijtuig zien stappen nemen ver bijsterd den hoed af. Er heeft eene vergissing plaatsprevelen zij het kan niet waar wezen, dat de heer Gambetta is afgetreden." Daarom deed de ex-dictator zeker wel, wan neer hij aan zijn voornemen gevolg gaf en eens voor een poosje op reis ging. De expeditie naar Tunis blijkt reeds eer. 100 millioen lrancs te hebben verslonden en dat zal waarschijnlijk nog maar een begin zijn. De bey van Tunis heeft aan den militairen opperbevelhebber decreten voorgelegd tot het verleenen van amnestie aan verscheidene hoofden die zich wenschen te onderwerpen in de eerste plaats aan Ali Ben Khalifa. Men gelooft dat aan dezen grade zal worden verleendmits hij deugdelijke waarborgen geve voor de toekomst. De hevige stormdie Zondag in het noorden van Frankrijk woedde, heeft vooral te Parijs groote schade aangericht. Ontelbare schoorsteenen en dakpannen zijn afgewaaid boomen werden uit deu grond gerukt en een aantal huizen werden zwaar beschadigd. Verscheidene menschen bekwamen ernstige kwetsuren. In den tuin der Tuileriecc werd een vrouw door een omverstortenden boom ver pletterd. Op de Seine sloeg een bootje met vijf personen om maar allen die er in zaten werden gered. Ook andere plaatsen in Frankrijk en Belgie Brussel onder anderenhadden veel van den hevigen orkaan te lijden en op het kanaal zijn verscheidene schepen vergaan. In een huis te Alaisin het Fransche departement Gardis de zoldering van een vertrek plotseling ingestort op een gezin van vijf personen dat daar aan tafel zat en onder het puin bedolven werd. Door de te hulp snel lende buren werden zij weldra bevrijd. Vier hunner bekwamen zeer ernstige wonden, terwijl het jongste kind een twee-jarig meisje gedood werd. Men schrijft hel ongeluk toe aan onder- grondsche werken van een mijn in de nabijheid, die een Terzakking van den grond veroorzaakte. Girardot heeft bevondendat de grond in het Jura-gebergte en in de nabijheid daarvan reed sedert lang in beweging is. Dit bleek hem onder anderen uit het feitdat dorpen die in het begin van deze eeuw en zelfs voor dertig of veertig jaar onzichtbaar voor elkaar waren dit nu in onzen tijd niet meer zijn. Eerst werden van het eene dorp uitde daken van het andere zichtbaar en daarna althans gedeeltelijk de muren van de huizen. Dit is bijvoorbe'eid het geval met de dorpen Doucier en Marigny, welke zich dicht bij het meer Ghalain bevinden. Be langrijke veranderingen zelfs ook binnen den tijd van de laatste tien jaren zijn waargenomen. Mededeeliügen en statistische opgavendie uit het geding tegen deu gifmenger Lawsori zijn voortgevloeid hebben (niet voor de eerste maal trouwens) aan het licht gebracht dat hel mis bruik van morphine hetzij als inwendig middel om slaap of aangename droomen te brengen hetzij in den vorm van onderhuidsche inspuitingen tot het stillen van pijn of het kal- meeren van een geschokt zenuwleven in Engeland op zorgbareude wijze toeneemt. Blij kens de verslagen van coronerskost deze mor- phiamanie jaarlijks aan tal van personen het leven. Er is niets waaraan men zich gemakkelijker verslaaften niets dat men zich moeilijker weer ontwentdan het gebruik van morphine tot een der twee bovengenoemde doeleinden. Te Londen werd dezer dagen in een ge wezen kerkgebouw op Tavistock place een boks- partij gehouden welk ruw vermaak, zooals men weetstreng verboden is. Twee bekende kamp vechters hadden daar ten aanschouwe van een aantal toeschouwers een strijd aanvaarddie juist ernstig begon te worden toen de politie het gebouw binnendrongen hetna eenig verzetdeed ontruimen. Een der kampvechters ontsnaptemaar de andere werd in hechtenis genomen met nog twaalf andere personen, die bij den strijd geholpen hadden. In een schouwburg te Birmingham is een man die achteraan op een der steiloploopcnde gaanderijen een plaats zochtmaar daarbij rusie kreeg, gevallen en over de hoofden der rijen voor hem en de leuning heen naar beneden gerold en in een der loges daaronder terecht gekomen. Hij is zeer ernstig bezeerd en verkeert in eeu bedenkelijken toestand. Niet iedereen is ook zoo gelukkig als de man die onlangs in een Franseken schouwburg van de gaanderij af in het parterre vielen opstond alsof er niets gebeurd was. De werklieden der voornaamste Berlijnsche tabaks-iabrieken hebben besloten eene deputatie tot den keizer en Von Bismarck te zenden, om hun te zeggendat men overtuigd is van en dankbaar voor hunne goede bedoelingen maar dat de invoering van een tababs monopolie werkelijk niet in het belang der werklieden wezen zal. Het Pruisisch huis van afgevaardigden heeft de begrootiug in derde lezing goedgekeurd, en het heerenhuis heeft dien dag zijn zegel gehecht aan het reeds door het andere huis aangenomen ontwerp tot aankoop van spoorwegen door den staat. Verder heeft het huis van afgevaardigdeu een voorstel behandeld strekkende om de opbrengst van het zoogenaamde Welfenfonds (het in besiag genomen vermogen van wijlen den koning van Hannover) voortaan na aftrek alleen der kosten van administratiebij dat fonds te doen voegen en niet uit te geven voor allerlei obscure doel einden gelijk tot nu toe geschiedt, 't Was de afgevaardigde Dirichlet die dit voorstel deed. De kamer van koophandel te Hannover volhardt in haar verzet tegen de bekende aan schrijving van Bismarck als minister van koop handel. Zij verklaart zich bereid, hem geregeld viermaal 'sjaars een uittreksel uit hare zitting- verslagen te leveren voor zoover dit van alge meen belang kan worden geachtmaar zij weigert een volledig verslag te gevenomdat er in de beraadslagingen dikwijls zaken van discreeten aard (rapporten en oordeelvellingen over personen en zaken van firma's enz.) voor komen. Het spreekt van zelf dat Bismarck met die verklaring niet tevreden zal zijn. Evenals in Duitschland, is ook in Zwitserland het aantal landverhuizers grooter dan ooit te voren. In het vorige jaar vertrokken uit het Berner Oberland 1000 boeren naar Amerika, en men dacht toen dat dit veel was. Maar de vorige week vertrokken 450 boeren van dezelfde streek uit Thun naar de V( reenigde Staten. De emigranten moeten tot de beste inwoners behooren, jen voor het meerendeel niet onbe middeld zijn maar zij trekken naar. de nieuwe wereld wegens de bezwaren waarmede zij in hun land bij den landbouw te worstelen hebben. De reis van den Russischen grootvorst Wla- dimir en zijn verblijf in Oostenrijk brengt alle pennen in beweging. Nu zijn er weer die zijn reis eerder beschouwen voor een verbanning dan voor een zending. Eukelen zijn er reeds die hem voor martelaar van zijn genegenheid voor Duitschland houdenmaar te oordeelen naar alles wat men van den grootvorst er zijn Duitsche gemalin weet, zal daarvan we geen sprake zijn. Deze en dergelijke beschouwingen knoopt men aan hel bezoek yasf het ware schijnt men nog maar niet te ontdekken. De grootvorst en zijn gemalin hebben Weenen weer verlaten. De Oostenrijksche keizer en bijna zijn geheele hofhouding deden hem uitgeleide. Ter gelegenheid van de inwijding van den St. Gothardtunnel zullen er te Milaan schitte rende feesten plaats hebben. De koning van Italië zal uit Milaan met den eersten trein naar Lucern rijden, waar hem en plechtige outvangst zal wachten. Vandaar vertrekt hij weer met de leden van de Zwitsersche regeering naar Milaan om daar eenige dagen door te brengen. Opnieuw is op geheimzinnige wijze een num mer verschenen en verspreid van het nihilisten orgaan. Het bevat de verklaringdat het comité zal voortgaan op den ingeslagen weg teneinde den gestaanden staat van zaken omver te werpen en dat de nihilisten desnoods voor hunne zaak zullen weten te sterven. Het aantal arrestatitien bij de garde-regi menten door ons reeds gemeld, moet een negental bedragen. Was de houding, die de Russische re geering tot dusverre aannam bij de schandelijke mishandelingen weD.e Israëlieten moesten ou dergaan vreemd ja zelfs laakbaar te noemen zij hield zich althans buiten de zaak en trad niet handelend tegen de verdrukten op. Men dacht nog steeds dat de regeering met het oog op de nihilistische woelingenliet raadzamer oordeeldede vervolgers niet aan te pakken om daardoor ernstiger botsingen te voorkomen maar deze gedachten zijn door de beslui ten der laatste dagen verdreven. Men weet nu «lat de regeering er op uit is om de Israëlieten te verdrijven en Kiew is de eerste stad waar die schandelijke uitdrijving plaats heeft alléén om een troep woestelingen genoegen te doen. Eerst mochten de Israëlieten geen functiën meer van apotheker vervullen nu is men zelfs zoover gegaan om de Israëlieten uit de stad te verdrij- veu .?nn*et lan8 za^ het meer duren of het verblijf in de voorsteden wordt hun ook ontzegd. Ignatieffop wiens aanraden dergelijke maat regelen worden genomen mag denken dat hij er den toestand van het land mede bevordert wij gelooven het niet. De Israëlieten zijn een nijverig handeldrijvend volk, dat in vele landen en vooral ook in Rusland den handel onder steunt en bevordert en met hen zal zich ook hunne bedrijvigheid verplaatsen. Bovendien is een verdrijving om een hoop woestelingen te voldoen in elk geval schandelijk en zou de regeering eerder die muiters dan de Iraëlieten moeten straften. De laatsten toch hebben niet de minste aanleiding tot die wandaden gegeveD. Ziet men over het geheel eens na wat Alexan der III ten uitvoer gebracht heeft van al zijn hervormingsplannen dan kan men alleen wijzen op een reorganisatie van het leger en dan nog uitsluitend wat de uniformen betreft. Dat is alles wat de Czaar krachtig heeft doorgevoerd maar dat geen ander gevolg heelt dan de schat kist te plunderen. Van andere hervormingen is niets gekomen de toestand in het binnen land is nog dezelfdehet nihilisme woedt nog en nu zijn de Jodenvervolgingen er bijgekomen, zoodat de toestand eerder achteruit dan vooruit is gegaan en daarbij zit de Czaar bijna gevangen in Gatchina, omringd door een hofhouding en bedienden die hij niet mag en ook niet durft vertrouwen. (R> Te Richmond in den staat Virginia heeft een groote brand eeu spoorwegbrug, 11 fabrie ken, 2U woonhuizen, verscheidene molens en eenige andere gebouwen in de asch gelegd. Drie menschen kwamen om het leven. De schade wordt geraamd op 500,000 dollars. Een kruitfabriek te San Francisco is door een ontploffing vernield. Er werden elf personen gedood en vier gevaarlijk verwond. Onder de eerstgenoemden waren zes Chineezcn wordt er bijgevoegd in a ..elegram, zeker om liet bericht wat minder treurig te maken bij den grooten Chineezen-haat die tegenwoordig in Amerika heerscht. De diamanten van de Keizerin van Bra zilië zijn alle op behendige wijze door tot dusver onbekend gebleven dieven gestolen. De regeering heeft dadelijk al hare vertegenwoordigers in den vreemde van het feit in kennis gestelddat zij vermoedt dat de dieven over Amerika naar Europa vertrekken. De diamanten vertegen woordigen een aanzienlijke waarde. X Waalwijk, 1 April 1882. Volgens de thans gesloten kiezerslijsten be draagt het getal kiezers alhier voor den ge meenteraad 282, voor de provinciale staten 182 en voor de tweede kamer 181. Verleden Maandag werd te Capelle de aan gekondigde vergadering gehouden van de 14e afdeeling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw. Na vooraf eenige huishoudelijke zaken gere geld en de begrooting van inkomsten en uitgaven over het loopende dienstjaar vastgesteld te hebben, kwam aan de orde de gedachtenwisseling over het opgegeven onderwerp „de beste wijze van mestbereiding»met het doel om zooveel mogelijk het verlies van mineraal plantenvoedsel en amoniak-vervluchtiging te voorkomen, hoofdza kelijk beschouwd met het oog op de lichte zandgronden. In een boeiende improvisatie, die meer dan een uur duurde, leidde de voorzitter,"de heer Van Dijk, het onderwerp in en besprak de ontbinding der plant door verbranding, bepaalde de aandacht op de elementaire bestanddeclen en kwam zoo geleidelijk op de amoniak en de ver schillende zouten wier eigenschappen meer bijzonder behandeld werden, wegens hun groote waarde als planteuvoedsel. Tot de beschouwing der eigenlijke mestberei- ding overgaande vestigde de spreker den blik op de zoogenaamde put- of vaaltstallen en de ma nier van werken daarin, toonde aan dat zoowel de inrichting dier stallen als de vrij algemeen gevolgde manier van mestbereiding en bewaring veel te wenschen overliet, en gaf eindelijk eenige practische wenken, om door zeer weinig kostbare middelen de inrichting dier stallen en mest vaalten en de mestbereiding zelf in zooverre te verbeteren, dat het vervluchtigen der amoniak en het uitbogen der zouten, grootendeels zou voorkomen worden. Na nog eenige samer.spreking over het be handelde onderwerp scheidde men tevreden en voldaan, maar bejammerde het tevens, dat de geringe opkomst getuigde van zoo weiöig be langstelling liet behandelde was een uitgebreider gehoor waardig geweest. De Staatscourant bevat een lijst van na men van landen die zich bij den .postpakket- dienst hebben aangesloten en waarheen met 1 April dus op de bekende gemakkelijke wijze pakjes per post verzonden kunnen worden. De bepalingen op die verzending van toepassing zijn ongeveer gelijk aan die voor 't binnenland't gewicht mag niet honger zijn dan drie kilogr. De verzending kan geschieden naar heel Belgie, Frankrijk en koloniën, Duitschland, Noorwegen, Oostenrijk en Zwitserland voorts naar Bulgarije, Denemarken, Egypte, Italië, Luxemburg, Mon tenegro, Rumen ie, Servie, Turkije en Zwellen voor zoover de postkantoren er voorden dienst zijn opengesteld, waaromtrent men inlichtingen aan de postkantoren kan bekomen. Het porto voor pakjes naar Belgie bedraagt f0.50, naar Frankrijk voor het vaste land f 0,75, voor de eilanden en de koloniën is het porto verschillend en naar Duitschland f 0.50. Eene nieuwe mede niet onbelangrijke ver binding zal wellicht' spoedig door de Noord- Brabautsch-Duitsche spoorwegmaatschappij ver kregen worden. De Belgische regeering namelijb besloot tot den aanleg van een spoorweg van Antwerpen naar Baarle-Nassau, terwijl aan ge noemde maatschappij vermoedelijk concessie voor een spoorweg v an laatstgenoemde plaats naar Boxtel zal worden verleend. Komt deze ver binding tot stand dan zal zij waarschijnlijk blijken gewichtiger nog te zijn voor de belangen der maatschappij dan die welke dezer dagen werd gemeld. Men denkt er in Amsterdam reeds aan een tweede ambachtsschool op te richten, daar de eerste niet meer aan de aanvragen om plaat sing voldoet.' Reeds moesten 15 leerlingen af gewezen worden en dit getal zal hoogst waar schijnlijk binnenkort tot 70 a 80 stijgen. Men leest in de Zwolsche Courant „Bij het berichtdat de heer A. Kuipers president van de nieuw te vestigen volkplanting in Dakota (Noord-Amerika), op eigen risico vooruitgereisd is, zonder zijn medeleden te kunnen raadplegenwerd door het „bestuur" de commentaar gevoegd dat „bij zoo eneigiek optreden van den geachten president" aan het welslagen der zaak niet te twijfelen viel. „Op dit „energiek optreden" (het vooruit naar Amerika gaan zonder zijn medebestuurders daarover te raadplegen) wordt echter een ander licht geworpen door een bericht, dat ons van alleszins bevoegde zijde toekomt. De rechtbank te Heerenveen heeft namelijk tegen A. Kuipers vonnis gewezen met lijfsdwang wegens een door hem aangegane schuld van f7000. Dit vonnis is hem 18 Maart beteekend en de gijzeling zou daarop ongetwijfeld spoedig gevolgd zijn als Kuipers zich niet terstond had verwijderd. De beteckenis van het woord „vooruit gereisd" is dus niet twijfelachtig." Een vreeselijk onheil heeft te Noordschar- woude plaats gehad. Een 15-jarige knaap van dei\^ kastelein D. K., te Oudkarspel, geraakte bij het rangeeren van goederenwagens met zijn been in een der wielen en draaide daarmede een paar malen rond eer de wagen tot staan kon worden gebracht. Geheel bewusteloos en zwaar gekwetst werd hij opgenomenen op bedden in een rijtuig voorzichtig bij de hevig ontstelde ouders thuis gebracht door wie da delijk geneeskundige hulp is ingeroepen. Daar het gekwetste gedeelte zeer gezwollen iskan nog niet juist bepaald worden van welken aard de kwetsuur is. Uit de Merwede is bij Sliedrecht opgevischt het lijk van M. Van de Graafeen dienstbode, die reeds Zondagmorgen vermist werd. Nadat zij 's avonds te voren naar een baggermachine was gevaren om het waschgoed van een machi nist te halen is zij waarschijnlijk over boord gevallen en op die wijze verdronken. Uit Venhuizen wordt geschreven Het bericht, dat A. B., de beruchte oplichter, eindelijk in li&nden der justitie is geraaktis hier niet zonder belangstelling vernomen. In Januari had ifi dezen omtrek iedereen iets te vertellen van zyne streken. Onder allerlei ver telsels wist hij zich logies te verschaffen en bij gelegenheid eener rederijkersvoorstelling maakte

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2