Engeland. BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. GERARDUS VAN LOON, dat onze bezetting buitenslands met meer kalmte wordt aangezien. Cambon de nieuwe Fransche resident in Tunisheeft dezer dageu de aldaar gevestigde Franschen ten gehoore omvangendeverklaard dat hij hunne belangen met zorg zal behartigen en zonder partijdigheid verbeteringen in het bestuur zou aanbrengen. Hij zal dit doen met het oprechte doel om het gouvernement van den bey te steunen en om te toonen dat Frankrijk zijn goeden naam van beschavende natie nog niet heeft verloren. Tijd evenwel en beleid zijn de eerste vereischten om in het regentschap iets blijvends tot stand te brengen. Bij de voorstelling te Parijs Maandag jl. in het Cirque Fernando ggegevenhad er een vreeseiijk voorval plaats. Toen namelijk de dierentemmer Cardano in het leeuwenhok kwam, vloog een der leeuwen op hem aan en zette de tanden in zijn dij. De toeschouwers hieven vervaarlijke kreten aan, terwijl de overige leeuwen eene houding aannamen die niets goeds voor spelde. Gelukkig wist Cardano die zijne tegen woordigheid vau geest niet verloren hadzich los te maken van den leeuw en de gezamenlijke beesten zooveel ontzag in te boezemen dat hij achteruitgaande het hok kon ontkomen. Nadat hij verbonden waswilde hij zijne toeren in het beestenspel voortzetten, maar het publiek, nog onder den indruk der geweldige ontroering, heeft er zich tegen verzet. Zekere heer Emile Thomasonlangs te Parijs overledenheeft een fonds nagelaten bestemd om jaarlijks drie prijzenvan vijf- vier- en drieduizend frcs., uit te keeren aan de drie huismoeders in Frankrijkdie de meeste kinderen hebben. De jongste en armste heeft altijd de voorkeur. Wie eenmaal een prijs ont vangen heeftwordt niet weder bekroond voordat haar getal kinderen verdubbeld is. ten uiteenloopt, kan blijken uit het voorbeeld der steden 's Bosch cn Tilburg. Te 's Bosch zijn de 4 of 5 hoogst aangeslagen geschat elk op f1000 en de anderen op f900, f800, f700, f 600 f 500 enz., zoodat de gemeente uit deze nieuwe belasting f20,000 trekt. Te Tilburg daarentegen zijn de drie hoogst aangeslagenen geschat op f300 elk, de 10 volgende op f200 en de anderen op f100. Waar wordt nu de wet het best toegepast Men kan op de moorden en andere agrari sche misdaden in Ierland haast het oog niet meer houdenzoo talrijk zijn zij. In de jong ste dagen echter vielen er twee voordie eene meer dan gewone ontroering hebben veroorzaakt, en inderdaad een spookachtig licht werpen op den toestand welken de leden van het kabinet- Gladstone nog steeds beschrijven wal wel zorge lijk maar toch beterend." De eerstbedoelde moord was die van den heer Herbertmagistraat en grondeigenaar te Cast- leisland. Hij werd terwijl hij huiswaarts wan delde, in koelen bloede op den openbaren weg doodgeschoten en in den nacht daarop werden zijne schapen geslacht op zijn erf. Yan het ontdekken der moordenaars is geen sprake. Wel werden een paar individuen onder verdenking aangehouden doch men moest hen bij gebrek aan bewijs weer loslaten. Iedereen in de buurt kent de schuldigendoch iedereen weet ook dat zijn laatste uur geslagen zou zijn indien hij het waagde hen aan te wijzentegen hen te getuigen of hen als jury-lid te helpen veroor- deelen. Zóó groot is de vrees dien deze terro risten het landvolk inboezemen, dat bij Herbert's begrafenis de boeren nabij het kerkhof weiger den een touw te leenen om de kist in de groeve neer te laten. Herbert was slechts een klein grondbezntei doch een plichtgetrouw magistraat. Zijne mis daad heeft vermoedelijk hierin beslaan dat hij in het gerechtshof openlijk geklaagd had over de vastbeslotenheid van een jury-lid om een gevangene vrij te spreken in spijt vac onloochen baar schuldbewijs. De tweede zeer geruchtmakende gruweldaad had Zondag plaats. De heer William Barlow Smytheeigenaar van groote landgoederen in Westmeath kwam met twee damesmevr. Henry Smythezijne schoonzusteren Lady Harriet Monck 's namiddags uit de kerk gere den. Opeens werd er door drie mannen met zwartgemaakte gezichten op het rijtuig eene fusillade gelost. De kogels waren op den heer Smythe gemuntdoch zij troffen slechts mevr. Smythewier schedel letterlijk tot gruis ge schoten werd zoodat men een stuk er van op een afstand van zeventien yards opraapte. Wat de heer Smythe misdeed in de oogen van het lersche veemgericht, is hemzelven onbekend^ Wel kan hij mededeelen dat zijn agentTalbot, eenige dagen geleden onder bedreiging met den dood aangemaand was zijne betrekking neer te leggen' aan welk bevel de man, die wel wist dat de dreigers hun woord zouden houden en dat niets hem tegen hen beschermen kon on verwijld gehoorzaamde. Het is duidelijk dat al de tot dusver geno men maatregelen onvoldoend waren om het ter rorisme in Ierland te fnuiken. Zelfs de Daily News meent dan ook dat het tijd geworden is om strenger toe te tasten ten einde het kwaad bij den wortel uit te rukken. De moeilijkheid is echterte vinden waar die wortel schuilt. Tilburg8 Arpil 1882. Daar de beer F. H. H. Borrel heeft opgehou den lid te zijn van de tweede kamer en er alzoo ter vervulling der daardoor opengevallen plaats eene vqrkiezing moet plaats hebben in het hoofd- kiesdist/ict Tilburgzoo heeft de minister van binnenlhndsche zaken bepaald dat die verkiezing zal gehouden worden Dingsdag 2 Mei c. k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 16 Mei daaraanvolgende. Hoe de schatting der huurwaarde bij de toepassing der drankwet in verschillende g e een- Uit het verslag van de Tilburgsche spaar bank over het dienstjaar 1881 blijktdat de ontvangst^ was f 118,866,0872 terwijl aan in brengers is terugbetaald f38.278,87. Het aclief bedroeg op 31 December f 288,061.28 en passief aan den inbreng verschuldigd met f 5002,24 bijgeschreven rente f 257,310.391/ï, reservefonds f 30.750,88VS. Waalwijk, 8 April 1882. Openbare vergaderiug van den gemeenteraad van Waalwijk, op Dingsdag den 11 dezer des namiddags ten zes urebelegd tot lo. Rapport adres van Reede 2o. Geldleening. 3o. Aanbesteding haven. 4o. Machtiging verpachting grasgewas op de eigendommen der gemeente. 5 Ingekomen {stukken, (stukken ter lezing. Ds. J. Prins J. Jz. predikant alhier is beroe pen te Zwartewaalds. F. U. Lauts predikant te Sprang is beroepen te Varik (Gelderl.) Het volgend adres is dezer dagen verzonden Aan den raad der gemeente Waalwijk. Met den meest verschuldigden eerbied nemen de ondergeteekenden (inwoners der Molenstraat) de vrijheid zich tot UEdela. te wenden, met verzoek den meesten spoed te maken om in eene dringende en noodzakelijke behoefte te voorzien namelijk z/Het daarstellen eener behoorlijke rioleering in de Molenstraatof zoogenaamde Klooster straat". Met genoegen zagen de ondergeteekenden voor circa drie jaren een' keiweg verrijzen en zagen reikhalzend naar eene waterlossing uit doch te vergeefs. Moge het UEdela. behagen hierin te voorzien en ten spoedigste dien onhoudbaren toestand te veranderen. Wijingezetenen der Molenstraatbetalen toch ook onze belastingen aan de gemeente van Waalwijk en maken dientengevolge aanspraak op gelijke rechten als de inwoners der Groote Straat. Bij de minste regenbui gelijkt onze keiweg en de daar naast gelegen weg (vooral aan de West zijde) een stinkenden modderpoel zoodat het den bewoners der straat bijna ondoenbaar is hunne huizen te genaken. Het water moet uit zich zelve versterven en dit veroorzaakt tevens het wegzakken van den pas voor circa drie jaren aangelegden keiweg. Redenen waarom ondergeteekenden zich tot UEdela. wenden mei dringend verzoek den meesten spoed te maken met het daarstellen eener behoorlijke rioleering in de Molenstraat alhier. 't welk doende volgen 98 handteekeningen. /V Door de ijverige pogingen van den wacht meester der maréchaussee alhier is het hem gelukt den persoon die den brand bij C. Berends heeft aangestoken uit te vinden en tot bekeu- tenis te brengen. Dezelfde persoon heeft ook bekend aan den brand van de hooimijt bij de wed. J. Timmermansonder Loon-op-Zand schuldig tc zijn. Hij is heden morgen naar 's Bosch overgebracht. Dinsdag nacht is op een brutale wijze door het uitsnijden van een spiegelruit, ingebroken in een winkel van manufacturen, damesmantels, enz., alhier. Op het hooren van gerucht zijn de dieven gevlucht, doch één damesmantal wordt nog vermist met eenige andere artikelen. De politie is nog niet op het spoor der daders. Het volgende adres, waarop adhmsie gevraagd wordtis uit Breda verzonden Aan de tweede kamer der staten-generaal. Geven met allen eerbied te kennen De ondergeteekenden industricelen hande laren en gezeten burgers wonende te Breda; Dat zij met innig leedwezen alom in Nederland hooren verkondigen dat eene hervorming der aanbestedingen van den staat, hoog noodig is in 't belang der nijverheid en der zedelijkheid Dat zij tevens ten zeerste de klachten bejamme ren welke vernomen worden over de schrome lijke geldverspilling door ons krijgswezen Dat zij kennis namen van het verzoek om enquête daaromtrent ingediend door het oud-iid van den raad van Neerlands-lndiëde heer Jhr. H. G. van der Wijck Dat zij in openbare geschriften de krachtige beschuldigingen lazen tegen de aanbestedingen vant het leger, onderteekenci door een op dat gebied erkende specialiteit, de heer J. F. de Booy Dat helaas nog geen wederlegging van die als feiten gestelde punten vernomen werd Dat 's Lands waardigheid vordertdat een ernstig onderzoek worde ingesteld om daardoor wederlegging uittelokkenuf wel om op her vorming aan te dringen Dat de kamerdie zich geroepen voelt eene enqicete over de koopvaardijvlootover spoor— en waterwegen enz. in te stellen ook niet zal aarzelen misbruiken weg te nemen als ze blijken mochten in ons krijgswegen te bestaan Redenen waarom adresssanten de vrijheid nemen uw hoog staatslichaam te verzoeken houden eener euquête over de geld verspilling bij ons krijgswezen en 2o. Een ernstig onderzoek te gelasten over de aanbestedingen van het leger en de aanbe stedingen in 't algemeen. 't Welk doende enz. Breda, April 1882. Uit de IJselstreken schrijft men ons Het eiken brandhout blijft zeer laag in prijs en het is niet te voorziendat de prijzen ooit weer hoog zullen worden, wegens het toenemende gebruik van petroleum-kooktoestellen. Toch wordt het akkermaalshout tegen hooge prijzen verkochtwaarvan de oorzaak isdat de voor raad schors van het vorige jaar geheel is opge ruimd en de boschkoopers hooge prijzen voor de schors verwachten. De looiers gelooven echter het tegendeelwegens de steeds heerschende malaise in dat vak. Aan alle stations der staatsspoorwegen worden thans afgegeven abonnementskaarten voor alle drie de klassen op zeer gunstige voorwaarden aan personengeen handelsreizigers zijndeen aan handelsreizigers op nog gunstiger bepalingen geldig voor minstens drie en hoogstens twaalf maanden maar steeds voor een vol aantal maan den en voor reizen lo. naar en van alle stations, gelegen tusschen de op de kaart aangegeven eindstations 2o. tusschen alle stations van het noodernet staatsspoorwegen met inbegrip van de op Ne- derlandsch grondgebied gelegen stations van den Almelo— Salzberger spoorweg of tusschen alle stations van het zuidernet der staatsspoorwegen met inbegrip van de op Nederlaudsch grondgebied gelegen stations van den LuikLimburgsckeu spoorwegof 3o. tusschen alle stations der door de maat schappij op Nederlandsch grondgebied geëxploi teerde spoorwegen. De tarieven zijn inderdaad zeer laag gesteld en belangrijk verminderd. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz., zijn met betrekking tot de rijks postspaarbank de navolgende belangrijke bepalin gen gemaakt. a. Uitsluitend ten behoeve van de schoolspaar- banken wordt een formulier in gebruik gesteld, inhericht ter aanhechting van 100 frankeerzegels van één cent. Deze formulieren worden door den directeur der rijkspostspaarbank rechtstreeks verstrekt aan de hoofden der scholendie daarvan voor hunne leerlingen gebruik wenschen te maken. Zij worden later, mits voorzien van de handtee- kening van het hoofd der schooldoor de amb tenaren der posterijen als inlagen in de lijks- postspaarbank aangenomen. b. Bij iedere eerste inlage ten behoeve van een derde, kan voortaan de persoon, die ze doet- waar onder ook te rangschikken is de vader of voogd van kinderen die niet schrijven kunnen voor- loopig zijne handteekening onder de betrekkelijke verklarig en in het betrekkelijke register ten postkantore stellen. Eerste inlagen ten behoeve van leerlingen die niet kunnen schrijven, mogen geschieden ten verzoeke van het hoofd der school. c. Aan het verlangen van hem die ten be hoeve van een ander f 10 of meer inlegtdat de betrekkelijke kennisgeving hem en niet den bevoordeelde worde ter hand gesteldkan worden voldaan. Door de bepalingenhiervoor onder letters b en c medegedeeld worden o. a. de bezwaren opgeheven, die tot dusverre voortvloeiden uit het voorschriftdat de persoonten wiens name de boekjes gesteld werden zelf zoowel de ver klaring aU het register moest teekenen. Daardoor was het tot nu toe bijna niet doenlijk om bij het verstrekken van giften in den vorm van spaarbankboekjes, van de rijkspostspaarbank gebruik te maken. Dit bezwaar is thans geheel uit den weg ge ruimd. Door Gedeputeerde staten is thans goed keuring verleend aan de plannen tot aanleg en exploitatie van de stoomtram 's Hertogenbosch VeghelHelmond. Naar wij vernemenzal alsnu spoedig met den aanleg een aanvang wor den gemaakten de tram zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk nog in den loop van dit jaar worden in exploitatie gebracht. Te Amsterdam is inbraak gepleegd bij den horlogemaker Warnaarop de Brouwersgracht. De dieven hebben een ruit stukgeslagen en vijf of zes horlogesdie voor het raam hingen weggenomen, maar zijn toen waarschijnlijk door het een of ander gestoord want andere voor werpen o. a. een paar fraaie pendules die voor het grijpen stonden lieten zij ongemoeid. De gestolen horloges zijn van betrekkelijk weinig waarde, daar de meer kostbare stukken 's nachts worden opgeborgen. De politie doet onderzoek. Naar wij vernemen is de gerechtelijke instructie betreffende den te Veere gepleegden moord gesloten. Er zijn ver over de honderd personen gehoord. De vermoedelijke dader blijf', in weerwil van de talrijke bezwaren, tegen hem gerezen, hardnekkig ontkennen, ook in brieven aan zijne moeder. Onder zeer eigenaardige omstandigheden is in een water-en-vuurnering te Bergenopzoom eer. diéfstal gepleegd van ongeveer f 125 aan contanten. Terwijl de man naar de kerk wasen de vrouw met een buurvrouw in den winkel stond te praten schijnt iemand die met de Realiteit van het huis bekend was naar boven te zijn gegaan en het geld uit een kast te hebben ont vreemd. De diefstal moet ongeveer elf uur 's voormiduags hebben plaats gehad zonder dal men iemand gezien of gehoord heeft. De justitie heeft vermoedens maar nog geen zekerheid omtrent den schuldige. Men meldt ons uit 's Hertogenbosch Zeer belangrijk mag voorwaar het vervoer op den tram alhier heeten. In de afgeloopen maand werden bijna 22.000 personen vervoerd en sedert men den paardentram binnen de gemeente 's Bosch en den stoomuam van 's Bosch naar Vught in exploitatie heeft gebrachtbedraagt het getal reizigers niet minder dan 111.282 passagiers. Uit Gorredijk meldt men van 5 April Heden werd er een begin gemaakt met de veiling der vaste goederen uit den boedel van den insolvent verklaarden notaris H. Douma alhier. Het passief wordt nu nog gerekend op drie tontegen één tor actief. Daar huizen en landerijen echter op 't oogenblik niet zoo gewild zijnen buitendien vele pretentiën oninbaar zullen blijken vreest men voor nog verder uit- eenloopen van actiet en passiefin één woord voor nog grooter tekort. Dat de verzending van goederen op de lijn MaastrichtVenlo niet zoo spoedig gaatals in het belang van het publiek gewenscht wordt, moge blijken uit twee gevallen die zich dezer dagen hebben voorgedaan. Den 24steu Maart werd van Luik een pakket verzonden, waarvoor den 25sten aan het douane station te Maastricht betaald werd. Hoewel het aan het station Echt moest afgegeven worden voor het kasteel Walborgging het door naar Venlo en bleef het daarom eerst 3 April de plaats van bestemming te bereiken. Aan het zelfde adres werd van Erfurt per post verzonden een pakket tuinzaden via Venlo. Den volgenden dag te Venlo aangekomen en afgegeven tegen remboursementwerd het eerst na verloop van 6 dagen bezorgd. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zullen Maandag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel de vol gende stukken worden gerepeteerd 1. Marsch. arr. Van Eeten. 2. Mignonnette, l'olka mazurka. G. Gross. 3. Burgrösschen, Hochzeit Concert Ouverture E. Eule. 4 lm Dammerlicht, Walzer. C Faust. 6 Une Corbeille de Fleurs. Rodolph. WAALWIJK, 7 April. De handel ter veemarkt was vlug en de aanvoer bedroeg 55 stuks. Men besteedde voor Kaltkoeien golden f225 f000 Kalfvaarzen f 170 h f 000 De handel in granen was niet geanimeerdde prijzen zijn iets llauwer. Boter aangevoerd 1415 kilo van f 1.01 a f 1.32 per kilogram. Eieren f4.50 a f5.00 per 100 stuks. Biggen golden tot f 12.50 per stuk. Udenhout, 5 April. Boter Aangevoerd 990 kilo. van f 1.40 tot f 1.59. Oisterwijk, 5 April. Boter. Aangevoerd 1710 kilo van fl,35 a fl,63. Eieren f31/2 ct. per stuk T7oor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij liet overlijden mijner dierbare echtgenoote, Theodora Maria Van de Goorbetuig ikook namens mijne kinderen en behuwdkinderen, mijnen hartelijken dank. A. VERVYIEL. "Waalwijk8 April 1882. Heden overleed tot diepe! droefheid van mij, mijne kin deren en behuwdkinderen, na langdurig lijden en voorzien van de I H. Sacramenten der stervenden, zacht en kalm, mijn dierbare echtgenoot DE HEER I in den ouderdom vau ruim 66 jaren. Wed. A. VAN LOON- Van Dijk. Waalwijk, 26 Maart 1382. then 28 Maart 11. overleedl in liet klooster der Ursulinen j te Savethem(Belgie) tijdig I voorzien van de H. H. Sacramenten, onze geliefde zuster en behuwdzuster, de eerwaarde Mère IGNACE, (Francisca Dumoulin), in den ouderdom van 47 jaren. Besoijen, 31 Maart 1882. Namens de familie, VICTOR DUMOULIN. I I Eenige en algemeene kennisgeving, i

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2