Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. zou voor paniekstokers (die allerminst in Engeland ontbreken) voldoende grond aanwezig zijn om een voortdurenden of telkens weer opstekenden angst levendig te houden voor een vijandelijken inval. Het eerste gevolg van „het huwelijk tusschen Engeland en Frankrijk" zou hierin be staan dat Engeland zijn aandeel zou te dragen krijgen in het militaire stelsel van het vasteland. Wij zouden „gehuwd" worden aan groote wa peningen en dus ook ons zei ven niet langer daar buiten kunnen houden. Het opheffen van den beschuttenden zeearm zou bij ons volk het vertrouwen op onze vloot doen verdwijnen. Er zouden toenemende eischen gesteld worden tot versterking van or.s leger en tot het opwerpen van fortificatiën. Kortomwij zouden geen gerust oogenblik meer hebben zoolang niet onze weermiddelen op denzelfden voet geschoeid waren als die van onze naburen. Dit (meent de Daily News) is het wezenlijki bezwaar tegen het maken van den tunneldit de wezenlijke aanleiding tot het onlangs versche nen protest eener breede schaar van Engeland'; beste mannen. Dit protest was de uiting van eene zeer verspreide en aangroeiende overtuiging. Het blad gelooft daarom niet dat het huidige geslacht den kanaal-tunnel zal willen voltooien Parnell is Maandag ochtend vroeg in vrij heid gesteld en onmiddellijk naar Engeland vertrokken. Door den radicalen Britschen afgevaardigde Labouchère is voorgesteld een maximum van tijdduur te bepalen voor de redevoeringen, welke in het lagerhuis worden uitgesproken. Hij stelt voor ze te limiteeren op drie kwartier. De Pall Mall vindt in dit voorstel een ver standige kern. Maar wat we noodig hebben zegt het blad is nog meer een plan volgens hetwelk de leden van het huis hunne redevoe ringen tegelijk kunnen afsteken of wel die rede voeringen gratis gedrukt krijgen. Want dat zal voor hen en hunne kiezers veel gemakkelijker en aangenamer wezen. Naar de gesproken re devoeringen luistert toch in de meeste gevallen niemand. Ze te laten drukken zonder dat ze uitgesproken worden zou misschien wat geld kosten maar dat verlies zou worden opgewogen door de winst aan „nationalen tijd." Bij de Fransche kamer is toevallig ook juist een voorstel aanhangig om den spreektijd te beperken. De afgevaardigde Thomas gunt zijnen medeleden echter een kwartier meer dan La bouchère. Er is sprake van, de Hammersmith Bridge te Londen af te breken.daar men vreest dat zij niet stevig genoeg is om nog lang bestand te ziju tegen de groote volksmassa'sdie zich daar verdringen bij wedstrijden op de Theems en zelfs niet tegen het drukke verkeer bij gele genheid van de Derby-wedrennen. Op den Schotschen hoogland-spoorweg is een aanslag op een trein gepleegd. "Van den sneltrein van Perth naar Inverness is bij het station Pitlockry de locomotief ontspoord door een stoeldie men stevig aan de rails bevestigd had. Alles liep echter zonder ongelukken af er was niets beschadigd en de trein werd weldra weder op de rails gebracht. In een kapel van de sekte der „Revivalisten" te Londen werd onlangs de godsdienstoefening gestoord door een grooten stierdie de kerk binnen kwam stappen. Het dier scheen in het eerst volstrekt niet wildmaar toen alle aan wezigen schreeuwend wegvluchttenbegon hij woest te worden en kwam op een man los. Hij werd echter te midden van de verwarringna eenige moeitedoor ziju drijvers wie hij ont- loopen was, weder gevat en weggebracht, waarna de godsdienstoefening voortgezet werd. richtte. Gedurenden den ganschen weg liet zijne hand het voorwerp niet losdat hij in den zak had. In Routh's woning aangekomen wachtte hem eene nieuwe teleurstelling. Mrs. Routh was onmiddellijk na het ontbijt uitgegaan. Jim vraagde of zij het wistdat hij haar wenschte te spreken „Onbeschaamd als een mosch, manneke," zeide Harris half lachendhalf boos. „Ik heb het haar toevallig niet gezegd, doch zoudt gij meenen dat zij tehuis zou gebleven zijnom op u te wachten „Ja, dat geloof ik en wat meer isik ben er zeker van, dat zij dat zou gedaan hebben zeide Jimterwijl hij verdrietig heen ging en Harris verbaasd op den drempel staan liet. Het was eerst tien uur en Jim moest ten elf uur aan het huis te Pisadilly komen. De uren schenen hem dagen te zijn. Het was hem thans niet mogelijk zich met iets anders te bemoeien. Hij besloot eindelijk dadelijk naar Picadilly te gaan en daar te wachten tot het bepaalde uur daar was. Toen hij het huiswaar Mr. Felton en Mr. Dallas woonden naderden vond hij er eene groote menigte volks samengeschoold, welke in de grootste opgewondenheid verkeerdeen een agent van politiedie voor twee dames wier equipage voor het huis stondeen weg baanden. Een dezer dames scheen zeer bedroefd te zijn. Jim drong dadelijk door de menigte heen en deed hier en daar eenige vrager, waarop hij de tegenstrijdigste antwoorden ontving. „Hij is dood „Neen, hij is niet doodL' Het is zijn broederzeg ik uik heb het zelf gehoord, dat de keukenmeid het aan den melk boer vertelde." Het is zijn broeder niet; de oude is zijn oom en hij heeft zijn neef vermoord." Zoo waren eenige der antwoordendie Jim op zijne vragen ontving en die zijn angst bijna tot vertwijfeling dreef. „Wat is er? Wat is er? Zeg gij het mij. Is Mr. Dallas iets overkomen vraagde hij aan Een ander merkwaardig bedrijf van een ver tegenwoordigster van hel runderge<dacht had plaats bij Amblesidein het Eng. graafschap Westmorcnland. Een koe die door een daar wonend slager gekocht en huiswaarts gebracht werdontliep haar geleiderdraafde naar den oever van het Windermere en zwom naar de overzijdewelke zij na een half uur bereikte. Het meer is daar bijna op zijn breedst. Het arme dier zag echter zijn poging tot ontvluchten mislukken. Het werd in een bootje op het meer gevolgd en bij zijn aan land stappen doodgescho ten om zoo wat gemakkelijker naar Ambleside vervoerd te worden. Van de liberale Pruisische bladen is het vooral de Kölnischedie het clericaal-conservatief compromis in zake de kerkelijke voordracht afkeurt. Het blad betreurt het voornamelijk, dat alles zoo gehaast in zijn werk is gegaan waardoor vergissingen zijn gemaaktwaarbij alleen het centrum winnen kan. Het blad wil dan ouk hopen, niet zoozeer dat het heerenhuis de verminkte wet nog zal verwerpen als wel dat de regeering nog ter elfder ure weigeren zal haar goed te keuren. De bekrachtiging nu zegt de Kölnische hangt van omstandighedeu af, die op ander dan kerkelijk gebied liggen, en daarmede is liet blad weer op zijn oude terrein. Gelijk mi ti we«t, beweert het in den laatsten tijd, en misschien heeft het gelijk dat bij alles wat Vod Bismarck in den laatsten tijd doet en laat, het tabaks-monopolie op den voorgrond staat. Reeds in Aprildus vóór de regeeiing haar laatste woord in zake de kerkelijke voordracht behoeft te zeggen zal de supplementaire zitting van den rijksdag worden gehouden waarin het monopolie-voorstel zal worden behandeld. De verwerping wordt als zeker beschouwd en daar mede de ontbinding van den rijksdag. Te Montreux heeft een Russische dame een revolverschot gelost op een daar wonenden Duitscherdie veel gelijken moet op een Nihi list Lawroff genaamd, Hij werd niet gewond, en de dame is in hechtenis genomen. Zij had „politieke beweegredenen" voor den aanslag. De Nihilisten schijnen dus weer een verrader in hun eigen kamp op het spoor te zijn. Een gezelschap jongelieden verdeeld over twee pleizierbootjes op het meer van Geneve, is ten gevolge eener onverwachte stormvlaag verongelukt. Twee Zwitsersche studenten en drie hunner bekenden uit Belgie en Frankrijk zijn verdronken. Een paar andere personen ziju met moeite gered één daarvan heeft eerst eenige uren na de redding teekenen van leven gegeven. Het hoofd der opstandelingen Hamsic. Beg is met drie kameraden te Durakovic in hech tenis genomen. Volgens een mededeeling in de Deutsche Heeres-Zeitung bedraagt het totaal verlies van de Oostenrijksche troepen in de Herzcgowina en Crisvoscye aan dooden zwaar en licht ge kwetsten 210 man. Onder 53 gesneuvelden zijn 6 officieren, onder 19 licht gekwetsen 5 officieren, terwijl 3 min deren vermist zijn. Op 14 minderen komt dus 1 officierdit is wel een bewijs voor den moed der officieren en ook daarvoordat de opstan delingen hen voornamelijk tot doel kozen. de meid die voor de twee dames de deur had geopend, en juist gereed stond in huis te gaan. „Kent gij mij niet meer Ik ben gisteren reeds hier geweest en moest heden om elf uur terug komen om Mr. Dalias te spreken. Kan ik hem niet spreken Is hij erger geworden De vrouw herkende den knaap en liet hem binnenkomen. „Kom binnen zeide zij„ik zal u in huis de geheele geschiedenis verhalen. Het is veel ergerdan zoo hij ziek was." Toen Jim in huis gegaan was, verwekte dit bij de verzamelde menigte, welke dat voorrecht niet ten deel vielde grootste opgewondenheid. Van tijd tot tijd door den konstabel verstoord schoolde het volk telkens weder te zamen in de hoop dat de knaapwanneer hij er uit kwam, in staat zou zijn inlichtingen te geven. Maar men wachtte te vergeefshij kwam niet. Het rijtuig bleef voor de deur staan en na verloop van een uur zag men een heer met een ernstig gelaat het geheimzinnige huis verlaten in den wagen stappen en wegrijden. De wachtenden werden teleurgesteld; niemand hoorde, waar heen de koetsier bevel kreeg te rijden, en korten tijd daarna lagen Picadilly en het fraaie elegante huis dat zijn geheim zoo zorgvuldig wist te bewaren weder even stil en verlaten ah ooit. De vrouwdie Jim herkend hadverhaalde hem, in de vestibule gekomen, wat er geschied was. Jim hoorde haar met een kloppend hart en bevende leden aan. Terwijl hij zoozonder op de beschadiging van het eigendom van an deren acht te geven, met zijne vuile haren langs den fraai beschilderden wand streekwas het hem als zou hij in onmacht vallen even als Mr. Dallas den vorigen dag. „Wij zijn Mr. Feltnn geheel vreemd," zeide de vrouw„en het is natuurlijk dat men van de zorgen die ons kwellen niet tot iedereen spreektmaar ze liever alleen voor zich houdt, want men is er niets beter door; maar er zijn In het Journal de S(. Pétersbourg wordt een keizerlijk rescript aan prins Gortschakoff openbaar gemaakt waarbij hij op verzoekwegens re denen van gezondheid en hoogen ouderdom, van de leiding van het ministerie van buitenlandsche zakenmet behoud echter van den titel vau rijkskanselierontheven wordt. De staatsse cretaris Giers is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. De ukase van den czaar aan prins Gortschakoff eindigt met deze woorden „Met oprechte achting Uw dankbare Alexan der." De Russische regeeringsbode bevestigt thans het bekende decreet van Ignatieff betref fende de joodsche apothekers. Het blad ver dedigt zelfs den maatregel en zegtdat de bepalingwaarbij aan de joden een jaar uitstel wordt verleend om hunne apotheken aan chris tenen van de hand te doen duidelijk de lank moedigheid en goedertierendheid des ministers bewijst. Immers hij had hun ook kunnen be velen onmiddelijk te sluiten Ten stelligste wordt uit St. Petersburg gemeld dat op het vierde station van Moscou Nikolaïspooriveg een mijn ontdekt is. Tengevolge van die ontdekking zijn zeventig of tachtig per sonen te Moscou gevangen genomen. Kobosew, die dezer dagen in Moscou werd aangehouden moet een van de leggers dezer mijn zijn. Door den minister van buitenlandsche zaken Frelingshuysen is bekend gemaakt, dat reeds drie der Amerikaansche burgers, die krachtens de dwangwei, in Ierland werden gearresteerd zijn in vrijheid gesteld en dat over het ontslag der andere op vriendschappelijke wijze en met veel kans op gunstig gevolg tusschen de En- gelsche en Amerikaansche regeeringen wordt onderhandeld. De heer R. M. Freijer te Nieuw-York heeft een vaartuig doen bouwen naar een heel nieuw plan. Iemanddie dit vaartuig heeft gezien en wel in werking, deelt het volgende mede: Bij gelegenheid dat ik een jacht maakte op Harlem-River ontwaarde ik op den nabij gelegen weg een voertuig van vrij zonderlingen vorm dat door stoom in beweging werd gebracht. Ik kan mij geen juiste voorstelling maken van het zonderlinge rijtuig, want naderbij komende, scheen het bovenstel den vorm van een vaartuig te hebben. Maar mijne verbazing steeg ten top, toen ik zag, dat het ter plaatse waai de weg met een zachte glooiing tot aan de oppervlakte van het water afliep, eensklaps van richting veranderde en in een oogwenk over het water zich bewoog met een gemakkelijkheid zonder weerga, 't geen mijn verbazing niet weinig deed klimmen. Het vaartuig bewoog zich in den waren zin des woords over de oppervlakte der rivier. Het middel, 't welk tot voortstuwing van dit zon derlinge schip wordt gebezigd, zijn kegelraderen van ijzer vervaardigd; deze raderen, verscheidene in getal, zijn hol en ledig tengevolge waarvan het schip of voertuig, zoo men het noemen wil, onbevracht niet i n maar o p het water drijft. Hoewel het als voertuig te gebruiken is zal het toch hoofdzakelijk als vaartuig worden gebezigd op ondiepe wateren. Door de constructie van liet vaartuig heeft men groote besparing van kracht, derhalve van brandstof, stoom enz.: het vlottende vaartuig behoeft den weerstand van het water niet te overwinnen, zooals met een gewoon schip, dat in het water ligt, het geval is. dingen die men verbergen kan en anderedie niet verborgen kunnen blijven en zoodanige din gen hebben hier plaats gehad." „Ja," zeide Jim, wien de woorden, die hij buiten gehoord had nog in de ooren kionken „ja ja maar zeg mij „Ik zal u alles zoo duidelijk mogelijk vertellen. Mr. Felton dan heeft gisteren brieven uit Ame rika ontvangen waarin het portret zat van zijn zoon van wien hij sedert langs niets gehoord heeft- Toen Mr. Dallas het portret zagwist hij dat het dezelfde man wasdien men in het voorjaar vermoord gevonden heeft en dien nie mand toen kennen wilde." „Nu en verder vraagde Jim die begon te begrijpen. „Het was een verschrikkelijke slag voor Mr. Dallas te vernemen dat zijn neef vermoord was en dit den vader te moeten mededeelen en het is dus niet te verwonderen dat hij daarop eene flauwte kreeg. Wie het gedaan heeftweet niemandmaar het moet verschrikkelijk geweest zijn want ik zou Mr. Felton nauwelijk herkend hebben toen ik binnenkwamom te vragen wat de 'neeren van middag wenschten te eten. Hij zat doodstil maar zoo wit als een doek in zijn stoel en Mr. Dallas die zelf eerst zoo akelig geweest waslag naast hem geknield op den grond en ik geloot dat hij zijn arm om hem had heen geslagendoch zijn gezicht kon ik niet zien want hij strekte slechts zijne hand uit en zeide „Neen dank u Marie voor het oogenblik kunnen wij daarvan niets bepalen." Ik wachtte een poosje buiten de deur, maar ik hoorde geen woorden wij vernamen de geheele geschiedenis eerstnadat Mr. Dallas gearresteerd was." „Mr. Dallas gearresteerd Ik hoorde daarvan wel zoo iets op straat al praten doch ik hield alles voor ijdel gesnap. Zeg mij alles, maar spoedig, haast u „Het is geen ijdel gesnap maar de zuivere De uitvinder neemt thans proeven met zijn zonderling vaartuigdat hij op betrekkelijk kleine schaal heeft doen bouwen. Zooöra hij de overtuiging heeft ingeboezemd, dat zijn stelsel deugdelijk is, zal een dergelijk vlottend schip op groote schaal worden gebouwd. X Waalwijk, 12 April 1882. Iu de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is o. a. besloten la Eene leening te sluiten van f35.000 tot betaling van gekocht land aan de haven, schoolbouwverbetering der haven en leggen van trottoirs Zo. over te gaan tot verbetering dei- haven volgens bestek en teekening opge maakt door den heer Yan den Heuvel, te Werkendam, gewijzigd door den ingenieur Groeneveldde haven zal gedurende 25 werkdagen gesloten zijn en het geheele werk uiterlijk 15 Augustus moeten zijn geëindigd. 3o. De keiweg van af den Provincialen weg tot aan den Winterdijk in de Putsteeg zal mede worden aanbesteed. Het uitvoerig verslag zullen wij in ons volgend nummer opnemen. Het berichtdat de tweede kamer den 24sten April wederom bijeen zou komen, is niet geheel juist. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat^ met Frankrijk gesloten, is nog niet door den raad van state onderzocht; eerst als dit geschied is, kan het door de regeering naar de stateu-generaal worden gezonden, en daarna de 2e kamer door den voorzitter worden opgeroepen. Tot nu toe is dus niet te voorspellen wanneer de tweede kamer zal bijeenkomen; bijzondere haast is er niet, want de Fransche kamers komen eerst den 2 Mei bijeen; daarenboven zijn er zeer weinig zaken, die afgedaan knnnen, worden zoodat, als de tweede kamer bijeen komt, zij uit gebrek aan werk zeer spoedig weer uiteen zal moeten gaan. In de Zaterdag avond gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's Bosch werd de mo'ie 't Hooft in zake Abbel(waarover in eene vorige vergadering de stemmen staakten nog maals aan eene stemming onderworpen. J)e motie luidde De raad benoemt eene commissie om onderzoek te doen naar de feiten bedoeld in het adres van den kerkeraad der Ned. lierv. gemeente te 's Bosch en in het algemeen naar de feiten die in verband staan met den over gang van den jongen Abbel tot den R. C. gods dienst. Vijftien leden waren tegenwoordig, de motie werd verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Eene belangrijke beslissing werd voorts geno men in zake de gasquaestie. De raad kwam terug op een in een vorig jaar genomen besluit, waarbij eigen exploitatie van eeu gasfabriek was aangenomen. Thans werd vastgesteld een met den tegen- woordigen concessionaris Broume en Co. aan°-e- gaan contract, waarbij de concessie voor 5 jaren, echter op voordeeliger voorwaarden dan thans wordt verlengd. Uit de Tielerwaard schrijft men dat nog duizende mudden aardappelen onverkocht bij de landbouwers gekuild zijn. Koopers dagen niet op zoodat men niet weetwat er mede aan te waarheid. Het zal zoo wat acht of negen uur geweest zijn en wij zaten in de keuken bij el kander toen er gebeld werd. James deed open en twee mannen traden binnen die Mr. Dallas onmiddellijk wenschten te spreken. James ging dus naar de kamer om te vragen of Mr. Dallas hen wilde ontvangen doch zij waren vluo-o-er dan hij, gingen binnen en twee minuten later was Mr. Dallas gearresteerd." „Maar waarom Wat heeft hij gedaan vraagde Jim. „Zijn neef vermoord heb ik u dat nog niet gezegd vroeg de meid een weinig gebelgd! „Ik meendedat ik zoo duidelijk sprak als liet maar kon. Hij is het geweest die verleden jaar een man welken toen niemand kende, om het leven gebracht heelt. Daarop heeft hij de politie verzocht zijn neef te zoeken maar hij heeft haar daarbij juist zooveel verraden dat zij spoedig ontdekt hebbendat hij de lieer was die het laatst met den vermoorde gezien werd en daarom zijn zij gekomen en hebben hem als verdacht van moord in hechtenis ge nomen en Mr. Felton is met hem gegaan. Wij waren er allen bij tegenwoordig, toen zij hem de handboeien aanlegdenen toen zij gereed stonden met hem in het rijtuig te stappen, bleef zijn oom staan en zeide „George mijn jon gen ik geleid u tot. aan hot rijtuig, ten aanzien van het volk opdat niemand denke, dat ik u voor schuldig houd." Daarop legde hij zijne handen op zijne schouders als wilde hij hem zegenenen omhelsde hemvoor aller oog. Bleek on ademloosdoch zwijgend hoorde Jim haar aan. „Mr. Felton kwam bijna den geheelen nacht niet te huis, vervolgde de verhaalster, „en toen hij naar huis kwam was de heer bij hem, die nu ook hier is. Hij is in het geheel niet naar bed geweesten ik heb hem niet eerder weder geziendan toen ik de schoone jonge dame inlietdie zoo bitter schreide." (vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2