Frankrijk. Spanje. BINNENLAND. Oostenrijk. Engeland. Duitschland. Kantongevecht Waalwijk. UITVOERINGEN. RECLAME. de De of het drama zou niet al te natuurlijk worden weergegeven anders zou de man er zeker wel wat tegen gehad hebben. De meubelen werden alle op hun oude plaats gezetal wat op den bewusten dag was gebeurd werd overeenkomstig het verhaal van Peltzer herhaaldmaar bevre digde den rechter van instructie niet. Volgens hem verdraait Peltzer de waarheid opnieuwde beschuldigde houdt zijne bekentenis echter even stout vol als de eerste thans leugenachtig ge bleken verklaring. Eerstdaags nemen in geheel Frankrijk zittingen der generale raden een aanvang, meeste ministersdie er leden van zijn presidenten zelfsvertrokken reeds naar hunne departementen. Het blijktdat inderdaad te Marseille door de radicalen zeer afdoende maatregelen waren genomen om Gambetta niet hartelijk te ontvangen zoodat het een gelukkig denkbeeld vau den gewezen dictator heeten magdat hij besloot te Parijs te blijven. De bisschop van Angersmgr. Freppel heeft in zake de wet op den leerplicht een advies gegevendat regelrecht aandruischt tegen het gevoelen van de meerderheid zijner partijdie onthouding en verzet prediken tegen de gedwon gen neutrale school. Mgr. Freppel beweerd in tegendeel „Onthoudt, u niettracht zooveel mogelijk zitting te krijgen in de schoolcommis- siën^eu tracht vooral de pastoors er in te brengen." De regeering heeft besloten een ieder ge rechtelijk te vervolgen die ophitst tot ongehoor zaamheid aan de nieuwe onderwijswet (leerplicht), en de ambtenaren die het verzet tegen de wet in.de hand werken, onverwijld te ontslaan. Het herbouwde raadhuis te Parijs zal den 14den Juli, den nationalen feestdag, plechtig ingewijd worden. Er zal bij die gelegenheid op het raadhuis een groot feest plaats hebben waartoe de heer Floquetprefect der Seineal wat in de oflïcicele wereld iets bcteekent zal uitnoodigen. Volgens de berichten begint Tunis weer rustig te worden de onderwerping van den stam van Ouarguena zal veel tot het herstel der algemeene orde bijdragen. Het belicht dier onderwerping kan als officieel beschouwd worden. Verscheidene andere stammen bieden eveneens hunne onderwerping aan. De kolonne van Au- bigny ontmoet slechts vreedzame stammen. Overal heerscht orde zegt men. Men weet zoo voegt de Temps er bij dat het tijdperk tusschen den zaai- en den oogsttijd, d. i. van Januari tot Mei, een ge vaarlijke tijd is waarin altijd onlusten plaats hebben. De landbouwwerkzaamheden zijn dan afgeloopen en het graan nog in zijn groei, loopt geen gevaar in geval van opstanddoor de troepen in beslag genomen te worden. Dit jaar is het waarschijnlijk dat die bloeitijd der onlusten zonder raoeielijkheden voorbij gaat. Het land is rustigde belastingen worden betaald en de kleine strooptochten die nu eenmaal onvermij delijk blijkenzijn zonder beieekeuis. In de geschiedenis van Tunis zal men te vergeefs een lente zoeken zoo kalm al ditmaal. tingen en van vierjarige zittingperiodes, ofschoon het verleden jaar met overgrooto meerderheid werd verworpen. De rijkskanselier schijnt bij anderen dezelfde veranderlijkheid van opvatting en beginselen te verwachteu als waarvan hij zeil' zoo overvloedige blijken pleegt te geven. Trouwens van de verwerping van het tabaks monopolie kan de rijkskanselier ook zeker wezen en toch dient hij het in. De kamer van koophandel te Hamburg heeft bij den senaat een verzoek ingediend om bij den bondsraad het tabaks monopolie tegen te werken. Te Berlijn heeft men op de Paaschdagen niet zulk mooi weder gehad als hier. Terwijl de daken en boomen er mot sneeuw bedekt lagen, is er met stormachtig weer gedurig sneeuw gevallen. Kortom het was erzooals men 't noemteen „witte" Paschen. In den nacht tusschen de beide dagen was het snerpend koud. De stierengevechten hebben dit seizoen een verschrikkelijk begin gehad. Bij het eerste gevecht op 9 dezer te Madrid werd de matador Carancha zwaar gewond en den volgenden dag werd de jeugdige torero Angel Pastor, de lieveling van het publiek (een stierendooder staat in Spanje op een hoog voetstuk, en de dames voorai hebben sentimenteele gevoelens voor hem) zoo gehavend dat hij er het leven niet zal afbrengen. Een stier wierp hetp op den grond keerde zich toen een oogenblik van hem af, maar kwam terug en drukte hem de horens in de rechterzijde, zoodat het vree3elijk was de wond te zien. De man werd iu stervenden toestand naar het ziekenhuis ge bracht. Wie nu meeuen mocht dat het publiek er genoeg van hadvergist zich. Het gevecht werd onder de gebruikelijke loszinnige, verstom- pendc opgewondenheid en bewijzen van belang stelling voortgezet. Zaterdag namiddag is op de Elbe de ketel der Oostenrijksclie stoombuot „Austria" gespron gen. Het schip is door midden gespleten. Een aantal stukken machinerie zijn eenige honderden schreden ver weggeslingerd en eenige zelfs in nabijgelegen huizen terecht gekomen.- Een stuk ijzer van tien voet lang is hoog opgevlogen en nedergekomen op eene straat waar liet drie voet diep in den grond is geboord. Vier men- schen hebben bij de ramp het leven verloren. De tweede stuurman is van het schip overge slagen naar een tuinzijn lijk was vreeselijk verminkt. Den tweeden bootsman heeft men in het water zien nederploften en was reeds dood toen hij er uit werd gehaaldN De kapitein en een stoker zijn insgelijks in de rivier omgeko men. Een andere stoker, benevens de machinist en een bootsman zijn met. den schrik vrijge komen. De omliggende bootjes hebben ó-een letsel gehad. Zooals men zich herinnert, werden verle den jaar te Bochum herhaaldelijk moorden op vrouwen gepleegd en werd de dader daarvan zekere Schift', eindelijk gevat en ter dood ge bracht.^ Met zijn terechtstelling schijnt echter nog niet voor goed aan de afschuwelijke mis drijven een eind gemaakt te zijn. Uit Dortmund althans wordt nu weder een. dergelijke moord bericht, gepleegd op een 16-jarig meisje, dat men met een strop om den halsergerlijk mishandeld, en verworgd op den weg heeft ge vonden. De dader is nog onbekend^ Nog altijd gaan de Duitsche tolbeambten voort met hun willekeurige toepassing van het tarief. Uit Schmalkalden deelt men weer een staaltje daarvan mede. Een heer aldaar had uit Stiermarken vier kapoenen ontboden. Twee daar van kwamen gewoon geplukt en kostten 60 pf. aan rechtenmaar de beide anderen, die hij tot geseheniC bestemd had waren in Stiermarksche kleederdracht opgesierd en werden als „aan^e- kleeüe poppen" met 7 mark. 75 pf. invoerrech ten belast. men was omgekomenen wist zoozeer het me delijden op te wekken dat zij zeer ruime gel delijke ondersteuning verwierf. De brieven met gelddie zij echter van tijd tot tijd aan Gertler zondbrachten de zaak aan het licht. Ook eer jongmensch, Wetchera genaamd, die den dag na den brand Weenen verlaten had en als dood was opgegeven door zijn ouders die, toen ondersteuning onvingen is gevangen genomen. WAALWIJK. Morgen geen repetitie van de liedertafel maar van de harmonie 1'Espcrar.ee op de liarmoniezaal. Programma Ad libitum. Prins Krapotkin een van de leiders der Rus sische nihilisten hield dezer dagen te Londen eene openbare redevoering, waarin hij verklaarde, datwanneer slechts aan Rusland eene vertegen woordiging werd geschouken zijne partij gaarne alle geweldadigheden zou laten varen. Aangezien de keizer er eerst aan denken wil wanneer ze geheel zullen hebben opgehouden en elke nieuwe aanslag dus dien termijn verlengt deden de nihilisten zeker beter zich er reeds voorshands van te onthouden. Mathew Kinsella van wien men overtuigd is dat hij den Ierschen pachter en vrederechter Andrews heeft vermoord is tot twincig jaren tuchthuissraf veroordeeld. Men gelooft niet dat Kinsella lid was van een geheim genootschap.-' Koning Theebau van Birmah, deze bloed dorstige jonge tijgerheeft wederom drie perso nen doen ter dood brengenonder meer zijn schoonvader en den bevelhebber zijner lijfwacht. Onder die omstandigheden ware het mogelijk gewenscht het gezantschap, dat hij naar Calcutta heeft gezonden maar niet te ontvangen. Aan den Duitschen rijksdag zalnaar de Kölnische Zeitung verneemtiu de eerstvolgende zitting opnieuw een wetsontwerp worden voor gelegd tot invoering van tweejaarlijksche begroo- Over 't algemeen is men in zijn schik met den stand van zaken in Bosnië en Herzegowina. Het voornaamste hoofd der opstandelingen Hamsir Beg is gevangen genomen en op één na bevin den allen zich nu in de macht der Oostenrijk- sche troepen, de bevolking legt thans geneigd heid aan den dag om zich te onderwerpen. Met lof spreken de bladen over de houding die prins Nicolas van Montenegro in deze zaak heeft aangenomen. De prins is iu persoon naar de grenzen gegaan om het toezicht te houden over de ontwapening der opstandelingen die Montenegro doortrokken. Het officieel orgaan van Cettigne wijst er met voldoening op"dat onder de gevangen genomen opstandelingen geen enkel onderdaan van Montenegro te vindpn ia. In de Crivorcie (Bocche di Cattaro) heeft op nieu\v een gevecht plaats gehad tusschen de opstandelingen 500 man sterken de Oosten- rijksche troepen. Laatstgenoemden bleven over winnaars maar -leden betrekkelijk zware ver liezen daarbij de vervolginguit de huizen op hen geschoten werd. Die huizen werden in de asch gelegd. Onder de gevangenen bevonden zich verschei dene goed gewapende vrouwen. De zwakkere sekse in die streken trouwens pleegt zich door een zeer gedecideerd karakter te onderscheiden. Naar beweerd wordt, willen de opstandelin gen zich onderwerpen op voorwaarde: lo. van algemeene amnestie; 2o. teruggave der in beslag genomen wapenen en wederopbouw der vernielde huizen 3o.^vrijsteIling van den landweerdienst. De vorst van Montenegro heeft geweigerd die eischen bij het Oostenrijksclie Gouvernement te ondersteunen. Men is te Weenen tot de ontdekking ge komen dat bij den braad van het Ringtheater misbruik is gemaakt van de algemeene welda digheid, door personen, die betrekkingen als in de vlammen omgekomen opgaven, alleen om ondersteuning te verkrijgen. Verscheidene mannen en vrouwen zijn thans deswege in hechtenis genomen. Het is gebleken, dat drie van de als dood aangegeven slachtof fers zeer wel waren en vrij royaal leefden en men acht het zeer waarschijnlijkdat er noo- veel meer bedriegerijen zijn gepleegd. Een der dood gewaande slachtoffers, een gan- zenkoopman, Gertier genaamd, verkeerde, buiten zijn schuldmet vrouw en kinderen in zeer benarde omstandigheden en liet zich door den nood gedrongen tot het bedrog verleiden. Hij ging naar een afgelegen dorp in Hongarijezijn vrouw verhaalde jammerend dat hij in de vlam- Tilburg, 15 April 1882. De winstdie de gemeentelijke gasfabriek over 1881 heeft opgeleverd, bedraagt f33,000. Men verwacht nu eerlang eene vermindering van den prijs van 't gas die thans 9 ct. bedraagt. X.. t Waalwijk, 15 April 1882. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad hadden van de 279 stemgerechtigden 232 hunne stemmen uitgebracht. Een briefje was blanco ingeleverd eD een werd van onwaarde verklaard zoodat het aantal gel dige stemmen 230 bedroeg. De volstrekte meer derheid was dus 116. Th. Hoffmans bekwam 113 stemmen, G. van Loon 37 Dr. de Haan 36 en Jud. Timmer mans- van Tuerenhout 32 F. A. Baijens 8 JSpoor 2 en C. RekkersL. Mombers en C. Holtgrefe elk 1 stem. Daar niemand de volstrekte meerderheid op zich heeft vereenigd moet er eene herstemming plaats hebben tusschen Th. Hoffmans en G. van Loon. Bij het stembureau is door een der aanwezige kiezers tegen de geldigheid der verkiezing ge protesteerd en deze heeft zich tot gedep. staten gewendmet verzoek dezelve te vernietigen op de volgende gronden dat op den oproepingsbrief vermeld was dat de verkiezing zou plaats hebben den 12 April. 1882 van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur dat op den dag der verkiezing des v/m 11 uur nog wel briefjes rondgezonden zijn, onderteekend door den voorzitter van het sternbureau, waarbij kennis werd gegeven dat de verkiezing om 4 in plaats van om 5 uur zou gesloten worden dat echter verschillende personen, afgaande op den oproepingsbriefvoor hunne zaken afwezig waren en eerst na 4 uur terugkeerden in de overtuiging dat zij tot 5 uur tijd hadden om hun stembiljet in te leveren dat zij echter bij hun komst op het raadhuis de bus gesloten vonden dat velen in dit geval kunnen verkeerd heb ben dat gezegde informaliteit dus invloed op den uitslag der verkiezing heeft kunnen hebben, gelijk uit een vergelijking der cijfers blijken kan. Wanneer men het getal der op de ver schillende personen uitgebrachte stemmen ver meerdert met de 2 ongeldige briefjes, komt men tot liet resultaat dat er 233 briefjes in de bus geweest zijndus één meer dan de lijst der kiezers vermeldt en dan er bij de telling in dezelve bevonden werden. Die eene stem kan in de gegeven omstandig heden invloed hebben gehad op den uitslag der verkiezing. Voor de bewonderaars van het oude is het hier in vele opzichten nog het land van beloftewant slechts zeer langzaam dringen de vruchten der moderne beschaving tot deze oorden door. Osse- en hondekarren zijn hier nog zeer gezochte vervoermiddelen, en de gele kasten van Van Gend en Loos herinneren aan den tijd toen spoor- en tramwegen nog niet bestonden. Zon derling waarlijk dat het zoo is want juist het drukke vervoer met die paarden verslindende diligences moest zou men zeggen reeds lang de overtuiging hebben gevestigd hoe bij zonder geschikt deze streek voor tramwegen is. Voorzeker zal de spoorweglijn Zwaluwe's Bosch voor een gedeelte in de behoeften voorzien, maar volstrekt niet geheel wat juist het kleine ver keer en de zeer levendige kleinhandel zouden veel meer van een tramweg profiteeren dan van een spoorweg. Eer het echter zoover gekomen is dat we ons mogen verheugen in al de zege ningen die elders worden genoten zal nog wel heel wat tijd moeten verloopen want wie tot de uitverkoorenen bekoorea wij nietgetuide nu weder hoe 't met den postpakketdienst gaat, die_ nog niet wordt ingevoerd, hoewel er mis schien weinig streken zijn waar de behoefte er aan sterker is. Doch vooralsnog zijn we de slachtoffers van allerlei boden vrachtlieden be stellers enz. Van Gend en Loos komt ons wel ter hulpmaar hij heeft nog tusschen-personen noodig voor de bezorging, die het stelsel van afzetten ook al hebben geleerd, 't Ware daar om te wenschen dat de hooge regeering eens een genadigen blik wierp op haar Langstraatsche onderdanen. Onder de ingezetenen van den Bosch circuleert thans een adres aan gedeputeerde staten, strekkende, dat geene goedkeuring worde verleend aan het besluit van den raad der ge meente tot het aangaan eener nieuwe overeen komst met de directie der bestaande gasfabriek. Adressanten geven de vnorkeur aan eigen exploitatie en betoogen dat deze niet alleen voor hen jj doch ook voor de gemeente aanzienlijke voordeden zal afwerpen. Door den heer A. L. Festen, burgemees ter der gemeente llceswijkis vergunning ge vraagd om de tramlijn TilburgOssLithoijen uit te breiden met een zijtak van Heesch over den rijksweg naar Grave van daar over den provincialen weg naar Cuijk tot Boxmeer. Men zal zich herinnerendat het den Amerikaan Muybridge gelukt is om rennende paarden te photograteeren en tevens, dat hij te Parijs vooral in de kunstenaarswereld grooten opgang maakte. Wat die geleerde Amerikaan heeft gedaan voor paardenwordt nog over troffen door den Franschraan Mareydie vlie gende insecten en vogels reproduceert. Hij plaatst 'een zoogenaamden photografischen revolver in een werktuigdat nagenoeg den vorm heeft van een geweerminkt daarmede op het vliegende dier dat hij wil photograteeren, alsof hij het v il doodschieten en krijgt zoo eene reeks afbeel dingen van opvolgende phasen der vlucht. Bij het in werking stellen van den revolver wordt elk gevoelige plaat niet langer dan een zeven- honderste deel van een seconde aan het licht blootgesteld. Door eene wijziging van den toe stel heeft hij dien duur al verminderd op een vijftienhonderste. Het photografeereu op die wijze gaat zoo snel dat hij van een elowndie qen salto mortale maakt, in een enkele buite ling zeven verschillende „poses" kan nemen. Eenigen tijd geleden bevatte het Dagblad een hatelijk artikel over de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappijdit artikel is naar verdienste door de vergadering van aandeel houders en door den directeur weerlegd. In vergelijking met andere lijnen heelt op dezen tram weinig ongelukken plaats. Uit Leiden wordt nu weder gewag gemaakt vau een twee tal ongevallen. De Rijnlandsche stoomtram is op weg naar Katwijk bij de Poelbrug, aan het tolhek van den Rijuburgschen straatweg, uit het spoor ge raakt. De locomotief en twee wagens werden omvergeworpen. "Vermoedelijk ligt de oorzaak aan den slechten toestand van dat gedeelte van den wegwaaraan nog den vorigen nacht ge werkt was. De machinist geraakte bij den val onder de locomotief en werd met moeite daaruit gehaald. Uitwendig was hij slechts weinig ge kwetst, doch men vreesde voor inwendige kneu zingen weshalve hij aanstonds naar het ziekeu- huis werd overgebracht. Naar de L. Ct. verneemt, verloor hij niet alleen zijue schoenen maar ook zijn horloge. De passagiers kwamen met den schrik vrijhoewel de wagens veel schade hebben geleden. Het andere ongeval had plaats op den stoom tram Leider»-Haarlem. Ter hoogte van Sasseu- heim had zekere N. van H., een timmerman wonende aan den Zoeterwoudschen weg bij Leiden, de onvoorzichtigheid om gedurende het rijden van den wagen af te springen. Hij geraakte met zijne beenen onder de wielen en werd ern stig gewond, tengevolge waarvan hij des avonds in het Akademisch ziekenhuis te Leiden overleed. Op den Gooischen stoomtram is mede deze week een man, die op het balcon van een tram wagen stond tengevolge van een schoker afgevallen en verongelukt. Een koe, die Dinsdag per Heusdensche boot te Gorinchem werd aangebracht, was in een geheel veikeerd humeur; bij het aanleggen der boot sprong zij met woeste vaart in de rivier en het gelukte slechts met veel moeite haar aan wal te krijgen. Toen zij evenwel voet aan wal zettemoest ieder vluchten wat hij kondaar eerst een jongetje het moest ontgelden, dat zij op den grond wierp en vervolgens een veekoop man die geheel werd omgeworpen en een gat in het achterhoofd bekwam. Hierop ijlde het woeste dier weer naar de rivier en sprong er in waarna het een uur later met veel moeite met touwen aan den wal werk getrokken doch nu machteloos waszoodal het dadelijk is verkocht en naar N.-Brabant vervoerd. Naar men verneemt, zou het plan bestaan om het Zuidernet der Staatsspoorwegen te com- pleteeren door aankoop van een paar particuliere lijnen en door het maken van directe verbin dingen tusschen TilburgEindhoven, 's Herto- genbosshUden, BoxtelHelmond en Breda Baarle-Nassau. Naar men verneemt zal een nader onder zoek plaats hebben in zake de leverantie van grauwe erwten ten behoeve van het leger, welke onlangs door den Minister van Oorlog, op grond van verregaande slechte qualiteitgestaakt is. Gaarne wijzen wij met een enkel woord op den onlangs verschenen tienden jaargang van het Katholiek Stuivers Magazijn, dat zich vooral aanbeveelt om zijne gezonden keus van stukken, die daarenboven den lezer vele aangename en prettige uurtjes beloven. De prijs is bovendien zoo gering dat iedereen het zich kan aanschaffen en aldus eigenaar worden van een boek, dat men na het gelezen te hebben met zorg zal be waren om het later zijne kinderen in handen te geven. Een tijdschrift, waarvan zulke getuigenis kan gegeven worden verdient zeker ieders waar deering en gaarne zouden wij wenschen dat het in veler handen kwam om daar het goede te verspreiden wat het beoogt. W' Uitspraken in strafzaken van den 13 April 1882. 1. C. G. Pz. te Loonopzand. Ontslagen van rechtvervolging. 2 A J. M. V. te Waalwijk (jachtdelict) ver oordeeld tot f 15 boete of drie dagen gevange nisstraf met verbeurdverklaring van het schiet geweermet bevel tot uitlevering van hetzelve afbetaling der geschatte waarde af 10 of2 dagen gevangenisstraf.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2