Nummer 36. Donderdag 4 Mei 1882. 5e Jaargang. i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Si ui, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, iranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door liet advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Ook De Lesseps heeft zijn stem doen hooren over den tuünel onder het kanaal en de vrees voor daaraan verbonden gevaren. Hij wees er op hoe zich in Engeland ook tegen het Suez-kanaal stemmen verheven hadden die gevaar zagen in dezen nieuwen wegwelke zoo voordeelig voor Engeland is gebleken. ,/Het is verbazend", schrijft hij aan de onder nemers wte ziendat men een inval uit Frankrijk vreest door die lange buis. De tunnel die deze vrees opwektzal strekken om alle verkeerde voorstellingen die de beide naburen nog omtremt elkander hebben te vernietigen de vreedzame welwillende gevoelens van Frankrijk aan geene zijde van het Kanaal meer doen waar- deeren en de ongegronde vrees, die nu zoovelen angstig maaktgeheel verjagen. De wakkere grijsaard zal eerlang naar Dover gaan om daar de werken te gaan bezichtigen. Uit Tunis kwam bericht van een neerlaag der Fransche troepen. Op zich zelf genomen ia dit feit niet zoo ernstig; de Fransche wapenen hebben in Afrika voldoende malen gezegevierd om een enkele neerlaag zonder schande te dragen. Maar wel ernstig is dat onverwachtondanks de gerustheid waarin men zich waande, een vijandelijke troepenmacht kon opdagen, die 8000 man sterk was. Boe Amema heeft in zijn beste dager, geen zoo sterk leger onder zijne bevelen gehad en 't blijkt thans, dat onder de vijandige stammen nog heel wat op touw gezet kan worden, waarvan de Franschen zelfs geen voorgevoel hebben. Sinds lang is er in verscheidene departe menten geklaagd over het toenemen der verwoes tingen van de wolven. Op hunne vernieling is wel is waar eene premie gesteldwaaraan het ligtof de premie niet hoog genoeg is dan of de regeling dezer zaak verbetering vereisclit, de wolven drijven den spot met de bepalingen van overheidswege. Naar men thans verneemt, heeft LXXXXVI. Met den avondtrein. /Lieve Mrs. Routh. Deze komt van Jim Swain, die u niet gaarne eenig leed zou doenmaar het toch heeft moeten zeggen, omdat Mr. Dallas gearresteerd is voor hetgeen hij niet gedaan heeft. Ik had gewenscht heden met u te spreken, maar gij waart uitgegaan en ik kon dus niet en zoo kwam ik hier en vernam dat Mr. Dallas gevat was. Gij hebt er geen deel aan gehad beste Mrs. Routh daarvan ben ik vast overtuigd en daarom heb ik Mr. Tatlowdie mij nu bewaaktalles verteld. Maar gij weet toch dat Mr. Dallas het niet gedaan heeft, maar dat Mr. Routh de schuldige is. In den nacht toen het gebeurd is, ben ik hen gevolgd en ik zag. hoe Mr. Routh en Mr. Deane naar de rivier gingen en ik kwam achter hen aan en de eene ging weder levend heen en de andere was niet te vinden. Alleen zijn bloed vond ik op de steenen en ook dat gouden dingdat hij aan zijn horlogieket'ing droeg en dat Mr. Tatlow nu heeften Mr. Routh heeft er zoo een in het laadje van zijn schrijflessenaar op de studeer kamer. Ik heb niets verzwegenbeste Mrs. Routhen Mr. Routh zal om zes uur aan het station gevat worden, waar hij mij besteld heeft en ik ook gaan zal. Ik weet ook nog iets van zekere damedezelfde, wier portret in dat gou den ding ziten ik zou u dat medegedeeld hebbenzoo ik u te huis gevonden had. Ik hoop dat ik u niet bedroeven zalanders zou ik het misschien niet gedaan hebbenen ik wenschte dat ik niet zoo lang gezwegen had. Nadat Jim dezen brief onderteekend had, de minister van landbouw een wetsontwerp in gereedheid gebracht tot aanmoediging van de jacht op die dieren en op andere wilde beesten. Verscheidene honderden bedevaartgangers zijn te Marseille aan boord gegaan van de Gua deloupe en de Picardie om de reis naar Jeru zalem te aanvaarden. 's Ochtends vóór huu vertrek hebben zij zich naar de Notre Dame de la Garde begevenwaar de bisschop de mis gelezen heeft en vervolgens eene toespraak tot de pelgrims heeft gehouden waai in hij hen op de groote beteekenis hunner onderneming wees en hun volledige gehoorzaamheid aan hunne leiders aanbeval. Na de mis deelde hij aan elk hunner het kruis uit. Onder de bedevaartgan gers bevindt zich de oud-senator Gabriel de Belcastel. Te Sedan is een machinist bij den spoor trein Grisel, benoemd tot ridder van het Legioen van eer. De spoorwegbeambten 1 willen nu te zijner eere een feestmaal te dier plaatse aanrich ten dat den lOden dezer zal plaats hebben. Het comité heeft Gambetta uitgenoodigd het te komen bijwonen, en deze heeft verklaard gebruik te zullen maken van de uitnoodiging voor het democratische feest, dat, gelijk hij schreef, gegeven wordt ter eere van Grisel, dat wil zeggen ter eere van den arbeid en van de toe wijding aan den plicht. Het voorzitterschap bij het feestmaal is Victor Hugo aangeboden, en deze heeft het aangenomen. Een aantal afgevaardigden en senatoren hebben beloofd er bij tegenwoordig te zullen zijn. Het aantal kippen in Frankrijk wordt geschat op 40 millioen die daar elke kip ge- middel 3 fr. waard is een kapitaal vertegen woordigen van 120 millioen. Als men nu aan neemtdat elke kip jaarlijks slechts 100 eieren legtdan krijgt men het ei tegen 8 centimes gerekend een opbrengst van 320 millioen. Zaak- kundigen beweren dat de opbrengst wel twee- of driemaal zoo groot zou zijn als thans, indien men in Frankrijk de kippenkvveekerij beter verstond. werd deze verzegeld en geadresseerdwaarna Mr. Lowther zich met de bezorging belastte. Lang voor dat de reizigers zich aan het station voor den trein naar Folkstone verza melden verscheen er eene eenvoudig gekleede gesluierde dame. „Ik wenschte van eene vrien din afscheid te nemendie met dezen trein vertrekthad zij geantwoordtoen een der bedienden haar den toegang wilde weigeren, en alzoo sloeg men verder geen acht op haar. Langzaam met gevonwen handen liep zij op het plankier heen en wederbleef zoo dicht moge lijk bij den muur van het gebouw en scheen op de groepen der passagiers die zich lang zamerhand vormden niet het minste acht te slaan. Eens of tweemaal slechts sloeg zij haren sluier op en haalde toen diep adem, liet daarop haren blik gaan over de menigte die in het gebouw zelf was en sloeg daarna haar voile weder neder. Eens toen zij dit deed bemerkte eene vrouw met een kind op den arm haar bleek gelaat. z/Die vrouw zou iemand door haar gezicht verschrikken zeide zij tot den knecht die bij haar was. Maar het leven was even sterk in Harriet als de hoop inderdaad eene verschrikkelijke hoop, die misschien door elk ander hopeloosheid zou genoemd worden. Nog een oogenblik slechts en hij was gered gered ten minste voor de eerste uren welke van zulk een groot gewicht worden moesten. In den brief, die hem te Amiens wachttehad zij hem alles gezegdwat zij gedaan hadhad hem aangetoond hoe dwaas en nutteloos al zijne plannen waren die brief moest hem overtuigen. Nog slechts een oogen blik van martelingnog slechts een poos van spanningdan zou zij rust gevonden hebben. Misschien zou zij dezen nacht een weinig kunnen Wederom zijn zes //verdachten" in IerHnd uit de gevangenis ontslagen. Maandag werd kabinetsraad gehouden en daarin zou waarschijn lijk de beslissing vallen over het lot der overige, en met name van Parnell. Dinsdagheeft Gladstone beloofd dat hij ten opzichte der „verdachten*' in het lagerhuis eene verklaring zou afleggen. Er bestaat reden om te geloovendat die verklaring er eene zal wezen die afwijkt van het dwang-stelsel't welk de premie die er in den grond van zijn hart een afkeer van heeft, meer en meer geneigd schijnt op te geven. Ook de vervanging van den onderkoning Cowper wordt in dien geest uitgelegd. Lord Spencerde nieuwe onderkoning blijft president van den privy councilals hoedanig liijtijdens zijne afwezigheid in Ierland door den lord-kanselier, den heer Garlingford, wordt vervangen. Het is de derde maal, dat Spenccer onderkoning wordt en hij was altijd zeer gezien. Men verzekert dat zijne attributen eenigszins zullen worden gewijzigd. Nauwelijks is Maclean de bedrijver van den jongsten aanslag op het leven der koningin van Engeland door de jury verklaard „met krankzinnigheid te zijn begaafd", of een ander liefhebber doet zich op waardoor al wederom wordt bevestigd dat deze dingen iets aansteke lijks hebben. Een jongmensch Young genaamd, is Zaterdag in verzekerde bewaring genomen omdat men hem verdenkt een brief aan de koningin te hebben geschreven waarin zij met den dood werd bedreigd. Hij is naar Londen overgebracht en deze week zal zijn zaak worden behandeld. In den brief noemt hij zich een katholiek priester uit Ierland en verlangt hij 2000 pond sterling om 50 werklieden in zijne gemeente in staat te stellen naar Amerika te verhuizen. Ontving hij dit nietschrijft hijdan zal hij de koningin vermoorden. Het is inmiddels reeds gebleken dat Yroung geen priester is maar beambte aan een spoor wegstation bij Dorca^fer. In laatstgenoemde plaats werd hij gevat. slapenterwijl hij de haven der redding na derde. In deze gedachten verzonken liep zij op en nedersomtijds vertoonden de gebeurtenissen van de twee laatste dagen zich als nevelbeelden vnor hare ziel de vrouw, die zich zoo geheel had kunnen behecrschen het laatste oogen- bliKwaarin zij het gelaat haars echtgenoots voor het laatst gezien had de slagdien hij haar in het aangezicht gegeven had doch geen toorn ontstak in hare ziel bij de herinne ring daaraan. Wat beteekende dat alles in deze beslissende uren Vreemd was het haardat zij niets van George vernomen haden deze omstandigheid deed haar wantrouwen stijgen. Was hij niet bezig onderzoek te doen, en waarop moest dat alles uitloopen Misschien was zij hem voorgeweest zij hoopte het. Zoo den- denk en peinzend liep zij op en neder f terwijl de menigte meer en meer wies en het geraas toenam. Eindelijktoen zij aan het einde van het plankier gekomen wilde omkeeren, zag zij Stewart Routh met den meesten spoed uit een rijtuig stappen. Hij had de kleine tasch in de handwelke zij hem dienzelfden morgen ge zonden en opzettelijk met alles wat hij voor de reis behoefdevoorzien had. De inhoud echter had Routh geenzins verwonderd. Nu stond hij met de tasch in de eene en den brief in de andere hand op het plankier gekomen zag hij rondals zocht hij iemand. Zij hield zich zoo veel mogelijk uit zijn gezicht. Daar verscheen op eensjuist toen Routh gereed stond in den wagen te stappen, Jim Swain en naderde hem. Zij hadden nog slechts weinige woorden ge wisseld, toen Harriet twee mannen zag naderen van welken de een eeu grijze jas aan had. Harriets oog was zoo strak op deze groep ge vestigd dat haar hoofd er van bonsde. Stewart Routh verscheurde den brief met ongeloofelijke snelheid in kleine, kleine stukjes en wierp ze Te Strokestown in het graafschap Rocom- mon heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen een twintigtal boerendie gewerkt hadden in eene hoeve waaruit de huurder ver dreven wasen eenige landbouwers der om streken. De eersten die met knotseD gewapend waren hebben hunne aanvallers zoo wreed mis handeld dat verscbcidenen gevaar loopen hunne wonden niet te overleven. Vijftien landbouwers zijn aangehouden. Eerst den 5den Mei a. s. houdt de Duitsche rijksdag weder zitting. De leden willen in dien tusschentijd de memorie van toelichting tot het monopolie-ontwerp bestudeeren, en verder is het doel van dit uitstel, aan den Pruisischen land dag gelegenheid te geven zijne werkzaamheden eerst ten einde te brengenzoodat het ongerief wordt weggenomen van liet gelijktijdig verga deren der beide lichamen. Zoo goed als zeker is het overigens dat de rijksdag het ontwerp anders dan de Fonsehritls-partij gewenscht had, aan eene commissie zal verzenden om niet den schijn aan te nemen ook al is de verwerping der monopolie-voordracht twijfelloos als werd deze belangrijke zaak niet grondig behandeld en onderzocht. Een uitvoerig commissoriaal rapport daarenboven acht men het beste middel om de redenen waarom men het tabaks-monopolie afkeurtter kennis van het publiek te brengen. In het ontwerp wordt thans de netto winst van het monopolie berekend op lQSl/2 millioan mark of 2 minder dan vroeger en de schade loosstelling van de gezamenlijke fabrikanten enz. gesteld op 257 millioen of ruim 221/2 meer dan in het oorspronkelijk ontwerp. De rijksdag-commissie, die het ontwerp tot wijziging der nijverheidswet moest onder zoeken heeft daarin o. a. nog de volgende be palingen opgenomen aan onvertrouwbare per sonen en van slechten naam kan het geveü van onderwijsook in het dausen de gymnastiek en het zwemmen worden verboden en het zelfde geldt van uitdragersbesteeusters en de mannelijke variëteit daarvan benevens van hen, die zich vagelijk „zaakwaarnemers" noemen. op den grondtoen keerde hij zich omde beide onbekende namen hem in hun midden en vertrokken met hem. Jim volgde wat ziet die knaap er vreemd uitdacht Harriet en weldra waren zij uit haar oog verdwenen. Harriet stond als aan den grond genageld. Eer3t toen al de passagiers hunne plaatsen had den bezet en de trein zich al zuchtend en bronzend en fluitend in beweging gezet cn het station verlaten had vond zij de kracht terug om zich te bewegen. Een kreet van vertwij feling ontsnapte aan hare kleurlooze lippen en eene koude rilling deed al hare leden schudden, toen zij zacht in zich zelve zeide „Hij heeft zich door zijne bezigheden laten ophouden er. is verloren reddeloos verloren!" Trouw tot in den dood, Ontzetting en schrik hadden zich op het gelaat van Harriet verspreid en haar hart zoodanig aangegrepen dat het haar wasals had het opgehouden te kloppen en hare leden waren verlamd en weigerden te gehoorzamen aan haren wil. Zoo stond zij daarbeweegloosalleen buiten het stationnog lang nadat de trein vertrokken was. Een besteller sprak haar aan, maar zij was niet in staat hem te antwoorden. „Die dame is ziekzeide de man tot een zijner kameraden. „Wij zouden goed doen haar naar de wacht kamer te brengen en een rijtuig te ontbieden. Wilt gij binnenkomen mevrouw Met eene bovennatuurlijk inspanning ontwaakte Harriet uit hare verdooving. „Neen ik dank uhernam zij„ik moet naar huis." Dit zeggende spoedde zij zich voort. Twee anderehoogere ambtenaren stonden aan de deur, welke zij door moest, te praten. Zij hoorde dat er een zeide „Als dat zoo isdan hebben zij het zeer fijn aangelegd en uitgevoerd. Ik ken Tatlow." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1