Huidenberichten. Zwitserland. Italië. BINNENLAND. Oostenrijk. Rusland. y Ingezonden stukken. Handelsberichten Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Tilburg, 3 Mei 1882. Uitslag der verkiezing van één lid van de tweede kamer der sta- ten-generaal. Uitgebracht 1747 stemmen. Van onwaarde Volstr. meerderheid Hiervan bekwamen de Heeren: F. H. H. Borret 1383 stemmen J. F. De Booij 230 C. G. v. d. Heijden 107 Gekozen F. H. H. BORRET. 121. 232 122. 123. 124. 125. 126. 127. 128. 79 332 178 698 507 245 424 57s 6 151. 152. 153. 154. 154. 156. 157. 237 151 774 358 616 305 705 37s Op de feesten ter gelegenheid van de inwij ding van den St. Gothardtunnel zijn de laden der Italiaansche en Zwitsersche kamer genoodigd. In Milaan en Lucern zullen de feesten gegeven worden terwijl den gasten in den tunnel een luncheon zal worden aangeboden. Ook in Zwitserland begint men meer liefhebberij in het landverhuizen te vinden. In 187S bedroeg het aantal landverhuizers 1.63% van de geheele bevolking, in 1880 was dit cijfer al tot 2.75% en in j.881 tot 4.15%. De meeste landverhuizers nemen de wijk naar de Yereenigde Staten. en Omtrent de oplichting van den heer Bartolo diens verblijf onder de rooversvernemen wij uit Palermo nader het volgende De roo vers waren eerst in nieuwe militaire uniformen gekleedden volgenden dag in boerengewaad en op den dag der vrijlating in nette lakensche pakken met gouden horloges en dito kettingen. Zij behandelden den heer B. met groote be leefdheid wilden zijne brieven niet lezen en boden hem goed eten aan doch dit weigerde de gevangene en stelde zich tevreden met rog gebrood en kaas. Het holwaarin hij opge sloten waswerd door twee roovers bewaakt en ontving licht van boven zoodat men maar gedurende een paar uren daags kon lezen. De heer B. las er de Revue des deux Mondes, die hij bij zich had en 's avonds vertelden de roovers hem hunne grappen en tochtenhet eenige onderwerp waarover zij wisten te praten. Overdag mocht de heer B. niet rookcn daar de rook hen zou verraden 's avonds wel. Toen het losgeld betaald wasvroeg de heer B. zijn horloge met ketting terugdaar dit voor hem een souvenir van groote waarde was. Onraid- öelijk werd het hem teruggegevendaarop plaatste men hem op een muilezelblinddoekte hem eri bracht hem langs omwegen naar den grooten weg daar gekomen namen zij den blind doek weg, gaven hem den muilezel ten geschenke en namen r.a beleefde groeten afscheid. Thans wordt de geheele omtrek van Termini-Imerese doorzochtdoch het terrein is er zeer oneffen en vol spelonken. boeren tot elkander heeft hooren zeggen „Wie is nu aan de beurt Dat zullen wij aan het hoofd der politie moeten vragen". Ook de te Balta gelegerde militairen deden niets om de ongeregeldheden te stuiten. De commandant door particulieren gesommeerd om te helpen tegen de onruststokers antwoordde dat het ham niet aanging, maar de politie. De soldaten bleven niet alleen werkeloos toezien maar zelfs hielpen zij hier en daar de plunderaars. Den 31sten kwamen weer een aantal boeren voor de poortenmaar nu werden zij niet toegelaten daar de politie zeker mecudedat het al te erg werd waarna zij teleurgesteld afdropen. Dezer dagen is brand ontstaan in een der groote onderaardsche kanalen tot afooer van faecale en andere stoffen te Weenen en wel in de nabijheid van de monding daarvan. Niemand begreep waaraan die brand moest worden toe geschreven en zoo gaven velen zich van dien brand een zeer wetenschappelijke verklaring velen meenden namelijk dat gisting warmte en daarna hitte had doen ontstaan en de toevallige aanwezigheid van zelfstandigheden die spoedig in vlam konden gerakenhad daaraan den doorslag gegeven. De brandweer was spoedig opgerukt en weldra traden de manschappen het groote kanaal binnen. Zij bereikten kort daarna de plekwaar de brand was onstaan en nog voortdurendmaar langzamer dan vroeger zich verspreidde want de eigenlijke brandbare stoffen waren reeds in rook en vlammen opgegaan. Het zonderlinge van het geval lokte de man schappen der brandweer uit den aard der zaak tot het instellen van een nauwkeurig onderzoek uiten nu bleek het volgende. Men vond aldaar naast de nog smeulende of brandende voorwerpen een massa kleedingstukken van allerlei aard oud en nieuw en vooral niewe hoeden, jassen laarzen en schoenen in een woord een voldoenden voorraad om meer dan eer.e uitdra gerij op te zetten. Men vatte de zaak spoedig op van de ware zijdemen had een sluiphoek gevonden van een bende dieven die zich aldaar vermoedelijk reeds lang schuil hadden gehouden. Den brand was men weldra meesterde ge vonden voorwerpen werden meegepakt om den een of anderen dag als stukkeu tot opsporing der dieven te doen strekken, maar van de daders heeft men zelf nog geen spoor ontdekt. De Golos gaat voort berichten over de gru welen te Balta gepleegd wereldkundig te maken. Het is haa3t onbegrijpelijk dat het blad niet met schorsing is gestraft doch mag men den Petersburger correspondent der Kölnische gelooven dan zou de keizer zelf zeer vertoornd zijn over de houding der autoriteiten en dankbaar aan de Golos voor de inlichtingen die hij van zijne ministers niet had kunnen verkrijgen. De laatste mededeelingen van dit blad komen daarop neer, dat het schandaal eigenlijk oogluikend door de politie is toegelaten ja is aangemoedigd. Dagen te voren warer de adelsmaarschalk en de politie ingelicht over de plannon der antisemieten. Zij namen echter geen andere voorzorgsmaatregelen dan dat zij hun eigen goederen verzekerden, en weigerden zelfs het aanbod der joden om op eigen kosten een 30 a 40 politieambtenaren uit te rusten. Toen er reeds eenige dagen ongere geldheden hadden plaats gevondenmeende eindelijk de politie tusschenbeide te moeten komen en riep zij de boeren uit vijf omliggende dorpen te hulp. Daarmee was de wolf in de schaapskooi gelokt. Toen de boeren den ochtend van 30 Maart aankwamen, begon het plunderen eerst recht'. Sommige particluieren hebben toen al het mogelijke gedaan om de joden te bescher men maar de politie bleef werkeloos. Geen wonderdat de boeren elkander aanmoedigden, met dc opmerkingdat de politie er niet tegen had. Zelfs verhaalt een getuigedat hij de Waalwijk, 3 Mei 1S82. Een zeer droevige gebeurtenis is oorzaak, dat aan de reeks der feestelijkheden en plechtigheden in Engeland's hoofdstad een plotseling einde gemaakt is. Ze is het overlijden van de tweede dochter var. den vorst en de vorstin van Waldeck, oudere zuster van onze koningin Prinses Geor- gineHenriëtte Maria van Waldeck-Pyrmont, gemalin van den kroonp ins van Wurtemberg. Dit sterfgeval heeft algemeen diepen indruk en verslagenheid teweeggebracht. De ouders der overleden prinses zijn onmiddelijk naar Duit3ch- land teruggekeerd. Onze koning en koningin hebben door deze gebeurtenis afgezien van hnn voornemen om de godsdienstoefening in de Hollandsche kerk bij te wonen. De predikant Adama van Scheltema heeft aldaar de droevige mare medegedeeld en daarna in zijne preeknaar aanleiding van Psalm VIIIen in het gebed toepasselijke en treffende woorden gesproken. De lord-mayor, heeft in deze omstandigheden geen gevolg gegeven aan zijn voornemen om de vorstelijke personen met een luisterrijken stoet naar de kerk te vergezellen. Intusschen was het aantal opgekomen bij de godsdienstoefening aanzienlijk. In den loop van den dag hebben de prins en prinses van Wales en de kroonprinses van Dene marken bij HH. MM. bezoeken gebracht ter betuiging van hunne deelneming in het sterfgeval van hunne zuster en schoonzustei. Het voorgenomen feestmaal in Guildhal ging Zondag ook niet door. Wij vernamen nog, dat onder de lannggnooten die daartoe genoodigd waren, ook behoorden de hh. L. AlmaTadama en Leopold Lowenstam met hunne echtgenooten. Het feest van de kunst-academie daarentegen is Zaterdagavond nog schitterend gevierd. Onze koning de koningin bezocht in dien tijd de opera heett daar een echt vaderlandslievende rede gehouden in antwoord op den heildronk door den voorzitterSir Frederick Leigh ton, op Z. M. ingesteld. Niet alleen de feestelijkheden echter houden thans opook het verblijf van HH. MM. in Engeland neemt een plotseling einde. Maandag namen de koning en koningin de terugreis naar Vlissingen aan onmiddelijk na aankomst te Vlissingen begaven HH. MM. zich per extra- trein naar het Loo. Wij lezen in het R. N. Ook het gewijzigde handelstractaat met Frank rijk moet naar men verneemtongunstig in de afdeelingen der tweede kamer zijn ontvangen, 't Is dan ook bekend dat de wijzigingen slechts van betrekkelijk belang zijn en slechts strekken kunnen om de grieven var. een deel der tegen standers op te heffen, terwijl het een ongunstigen iudruk maakt dat de ministerdie bij de ver dediging van een vorig outwerp zoo stelling beweerde dat al het mogelijke verkregen was thans met eene zoo povere toelichting het nieuwe tractaat indient. Veel verbeterd zijn we er dus niet opwas het nieuw ingediende tractaat in de plaats van zijn voorganger geweestdan zouden de gun stiger bepalingen die er thaus in opgenomen zijn ons geenszins bewegen er in minder on gunstigen zin over te spreken dan wij over het oorspronkelijk tractaat hebben gedaan. Thans staat de zaak echter anders; we moeten nu wer kelijk aannemen dat van Frankrijk geen gun stiger voorwaarden te bedingen zijn door onze staatslieden. In dien toestand dient men zichofschoon met weerzin te schikken het spreekwoord zegt terechtmen zet geen vuistals men geen hand heeft en wie geen tanden heeft kan moeielijk zijn tanden laten zien. Verwerping van het nieuwe tractaat zou ons dus onraadzaam en roekeloos schijnenniet omdat we van eene tijdelijke invoering van het algemeene tarief voor ons zoo vreeselijke gevolgen duchten maar omdat voorhands niets beters te verkrijgen is tenzij en dan nog slechts misschien ten koste eener crisisdie hoogst ongewenscht is en op dit oogenblik zelfs zeer gevaarlijk zou kunnen wezen. Vrijdag jl. kwamen te Amsterdamper rijnspoor van Rotterdam 43 Russische Israëlie ten aan om den volgenden dag met het stoom schip Amsterdam van de Nederlandsche-Amerik. stoomvaartmaatschappij naar New-York te ver trekken. Daaronder waren 26 mannen12 vrouwen en meisjes en b zeer jonge kinderen. Van Hamburg waren zij in een klein stoom bootje vermoedelijk niet voor personenvervoer bestemd naar Rotterdam gezonden en kwamen daar aan na een moeilijken overtocht van drie dager»afgemat en hongerignauwlijks beschut voor koude en regen door de kleederen hun door liefdadige menschen hier en daar verstrekt. Da arme verdrevenen werden te Amsterdam zeer liefderijk ontvangen. Het passantenhuis op de Lauriergracht werd aangewezen om voor de vluchtelingen tot verblijf te dienen. Met het Nederl.-Israëlietisch Arm bestuur werd eene overeenkomst getroffen tot levering van gekookte spijzen en door deze maat regelen die helaasblijken niet overbodig te zijn geweestis een regeling in het leven ge roepen die beletten zaldatals in de eerste dagen in Hamburg geschiedde, mannen, vrouwen en kinderen langs de straten zwierven en zich voedden met hetgeen men langs de boomen neerwierp. Vrijdag omstreeks vijf uur aangekomen, werden die mannen vrouwen en kinderen naar het voor hen bestemd lokaal gevoerd om daar te over nachten. Hartverscheurend was hun aanblik als werktuigelijk liepen zij voortzich oogen- schijnlijk niet bekommerende om den regen, die bij stroomen neervielgeen woord wisselden zij met elkanderschuw met den eigenaardigen blikzooals men dien opmerkt bij gejaagde dieren keken zij rond en toen een der geleiders de vijf jonge kinderen onder weg bij zich in het rijtuig nam vroegen de moeders zelfs niet waarheen men hunne kinderen voerde. Later, bij den aanblik van de flinke, heldere bedden, waarop zij spoedig zouden kunnen rusten, bij de uitreiking van warm voedselwerden de gelaatstrekken minder strakde oogen minder dof, menige traan werd stillekens afgevaagd en op Russische wijze trachtten zij de handen te kussen van hunne verzorgers. Meer werd naar rust voedsel verlangdspoedig trachtten de armen op de legersteden hun leed te vergeten en zich te herstellen van de uitgestane ver moeienissen. Des anderen daagstegen negen uur des morgens werd de tocht aanvaard naar de Suez- steigersalwaar de boot gemeerd lagdie hen naar een nieuw vaderland zou voeren. Onder toezicht hunner geleiders bestegen zij het schip en toen men hen er op wees, dat waarschijnlijk een nieuw gelukkiger tijdperk voor hen was aangebroken dat zij zich vrijelijk zouden mogen bewegen in het vrije Amerika en te New-York hen de voornaamste burgers zouden ontvangen en bijstaan met raad en met daadtoen was het hartverheffend te zien hoe troostrijk de indruk van die woorden was. Diep bewogen gingen ze huiswaarts met een woord van zegen op (lt lippen voor Nederland, waar zulke ellendige vervolgingen onbekend zijn. (Hbld.) Een metselaarbezig met het opleggen van pannen aan een in aanbouw zijnde fabriek te Eindhoven, viel van het dak. Zwaar gekneusd, werd hij naar het gasthuis overgebracht. Een opperbaas, werkzaam aan den spoor weg onder Hardinxveldvond op jammerlijke wijze den dood. Een zandbak van de hijsch- machine stortte nederdoor het breken van de kettingen verpletterde hem. - Op de ijzeren spoorbrug te Arnhem schrikte gisterenmorgen een paard, gespannen voor een boerenkar, geladen met eieren en boter. Daar het dier op hol sloeg, viel eerst de vrouw van den wagen en bekwam daarbij lichte kneu zingen, terwijl een eind verder de boer er af tuimelde en met het rechterbeen onder de wielen terecht kwam. Terstond werd beiden genees kundige hulp verleend. Paard en wagen werden, na eenige schade bekomen te hebben, nabij de Bergstraat tot staan gebracht, doch de lading, die links en rechts over den weg verspreid lag, was totaal verloren. g' 1 -» i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Kostcloozc raadgeving. Bij de invoering der wet op de tapperijen in het klein vergunning verkregen hebbende, was mijn locaal geschat op f140. Dit kwam mij in verhouding van mijne mede burgers in die zaak veel te hoog voor en door de bijvoeging op het bewijs van vergunning ver lokt dat men kon reclameeren aan burg. en weth. had ik daaraan gevolg gegeven en werd daarop uitgenoodigd f 3 te storten ter secretarie, voor de onkosten waarop dan ook de herschat ting volgde en mij de heugelijke tijding werd meedegedeeld dat dit nu op f 160 is vastgesteld, alzoo geen reclame meer, ook geen f 3 storten. Reede waarom ik elk aanraad geen reclame te doen daar de f 3 onkosten overhoop verloren zijn en dat bijna den schijn aangeeft zoo als het spreekwoord zegt„een spiering uitwerpen om een kabeljaauw te vangen." Werkelijk is mij den hoogen aanslag méér spijtig om de reede dat dit voor het publiek aanleiding geeftmijn locaal voor een groote drankverorbering te beschouwenofschoon ik kon verzekeren dat in de 16 jaar dat ik hetzelve bewoon niemand hier in gezonden toestand in gekomen dronken vertrokken is. Ook van eene andere zijde genomen moet ik andere herbergiers en koffijhuishouders beklagen waarvan verschillende met twee flinke localen hunne zaak uitvoeren en maar een gelijk staand debiet hebben volgens hunne schatting en waarop ik thans geschat ben. Waalwijk 29 April 1882. L. B. Van Hilst. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) OverledenMaria Petronella van Deurzen, van Amsterdam 57 j. Willem Frederik Haflfman 5 m. Jenneke van Pelt, wed. van Peter Ver hoeven 65 j. levenloos aangegeven kind van J. Speekenbrink en Dorothea van Nuenen. WASPIK. OndertouwdC. Leemans, 25 j. te Dongen met C. van Erp, 23 j. P. van den Bergh, 28 j. met P. van der Ven. 25 j. A. Kolsteren 24 j. met P. van den Bergh, 30 j. Th. N. Snel, 25 j. met D. M. A. Akkermans 27 j. te 's Gravenmoer. Gehuwd: J. de Vries, wedn. van J. van Dongen 63 j. met A. M. Klavers51 j. J. Vermeeren 28 j. te Raarasdonkmet M. Verschuren, 27 i.— J. Tempelaars27 j. met B. M. C. Peters20 j. te Nijmegen. GeborenMaria d. v. Th. van Dongen en A. Tabbers, Adrianus Cornelis, z. v. N. verschure en C. Hessels. OverledenEen levenloos mannelijk kind van M. van der Noort en P. M. Lucas, A. Verdijn, 18 maanden. TILBURG, 1 Mei. Op de heden gehouden raaan- delijksche markt waren aangebracht p. m. 600 700 biggen, die van f5.50 tot f 13 verkocht wer den benevens 150 runderen. Overigens weinig handel. AMSTERDAM, 2 Mei. Bericht van de makelaars Brouwer, Ancher Dordregter. Verkoop bij inschrijving op 9 Mei 1882, 's namiddags half een ure. Iedere partij afzonderlijk. Entrepotdok 8e afdeeling. Per „Amstel." No. 117. 4017 Sumanap rund- 2% 118. 378 119. 85 120. 1630 Soerabaya 45%oo 7 3 *Vi 6 %- 2% 4% v 6% 3 H 487ioo 6 V, TAXATIE. k. 65/66 Entrepotdok 8e afdeeling. Per „Durham", via Londen. 129. 361 Batavia buffel- 10 147 10% 86 10% 228 Oost-Ind. 10 177 Batavia 11 Entrepotdok 5e afdeeling. Per „Madura." 624 Soerabaya rund- 4%0 168 3 130 buffel- 10*/j Per „Celebes." 473 Soerabaya rund- 378 Entrepotdok 8e afdeeling Per „Drenthe." 216 Soerabaya rund- 4% 55/56 57/58 60/61 52/53 55/56 67/68 60/61 63/64 65/66 60/61 60/61 130. 131. 132. 133. 134. 135. 136. 137. 138. 139. 140. 141. 89 81 451 ii n Per „Madura." Per 142. 143- 144. 145. 141 160 238 247 „Batavier." 3% 4%o 4%o 4 n u u 1/ u II buffel-10 Per „Prins van Oranje." 146. 413 Padang runder- 5% 147. 200 47/10 148. 68 37/io 149. 19 hertenvel 2%0 Entrepotdok 7e afdeeling, Per „Burgemeester Schorer." 150. 972 Soerabaya ruRd- 5% Van 15 April en met 29 April 1882 SPRANG. OndertrouwdJohannes Martinus de Roon, met Johanna Braspenning, Wouter Cornelis Geenen, met Adriana Wouterina Timmermans, P. H. van Thielen, met Joh. Pietern. de Beer, Christoffel Molegraaf, met Maria de Bie. GehutvdFranciscus Vermeulen, van Tilbnrg, met Cornelia Pooters. GeborenPieternellad. van Willi. Nieuwen- huizen en Truitje Gilia Soeters. 51/2 3% öVlo 5% 372 2 9/io 54/55 43/44 51/52 40/41 52/53 62/63 63/64 36/37 63/65 56/57 57/58 57/58 57'58 60/61 63/64 56/57 33/34 66/67 54/55 45/46 30/35 60/61 60/61 64/65 57/58 54/55 62/63 61/62 64/65 Entrepotdok 8e afdeeling. Per „C, Fellinger" (ex inschrijving 7 Maart.) 157a. 2032 Soerabaya rund- 2%0 67/68 Van deze partij zijn 100 stuks voetstoots verkocht. Rest alzoo 1932 stuks. Entrepotdok 7e afdeeling. Per „Durham" via Londen. 853 Oost-Ind. buffelhoorns wegende 673 kilo. Taxatie f 19/20 per 50 kg.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2