Zwitserland. Oostenrijk. Rusland. Egypte. BINNENLAND. Duitschland. UlW^RÏNGËN. den staatsspooorweg, die in do nabijheid stonden, zijn mede verbrand. De keizer was ook op de plaats des onheils tegenwoordig. De brand ontstond in een lokaal bij het restauratiegebouwdoor een nog onbekende oorzaak. Sommigen spreken van een gasont ploffing. Het bedrag der schade is ontzaglijk groot maar nog niet men juistheid op te geven. Vooral hel verlies van een aantal modellen en plannen- is onherstelbaar. Drie vijtden van de ingpzon- den voorwerpen moeten verbrand zijn. De waarde der verzekerde voorwerpen schat men op 2 a 3 millioen mark. De Beiersche tentoonstelling van handel, nijverheid en kunst is Maandag geopend. Het is de grootstedie tot nog toe in Duitschland is gehouden. Meer dan 31)00 inzenders nemen er aan deel. Het parkwaarin zij ligtis het fraaiste emplacement hetwelk ooit voor eene tentoonstelling is beschikbaar gesteld. Het be slaat eene oppervlakte van 120,000 vierk. meters. De vier tentoonstellings-gebouwen beslaan te zamen 33.000 vierk. meters. De catalogus is eene ware industrieele encyclopedie van werkelijk wetenschappelijke waarde. De Commissie, door het gemeentebestuur vau Munchen benoemd om rapport uit te brengen over de quaestie der clectrische straatverlichting, heeft beslotenhare beraadslagingen eerst te openen na de proefnemingen, die het particulier consortium in den loop van den zomer zal doen. Dit consortium is ook geneigd om zich met de straatverlichting te belasten en wil voor de be weegkracht tf r verkrijging van clectrischen stroom gebruik maken van de waterkracht der Isar. Zij rekent daarmede tene beweging van 3000 paardenkracht te kunnen voortbrengen en heeft de noodige voorbereidende werkzaamheden tot dat doel reeds voltooid. Wegens den hoogeren gasprijs aldaar vindt het denkbeeld eeuer elec- trische verlichting veel medewerking. Onlangs stelde in een bierhuis te Hamburg een jongmensch vooreen der aanwezigen te magnetiseeren. Deze moest op een stoel gaan zitten, mef den rug naar het gezelschap gekeerd. De magnetiseur streek hem toen links en rechts over het lichaam gaf hem een glazen knop in de handwaarop hij een tijdlang moest staren en gebood hem toen, de oogen te sluiten dan zou hij alles moeten nadoen wat de magnetiseur hem voordeed. De magnetiseur danste de openstaande deur uitmaar de man op den stoel verroerde zich nieten bleef geduldig wachten op de werking van het magnetisme. Toen die zich echter nog altijd maar niet vertoonde sprong hij op en ontdekte toen eerst dat de magnetische kracht zijn horloge met ketting had doen verdwijnen. Men trachtte den dief nog na te zetten maar hij was spoorloos verdwenen. Te Berlijn heeft men onlangs knoeierijen ontdekt waardoor de staat voor duizenden bestolen is. Een tiental mannen nl. hadden zich vereenigdom bij veilingen door den staat gehouden de opgekomen liefhebbers door het voorspiegelen van een ruim aandeel in de winst, over te halen niet tegen hen óp te bieden zoodat zij de verkochte waren tegen een spotprijs machtig konden worden. Nog onlangs gingen zij bij een verkooping van ijzer en leerafvaldoor de artilleriewerk plaats te Spandau gehouden aldus te werk, en kochten de warendie een waarde hadden van 9 a 10.000 mark voor 6000 mark. De mannen hielden echter hun belofte niet, maar beloonden de omgekochten slechts schraalet? eenige on tevredenen gaven de zaak aan bij het gerecht. De compagnieschap moet jaren lang den staat, bij zijn verkoopingen op die wijze benadeeld hebben. Dat de koning Ludwig II van Beieren een onnoemelijk kapitaal voor luxe uitgeeft is bekend maar zeker zullen niet allen weten dat hij die luxe zoover drijft om boeken welke in quarto zijn gedrukt te laten overzetten en druk ken in octavo alleen omdat hij het eerste for maat te lastig vindt en dit dan voor een enkel exemplaar Den 9den dezer is van Lucern de eerste goe derentrein naar Göschenen vertrokken terwijl den dag te voren de eerste locomotief van Biaska tot Faido reed. De beproeving der bruggen is den lOden begonnen en zal den L9 dezer worden voortgezetmen bezigt daarvoor een machinetrein van 5 locomotieven. Den 15n beginnen dagelijksche treinen over de gehcele thans gebouwde lijn te loopen ten einde het werk op te nemen. In de tunnels zal electrisch licht medegenomen worden op open wagens waarop een electro-dynamische machine is ge plaatst. Uit Brodyeen grentstad in Galiciëwordt gemeld dat het aantal der in de laatste weken aldaar aangekomen joodsche vluchtelingen uit Rusland reeds ruim 7200 bedraagt. Daar er dagelijks gemiddeld 200 aankomenterwijl er hoogstens 500 per week van daar naar Amerika, Palestina en elders weder vertrekkenmaakt men zich begrijpelijkerwijze bezorgd over de mogelijkheid om op den duur in het onderhoud der vluchtelingen te voorzien. Niettemin heeft het comité tot het verleenen van hulp aan de Russische joden besloten de vluchtelingen zooveel mogelijk te Brody te concentreeren daar deze stad keter dan Lemberg of eenige andere plaats de gelegenheid biedt om hen onder dak te brengen. De Russische regeeringzoo zegt dezelfde berichtgever legt den uitwijkenden jooden geenerlei belemmering in den v eg, maar van de lagere ambtenaren hebben zij vreeselijk te lijden. Zoo houden de grensbewakers en douane-ambtenaren de vluchtelingen aan de grenzen aan en ontnemen hun alle voorwerpen van waaide en het geld, dat zij met zich nemen. Vandaar dat velen als smokkelaars over de grenzen trachten te komen maar vaak vallen zij dan in handen der kozakken die hen niet slechts berooven maar ook nog mishandelen. De onder de vluchtelingen heerschende ellende gaat dan ook alle beschrijving te boven. De keizerlijk Russische familie heeft Zaterdag het oord harer afgeslotenheid te Gatschina ver wisseld met het verblijf in het niet minder kazemat-achtige Peterhof. Een aantal Russische kooplieden te Moskou zijn voornemens een petitie in te dienen ten gunste der Israëlieten. De vervolging der joden treft op zeer merkbare wijze den handel en benadeelt de kooplieden en fabrikanten in Mos kou omdat de Israëlieten niet in staat zijn aan hunne verplichtingen te voldoen. De synode der Grieksche kerk in Rusland overweegt een voorstelstrekkende om het on gewoon groot aantal kerkelijke feestdagen dat daar niet minder dan 160 per jaar bedraagt, belangrijk te beperken. Terwijl toch in andere landen van Europa het jaar ongeveer 300 werk dagen teltheeft het er in Rusland thans om streeks 200. Door een vermindering van het aantal kerkelijke feestdagen zouden niet alleen landbouw en nijverheid door aanwinst van werk- langrijk worden gebaatmaar die maatregel zou ook gunstig werken op de zedelijkheiddaar vooral in Rusland de werkman en de boer zich bij voorkeur op feestdagen aan misbruik van sterken drank schuldig maken. Te Warschau is bericht ontvangen dat te Woszognod (in het gouvernement Plock) en te Human (in het gouvernement Kiew) erger lijke ge weldadigheden jegens de joden zijn gepleegd waarbij verscheidene woningen van joden ge plunderd zijn, De Golos meldtdat bij de aanvallen op de joden te Baltd 976 woningen 253 winkels en 34 herbergen zijn vernield. De schade wordt begroot op ll/2 millioen roebels. Er zijr. ge wond 211 persouen. Acht zijn er aan hunne wonden overleden. Bij een aanval te Gombon een stadje met 3000 inwoners in Russisch Polenhebben de joden zich krachtig geweerd zij werden echter door de overmacht van aanvallers, die uit om liggende plaatsen waren aangerukt, genoodzaakt de wijk te nemen. De straatsgevechten aldaar hebben tien uren geduurd. Ook daar is een groote vernieling aangericht. De president der Egyptische kamer van no tabelen heeft zich Zaterdag met eene commissie uit haar midden naar het paleis begeven om te trachten tusschen den khedive en het minis terie eene verzoening tot stand te brengen. Maar Tewfik antwoordde dat hij niets te maken wilde hebben met oproerlingen. Later evenwel 9chijnt de khedive een weinig handelbaarder te zijn geworden en genoegen te hebben genomen roet de schikkingdat Mah- moud-pacha als president van den ministerraad zou aftreden en vervangen worden door Mustapha (buitenlandsehe zaken), terwijl de overige minis ters op hun post zouden blijven. Maar deze combinatie schijnt weer op de weigering van Mustapha te zijn afgestuit. Naar het schijnt handelt de khedive steeds in overleg met den Franschen zaakgelastigde. Van de Bedouinen die op de hand van den khedive zijn loopt het geruchtdat ze zich in grooten getale verzamelen om hem te hulp te komen. Volgens the Observer zijn Engeland en Frank rijk het over hunne maatregelen eens geworden, en van elders wordt vernomen, dat het Fransche eskader in de Grieksche wateren last ontving op het eerste signaal naar Egypte op te stoomen. Volgens een later bericht is het eskader inder daad vertrokken. Het Journal de St. Petersbourg verzekert nogmaalsdat ook Rusland bij de regeling der Egyptische aangelegenheden behoort gekend te worden en dat de andere mogendheden dit trouwens altijd billijk hebben geacht. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening cn Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Donderdag de volgende stukken worden ge zongen Leidens ontzet, le deel. Hol. De rots in zee. Hol. Waalwijk 17 Mei 1882. Naar Het Vaderland verneemtblijft Z. M. het ontslag van het ministerie weigeren. In een later bericht meldt het blad ook nog, dat er Maandag ten huize van den heer Van Lijnden weder een ministerraad is gehouden. De Std. zegt dat het besef algemeen is dat we het weer zonder een normaal kabinet van beginselen moeten doen maar dat dan ook niemand eigenlijk, inziet waarom als er toch een passe-partout moet komen Van Lijndens passe-partout niet evengoed te gebruiken is als een nieuwe dito. Men verneemt, dat na de verwerping ten tweede male van het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland gesloten dit tractaat bij besluit an den president der Fransche republiek, is ingetirokken. Dientengevolge zal Nederland met ingang van 15 Mei zich moeten onderwerpen aan de toepassing van het algemeen toltarief van Frankrijk. Door den minister is goedgekeurd de overeenkomst waarbij het onderhoud der para- lelwegen en verdere kunstwerken langs de spoorbaan Zwaluw's Bosch gelegen onder de gemeente Sprang, is opgedragen aan het bestuur van het .waterschap „de binnenpolder van Sprang", tegen eene tegemoetkoming van f3330.31. Tegen S. van der W., gefailleerd koopman laatst wonende te Dokkuro, is door de arrond.- rechtbank te Leeuwarden rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend wegens oplichting, gepleegd ten nadeele van de Nederlandsche Bank. Hij heeft zich vermoedelijk naar Noord-Amerika begeven. De officier van justitie te Leeuwarden verzoekt opsporingaanhouding en bericht. Een ergerlijke vechtpartij heeft Zaterdag nacht in de Lange Pooten te 's Hage plaats gehad. Toen namelijk ten 2 ure de bezoekers van de Bordelaise zich opmaakten om het wijn huis te verlaten wilde een troep beschonken teruggekeerd. Maar hier is ze nog aan 't eind harer wijsheid, 't Is waar dat weer twee per sonen als verdacht van den moord in hechte nis zijn genomen. Zij heeten Wrangle en Walker. O'Donovan Rossa en eenige andere onvei- zoenlijke Ieren die zich in Amerika in veillig- heid hebben gebrachtprotesteeren tegen de verontwaardigingwelke de leiders der Land- league over den moord te Dublin hebben te kennen gegeven. De strafzeggen zewas zoowel door Burke als door Cavendish dubbel en dwars verdiend enz. enz. De Iersche leden van het Engelsch lager huis schijnen zich met nadruk te willen verzetten tegen Gladstones nieuwe dwangwet. Door den afgevaardigde O' Connell is aangekondigddat hij bij de tweede lezing eene motie zal voorstellen, strekkende om te verklaren dat de geweldda digheden en de ontevredenheid in Ierland moeten worden toegeschreven aan het gruwzaam bestuur van Forster en nog meer aan de nalatigheid der politiedat dc moord op twee regeerings- ambtenaren in Ierland gepleegd nog geen reden is om de Ieren van hunne vrijheden te berooven, en dat derhalve het wetsontwerp slechts onte vredenheid verwekken en noodlottige belemme ringen tegen het goed bestuur en de handhaving der orde opleveren zal. Mogelijk evenwel dat de Ieren nog verteederd worden door het wetsontwerp tot regeling van de quaestie der achterstallige pachten 't welk Gladstone verklaard heeft weder te zullen in dienen. Voor een paar dagen ontdekte de Londensche politie weer een eigenaardige surprisenamelijk een blikken bus tegen het hek van Mansion- House met een aangestoken lap laken er aan. De politie blusehte die lont. De bus blijkt met kruit te zijn gevuld geweest. Mogelijk heeft men hier echter met eene „aar digheid" te doen. Volgens Daily News zal Gladstone eerlang aftreden als kanselier van de schatkist waar schijnlijk om meer tijd te vinden voor het algemeen beheer. De heer Astley is benoemd tot onder secretaris van staat bij koloniën. Bij Navan-in Ierlandwerd onlangs 's nachts de postwagen die van die plaats op Droeheda rijdt door een man aangevallen, die het rijtuig tegenhield onder het uiten van bedreigingen tegen den postbode. Deze keerde naar Navan terug en deelde het gebeurde aan den postmeester mededie daarop gewapend met een revolver met den postwagen medeging. Zij werden weder aangehouden door denzelfden man en de postmeester loste toen hij ondanks de herhaalde waarschuwingen niet heenging zijn pistool op hem en schoot hem dood. De aanvaller moet een half gekke veehoeder uit den omtrek geweest zijn. Dat is dus weder een gevalwaarin de aan valler het slachtoffer van zijn aanslag werd. Met 162 tegen 121 stemmen besloot Zaterdag de Duitsche rijksdag de voordracht betreffende het tabaks-monopolie in handen te stellen van eene commissie van 28 leden. Eugen Richtervan de Fortschritts-partij had anders trachten aan te toonen dat zulks niet de moeite waard wasaangezien het mo nopolie in den rijksdag slechts 50 voorstanders telt en er hoogstens 80 voor zullen stemmen. Maar men heelt misschien gelijk dat men in deze tegenover den rijkskanselier alle vormen in acht neemt. Van bijzonder gewicht was in eene der jongste zittingen de verklaring van Windthorst, dat het geheele centrumop eene enkele uitzondering nahet monopolie verwerpt. Een hevige brand heeft te Berlijn gewoed in de gebouwen der hygiène-tentoonstelling welke Dinsdag geopend zou zijn geworden. Een sterke wind wakkerde de vlammen aan, die snel om zich heengrepen en het grootste gedeelte der houten gebouwen vernielden. Verlies van menschenlevens is niet te betreu ren. Er werd echter een kind door de brand weer overreden. De brand brak tc 7 uren uit en eerst te 10 uren kon de brandweer gedeel telijk het terrein verlaten. Eenige wagens van Zij is niet weder te huis geweest en men heeft sedert van haar niets meer gezien of ge hoord zeide des avonds laat Mr. Carruthers tot M. Felton. „Niemand weet iets van haar. Men zegt dat zij hier geen vrienden heeft en ook weten de bedienden geen enkele familie te noemen, waarheen zij zou kunnen gegaan zijn." Mr. Felton, wiens krachten eindelijk uitgeput waren en die zich onbekwaam gevoelde om op te staan was over de ontvangen tijdingen welke zijn zwager hem brachtzeer geschokt. Zij hadden des namiddags reeds de tijding van den dood van Routh ontvangen en het innigste me delijden met Harriet was in aller hart opgewekt. Clara had Mrs. Carruthersdie gelukkig sliep en geen kwaad vermoeddeverlaten was naar Mr. Felton gegaan en bevond zich juist bij hem, toen haar oom met zijn bericht verscheen. „En Laura koestert niet het minste wantrou wen vroeg M. Felton. „Niet het minste. Zij denktdat gij en George nog te Parijs zijt. Ik moet erkennen dat Clara bijzonder bedreven is, om een geheim te verbergen en een rol te spelen." Clara bloosde een weinig over den lof van haren oom. „Maar wat kunnen wij nu voor de ongeluk kige Mrs. Ronth doen Wij moeten haar op sporen. Zonder nog op andere redenen te letten, zou George troosteloos zijn indien haar eenig leed geschiedde." „Ik weet waarlijk niet wat men zou kunnen doen," hernam Mr. Carruthers. Men heeft niet», waaraan men zich vast kan houdenen Binnen Dit laatste woord was het antwoord op een hard kloppen aan de deur. Jim Swain trad met een ontsteld gelaat binnen. „Hebt gij haar gevonden, Sir? Is zij te huis? Weet zij het reeds „Neen Jim," zeide Mr. Felton, „zij is niet te huis en niemand weet iets van haar." „Sir," riep Jim „Miss ik weet zeker, dat zij zich ergens in den omtrek der gevangenis bevindt. Heeft reeds iemand er aan gedacht haar daar op te zoeken Zij is zeker daarheen gegaan, Miss zij is daarheen gegaan Neem mij met u en laat ons haar gaan opzoeken. Alleen to gaan waag ik nietnaar mij zou zij toch niet hoorenzou mij misschien niet eens aanzien maar daar is zij zeker." „Ik geloof dat de knaap gelijk heeftoom," zeide Clara. „Ik bid u ga met hem, en neem nog een der bedienden mede. Het rijtuig staat voor op mij te wachtenneem gij het en spoed u." Mr. Carruthers deed wat zij verlangde. Het was opmerkelijk welke verandering er in hem met het ontwaken zijner betere natuur had plaats gehad. Hij had altijd met doortastendheid gehandeld, maar nu vergat hij zelfs zijne opge blazenheid en gevoel van eigenwaarde. De straten in den omtrek der gevangenis waren betrekkelijk stil en verlatentoen Mr. Carruthers den koetsier beval stil te houden en uitstapte. Jim klom van den bok af en nu begonnen zij hun treurig zoeken. Het duurde echter niet lang. Zij vonden haar tegen den muur der gevan genis leunende in een donkeren hoek verscholen, die een verlaten, moeden pelgrim bij het inval len van den nacht een korte rust kon verleenen, zonder dat een politiedienaar of een voorbijganger haar zou verstoren. En wel nooit had zich in de straten van Londen een vermoeider pelgrim ter ruste gelegd dan deze vrouwdie door straten ronddwaalde tot de vriendelijke nacht inviel om dan zich daar neder te zetten en te sterven. Men bracht haar naar hare wonir.gen toer. men haar den shawl afnam vond men een strookje papierdat zij met een speld aan hare japon had va9tgestoken. Het was aan George Dallas geadresseerd en bevatte de woorden „Het verhaal van den knaap is waarheid. De diamanten uit de hemdsknoopen heb ik niet behouden. Gij hebt ze zelf verkocht met de diamanten uwer moeder. Ik heb altijd gevreesd, dat gij ons eens zoudt leeren keunen. H. Routh." George Dallas bevindt zich nu met zijnen oom te New-York waar deze zijn best doet zijne zaken te regelen om zich dan voor altijd in Engeland te vestigen. Jim Swainwiens opleiding thans ook de edele schrijfkunst omvat, is als bediende steeds in de persooulijke omge ving van Mr. Dallas die algemeen voor den erfgenaam van zijn oom gehouden wordt. Miss Carruthers woont op Poynings. De stad en hare genietingen schijnen voor haar niets aantrekkelijks te hebben, maar hare afwezigheid wordt door de samenleving minder diep betreurd, dan zulks wel het geval zijn zou zoo men niet algemeen wistdat zij verloofd is. Slot.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2