Nummer 41. Zondag 21 Mei 1882. 5e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Het einde van den Smokkelaar, Het Hoekstelsel. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. ii. Dr. BERNHARD STAVENOW. De Echo van het Zuiden, lil-n iiiiiiii it tam Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinee,Hamburg. Reclames 15 cent per reg. „Geen voorstander van liet hoekstelsel zal betwistendat men door gestadige oefening na verloop van jaren tot dezelfde resultaten kan komen. Dat men echter met behulp van hetzelve veel eer op eene goede hoogte zal geraken kan ik op grond van rijpe on dervinding getuigen. Zelfs een onkundige zal inziendat men in een net van bepaalde punten veel makkelijker teekent dan zonder die gegevens of met hoogstens zeer ontoe reikende. 't Is te hopendat de tijd niet al te ver meer af iswaarop het hoekstelsel een integreerend deel der schoenmakerij zal uitmaken. Tot recht verstand van het hoekstelsel is het makkelijkdat men teekenen of meet kunde geleerd heeft, doch er is gelukkig niet zooveel voor noodig dan dat hierin niet door eene kleine voorafgaande uitlegging is te voorzien. "Wat een punt en wat eene lijn is zal wel niet gezegd behoeven te wordenevenmin wat eene rechte en wat eene kromme lijn is. b Fig. 1. b Fig. 2. Een historisch schetsje van I. Evenals een diamant in een brocheligt het eiland Man in de Iersche zeetusschen de rotsachtige kusten van Engeland Schotland en Ierland. Tot het einde der vorige eeuw was dit eiland het vrije eigendom van den hertog van Athol en daardoor volkomen onafhankelijk van Enge land. Op zijn neutralen bodem koD ieder zonder onderscheid met de volste amnestie aan land gaan hier was hij voor elke vervolging beveiligd. Zoo werd Man natuurlijk voor het grootste deel door vrijbuiters en smokkelaars van allerlei soort en natie bewoond en bezocht. De vol maakte onbereikbaarheid van ieder die zich binnen zijn gebied bevond en de gunstige lig ging voor sluikhandel had al dat soort van avonturiers op dit eiland verzameld. Van hieruit werd de uitgebreide zaak der smokkelaars geleid, die aan vele dezer ruwe en geharde menschen voedsel en een rijke winst gaf. Het gevaarlijke beroep lokte ook -menig eerlijk man juist om de groote winst en men beschouwde het niet als een onrechtvaardigheid den tol op iedere wijze en zelfs met gewapende hand te ontduiken. Met doodsverachting werden de levensgevaarlijke tochten tusschen Man en de oevers van Solway volbracht, waar men gewoonlijk de gesmokkelde goederen aan den man bracht. Tegenwoordig is het eiland Man echter, nadat het bij Engeland gekomen is het middelpunt van een wettigenzeer belangrijken handel ge- Een boek is de vlakte-uitgebreidbeid of ruimte begrepen tusschen twee rechte lijnen, die in een punt samen komen en daar ein digen. Deze lijnen noemt men de beenen van den hoekhet punt, waar zij samenko men het hoekpunt. Zoo vormen in Fig. 1 de lijnen BA en ACdie in het punt A te zamen komen een hoekde ruimte tusschen BA en AC gelegen is de hoek. Een hoek wordt aangeduid door drie letters, waarvan de middelste aan het hoekpunt, de eerste aan een punt van het eene been en de laat ste aan een punt van het andere been ge plaatst wordt. De hoek in Ftg. 1 voorge steld wordt dus hoek BAC genoemd. In Fig. 2 heeft men twee hoeken, hoek BAC en hoek BAD; zooook in Fig. 3. De grootte van eenen hoek is onafhankelijk van de lengte zijner beenenhangt alleen af van de wijdte der opening tusschen zijne beenen begrepen. Zoo is in Fig. 3 hoek BAC kleiner dan hoek BAD. Wanneer eene lijn met een andere aan weerszijden gelijke hoeken maakt noemt men die hoeken recht. Zoo is in Fig. 2 hoek BAC gelijk hoek BAD, deze zijn dus rechte hoeken. In dit geval staat de lijn BA loodrecht op de lijn CD en de lijn BA heet dan eene loodlijn op CD. Een hoek is scherp als hij kleiner is dan een rechte, en stomp als hij grooter is dan een rechte hoek. Zoo is in Fig. 3 hoek BAC scherp en hoek BAD stomp. Een rechte hoek telt 90 graden, een scherpe hoek telt dus minder dan 90 graden en een stompe hoek meer dan 90 graden. Om de grootte van een' hoek te meten of worden en van een militaire macht voorzien en eveneens tot de verzamelplaats der koninklijke vloot voor de Engelsche wateren aangewezen. Talrijke villa's in eleganten stijl laten nu nau welijks de oude romantische wilde plek grond van vroeger herkennen. Het was op een helderen Julinacht in het jaar 1772. Daar lag aan de westelijke zijde van het eiland Man in een kleine bocht een getuigd smokke laarsvaartuig genaamd Haai. Het was een logger met drie masten elegant en stevig gebouwd waaraan men kon zien dat er niet licht een betere zeiler was. De romp was geheel zwart geschilderd slecht9 een smalle witte streep liep rond het schip, dat ongeveer vijf en zeventig last hield. De kapitein wandelde zwijgend en met vasten tred over het dek. Hij was van middelbare grootte, maar opvallend breed en sterk gebouwd. Om het middel droeg hij een gordelwaarin steeds twee groote pistolen te vinden waren die zeer zwaar geladen waren daarnaast een kort zwaard met puntig einde, dat zijn gespierde vuist meesterlijk wist te hanteeren. Zijn breed, scherp geteekend gelaat, door de zon verbrand en zwaar behaardhad nu wel iets afschrikwekkends, maar droeg den stempel van een volmaakte rust en het fonkelende oog duidde moed en ijzeren wilskracht aan. Nadat de kapitein een wijle zijn stille wan deling had voortgezet, beval hij plotseling zijnen manschappen; Licht het anker en hijscht de zeilen 1 Vijftig van de verschillendste mannen, zooals zij slechts op zulk een schipbijeengehaald kon den worden, sprongen bij dit commando spoedig op om den wil van den kapitein te volbrengen, terwijl het fluitje van den bootsman daar schril tusschen klonk. om een1' hoek van een bepaald aantal graden te maken bedient men zich van een hoek meter, transporteur geheeten, gelijk die op de teekenscholen aanwezig zijn en waarvan de toepassing zeer eenvoudig is. De voornaamste hoekendie bij het patroonsnijden te pas komen zijn die van 90 en van 45 graden^ deze zou men dus gemakshalve van hout kunnen laten maken. b Een plankje van dezen vorm bevat een hoek van 90 graden en twee van 45 gra den, als namelijk hoek BAC recht en de lijnen BA en A AC even lang zijn. (Constructie volgt.) Behalve de vier schilderijen die in het konink lijk paleis te Brussel zijn ontvreemd verdwenen ook op even raadselachtige wijze een aantal sie raden, die in een kast in de kamer der koningin geborgen waren. De bedienden van het paleis hebben verzocht om een huiszoeking bij hen te doen maar er werd niets gevonden. Het plan van den heer Roudaire tot het vor men van een binnenzee in het Zuiden van Tunis en Algerië, welk plan door de rageering in handen is gesteld van een groote staatscommissie, vindt in den boezem dier commissie hoegenaamd geen bijval. De bezwaren die er tegen rijzen zijn zelfs zóó veelvuldig, dat ik eenige leden heb hooren betreuren dat de regeering wat te vlug is geweest met het bijeenroepen van een van een commissie ten behoeve van een plan dat volstrekt geen uitkomsten belooft. De re geering heeft ten opzichte van dit plan zich laten medevoeren door het verleidelijke van den eersten Het schip is onder zeil, Sir rapporteerde spoedig daarop de eerste stunrman want alles aan boord ging geheel volgens de bevelen op een oorlogschip. Het anker was vastgemaakt en de Haai breidde zijn zeilen uit gelijk een jong coquet meisje, dat haar minnaar tegemoet gaat, en richtte zijn koers naar Solway. Mr. Merrichik geloof dat wij dezen nacht iets bijzonders zullen belevenzeide de kapitein tot zijn eersten officierjuist toen het schip de monding der baai verliet. Ik hoorde namelijk van een handelsvrienddat er be richten over onze tochten waren ingewonnen en ik zou bijna geloovendat wij verraders aan boord hebben. Dat kan ik moeielijk gelooven Kapitein zeide de officier, ofschoon het niet tot de onmo gelijkheden behoortwant onze manschappen hebben daartoe aan land genoeg gelegenheid gehad. De meesten van hen zijn dadelijk naar Carlisle en Keswich geweest. Zij kennen de scheepswetten promptMr. Merrichantwoordde de kapitein dof, en weten hoe verraad beloond wordt. Laat de manschap- peu slechts met cén oog dicht slapen en steeds tot werken klaar zijn evenals ik dat ben. De voor de wacht bestemden werden op hun post geplaatst. De overigen kropen met hun kleeren aan in de hangmatten om iedere minuut klaar te zijn en werkelijk kuste de slaap ternauwernood de oogleden van de vermoéidc manschappen; want, ofschoon aan dergelijke voorzorgen gewoon, was het toch een ongewoon verschijnsel dat de eerste officier zelf de bevelen uitdeeldewat een ge weldigen indruk op hen had gemaakt. De lading der Haai bestond natuurlijk zooals altijd uit contrabandeditmaal echter van een ongehoorde waarde. Het voornemen van den indruk evenals het geval geweest is met den Eransch-Sahariaanschen spoorweg, zonder vooraf de vele daaraan verbonden bezwaren overwogen te hebben. Het ontwerp van een binnenzee was nog niet genoeg van alle zijden bekekenom reeds in handen van een groote staatscommissie gesteld te kunnen worden. In de door de kamer der afgevaardigden gehouden zitting drong de regeering er op aan, om het wetvoorstel van den heer Rochetot seculariseering van de goederen der godsdienstige congregatiën, kerkfabrieken, seminariën, zoomede tot scheiding var. kerk en staat naar eene commissie te verwijzen. Bedoeld voorstel is door de kamer in overweging genomen en voorts is overeenkomstig den wensch der regeering besloten. De weerspannigen die aan het gevecht bij Tigrie (Algerie) deelgenomen hebben, zijn sedert in herhaalde ontmoetingen met de Franschen geslagen. In het laatste gevecht hebben zij de dooden de gewonden en het convooidat zij van de Eransche topograpische zending medege voerd hadden achtergelaten. André Gillde Fransche caricatuurteeke- naar die, zooals men weet, opnieuw krankzinnig geworden en ontvlucht was is te Colombé la Fosse teruggevonden. Hij verkeert in een vrij goeden toestand en zalnaar men hoopt, spoedig hersteld ziju. Griselde Fransche spoorweg machinist, die onlangs gedecoreerd werd en te wiens eer dezer dagen te Parijs een groot feestmaal werd gegeven verwierf zichzooals men weetdie onderscheiding door zijn loffelijk gedrag in 1857. Wetende dat een naburige brug onveillig was weigerde hij toen ondanks de aansporingen van den stationschef, zijn trein het station te doen verlaten en redde zoo honderden menschen het leven, daar de brug eenige oogenblikken later werkelijk instortte. De Fransche bladen prezen zijn gedrag als een sublime désobóissance maar een hoofdamb tenaar bij de spoorwegen doet in de Figaro op merken dat Grisel's gedrag geen ongehoorzaam heid was maar dat hij zich juist gehouden heeft aau de letter en den geest van zijn instructien. De machinist toch staat niet onder den stations kapitein was in Solway te lossen en nog vóór het aanbreken van den dag weder in de vrije herbergzame baai van het eiland Man terug te zijn. De Haai liep alzoo juist flink haar koers om de noordspits van het eiland toen de kapitein, die nog geen oogenblik het dek verlaten had aan stuurboord in de verte een schip ontdekte, welks spiegel opdanks het heldere maanlicht niet goed te onderscheiden was. Men zag intus9chen spoedig dat het een koninklijk oorlogschip was, dat met gereefde zeilen oogenschijnlijk op den smokkelaar loerde. Dadelijk liet de kapitein den koers der Haai twee kompasstreken noordelijker wenden om het andere schip vooibij tc zeilen en zoo mogelijk uit het gezicht er van te komen want de Haai was slechts klein in vergelijking van zulk een kolossaal oorlogschip dat als kruiser dienst deed. Goed dat wij vroeger uitzeilden dan ge woonlijk zeide de kapitein daarbij rustig. Men heeft or.s op dit uur nog niet verwacht. En juist, zijn list gelukte volkomen; de smok kelaar ging in alle stilte den kruiser voorbij. Mr. Merrichzeide de kapitein, toen het gevaar voorbij waslaat allen eens op het dek komen ik heb eenige woorden met het volk te spreken. Het bevel werd dadelijk ten uitvoer gebracht, ofschoon het eigenlijk niet meer noodig was want alle mannen waren reeds op het dek ge komen toen zij hoorden dat een verdacht zeil in zicht was. Iedereen vermoedde dat er wat te vechten zou vallen en allen hadden zich reeds naar hun gevaarlijken post begeven. Er werd alzoo gefloten en in het- volgend oogenblik stond ieder op zijn plaats. Het was doodstil en de kapitein begon aldus Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1