Spanje. Rusland. BINNENLAND. Duitsehland. Oostenrijk. Engeland. UITVOERINGEN. chefdeze heeft hem niets te bevelenmaar alleen kennis te geven dat de trein, voor zoover zijn departement betreft, vertrekken kan. Hij kan den machinist niet dwingen te vertrekken en moet alleen ah deze weigert, de aankomende treinen waarschuwen en verdere maatregelen nemer- Het is dus zijn stipteschrandere plichtsbe trachting, die men in Grisel geëerd heeft, en deze is nog vrij wat prijzenswaardiger dan in subordinatie al heeft die nog zoo goede ge volgen Madrid 17 Mei. Eene gewapende bende van 80 man is te Barcelone in opstand gekomen onder den kreet Leve het onafhankelijk Catalo- nie De troepen vervolgen de bende. De zaak is van weinig of geen beteekenis en staat op zich zelve. De bende is uiteengejaagd. Vijf personen zijn gearresteerd. Er heerscht hier volmaakte rust. Over de spoorwegtunnel door de Pyreneën, een werk dat meer uit een economisch dan wel uit een technisch oogpunt van groot belang iswordt het volgende gemeld door Maxime Hélène. Dc totale lengte van deze tunnel zal slechts 6600 meters bedragen. Zij is dus veel korter dan al de andere groote tuunels die tot nog toe hetzij reeds gereed zijn of waarvan de bouw is voorgesteld. Zoo bedraagt toch de lengte van de Mont-Cénis tunnel 12,233 metersvan de St. Gothard 14,920 van de Arlburg 10.270 metersterwijl de Simplontunnel volgens de ontwerpen een lengte van ongeveer achttien kilo meter zou hebben. De kanaaltunnel eindelijk zal vier-en-dertig kilometer lang zijn. Wanneer men de spoorwegkaart van Europa ter hand neemt dan trelt het dadelijkdat het Hibrische Schiereiland zoo slecht bedeeld is wat aangaat zijn verbindingswegen met het overige gedeelte van Europawant over de geheele lengte van den bergkreten der Pyreneëndie ongeveer vijfhonderd kilometer lang zijn vindt men slechts twee openingen of toegangen een in het westen bij Irun en de ander in het oosten bij Port-Vendres welke de Spaansche spoorwegen met die van zuidelijk Frankrijk ver binden. Dat dit hinderlijk is voor de goede outwikkeling van den handel en de handelson dernemingen van beide landeö behoeft niet nader uiteengezet te wordenen reeds sedert lang was de aandacht op dit feit gevestigd. Reeds in Juli toch van het jaar 1870 hadden de cortes aan het Spaansche gouvernement opgedragen om te gelegener tijd een bijzonder wetsontwerp aan te bieden waarbij de aanleg van een spoorweg- lijn dwars door de Pyreneën bevolen werd ten gevolge echter van den Carlistischen oorlog en van de oneenigheden tusschen de leden zeiven der commissiedie het ontwerp moesten voor bereiden ontstonden allerlei vertragingen, waar door eerst op den 2en Januari laatstleden de Spaansche cortes difinitief de wet aannamen waarbij onder de spoorwegen van algemeen nut ook de lijn werd opgenomen die van Huascar uitgaande den bergketen der Pyreneën doorsnijdt met een tunnel onder den Canfranc pas en te Oloron zich met het Fransche spoorwegnet ver- eenigt. In die wet van 2 Januari zijn de voor waarden van uitvoering opgenomen en onder anderen bepaalddat een subsidie van zestig dnizend francs per kilometer zal verstrekt worden. De werken zullen in zes jaar tijds na goedkeuring van de aanneemsom voltooid moeten zijn. Het Spaansche gouvernement zal verder de helft dragen van de kosten die voor den bouw vau de groote tunnel noodig zullen zijn, terwijl men zal trachten met het Fransche gouvernement tot een vergelijk te komen, ten einde de verbinding van de groote tunnel mot het Zuid-Frausche spoorwegnet te bewerkstellingen. Vier New-Yorksche politie-comraissarissen zijn Woensdag uitgestoomd om de Scythia te ontmoeten te doorzoeken en de moordenaars te arresteeren. Woensdag avond echter was de mailboot nog niet aangekomen en het resu'taat dus onzeker. De New-Yorksche commissarissen zclven twij felen of de moordenaars zich bevinden op de Scythia. De boot vertrok op den avond van den moord. Odonovan Rossa werd geïnterviewd. Hij zeide dat indien de moordenaren zich aan boord van de Scythia bevinden, zij onmogelijk kunnen uitgeleverd worden daar hunne daad eene po litieke en geen gewone misdaad was. De regeering der Unie wel verre van de daders uit te leveren, moest hen integendeel tegen Engeland beschermen. V\ eder heeft de Iersche regeering een pro clamatie laten aanplakken waarbij dringend aangeraden wordt geen schuilplaats te verleenen aan de moordenaars van lord Cavendish en Burke. Degenewelke de persoon aanwijst die ondanks de proclamatie toch de moordenaars verbergtontvangt vijfhonderd pond sterling. Tien personen verdacht van den moord te Dublin zijn te Liverpool aan boord van de stoomboot Egypt in verzekerde bewaring genomen. De stoomboot was op het punt van naar New- Tork te vertrekken. Twee der verdachten schijnen Amerikanentwee komen voor Ieren te zijn, de zes andere personen zijn zeelieden of brandspuitgasten. Luiaens dépêches uit Egypte gaan de Europeanen voort Kaïro ie verlaten. Niemand vertrouwt de bestendigheid van de gedwongene verzoening tusschen den khedive en de ministers. Russische arbeiders verraadden aan hun jood- sclie broeders, dat men Zaterdag op ernstige ongeregeldheden bedacht kon zijn. Tien aan houdingen bewezen dat reeds lijsten van bekende jodenhaters te Putsch voorhanden waren. In Odessa zijn drie officieren van de artillerie als nihilisten aangehouden. Twee andere officieren hebben zich opgehangenomdat zij eveneens verdacht werden. Generaal Gourko heeft ver klaard dat er niet meer op de militairen te re kenen valt. WAALWIJK. Zondag 21 Mei namiddags 5 uur bij goed wederin den tuin van mej. de wed O. A. V erwielhotel du Lion d'or door de harmonie 1 Espérance. (Zie advertentie) DRUNEN. Maandag 22 Mei vm. 9 uur, door de har monie „Eendracht" ten huize van den heer C. van Huiten. De acht en twintig leden aan wie, door den rijksdag het onderzoek van het tabaksmonopolie is opgedragen bestaan uit 5 leden der fort- schritsparlij 4 nationaal liberalen 9 leden van het centrum twee der rijkspartij 4 conserva tieven en 4 secessionisten. Vijf leden slechts zijn voor het monopolie en 23 er tegen. Men kan dus wel vooruitberekenen wat net lot van het wetsontwerp zal zijn. De dagen die Bismarck nu doorbrengt zullen wel niet van de aangenaamste zijn daar hij buiten deze onaangenaamheid nog kiespijn ook heelt gekregen. Het is dan ook wel om kiespijn te krijgen als de rijksdag zoo altijd tegen zijn persoon is. De hygiënische tentoonstelling te Berlijn zal ondanks den brand toch doorgaan. De kroonprins heeft zelf voorgesteld de tentoonstel ling in het station van Lehrte te houden. Men kan nog niet gissen wat de waarde vau de ver brande voorwerpen is men schat echter dat het vier vijfde van de inzendingen vernield is. Twee der voornaamste brandassurantie-maatschappijen hebben aan hunne agenten last gegeven de schade zoo loyaal mogelijk af te doen en reeds is weder een som van honderd vijftigduizend mark inge schreven voor den wederopbouw der tentoonstel ling. Het gerucht loopt dat de schuld vau het onheil aan een der werklieden ligtdie bij het schoonmaken der lampen vonken had laten vallen in hoogst brandbare voorwerpen. Dij de ramp in de mijn nabij Bochuni zijn twee-en-zestig personen gedood en een gelijk getal gedeeltelijk zwaar en gedeeltelijk licht gekwetst. Waalwijk 20 Mei 1882. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Parijs gemeld, dat de Nederlandsche regeering pogin gen doet om de onderhandelingen met Frankrijk over een handelstractaat weer aan te knoopeu. Sedert eenigen tijd worden er in de nabij heid onzer gemeente opmetingen gedaan voor het in kaart brengen van het Oude Maasje. Naar wij vernemen staan deze werkzaamheden in verband met de plannen voor de openin°" van een nieuwen Maasmond. Eorgisteren werden twee personen door de marechaussee alhier gevankelijk naar 's Bosch overgebracht. De een was zekere M. d. B.uit Waspik, iemand, aie reeds verschillende veroordeelingen wegens diefstal enz., tot een gezamenlijk bedrag van 13 jaren had ondergaan. Eerst den 24 April jl. was hij uit de gevangenis te Leeuwarden ont slagen, na aldaar 7 jaren te hebben doorgebracht. Hij wordt verdacht onder Waspik-Boven, ge meente Waspik, verschillende diefstallen te heb ben gepleegd, die de bewoners van dat gehucht sedert eenigen tijd in voortdurende onrust hielden. Ofschoon er nog geen directe bewijzen tegen hem bestaan en hij nog niets bekend heeft, zijn er toch aanwijzingen genoeg, die de verwachting rechtvaardigen, dat hij weer voor geruim en tijd onschadelijk zal worden gemaakt. De andere was een landlooper die met de B in hetzelfde logement te Geertruiden berg had overnacht. Er liep Woensdag een gerucht, dat de politie te Dublin het wagentje gevonden had waarvan de moordenaars zich bedienden. Reeds vleide men zich met eene spoedige verdere ontsluiering van het geheim doch zie een later bericht spreekt het goede nieuws weer tegen. Het moet nu zelfs gebleken zijn dat de 15 personen, die het rijtuigje zagenin hunne aanduidingen er van volslagen uiteenloopen. Terwijl er eenigen verklaren dat het rood was, beschrijven anderen het als groen sommigen als grijs of wit of geel. De correspondent van de Times voor een paar dagen nog zoo hoopvolseinde dan ook aan het blad in de meest moedelooze stemming, dat de politie nog geen stap verder is met hare nasporingenen dat zij zelve geen kans meer ziet de schuldigen te ontdekken tenzij er een der leden van het complot bezwijke voor den lust om de 10,000 p. st. belooning te verdienen. Verschillende gronden (waaronder dezen dat zij Amerikaansche hoeden droegen en Ame- rikaansche bo wiemessen bezigden) deden de Britsche regeering vermoeden dat de moordenaars van Cavendisch en Burke Amerikaansche Ieren waren die ontvluchtten naar Amerikana de daad gepleegd te hebben. De Britsche politie informeerde diensvolgens in de havensen ver nam uit Liverpool, dat vier lieden wier signa lement sterk met dat der moordenaars overeen kwam passage namen aan boord van het stoom schip Scythia. De Britsche regeering gelastte daarop terstond den Britschen gezant te Was hington om aanhoudin en uitlevering der moor denaars te verkrijgen. Dt regeering der Unie voldeed aan dit verzoeken vaardigde vier warrants uit tegen de vermoedelijke moordenaars Een Oostenrijksch geneesheer bezocht het joodsch hospitaal te Odessa in een paar dagen waren daar 125 verminkten gebracht; de Russen hadden in de wouden petroleum en spiritus gestort om de pijn nog heviger te maken. Boden de joden tegestand dan werden hun armen en beenen afgehouwen en vonden zij een graf in de bosschen waar de wolven de ongelukkigen verslonden. an de patiënten in het hospitaal waren de meesten in een gevaarlijken toestand. Een hunner is een jonge vrouw, niet ouder dan 18 jaren wier borst met een zwaard was afgesneden van haar kind dat 1 jaar oud is, waren de oogen met een gloeiend ijzer verbrand. Zij waren van Hozolo waar haar man woonde; terwijl zij toebereidselen maakten voor het Paasch- feest trad een woeste horde hun woning binnen en dreigde het kind te zullen meenemen, indien niet al wat er van waarde was in het huis werd overgeleverd. De moeder haastte zich alles bijeen te brengen maar toen zij den buit bracht, was het kind reeds blind gemaakt. In wanhoop ging zij de daders te lijf en werd mishandeld, terwijl haar man werd weggevoerd. Eene oude vrouw deed een hartverscheurend verhaal van haar kleinkinderendie zij in een kelder had verstopt maar die onder haar oogen in stukken werden gesneden. Van een klein meisje werden de oogen afgesnedenvan een man de beide beenen afgezaagd. Men berekent dat bij de jongste jodenvervolgingen in Rusland 3000 kinderen hun ouders verloren hebben. Het aantal Israëlieten dat zich op het oogenblik in Lemberg bevindtis verbazend groot. De Londensche commissie voor de ver volgde joden heeft besloten wekelijks 400 vluch telingen naar Amerika te vervoeren. Te Brady heeft men geen plaats meer voor de Israëlieten en vertoeven er ongeveer vijftien honderd in de sijnagoge. De uitspraak in zake het Ringtheater is, dat Jauner veroordeeld is tot 4 maanden eenvou dige gevangenisstraf, Gehringer tot 4 maanden strenge gevangenisstraf, Nitsche tot 8 maanden strenge gevangenisstraf, voor de beide laatsten de straf verscherpt met één dag vasten per maand. De overige beschuldigden werden vrij gesproken. In de nabijheid van Gilze heeft een bosch— brand gewoed, die een uitgestrektheid van een paar bunders bosch geheel vernield heeft. Volgens het verslag var. de Duitsche ca valerie, levert het turfstrooisel de volgende voor deden grootere zuiverheid van lucht in de stallen, betere bewaring van de hoeven der paarden dan bij stroo, betere gezondheid. De paarden gaan gaarne op dit strooisel rusten de voeding was beterde paarden nemen in gewicht toe het bespaarde stroo, gedeeltelijk als baksel opgevoe— derd, is voor de paarden beter dan het met urine gedrenkte stroohetwelk zij uit de stroolegers plukkenpaarden met zieke hoeven en zeere oogen genezen spoediger. Naar de N. R. Ct. ve neemt wordt de leeraar aan de hoogere burgerschool te Tilburg, dr. S. Figée voorgedragen voor de betrekking van leeraar bij het koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. de afwijzende beschikking op het request van ingezetenen van Drunen en omliggende plaat sen om een overweg bij den dijk aan de oost zijde d( r spoorbrug van den Baardvvijkschen overlaat, is thans een nieuw request aan den minister van waterstaat gezonden waarin ver zocht wordt de vastgestelde onderweg op 225 meter van den dijk te laten vervallen en die in het belang van de geheele Langstraat te brengen op eerstgenoemde plaats. Benoemd tot ontvanger der successierech ten te Rotterdam de heer E. H. M. Leurs thans ontvanger der registratie en domeinen té Breda. Met het stoomschip Surrey kapitein W. C. F. Bacon zijn Woensdag vertrokken van Amsterdam naar New-York 669 volwassen per sonen en 238 kinderen. In de kas van den overleden gemeente ontvanger te Haskerland werd, zooals vooreeni gen tijd medegedeeld werd, een tekort van circa f 4000. Bij een pas plaats gehad hebbende verificatie is nu gebleken dat bedoeld tekort f 8000 bedraagt. t Zal t best zijn alle verdere verificaties maar weg te laten uit vrees achter eenvolgens een tekort van f16000, f 32000 enz. te ontdekken. Uit Friesland schrijft men aan de Prov. Gr. Crt. het volgende Een van de notarissen in deze provinciejl. Vrijdagavond van een bezoek huiswaarts keerendeheeft zich waar schijnlijk van het leven beroofd, daar eenigen tijd later zijn lijk in een gracht werd gevonden. Men vermoedt dat een aanzienlijk tekort in zijn kas in verband met de noodzakelijkheid om in ontvangst genomen huur en koopgelden aan de eigenaren te moeten uitbetalentot deze daad hebben geleid. Terwijl Woensdag ochtend een 2y3 jarig kind in de wijk Oerleonder Tilburg achter het ouderlijke huis speelde, viel in een beerput, waaruit het levenloos werd opgehaald. Gepasseerden Zondag is-door de Dord- rechtsche politie te Gorinchem aangehouden eu naar Dordrecht getransporteerd waar hij in verzekerde bewaring is gesteld zekere J. J. B., die van iemand een roeiboot te leen gevraagd en gekregen hadmet het doel zich op een der in den Biesbosch liggende schepen als knecht te verhuren. Op het eerste schip gelukte het hem niet en op het tweede evenmin doch daar niemand aan boord vindende en in het achteronder een zilveren horloge ziende hangen, nam hij de vrij heid^ zich dit toe te eigenen, waarna hij zich verwijderde. Aan boord gekomen bemerkte de schipper onraiddelijk den diefstal en gaf er de politie kennis van, aan wie het mocht gelukken den dief spoedig in handen te krijgen. Toen Woensdag voormiddag de goederen trein van Rotterdam het station Helmond uit stoomde ging een ingespannen jong paard op hol en wist hét zich uit het gespan te werken en zoo over den gesloten slagboom te springen. De bestuurder viel met zijn karretje achterover, zonder zich ernstig te bezeerenhet paard echter werd door den trein vermorzeld. Maandag is te Beek en Donk de huizinge met den inboedel van de wed. Van S. een prooi der vlammen geworden; drie koeien en een kalf kwamen om. Men meldt uit Vreaswijk De wolkelooze hemel beloofde Dinsdagavond een belangrijk tafereel te zullen opleveren. Im mers de Utrechtsche almanak had de voorspel ling gedaan dat er op den 16n Mei van des namiddags 5 uur 15 min. tot zonsondergang eene totale en voor ons werelddeel zich'bare zonsverduistering zou plaats hebben. Het was dan ook geen wonder dat vele menschen reeds vroeg in den middag den blik naar 't westen wendden wachtende op de dingen die komen zouden. Toen eindelijk de klok 5 ure sloeg was de belangstelling in het natuurverschijnsel tot haar toppunt gerezen. De één trachtte met t bloote oog zijne waarnemingen te doenen sloot daartoe met kracht het linkeroog, om des te meer met het rechter te kunnen genieten een ander gebruikte zijn vuist tot kijker, terwijl een derde met een stuk glas, dat behoorlijk bewalmd was, de verduistering trachtte gade te slaan. Zoo had men reeds lang getuurd en was het ééne kwartier na 't ander verloopen tot eindelijk de zon onderging en men zag dat de trouwe lezers van den almanak waren bij den neus genomen. Met verwenschingen aan heu adres van den almanak ging de teleurgestelde menigte uiteen. Op de markt te Oirschot is Dinsdag een 2jarige os ontvreemd waarschijnlijk is de dief in de richting van Eindhoven door de heide met den os verdwenen. Een verversknecht te Eindhoven werk zaam aan de tweede verdieping van een huis, had het ongeluk door het kantelen van de ladder naar beneden te vallen waardoor de ruiten van de beneden-verdieping en het daarvoor uitge stalde aardewerk verbrijzeld werden en de man, naar het schijntinwendig zwaar gekwetst is hij is naar het gasthuis vervoerd. Men schrijft uit Leiden van 17 Mei: Heden avond kwam een werkman in de ijzer gieterij van De G., aan de Lange Gracht in aanraking met een vliegwiel eener machine tengevolge waarvan een zijner armen op drie plaatsen is gebroken. Hij is na voorloopig behandeld te zijn overgebracht naar het acade misch ziekenhuis De vermoedelijke dader van den diefstal met inbraak in den nacht van Vrijdag op Zater dag jlte Hees bij Nijmegen gepleegd is door de politie aldaar in hechtenis genomen en is genaamd W. M arbeider rondzwervende zonaer vast verblijf. Hij was nog in het be zit van eemge der gestolen voorwerpen. Door de politie te Arnhem is een kolo niaal gearresteerd die eenige dagen geleden, na zijn handgeld te hebben ontvangen het aange namer vond Harderwijk vaarwel te zeggen. ~1Te ?rlfel5 (Limburg) gisteren namid dag door IIBurhen van Ventoohet lijk opgevischt van een ruim 50-jarig man Bij onderzoek is het gebleken te zijn dat van den landbouwer P. Berder. landbouwer te Baarloo die den denzelfden ochtend gezond en wel zijn' talrijk huisgezin had verlaten en per ongeluk in de Maas moet gevallen en verdronken zijn. Door een onbekende oorzaak werd op het gehucht Halder, onder St. Michiels - Gestel eene smederij met daaraan grenzend woonhuis door den brand vernield. De inboedel werd gedeeltelijk gered. Het pand was verzekerd. Dinsdag kwam een* rijtuig te Scheveningen van het badhuis langs den WassenaarschenVeg waar liet Seinpostduin ligt toen de paarden door de locomotief bij dat werk in gebruik aan het hollen sloegen, waardoor het" rijtuig omver werd geworpen en vreeslijk beschadigd" terwijl de koetsier er afviel en twee wielen hem over den arm gingen. Hij is vreeseijk gewond naar het ziekenhuis overgebracht. ~7~ -M-en schrijft uit Nieuw-Amsterdam van 16 u Sedert Zondag middag werd de timmerman H. D alhier vermist. Heden is zijn lijk uit het kanaal opgehaald. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn dat hij te water is geraakt.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2