Nummer 48. Donderdag 15 Juni 1882. 5 Jaargang. feuilleton" Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Li BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk GERED. De Echo van het Zuiden, I m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 d nar boven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentie». 3 maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Het onderzoek in de zaak van Léon Peltzer alias Vaughan heeft een grooten stap gedaan tengevolge der belangrijke verklaringen van Louis Daamonche kapper te Parijs. Op het parket van Parijs voor de Belgische magistraten geroepen heeft Daumonche talrijke inlichtingen aan de justitie gegeven, Bij hem nl, heeft Peltzer de pruik en andere toiletartikelen gekocht, die hij gebruikte om zich te vermommen. Léon Peltzer was te Parijs gekomen onder een valschen naam. Veertien dagen voor de misdaad kwam hij eiken morgen bij Daumonche om pruiken te passen, die hem totaal onkenbaar moesten maken. Aan den kapper zeide hij dat hij zich aldus grimeerde voor eer. liefdege schiedenis. Daumonche zag hem aan voor een vreemden politiebeambtedie te Parijs dienst moest doen. Zijn laatste proefnemingen met de pruiken gelukten volkomen. Eens wachtte Léon Peltzer in de rue Trévise den kapper afdie hem toen zelf niet herkende. Uiterst tevreden over dien uitslagvertrok Léon daarop naar Brusselom er den moord te plegen. Daumonche zal als getuige in het proces op treden hij zal voor de jury Léon Peltzer moeten kappen en grimeeren op dezelfde wijze als hij te Parijs eenige dagen voor de misdaad gedaan heeft. De minister van biDnenlandsche zaken schijnt niet tevreden te zijn over den legenwoordigen toestand der zaken in Egypte. Naar zijn inzien, heeft de zending naar Egypte van een Turksche commissie, waarvan verscheidene diplomaten en generaals deel maken de quaestie van opzicht doen veranderen. Men had gedacht dat een en kele commissaris naar Egypte zou gezonden worden men staat thans tegenover eene zending, die met eene buitengewone plechtigheid geschiedt. I. Ofschoon de dagwaarop de almanak het begin der lente had aangekondigd reeds lang was verstreken toch stormde en sneeuwde het daar buiten, alsof Kerstmis voor de deur stond, en tusschen de sneeuwvlokken dwarrelde de appel- en perenbloesem door een ijzigen wind opgestuwd, door'de lucht. In de Alpenlanden is dit geen vreemd ver schijnsel want voor de Meimaand voorbij is zijn de vruchtboomen en het gewas niet tegen de vorst zeker ja zelfs midden in den zomer vallen er vaak aanhoudende regens, en de hier door gevolgde afkoeling van den dampkring heeft niet zelden sneeuw ten gevolge.- Toen de avond begon te vallenzocht elk hét warme woonvertrek opwaarom het dan ook heden in de benedenverdieping van de her berg aan den steilen bergweg levendiger toeging dan anders, ofschoon zich, zooals dit doorgaans in de week plaats hadgeen enkele vreemde gast bevond. De groote kachel was letterlijk belegerdwant de naar huis gekeerde arbeiders hadden de bank bij den kachel ingenomen en zaten dicht op elkanderom de haltbevrozen handen te warmen terwijl een eind verder een vreolijke kindergroep bijeenzat. In een donkeren hoek zat een stokoude grootvader op zijn leu ningstoel met kussens met verschoten overtrek ken, geel koperen knoppen en gedraaide pooten; alles getuigende van hoogen ouderdom. Intusschen was de huismoeder druk bezig met de toebereidseien tot het avondeten en Agnes, eed allerliefst meisjehielp de meid de tafel dekken. Toen het geklikkak der lepels en vor ken in volle werking wasging de deur open Dit alles komt zeer verdacht voor vanwege Turkije. Die zending welke den minister zoo verdacht voorkomt is te Cairo aangekomen. Derwich pacha heeft zich naar de moskee van Tantah de belangrijkste van geheel Egypte be geven om er te gaan bidden. Hij werd met veel geestdrift ontvangen door de bevolking en de troepen. De soldaten riepen in Turksche taal „Leve de sultan Er werd geen enkele kreet gehoord ter ecre van der. onderitoning. Al de generaalsbehalve Arabi pacha waren tegenwoordig bij de aankomst van Derwich pacha; hij werd door eene deputatie van den onderko ning ontvangen. Men gelooft dat men spoedig zal weten of men iets goeds van de zending van Derwich pacha te verwachten heeft. De Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft in alle geval reed.3 aan de gezantei. van Engeland en Frankrijk bericht gegeveu dat de Porte zal deel nemen aan de conferentie indien de zending mislukt. Bij Saint-Germain heeft men uit de Seine het lijk opgehaald van een man een looden platgemaakte buis was viermalen om den hals geslagen onder de linkerknie doorgehaald die tegen de borst was aangedrukt, vervolgens weer om den hals geslagen en toen aan het rechter- bcvestigd. Met een servet was de mond gesloten terwijl door de lippen heen een speld was ge stoken. Het lijk droeg verder sporen van mis handeling en een aantal wondcD. Dank zij de ijverige nasporingen van den commissaris van politie den heer Mecé is men den dader reeds op het spoor en weet men in welk huis de mis daad gepleegd werd. Het lijk is gebleken te zijn dat van een apo theker van den boulevard Malesherbes te Parijs, Aubert genaamd, die sedert 18 Mei was ver dwenen. Vier personen zijn ïd hechtenis genomen in zake den moord gepleegd op den apotheker Aubert wiens lijk te Pecq uit de Seine werd opgehaald. Het zijn een oude vrouw te Chateau, die na een verhoor bekende dat de moord in haar huis gepleegd werd, twee mannen, die zij als de moordenaars aanwees alsmede nog een en een jong menschwiens kleeding den ste deling verried trad binnen. „Brrr welk een weder riep hij, de sneeuw van hoed en dunne zomerjas afschuddende." Midden in Mei zulk een sneeuwbuiWie had dat kunnen denkenIk durf u verzekeren, dat gij mij voortaan nooit weder voor Augustus in deze Siberische streken zien zult „Waar hebt gij toch van daag den geheelen dag rondgezworven, mijnheer Bermann vroeg de waardin aan den binnentredende. „Gij zult zeker wel honger en dorst hebben „Dat verzeker ik u, moedertje!" antwoordde deze de groote parapluie in een hoek zettende, en. zijn schilderskastjedat als een ransel op zijn rus: hingafleggende. „Juist moest ik mij heden in het hooge gebergte wagen 1 Maar ik heb ook een mooie partij gevonden prachtigverrukkelijk schoon Aan de zuidzijde van den Schwarzhorn ligt midden in de heerlijkste wildernis een klein meer „Dat is het Steinmeermijnheer Bermann riep een vriendelijke stem aan de tafel. „Zoo heet dat het Steinmeer Het is het schoonste meer dat ik immer gezien heb op een verren afstand donker groenblauw als een geslepen smaragden van nabij zoo helder en doorschijnend als het zuiverste bergkristal. Dat zal eene heerlijke schilderij zijn Kent gij dat meer Agnes „O, ih. ken het goed; het bevat de lekkerste zalmen en forellen uit den omtrek. Ook ligt het geen geweerschot van onze herdershut." „Toen het toeval mij naar dat punt bracht stond de zon vrij hoog aan den hemel. Ik begon daarom dadelijk aan het werken tee- kende en schilderde tot laat in den namiddag. Eerst op mijn terugweg werd ik door het buiige weer overvallen. Het vreemdste echter is dat ik daar boven een roofnest gevonden Bij de verdere beraadslaging over het ont werp tot reorganisatie 'der rechtelijke macht heeft Zaterdag in de Fransche kamer de minister van justitie, de heer Humbert, een dubbele nederlaag geleden. Met 300 tegen 204 stemmen werd eerst de opheffing der onafzetbaarheid aan genomen en vervolgens met 284 tegen 212 stemmen besloten dat de leden der rechterlijke macht voortaan gekozen in plaats van door de regeering benoemd zullen worden. De minister had zoowel het een als het ander bestreden. De aankondiging der beide belangrijke be slissingen werd door de meerderheid met luide teekenen van ingenomenheid begroet. De Meimaand is financieel minder gunstig geweest voor Frankrijk dan hare voorgargsters. Hadden de eerste vier maanden van 82 aan belasting te zamen ruim 40 milioen meer opge bracht dan de raming in Mei wa9 het maar 7 millioen nóg mooi zekermaar men is in dit opzicht in Frankrijk zoozeer verwend dat de oppositie-bladen reeds van een dreigend deficit beginnen te spreken. Op den Hohneckeen der bergtoppen van de Vogeezen bij Gerardmer is een toerist van een hoogte van 60 meter in een afgrond gestort. Hij is niet dood maar verkeert in een hope- loozen toestand. Het Journal officie! maakt een rapport openbaar van den minister van openbare werken aan den president der republiekwaarbij voor gesteld wordt eene commissie te benoemen voor het onderzoek van het plan ter verbinding van de Middellandsche zee met den Atlantischen Oceaan door middel van een kanaal. Eene bijzondere commissiedie zich met dat plan heeft bezig gehouden heeft de kosten van zulk kanaal geschat op 550 millioen; maar eene andere commissie heeft ze op het dubbele ge raamd. Het kanaal tusschen Bordeaux en Narbonne werd hierbij berekend op eene leng'e van- 407 kilometer. De president der republiek heeft zich met het rapport vereenigd en bij ministerieel besluit is nu onder voorzitterschap van den minister van openbare werken een staats-commissie benoemd tot onderzoek van het plan. heb, dat mij als door tooverkunst daar gebracht schijnt. Het is nu reeds de derde zomer dat ik hier in uwe bergen rondzwerfen meende alle hoeken op twee mijlen in den omtrek te kennen en bezocht te hebben maar nog nooit ontmoette ik dat reusachtige metselwerkdat naar den bouwtrant te oordeelen eenige eeuwen oud zijn moet." „Gij zijt er toch zeker meermalen voorbijge komen mijnheer Bermann hernam Agnes „maar het zal u nooit in het oog gevallen zijn, want het wordt grootendeels door de hooge boomen van het woud verborgen, en bovendien is het oude metselwerk nauwelijks van de rots wanden die het omringen, te onderscheiden," „Dat kan zijn want ik herinner mij reeds eenige malen door die romantische rotskloof gegaan te zijndoch ging telkens het smalle voetpaddat naar de Wildbach voertheden eerst dreef mij het weder langs den kortsten weg door dik en uun voort. Maar zeg mij hoe kon ooit iemand op de gedachte gekomen zijn in dien afgelegen hoek der aarde, van alle gemeenschap afgesnedenzulk een trotsch ge bouw te doen optrek ken Het heeft met zijne torensrondeelen en ringmuren geheel het voorkomen van eene vestingzelfs heeft het eene kapel met prachtige gothische ramen en tallooze bouwkundige schoonheden." „Hieromtrent kan grootvader u inlichting geven, mijnheer Bermann," hernam de waardin; hij weet u veel van het oude kasteel en de graven te vertellen, die het bewoond hebben hij heeft het van zijn oudoom gehoorddie weleer als slotvoogd daar in dienst was." „Dus is het een grafelijk slot geweestoude heer „Ja," klonk de nog krachtige stem van den grijsaarddie zich na deze woordan in zijn leunstoel oprichtte; „het was een rijk en mach- Bij het sloopen van een oud hni9 te Parijs, dat weleer aan den hertog van Guise heeft toebehoord in de Hue Vieille du-Templc, heeft men een schat ontdekt die daar eeuwen lang verborgen was gebleven. Een werkman bezig in den kelder van het huis om een muur weg te breken stootte op eene ijzeren in den muur gemetselde kist. Er waren twee mannen noodig om de kist naar boven te dragen. Zij was gevuld met goudstukken de beeltenis van Karei VI dragende. Men heeft den schat gewogen. Er is 40 kilo aan goud. Behalve den door ons vermelden moord in Ierland op den heer Bourke hebben in de laatste dagen aldaar weer een drietal andere agrarische misdrijven (min of meer ernstige verwond! gen door geweerkogels) plaats gehad. Eenige per sonen zijn in hechtenis genomen. Op de ont dekking van de moordenaars van Bóurke en den dragonderdie hem tot geleider strekte is een prijs gesteld van tweeduizend pond i 24,000. Deze misdadigers hebben nog de onbeschaamd heid gehad na volbrachte daad hunne slachtof fers van hunne geweren te berooven. De Britsche minister van binnenlandsche zaken heeft in het lagerhuis verklaard, dat maatregelen zullen genomen om te verhinderen dat het „Boycotten,, in Ierland door de nieuwe dwangwet op eene wijze worde gpstraftdie in strijd is met de persoonlijke vrijheid. De Bekende ingenieur Bessemer wil Lqnden met een der naastbijgehgene steenkolenmijnen verbinden door middel van een dikken koper draad en alzoo door electriciteit alle machines, die thans door stoom bewogen worden in be weging brengen. De warmte en dus ook het arbeidsvermogen door verbranding eener groote massa steenkolen aan de opening der mijn voort gebracht zou door middel van den koperdraad, 84000 paardekrachten naar de wereldstad kunnen overbrengen. Niet alleen zou hierdoor veel geld worden bespaard maar Londen zou ook bevrijd worpen van den beruchten steenkolen-rook. De schoenmaker te Londendie een wed dingschap had aangegaan om de prinses van tig geslachtde Graven van SonneneckGij zult u niet minder verwonderen jongeheer, als gij verneeemt, dat door die afgelegen, verscholen rotskloof voor zestig jaren een schoone landweg liepen dat daar waar thans vossen en beren rondzwerven de vroolijke tonen van den post hoorn schalden," „Onmogelijk riep de schilder opspringende. „Nu wilt gij mij iets op de mouw spelden „In het geheel nietjongman de postweg die tegenwoordig meer dan een uur van ons verwijderd is en over het Steiner-Joch loopt, liep vroeger dicht langs dit huis en door de enge bergpas, aan welks voet de burcht Son neneck ligt. Voor omtrent zestig jaar moet de pas ten gevolge van een grooten aard val, voor een groot gedeelte vernauwd en ontoegankelijk gemaakt zijn. Toen hadt gij het leven en de drukte in dit huis hebben moeten zien Zelden ging er een nacht voorbij, dat men hier niet eenige familiën met hun vierspan gelogeerd had en doorgaans stonden er tien a twintig paarden op staldie voor de vrachtwagens bij het oprijden van den steilen bergweg moesten gespannen worden. Ja, toen bloeide het huis! De toenmalige waard, Andreas Teistinger, wiens bijna vergaan portret daar nog aan den wand hangtwist ter nauwernood waar hij de silber thaler laten moest, die hem als kaf in de han den vlogen Maar niets is bestendig in de wereld! Later kwamen er slechter tijden! Zeer slechte tijden Men spreekt daarvan niet gaarne „Maar mij zult gij het toch wel vertellen grootvader? Neen, dat kunt gij mij niet wei geren Ik stel er het levendigst belang in zeide de schilderop smeekenden toou. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1