Huidenberiehten. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Egypte. LAATSTE BERICHTEN 3 Va sy5 Wales een hand te gevendit ook werkelijk wilde doen en daan oor eenigen tijd dwangar beid kreeg, is nu op verzoek van de prinses weder in vrijheid gesteld. Zooals voor een paar dagen gemeld werd is te Glasgow een nieuw groot stoomschipde Australmet goed gevolg van stapel geloopen. Het volgende omtrent afmetingen enz. van dit schip vonden wij nu daarover vermeld. Het schip is gebouwd voor rekening van de Orient- maatschappijwelke een direct personenverkeer tusschen Engeland en Australië tot stand heeft gebracht. De lengte van het schip bedraagt 474 voet, de breedte 48 voet, de diepte 37 voet en de inhoud 9500 ton. Er zijn vier masten op met acht en twintigduizend vierkante voeten zeiloppervlakteterwijl de stoommachines van 6300 geïndiceerde paardenkrachten zijn. Bij het beproeven bedroeg de snelheidwaarmede de Austral zich voortbewoogruim zeventien en drievierden knoop. Dit schip is gebouwd naar de ondervindingen welke opgedaan zijn met de Orienthet stoom schip dat nu ongeveer twee jaren in dienst is en door dezelfde firma gebouwd; mer. heeft allerlei zeer merkwaardige nieuwe inrichtingen aange bracht onder anderen een dubbelen bodem met negentien waterdichte afdeelingenterwijl verder het schip (in loodrechte richting) door dertien waterdichte schottenwaarvan er tien tot aan het bovenste dek reiken, verdeeld is. Een groot aantal van deze waterdichte afdeelingen zou met water kunnen gevuld worden zonder dat dien tengevolge het schip moest zinken. Bovendien heeft men voorzien in krachtige pompendie per uur bij de drie millioen kilogram water kunnen oppompen. De kajuiten en salons zijn door middel van een soort van gang welke om het geheele schip looptvan den buitenromp geschiedenzoodat de invloeden van de uiterste temperaturen door de passagiers minder gevoeld worden. Een groot gedeelte van de Austral wordt verlicht door gloeilampen volgens het stelsel van Swan. Zondag had in het nieuwe paleis te Potsdam de doopplechtigheid van den eersten zqon van prins Wilhelm plaats. Alle gebouwen waren feestelijk versierd en ondanks het slechte weder, het regende dat het een aard hadheerschte er in Potsdam groote druktevooral in de nabijheid van het paleis. De grijze keizer hield zijn achterkleinzoon zelf ten doopterwijl de kroonprins van Oostenrijk en de vertegenwoordiger van Italië als getuigen fungeerden. Onder de genoodigden bevonden zich ook prins Bismarck en graaf Moltke. De jeugdige prins heeft de naam van Frederik Wilhelm Victor August Ernest bekomen. Na den doop had eene gala diner plaatsterwijl te vijf uur een extra trein de gasten naar de hoofdstad terugbracht. De hertog van Aosla vertegenwoordiger van Italië, moet nog de overbrenger zijn van een eigenhan- handig schrijven van den koning van Italië. Voor de rechtbank te Berlijn stond dezer dagen een besteller der posterijen, zekere Spieke, terechtdie nog slechts kort in dienst was. Bij een verstopping van het privaat, eenige weken na zijn indiensttredingbleek dat het gebrek veroorzaakt werd door een groot aantal brieven, alle ongeopende welke tot de wijk behoorden door Spieke bediend. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek toonde aan dat er nog 150 brieven bij hem aan huis lagen. Ondervraagd bekende hij dat hij door een verwonding aan den voet moeite had gehad veel te loopen en zich nu op de aangegeven wijze van de groote hoeveelheid brievendie hij moest bezorgenhad bevrijd. De rechtbank heeft den gemaklievenden beambte gelegenheid gegeven een tweetal jaren in de gevangenis uit te rusten. Het ongelukkig dorp Elm dat den 11 Sep tember van het vorig jaar voor een groot deel onder een nederstortenden berg bedolven werd, loopt veel gevaar nu geheel dit rampzalig lot te zullen treffen. Een voortdurende verplaatsing van steenen en andere bergmassa's heeft er plaats evenals vóór het begin der vorige ramp. Het schijnt dat de uitwerking van het bombardement eerst nu en wel zoo ongelukkig mogelijk plaats heeft. De voornaamste scheur, die reeds vroeger werd gemeten is nu nog een meter wijder go- worden. Men gelooft dat de ramp niet lang meer kan uitblijven en dat al wat valt geheel op het dorp zal terecht komen. De schooi is dan ook reeds geslotende archieven der ge meente verpaatst en de inwoners zijn gereed om bij de eerste beweging van het terrein het dorp te verlaten. Het meest gespleten stuk is Zaterdag naar beneden gestortop dezelfde plek die door de vorige bergstorting verwoest werd. Donderdag-middag werd Garibaldi's stoffelijk overschot in de doodkist tentoongesteld, gekleed in het roode hemd. 's Middags tusschen 4 en 5 uren bracht men den overledene naar zijn laatste rustplaats op het kerkhof van Caprera, naast dc graven zijner dochtertjes Rosa en Anita. Het stormde en regende aanhoudend. De kist was met bloemen overdekt en werd gedragen door een paar oud strijders van Marsala. In den stoetdie het lijk volgdewaren de hertog van Genua vertegenwoordiger van zijn zwager koning Humbertde ministers van openbare werken en var» oorlogvertegenwoor digers van de beide kamers, afgevaardigden van 300 verschillende vereenigingen en een groot aantal belangstellenden. Aan het graf werd het woord gevoerd door den onder-voorzitter van den senaatAlfieri di Sostegno den voorzitter der kamer van afge vaardigden Farini de beide ministers Zanar- delli en Ferrero alsmede door signor Crispi. Bij het nederlaten van de kist werden plechtige saluutschoten gelost. Men spreekt er nog steeds van, het stoffelijk overschot naar Rome te vervoeren. Maar de bewoners van Caprera en Maddalena verzetten zich hiertegenen ook Garibaldi's weduwe Signora Francescadie tot het laatste toe er op stonddat men in alles den wensch van den doode zou eerbiedigenis er niet voor. Palermo ma -kt mede aanspraak op de eer dc laatste rustplaats van den doode te wezen, maar Rome zou den voorrang hebben. Et is echter nog niets met zekerheid bepaald. Zooals men weetheeft de familie slechts noode afgezien van de verbranding van het lijk, toen het duidelijk bleek dat dit de wil des volks was. 't Is echter de vraag of zijook waar het de rustplaats betreftden volkswil boven Garibaldi's uitdrukkelijker! wensch zal stellen. De Daily News verneemt uit Petersburg, dat te Bakoe de naphtabrand ontzaglijke afmetingen aanneemt en de vlammen de naphtabronnen hebben aangetast. De keizer het is thans officieel heeft Ignatieff als minister van binnenlandsche zaken ontslagen en vervangen door Graaf Tolstoi vroeger minister van onderwijs en president der academie. Indertijd werd diens ontslag als mi nister als een bewijs beschouwd dat de keizer met zekere oude traditiën wilde breken, zoodat het zeker gewaagd mag heeten daaruit thans iets gunstigs af te leiden. Maar Ignatieff te vervangen is al een groote deugd op zich zelf. Tevens is een keizerlijk bevel verschenen, waarbij de hoofdelijke belasting wordt opgeheven. Er is bepaalddat de opheffing zal geschieden van lieverlede acht jaren zullen daartoe noodig ziju en vervangeu worden door andere, later vast te stellen maar die minder drukken. Om te beginnen worden van 1 Januari a. s. van de hoofdelijke belasting vrijgesteld de burgers der steden die geen landeigendom bezitten, en de boeren wier landeigendom beneden zeker minimum blijft. Het is eindelijk tot vechten gekomen. Te Alexandrie dus wordt door Reuter's agent geseind hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehaddaar kwaadgezinde inlanders de Euro peanen begonnen te molesteeren. Huizen wer den vernield en personen gedood of gekwetst en door de lijdelijke houding der politiedie niets deedwerden de geweldenaars in hun opzet versterkt. Vijf uren heeft dat zoo geduurd en plunderde het gepeupel, dat uit aanhangers van Arabi- pacha bestondde winkelstot eindelijk de militaire macht verscheende oproermakers uiteenjoeg en de orde herstelde. Het bleek toen, dat de Engelsche consul Cookson de Griek- sche consul en de vice-consul van Italiëbe nevens de eerste machinist van het Engelsch pautserschip Superb ernstig waren gekwetst. Er loopen nu dubbele patrouilles, en het Engelsche schip Superb zal 200 man aan wal zetten om het consultaat te bïscherraen en de Europeanen aan boord te nemen. Het getal gedoode per sonen wordt geschat op twintig. De chefs der militaire partij zouden nu be sloten hebben den khedive tot aftreden te sommeeren en hemin geval van weigering te dooder». Maar de cavalerie en de artillerie schijnen niet gezind zich bij eene beweging tegen den khedive aan te sluiten. Volgens een telegram uit Cairo van Maan dag was te middernacht te Allexandrië ds orde hersteld en werd de stad door de troepen bezet. Men verzekertdat het oproer uitbrak op drie verschillende punten en dus waarschijnlijk eene te voren beraamde zaak was. Derwisch-pacha is met eeuig gevolg met een extra-trein naar Alexandrië vertrokken. Mochten de ongeregeld heden zich herhalen dan houdt men het er voordat de Engelschen en Franschen zullen landen. Waalwijk 14 Juni 1882. LEDER-INDUSTRIEBOND. Algemeene vergadering 12 Juni 1882 in het hotel RIKKERSte Breda. De vereeniging was niet als naar gewoonte talrijk vertegenwoordigd. De 5 aftredende bestuursleden zijn herkozen. In plaats van den heer J. Bressers, die bedankt heeft, is gekozen de heer Simon Koperberg, van Oosterhout. Als penningmeester de heer Jan Philipsen, die zich de benoeming heeft voorbehouden. Besloten een adres aan de regeering te zenden, vooral met het oog op een nieuw te sluiten tractaat met Frankrijk. Het Bond behoudt zich voor daarin naar omstandigheden te handelen. Nog heeft een zeer vruchtbare en uitvoerige bespreking plaats over het beschermend- en het vrij handel stelsel, vooral in vergelijking met Duitschland. De heeren KoperbergElsas en de voorzitter, de heer J. F. de Booij, bespreken breedvoerig den toestand en om mekeer aldaar, en was de uitslag dat de Nationaal Leder Industrie Bond moet blijven doorgaan op dnn ingeslagen weg van 't ware vrijhandelstelsel, namelijk reciprociteit. Het geisoleerde standpunt door Nederland ingenomen moet verlaten worden en hoopt het Bond spoedig te mogen aankloppen bij eene regeeringwelke niet quand wéme de freetrade toepast. De oprichting van een centraal magazijn van leder is aangehouden tot een eerstvol gende vergadering. Op 9 Juni te Zwolle gehouden schors- markt waren van heinde en verre koopers aanwezig er werden bereids belangrijke hoeveel heden schors verkocht. De prijs die in het eerst geheim werd ge houden is bekend geworden en bedraagt f 4.50 a 4.75 per bl. van 65 kg. Met den hooibouw in de Langstraat is reeds een begin gemaakthet grasgewas is wat het binnenland betreft overvloedig te noemen doch het buitenland valt tegen het hooge land dat gewoonlijk telken jare het meeste gras op levert heeft na men veronderstelt door de nachtvorsten veel geleden en zal ver beneden het middelmatige blijvenalle andere veld vruchten staan uitmuntend, vooral de rogge staat bij uitstek prachtig en belooft een rijken oogst. Eenige laag gelegen polders van het Oude Maas en Donge ziju Maandag door den hoogen vloed ondergeloopen hetwelk veel schade be rokkende aan het reeds gemaaide gras dat aan het drijven is gegaan. Volgens den plattegrond zullen de terrei nen der Internationale koloniale en uitvoerhan deltentoonstellingin 1883 te Amsterdam te houden, kolossaal en indrukwek'-.end tevens zijn. Het eigenlijke tentoonstellingsgebouw toch zal eene lengte hebben van niet minder dan 300 M., of ruim twee en een halfmaal zoo lang zijn als het in aanbouw zijnde rijksmuseum aan de Stadhouderskade te Amsterdam breed is. Behalve dit gebouw is er nog een nevengebouw, uitsluitend voor de Nederlandsche tentoonstelling bestemd waarvan de oppervlakte nagenoeg met die van het rijksmuseum gelijk staat. Verder bevat het ruime terrein dat deze ge bouwen omgeeften dat tot een park aangelegd moet worden gebouwen voer schoone kunsten, landbouwkundige en andere werktuigen, materia len enz. enz. Voorts een concertgebouw, pano rama verschillende paviljoenen voor den koning, de juryde tentoonstellingscommissie enz., en eindelijkbehalve een restauratie en koffiehuis en een muziektempel door electrisch licht verlicht, HollandscheDuitsche Engelsche en Fransche restauraties en eeu aquarium. Behalve deze genoemde inrichtingen zijn hier en daar nog een aantal gebouwtjes van kleiner afmeting over het terrein verspreidvoor af zonderlijke commissiën, inzenders etc., welke ge bouwtjes aan het geheel een zuiver behagelijk aanzien zullen geven. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is aan den heer A. L. Festen te Heeswijk vergunning verleend tot het gebruik maken van deu rijksweg van 's Hertogenbosch naar Tilburgvan 's Bosch naar Grave en van den zuidwestelijken kanaaldijk der Zuid-Willems vaart benevens van de brug over het beneden sluishoofd van sluis no 2, een en ander ten behoeve van een stoomtram van Tilburg naar Lithoyen. De sedert enkele jaren uit 's Hertogenbosch als bankroetier voortvluchtige R. Van den D. is uit Antwerpen gevankelijk naar het tucht huis te 's Hertogenbosch overgebracht. Te Dordrecht is Vrijdagnacht een moord gepleegd. De toedracht der zaak wordt in de Dordr. Ct. aldus verhaald De 31jarige J. G. S., kapitein op een der sleepbooten van de heeren M. J. Masion Zn, een ijverig en oppassend huisvaderkwam met zijne vrouw en zijn schoonzuster uit den schouw burg en was voornemens een bezoek te brengen aan een der cafés chantants op het Vlak. Bij het uitkomen van het Tolbrugstraatje waterzijde werd de vrouw van S. door een troep ponton niers die in eene opgewekte stemming ver keerden blijkbaar met opzet ruw tegen het lijf geloopendoch 8. ging bedaard verder. De militaren schenen echter lust tot vechten te hebben althans op de Aardappelmarkt gekomen, keerden zij zich eensklaps om bleven roor S. en zijne gezellinnen staan en gaf een hunner S. een hevigen slag, terwijl de anderen zich grove on passelijkheden tegenover vrouwen veroorloofden. S. aldus tot zelfverdediging genoodzaakt, greep zijne tegenpartij aan, doch onmidddijk werd de laatste door zijne kameraden bijstaan. Nu kreeg S. het te kwaad en nadat hij zich van zijne aanvallers had weten los te worstelen, haalde hij een zakmesje te voorschijn en bracht daarmede aan den 21jarigen H. B., milicien-plaatsver vanger een vijftal stooten toe, waarvan een ter hoogte van het nart, welke bijna onmiddelijk den dood tengevolge had. Zonder zich bewust te zijn vau de vreeselijke uitwerking zijner verde diging die schier in het donkere had plaats gehad was S. kort daarna huiswaarts gekeerd en had zich op zijne boot, we'ke op een tim merwerf in de Lijnbaan lag, ter ruste begeven. Eergisteren in den vroegen morgen is hij door de politie gearresteerd. Het lijk van den ver- slagene is gerechtelijk geschouwd. Zondagavond is de wisselwachter nabij het station Rosmalen, door den laatsten trein van Nijmegen overreden. Beide beenan werden van het lichaam gescheiden en de dood volgde on middellijk. Eene viouw met 4 jeugdige kinderen betreuri door dit ongeluk het verlies van haar man en kostwinner. Te Roosendaal (Noord-Brabant) wordt een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar den moord, die gepleegd moet zijn door zekeren L. Rommers op zijn schoonzoon Toon Suykerbuyk die zijne vrouw (de dochter van Rommers), had mishan deld. De justitie onderzoekt de zaak. Maandag heeft te Tilburg een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Zekere C. Z. knecht bij den oliemolemaar F. A. T. in de Reitsche hoeven aldaartijdens het loopen van den molen de machineriën willende smeren had het ongeluk met zijne kleeren aan het kamrad te raaken, met liet ongelukkig gevolg dat hij werd meegevoerd eD zijn lijk erg ver minkt eenige oogenblikken later werd gevonden. Donderdag namiddag had op het gehucht Langendouk onder Rozendaaleen twist plaats in de herberg van L. R. Deze mandie 64 jaar oud is heeft bij die gelegenheid zijn schoon zoon A. S. geheeteneen zoodanige wonde met een mes toegebrachtdat hij daaraan dezer dagen is overleden. De dader is naar het huis vau arrest te Breda over gebracht. De twist moet ontstaan zijn tengevolge van familie onaangenaamheden. Te Breda is eene dienstmeid in hechtenis genomen op het vermoeden dat zij sinds ge- ruimen tijd met een valschen sleutel geld ge stolen heeft uit een in de woonkamer der fami lie waar ze diende staande bonheur du jour. Door de Nederlandsche Harddraverij en Ren vereeniging zullen op 14 September a.s. wedloopen wordeD gehouden op hare renbaan gelegen nabij het Buitengoed Clingendaalge meente Wassenaarnabij 'sGravenhage. Door de rechtbank te Zierikzee is rechts ingang verleend tegen D. H. Izn., landbouwer ambtenaar van den burgelijken stand en wet houder te Zonnemaire ter zake dat hij ge lijk het in de akte van beschuldiging heet in verschillende akten van de registers van den burgerlijken stand der genoemde gemeente en door hem aldaar in zijne betrekking als ambtnaar verledenbedriegelijx en desbewustonware daadzaken als waar zou hebben vermeld. De heer Dommers te Nieuw Amsterdam, zal een drijvende turfstrooisel-fabriek oprichten, om daarmede door de vaarten in zijne venen op de plaats zelve dat strooisel te kunnen fabriceeren hetwelk ongetwijfeld veel transport kosten spaart. Uit de rivier de Worm nabij Kerkrade is opgehaald het lijk van M. M., bakker te Ubach. De ongelukkige die aan vallende ziekifc leed schijnt bij een aanval van die ziekte in de rivier gevallen en verdronken te ziju. Brussel, 13 Juni. De einduitslag der verkie zingen isdat de liberale meerderheid in de kamer van 14 tot 18 en in den senaat van 4 tot 7 is aangegloeid. Te BrusselAntwerpen Gent, Doornik, Luik en Verviers wonnen de liberalen, te Brugge werd de katholieke kandidaat gekozen. AMSTEPDAM, 20 Juni 1882, Bericht van de makelaars Brouwer, Ancher Dordregter. Uit de hand zijn afgedaan ex //Nieuwe Waterweg 1" It H 1009 Soerab. buffel-, en ex inschrijving 2 Juni jl. no 198: 1314 Arabische. In assorteering zijn p. m. 12000 runder en buffel-. Inlandsche artikelen in een doen. Verkoop bij inschrijving op 20 Juni 1882, 's middags ten 12y2 ure. Iedere partij afzonderlijk. Entrepotdok 8e afdeeling. Per ,/Amsterdam." Taxatie. i 205. 3864 Passaroean rur.d- 29/io k. 72/73 206. 3006 u 5 ii 62/63 207. 380 ii 11 62/63 208. 1337 Soemanap ii 29/io 11 64/65 209. 173 ii 47/io 11 53/54 210. 99 ii 6 Vs 11 54/55 211. 1231 Soerabaya ii 29/io 11 56/57 212. 226 u 4^5 11 51/52 213. 117 ii 62/s 11 53/54 214. 439 ii 3V4 11 63/64 215. 286 li 5 11 59/60 216. 508 ii n 60/61 217. 155 w n 3 V 5 11 64/65 218. 127 ii 4 V, 11 59/60 219. 298 ii 03/s ii 61/62 220. 4 Soemanap buft'el- 7 11 35/36 Per //Amstel." 221. 85 Soemanap ruud- 7 11 54/55 222. 332 Soerabaya ii 2'Vs 11 64/65 223. 178 ii 47s 11 59/60 Per „Zeeland. 224. 266 Tjilatjap runder- 59/io 11 55/56 Entrepotdok 7de afdeeling. Per „Cornelia" 225. 62 Tjilatjap runder- 6 11 57/58 Entrepotdok 8de afdeeling. Per „Amsterdam 227 450 Soerabaya rund- 8 Vs 11 59/60 22. 115 n 11 57/58

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2