Frankrijk. Engeland. Duitscliland. Oostenrijk. Zwitserland. Italië. Rusland. Egypt Amerika. BINNENLAND. e. UITVOERINGEN. pc Waalwijk 17 Juni 1882. Te Antwerpen zegevierde de liberaal De Wael, doch ook slechts met zeer geringe meerderheid. Ook te Brussel was de liberale meerderheid slechts klein. Als een bewijs van groote opgewektheid kan dieuen dat bij de verkiezing in de stad Brussel zelf slechts vijf kiezers 'thuis bleven. Te Char leroi ontbrak geen enkele op het appèl. In dat opzicht zeker kan men hier aan de „Zuidelijke broeders" een lesje nemen De geestdrift der liberalen is onbeschrijfelijk en geen wonder. Sedert 1857 zijn ze in geen der beide kamers nog zoo sterK geweest als thans. Met 344 tegen 193 stemmen heeft Dinsdag de kamer in tweede lezing het eerste artikel der wet tot toelating der echtscheiding aangenomen. Het was vooral bestreden door bisschop Freppel en den afgevaardigde Durand en door Marcère en Léon Renault verdedigd. In de stad Saint Chamond is bijna het geheele personeel der stadhuisambtenaren in hechtenis genomen wegens verduistering van gelden en vervalsching van openbare stukken. Zij moeten jaren lang op die wijze aanzienlijke sommen gelds gestolen hebben. Het aantal postzegels van verschillende waardedie jaarlijks in Frankrijk gebruikt wor den rekent meu op ongeveer 1200 miliioen. Dezer dagen werd de levering van 30,000 riemen papier daarvoor aanbesteed. Zooals men weetworden zij eenmaal per jaar aan de Munt van Parijs gedrukt. Een kruidenier op de boulevard St. Ger main te Parijs die van de werkstaking in de suikerraffinaderijen wilde profiteeren, had bekend gemaakt dat de .suiker veertig centimes per kilo gram was opgeslagen. Dit vermeends voordeeltje kwam hem echter duur te staan. De gewone kalantendie wei wat hardhandig waren uit gevallen, bestormden deu winkel en de politie had alle moeite om den winkelier voor een plundering te behoeden. Een bankier te Parijs is dezer dagen plotseling verdwenen een te kort nalatende van ruim een miliioen francs. Alle nasporingen worden gedaan, maar de vluchteling heeft zulk een goede schuilplaats gevonden dat de politie hem nog niet heeft kunnen vinden. In de berichten van Times en Daily News wordt de toestand te Alexandriè voortdurend als zeer gespannen voorgesteld en verklaard dat de stemming tegenover den Khedive hoe langer hoe vijandiger wordt. Ook Reuter'sagent te Caïro seintdat de paniek en het vertrek der Europeanen voortduren. Onderscheidene kantoren zijn reeds geslotenen de Fransche diplomatieke agent zou aan zijne landgenooten verklaard hebben dat hij zich niet langer ver antwoordelijk kan stellen voor hunne veiligheid. Bij hun aankomst te Alexandrië hebben de khedive] en Derwisch-pacha aanstonds aan elk, die ze wilde aannemen de meest geruststellende verzekeringen gegeven. Naar aan the Times uit Alexandrië gemeld wordthebben de khedive en Derwisch tot de Porte het verzoek gericht 18,000 man naar Egypte te zenden. In het geheel zijn 450 personen gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de jongste oproerigheden. Er is sprake van dat zij ge- vonnisd zullen worden door eene internationale commissie. Door de gezanten te Constantinopel wordt intusschen bij de Porte weer met nadruk aan gedrongen op de conferentie. Engeland en Frankrijk zijn begonnen en de overige mogend heden hebben zich bij deze stappen aangesloten. Aan de Porte is verzekerd dat het doel der bijeenkomst uitsluitend de regeling der Egyp tische quaestie zal wezen. Een passagierstrein op den Grand Trunk spoorwegnabij Montreal iu Canadamet 1000 Britsche emigranten bestemd voor Monitoba kwam in bot3ing met een vrachttrein van zestig waggonsstaande nabij eene brug. De machi nisten en stokers redden hun leven door van de locomotieven te springen, doch verscheidenepas- sagiers werden ernstig verwond en eene schade van 50.000 dollars werd aan het materiëel berokkend. De welbekende luchtreiziger Simmons heeft Zaterdag 11. een luchtreis gemaakt van Maldon, in het Engelsche graafschap Essexnaar Arras, in het Fransche departement Pas de Calais, een afstand van 140 mijlenin minder dan twee uur. De heer Claude de Crespigny zou met zijn echtgenoote hem vergezellen maar toen de ballon het eerst in beweging kwamwerddoordat de touwen aan de eene zijde te lang werden vast- gehouden, het schuitje zoodanig tegen een muur geslingerd, dat de heer De Crespigny er uit viel en zijn been brak. Zijn vrouw had gelukkig te elfder ure haar voornemen opgegeven. Maar een werkmankreeg zulk een hevigen slag van de schuitdat hem twee ribben gebroken wer den. De heer Simmons, hoewel ook aan het hoofd bezeerd door den schok steeg nu alleen op. De Times betreurt hetdat dergelijke ge vaarlijke geheel onnoodige tochten nog gedurig plaats hebben. Met overweldigende meerderheid (276 tegen 43 stemmen) heeft de Duitsche rijksdag in tweede lezing het eerste artikel van Von Bismarck's tabaks-monopolie-ontwerp verworpen. Schoon de rijkskanselier meer dan eenmaal verklaarde niets anders dan eene verwerping te verwachten voerde hij gisteren toch nog weer het woord hoofdzakelijk ter beantwoording van wat Richterde leider der Fortschritts partij, wiens aanvallen Von Bismarck nooit best ver duren kan gezegd had. Na een beraadslaging, die acht uren duurde nam de rijksdag nopens het tabaksmonopolie met 155 tegen 150 stemmen de resolutie aan dat na de verhooging van de belasting op tabak dd. 16 Juli 1879 verdere belasting en veront rusting der tabaks-industrie onraadzaam schijnt. De rijkskanselier stelde daarop voor dë zittin gen te verdragen van 19 Juni tot 30 November. Hierover zal nader een besluit worden genomen. Dezer dagen overleed te Cannstatnabij Stuttgart een herbergier, bekend onder den naam van „dikke Hahn" en die een zekere historische vermaardheid bezat. Tijdens het beleg van Parijs nl. begaf Jules Favre zich naar het Duitsche hoofdkwartier om te onderbandelen over een wapenstilstand met vergunning van beide par tijen om zich van nieuwen leeftocht te voorzien; „want", zoo voegde hij er bij, „daaraan zouden de Duitschers wel evenzeer behoefte hebben als de Parijzen aars." Toen zond Von Bisraark den „dikken Hahn" naar den gevolmachtigdedie bij het aanschouwen van 's mans welgedaanheid begon te begrijpen dat het Duitsche leger voor eerst nog goed van levensmiddelen voorzien was. Weder zijn vier Duitsche officieren met goedvinden van den keizer in Turkschen dienst overgegaan, om daar hervormingen in t* voeren. Een hunnerkolonel Kohierkreeg den gene- raalsrangde drie overigen werden van kapitein tot kolonel bevorderd. Het tractement voor allen, zonder onderscheid van rangis op 20,000 fres, per jaar bepaald. In Bremen heeft een twee-en-twintig jarig meisje haar moederdie aan rheumatick leed met een bijl het hoofd ingeslagen. Na het vol brengen van die vreeselijke daad ijlde zij als waanzinnig de straat op en riep de buren te hulpzeggende dat zij hare moeder vermoord had gevonden. Men vond bloedvlekken op haar japon, maar ondanks dat, wilde men in het eerst niet gelooven dat zijn de moordenares was. Toch werd zij in hechtenis genomen en na enkele verwarde antwoorden bekende zij haar schuld. Zij weigert echter de redenen tot die vreeselijke daad op te geven. Te Werschetzin het Hongaarsche district Temesvaris in een zwaren storm en onweder een steenen brug weggeslagen, waarop een aantal personen maar vooral kinderen stonden te zien naar het rijzen van het water der kleine rivier de Messoes. De meesten werden gered maar men heeft reeds tien lijken gevonden en er worden nog verscheidene kinderen vermist. Daar enboven werden eenige huizen geheel vernield terwijl de. aangerichte schade in de wijngaarden zeer aanzienlijk is. Zondag heeft boven Schaffhausen een vreeselijke orkaan gewoed. De eerste hagel- steenen hadden de grootte van een ei, maar dat was nog slechts een voorproefje want later vielen er als 't ware stukken ijs van de zonder lingste vormen die nog meer schade aanricht ten dan de hagulsteenen. De ruiten en zelfs de blinden werden afgeslagen en menige dakpan moest het ontgelden. De schade is zeer aan zienlijk en men vreest dat ook de oogst veel schade zal hebben geleden. Het heeft door geheel Italiënaar men thans uit Rome bericht p een zeer onaangenamen indruk gemaaktdat de be-chikkingen van Garibaldi omtrent zijn stoffelijk overschot niet zijn nage komen en de bladen dringen er op aan dat men nog aan de uitdrukkelijke wenschen van den overledene moge voldoen. Het afzien van de verbranding schijnt dus meer een toegeven aan den wensch der regeering le zijn geweest, dan aan dien des volks, zooals eerst werd voorgesteld. Men begint weer voor een uitbarsting van den Vesuvius te vreezen; er werden verscheidene lichte schokken waargenomen bijna alle dagen worden de electro-magnetische toestellen van het observatorium op den berg in de war gebracht en de vlammengordel om den krater wordt voortdurend grooier. Misschien zal dus de Vesuvius-spoorweg weldra een harde proef moe ten doorstaan. Te Moskau heeft een groote brand gewoed in de wijk Ragoschhis. Ongeveer 100 huizen voor het meerendeel houten werden vernield. De vlammen werden aangewakkerd door een hevi gen storm die veel schade aanrichtte in de stad o. a. ook aan de gebouwen der nationale ten toonstelling. Te Constantinopel zou dit volstrek geen bevreemding wekkenmaar de Egypteuaren die veel levendiger en voortvarender dan de Turken zijn zoeken achter die houding een of ander bijzonder oogmerk. Jakub Pachade afgezant van Arabi Bey was liefst terstond in het rijtuig, dat den Pacha van Alexandria naar Cairo bracht en waarin hij, tegen de etiquette in inede had plaats genomen begonnen met het bespreken van den toestand. Maar Derwisch zei weinig anders dan Hawa Juzel (Het is goed weer) en wachtte twee dagen voor hij een allereerst begin maakte met het uitvoeren van zijn zending en den onderkoning de brieven van den sultan en den grootvizier overhandigde. Ieder, die het verlangde, gaf hij last bij hem toe te laten en zijne vertrekken waren weldra vol van allerlei personen, die ter audiëntie kwamen. Hij is volkomen zeker van zijne zaak en zijn houding boezemt alle vertrouwen in op het welslagen van zijn zending. En zoo heeft men dau bij de vreemde vertooniugen in Egypteeen gewezen overste die de Westersche mogendheden trotseert en den khedive afzeteen khedive die niet meer is dan een speelpop en een gepantseerde vloot die niet veel meer invloed uitoefent dan alsof zij op doek geschilderd was, ook nog een maar schalk van den grooten heer te Constantinopel, die aan de in gespannen verwachting luisterende wereld meedeelt, hoe hij over het weer denkt. Er is weder meer hoopdat de werkstaking in de Araerikaansche ijzerfabrieken weldra ge ëindigd zal zijn. In zeven fabrieken te Cin- cinnatie en omstreken hebben de arbeiders hc-t werk hervat tegen vroeger loon maar onder voorv aardedat de voordeelen door de werk lieden van Pittsburg bij een eventueele schik king bedongen, ook hun ten goede zullen komen. Intusschen is men te Pittsburg nog altijd ver van een schikking verwijderd. Te Cleveland werken drie fabrieken met mannen die niet tot de arbeidersvereniging behooren. Er komen voortdnrend tijdingen uit Ame rika over de gevaren waarmede de zeevaart op den Atlantischen Oceaan bedreigd wordt. De stoomboot City of Lincoln ontmoette den 18 Mei in de volle zee een geheele reeks ijs bergen. Zoo ver men zien kon ontwaardden de reizigers niets dan ijsbergen, welker toppen in de zon schitterden en het prachtigste schouw spel opleverden. Ook de stoombooten Bolivia en Jan Brijdel ontmoetten op zee dergelijke gevaarten. Dezer dagen kwam te San Francisco de grootste suikerfabriek van Amerika gereed. Het is een kolosaal gebouw bestaande uit der tien verdiepingen. Het gebouw is aan het water gelegen en is voorzien van toestellen om liet water op te pompen. De fabriek kan zestig duizend ton suiker per jaar leveren. Het nooaige suikerriet voor de raffinaderij wordt op de Sandwicheilanden gewonnen en dertig schepen alle te San Frarxjtsco gebouwd, brengen aanhou dend de producten naar het vasteland. Derwisch Pacha speelt in Egypte zijn rol als een echte Turk van den ouden stempel met groote bedaardheid en kalmte en spreekt terwijl Europa en Egypte aan zijne lippen han gen in de eerste plaats over het wederzoo als het gebruik is in de gesprekken met Turk- ache waardigheidbekieeders. WAALWIJK. REPETITIE, Zondag 18 dezer, te geven aoor de Harmonie l'Espéranceop de harmonie zaal, 's middags ton 12 ure. Victoria-marsch. Krein. 2. Agnes-polka-mazurka. Walther. 3. Souvenir de Carapine. Fantaisie champêtre. M. Krein. 4. Les Fontainois. Marche. Flamanche. Verleden Woensdag heeft de stoomboot „Stad Tilburg", iu verbinding met den stoomtram eene reis gemaakt naar de paardenmarkt te Buiten- sluis 70 paarden werden bij die gelegenheid door de boot vervoerd. Door burgemeester en wethouders der ge meente Didam zijn voor de betrekking van ge meente-secretaris aldaar, van de 19 sollicitanten op de voordracht geplaatst de heeren J. P. J. Hendrikx, secretaris te Bcsoijen, en L. J. A. Libourel, beambte ter secretarie te Duiven. De heer Hendrikx heeft echter zijne sollicitatie in getrokken daar hij zijne tegenwoordige stand plaats wenscht te behouden. Men verneemtdat bij de deze week af- geloopen eindexamens der officieren van de le afd. der krijgsschool en van de cadets van het 4de studiejaar der kon. mil. academie, le Breda, yoor de commissieouder presidium van den gene- raal-majoor Netscherinspecteur van het mid delbaar onderwijs, alle examinandi aan de eischen hebben voldaan. Eén cadet kon wegens ziekte in het geheel nieten een ander slechts gedeel telijk aan het examen deelnemen dezen zullen daartoe later in de gelegenheid wonten gesteld. De jaarlijksche inspectie van verlofgangers heeft t.e Tilburg weder aanleiding gegeven tot wanordelijkheden en vechtpartijen waarbij ver scheidene personen gewond zijn en o. a. een agent van politie eenige kneuzingen in het aan gezicht bekwam. Tot laat in den avond liepen de verlofgangers in groot getal beschonken, som migen nog in uniform schreeuwende en zin gende langs de straten, zonder dat de enkele toegeschoten politieagenien tegen de overmacht iets konden doen. (N. K. Ct.) Dinsdag avondomstreeks kwart over negen zijn te Harderwijk door verscheiden per sonen ccti drietal aardschokken waargenomen. Zij hielden elk twee drie seconden aan, met geringe tussckenruimte, en waren vergezeld door een duidelijk hoorbaar gedruisch. Buiten de stad werden de sehokken duidelijker gevoeld dan binnen. In sommige huizen rondom de stad bewogen zich de meubelen zichtbaaren rin kelde het aardewerk in de kasten. De zee was onstuimig, en de lucht zeer donker en stil. (N. v. d. D.) Het Vaderland vermeldt de curiositeit dat de heer P. van dsr Kemp leeraar aan de burgeravondschool te Nijmegen, wien dezer dagen bij kon. besluit een pensioen verleend is van f154, reeds ruim een jaar geleden, nl. den len Juni 1881 overleden is. Volgens den Haagschen correspondent der Zutph. Ct. spelen Z. M. de koning en de mi nisters nog altoos krijgertje. „Onvermoeid" toch blijft volgens hem „het ministerie zijn ver zoek om ontslag hei halen en de koning blijft even onvermoeid weigeren aan dat verzoek te voldoen." Ze blijkt wat vreemddie onvermoeidheid als de ministers werkelijk hun leven q. q. moede zijn zullen ze dit Z. M. wel hebben te kennen gegeven op een wijze welke onzen kouing het verzoek moede maakte. Dit is zekerals de ministers blijvenkunnen ze zeggen „op vereerend verzoek." Verleden Woensdag heeft een 13jarige jongen, Chr. de N., te Kaatsheuvel, zijn roeke loosheid weer duur betaald. Hij liep op een in gang zijnden ledigen zandtrein van de Noordbr. stoomtram toe om op een wagente springen, maar struikelde vlak bij den trein over een zand- hoopje. Hij geraakte onder de wielen met het treurig gevolg dat een zijner beenen werd afge reden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat noch de machinist, noch het treinpersoneel eenige schuld aan het ongeluk hebben en dat de jongen het slechts aan zijn eigen onvoorzichtigheid te wijten heeft. Dezer dagen is te Breda overgebracht, om in het huis van arrest aldaar te worden opge nomen zekere T., landbouwersknecht te Leur beschuldigd van in den avond ven Zondag jl. den landbouwerszoon C. H., mede te Leur woon achtig met een mes eene diepe wonde te heb ben toegebracht in de linkerzijde. De getroffene moest zich in een herberg, hoewel gekscherende, onguustig over den beschuldigde hebben uilge laten waardoor T. zich in zijn eer gekrenkt gevoelde. Onder Oss is oen arbeiderswoning afge brand bewoond door twee huisgezinnen. Van den gedeeltelijk verzekerden inboedel werd nogal veel gered. De oorzaak van den brand is on bekend. Uit Alkmaar meldt men In de laatste dagen hebben hier verscheidene aanhoudingen plaats wogens kleine diefstallen en ook is door de pollitie de hand gelegd op den schrijver van een brandbrief, alsmede op zijn handlangerdie in deze als briefbesteller dienst deed. Op den Bergonder Ossendrecht is een zware brand uitgebroken op de boerderij van den landbouwer J. Vijf paarden drie stuks hoornveedrie geiten en twee varkens werden een prooi der vlammen. Er schijnen gegronde vermoedens te bestaan dat boos opzet in het spel is geweest. De boerderij met toebehooren is de eigendom van iemand te Antwerpen. Men schrijft uit Lexraond van 15 Juni Heden nacht had hier een ontzettend ongeluk plaats. De vvatermolenaar Verschoorop den polder Lakerveld wilde heden nacht tusschen 12 en I ure den molen omkruien omdat de wind veranderd was. Slechts enkele oogenblik- ken was de man buiten toen de vrouw hem riep; geen gehoor krijgende, ijlt zij naar buiten en vindt haren man (lood op den grond liggen. I 11 i vermoedelijk is de man over den kruiketting gestruikeld en met het achterhoofd op den rand van een steenen rollaag gevallen. De overledene was 50 jaar oud en een zeer oppassend man. Dinsdag avondmis de bliksem geslagen in een der roeden van een koornmolen staande aan de Oostvest te Delft. De daardoor ontstane brand is spoedig door de aanwezige knechten gebluscht en de toegebrachte schade is gering. Het is voor de derde mnaldat dezelfde molen door den bliksem werd getroffen. Ook te Oudshoorn werd een koreumolen, even buiten het dorp staandedoor den bliksem ge troffen. De bliksem is, zoo 'tschijnt, op den staart geslagen die is gesplinterd cn gegroefd van daar langs den vlaggestok geloopenvan welks knop een stukje is verwijderd en zoo op de tegenoter zijr.de roede overgesprongen. Deze geraakte in brandmaar door dadelijk aangewende pogingen werd de brand nog ge bluscht. Donderdag nacht zijn twee molens onder Oosthuizen door den bliksem getroffen en ver brand, In een dier molens werden twee per sonen man en vrouw gedood. Ook te Barendrecht woedde een hevige donderbui en werd een paard in de weide door den bliksem gedood stoom- en wind-watermo lens kunnen r.iet hard genoeg werken om het overtollige regenwater uit de polders te verwij deren zoodat de gewassen er onder gaan lijden. Voor ongeveer veertien dagen werd in een sloot bij een boerderij te Linscboten een kin derlijkje drijvende gezien. Bij de lijkschouwing

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2