BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Egypte. ^ÏÏNNENLAND. X Waalwijk 21 Juni 1882. Burgerlijke Stand. op de vrgadericg van onderwijzers gelioord hij voldeededaar zeer goed. Verschillende leden geven teekeneu van in stemming. Hierna ontstond een tamelijk langdurige discus sie over de vraag, of de conclussie van het rapport, of wel het voorstel van den hr.Van Iersel het eerst in stemming zou gebracht wordentotdat dit bij slot van rekening met geen van beide ge beurde, maar de raad eenvoudig het rapport der schoolcommissie voor kennisgeving aannam. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Vermoedelijk heeft de politie te Brussel dezer dagen een betere vangst gedaan dan die van Berlijn, waar ze meende de hand te hebben ge legd op de dieven van Hatton Garden te Londen en de voorwerpen bij die gelegenheid gestolen. Er zijn namelijk een Engelschman, een Ame rikaan en een vrouwelijke reisgenoot ingepalmd en tegelijkertijd een koffertje met eeu brillanten inhoud. Aan bankbiljetten en prachtige sieraden bevatte dat cassetje eeu waarde van ongeveer een millioen franken. De gearresteerde personen zijn betrokken bij een dietstal te Parijs gepleegdwaarbij een be drag vun 600,000 fr. aan voorwerpen van waarde is geroofd. Het waardige drietal is reeds op weg naar Parijs. De noodige formaliteiten voor hunne uitlevering aan de Fransche actoriteiten waren spoedig afgeloopen. De fraaie cassette is denzelfden weg opgegaan. De Fransche kamers zullen niet voor het begin van Augustus uiteen gaan. De staatsbegrooting met uitzondering van het budget voor oorlog zal op 28 dezer door de regeering ingediend worden zoodat het nog voor de sluiting der tegenwoordige zitting kan worden afgedaan. 't Monopolie te hebben en dan op eens een lastigen concurrent te krijgen is niet alles. Dat heeft Frankrijk ondervonden met den St. Gotthardspcorweg. Vroeger was de Mont- Cénistunnelwaarvan de ingang op Fransch grondgebied ligtde eenige toegang voor wes telijk Europa lot Italiëthans is de St. Got- thardlijn niet alleen voor heel Duitschland, maar ook voor EngelandNederland en België een korte weg. Toen de St. Gotthardlijn ontworpen werd, begon men in Frankrijk dan ook dadelijk te peinzen of er niet een kortere weg dan door den Mont-Cenis was aan te leggen waardoor men tegen de concurrentie bestand zou zijn. De oorlog van '70 schortte het ontwerpen van plan nen echter opdoch nu is de zaak weer aan gepakt en men denkt over een tunnel door den Mont Blancdoor den Simplon of door den grooten St. Bernhard. Aan het laatste plan is reeds in 1870 door een Fransch ingenieur een vlugschrift gewijd. De voordeelen van den weg door den St. Bernhard zijn inderdaad niet onbelangrijk. Door een spoorweg te maken van Martigny (in het Rhanedal) aan den Zwitserschennaar Aosta aan den Italiaanschen kant van den St. Bernhard, en een verbinding van den Aosta met de be staande Italiaansche lijn die te Ivrea begint worden van Calais over Parijs Dijon Pontar- her en Lausanne circa 150 kilometers uitge wonnen op den Mont-Cenis 125 op den St. Gotthard 80 op den Mont Blanc en 14 op den Simplon. Een ander voordeel is de aanzienlijk mindere lengte van den hoofdtunnel. De lengte der groote tunnels is voor de verschillende lijnen: Simplom 18,507 kilometers, St. Gotthard 14,900, Mont Cénis 12,240, Mont Blanc 10,500 en Gr. St. Berntard 6625. In verband daarmede schat men de kosten van de lijn Martigny-Aosta op slechts 481/2 millioen francs, terwijl de andere richtingen veel meer kosten. De kortere lengte van den tunnel hangt echter te zamen met de grootere hoogte, waarop hij zou worden gegraven namelijk op bijna 1600 meter, terwijl de Simplontunnel op slechts 710 zou komen en de St. Gotthard op 1145 ligt. Vele spoorweglijnen in Amerika lig gen echter nog hooger o. a. die over de Andes op 4769 meter en de Brennerlijn stijgt zonder tunnel tot 1367, de Mont-Cénistunnel tot 1338 M. Generaal Cisseylid van den Franschen senaat en oud-minister van oorlogis te Parijs op 27-jarigen leeftijd overleden. Nadat verleden week te Pecq het lijk van deü vermoorden apotheker Aubert uit de Seine is opgevischt, heeft men thans weder te Parijs aan de quai d' Orsav en de quai Billy lijken in de rivier gevonden van twee personen die sedert eenige dagen vermist werden en blijkbaar vermoord zijn. De Seine dreigt op dit stuk een even treurige vermaardheid te zullen krijgen als de Theems. In de Londensche wijk Clerkenwell heeft de politie aanzienlijke, voor Ierland bestemde voor raden wapenen in beslag genomen. Tevens is zekere IerThomas Walsh geheeten in hech tenis genomen die voor den huurder van de ontdekte bergplaats gehouden wordt. Bij het doorzoeken zijner woning heeft men nog een yoorraad ammunitie gevonden. Londen, 19 Juni. Daar alle mogendheden d" conferentie te Constantinopel hebben aange nomen zullen Frankrijk en Engeland heden de mogendheden voorstellen die den 22en te doen bijeenkomen op de basis van het status quo in Egypte. De conferentie zal uitsluitend de Egyp tische quaestie behandelen. Turkije neemt er geen deel aan maar de keuze van Constanti nopel is in overleg met de Porte geschied, ten einde de gedachtenwisselingen met haar gemak kelijker te maken en spoediger te doen plaats hebben. Berl. Tbl. meldt over het landsverraad aan 't marinestation te Kiel voorgekomen De opper stuurman Meiliug was vroeger op kosten der admiraliteit om het Russisch te leeren naar Petersburg gezonden en verwekte in den laatsten tijd te Kiel opzien en argwaan door de groote verteringen welke hij er maakte. Meiling is nu te Berlijn gevangen genomen en heeft bekend dat hij voor meer dan een half milloen mark aan de Russische regeering alle Duitsche vestigingplannen verraden heeft, speciaal ook diewelke voor Pillau, Danizig, Köuigsberg ontworpen en in 't aanstaande najaar uitgevoerd worden zouden. In marinekringen wekt het feit te meer opzien en onrustdaar men niet begrijpt hoe iemand van betrekkelijk lage positie in 't bezit kwam van zóóvele gewichtige geheimen. Nog steeds zijn de bladen obgevuld met nieuws uit Egypte. Bij duizenden verlaten de Europe anen Alexandrië en Cairowaar wel alles in rust is teruggekeerd maar waar het toch nog altijd broeit. Bijna alle mogendheden zenden oorlogschepen om de veiligheid van de Euro- peesche inv oners te bewaken en transportschepen voor hen die het in Egypte niet langer durven uithouden. Ook Nederland heeft bevel gegeven om een vaartuig naar de wateren der Middel- landsche zee te zenden. Ondanks al die onrus tige berichten hoopt Derwisch-pacha nog steeds de zaken in der minne te zullen schikken een hoop die er met den dag flauwer op wordt daar de militaire partij besloten schijnt liever het uiterste te wagen dan zich te onderwerpen en daardoor de kans te loopeti van voor vroegere ongeregelhrden gestraft te zullen worden. Tilburg, 21 Juni 1882. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad is (wegens de vermeerdering der bevolking in de laatste jaren met 6000 personen, waaronder de hehoeftigen in ruime mate zijn toegenomen zoodat de taak der genees- en heelkundigenmet de armen praktijk belast wordt verzwaard), besloten de jaarwedden dier geneeskundigen te stellen voor de Zuid- en Noord- afdeelingen op f1000 en f700 voor de heelkundigen op f 600 en f 400 en voor de vroedvrouw op f 350. De heer Hector Mojoiete Hilvarenbeek, is door gedep. staten van Noordbrabant benoemd tot lid der schattings-commissie, in het district Tilburgen zulks ter vervanging van den heer van Eijll alhier, die bedankt heeft. 443 personen uit Waalwijk, Kaatsheuvel, Dussen en omliggende gemeenten namen Maandag deel aan de bedevaert naar de graven der HH. Mar telaars van Gorcum, te Brielle. De tweede kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 26 Juni 's middags 2 uur. De door ged. st. ontworpen begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1883 bedraagt in ontvangst f800,209.83 en in uitgaaf f799;685.355. Onder de vermoedelijk ontvangsten komen voor aan opcenten op 't rijks belastingen f 348,490.41, aan opbrengst uer paardenbelasting t 158,000 en aan opbrengst van geldleeningen f 285,000. Bij de uitgaven zijn geraamd voor aanleg ew onderhoud van prov. wegen f 199,798, voor renten en aflossingen van geldleeuingeu f 110,005, voor bijdragen in de kosten van aanleg en ver betering en gemeente- en polderskunstwegen f200,000 en voor dekking van het nadeelig slot der rekening over 1880 f 134,691.965. Wij lezen in het R. N. He* is verbazend hoe snel het electrisch licht zich in den vreemde natuurlijk niet in Ne derland een weg weet te banen. Zoo wordt in de pas verschenen aflevering van het tijd schrift der Nederlandsche maatschappij ter be vordering van Nijverheid omtrent electrische verlichting o. a. het volgende medegedeeld Onlangs is men aangevangen om in het Pa vilion de Flore in de Tuilerieèn te Parijs de electrische verlichting van de lokalen van den stedelijken raad en de electrische overbrenging van kracht te beproeven. De raadszaal wordt verlicht door 6 booglam pen van Siemens50 carcels hoog opgesteld en 73 gloeilampen van Swan, gevoed door Siemens toestellen. Deze 73 gloeilampen zijn vereenigd in 8 lichtkronen van 4 lichten, 8 van 3 en 32 enkele lichten. Verplaatsbare lampen zijn ge plaatst op de tribunehet bureau en de tafel der secretarissen. De lampen van den prefect van de Seine, den prefect van politie en hunne secretarissen kun nen uit- en aangedraaid worden. Bij die van den prefect kan bovendien de lichtkracht ge regeld worden. Dc vestibule wordt door twee Siemens verlicht. Twee Siemens-generators be dienen ook nog de Swan-lampen in een afzon derlijk vertrek voor bijeenkomsten van commis- siën bestemd. Het buffet wordt door twee lampen van Brush verlichtelk van 60 carcels; drie Brushlampen op dezelfde geleiding verlichten de trappen. In de voorzaal bevinden zich twee Werder- mann's inrichtingen volgens Napoli. Verschil lende andere vertrekken worden verlicht met Maxim- en Edison-lampen. Voor krachtoverbrenging heeft men het in beweging brengen van den electrische» ascen- seur van Siemens op den trap van de raadszaal en de drukpersen van den raad. De beweeg kracht hiervoor vereischt wordt geleverd door een machine van 50 paardenkrachtopgesteld op de Place du Carrousel. Te Londen is bij openbare aanbesteding de verlichting uitgeschreven van het gedeelte der City dat tot nu toe door Simens verlicht werd. De openbare boekerij van Liverpool is tot algemeene tevredenheid verlicht met de lampen- Soleil. Evenzoo de Kon. bibliotheek te Brussel. Van de maatschappij tot export van levens middelen te Milaan is bericht ontvangen dat de eerste waggon Italiaansche eieren voor ons land bestemd den 15den dezer door de Got- thardtunnel aan eene te Rotterdam gevestigdefirma is afgezonden. De duur van transport van Chi- asso tot daar zal waarschijnlijk op twee dagen gebracht worden zoodat het thans geen twijfel lijdtof de producten van Italië zullen voor het vervolg hier in even goeden toestand als in Italië zelf verkrijgbaar zijn. Bovengenoemde maat schappij heeftter verkrijging van een zeer gunstig spoorwegtarief, zich verbonden om een minimum van 3000 waggon ladingen per jaar naar de Europeesche markten te doen verzenden. Doctor van Hengel te Hilversum sehrijft aan het U. D. De vreugdedat de rupsen mijne boomgaar den verlaten hadden is helaas veel getemperd. Het is waaral de rupsen die in aanraking kwamen met de lucht der Eucalyptus-bladen zijn gestorven maar dertien dagen na de eerste aanwending zag ikdat ik weder door andere rupsen geteisterd werd. Heb ik dan onwille keurig eene onwaarheid verkondigd Neen volstrekt nietDe oorzaak waarom bij mij het oude leventje weder begonnen isis daarin ge legen, dat de gedroogde Eucalyptus-bladen slechts zeer kort hun sterke lucht vespreiden en dat het die lucht isdie de rupsen dooddemaar die lucht was na 2 of 4 dagen verdwenen en nu konden de kiemen zich zonder hinder ont wikkelen, en zie daar komt een nieuw geslacht Had ik nu levende bladen genomendan ware ik van den last af geweest. Om mij van de juistheid dezer stelling te overtuigen vervoegde ik mij tot de tuinbazen Knoppers en Zonen op Heide-Park te Hil versum, wien ik eenige jaren geleden zaden van de Eucalyptussoorten gegeven had. Die zaden zijn prachtig opgekomen en door de groote massa, die cr opkwamen ook al gedeeltelijk verkocht. Er zijn nog wel eenige te koop. Ik vroeg hun, mij eens te willen opgeven wat hunne bevinding was omtrent dit punten nu vernam ik dat zij de oranjeriën zijn nagegran en zich verwon deren over de afwezigheid van luisrups en ander ongedierte bij die planten die in de na bijheid der Eucalyptusplanten staan. Sinds eenigen tijd is er een nieuw soort papieren borden iu den handel gebracht, waarop behalve grappige teekeningen nog het opschrift „Todden Vliegen" te lezen staaten die dus dieLen moeten om vliegen te dooden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat deze pa piermassa in zoo hoogen graad met arsenicum is doortrokken dat een enkel dezer borden zes gram van dat vergift bevat. Men moet dus het koopen van dusdanige voorwerpen ten strengste ontraden. Als een staaltje van verregaand brutale oplichterijvermeldt de Delftsche Ct. het on derstaande In het laatst der vorige maand werd door eeu harer stadgenooten een advertentie i:i de N. Rotterd. Ct. geplaatstwaarbij hijals be kend met de houtindustrie en machinerieën, eené voor hem geschikte betrekking vroeg, kunnende desgevorderd een borgtocht stellen of kapitaal fourneeren. Op deze advertentie kwam reeds vrij spoedig een brief van een zekeren heer Louis Klerx uil Rotterdam, als vertegenwoordiger der firma Klerx te Boxtel en na ongeveer acht dagen was de onderhandeling over het aanvaar den eener betrekking aangeknoopt. De werk zaamheden die aan V. S. zouden worden opgedragen waren zeer eenvoudig. Hij moest zich le Rotterdam vestigenwaar hem vrije woning en billijk weekloon werden verzekerd en zich van tijd tot tijd naar Hellevoetsluis begeven om toezicht te houden op het uitladen van hout, dat aldaar voor de firma Klerx wordt aangevoerd. Het kwam er nu slechts op aan of de informatie» omtrent V. S. gunstig waren en of hij de gevorderde waarborgsom (f1500) kon storten. Doch omtrent dit laatste bestond geen bezwaarhet benoodigde geld lag, om zoo te zeggen, afgeteld, gereed, en de laatste patroon van V. S. zou wel een goed getuigenis geven. Deze werd door den heer Klerx bezocht en gaf de verlangde inlichtingen ook zou bij een no taris alhier worden geïnformeerd, doch dit blijkt niet te zijn geschied. De zaak werd nu verder geregeld. Het geld zou te Rotterdam by Mees Zouen worden gestort, en V. S. zou daarvan een rente van 4 pet. genieten. De heer Louis Klerx zou wel voor de belegging zorg dragen. V. S. vertrok naar Rotterdam en stortte de f1500 in handen van den vertegenwoordiger zijner nieuwe patroonsdie daarvoor binnen eenige dagen de quitantie zn» gever, en tevens het bewijs zou toonen dat het geld bij de reeds genoemde kassiersfirma was gedeponeerd. In middels was er tijding gekomen dat een sehip met hout te Hellevoetsluis met elk uur kon worden verwacht en Louis Kleix reisde nu met V. S. derwaarts om bij het overladen tegen woordig te zijn en hem de noodige aanwijzingen te doen. Zij kwamen blijkbaar vroeg genoeg want er was nog geen schip in het gezicht. Er verliep zelfs een geheele dagen nog kwam het verwachte vaartuig niet binnen. Nu was dat voor S. geen groot bezwaar aangezien bij het contract was bepaald, dat hij voor eiken dag dien hij te Hellevoetsluis moest doorbrengen een toelage van f2,50 zou ontvangen. Louis Klerx moest evenwel naar Rotterdam terug en liet het adres en formulier voor een telegram achter dat hem terstond moest gezonden worden wan neer het schip aankwam. Doch de tweede dag verliep even Kalm als de eersteen ook op den derden dag was er nog geen telegram noodig geweest. Nn begon V. S. wel een weinigje on gerust te worden. Hij ging daarom naar Rot terdam, maar aan het hem opgegeven adres was geen Louis Klerx bekend. Deze was zonder eenig spoor achter te laten verdwenen. Op raad der Rotterdamsche politiedie een uitvoerig proces-verbaal van het gebeurde opmaakte en de gevoerde correspondentie, voor zoover V. S. die iu zijn bezit had in beslag nam, begaf deze laatste zich ten spoedigste naar Boxtel, alwaar de firma Klerx hem wel eenige aanwijzingen zou kunnen ver schaffen doch ook daar bleek het hem duidelijk, dat hij met een oplichter had te doen gehad. Wel bleek uit wat aan V. S. was me degedeeld dat de zoogenaamde Louis Klerx volkomen met de zaken der Boxtelsche firma bekend wasdoch meer kon men hem niet zeggen. In elk geval was door de firma Klerx niemand gemachtigd om een vertegenwoordiger te Rotterdam aan te stellen. Door den wachtmeester der marechausée alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een lljarig meisje te Drunen, dat als 't ware op heelerdaad betrapt is op diefstal van geld ui de woning van een harer buren. Een gedeelte van het gestolene was besteed om snoeperij te koopen. Het overige werd nog bij haar gevonden. Reeds meermalen moet er tegen hetzelfde kind vermoeden gerezen zijn. Venetië en Amsterdam zijn de twee steden van Europa, die het grootste aantal bruggen bezitten. Venetë heeft cr niet minder dan 450 en Amsterdam 300. Dan volgt St. Petersburg welke stad 130 bruggen heeft over de Newaen de grachten. Londen heeft slechts 15 bruggen Weenen 20 en Berlijn zal weldraals de negen ont worpen nieuwe bruggen over de Spree voltooid zijn een vijftigtal bezitten. Te Veenendaal ging de rijksveldwachter met den jachtopziener en den gemeenteveldwach ter van Geld. Veenendaal er op uit om zich te overtuigen dat in een woningvroeger tap- peiijnog altijd sterken drank werd geschonken zonder dat daartoe vergunning was verkregen. De veldwachter van Geld. Veenendaal trok daar toe het kostuum van een polderwerker aan en wist twee glaasjes jenever machtig te worden. De rijksveldwachter en de jachtopziener kwamen daarop de woning binnen terwijl de gewaande poldergast zijn gelag opdronkwaarvoor hij 10 cent had betaald. Men meende er nn af te zijn met proces-verbaal tegen de schenkster op te maken onbekend aU deze ambtenaren waarschijnlijk warer. met artikel 19 der drank wet waarbij is bepaald dat iederdie sterken drank koopt in eene localiteit, niet voorzien van het gevorderde opschrift „vergunning" strafbaar is. De gemeenteveldwachter van Geld. Veenendaal zal voor den rechter moeten verschijnen. Eene moeder te Groningen die zich even naar een winkel tegenover hare woning begaf, had hare beide dochtertjes, van welke de een vijf, en de ander ruim één jaar oud was alleen thuis gelaten. Van deze gelegenheid maakte de oudste gebruik om een doosje lucifers te nemen, dat op tafel stond. Zij stak daarmede het schortje van haar zusje in brand met zulk een gevolg dattoen de moeder terugkeerde de kleederen reeds bijna geheel waren verbrand, en het kind zoodanig met brandwonden overdekt dat men niettegenstaande het dadelijk onder geneeskundige behandeling werd gesteldvoor het behoud van 't leven vreest. Zaterdag naoht heeft te Rhenen een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij twee Duitschers, werklieden aan den bovenbouw der spoorweg brug ernstig werden gekwetst. Het gebeurde bijeen onthaal op bierbij gelegenheid van het klinken var. den eersten bout. DRUNEN. Ondertrouwd-. Adriaan van Bladeljm. te Vlijmen, met Petronella Verhoeven jd. GehuwdJohannes van der Aa, im. en Petro nella Boelenjd. Bevallen: Gijsberdina Klerks, geb. Smits,d. Elizabeth Verdiesen, geb. van Broekhoven, z. Johanna Marisael, geb. van Huiten, z. Elisa beth van Herwijnen geb. de Vries, z. Johanna van den Hooven geb. Brokke, d. OverledenPetrus de Baaij, 15 j. Johanna Klerks 6 d. Wilhelmus Verhoeven12 ra. Cornelia Klerks 11 dagen. SPRANG, Getrouwd: Jan Timmermans, j. m. 33 j. met Dora Verschuren jd. 26 j. Geboren: Hendrik z. van Jacobus Vos en M.A. van Caem Denis z. van J. J. Vos en M. Ver hagen Adrian us Johannes z. van Antonia Koenen en Maria Blok Jan Michael Z. van Antonia van Vuuren en-Elisabeth Nieuwenhuizen,

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2