Nummer 52 Donderdag 29 Juni 1882. 5e Jaargang EE IJIL L E tFnT Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Turkije. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Novelle van ERANZISKA. Si De Eeho van het Zuiden, i tai, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,GO daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf STEiNER,Hamburg. Beclames 15 cent perregel Onder Calmpthout op de Nederlandsche gren zen is een twaalfjarig meisje door drie mannen aangerand en vermoord. Een der booswichten is in hechtenis genomen. De beide anderen zijn voortvluchtig. In het Belgische dorp Vlijtingennabij Maastricht, had dezer dagen 't volgende voorval plaats. Een jongeling had betrekkingen aange knoopt met een meisje uit genoemd dorp. Die betrekkingen waren echter afgebroken en liet meisje zou met een ander in den echt treden. Vóór eenige dagen nu kwam de voormalige minnaar bij het meisje op het veld en bracht haar met een spade een slag op het hoofd toe, waardoor zij bewusteloos nederviel. Meenende dat hij haar gedood had, vluchtte hij en wierp zich in een putwaar hij den dood vond. Het meisjedat slechts gewond was kwam spoedig weder bij en is thans buiten gevaar. Na een tamelijk langdurig debatnam Zater dag de Fransche kamer hei besluit den gods- dienstigen eed in rechtzaken te vervangen door de formule „Ik zweer op mijn eer en geweten". Slechts 110 leden stemden tegen en 339 voor. Tegen den wensch der regeering werd daarna ook besloten (met 210 tsgen 107 stemmen) de godsdienstige zinnebeelden voortaan uit de ge rechtszalen te weren. Ook de Fransche regeering maakte thans de diplomatieke bescheiden openbaar (vervat in een zoogenaamd „Geel boek„), die betrekking hebben op Egypte. Het loopt slechts tot 11 Maart en bevat depêches van Gambetta aan den toenmaligen gezant te Londen, Challemel-Lacour. Gambetta diong dus blijkt uit de depêches voortdurend bij Engeland aan op een ge meenschappelijk handelend optreden in Egypte, maar Engeland wilde daarvan niet wetenen de regeering van dit land werd ten slo'te door den aandrang der andere zijde ontstemdeen aandrang die een te ongunstiger indruk maakte, S* (overgenomen uit het Zondagsbl. van het R. N.) I. Nu ontbreken er nog de drie wijzen uit het Oosten en die kribbe hier kan meer naar links worden geplaatst. Vindt ge niet, lieve tante Onder den grooten kerstboom werd juist de heilige Christusgeschiedenis geplaatstde slanke vingers van een jonge dame waren ijverig bezig de fijne in watten gewikkelde figuurtjes uit te pakken en ze aan een oude dame over te reiken, die met een lachje op het gelaat alles op zijn plaats zette. Het was een kamer met drie ramen waarin de prachtige kerstboom stond hij glom van de dunne zilverdraden hier en daar hing ook een ijskegeltje aan de takken en gaf met de watten waarop de boom geplaatst was een echt winterachtig voorkomen evenals het land schap daar buiten bood. Aan den zolder hing een elegante gaskroon die haar getemperd licht wierp op de grijze haren der oude en de kas tanjebruine vlechten der jonge dame. Zij was schoon de laatste evenals de lenteklokjesaan wie de strenge vorst de lieftalligheid niet kon ontnemen. In het fijne eenigszins langwerpig gelaat schitterdeu twee lieve donkere oogen de rozenroode wangen toondenwanneer zij lachtte twee lieve kuiltjes en ook dit lachen deed van achter de frissche lippen twee rijen hagelwitte tanden zien. De slanke gestalte boog zich juist naar haar gezellin toe om deze een schaapje aan te geven en een zilver lachje klonk tegelijk. „Tante, omdat ook de vier andere mogendheden duide lijk hare afkeuring over eenc landing hadden uitgesproken. De houding van Gambetta in deze wordt door de dagbladpers bijna eenstemmig veroordeeld. De Gazette de France schrijft zelfs, dat de gevallen minister in deze van evenveel lichtzinnigheid heeft blijk gegeven als Napoleon III in 1870. Gambetta's organen zijn stil. Bij het feestmaaldat op den 13 Juli op het herstelde raadhuis te Parijs zal plaats heb ben zullen de rnaires van alle Fransche steden boven de 40,000 inwoners genoodigd worden. Ook de burgemeesters van de voornaamste hoofd plaatsen in Europa zullen een uitnoodiging ont vangen. Er zullen 500 couverts zijn. Dames zullen aan het feesraaal geen deel nemen. Ernstige klachten werden bij het departement van koloniën ingebracht over den staat van zaken in Queensland en de in de nabijheid liggende Zuidzee-eilanden waar ouder Britsche vlag een stelsel van menschenroof moet heerschen en onder Britsche wetten de inboorlingen erger be handeld worden dan West-Indische slaven. Een artikel in de Fortnightly Review had de aandacht gevestigd op dezen ergerlijken staat van zaken onder mededeeling van bijzonderheden die de haren te berge doen rijzen. Het antwoord van Sir Evelyn Ashley op de hierop gegronde vragen was weinig bevredigend. De onder-secretaris van staat voor de koloniën kon niet ontkennen, dat mishandelingen der inboorlingen door de settlers, ja, zelfs moorden aan de orde van den dag waren. Hij wist er niets anders op te^ zeggen dan dat de regeering voortdurend bij het gouvernement van Queensland aandrong op betere nakoming van zijn plichten en dat het gouvernement van de kolonie op zijn beurt instructies zond aan de locale politie. Te Martio, aan de Westkust van Afrika, heeft een aldeeling Engelsche troepen die aan rukte om de bewoners van die stad wegens het plunderen van een boot te straffen, een groote bende inboorlingen die haar uit een hinderlaag aanvielverslagen. Tweehonderd inboorlingen wanneer zij ons nu eens verrasten De oude dame knikte vriendelijk en zeide Ik deuk het niet Gretchen, het is nog te vroeg, de trein komt eerst te zeven uur aan. Mijn man is echter reeds uitgereden eu Eduard is mede weet ge niet Magareta s lippen krulden zich een weinigen zij antwoordde Ik heb neef Eduard vandaag nog niet gezien. Hoe zal u Albrecht bevallen begon de oude dame weder na een korte pauze en een blijde verwachting was op haar gelaat te lezen. Mijnheer en mevrouw von Fernau hadden slechts twee zonen Eduard en Albrecht. De eerste was referendaris aan het gerechtshof in de naburige grootere stad de jongste officier bij de uhlanen. Het landgoed van de familie von Fernau lag niet ver van het gelijknamig dorp of kort bij de schoone prounciescad A. Margareta was de dochter van mijnheer vou Fernau's jongsten broeder; beide ouders waren weinig uren na elkander door een epidemie van haar weggerukt en lieten slechts de eenige doch ter achter de erfgename van een millioen. De oom had het toenmaals dertienjarig meisje vol liefde bij zich aan huis genomen zij was het beminde dochtertje van het oude paar geworden en had de teederste zorgen bij hen gevonden. De neven waren reeds buitenshuisdc oudste aan de universiteit de jongste bij het cadet- tencorps. Slechts zelden hadden de neven en nicht bij elkander geweest; en Eduard voorna melijk had het slanke, lieve meisje steeds met de verwaandheid van een halfvolwassen knaap veronachtzaamd. De beide laatste jaren had Margareta voor haar gezondheid in een dames pensionaat te Genève doorgebracht en nu zou zij met kerstfeest neef Albrecht als luitenant wederzien. Zij verheugde zich daarover zeer; neef Eduard was reeds den vorigen avond aan moeten daarbij den dood gevonden hebben. De Engelschen hadden geen dooden maar wel een aantal gekwetsten. Vier overgrootmoeders te bezitten is wel een zeldzaamheid dat geluk valt ten deel aan prinses Feodora van Saksen Meiningen dochter van erfprins Bernhard van Meiningen en erfprinses Charlotte van Meiningen dochter van den Duit- scnen kroonprins. De vier overgrootmoeders zijn de keizerin van Duitschland de koningin van Engelandde hertogin van Saksen Meiningen en prinses Marianne der Nederlanden. De Pruisische regeering heeft bij een han delshuis te Batavia 100,000 bamboesstengels besteld bestemd tot het maken van lansen voor de uhlanen. Het harde bamboes is goedkooper dan esschenhout en de ijzeren punt kan gemak kelijker er aan bevestigd worden. Vrijdag heeft dc Konstaniinopelsche conferen tie hare eerste zitting gehouden en zich gecon stitueerd. Corli, de Italiaansche gezant, presi deerde als zijnde de oudste in jaren. Als gewoon'ijk begon men met af te spreken, dat de beraadslagingen streng zouden worden geheim gehouden. Van hare constitueering heeft de conferentie middellijk officieel aan de Porte kennis gegeven. Voorts moeten de zes gezanten aan den sultan een memorandum hebben gezonden, waarin ze hun leedwezen te kennen geven over Z.Ms. be sluit om aan de conferentie geen deel te nemen en de hoop uitspreken, dat men alsnog op dit besluit zal terugkomen. De Porte evenwel bleef hare bedenkingen handhaven. Nog besloot de conferentir zooveel mogelijk spoed te maken met hare werkzaamheden. Blijkens ontvangen telegrammen hield de con ferentie Zaterdag eene nieuwe zitting, waarin allereerst besloten werd de souvereine rechten van den sultan over Egypte te erkennen en te bevestigen. Aan den president werd voorts last gegeven nogmaals eene uitnoodiging tot de Porte gekomen., maar hij beviel haar in het geheel niet, hij keek haar met zulke beleedigende blik ken aan en had hedenmorgen en ook 's middags haar hand zoo krampachtig vastgehouden. Hij zag er ook uit als leidde hij een losbandig leven en de aanmatigende uitdrukxing paste eigenlijk in het geheel niet op zijn anders niet cmknap gelaat. Hoo, tantedaar is het rijtuig, riep Mar gareta en stak lachend haar vinger in de hoogte. Waarlijk, kind, ge hebt gelijk, antwoordde mevrouw vou Fernau en legde snel de figunrtjes neder om naar buiten te snellen. Doch daar kwam hij reeds met zijn sporen klinkend de trappen opde sabel ratelde in de marmeren gang de deur ging open en een jong uhlanen-officier lag aan de borst zijner moeder. Lang omhelsden zij elkander hartelijk en Mar- gereta sloeg met een pijnlijk lachje de hand voor de oogen in zulke oogenblikken gevoelde zij diep wat het zeggen wilde zoo vroeg zijn ouders te moeten verliezen. Doch mevrouw von Fernau had zich uit de omhelzing losgemaakt en riep vroolijk En hier Albrecht groet onze lieve Gretchen, die gij nog niet als een volwassen dame kent Evenals ik u niet als luitenant, lieve neef, lachte Margareta en stak den aangesprokene een weinig verlegen de hand toe. De jonge man nam die bevend aan zonder zijn blik van dat lieve meisjesgezicht af te wen den. Door het getemperd licht beschenen, zag zij er in het blauwe kleedje zoo engelachtig uit als hij nog nooit een meisje meende gezien te hebben. Is dat werkelijk nicht Gretchen, vroeg hij half ongeloovig, de aangeboden hand echter niet minder drukkende. Zeker lachte mevrouw von Fernau, wordt te richten om deel te nemen aan de conferentie Van die taak kweet graaf Corti zich onde bijvoeging, dat de conferentie de beste gevolgen zoowel voor Turkije als voor de andere mogend heden zou hebben. Haar eenig doel toch is de middelen op te sporen tot voorkoming van ver wikkelingen. Van vijandschap tegenover Turkije is geen sprake. Men koos juist Konstantinopel tot zetel, om des te gemakkelijker met de ziens wijze der Porte bekend te worden en op vriend schappelijke wijze punt voor punt te regelen. Deze stap van graaf Corti heeft eenen goeden indruk gemaakt, en men verwacht nu een ant woord der Porte in verzoeneuden geest. Aan den anderenkant gebeuren weer zonder linge dingen. Zoo heeft de sultan het thans 't geschikte oogenblik geacht de Medjidic-orde eerste klasse te zenden aan Arabi-pacha en een „aandenken" in diamanten aan den khedive die anders waarschijnlijk wel zonder dat de tegenwoordige verwikkelingen zal kunnen ont houden. Vi rder is verschenen een schrijven van den khedive aan Ragheb-pacha, den tegen woo rdigen premier, waarin het betreurd v ordt dat, ondanks het herstel der ordeszoovele Europeanen ge vlucht zijn. Dit veroorzaakt veel schade aan het land en daarom verlangt de khedive, dat een streng onderzoek moet worden ingesteld naar de oorzaak der wanordelijkheden, die, zegt Z. M., nooit zoo ernsrig zouden zijn geworden wanneer men ze niet vroeger had gestuit. Af doende maatregelen zijn dringend noodzakelijk, zegt de khedive om orde en veiligheid benevens de vroegere vriendschappelijke verhouding tus- schen inlanders en Europeanen te herstellen. Uit Alexandrie wordt gemeld dat „tenge volge van het herstel der orde" men het aldaar waarschijnlijk acht, dat de 'schepen der mogend heden niet lang meer zullen blijven. Geheel in strijd hiermede zeker is het bericht van the Times, volgens hetwelk in Engeland alle maat regelen worden genomen om desnoods een expe ditie-korps naar Egypte te zenden. Uit Gibraltar en Malta zouden óók troepen naar Egypte ge zonden worden. Omtrent de veiligheid van het kanaal, heerscht inderdaad ondanks de verzekeringen der Egyp- toch weer vriendjes gij staat te kijken als twee vreemden. De heer von Fernau en Eduard kwamen nu ook binnen men had beide broeders dadelijk in hun voorkomen erkend. De frissche flinke figuren de schoone oogen ja zelfs dc korte donkerblonde ringbaard waren gelijk, slechts de uitdrukking van het gr laat was verschillend. Iets onzekers was er in het gelaat van den oudste te bespeuren terwijl het even jeugdige gelaat van Albrecht vroolijkhcid en hartelijkheid aanduidde. Zie nu eens papasprak de oude dame vroolijkdie twee staan tegenover elkaar als hadden zij pas een stortbad gehad. Het is bijna te gek. De jongelui hadden nu elkander hartelijk de hand gedrukt en lachten zelf vroolijk mede. Eduards blik was alleen vorschende op zijn nicht gerichthet scheen als wilde hij in het diepst harer ziel lezen. Men had om den kerstboom plaats genomen en men begon een opgeruimd gesprek de bediendedie meldde dat gedekt wasmaakte er na een poosje een einde aan. O dan moet ik weg riep Gretchen cn liep vroolijk uit het salon. Hoe schoon is zij geworden, riep eindelijk de jonge uhlaan verwonderd uit, wie had dat van dat kleineschuchtere backfisch gedacht Nu mijn jongen en frisch bloed er bij, be vestigde de oude heer. Maar nu niet dadelijk vlam vattén de kleine is kies .eurig. Nu ziet men hoeveel springstof er bij die uhlanen zitspotte Ekuard en nam zijc broeder met een scherpen blik op. Maar ik bid ulachte deze eenigszins verlegen men mag toch wel een aardig meis jesgezicht bewonderen. Voor het overige zal mijn trots my wel verbieden een millionnaire te huwen.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1