Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. tische ministers, nog steeds zekere ongerustheid, daar telkens Bsdouïnen langs de oevers worden opgemerkt. Maandag hield de conferentie te Constan- tinopel opnieuw eene zittingwaarin het «pro tocol van belangeloosheidwerd geteekend en een «algemeen onderzoek" is aangevangen van den tegenwoordigen toestand van Egypte. Heden zal dit debat worden voortgezet. Voor het ver dere verwachten de gezanten nadere instructies. De indruk van graaf Corti's verzoenende woorden schijnt niet van langen duur te wezen. In den jongsten ïurkschen ministerraad besloot men difinitief in geen geval aan de coi.ferentie deel te nemen en ook geen troepen naar Egypte te zenden. Een en ander dus moet de sluwe Saïd-pacha tegenover den Italiaanschen gezant hebben betoogd was iuim^rs volmaakt over bodig en er bestond eigenlijk in het geheel geen Egyptische questie meerdaar de orde er volkomen hersteld was. Tegenover eene derge lijke houding kau men met den besten wil niet anders dan een dwaas figuur maken. De politie te St. Petersburg moet opnieuw een nihilisteD-schuilplaats ontdekt hebben en een aantal dezer heercn onder welken verscheidene hooggeplaatste militaiien en burgers hebben gearresteerd. De laastgenoerade ontdekking ge schiedde in den nacht van 17 op 18 Juni in de Fornary-straat. Het aantal gearresteerden bedraagt 14, onder welke eene vrouw. Zij stonden juist op het punt de stad te verlaten. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat van regeeringswege belooningen zijn toegekend san 32 geestelijken der Grieksche kerk in Zuid- Rusland die zich verdienstelijk hadden gemaakt door hunne pogingen om de jodenvervolgingen tegen te gaan. Tilburg, 28 Juni 1882. De Nederlandsche Bell.-Telephoonmaatschappij, gevestigd te Amsterdam heeft machtiging ge vraagd om te Tilburg een centraalbureau met telephoonverbindingen aan te leggen en le ex- ploiteeren. Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ontleenen wij de volgende beschouwingen: Evenals wij over 1880 getuigden, moeten wij ook van het jaar 1881 vermelden, dat dit jaar niet onder de gunstigste kan gerekend worden wat handel en nijverheid in deze gemeente be treft. Toch kunnen wij mededeelen dat wol- lenstoffenfabrieken geregeld doorwerkten, al was in vele niet die levendigheid te bespeuren die in andere jaren daar werd opgemerkt. De finale sluiting der Duitsche grenzen voor het Tilburg- sche fabrikaat was niet weinig daarvan de oor zaak vooral ookomdat degenendis zich vroeger in dat rijk een debouché hadden geopend, thans op ons grondgebied zich moesten terug trekken en aan andere fabrikanten de concur rentie aandeden. Indien Frankrijk het verhoogd algemeen tarief van inkomende rechten in Mei 1881 in dat rijk vastgesteld, op Nederland mocht toepassen, zal dit een vernieuwdenzeer gevoeligen slag aan Tilburgs nijverheid toebrengen. Wij hopen echter dat onze regeering er in zal slagen, door het sluiten van een voor ouze nijvere gemeente voordeelig handelstractaatdien gevreesdeu slag af te weren. In 1881 waren in Tilburg 106 stoomwerk tuigen in werking, waarvan 62 in fabrieken van wollen en halfwollen stoffen. De stoffen-verve- rijen 10 in getalwaaronder 5 met stoomver- rnogenen de wol-wasscherijen werkten maar bijzondere drukte was niet waar te nemen. De verleden jaar door ons vermelde Nortbonputten leverden voor onze fabrieken de beste resultaten op. De 12 fabrieken van stoomwerktuigen waaronder 3 met ijzergieterij en de werkplaats van kunstwerktuigen hadden druk werk. De vijf door stoom gedreven meelfabrieken hadden grooten omzetéén werkte dag en nacht ge stadig door. De 31 leerlooierijen hadden meer reden tot klagen dan tot tevredenheid. Niet alleen in onze gemeentemaar in het geheele rijk gaat deze tak van industrie achteruit. Waalwijk 28 Juni 1882. Verschillende onzer abonnés zonden ons de in ons vorig nummer gevraagde exemplaren. Wij betuigen hun bij (leze onzen dank voor hunne welwillendheid. De werkzaamheden tot verbetering van de haven alhier hebben een aanvang genomen. Naar wij vernemen is de aannemer van plan te trachten het werk uit te voerenzonder de haven af te sluiten natuurlijk zou hierdoor den handel een groote dienst bewezen worden. 'tZal echter de vraag zijn of het voordeel, dat de handel daaruit trekt, zal kunnen opwegen tegen de door de gemeente te betalen premie en tegen het gevaar dat men looptdat het werk minder voldoende zal worden gemaakt dan wanneer de hav( n was afgedamdwij willen er 't beste van hopen. Tot gemeente opzichter bij genoemde verbe- teringswerken is benoemd de heer G. T. Buijs, tot dusverre werkzaam bij den aanleg van de spoor wegbrug in den Baardwijkschen overlaat. De St. Jansdaghet patroonfeest dezer gemeentewordt hier doorgaans in opgewekte stemming doorgebrachtterwijl de nachtdie dien dag voorafgaatin den regel niet tot de meest rustige behoort, Van ouds bestaat 'de gewooute dat de harmonie St. Chrispijti de inwoners tegen 4 uur door het spelen van eenige vroolijke marschen wekten andere gezelschappen zingende door de straat trekken. Dit geeft aanleiding dat velen dien nacht zeer vroeg uit de veeren zijn of die in 't geheel niet opzoeken. Zoo werden wij verleden Zaterdag morgen verrast door den zang van een aantal echte Waalwijksche jongensdie eenige eenvoudige liederen zongen op eene wijzedie ons werkelijk boeidemet genoegen hebben wij er een tijd lang naar geluisterd en het speet ons dat zij zoo spoedig opbraken. Dikwijls leest men in verschillende bladen ellenlange jeremiades over den treurigen toestand, waarin in ons vaderland de volkszang verkeert en over de noodzakelijkheid om dien te ver beteren. Voorstanders daarvan raden wij aan eens te komen hooren, hoe hier het volk zingt zonder andere leiding dan zich zelve zij zullen zich dan kunnen overtuigen dal ouze gemeente in dit opzicht gunstig afsteekt bij vele andere plaatsen van ons land. Zij, die wij het genoegen hadden te hooren vormden een heerlijk koor van mannenstemmen, wier tonen tot een krachtig geheel samensmolten en statig in den vroegen morgen door de straten rolden. Als mén zoo iets hoort komt men tot de conclusie dat in onze gemeente het gevoel voor muziek aangeboren moet zijn en behoeft men zich over de toekomst onzer muziekgezelschappen niet bevreesd te maken. De harmonie St. Chrispijn speelde een réveille door de gemeente en tegen den avond gaf de harmonie l'Espérance een concert op de markt. Wij meenen in ieders geest te handelen wanneer wij de beide harmoniën in overweging geven het publiek dit laatste genot gedurende de zo mermaanden wat dikwijler te gunnen't Zou waarlijk niet te veel zijn indien erom de veertien dagen b. v., een concert op de markt was. Zeker is het dat dit zeer in den smaak onzer medeingezetencn zou valien, terwijl het voor de harmoniën niet zoo'n buitengewone last zou zijn. Ook twijfelen wij niet of ons gemeentebestuur zou tot het bereiken van dat doel wel willen medewerken b. v. door net oprichten eener eenvoudige kiosk die zooveel niet hoeft te kosten. Onzes inziens heeft, in eene gemeente als Waal wijk waar twee harmoniën bestaan het niet betalende publiek veel te weinig genot van mu ziek die men zal het ons wel toegeven, zooveel kan bijdragen tot beschaving en veredeling der zeden. Op de voordracht voor hoofd der openbare school* te Besoijen zijn gebracht de heeren 1 Smijers te Waalwijk 2 Van Maanen te Schoonhoven 3 Deckers te Breda 4 Van Ou denhoven te Drunen. De heer Deckers heeft aan den burgemeester van Besoijen kennis gegeven, dat hij vo.or een benoeming niet wenscht in aanmerking te komen. De hooibouw heeft in het midden der Langstraat de vorige week eeu aanvang genomen. Zoowel de qualiteit als de quantiteit van het hooi laten over het algemeen niets te wenschen over. Waren in andere sireken van ons vader land de huurprijzen der hooilanden gemiddeld 20% beneden den prijs van het vorige jaar hier hebben zij dezelfde pachtsommen opgeleverd als vroeger. Voor het voorgras alleen werd f 140 en meer per heet. besteed. In de binnenpolders dezer streek staan alle gewassen prachtig te velde. In geen jaren had de rogge zulk een veel belovend aanzien als zij nu heeft. Eveneens is het gelegen met de haver en de erwten. De boekweit is door den laatsten nachtvorst ongedeerd gelaten en als het bederf nog enkele weken mag uitblijven zullen de aardappelen een overvloedig beschot opleveren. In de Maandag gehouden zitting der tweede kamer is de heer Borret becedigd en zijn de geloofsbrieven ingekomen van Mr. T. P. baron Mackay. De minister van financiën deelde mede dat de ministerieele crisis niet is geëindigd, maar in de laatste dagen een andere phase ingetreden. Z. M. de koning heeft hem persoonlijk een nieuwe kabinetsformatie opgedragen zij het ook met behoud of reconstructie van het tegenwoordige kabinet. Er kan nog eenige tijd voor de oplossing der crisis verloopen daarom heeft de minister de bijeenroeping der kamer gewenscht tot afdoening der dringendste ontwerpen en het afdeelingson- derzoek van het leeningsontvverp. De minister van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van vertoogen door eenige kamers van koophandel en fabrieken in zake den invoer van vee in Engelandgeantwoord dat blijkens bericht der Britsche regeering men aan dien wensch geen gevolg kan gevenzoolang niet hier te lande ook in het spoelingdistrict, zoowel de longziekte als het mond- en klauwzeer geheel geweken ziju. De Tijd meldtdat de gezondheidstoestand van mgr. A. L. Schaepman aartsbisschop van Utrechtdie zich sedert eenige weken in de badplaats Neuenahr ophieldongunstig is ge worden en zich zelfs zoodanig verergerd heeft dat tot de toediening der laatste sacramenten besloten werd welke de lijder verleden Zaterdag heeft ontvangen. Zondag keerde de aartsbisschop in Utrecht terug. Terwijl Zaterdag morgen een zwaar onweder woedde, werd de visscher Wilderdijk aan den mond van het Keteldiep te Kampen door den bliksem zoodanig aan den hals getroffendat hij on middellijk dood was. Zijn zoon die met hem aan het visschen wasbleef ongedeerd. Een weduwe met acht kinderen betreuren hel verlies. Een raau te Boxtel is bij liet sturen van een met hout beladen kar gestruikeld waarbij hij zoodanig weid gekwetstdat bij terstond dood bleef. I)e. nachtportier Van d. L., bij de exploitatie van staatsspoorwegen aldaarhad bij zijn thuis komst het ongeluk van de trappen te vallen en zijn hals te breken. Misbruik van sterken drank is de oorzaak van dit ongeluk. Uit Venloo meldt men Het kassiershuis firma L. Wolters is thans failliet verklaard. Het passiet is zeer hoog hot actief uiterst gering. Op aanvraag der Nederlandsche regeering is door het Belgische gouvernement aan de justitie te Roermond uitgeleverd een gewezen klerk van den notaris Milliard aldaardie zich schuldig heeft gemaakt aan valschheid in geschriften. Zaterdag nacht omstreekst 2 uur ontdekte men te Bokhoven (prov. N.-B.) dat er brand ontstaan was in een schip geladen met turf, bevaren door schipper Van Broek. Lading en schip zijn totaal verbrand. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Ten huize van den heer G., te Breda wonende in de Middellaan, is terwijl hij voor een dag afwezig wasingebroken. Een lessenaartje, waarin zich eeu portefeuille met f1000 aan bankpapier bevondis gestolen en naderhand ledig teruggevonden. Men is den dader nog niet op het spoor. Hoe belangrijk de aardbeienteelt in den omtrek van Breda isbewijst het feit dat jl. Vrijdag van daar niet minder dan 10.000 liters aardbeziën naar Holland en België verzonden werden en zoo is het schier eiken dag. Wat kinderen zonder opzicht al niet voor kwaad kunnen brouwen, bewees een zesjarig knaapje te Burum (Fr.). Hij had zich meester weten te maken van een doosje lucifers en stak daarmee eeuig hooi in brand dat zich in een bergplaats bevond. Het gevolg was, dat binnen weinig tijd twee bergplaatsen in de asch werden gelegd. Twee geitenvele gereedschappen kleedingstukken enz. gingen daarbij verloren zoodat de schade nog al van beteekenis is. Dr. W. MeijeJngh dee't aan de Arnh. Ct. de volgende belangrijke waarschuwing mede „Eenige dagen geleden werd mij door iemand hier ter stede een fleschje ter onder zoeking gegeven waar op het étiquet vermeld stond Eau de fleurs de Lys pour le tent etc, ik hoorde toen 'evens dat het een middel was dat vrij veel werd aangewend. (Dit fleschje was uit den Haag afkomstig). De inhoud bestond uit waterig vochtwaar in eene groote hoeveelheid van een witte zelf standigheid gesuspendeerd voorkwamdie bij onderzoek uit eeue verbinding van kwik met chloor (calomel) bleekte bestaan. Het gebruik van deze vloeistof zal langzamerhand tot eene chronische kwik vergiftiging aanleiding moeten gevenik meen dus een ieder het gebruik daarvan ten sterkste te moeten ontraden. (Het bevat p. m. 6 pet. calomel.) De waarde van den inhoud van een fleschje is nog geen 5 cent en wordt verkocht voor fl.75. Toen verleden Zondag de lieerschende hitte eensklaps werd afgewisseld door eene veel koelere temperatuur, vermoedde men direct dat er ergens een onweder gewoed had dat is het geval geweest en wel in het Noorden van ons landwaar verschillende ongelukken hebben plaats gehad. Zoo te Dokkum waar eenige telegraafpalen buiten de stad door den bliksem getroffen en geheel vernield werden. Onder Boruwerd is een man door den bliksem gedood. Te Warfurn sloeg de bliksem midden in het dorp in een huis Je vlam sloeg onmiddel lijk het dak uitdoch daar spoedig de brand spuit op haar plaats waswas men weldra den brand meesterzoodat de schade niet groot is te noemen. Eene kleine boerenhofstede onder de gemeente Uskwert werd mede door den bliksem ge troffen en brandde tot den grond af. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Te Niewolde sloeg de bliksem in den water molen van B. Boumanstaande bij de Stinkvaart, pl. m. 15 min. noordelijk van Wa genborgen. De molen brandde totaal af. Te Nieuw-Seheemda werd de behuizing van den heer A. Dijkhuis door den bliksem getroffen en geraakte in brand. Te Niewe-Pekela werden twee huizen door den bliksem getroffenin het ééne (de groote boerderij van van Lubberman) ontstond brand die echter tijdig werd gebluscht. Te Onstwedde is eene boerderij door het in slaan van den bliksem totaal afgebrand. Dicht bij het station te Groningen werd een arbeiderdie voor de deur zich ophielddoor den bliksem gedood. Hij werd aan het hoofd getroffen en de kleederen hingen hem als lappen aan het lijf. De bliksem is in de woning van den heer G. v. d. Linde te Wolvega geslagen verbrijzelde de glasruiten een gedeelte der huismeubels en sloeg de beddeuren aan splinters, die door de ruiten heen buiten de woning werden geslingerd. Ook sloeg de bliksem in de woning van den heer K. Mulder aldaar. De bewoners zij ongedeerd ge bleven. Ook eene nieuwe boerderij van D. Wiggerink in Loog-Halen onder dezelfde gemeente is ge lijkertijd afgebrand door het inslaan van don bliksemen dat terwijl de man en de vrouw afwezig waren. Het vee en de te huis zijnde kinderen zijn gered; beide panden zijn verzekerd maar de schade is nog niet bekend. Opmerkelijk is dat de bliksem voor de tweede maal in een jaaren wel op dezelfde plaats in den toren geslagen is. Te Gorredijk is de bliksem geslagen in den nieuwen roggemollen van A. M. De Boer. De schade is niet gering doch gelukkig geen brand ontstaan. Vier molenmakers bevonden zich in den molen, toen vuur en zwaveldamp hen voor een oogenblik bedwelmden. Zij kwamen echter met den schrik vrij. Niet alleen is de ééne roededie met de nog onbekleede spits recht omhoog stond, voor een groot deel af geslagen maar cp verschillende plaatsen hebben balken en bindwerk geleden. De molen is te Utrecht verzekerd. Te Assen zochten bij het onweder drie jonge lieden een schuilplaats onder een boom twee hunner werden door den bliksem getroffende één in meerderede andere in mindere mate. Dadelijk is geneeskundige hulp ingeroepen en men hoopt ze beiden in het leven te behouden. De derde bleef ongedeerd. Ook sloeg de bliksem te Assen in het huis bewoond door den heer C. J. baron Van Hemert tot Dingshof, staande vooraan in het bosch. Hoewel geen brand werd veroorzaakt richtte de bliksem evenwel vrij wat schade aan (1e trap de plafonds schilderijen beeldwerk enz. Bijna alle vertrekkenzoowel boven als beneden werden bezochtde bliksem nam op zijn weg o. a. het verguldsel van een schilderij weg en wierp de aardappelen die op de kachel stonden te kokenuit de pan. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Uit Yeere wordt ons van 23 Juni gemeld Heden morgen bevond zich alhier reeds vroeg tijdig de procureur-generaal bij het gerechtshof te 'sHage, vergezeld door den officier van justitie te Middelburg, om het huis te zien, waarinde bekende moord gepleegd werd. Tevens verneemt men, dat mr. Volgraff den beschuldigde Roland als verdediger is toegevoegd. Te Amsterdam zijn twee personen aange houden die brutaal genoeg waren om aanran dingen op den openbaren weg te doen. Zelfs op klaarlichten dag probeerden zij dezer dagen op de Prinsengracht iemand zijn horloge af te zetten. De aangehoudenen zijn zekere Hoogland en Oostermeijer, broeder van de beide personen van dien naam onlangs in hechtenis gebracht. Baardwijk, 27 Juni. Het allernieuwste nieuws op het gebied der schoenmakerij ziju hakken van buffelhoorn rijk geincrusteera met verzil verd en verguld metaal. Aan een buitenge wone sierlijkheid paren deze hakken eene on bepaalde duurzaamheid, zoodat dezelfde hakken onder verschillende paren kunnen gedragen wor den. Zij lieeten camille hakken en komen uit Parijs. Ofschoon nog slechts eenige dagen door der. uitvinder in den handel gebracht, worden zij reeds te dezer plaatse verwerkt en zullen zij spoedig onder Baardwijksch schoeisel de fijnste Holland- sche winkels tot sieraad zijn. Waspik24 Juni. Door den heer J. F. Levelt te Rotterdam is aan ged. staten bij ver nieuwing vergunnig gevraagd tot het leggen van ijzeien sporen in den provincialen weg ten be hoeve van een stoomtram van den weg, leidende naar de haven van Groenendijk af in de richting naar 'sGra.emoer tot het alhier geprojecteerde station van den spoorweg Zwaluwe's Bosch. In ouze gemeente heeft op eene bevolking van p. m. 3000 zielen van 30 Mei tot 20 Juni geene enkele geboorte en van 20 Mei tot 22 Juni geen enkel sterfgeval plaats gehad. Vlijmen 23 Juni. De verzending van vruch ten is hier thans in vollen gang, die van de kruisbessen is reeds zoo goed als afgeloopen de prijs bedroeg ongeveer 9 centen per kilo. Ook de frambozen zijn bijna alle verkocht, voor nog met de pluk een aanvang is gemaakt, tegen 10 cent per kilo, terwijl de zwarte bessen 25 cent per kilo gelden. Deze vruchten zoo bij zonder geschikt om bourgogne en port te fabriceeren worden sterk gezochtdoch het product is schaarsch. Doperwten leveren een rijk gewas en worden met honderde kilo's ver zonden. Alle huis- en akkervruchten staan uit stekend en beloven een rijk beschot. Tot no» toe laat ook de hop zich goed aanzien. Aiulcl, 25 Juni. Bij de plaats gehad heb bende verpachting van het gras der uiterwaarden liepen de prijzen zeer uiteen terwijl eenige per- ceelen denzelfden prijs van het vorige jaar opbrachten, bleven andere omtrent 25 pet. daar beneden. Vucht23 Juni. Het bericht, dat door den minister van binnenlandsche zaken van we^e Z. M. den koning afwijzend is beschikt op de adressen van hier verzonden tegen het verlee- nen van f 10,000 als subsidie uit de gemeente kas voor het bouwen eener R. K. kerk, was op zijn minst genomen voorbarig, aangezien tot heden geen antwoord daarop is ingekomen, noch aan de adressanten, noch aan den burgemeester. St. Michicls-ticstel23 Juni. Door den raad dezer gemeente is aan den heer J. van Hasselt te Rotterdam concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van eeu stroomtram door die gemeente. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Tilburg 24 Juni 1882. Aan de Redactie van de Echo van 't Zuiden te Waalwijk. Wat mag wel de reden zijn datterwijl in de meeste gemeenten van ons vaderland,Noordbra-

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2