binnenland; Oostenrijk. Turkije. Amerika. hij nimmer betaaltt en alles wat hem in handen komtdadelijk en ver onder de waarde aan zwendelaars overdoet. Hij verhuist met den dag en heeft nu vermoedelijk adres in de Sophia- straatachterzijde No 1ook wel genaamd Rust-wat-kade. De zaak van Roland betreffende den Veerschen moord, wordt niet 9 Juli maar 9 Augustus voor het gerechtshof te 's Hage be handeld. Het gerucht herhaalt zichdat de civiele gouverneur van Atjeh Pruijs van der Hoeven, zijn ontslag zal nemen om door een militairen gouverneur te worden opgevolgd, 't Zou wel de meest volkomen manier ziju om generaal v. d. Heyden in zijn gekrenkte eer te herstellen. Als opvolger noemt men kolonel Meijerthans nog met verlof in Nederland. De laatste berichten uit Atjch zelf behel zen niet veel nieuws. Alleen wordt de macht van den vijand daarin duidelijk geschetst en nog geïllustreerd door het feit, dat onze troepen, die onder raajöar Barthelemy den tuchtigings- tocht naar Moeroeh hadden gedaan, het geraden hebben geacht om niet langs denzelfden weg terug te keeren. Voorts dat de pogingen van Europeesche soldatenom te deserteeren naar de Atjehersaanhouden. Treurig i3 de toestand in het Soeraedang- schehet afmakings-systeem rot bestrijding der veepest heeft daar wel tengevolge gehad dat de veepest gestuit is maar ook de bewoners door hun hunne buffelfs te ontnemen aan een zeker bederf prijs gegegeven. Zij sterven van honger of verhuizen en men beleeft thans een tweede editie niet verbeterde van de ellende in het Bantamsche. Naar alles wat men door mon delinge of schriftelijke verhalen over die streek hoortmoet de omtrek van Tjibeurum en Tjon- geang tegenwoordig niet anders wezen dan een vallei des doods. De menschen zitten er in hun kampongs met uitgemergeldeverwilderde ge zichten lijdelijk den dood door koorts, honger en ellende afwachtende de nood heeft hen ver stompt en ku;i de kracht en den lust om te werken ontnomen. Waar vroeger de oogst groeide, is het onkruid meester geworden en de sawahs zijn vergroeid tot een onkenbare wildernis. Op de wegen stuit men elk oogenblik op lijken van liedendie door uitputting zich niet verder hebben kunnen voortslepen. Nadat Vrijdag ochtend de werklieden in de kantoen weverij van de firma De Heyder en Co. te Leiden de werkzaamheden hadden gestaakt, op grond dat zij loonsverhooging eischten, zouden zij Zaterdag ochtend ten 6 ure tien bij tien binnen de fabriek gelaten worden tot het op- neaien van hun afgemaakt werk. Opdat dit geregeld zou plaats hebbenwaren er eenige agenten van politic aan de fabriek geposteerd doch nauwelijks was het 6 uur geslagen, of de werklieden wilden allen tegelijk naar binnen hetgeen de politie trachtte te verhinderen, terwijl inmiddels de militaire macht gerequireerd werd. Na aankomst der cavalerie was heMerrein spoe dig ontruimdzonder dat daarbij verder iets bijzonders voorviel. Eer. hevig onweder woedde er j.l. Vrijdag boven Roermond en omstreken. De bliksem sloeg in drie dorpen nabij Roermond in nl. te Buggenum Neer en Kessel. In beide eerstge noemde plaatsen ontstond daardoor een brand, welken men echter spoedig meester was. Uit Gorinchem wordt gemeld dat de rechter-commissaris, substituut-officier van justi tie en substituut-griffier uit Dordrecht aldaar zijn aangekomen, om een onderzoek in te stellen naar eene plaats gehad hebbende valscheid in geschrifte. Zekere J., kantoorbediende daar ter stede, moet in verband daarmede gevankelijk naar Dordrecht zijn overgebracht. Iu de fabriek van de heeren Ledeboer eu Zoon, te Tilburg, geraakte een GOjarig werkman zoodanig tusschen een ruwmolen beklemddat zijn rechterarm geheel is verpletterd. Nadat hij naar het ziekenhuis was vervoerd, is de hand geamputeerd. met de nasporingen naar den misdadigerdie bijna drie jaren geledenonder geheel gelijke omstandigheden, te Delft een kind om het leven bracht. Een vrouw in de provincie Groningen miste dezer dagen haar kind. Zij vliegt naar huis en zoekt overal tot zij haar lieveling in de vaart achter het huis ziet drijven. Zij aarzelt geen oogenbliic, springt in het water, grijpt haar kind en bereikt met haar schat den oever weder. Nauwelijks zijn beiden echter op 't droge of de moeder valt in een hoop gloeiende asch die kort te voren door een schipper daar neerge worpen was. Ernstige brandwonden bekwam de vrouw maar zij was gelukkig zij had liaar kind van een wissen dood gered. Het 5-jarige zoontje van den notarisklerk v. d. S., Ie Zwolle wilde Zaterdagmiddag zijn vader voor het eerst alleen van het kantoor afhalen. Het kind viel aan den Diezerpoortendam van den hoogen muur zonder dat iemand het bemerkte in het water en verdronk. Toen de vader ter bestemder uur thuis kwam zonder kind, was men ongerust, zocht overal, liet zelfs bij bekkenslag het verloren zoontje omroepen toen eindelijk ae vader zelf het hoedje van zijn lieveling zag drijven. Eenige oogenblikken later haalde men het lijkje op. Te Wijhe zijn sedert eenige dagen ge ruchten in omloop die de gemoederen vooral van de bewoners der buurtschap Marle niet weinig in onrust hebbeu gebracht. Bij een aanzienlijk landbouwer zouden zoo verzekrt men pogingen zijn gedaan tot inbraak terwijl op verschillende plaatsen verdachte personen zou den gezien zijn. Dientengevolge is Donderdag middag door de politie wier hulp was inge roepen, met een vijftigtal bewoners van Marle de geheele streek doorzochtwaar de verdachten zich naar men meende moesten ophouden doch men heeft hen nog niet kunnen ontdekken. Bij het overrijden van een overweg onder het station Koog Zaandijk, had Zaterdagmorgen de wachteres na het pasaeeren van een perso nentrein de slagboomen opgehaaldhetgeen voor een koetsier van een wachtend rijtuig waarin 3 personen gezeten wareneen sein was tot veilig doorrijden. Halvenwege zijnde bemerkte een der heeren een aankomende trein, sprong uit het rijtuig, greep het paard bij de teugel en zette het terug; op hetzelfde oogenblik snorde een ledige zandtrein voorbij. Slechs ternauwernood dus zijn menschen, paaid, en rijtuig aan een dreigend gevaar ontkomen. In 't algemeen politieblad werd reeds iu 't voorjaar door den officier van justitie te Breda als gesignaleerd opgegeven de persoon van Cornelis Fluiten. Voor eenige dagen bood een zeer vreemd persoon te Vlissingen langs de huizen haring te koop. Hij werd door de politie aangehouden en later bleek dat werkelijk deze persoon met den gesignaleerden Fluiter alle overeenkomst had. In voorloopig arrest gebracht, heeft hij zich als eon woesteling gedragen en vernielde wat hem voor de hand kwam, daarbij tevens over den moord vaa een 11 jarig meisje sprekendezoodat men ten slotte vermeende in den aangehouden persoon een groote over eenkomst te zien met den moordenaar van het meisje dat kortelings op de grenzen van Belgie is vermoord. Onder geleide van eene behoor lijke politiemacht werd hij heden ochtend naar het station gebrachtom verder naar Breda te worden getransporteerd en ter bcscliinkking ge steld te worden van den officier van justitie. Volgens Figaro zou een F'ranschman Clamondhet middel hebben gevonden om het gaslicht over het electrisch licht eene volkomene overwinning te doen behalen. Hij richt een mengsel van gewoon lichtgas en lucht op een kapje van magnesiaen verkrijgt daardoor een licht dat even sterk maar veel schooner heet dan het electrischeen dat twee derden goed- kooper zou zijn dan het tegenwoordige gas en driemaal minder warmte zou uitstralen. Deze nieuwe verlichtingdie Figaro lioog opvijzelt is te zien bij Beau en Bertrand Taillet226 Rue Saint-Denis. klep open en liet de gassen er uitdie met geknal ontsnapten terwijl hij teveus het anker uitwierp. Gelukkig bleef dat haken in een reus- achtigen eikzoodat de gemeenschap met den vasten groud hersteld was. Ititusschen zonk de ballon met groote snelheid als een ontzaggelijk vuurbal naar beneden. Met een stouten sprong redde de wakkere luchtrei ziger zich iu een hoogen eikuit welks top hij den vasten grond weer bereiktetot groote vol doening van de talrijke menigtedie in ang stige spanning het schouwspel aanzag. l)e bran dende ballon schoot juisttoen hij hem verlaten had weer pijlsnel omhoog. Bertolli heeft vry ernstige brandwonden bekomen. Te Rome is vrij wat opzien gewekt door een moord gepleegd door een 17 jarig jong- measch van goeden huize op een der knechts van een groot restaurantmet wien hij woorden kreeg over een wandelstokdien hij daar in bewaring gegeven bad. Hij loste vijf revolver schoten op den man, die terstond dood nederviel, en gaf zich zeer bedaard over aan de politieagen ten die hem hechtenis kwamen nemen. Weenen is wederom de schouwplaats van een vreeselijk onheil geweest. In een woning in de Donaustrasze had een aphothekerbehalve zijn apotheek nog een inrichting waar hij onontplof bare lucifers vervaardigde. Als werkplaats had hij een groote kamer op de tweede verdieping en in deze ruimte stonden steeds een aantal kisten met lucifersdie op verpakking wachtten. In deze kamer waren Donderdag zes werksters en de scheikundige August Lonsky die ook bij den brand in het Weener theater in het gebouw waswerkzaam, toen op eens in een kist met lucifers brand ontstond. De vonken spatten overal heen binnen enkele oogenblikken was de kamer in een vuurzee herschapen en lieerschte er zulk een zware rookdat aan ontkomen bijna niet te denken viel. Toch gelukte het drie musjes de trap te bereiken zij kwamen geheel door vlam men omgeven op een binnenplaats terecht, waar zij bewusteloos nedervielen. Drie anderen spron gen radeloos uit het venster en kwamen met gebroken leden op den grond terecht. Alle zes hadden bovendien ernstige brandwonden bekomen en een van haar overleed reeds des avonds aan hare wonden. De scheikundige kwam met den schrik en eenige lichte brandwonden vrij. Wat den brand betreftdeze bepaalde zich tot dat enkele vertrek. Het bericht van het ongeluk maakte in Weenen een diepen indruk en dui zenden stonden voor het gebouwtoen do on gelukkige slachtoffers naar het gasthuis werden vervoerd. Zondag kwam te Triëst het stoomschip Ettore van Alexandrië met vluchtelingen aan. Er waren onder die personen enkele met zuiver Arabische typeu. Verscheidene mannen waren aan boord van deze stoomschepen, wier vrouwen en kinderen reeds vooruit waren gezonden. De stemming onder de vluchtelingen was over het algemeen nogal goed, ofschoon verscheidene onder hen alles hadden verloren. Zoo ook eene oude vrouw, wier have nog slechts uit een klein handkoffertje bestond. Zij verhaalde dat zij in Kaïro een koffihuis had gehad. Op den derden dag van den opstand kwamen de soldaten in het lokaaldoodden haar man en plunderden en vernielden alles. De vrouw en de dochter waren afwezig, anders was het haar zeker niet beter gegaan. Nu ging zij naar Laibach om bij haar familie een schuilplaats te vinden. Het schijnt dat aan de Porte door de con ferentie te Constantinopel nog niets aangaande eene interventie in Egypte is voorgesteld, „daar men eerst wil afwachten of de Porte ook zelve voor den draad komt met een voorstel of mede- deeling in dezen." Dan zal men zeker lang kunnen wachten. Voor het geval, dat eene Turkscheinterventie plaats heeft maargelijk men weetis dit niet waarschijnlijk moet het plan bestaan da expeditie door hooggeplaatse Fransche en Engel- sche militairen te doen medemaken. Mocht evenwelwat wel waarschijnlijk is Turkije niet wiilen intervenieerendan zal de conferentie aan FrankrijkEngeland en Italië een gewapende tusschenkomst opdragen, en men gelooftdat in dat geval Griekenland 't welk in Egypte eene vrij talrijke kolonie heeft, zal wor den uitgenoodigd tot de bezetting mede te werken. The Times deelt mede, dat de toebereidselen tot eene eventueele gewapende tusschenkomst van Engeland in de Egyptische aangelegenheden thans zijn afgeloopen. Die toebereidselen bestaan in het gereedma ken van een artillerie-park van 30 zware en 42 lichte kanonnen inschepen van troepen twee verdere schepen zijn later uitgestoomd en het treffen van maatregelen om 10,000 man (voor een derde Engelschen) uit Indiê te kunneu doen komen. Te Alexandrië maakt men thans nog onbe wimpeld uitgebreide oorlogstoebereidselen. Wie leegloopt wordt bij het leger gestopt en in den Ministerraad is zelfs door Arabi eene algemeene volkswapening voorgesteld. J)e versterkingswer- ken zijn hervat en eenige der lorten zijti reeds met zwaar geschut, dat op de haven gericht is, bewapeud. Arabi heeft zich bij Derwisch beklaagd over zekere manoeuvres der Engelsche schepen, maar schijnt geen gevolg te hebben gegeven aan zijn voornemen om deswege door een Egyptischen Schout-bij-nacht ophelderingen te doen vragen. Derwisch-pacha ontkent iu een telegram aan de Porte, dat de paniek voortduurt en verklaart tevens dat de Europeanen te Port-Saïd geen gevolg hebben gegeven aan den raad der consuls om het land te verlaten. Hier en daar schijnt men niet vreerad aan het denkbeelddat de koortsigheid van den Khedive het gevolg zou wezen van „slechte koffie" wat eene versehoonende uitdrukking moet wezen voor vergiftiging. De sultan van Turkije die zich zeer in genomen toont met alles wat Duitsch isen reeds verscheidene Pruisische officieren in dienst namom zijn leger te reorgauiseeren (de finan ciën konden de Duitschers hoe bekwaam ook, minder goed in orde brengen) heeft nu ook aan de Pruisische regeering verzocht, hem beambten te zenden, tot hervorming van de Turksche politic. Z. M. vaardigde dezer dagen een buitengewoon gezantDrvgalsk-Pacha naar Berlijn afom den keizer en de leden van zijn familie vijf prachtige Arabische paarden als geschenk aan te bieden. Vrijdagmiddag om half een is aan Guiteau binnen de mureu der gevangenis te Washington, het doodvonnisdoor middel van ophanging voltrokken. De dood volgde onmiddellijk. Guiteau is niet als een lafaard gestorven. Volgens de berichten der Engelsche bladen (the Times heeft een telegram van anderhalve kolom) had hij wel een paar oogenblikken van depressie, maar bleef hij overigens zich zei ven gelijk. Hij atdronkbaadde zichliet zijne schoenen poetsen en maakte zijne gewone opmerkingen die men zoo grappig placht te vinden. Tot op het laatst heeft Garfield's moordenaar de walgelijke comedie zijner goddelijke zending volgehoudenzijn leven besluitende met een gebed dat eene parodie van het beroemde „Hoogepriesterlijke gebed" (Johannes 17) mag heeten en na nog onder de galg een eigenge maakt versje te hebben opgedreunddat bet midden houdt tusscheu kleiu-kindergesuap eu ergerlijke profanatie. Gelijk te verwachten was zijn de hersenen volkomen normaal gebleken. Alleen de liukerlong was aangedaan. Ook voor een grafschrift had Guiteau gezorgd; maar hij bepaalde uitdrukkelijk, dat zijn lichaam er schijnen werkelijk „ondernemers" geweest te zijn die het gebalsemd voor een panop ticum wilden gebruiken niet mocht worden tentoongesteld. Zijn eerste oprechte tranen stortte hij naar het getuigenis van zijn oppasser (die hem karakteriseerde als een „ratelslang in men- schengedaante"), toen hem door zijne zuster een bundel bloemen werd gezonden. Luide juichte de menigte op straat toen de voltrekking van het doodvonnis werd bekend gemaakt. Nog altijd veroorzaken de werkstakingen in de Vereenigde Staten stilstand op allerlei gebied. Aan de spoorwegstations te New-York is het goederenvervoer gestaaktdaar met: geen werklieden kon vinden. Italiaansche werklui die pas vau Castle Garden werden aangevoerd, eischten nog hooger loon dan de werkstakers en werden onmiddelijk teruggezonden. De lastdragers te New-Jersey zijn het ook nog altijd niet met de spoorwegdirectièn eens geworden. De Gouverneur heeft daar voorzorgs maatregelen tegen mogelijke ongeregeldheden genomen. Tot dusver is alles er rustig. Te Rochester is een groote werkliedenverga dering gehouden door 25,000 personen bijge woond waarin aangedrongen werd op wijziging van het strafwetboek van den staat New-York ten opzichte van de vele daarin vervatte belem merende bepalingen omtrent de rechten der werklieden. Intusschen is in de werkstaking te Pittsburg nog geen verandering gekomen. --J-» Waalwijk 5 Juli 1882. Zooals wij reeds in ons vorig nummer mede deelden isvoor de 4 percents geldleening ten laste dezer gemeente ingeschreven voor f 58,000; Daar de leening slechts was opengesteld tot een bedrag van f25,000 zijn toegewezen aan: 1. De heeren J. Vrancken en Co. te Tilburg, f2000 a 1001/2 2. Den heer G. Diepen te Tilburg f2000 a 100i/2 3. De Wed. Jos van Dongen te Waalwijk f2500 a IOOI/2, f12000 a 100, f3000 a 99%. 4. Den heer F. A. D van der Klokken te Waalwijk 11000 a 981/a 5. De heeren C. van der Heijden en Zoon te Waalwijk, f2000 a 98!/2 f 500 a 981/* Naar wij vernemen zal de lijn Kaatsheuvel Capelle van de Noordbr. stoomtramwegmaat- sehappij geopend worden op Dinsdag 11 Juli a. s. De heer M. Vrinten, onderwijzer te Baard wijk, is benoemd tot hoofd der school te Weurt, gemeente Beuningen. De commissaris van politie in de derde afdeeling te Rotterdam acht zich verplicht iu het algemeen belang ernstig te waarschuwen tegen Herman Jozeph Frederik Schoemacher zich noemende koopman. Hij koopt dan ook werkelijk alles wat hij machtig kan worden zooals in den laatsten tijd orgels jachthonden kippen pauwen machinerieën enz. Dit alles wordt hem toegezonden nadat hij heeft verze kerd het gekochte na ontvangst per postwissel te zullen betalen. Uit een menigte klachten bij den commissaris ingekomenis geblekendat Te Arnhem heeft een gepensioneerd mili tair een meisjewaarmee hij verkeering zocht, doch dat niets van hem wilde weten met een knipmes eene zeer gevaarlijke wonde aan den bals en eene aan den rechter pols toegebracht. Het schijnt nog niet zeker te zijnof het kind, waarvan het lijkje te Arnhem in een ton onder lorren en beenderen werd gevonden bij de geboorte geleefd heeft, en of dus de jonge dochterdie als de moeder van het kind te Beekbergen in hechtenis werd genomen het gedood heeft. Het berichtdat zij dit bekend heeft, is onjuist; zij heeft alleen bekend de moeder van het kind te zijn. De firma Wolters te Yenlodie thans failliet ishad een bediende die al zijn spaar penningen in de kas zijner patroons stortte. De overgelegde sommetjes waren vrij aanzienlijk, te meer daar hij ook een manufactuurzaak bezat, die vele klanten telt. Veertig jaren achtereen had hij in de kas der firma gestort en nu meende hij binnen enkele weken zijn ontslag te nemen om van zijn spaarpenningen, ongeveer f 60.000 stil te gaan leven met vrouw en kin deren. Nu echter is met den val der firma ook den beklagenswaardigen bediende zijn rust en geluk ontnomen. Men heeft diep medelijden met den mandie geen „loon naar werken" kreeg. De schandelijke misdaad van den ellende- liug, die bij Antwerpen een 11-jarig meisje verkrachtte en daarna vermoorddedoet bij het Dagblad de vraag opkomen hoe 't toch staat Tusschen Wijlré en Valkenburg sprong Donderdag jl. een Duitsch landverhuizer uit den trein terwijl deze in volle vaart was. Hij kwam er :r.et een onbeduidende wonde aan de knie af. Als reden voor deze roekelooze daad gaf hij op, door twee landverhuizers die met een meisje in denzelfden waggon als hij hadden plaats geno men en het op zijn geld en horloge hadden ge munt, te zijn aangevallen. Het meisje zou zelfs beproefd hebben hem door iets wat ze op een zakdoek had gegoten te bedwelmen, terwijl men hem na zijn gevaarlijken sprong nog een voor werp uit den waggou had nageworpen, dat ont plofte. De officier van justitie te Maastricht heeft de klacht van den reiziger in ontvangst genomen, waarna deze zijn reis naar Antwerpen voorzette. Te Groningen neemt sedert de vestiging van de Volksbierhalle door de firma Rutten te Maastricht met Mei jl., reeds iu die mate het gebruik van bier onder het volk toedat met 1 dezer op een tweede punt in de stad zulk een inrichting door die firma is geopend. Het volk begint te begrijpendat een halve liter goed en lekker bier voor 5 cent goedkooper en beter is dan een borrel voor hetzelfde geld. Het welbekende landgoed Rozenstein zal voorloopig niet van eigenaars verwisselen. Van de boekaanbiedingen van de heeren Gebroeders Koster en D. Bolle zijn verschillende partijen niet uitverkocht, en in een van die onverkocht gebleven pakketten is de bon gevonden met het getal waarop in de staatsloterij de hoofdprijs gevallen is.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2