Nummer 55. Zondag 9 Juli 1882. 5e Jaargang M Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. A De volgende week zal de Courant slechts ééns verschijnen en wel VRIJ DAG namiddag. Bekendmaking. Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Antwoord op de beoordeeling A der vereeniging tot bevordering van de belangen der schoenma kerij te Baardwijk, van het „idéé over een vakschool voor de schoenmakerij." VERSLAG van het behandelde in de f vergadering der kamer van koop handel en fabrieken te Waalwijk op den 4 Juli 1882. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenticn 17 regels J 0,00 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertenticn 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maul berekend. Advertentie» voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steineb,Hamburg. Heclaraes 15 cent perregel De Burgemeester der gemeente Waalwijk; Ge zien de art. 19 en 89 der algemeene plaatselijke politie verordening dezer gemeente; Maakt bekend a dat de herbergen tapperijen en andere der gelijke voor het publiek openstaande huizen, ge bouwen en getimmertengedurende de kermis dagen aanvangende Zondag den 9 en eindigende Zondag den 16 Juli 1882, kunnen open blijven tot twaalf uur des nachts. b dat gedurende genoemde dagen kramen, spel len en tentenvan welken aard ookdes avonds ten 10 uur moeten gesloten zijn. Wijders dat het verboden is op de openbare straten en pleinen met geld of om geldswaarde of een ander hazardspel te spelen ,tot rustversto ring aanleiding gevende spelen of gezangenhoe ook genaamdop de kermis te vertoonen of te doen plaats hebben. Liedjeszangers en kunstenmakerijen op de straten worden niet toegelatenen vereenigde blaasmu- ziekanten niet, dan met toestemming van den burgemeester. Waalwijk, 5.Juli 1882. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. De burgemeester van Waalwijk; Gezien de aanschrijving van den HEG. heer commissaris des konings in Noordbrabant van Juni jl., A no 6. 3e afdeeling M. S. Roept bij deze op de natenoemen milicien-ver- !o&angerS dezer £emeente» lichtingen van 1879 en 1880 om voor 4 uur namiddags op de dagen en plaatsen .achter ieders naam vermeld onder de wapenen te komen 5e regiment infanterie lichting 1879. 1. R. J. F. Valk, 8 Augustus 1882, te's Bosch. 6e regiment infanterie, lichting 1879. 2. L. Kipping 8 Aug. 1882, te Geertruiden berg. 3. P. Van Parijs, S 4. B. C. Van Delft, 5. A. A. Strikkers, K 3e regiment vest. artillerie, lichting 1880. 6. L. Boelen, 15 September 1882, te 's Bosch. De genoemde milicien verlofgangersbehooren zich, daags vóór het vertrek naar hun corps,aan te melden ter secretarie alhier, ten einde de ver lofpas voor vertrek worde geteekend en de« ver langend te ontvangen f 0.25 daggeld en een pas sage biljet om per spoor weg te reizen, voor zoo ver zij daarop aanspraak hebben. Voorts wordt herinnerd, dat de verlofganger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen bij zijne latere opkomst zooveel laDger in dienst wordt gehouden, en hij, die aan de oproeping niet voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Waalwijk, 4 Juli 1882. De burgemeester voornoemd. VAN DER KLOKKEN. Ik begin gaarne met mijne erkentelijkheid te betuigen over de welwillendheid, waarmede bovengenoemde Vereeniging mijn idee over een vakschool voor de schoenmakerij heeft willen beoordeelen. Het tamelijk uitgebreid verslag en de daarin voorkomende becijferingen door ver schillende leden doen mij aannemendat mijn idee aan eene ernstige critiek is onder worpen juist wat ik wenschte. Met eenige daarin gemaakte conclusien ben ik het echter niet eens en het gewicht der zaak in 't algemeen noopt mijhierop nog eens terug te komen. Naar mijne meening gaat de vergadering van een onjuist standpunt uit. Mijn voorstel was in 't algemeen en daarom mag het voor eene vereenigingdie zich van haar standpunt geroepen acht haar oordeel over een zaak uittespreken en daardoor eenigs- zins toongevendwil zijn, niet de vraag gelden: ls eene vakschool hier nuttig Is zij hier noodzakelijk altans mogen zu^e.., vrat?en zooals hier het geval wel degelijk isniet prédomineeren. Ik heb langen tijd naar middelen gezocht om de kwijnende schoenindustrie op te beuren en heb mij, nadat ik dacht die te hebben gevonden, niet de vraag gesteld of de oprichting van een vakschool in mijn belang was. Dit kan men van mij gerust gelooven, want, naar het zich laat aanzien, had ik mijn tijd nuttiger kunnen besteden. Sedert ik het genoegen had uit een ver slag van de gemeenteraadsvergadering te Waalwijk te vernemen, dat bij de lezing van het eerste stukde verdere ontwikkeling daarvan met belangstelling werd tegemoet gezien schijnt de geheele zaak en dus ook mijn arbeid in den doofpot te zijn geraakt. Ik kan het niet helpen dat ik er nu een maal niet van houd dat men met de be handeling van dergelijke zaken zoolang wacht. Op bovengenoemde twee vragen, door de Baardwijksche vereeniging gesteldkan ik volstaan met te autwoorden, en niemand zal mij dit willen betwisten dat het nut van vak- of ambachtscholen overal en van alle vakken algemeen reeds erkend is en dat men de noodzakelijkheid eerst dan ook te Baardwijk zou gevoelenwanneer men die, nadat zij een tijd onder goed bebeer gewerkt hebbenzou moeten missen. Ook mag men niet op den voorgrond stellen dat vaders, die begrijpen dat het voor de toekomst hunner kinderen van het grootste belang is dat zij hun vak grondig leeren, gelegenheid te over hebben aan hunne zoons eene goede opvoeding te verzekeren. Voor ouders, die het belang hunner kin deren begrijpenbestaat sedert jaren in alle vakken gelegenheid genoeg hun eene goede opvoeding te geven, maar dat is hier niet de vraag. Het doel is om de ouders, die dat niet begrijpen, gemakkelijk en kosteloos gelegenheid te geven en zoodoende eenigszins te dwingen bet belang hunner kinderen te bevorderen. Gaarne geef ik toe dat er in mijne be rekeningen veranderingen kunnen en met betrekking tot de locale gesteldheid ook zullen moeten gebracht wordendoch de vergade ring h^eft uit het oog verloren, dat, wil eene vakschool aanvankelijk succes hebben, liet onderwijs geheel kosteloos moet geschie den en daarom is niet alleen liet patronaat maar ook eene eventueele garantie of subsidie van de gemeente noodig. Daarom hadden mijne berekeningen koste loos onderwijs tot basis. Wat de regeling van leertijd, de kwestie van het geven van werk en eenige andere huishoudelijke aaugelegenheden betreft; on derwerp ik mij gaarne aan mijne meer geleerde collegas. Bij mij staat de stelling vast, dat één mensch meer kan bederven dan drie of vier anderen kunnen goed maken, en deze redeueering hier in toepassing gebracht datwanneer een baas veertig knechts heeft en daaronder slechts vier knoeiers zijn, deze soms aan de renommée van den baas veel kwaad kunnen doen, en om nu zooveel mo gelijk te voorkomen dat er op den duur knoeiers zijn, blijf ik, afgezien van de ge gronde reden die ik daarvoor vroeger heb ontwikkeld de oprichting van scholen niet alleen nuttig maar voor alle plaatsen en alle vakken noodzakelijk houden. N. Opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige zitting, die worden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het jaarverslag der kamer over 1881, in de vorig1"- vergadering gearresteerdis verzonden aan de autoriteiten alhier, aan de departementen van algemeen be stuur, den commissaris des honings'en aan de kamers van koophandel in den lande. De voorzitter brengt verder ter tafel a. eenige verslagen en berichten van diverse kamers van koophandel b. briefwisseling met ZExc. den heer com missaris des konings in Noordbrabant en van eenige kamers van koophandel over verschilleude aangelegenheden c. Eenige door het hoofdcomité toegezonden bescheiden betreffende de in 1883 te Amsterdam te houden internationale en uitvoerhandel ten toonstelling. d. Een conceptadre9 opgemaakt naar aan leiding van een voorstel van den heer J. B. Van der Heijden om zich te wenden tot de hooge regeering, teneinde te verkrijgen dat in onze gemeente zoodra mogelijk de postpakketten dienst worde ingevoerd. Het adres dat bij acclamatie wordt goedgc- keuid volgt hier achter. Nog werd besproken een conceptadres betref fende eenige rechten van in- en uitvoer in Indië, omtrent welke aangelegenheid de kamer werk zaam blijft om hierop binnenkort terug te komen. Waalwijkenz. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk acht het zich ten plicht uwe excellentie bèleefd doch dringeul te verzoeken, deze ge meente^ in den postpakkettendienst op te nemen. Geleid door dn overtuiging, dat de verzendin gen van stalen, monsters en andere kleine pak ketten in onze nijvere handellievende gemeente met hare talrijke schoenmakerijen, leerlooierijen en andere fabrieken, evenals in de onmiddellijk aangrenzende gemeenten Besoijen en Baardwijk, op groote schaal geschieden, acht men het overbodig in den breede te betoogen, dat naar de invoering van geraelden dienst algemeen met de meeste belangstelling wordt uitgezien. Wellicht, excellentie, is er geene gemeente of streek in ons vaderland waar de postpak kettendienst] nuttiger zal werken, dan hier in de Langstraat waarvan Waalwijk de hoofd plaats is het geval zal zijn. De kamer beveelt mitsdien haar boven gedaan verzoek ten zeerste in uwer excellence's gunstige overweging. De kamer voornoemd enz. advocaat Bernays. Een diamantdoor Van Bredael aan een jorgmensch vi rkocht zou te Londen teruggevonden zijn. Ook moeten er twee gouden ringen in beslag genomen zijn, die aan Bernays behoord hebben. Het Journal de Charleroi verhaalt het volgendedat Zon-lag op de kermis in die plaats voorviel en nog al verstoring in de ker misvreugd te weeg bracht. Onder de kermis tenten bevond er zich ook eenwaarin men echte menscheneters kon zien. In Charleroi zou men het echter maar laten bij het verscheuren van enkele konijnen. Juist zou weer een voor stelling beginnen de menscheneters worden naar buiten gebracht. De directeur noodigt roet oor- verdooverde stem de kijkers binnen te komen en het orchest maakt een ontzettend geweld. Onder de menscheneters bevond zich ook een jongen van ongeveer vijftien jaren, die zoo 1 ra hij buiten kwam zijn vader onder de menigte herkende en van de tribuue sprong. De knaap was op vijljarigen leeftijd gestolen en vertoonde nu zijn kunsten als neger, wiens gelaatskleur hij had gekregen door middel van een gebranden kurk. l)e menigte, die de geschiedenis hoorde, viel nu op de tet:t aan. liet gelukte den direc teur met zijn mei.scheneters te ontvluchten, terwijl geen enkele van de laalsten zijn kunst op iemand uit de verwoede menigte wilde be proeven. liet k'.tnl had gedurende tien jaren met de troep gereisd en naar hij vertelde meer klappen dan eten gehad. De konijnen die hij bij de voorstelling kreeg, waren zijn diner. Uit een paar berichten door de Brusselsche bladen vermeld schijnt afgeleid te moeten wor den dat zoo diefstal al niet de drijfveer tot den moord op den advocaat Bernays geweest mo^e zijn dit misdrijf dan toch daarmede gepaard is gegaan. Zaterdag, zoo lezen wij, zijn er weder verscheidene getuigen door den rechter van in structie gehoord, tengevolge van inlichtingen door het parket te Antwerpen verstrekt. Hoofd zakelijk betroffen deze verhooren een met dia manten versierden halsketen en andere edelge steenten, die verkocht of ten verkoop aangeboden zijn door den bediende van Armand Peltzer Olivier Van Bredaelna den moord op den In de oorlogshavens wordt thans dag en nacht ('s nachts bij electrisch licht) druk gewerkt. Binnen acht dagen zal Frankrijk eene geduchte vloot gereed hebben de geduchistewordt uit Marseille aan den Temps gemeld, die Frankrijk ooit te aanschouwen heeft gegeven. Alle offi cieren der marinedie dienst doen op de pak- keibooten der Messageries maritimes zijn opge roepen. Er is een ministerraad gehouden waarin naar het heet, beslotm is aan admiraal Conrad' bevelhebber van de Fnnsche vloot voor Alex andre, last te zenden gemeenschappellijk op te treden met den Engelsclien vlootvoogd lord Seymourdie van zijn regeering volmacht moet hebben ontvangen naar omstandigheden tc han delen. In de couloirs der kamer hebben verscheidene afgevaardigden echter te kennen gegeven dat de regeeringalvorens tot gemeenlijk handelen met Engeland te Alcxandrie over te gaan zich in verbinding behoort te stellen met het parlement om zijne goedkeuring te vragen. De burgemeesters van Berlijn en van Londen zullen bij de feestenIer gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis te Parijs, door hun afwezigheid schitteren. De eerste geeft als verontschuldiging ziju zwakke gezondheid op de tweede het ft een andere reden «lie hij wel niet direct opgeeftmaar die toch de ware schijnt tc zijn. llij komt niet naar Parijs omdat zijn echtgenoote het gerucht gelooft als zouden er op die dagen revolutionaire ongeregeldheden plaats vinden een blad meent zelfs te weten dat het stadhuis dien dag in de lucht zal springen. Wel is waar, Louise Michel wil op 13 Juli een meeting houden maar als zij onrust wil stoken dan zou zij wel eens van een slechte reis kunnen, daar de Franschen zich niet gaarne in hunne vreugde laten storen. Bij gelegenheid van de feestelijkheden van 14 Juli zullen te Parijs 6 luchtballons worden opgelaten waarvan twee door een telephoondraad gemeenschap met den vasten grond zullen onder houden. Men wil op die wijze waarnemingen doen omtrent de snelheid ran het geluid op verschillende hoogten het onderscheid van tem peratuur de snelheid van den wind enz. Men meldt uit Barcelona, dat de verleden Woensdag tegeu een uur 's namiddags een der

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1